[ glackop @ 07.08.2011. 12:38 ] @
Nabavio sam na buvljaku neki motor na slici na kom me zanima da li on ima enkoder/sto mi samo i treba/ i koji su mu izvodi,crvena-smedja-naranz-ljubicasta-zuta-zelena.Na stranim forumima se nisam snasao zbog nepoznavanja eng.a i google mi nije pomogao.


[Ovu poruku je menjao glackop dana 07.08.2011. u 14:03 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 07.08.2011. 18:44 ] @
ako su ovo 4 zice na izlazu vrlo verovatno je stepper. Kada okreces osovinu da li "osecas" tacno stepove?
ako je steper onda su 2 zice namotaj A i druge 2 zice namotaj B, izmeri ommetrom pa ustanovi sta je jedan a sta drugi namotaj. Onda ako imas oscilokop vezi na A i A' (namotaj A zica 1 i 2) na jedan kanal i kada okrenes osovinu tu treba da dobijes sinus. Onda B i B' vezes na drugi kanal i kada okrenes osovinu treba da vidis dve sinusoide - jedna kasni za cetvrt periode.


ako je servo, dve zice su za DC napajanje motora - kada zarotiras osovinu tu ces dobiti DC signal (ne sinus) dok su druge dve zice sa tahometra (tu ces imati "prekid" n puta u rotaciji).

Sanse da je servo su vrlo male posto servo obicno ima bar 3 zice sa enkodera tako da je 99% stepper i to bipolarni


BTW, najverovatnije ti je

A - CRVENA
A' - PLAVA
B - ZUTA
B' - CRNA

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 07.08.2011. u 20:05 GMT+1]
[ glackop @ 07.08.2011. 20:04 ] @
Ne,ne osecaju se stepovi vec mu se osocinica okrece linearno kao klasicnom elektro motoru,sto je najgore ne otvara se tj ne vidim nacin a da ga ne ostetim.Ima sest zica sa vec navedenim bojama medju kojima ne daje nikakav napon okretanjem rotora,ispitano unimerom a osciloskop nemam.
[ bogdan.kecman @ 08.08.2011. 00:13 ] @
pogledaj http://pminmo.com/six-wire-motors

ako izmeris omski svaku zicu sa svakom uporedi sa slikama na tom sajtu - da li se poklapa sa njima

sada, KOJI GOD da je motor (DC, Stepper, BLDC ..) na neke dve zice moras da dobijes neki napon kada ga zavrtis, pitanje je samo da li je AC ili DC i koliko je veliki, tj da li tvoj unimer moze da pokaze ... najbolje ako imas neki unimer sa kazaljkom pa probas prvo sa DC pa onda sa AC merenjem

takodje, ako spojis kratko svih sest zica mora da bude teze da se okrece motor nego kada nisu kratko spojene
[ glackop @ 08.08.2011. 20:35 ] @
Da u pitanju je ocigledno Unipolarni motor sada sam ponovo proverio i daje na svih 6 izlaza nekih 0.5-1V,ali AC,a juce sam svo vreme testirao dok je unimer bio na DC,no sada vise i nije bitno jer ocigledno nema u njemu enkoder tako da mogu komotno da ga bacim,hvala na pomoci i trudu.Pozz
[ bogdan.kecman @ 08.08.2011. 21:18 ] @
mozes NJEGA da koristis kao enkoder :) ... ja sam koristio neke stare stepere kao enkodere :) samo je bitno da pripremis signal sa njega dovoljno lepo... no jednostavnije je da napravis ili kupis enkoder
[ glackop @ 08.08.2011. 22:47 ] @
Citat:
bogdan.kecman samo je bitno da pripremis signal sa njega dovoljno lepo...

To vec prevazilazi moje znanje,a i ne isplati se,jer u vise navrata tako na buvljaku pronadjem vrlo dobre stepove sa enkoderom za ispod 30e tako da mi to vise puta izadje jeftinije u odnosu kada nekad moram kupiti Omronov od 200e.