[ kUdtiHaEX @ 16.02.2004. 18:53 ] @
Mozda ovo nije pravo mesto, ali usko je vezano za MAC.

Naime, dobio sam neke fajlove radjene u Quark Xpress-u ali u verziji za MAC. I sad, posto sam ja PC user i imam PC verziju Quarka ne mogu otvoriti te fajlove, jer su bez extenzije (mada i kada sam dodao extenziju nisam nista dobio). Posto pretpostavljam da ne koristite MAC za hvaljenje vec za ozbiljan rad, pa i za DTP, da li mi mozete reci kako da otvorim te fajlove i da li postoji (i da li je potreban) neki konvertor?
Onaj ko je radio te fajlove nije dostupan i ne postoji kao opcija za resavanje problema.
[ KBB @ 17.02.2004. 08:36 ] @
Quarkovi fajlovi su kompatibilni na obe platforme to iz iskustva znam i to 100% radi. Mozda je problem u necemu drugom, mozda ti se ne gadjaju verzije Quarka npr: Quark 4 nece da otvori fajlove od verzije 5 itd itd. Moj savet ti je da pokusas sa novijom verzijom Quarka na PC-u ukoliko je vec nemas. A postoji i ta mogucnost da su ti fajlovi osteceni.
A uvek i postoji opcija (koju ja bash ne rado koristim) da te fajlove uvezes u InDesign, jer on otvara sve fajlove Quarka.
[ caboom @ 17.02.2004. 09:37 ] @
nevezano od teme, problem oko konverzije fajlova izmedju pc-a i mac-a postoji ukoliko aplikacija eksplicitno ne vodi racuna o tome. naime problem je u razlici u byteorder-ima izmedju arhitektura posto npr. ppc uglavnom ima mixed-endian (sto znaci da moze da mu se promeni default byteorder, koji je big-endian, u openfirmware-u, ili eksplicitno na nivou aplikacije), dok i386 arhitektura propagira little-endian. kod ppc 970 uopste vise nemas big-little dilemu, posto je u pitanju cista big-endian arhitektura.
[ kUdtiHaEX @ 18.02.2004. 11:03 ] @
Imam Quark 4, 5, 6 probao sam sa svim i ne radi :( Pada mi na pamet pomisao da to nisu QXD fajlovi vec da imaju neku drugu extenziju... (ali pripadaju Quarku).
[ KBB @ 19.02.2004. 09:17 ] @
Jedino sto bi josh moglo da bude da su fajlovi u verziji Passport a da ti imash obicnu verziju Quarka. Mada sumnjam. Jedino da probash kod nekoga na Macu da ih otvoris pa da ih snimis opet.
[ kUdtiHaEX @ 29.02.2004. 17:35 ] @
Gde da nadjem takvog...
[ KBB @ 02.03.2004. 08:33 ] @
Mozes da mi posaljes jedan file na mail, pa da ja probam da otvorim na Macu i da konstantujemo u cemu je problem.