[ Bokultis @ 16.02.2004. 19:14 ] @
Imam konkretan problem :
Radio sam Flash site " www.sselfak.org.yu " ( nije maksimum mog dometa, ima neke tehnicke detalje koji bole, kao sto je naprimer ucitavanje ). Problem je kako ga postaviti na prvu stranicu pretrazivaca.
Zanima me odgovor sa nekim konkretnim primerima. Kako odabrati kljucne reci, na koje meta tagove obraditi posebnu paznju, da li je to dovoljno i da li postoji jos nesto sto se moze uraditi ( bez placanja naravno ) da se postigne sto visa rangiranost site-a. Pogotovo sto je u pitanju jedna stranica koja sadrzi flash-ov .swf file. Da li linkovi sa drugih site-ova imaju znacajan uticaj?
[ J. Jilek @ 17.02.2004. 00:52 ] @
Eh, malo ti je zeznuto to s flashom.
Mozda bi ti bilo jednostavnije napraviti neki ulaz u site koj nije u flashu, te njega optimizirati za trazilicu, a mozes odmah staviti i redirekciju na taj ulaz - kao sto je adriatica napravila (pogledaj pod temu SEO). Dobro, nije adriatica to napravila nego koliko mi se cini neka talijanska firma :)

I da, malo se to presporoooo ucitava!

J
[ arsa xx @ 17.02.2004. 01:27 ] @
ubaci na stranu(HTML) pored Flash objekta kommentar
<!-- Tekst za google -->
[ Ambience @ 17.02.2004. 02:36 ] @
Kao prvo, tvoj problem se analizira pre same izrade sajta (generalno)...

Kao sto Jilek kaze, malo (mnogo) ti je to zeznuto sa flashom. Uostalom ja nevidim razlog upotrebe flash tehnologije na jedan sajt kao sto je taj tvoj savez studenata elektronskog fakulteta!

Ako si definitivno odlucio da bude flash sajt, pametno bi bilo da napravis pomenutu ulaznu stranicu (sa ili bez redirekcije). Pretpostavimo da je imas...

SEO (search engines optimization) kao sto sam rekao "razradjuje" se pre izrade sajta, kao i tokom njegove evolucije.
Kako u naslovu teme pominjes google, obrati paznju na title tag (naslov) on je veoma vazan i mora biti promisljen jer sadrzi neke (sve?) kljucne reci. Posto je google crawler-based pretrazivac (...ne upisujes podatke o sajtu ti, vec roboti indexiraju tvoje stranice) veoma je vazno da imas neki sadrzaj koji ce da "povuce" robot. U sadrzaju su vazni naslovi, reci, slike (obavezno sa ALT tagovima), koriscenje bold-ovanja... Ako se nevaram google kada indexira stranice uzima oko prvih 100 redova HTML koda pa obrati paznju na njih. Ispravite me.

Sto se tice meta tagova, neigraju oni toliko veliku ulogu na google, ali su efikasni na nekim drugim pretrazivacima (na nasim npr). Iako su efikasni pri ispisivanju opisa sajta (meta description).

Kljucne reci? Hm, ja ti ne mogu pomoci oko izbora... evo probaj sa ovim linkom, mozda ti olaksa https://adwords.google.com/select/main?cmd=KeywordSandbox

A sto se tice linkovanja tvog URL-a na drugim sajtovima, itekako imaju znacajan uticaj (ako ne i najveci). Sto je vise poseceniji, kvalitetniji, referentniji, srodniji...sajt na kome se nalazi tvoj link, to je bolja pozicija na pretrazivacima tvog sajta. Strategija razmene linkova.

Kada sve ovo odradis (ako) prijavi sajt na sve moguce pretrazivace (gde moze besplatno, kako si naveo) i sacekaj rezultate. Indexsiranje moze da bude posle nekoliko dana, do nekoliko meseci...zavisi.


Sto se tice vremena ucitavanja tvoje lokacije, ja sam odustao na nekih 26%, sta da ti kazem...verovatno necu biti jedini (sa vezom za smrtnike:), dial-up)
Nisam protivnik flash-a, ali razmisli o korisnosti lokacije! Koliko je korisno, primenljivo, i olaksavajuce za posetioce i izmedju ostalog za SEO?



[ Bokultis @ 17.02.2004. 16:07 ] @
Razmisljao sam o ideji da napravim uvodnu stranicu sa koje ce da vodi link na ovu sa flasom, sto sam video na nekim dobrim sajtovima uradjenim u flash-u a sto se i samo namece kao dobra ideja. Zanima me da li ce biti dovoljna samo jedna stranica, i naravno, stavio sam meta tagove u stranicu koja mi nosi flash, koliko to ima uticaja.

Hvala na savetima, dosta od ovoga sam pokusao, prijavio se na google ali me jos nema nigde.

Sto se tice ucitavanja, ja nisam imao problema jer sam zakacen na akademsku mrezu koja "leti" pa nisam primetio problem sa ucitavanjem, ali je to definitivno katastrofalna greska, nisam izdelio site na nekoliko delova koji ce se ucitati na poziv vec sam stavio da sve bude u jednom site-u sto je pocetnicka greska, to cu promeniti cim budem imao vremena.
Ono sto me zanima je ocena za dizajn i opsti vizuelni utisak.
[ Ambience @ 18.02.2004. 00:16 ] @
Realizuj tu ideju, nista neces izgubiti...

Trebalo bi da bude dovoljna ta jedna stranica, ali ubaci neki kratak sadrzaj-pasus, u nju. Nemoj da bude tipa: sve blank a na sredini "enter site" i sl.
U taj pasus (red, kolonu, kako god) ubaci kljucne reci, npr: Savez studenata elektronskog fakulteta... zbog spider-a. Izbegavaj "slike sa textom", ako vec stavljas nesto tako, pored ALT-a, neka i postoji i u tekstualnoj formi.

Kazem ti, meta tagovi ti nepomazu mnogo, ali nisu visak i svakako ih stavi na sve stranice koje budes imao.

Pauk ce ti indexirati stranicu za par sati, dana, nedelja, meseci.....zavisi. Budi strpljiv :)

Sto se tice dizajna i opsteg utiska, ovo nije mesto za te stvari... postuj na WEB DIZAJN > KRITIKE

Pozdrav!
[ bluesman @ 18.02.2004. 00:58 ] @
Flash bi trebao sam, prilikom publish, da ti pokupi tekstove koje koristis u svom movie i ubaci u html kao lamerski pokusaj neke SEO. Pored toga i nekoliko trikova koje mozes pronaci na forumu, to bi trebalo da je dovoljno da te SE indeksira po tim kljucnim recima. Ipak, uvek mozes napraviti alternativni html sajt koji moze biti izuzetno jednostavan i sluzio bi cisto u svrhe koje tebi trebaju.
[ dacha @ 18.02.2004. 08:38 ] @
Kako postaviti sajt na prvu stranu - to mnogo zavisi za koje kljucne reci (fraze) zelis to. Za tvoj sajt (savez studenata elektronskog fakulteta) to mozes postici sa par recenice ako zelis da postignes poziciju za fraze tipa "savez studenata elektronskog fakulteta", "studenati elektronskog fakulteta", "elektronski fakultet", ... Vrlo malo sajtova ima bilo kakve veze sa ovom temom pa je to lako. Problem nastaje ako zelis neke popularnije termine, recimo "elektronika" - to ces sa onakvim sajtom tesko postici, nikako sa par recenica.
[ Bokultis @ 06.03.2004. 12:48 ] @
Uspeo sam, kada otkucate "savez studenata elektronskog fakulteta" dobijete moj sajt na prvom mestu !!!!
Hvala svima !!!
[ Bokultis @ 17.03.2004. 14:55 ] @
Jedna za mene neprijatna stvar se desila sa rangiranjem ovog sajta, nakon par dana se sajt vratio na mesto na kome se nalazio ranije i podaci (text koji ide uz adresu) je pokupljen sa stare stranice. Nova stranica koja je bila namenjena da je google bot indeksira i koji je to uradio nije vise indeksirana text sa nje se ne nalazi u rezultatu pretrage.
[ -zombie- @ 17.03.2004. 16:12 ] @
naravoučenije:

flash? just say NO!