[ newtesla @ 10.08.2011. 10:05 ] @
Na ideju za ovu temu sam došao posle poduže potrage i pretrage ponude domaćih internet provajdera. Želeo sam da podelim svoje iskustvo sa vama.

Reč je o sledećem: imam ADSL, wireless opremu i SBB kabl, želim da zakupim statičku adresu, i da mail server držim u svom datacentru: u svom špajzu. Da bi mail server iole funkcionisao normalno, treba mu statička adresa, PTR zapis da odgovara MX zapisu, i SPF zapis.

Elem, ovo je ponuda domaćih provajdera koje sam gledao po netu, i što znam iz iskustva:

-Telekom ADSL: Statička adresa + megabit upload-a (6/1) košta 5888 - redovno su njihove IP na dnsbl, ali sam čuo da hoće da izmene PTR. Skupo.
-Beocity ADSL: Sad sam na paketu 6/1, koji košta 1500 mesečno, doplata za statičku je 500, što je razumno; ne pada im na pamet da izmene PTR.
-PTT ADSL: Imaju trenutno sjajnu ponudu za ADSL - 6/1 uz ugovor je nešto oko 1100 din, statička adresa je 100 din mesečno - ali samo za pravna lica??????? WTF???
-KBCNjET wireless - cene paketa - onako... mada se megabit upload-a može dobiti za male pare: ali se statička plaća 4800 godišnje, što je atak na finansije; za PTR koliko sam shvatio - nisu raspoloženi da isti menjaju, ali...
-SBB: Net 1520 + kablovska 910 + upload booster(1024) 900 + statička IP 600 = 3930; pozitivna stvar je da su vrlo radi da izmene PTR.
-Eunet: pored ogromne cene imaju stvarno specifične zahteve... megabit up (6/1) 4290 + statička 590... izmena PTR-a - nepoznato.
-Verat: 6/1 5098 din, statička IP (8 komada!) , raspoloženi da menjaju PTR. Isto ko i Telekom: skupo. Makar daju 8 adresa... No, meni treba jedna.
-Verat WIMAX: 1/1 paket, 1990 din; jedna statička IP - em što baš i nisam u zoni pokrivenosti, em što je latencija do bazne stanice već neprihvatljiva.
-Orion: ADSL 6/1 4956 din, 1 statička IP, spremni su da urade izmenu PTR-a... putem Wi-Fi-ja, privatnim korisnicima daju privatne adrese, a pakete za biznis korisnike - koji u u evrima - neću ni trošiti reči...
-3G operateri ne nude ni malu latenciju, a statičku IP realizuju tako što sam iza NAT-a :))))
....

Dakle, kada mi bude trebala brzina 10/10Mbps CIR, razmišljaću o skupljim rešenjima i iznajmljenim linijama. Za sada mi treba jedna statička IP sa izmenjenim PTR-om, na L2TP osakaćenom megabitu od 0.85 megabita, ili jedan ceo megabit ali da latencija ne ide nebu pod oblake. Ali mi se ne daje 40-50 evra mesečno za tu bedu!!!!!!!!!

Dakle, postoji li u ovoj državi nešto za do dva soma: 1mbps MIR upload, jedna javna nepromenljiva IPv4 adresa, i izmenjen PTR da odgovara mom domenu?
[ Jbyn4e @ 10.08.2011. 18:18 ] @
Dakle, 400 din mesecno kod KBC-a za staticku ti je mnogo i atak na budzet (4800 godisnje), a ovo gde ima 500-600 je razumno? Nesto ti tu nisi dobro sracunao.

Drugo, ako sam dobro shvatio ti imas svoj domen, i hoces ptr zapis za mail u dns-u. A sta je sa A i MX zapisima? Gde ces to da drzis?
Dalje, ako vec mozes da dobijes staticku adresu, koja ima svoj ptr zapis i a zapis (nadajmo se isti), sta te sprecava da tamo gde drzis dns postavis taj dugacki zapis za svoj MX?
Npr:
# dig 93-86-213-27.dynamic.isp.telekom.rs
;; ANSWER SECTION:
93-86-213-27.dynamic.isp.telekom.rs. 86400 IN A 93.86.213.27
# dig -x 93.86.213.27
;; ANSWER SECTION:
27.213.86.93.in-addr.arpa. 86292 IN PTR 93-86-213-27.dynamic.isp.telekom.rs.

Sta te sprecava da ukoliko imas gore navedenu IP adresu za MX stavis 93-86-213-27.dynamic.isp.telekom.rs ?

Dalje, zasto insistiras da to bude tvoja masina u spajzu? Sa 1Mbps uploada, bez ups-a, kad nestane struje nema ni neta ni icega. Zasto bi to radio, ako za male pare imas VPS u bliskoj nam Nemackoj (dobro, ping nije 2ms nego 32-42ms, ali ajde)? Nesto ovako:
Citat:
RAM 512 MB
Hard discs 20 GB HDD
NIC 100 MBit
Traffic 1 TB*
*If 1 TB traffic is exceeded we will permanently restrict the connection speed to 10 MBit/s.

koji je stalno online, mozes sam da podesis ptr zapise ako vec imas dva dns-a, itd itd, dignes svoj mail server i podesis sta zelis. I ovo sto sam naveo je 7.9 evra sa porezom od 19%, tj. placao bi 6.64 evra mesecno (700 dinara, koliko bi ovde placao maltene samo za 1 staticku IP adresu).

[ newtesla @ 10.08.2011. 21:34 ] @
Citat:
Jbyn4e: Dakle, 400 din mesecno kod KBC-a za staticku ti je mnogo i atak na budzet (4800 godisnje), a ovo gde ima 500-600 je razumno? Nesto ti tu nisi dobro sracunao.


4800 kod kejbisija je odjednom - odmah; možda mi ne budu odgovarali pa se preselim kroz 3-4 meseca. A i ne volim ugovorne obaveze. Kod ostalih je mesečno plaćanje.

Drugo: nažalost gugl ne pita moj dns za ptr, nego dns onoga što je zakupio opseg. Ali ovo za in-addr-arpa ti je sjajna ideja :) šteta što je telekom vazda na crnoj listi, a i što .dynamic. odmah odbija većina mail servera.

A insistiram da moja mašina bude kod mene u špajzu iz nekoliko razloga, a navešću samo neke: video nadzor, pristupačan hardver i učenje: koliko god žarko želeo, na VPS ne mogu da ubodem karticu za video nadzor, a inače APC i 70-tak Ah akumulator su dovoljni za - do sada testirano - 8 sati.

Uostalom, zašto je problem što počinjem iz špajza?? Pa svi veliki na ovim prostorima su počeli iz svoje šupe: da ne nabrajam... Od hostera, preko isp-a do veletrgovaca. A i pojedini vlasnici TV kuća. Mislim, naravno da je mnogo lakši način ako zavališ dedovinu za neki keš, pa gruneš pare u bizniz - ali, slab sam sa dedovinom, jbg ;)

VPS je za firme koje neće da se cimaju sa hardverom. Ja sam neko ko otkriva čari ZFS RAIDZ sistema :) evo: sa dva procesora na toj mašini teoretski bih mogao i ja da ponudim jedan VPS :)))))
[ Jbyn4e @ 10.08.2011. 22:20 ] @
Citat:
A insistiram da moja mašina bude kod mene u špajzu iz nekoliko razloga, a navešću samo neke: video nadzor, pristupačan hardver i učenje: koliko god žarko želeo, na VPS ne mogu da ubodem karticu za video nadzor, a inače APC i 70-tak Ah akumulator su dovoljni za - do sada testirano - 8 sati.


Da, ali ovo je vec daleko od price za mail server - u njega neces da ubodes karticu za video nadzor, a ta masina iz spajza i sa dinamickom adresom moze da salje mail preko vps mail servera a i da bude pristupacna preko ddns-a, jeste da nece biti spajzmasina.newtesla.net vec recimo spajzmasina.ftp.sh ili neki drugi ddns servis, ali ce ti raditi posao.

Znaci ostaje ti spajz masina za zfs i ucenje, a mail server tamo negde po ceni jednog IPja kod nas.


[ newtesla @ 10.08.2011. 22:43 ] @
Slažem se.

No, recimo to ovako: zašto se pojam statičke IP odmah vezuje za pojam firma/pravno lice, ili za pojam "šta će ti"?

Možda želim svoj SIP, sa terminacijom sa mog fiksnog telefona kući, da gledam video-nadzor, pristupam gomili svojih podataka kod kuće, držim CVS jer razvijam nešto pametno uz pomoć par kolega, pa - i mail server, što da ne. A ne bih da mi mejlovi idu preko provajderovog mail servera.

Ako sam .net domen pazario najslobodnije, a mogao sam i .com (nije bilo slobodno ime), a baš zvuči kao da sam firma - zašto onda ne mogu kod većine da, kao čovek - fizičko lice dobijem statičku adresu?

Odbijen sam ili cenom, ili činjenicom da moram da plaćam preko firme. A za firme - zna se: cena kao za bubreg. Mislim, ej: 40-tak evra za tako nešto mesečno, minimum????

Mislim, pazi ovo: koja je razlika između mog dinara, i firminog dinara? E vidiš, PTT pravi razliku - firmin dolar vredi više. Fizička lica ni ne mogu da dobiju statičku adresu.
-------------

zamisli da imaš kućni telefon sa dinamičkim brojem, i da ti neko kaže da "fiksni broj telefona treba samo firmama"??? ...jer, zaboga, i sa dinamičkog broja telefona možeš da pozoveš plavu brigadu i hitnu ;)
[ Predrag Supurovic @ 11.08.2011. 02:19 ] @
Jedini razlog uvodjenja dinamickih IP adresa su pare koje su tim povodm uzimaju za staticne. Inace je besmisleno. DInamicke Ip adrese su imale smisla na modemskim vezama.

Inace, ja imam mail server kod sebe otkako j eu SRbiji biloo moguce zakupitiinternet link. Sad za to koristim sbb link sa statickom ip adresom i to radi sasvim ok. Nisam podesavao PTR.
[ djricky @ 11.08.2011. 10:30 ] @
i nisi dospeo na neku block listu jos uvek jer ti u PTR-u pise "static"...

mada, jedan deo mail servera ce odbiti tvoje mailove jer ti se A i PTR rekord razlikuju, a to je neke alarm da sa tvojim serverom nisu bas cista posla...
[ Predrag Supurovic @ 11.08.2011. 10:42 ] @
Piše static ali kad god sam imao problema uglavnom je razlog bio što je adresa tretirana kao da nije statična.

PTR sam rešio tako što sam podesio SMTP sever da javlja ono što piše u PTR za moju IP. Ne mora SMTP da se obavezno predstavlja sa domenom koji se na njemu hostuje.
[ bachi @ 12.08.2011. 23:52 ] @
newtesla napisa:
> -SBB: Net 1520 + kablovska 910 + upload booster(1024) 900 + statička
> IP 600 = 3930; pozitivna stvar je da su vrlo radi da izmene PTR.

Iako stoji u cenovniku, zvanično je nemoguće dobiti static ip
ako nisi pravno lice...
[ marko1101 @ 13.08.2011. 20:51 ] @
ima adsl paket 2/1 mbps sa fiksnom IP za oko 3k din, ali ugovor na 2 godine.
[ newtesla @ 16.08.2011. 08:12 ] @
^^E, upravo o ovome pričam, ili ima mizerija/mizerija+staticIP za lepe pare, koje nisu male, ili paket neke "narodne" brzine (apt-get update ipak radi bolje preko 4 nego preko 2mbit) ali košta bubreg i oko.

-----------------------------
jbyn4e je imao dobru ideju: i u pravu je: fakin' hetzner daje dodatne IP za oko 83 dinara mesečno, pool /28 je još manje po adresi (/64 IPv6 se dobija za DŽ!), a PTR se menja kod njih na robotu: dreamhost još pride i ne meri protok.

Zašto, o zašto li sam se ikada i patio sa ovim derikožama ovde u srbiji???? Da li je ikome od provajdera ovde u Srbiji jasno da, kad je mreža svih mreža u pitanju - ja mrtav hladan mogu da zakupim statičku bilo gde, i da oni moje pare ne vide - i da imam VPN tunel sa latencijom od oko 35, koji se završava na DE-CIX.

Još pogotovo što ovaj adsl derikoža kod koga sam trenutno ima visok prioritet za GRE protokol :)
-------------------------

Zašto statičke adrese kod domaćih PISP-a koštaju, u najboljem slučaju, mnogo, a u većini slučajeva se kvarno uslovljavaju paketima za pravna lica, koji koštaju više od duplo više ponekad??? Pa ljudi, jbt - na IP adrese se ne plaća carina/nema troškova špedicije/ne treba viza - koji je izgovor za tolike cifre??????

Još pogotovo kada se uzme u obzir da bi trebali da dele IPv4 šakom i kapom, jer se za dobijanje IPv6 beše traži određena iskorišćenost pool-a iIPv4?
-----------------------

Eh, da, mala ispravka cenovnika sa kojim sam započeo ovu temu: marko1101, imaš isto ime kao i vlasnik Maksnet-a, a i pointer ti je sa Maksneta... Uvešću i maksnet u ponudu:

-PTT, za pravna lica, em što ne daje popust kao za fizička, em što ima poseban cenovnik, tako da je cena za 6/1 3000din a za 16/1 je 6000 - statička 100 kinti.
-Verat košta malko više ipak: 6/1 je 5664, 16/1 je 8567, fantastičnih 8567 dinara, gde je naravno osakaćen i dl i ul, jer je tehnologija i dalje srpski L2TP ADSL.
-Maksnet: WiFi 256/1536 1840 din, bedan dl - kejbisi daje 3x veći dl za sto kinti više; promenu PTR-a verovatno nude uz uslugu Host DNS, koja se plaća dodatno
-Maksnet ADSL: Teško je odlučiti se... 2/1 3540 din - ugovor godinu dana; 6/1 5900 sa ugovorom na godinu... Za manje para Verat daje 8 statičkih - a Verat već dere kožu sa leđa!
_________________

datavoyager je takođe u pravu: dinamičke IP su imale smisla samo dok smo drndali v.92 na 50.6k (ja 56k u životu video nisam!) - sada, pametnije je tražiti doplatu za dinamičke IP; em što je potrebno logovati DHCP leases, zbog plavih organa, em što dinamika najviše odgovara raznim megaupload-ovcima i rapidšer-ovcima.
[ marko1101 @ 16.08.2011. 11:06 ] @
tacno ... i nije to sve ...

na internetu mozes da nadjes sve servise i to potpuno besplatno ... a pogotovu mail server.

dakle tebi samo treba pristup internetu, i uopste netreba da te zanima tvoja IP.

cak ce svi ti free servisi raditi i kad ti uopste nemas pristup internetu

zasto bi placao domen, struju, placao hardver, zauzimao prostor u spajzu, odrzavao server, mucis se da nadjes nekog da ti da PTR ... besmisleno.

zasto bi sve to radio kad ima ljudi na internetu , koji sve to rade za tebe , DZaba.

zasto davati pare nasim pilicarima, kad ima sve za DZ.


btw,
naveo si negde da bi platio 3k din, ...
koji bi paket, po tvom misljenju, bio prihvatljiv za te pare, brzina, ip fiksna, ptr ... koji ?
[ Predrag Supurovic @ 16.08.2011. 13:58 ] @
Nema džabe ni kod babe.

Štaviše, kvalitetan hosting servis kvalitetno i košta.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.08.2011. 15:01 ] @
A jesi razmišljao o recimo VPS-u negde na zapadu, i da ti on služi kao VPN server, napraviš tunel do njega, i tvoj mail server (koji je kod tebe kuci recimo) bude povezan kroz taj VPN direktno na VPS...

Na imaš nekoliko varijanti kako da podesiš sve to, da podesiš u firewall-u neku vrstu forwardovanja porta na lokalnu mašinu, ili da imaš kombinaciju dva SMTP servera (relay), jedan kod tebe kući jedan na VPS-u.
[ newtesla @ 16.08.2011. 19:30 ] @
@Slobodan: Podesio odavno ;) ali, hvala na dobronamernoj sugestiji.

@Predrag: Slažem se maksimalno - ali: mikrousluga - mikro pare; maksiusluga - maksi pare.

@marko1101: Po meni - prihvatljiv paket je baš po ceni po kojoj se paketi i prodaju kod nas u državi fizičkim licima, statička IP da košta 100 kinti mesečno, promena PTR-a džabe, i da se statička može zakupiti na svim paketima, bili oni na promiociji sa popustom, ili ne - osim na onim pilićarskim koji čak ne nude ni javnu adresu.
-------------------

Što me dovodi na sledeću poentu: zašto, i živo me zanima odgovor na to pitanje - statička IP ovde košta mnogo, a samo 35ms dalje košta magnitudu manje?

Zašto???

Rekoh već: na IP se ne plaća carina; nije da ih domaći PISP-ovi imaju manjka - imaju viška; ne treba nikakva dodatna oprema - hebotetm, u pitanju je običan zapis u DHCP-u! Dalje, lakše su za praćenje, i za ograničavanje saobraćaja raznim malicioznim kompjuterima/programima.

Ajd sad da ne pričam onu priču koliko para je internet u Rumuniji, i Sloveniji: takva cena je moguća zbog takve i takve infrastrukture, koju je država a)obezbedila, ili b)potpomogla - novčano, propisima i zakonima. Niti pričam priču: zašto ova država nema IX. Ne, bre, pričam sledeću priču: šta tačno domaćim provajderima fali, a što strani imaju u izobilju, pa da su primorani, zarad rentabilnosti, da fiksne/statičke IP prodaju po tako bezobraznim cenama, vezujući ih bezobrazno za tamo-neke PoslovniKorisniktm internet pakete?

Dakle, šta fali od hardvera/softvera/kapaciteta linka/neznamnijačegaveć???

Ajd što hosting/server housing/VPS/Link koštaju mnogo, na njihovu cenu utiče mnogo faktora: skupi linkovi našeg cenjenog natprovajdera, skupa struja, skupa kirija po kvadratnom metru; mada i to ne vidim kao dovoljno opravdanje da ovde kolokacija servera - na 10x sporijem linku - košta 5x više; ali ok, na cenu tih usluga utiču razni faktori, od kojih su samo pojedini pobrojani.

Ali šta tačno opravdava ovako visoku cenu IP adrese?
[ marko1101 @ 16.08.2011. 21:36 ] @
srbija = 1Gbps link = 16000 eura/ mesecno

komsije = 1Gbps link = 1000 eura/ mesecno

... komsije su 16 puta u prednosti, a kod nas internet nije 16 puta skuplji


edit: mislim na internet ka krajnjim korisnicima

[Ovu poruku je menjao marko1101 dana 16.08.2011. u 23:08 GMT+1]
[ Sleepless_mind @ 17.08.2011. 05:15 ] @
Za pochetak jedna ispravka za KBCnet, koji bi ti napravi PTR zapis koji ti treba.

Zatim prichamo o IPv6 adresama, koje se dele i shakom i kapom, uz uslov da adrese koristish za svoju infrastrukturu.

Pa da onda spomenemo zanimljivu vest:

"Microsoft has managed to purchase 666,624 IP addresses from the bankrupt Canadian company Nortel for $7.5 million. This works out to $11.25/ip. An exact list of blocks isn't available yet. There has been a lot of discussion on NANOG about whether this allowed or not, and what the implications to the dwindling IPv4 pool may be. Is this the first of many such moves as IPv4 address space has run out? Will ARIN step in and block the sale/transfer? How long will such measures drag out the eventual necessity of IPv6?"

Mislish li da bi M$ ulozhio neke pare u resurs koji mu je dostupan za mnogo manje para!?

Onda da se osvrnemo na troskove adresa, korisni linkovi u nastavku:

http://www.ripe.net/lir-servic.../billing-fee-direct-assignment
http://www.ripe.net/lir-servic.../info/billing/billing-fees-lir

A zamisli josh da se platja carina.

Uskoro ce IPv4 adrese biti jos skuplje, ili chak netjesh motji uopshte da je zakupish.

Onog momenta kad se nadju nachini da se IPv6 distribuira korisnicima, cena IP adresa netje uopshte biti problem

[ newtesla @ 17.08.2011. 07:01 ] @
Bojane,

Ok, za kbcnet - imao sam neki nezvaničan info, i kao što napisah - moguće da sam pogrešno protumačio. No, i dalje je mnogo para odmah godinu unapred.

No, sve ostalo što si napisao - i dalje nije odgovor na moje pitanje. Jer, ja ne bih da kupim IP adresu, nego da iznajmim: stan košta 50000-60000 evra, ali kirija je 200, razumeš? A MS je kupio adrese - kupio za manje para nego što većina provajdera u ovoj državi mesečno iznajmljuje!!!!!!!!!!!!!

A i ostaje moja poenta: RIPE ima jednu cenu za sve - tojest, ako si Srbin, i srpska firma, cena nije ni veća ni manja, jelda?

Kako je onda nemac kupio tu adresu za iste pare, a iznajmljuje je za drastično manje para nemcu nego srbin (koji je kupio po istoj ceni kao i nemac - kao i svi!) srbinu???

Uostalom, ja tu jednu IP dobijem u svakom slučaju - dakle, priča o cenama IP adresa je baš suvišna: kad mi jedna od njih pripadne kako god da okreneš; jedna javna je zauzeta od strane mog rutera sve dok je ruter u struji (a btw na UPS-u je).

Kad već uvek zauzimam jednu IP za sebe - šta je tu tačno potrošeno ako uvek zauzimam istu??? Jer čim zauzmem jednu iz static-pool-a, oslobađam jednu iz dynamic-pool-a.

Zar ne?

Pa šta tu onda košta toliko, i to ponekad i 20x skuplje nego preko???
[ marko1101 @ 17.08.2011. 09:28 ] @
odgovor je, zato sto ima ko da plati ...

kad "sutra" niko nebi hteo da plati fiksnu IP, dodatno ... "prekosutra" bi svi provajderi poceli da ih dele dzabe, da bi privukli korisnike, i vec ima ponuda sa 8 i vise adresa, sto je bilo nezamislivo, pre par godina. ... sem uz takozvane garantovane pakete.

ponuda - potraznja

a i cena "iznajmljivanja" IP adrese , krajnjim korisicima, je pala drasticno u zadnje 2 godine. ... dok je RIPE uveo dodathin 50E, za svaki novi zahtev koji LIR podnese.

isto je bilo i sa iznajmljivanjem stanova ... pre 2 godine je zakup bio skuplji skoro 100% ... a tek kupovina, kvadrat je bio takodje skuplji skoro 100%.


a jos jedan razlog ... ISP dodeljuje dinamicke IP ... i sad korisnik dodje sa odredjenom zeljom (hocu fiksni IP) ... ISP treba da smisli uslugu za njegovu zelju .

kao kad bi u kafani dobijao dinamicku ponudu aperitiva ili ti picha, pa sta ti zapadne, a onda dodjes i kazes, ali ja hocu pivo ... onda kafana smisli ponudu za tvoju zelju, i odredi cenu ... kad niko nebude kupovao pivo u kafani, delice ga dzabe, ali samo ako uz pivo platis pleskavicu, jer mora da pokriju troskove za to pivo.

zato se IP daju prvenstveno firmama, koje placaju vece cene interneta, jer time pokrivaju troskove koje ISP ima da bi dobio IP adrese.

a pricali smo o ovoj temi vec na forumu ... kad je bilo modema, potrebu za fiksnim IP adresama je imalo 0,000001% ljudi na planeti ... kad se pojavila potraznja za fiksnim IP adresama, pojavila se i ponuda ($$$) ... i ta cena je sve manja i manja .. i verovatno ce jednog dana biti potpuno dzabe, ...

kao sto kaze bojan, sad se pojavio problem oko IPv4 adresa koji ce verovatno u jednom trenutku povecati cenu za IPv4 ... ali ce do tad stici IPv6 (mislim masovno) ... i verovatno kad se to desi, delice se IPv6 potpuno besplatno ...

ali opet ce sve zavisiti od ponude i potraznje ... niko nece tek tako da daje besplatno neki svoj resurs.
[ jnk @ 17.08.2011. 10:21 ] @
newtesla: Kažeš nisi pravno lice a treba ti mail server, pretpostavljam da ti je potrebno za edukaciju a ne vidim zašto to sve ne bi podigao u lokalu i tako isprobavao. 50e mesečno je smešna cifra za to što se danas nudi i malo je glupo nazivati ih derikožama kad je pre samo 5 godina to koštalo ko zna koliko puta više.

To upoređivanje sa svetom što se tiče neta ljudi rade konstantno već 15 godina i plaču kako je tamo neuporedivo bolje ali takva je situacija u državi i ne možeš očekivati da mi imamo uslove kao u normalnim zemljama i za to su najmanje krivi provajderi(najviše država koja je stvorila takve uslove).

U krajnjem slučaju za te pare ti se možda isplati i neki virtual server.
[ marko1101 @ 17.08.2011. 11:37 ] @
btw, cena IP adrese nije samo cifra koju placas RIPEu ...

da bi ti nadprovajder dozvolio da koristis IP adrese koje placas RIPEu, moras od tog nadprovajdera da zakupis garantovane pakete ...

a gore sam vec napisao da je cena za to 16X veca kod nas, nego izvan srbije ...

... eto zasto je kod nekih i 20X skuplji IP u odnosu na ove izvan srbije.

kad u srbiji 1Gbps link bude 1000e, onda ce i IP da kosta 20X manje.
[ Predrag Supurovic @ 17.08.2011. 14:18 ] @
Korisnik na zakupljenoj konekciji dobija javni IP ovako ili onako. Svi troškovi vezani za taj IP su već uračunati u cenu. IP se ne dodeljuje statično samo zato da provajder ima dodatnu uslugu koju može masno da naplati. On nema nikakve dodatne troškove vezane za to što je IP statičan.
[ marko1101 @ 17.08.2011. 14:47 ] @
tacno tako, svi troskovi su uvek uracunati ...

i planirano je da se zaradi i na prodaji IP adresa, na ovaj ili onaj nacin.

i sve to kad saberes, tek onda mozes da pokrijes razliku od 1600%, i to jedva.

a ta razlika je od pre neki dan 1600% ... inace je bila 2000% do pre neki mesec.


od januara 2012 (mozda i pre) , nece vise biti IPv4 adresa , pa onaj ko ih bude imao, skoro da ce moci da ih ceni ko zlato ...

... tek ce onda da se cudimo ceni ;)


a RIPE sad gleda sto pre da se masovno predje na IPv6, da bi sprecili razvijanje crnog trzista IP adresama ... ali evo M$ je vec dao "nepristojnu" ponudu.
[ uabanke @ 19.08.2011. 07:48 ] @
Da ne otvaram novu temu, postavio sam sajt na netu a ja imam na računaru još jedan sajt koji bih postavio kao poddomen, kako da povežem poddomen sa hostinga sa statićkom ip adresom sa mog računara da mi se umesto statičke adrese u adress baru pretraživača vidi naziv poddomena. Sad mi se pokazuju samo brojevi, IP adresa.

[Ovu poruku je menjao uabanke dana 19.08.2011. u 08:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao uabanke dana 19.08.2011. u 08:59 GMT+1]
[ newtesla @ 19.08.2011. 16:13 ] @
Peđa Supurović vam je to lepo sročio:
Citat:
Predrag Supurovic: Korisnik na zakupljenoj konekciji dobija javni IP ovako ili onako. Svi troškovi vezani za taj IP su već uračunati u cenu. IP se ne dodeljuje statično samo zato da provajder ima dodatnu uslugu koju može masno da naplati. On nema nikakve dodatne troškove vezane za to što je IP statičan.


Dakle, gde je sada ta priča o iznajmljenim linkovima, itd...??

Zašto firma internet plaća više od fizičkog lica, tojest - zašto provajder odlučuje koliko kvalitetan internet treba firmama, a koliko pojedincima? Zašto jednostavno ne klasifikuju svoj internet po kvalitetu usluge, i eventualno ga nazovu nečim što asocira na predviđenog krajnjeg korisnika - nego ustvari veoma brutalnoi i nasilno teraju korisnike koji plaćaju putem računa da plaćaju više od onih koji plaćaju u kešu.

Takođe, rekao bih da je vezivanje/primoravanje korisnika da uzme skuplji paket samo ako hoće statičku adresu zabranjeno zakonom, jer smatram da je u pitanju vezana prodaja.

A za svaku priču o troškovima statičke IP - podsetiću: ja kod hetzner-a imam dodatnu IP za 83 din mesečno. Srbin, Nemac, ili Rumun - RIPE je jedan, i cena je jedna.
--------------------

Samo da dodam - dinamičke adrese su u stvari skuplje za provajdera, jer DHCP ipak troši neke CPU cikluse - dakle, imali bi ste i manji trošak za struju kada biste korisnicima podelili statike ;)
[ marko1101 @ 19.08.2011. 17:23 ] @
... blago tebi :)


btw, uz skuplji paket se dobija IP

isto kao sto uz skuplji auto mozes da uzmes metalik boju , ako hoces.

[ newtesla @ 19.08.2011. 23:25 ] @
Neverovatno, ali... baš se ne razumemo ;)

IP se dobija UVEK, a u skupljim paketima eventualno prestane da se neprekidno menja.

Takođe, verovatno si hteo reći da metalik boja ide gratis uz skuplji auto? OK, ali uz jeftiniji se prosto doplati - boja, a ne da auto mora da ima barem 2000 kubika i servo volan da bi bio metalik. I da auto sa metalik bojom može da kupi samo pravno lice.

Razumeš sada?
[ Slobodan Milivojevic @ 19.08.2011. 23:48 ] @
Da si na jugu (Nis i nesto okolnih gradova), mogao bi da koristis za 2440din recimo link brzine 8/2Mbit sa statickom IP adresom, ali sta da radis.
[ marko1101 @ 20.08.2011. 00:12 ] @
al je tebi dobro ... :)

pa imas paket za 1000 din, a IP se doplacuje 500 din, .... a uz 6-7k din dobijas gratis 8 IP ... nemora da kupis mecku da bi dobio fiksni IP.

a ako je sve jedno da li je IP dinamicka ili fiksna, pa samim tim netreba da bude razlika u ceni ... stace ti onda fiskna, kad kazes da je to ustvari isto.

e , pa posto nije isto, ne moze ni cena da bude ista ;)

[ marko1101 @ 20.08.2011. 00:31 ] @
btw, slazem se da je glupo vezivati IP za pravna lica ...

uredu je ako neko hoce 100 IP adresa, jer tu ima i prakticnih razloga sto se daju samo pravnim licima, .. ali to je druga prica.
[ Predrag Supurovic @ 20.08.2011. 07:55 ] @
marko1101, ocigledno se ne razumeš u temu. Nemoj pisati samo da bi pisao.
[ marko1101 @ 20.08.2011. 12:29 ] @
klin, ploca ... klin, ploca ...

ako ti sutra dam 100 IP adresa, da ih podelis dzabe uz vec besplatan internet ... hoces da kazes, da prstom nebi morao da mrdnes, da ce se one same od sebe podele kroz tvoju mrezu ?

i kad ti se javi novi korisnik, neces morati da potrosis neko vreme, kako bi podesio fiksni IP za njega, upisao u dokuimentaciju, itd...

zasto bih ja isto cenio uslugu, kad za jednog korisnika nista od gore navedenog nemoram da radim, a za drugog moram ?!?!?!?!?! ... zasto oni da placaju ISTO ?!?!?!?!?!


ja ti dam dzabe dinamicki IP, a ti zapeo za fiksni IP ... ok, moze, samo ja to cenim 500 din mesecno .. jel ti mnogo, ... pa ti onda idi kod hetznera.


a kad prosecna plata sistem inzinjera ili sistem administratora u Srbiji, bude 0 dinara, onda cu ja prvi da podelim svima IP adrese besplatno.

[ bachi @ 20.08.2011. 12:55 ] @
marko1101 napisa:
> i kad ti se javi novi korisnik, neces morati da potrosis neko vreme,
> kako bi podesio fiksni IP za njega, upisao u dokuimentaciju, itd...

Marko, ovo je, realno, 2 minuta posla. :)

Ne kažem da treba da se static IP daje besplatno, ali isto tako
ne treba ni papreno skupo.

@newtesla: Ako već imaš ruter uboden u UPS, kod SBBa će ti
dinamička ip adresa maltene biti ko statička, jer se ne menja sve dok
ruter ne bude ugašen par sati. Naravno, ostaje problem reverse PTRa, ali
pokraj google appsa, stvarno ne vidim razlog držati email server u
kućnoj radinosti (sem da se učiš, ali za to možeš i lokalni domen da
podigneš).
[ marko1101 @ 20.08.2011. 13:23 ] @
bachi,

nije 2 minuta, ali nema veze to, nije to poenta, nisam na to mislio.... cak i da traje 20 sekundi ...


... ja dam nekom dinamicku, (kao sto si rekao) uz UPS moze da mu bude kao da je staticka ... i nista ga ne kosta (sad ce reci, ali kosta UPS, HAHAHAHAH) ... znaci IP potpuno dzabe. , znaci vec sam mu dao potpuno besplatno.

i sad taj neko izvoljeva, hoce fiksnu, ... pa ako izvoljeva, onda ce da plati za to izvoljevanje.

500 din ... ja kazem malo, ne zato sto hocu da derem, nego sto ni to nije dovoljno za troskove u Srbiji, (to je dovoljno za hemiske olovke), ali to je trzisna cena ... a nekad je bilo 500e.


a sta ce nekom fizickom licu, fiksna javna IP ... hoce licno svoj mail server, ili hoce da vezba, hoce da se obrazuje ... pa neka ide u ustanove predvidjene za to ... aaaaaa, nema para za skolovanje, pa hoce za 83 dinara da se skoluje ...

pa brate ako nema para, onda neka ide pred zgradu vlade, pa tamo neka izvoljeva fiksni IP, a ne od mene.

... mozda telekom pocne da deli fiksne IP, ako ih pritisnu iz nemanjine ... leba i igara i fiksnih adresa.
[ bachi @ 20.08.2011. 13:35 ] @
marko1101 napisa:
> nije 2 minuta, ali nema veze to, nije to poenta, nisam na to
> mislio.... cak i da traje 20 sekundi ...

Ok, nego reko čisto da razjasnimo za one sa jeftinijim
ulaznicama da DHCP rezervacija nije atomska nauka. :)

> i sad taj neko izvoljeva, hoce fiksnu, ... pa ako izvoljeva, onda ce
> da plati za to izvoljevanje.

Traženje neke usluge nije izvoljevanje, već realne potrebe
određenog % tvojih korisnika. Mislim da ovde veći problem predstavlja to
što do statičke IP adrese ne možeš ni da dođeš ako si fizičko lice, a
manji problem je njena cena. Kod SBBa u cenovniku imaš da daju fiksni IP
za 600 dinara i fizičkim licima, ali kada tražiš tu uslugu, ne možeš da
je dobiješ. Kod drugih dobiješ static samo uz biznis pakete koji su
papreno skuplji od istih paketa za fizička lica.

> 500 din ... ja kazem malo, ne zato sto hocu da derem, nego sto ni to
> nije dovoljno za troskove u Srbiji, (to je dovoljno za hemiske
> olovke), ali to je trzisna cena ... a nekad je bilo 500e.

Kako je tržišna cena kada je van granica Srbija ta IP adresa
drastično povoljnija? Ovakva roba kao što je IP ne zna za državne
granice.

> a sta ce nekom fizickom licu, fiksna javna IP ... hoce licno svoj mail
> server, ili hoce da vezba, hoce da se obrazuje ... pa neka ide u
> ustanove predvidjene za to ... aaaaaa, nema para za skolovanje, pa
> hoce za 83 dinara da se skoluje ...

E ovde se slažemo u potpunosti i to sam napisao u prethodnoj
poruci. Ja na poslu imam biznis paket kod SBBa, ali nisam tražio static
IP, jer mi ne treba, sve potrebe mi završava dinamički i no-ip. A nisam
tražio static, jer ne želim da mi IP bude banovan na nekom sajtu/servisu
zbog nekog od mojih korisnika.

> ... mozda telekom pocne da deli fiksne IP, ako ih pritisnu iz
> nemanjine ... leba i igara i fiksnih adresa.

:)
[ Predrag Supurovic @ 20.08.2011. 21:28 ] @
Akakve ima veze što nekom treba statični IP? To je nejgova stvar. Postoji mali milion razloga zašto bi nekome to trebalo.

Na kraju krajva razliak između dinamiškog i statičnog IP je virtuelna, i vide je samo provajderi koji na tome žele da zarade. Faktički, to je potpuno isto, osim što je jedna nameštena da se menja da bi tako korisnik bio maltretiran.

Dinamička adresa u stvari smao komplikuje stvari, jer kada se IP adrese korsinicima menjaju sve je mnogo teže pratiti u slučaju potrebe.
[ newtesla @ 20.08.2011. 22:29 ] @
Peđa, nemoj, molim te.... Vidiš da se adrese menjaju same, a da bi se statizovale potrebno je programiranje, i skupe hemijske olovke.

[ view @ 20.08.2011. 23:25 ] @
e bas zbog staticke ip adrese sam otkazao adsl paket MAX kod oriona jer mi traze 5000 dinara vise mesecno da bi imao isti paket sa statickom ip adresom a ne dozvoljavaju mi samo da doplatim za static ip....
[ newtesla @ 21.08.2011. 08:17 ] @
^^O tome pričam - 5000 više!!!!
[ bachi @ 21.08.2011. 11:14 ] @
Dobro, uz taj paket ide i Mikro hosting paket, inicijalnih 1000
dinara SIT kredita, ali generalno gledajući da, preskupo je.

Imaju Orion PRO ADSL pakete koji su jeftiniji, ali ide samo
dinamička IP adresa i umesto da omoguće doplatu od 500 dinara za
statičku, neeeeeee, oni bi leba preko pogače. Pa za tu razliku u novcu
može da se plaća neki premium email server i još kusur da ostane.
[ anon115774 @ 20.09.2011. 13:50 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: IP se ne dodeljuje statično samo zato da provajder ima dodatnu uslugu koju može masno da naplati. On nema nikakve dodatne troškove vezane za to što je IP statičan.


Hoces da kazes da provajder ima vise adresa nego korisnika?
[ Zlatni_bg @ 01.11.2011. 16:17 ] @
Ajde momci, sacekajte jos malo, pa ce IPv6 da resi sve vase probleme :)
[ cyBerManIA @ 01.11.2011. 18:11 ] @
Citat:
Informer: Hoces da kazes da provajder ima vise adresa nego korisnika?


Kad je dialup bio u masovnoj upotrebi mogao si bez problema da imas mnogo manje zakupljenih IP adresa.
Pratis statistiku i po potrebi iznajmis jos.

Sad kad je u sirokoj upotrebi "FLAT" (bez merenja protoka i vremena) internet putem (a)DSL, coax, wifi, ethernet, ili neke druge tehnologije, gde se u velikoj meri nalazi router (koji se retko gasi a podesen na stalnu konekciju) izmedju korisnika i ISP, moras da imas mnogo vise iznajmljenih IP adresa, priblizno broju korisnika.
Cak, stavise, za vece ISP je normalno imati ih vise (u rezervi) zbog novih korisnika, dodatnih servisa itd.
[ newtesla @ 19.12.2011. 09:56 ] @
Upravo to: nonstop internet servisi, kakav je adsl, docsis, pa i wifi, su tako koncipirani da je konekcija neprekidno uspostavljena, što u prevodu znači da address pool mora biti veći od broja korisnika kojima je aktivna mesečna pretplata; minimalan procenat korisnika spada u grupu koja gasi adsl ruter kada više ne koristi internet, a ionako spadaju u korisnike koji su aktivni u špicu potrošnje - od popodnevnih sati do ponoći.

Tako da, kad već imaju dovoljan broj adresa, ništa im ne bi falilo da ugase dhcpd, i uštede nešto malo struje čak ;)
[ ryuslka @ 15.01.2018. 12:20 ] @
Upravo PTT Net podigao cenu fixne adrese sa 100 na 450 RSD !!! https://www.elitesecurity.org/images/static/angry.gif
[ Predrag Supurovic @ 01.06.2018. 23:53 ] @
Najavljeno je da će ADSL generalno da poskupi. Telekom poskupeo dobaljačima.
[ bachi @ 02.06.2018. 09:42 ] @
Podaviće i to malo što je ostalo od ADSL provajdera.