[ MaliBatica @ 18.08.2011. 13:55 ] @
Ljudi imam problem sa Creo/Pro kod obrade struganjem,kada idem na material remove on skine materijal uptavno na skiciranu konturu,evo i sliku sam postavio.Kod obrade glodanjem sve ide normalno.
[ cirko @ 18.08.2011. 16:55 ] @
Pogresno si izabrao pripremak-sirovac
[ MaliBatica @ 19.08.2011. 18:54 ] @
Evo me,juce krenem da kucam poruku i crkne mi racunar,sva sreca kvar je bio mali...da ne bude podmetnuo vatru pa pobegao ;-) .Ne razumem kako sam pogresno odabrao pripremak(obicna sipka) ? Problem mi je sto osa za material remove je upravna na osu predmeta,a ne bas osa predmeta.Evo jos slika,ajd ako mozes to da mi pojasnis?
[ MaliBatica @ 21.08.2011. 11:56 ] @
Problem resen,obrnuo sam ose,dakle umesto da mi se Z-osa poklapa sa osom glavnog vretena,ja stavio X-osu.
[ cirko @ 22.08.2011. 19:57 ] @
Kod tokarenja-struganja z osa je uvek u pravcu predmeta
a x odnosno negde y je upravna na pravac predmeta
[ SlavishaT @ 22.08.2011. 21:08 ] @
Citat:
cirko: Kod tokarenja-struganja z osa je uvek u pravcu predmeta
a x odnosno negde y je upravna na pravac predmeta


Tako je pravilo za ''tehnološke'' ose (ne znam da li je to pravi naziv pa sam stavio pod znake navoda), tj ose koordinatnog sistema obradka. Ali ne moraju geometrijske ose da se poklapaju sa ''tehnološkim'', što znači da se ne mora voditi računa da prilikom modeliranja geometrijska z-osa bude uzduž obratka. Evo screenshot iz CATIA V5: uzduž obratka je geometrijska y-osa, ali ''tehnološke'' ose z i x (zeleni koordinatni sistem obradka)tvore ravan obrade kako je po pravilu.

Pretpostavio sam Batice da bi moglo biti da nisi dobro postavio koordinatni sistem obratka, ali pošto ne poznajem Pro/E (Creo) bojao sam se da ne zakomplikujem pa nisam ništa napisao. Isti problem bi se desio i u Caty na primjeru iznad, ako bi se ostavilo da ''tehnološke'' radial i axial axis, po defaultu se poklapaju sa geometrijskim z i x osama.

Lijep pozdrav kolege.

[ sanibo @ 25.08.2011. 08:35 ] @
Batice imas pp! :D