[ morihei ueshiba @ 18.08.2011. 16:54 ] @
Ispricacu Vam istinitu pricu koja se odigrala 10.08.2011. u 16h u ekspozituri Telekoma na Banovom Brdu u Pozeskoj

Nesto pre 16h dolazimo majka (na cije se ime vodi telefonski racun) i ja kako bi posle 8 meseci (da dobro ste procitali) podigli drugi STB uredjaj. Naravno posto nas sluzba nikada nije pozvala da podignemo drugi STB uredjaj, a sto su bili u obavezi ugovorom da urade, mi smo morali sami da dodjemo. Da naglasim da je njima u interesu jer se za svaki dodatni uredjaj tj. TV na kojem gledate IPTV naplacuju 250 din mesecno na iznajmljivanje istog.


Scena 1:

Velika guzva koja se stvorila od samog ulaza ukazuje odmah da nesto nije uredu. Pomno promatram saltere. Od 2 saltera za servis radi samo 1 ali devojka koja radi na njemu radi to izuzetno dobro i kod nje nema zastoja.
Od 5 saltera za prodaju aktivna su samo 2 ali kao i da nisu. Na jednom salteru doticna persona nesto drugo radi pa nema vremena za korisnike.

E sada da se vratimo na analizu 2 devojke koje su radile na ta 2 saltera.

Jedna, plavusa, vidi se da je posao dobila preko veze, pa ga ne ceni. Meni tako ne bi radila ni 1 minut posto bi odmah letela sa posla zbog svog izuzetno drskog i nonsalantnog ponasanja. Stranku, starijeg gospodina koji je trenutno na redu ostavlja da sedi u stolici dok se ona s vremena na vreme setka, onda nalazi razne igovore tipa "zar nemate nesto sitno?" a i kada radi vise blene u monitor nego sto nesto radi. Ovu stranku je usluzivala ravno 30 minuta sto je za ne poverovati s obzirom da je bila u pitanju neka usluga iz osnovne ponude.

Da napomenem da analizom njihovog ponasanja mozete videti sve trikove koje koriste kako bi sto manje radili. Gledanje u monitor pri cemu se prave da nesto cekaju samo ne znam sta posto je to telekom i sve radi ko sat u mrezi.
Ustajanje i konstantno konsultovanje sa drugim zaposlenima, sto izuzetno oduzima vreme kako strankama, tako i onim zaposlenima koje ovi isti smaraju a sve u stilu kako izgubiti sto vise vremena a ne raditi svoj posao. U jednom trenutku sam pomislio na osnovu njihovog ponasanja da su svi primljeni juce i da niko nema blage veze sa poslom jer konstantno moraju da pitaju drugoga sta da rade ili kako se to radi.

Posto je posle 30 minuta konacno zavrsila sa strankom ustaje sa radnog mesta i odlazi do svoje koleginice koja ima stranku sa kojom razgovara i onako sa strane stane i pocne da bleji u njen monitor. Posto se skupila gomila ljudi tolika da vise ne mogu da stanu u prostoriju moja majka, inace izuzetno mirna i stalozena osoba, nije vise mogla da izdrzi vec se ljubazno obratila plavusi sa recima. Gospodjice da li vi radite? na sta je ona samo drsko odbrusila: "cekam da odstampam racun."

Za nepoverovati. Znaci umesto sa svog kompjutera da posalje dokument na stampac preko mreze koja sigurno radi u telekomu i da usluzi drugu stranku ona je ustala otisla do drugog zaposlenog i bila je spremna da saceka da njena koleginica zavrsi razgovor sa strankom koji moze trajati i 30 minuta dok svi mi cekamo u redu i gubimo vreme.

A da stvar bude jos gora posle ovog pitanja taste ona se cak i nadurila. Posle toga ne seda na svoje radno mesto nego demonstrativno krece da se seta. Otisla je do sluzbenih prostorija, zatim posle nekoliko minuta je izasla napolje iz zgrade da bi se vratila sa mobilnim telefonom u ruci ocigledno vodeci privatan razgovor. I posle svega toga nije joj se mililo da se vrati na svoje radno mesto nego je cekala da nas njena koleginica usluzi a ona se negde izgubila.

Ono sto je interesantno je da je u medjuvremenu silazila i njihova sefica takodje plavusa koja je ocigledno videla da se stvorila guzva ali im nista nije rekla vec se vratila na sprat preobukla i posle nekih 10tak minuta zapalila sa posla ranije naocigled svih nas koji smo cekali u redu.

Druga koleginica koja je radila sa strankom i na koju smo direktno isli (jer ova prethodna nije htela da dodje na svoje radno mesto) je u toku svog razgovora sa klijentom nekoliko puta ustala, jednom cak izasla van zgrade i kao vrhunac na sve dok je njen kolega na drugom kraju prostorije razgovarao sa nekim klijentom ona se ubacivala u razgovor ne znajuci o cemu se uopste prica umesto da radi sa svojim klijentom. Necuveno !

Naravno videci sve ovo, kako bih se smirio, a i kako bih izvrsio pritisak i ucinio da im je neprijatno zbog njihovih postupaka, prilazim njihovim stolovima i krecem da setam levo desno gledajuci ih sto ih je verovatno nerviralo ali sta da im radim. Svako mora da se brani na svoj nacin. Jednostavno ako neko krene da te omalovazava i ponizava samo zato sto je umislio da je na nekoj poziciji onda cu mu duplo vratiti da bi se osetio mali, mizeran i bedan a i naravno da zna gde mu je mesto prema onome koliko vredi. Neverovatno je koliko su ljudi skloni da dignu nos u zavisnosti na kojoj su poziciji uprkos tome sto znaju da nisu tu zbog njihove sposobnosti vec zbog veza i vezica, a da pri tome postoji gomila ljudi koji su daleko talentovaniji, vredniji i sl. koji nemaju prilike da rade zbog tih istih kretena.
Kada god naletim na takvu situaciju obozavam da ih spustim na zemlju pred svima jer tamo treba i da ostanu posto za vise i ne vrede.
Tako bi trebali svi da se ponasaju ali ostala bulumenta koja je nemo pratila sve ovo i cekala vise od sat vremena je samo cutala. Neverovatno je koliko su ljudi danas u Srbiji ispaseni? Zbog takvih kao sto su oni nam je tako u drzavi. Sto ih pre proteramo iz zemlje bice nam bolje i manje cemo gubiti vremena.

Poenta ove price je da se ne vredi zaliti vec da svako treba za svako smaranje, nesposobnost i gubljenje vremena koje su nam prouzrokovali da to naplati duplo pa ako treba i da izgube posao kako se prema nekom drugom ne bi ponasali na isti nacin.


Scena 2:

A sada prelazimo na nesto za sta bi u normalnoj drzavi a svi znamo da mi nismo u normalnoj drzavi placali izuzetne odstete i penale.

Na kraju smo docekali da dodjemo na red kod druge zaposlene, u daljem tekstu smedjokosa.

Vec u startu bez obzira sto sam se nasmesio i rekao dobar dan zaposlena je bila izuzetno preplasena ali i neprijatna. Ja sam naravno ostao hladan zeleci da ovo sve sto je pre moguce okoncam.

I naravno dao sam papiric sa prijavom od 08.01.2011. godine rekavsi da nas nikada nisu pozvali na sta mi je ladno odgovorila sledece:
"Znate sta. Ni mi dugo nismo dobijali uredjaje, jedno 5 meseci !!!"
Moj odgovor. Nemoguce je da bas 8 meseci niste dobili ni jedan uredjaj.

LAZ 1: uhavcena bez vecih problema. Dobro znam da su mnogi dobili odmah svoj drugi STB uredjaj. Takodje je neverovatno da neko kaze nesto takvo kao izgovor. Pa to je klasicna blamaza za firmu.

Sledi gluma. Dobro moramo da proverimo da li je vas zahtev resen. Mislim se, "E curko jedna sta glumatas tu posle 8 meseci da li je zahtev resen za nesto sto bi trebali da odmah urucite jer je vama u interesu valjda da naplacujete iznajmljivanje svakog meseca po 250 din.".

"Da vas zahtev je resen." rece ona uz bitnu facu koju je napravila.

Medjutim na moje pitanje da li mogu da znam kojeg je datuma resen nesto mi se smrkla i rekla. "Pa resen je odmah. 10.01.2011."
Neverovatno. A zasto nas niko nije zvao da to preuzmemo 8 meseci?
Pa nismo imali uredjaje 5 meseci. Ma da.


Scena 3:

OK. Posto smo sve lepo apsolvirali a ona se nije udostojila da se izvini za 8 meseci cekanja za drugi STB uredjaj sto je iskljucivo njihova nemarnost i greska, prelazimo na sledecu scenu iliti Kako utrapiti vernom korisniku neisparvnu robu.

Sluzbenica se okrece daje nam aneks ugovora za dodatni STB uredjaj i kutiju koja je otvorena i razbucana. Odmah vidim pregledajuci sta se nalazi u njoj da je roba polovna i da nema mreznog kabla.

Na moje pitanje zasto ne mozemo da dobijemo novo ona kaze da je praksa da se vracena roba ponovo iznajmljuje korisnicima. Dobro to gutam i na to imaju pravo ali onda sledi moje logicno pitanje:
Da li je vasa tehnicka sluzba pregledala ovo sto je neko vratio, posto ne vidim nikakav pecat ili potpis tehnicke sluzbe a to je neki standard u ozbiljnim firmama. Njen odgovor je bio blago je reci razocaravajuc. "Ne znam. Nemamo tu informaciju ali ako nesto ne radi pozovite nasu tehnicku sluzbu pa ce oni izaci na teren i otkloniti kvar."

Takodje se izlanula da imaju naredbu od menadzmenta da moraju da uvaljuju prvo polovne uredjaje pa tek onda nove.

Na moje drugo pitanje gde je mrezni kabal i kako ja to da prikljucim ona je rekla da to ne ide uz ovaj uredjaj. Necuveno. Posto mi je bilo jasno da to ovako necu moci da prikljucim a da kupujem novi kabal mi stvarno nije padalo na pamet jer je to njihova duznost bio sam izricit u stavu da se necu pomeriti ako mi se kabal ne obezbedi pri tome se namerno okrecuci prema svima koji su cekali govoreci na glas kakvi su amateri jer ako su vec resili da zezaju klijente onda cu im pomoci da im unistim ugled firme na sve moguce nacine posto su to i zasluzili. Trebalo je videti face tih ljudi. Ne veruju sta se dogadja. Zaista lepa scena za firmu koja da podsetimo ima najveci obrt i prihod u drzavi a sve na ime kradje od svojih klijenata posto su im sve usluge neuporedivo skuplje od svih drugih drzava.

Posle malo premisljanja gospodjica shvata da mora da nekako resi situaciju, odlazi i hvata prvi mrezn i kabal na koji je naisla i predaje mi ga teska srca kao da joj to ide od plate i kao da to nije trebalo da preda odmah da u paketu umesto sto me je pokusala ponovo da slaze.

Sramno.

Pobednicki uzimam sve to, pakujem razbucanu kutiju i uz pretnje da ukoliko nesto ne bude radilo ima da im zagorcam zivot, odlazeci da svi cuju i vide odrzavam kratko predavanje o amaterizmu firme i njihovih, preko veze zaposlenih.

Neverovatno. Ko u ovoj firmi radi i ko im osmisljava procedure. Znaci bolje je uvaliti vernom korisniku nepouzdanu robu jer neka budala od menadzera nije dovoljno dobro razmisljao sto je i logicno jer zaposljavaju iskljucivo budale po rodbinskoj ili stranackoj liniji.

Naravno u firmi u kojoj menadzment zbog svoje nesposobnosti i propusta ne radi svoj posao i pravi duplo veci posao i na salterima, i sebi, i sluzbi za prijave i samim serviserima koji na zalost najvise ispastaju jer ih salju na terene da popravljaju nesto sto je vec bilo dato pokvareno !? vrednost firme moze ici samo nadole.
Pitam se ko ce dobiti novac u dzep ako firma pri prodaji bude vredela manje?
Do tada cemo svi mi korisnici ispastati, gubiti zivce i ispravljati krive drine.

I samo da kazem za kraj. Zaposleni koji se tako ponasaju stete firmi.
Lako je izracunati. Za 8 meseci izgubili su samo na meni 250x8=2000 Din.
Cifra nije neka ali to je samo na meni a ovakvih i slicnih slucajeva ima na milion !!!

cinjenica je da im je tehnicka sluzba dobra ali im je zato menadzment i sluzba koja radi sa korisnicima u prodaji ocajna !!!

Pravo da Vam kazem da kupujem ovu firmu prvo sto bih uradio je, poslao bih spijune u obliku korisnika u sve ekspoziture i zabelezio kako se ko od zaposlenih ponasa a onda kada bih kupio firmu svi bi za 1 minut dobili otkaze pri cemu bih insistirao da im se u pismima preporuke napise da su dobili otkaze zbog totalne nesposobnosti, nekulture i sl.


Scena 4:

Kod kuce naravno odmah uzimam opremu i proveravam je vezujucu je posto im nista ne verujem. I zamislite sta? Ne radi. Tacnije nisam ni stigao da proverim jer su mi amateri dali STB uredjaj sa izmenjenom sifrom tako da nisam mogao ni da ga aktiviram. Ono sto provereno nije radilo je daljinac koji je bio vidno prljav od prethodnog koriscenja a i pored zamene baterija i mog drugog daljinca koji radi nije radio. Sa mojim drugim daljincem mogao sam da upisem login i sifru ali ona nije radila. Kakve budale mislim se u sebi i nervozno okrecem njihovu sluzbu. Posle nekih 10 minuta cekanja javlja se operater. Tu ja krecem celu pricu o tome sta su radili a zena sa druge strane upisuje moju zalbu i poziv za servisera. Na moje pitanje kada mogu da ocekujem servisera da dodje ona nema odgovor ?! Dobro bitno je da se nesto pokrenulo.


Scena 5:

Sutradan me prijatno iznenadjuju sa serviserom. Kakva je firma mislio sam da ce im trebati godine da dodju medjutim izgleda da neke stvari u firmi funkcionisu kako treba a to je tehnicka sluzba kojoj ovom prilikom odajem priznanje.

Decko koji je dosao je bio krajnje profesionalan i kulturan. Malo smo popricali i namerno sam mu pomenuo sta im se desava u firmi kako bih video kakav je odnos izmedju sektora i pitao ga kako oni to podnose. Covek je morao da mi se pozali jer imaju nevidjeno mnogo nepotrebnog posla zbog nesposobnog menadzmenta i prodaje koje prave svakodnevne gluposti.
Sto se tice same usluge servisiranja decko je utvrdio za 2 minuta o cemu se radi i pokusao direktnim telefonima da dobije prvo jednu sluzbu pa onda drugu. Neverovanto je kako je ova firma organizovana. Kada neko promeni sifru na STB uredjaju sam telekom i njihova tehnicka sluzba nemaju pristup tim uredjajima i ne moze nista da uradi. Oni mogu samo da pristupe modemu ali za STB uredjaj je ocigledno zaduzena neka kvazi firma u firmi (opet neka privatna kombinacija za bogacenje nekog ko se tu uvalio).
Sada imamo apsurdnu scenu. Decko koji moze sve da zavrsi za 5 minuta ne moze da dobije osobu koja je zaduzena za pristup STB uredjanima jer je covek otisao negde da proseta na sat vremena !!! Znaci covek je izgubio kod mene sat vremena dok ga nije docekao da se vrati kako bi preko kompa za 20 sekundi restovao sifru. Mislim se u sebi kolika li mu je plata i kakav mu je posao kada po ceo dan nista ne radi. Pri tome direktno zadrzava servisnu sluzbu i samog servisera koji je mogao da obavi jos najmanje 3 intervencije na terenu cekajuci njega.

Nadam se da ste sada shvatili kakva je amaterska firma TELEKOM. Ja jesam, a posto su bili toliko bezobrazni prema meni (lazima, drskoscu, i prevarom koju su pokusali da odrade) nece me mrzeti da ceo ovaj tekst i zapazanje prevedam na Nemacki i posaljem i T-mobile-u i onoj Austrijskoj firmi koja kupuje za nekoga ovu firmu kako bi ih bolje upoznao sa problemima i pravom vrednoscu ove firme. Ne sumnjam kada se na kraju bude prodala ova firma da ce mnogi iz prodaje i menadzmenta leteti sa posla a bice mi izuzetno drago ako moje pismo bude doprinelo tome.

Da ponovim jos jednom. Olos koja preko veze radi u firmama a da pri tome nije zahvalana za taj poklon ne zasluzuje ne samo ikad vise da dobije posao nego da uopste zauzima dragoceni prostor i poslove u nasoj drzavi. Samo tako cemo ocistiti drzavu od nesposobne bagre i svi treba da se borimo za to.


I na kraju manja opaska na ovu a i sve situacije koje nam se desavaju gde god da krenemo i zelimo nesto posteno da zavrsimo. Za sve vreme posete u TELEKOM filijali na njihovom TVu su se emitovale vesti B92 u 16h i izvestaji o velikoj pobuni u Londonu. Tuca sa policijom, paljenje zgarada i kola.
Nadam se da ce doci taj dan i kod nas da spalimo sve sto ne valja u ovoj drzavi. Samo ... nemojte se zavaravati da ce to biti sacica klinaca koja na zalost nema sta da radi i ocajna je pa koje svi nabedjuju da su hluigani vec kao u Londonu gradjani kojima je vise prekipelo da gledaju nesposobne idiote koji ne umeju ili ne zele da urade bilo koji posao i koce nas u svemu.

Nadam se da sam ovim tekstom dao smernice ostalim potrosacima i korisnicima bilo kojih usluga i roba u nasoj drzavi da budu hrabri i istrajni na promeni stanja u drzavi koje je ocajno. Samo svi zajedno ako se potrudimo pojednacno mozemo to izmeniti i stvoriti bolje mesto za zivot nase dece.
[ vkoja @ 18.08.2011. 22:04 ] @
Jedino resenje je privatizacija telekoma , koliko god nebili za to morace zbog ovakvih slucajeva koje ste naveli.Ima i gorih slucajva od vaseg , ja cekam adsl vec vise od dve godine ali nista od toga. Prvo su rekli da moramo skupiti 100 potpisa i kada smo to odradili rekli su da za mesec dana dobijamo adsl , a evo prodje vec i druga godina i nista od toga tako da je meni sve jedno da li je telekom drzavna firma ili privatna i onako nikakve koristi od njih nemam vi koji imate adsl mozda nemislite tako ali ipak je to cinjenica...
[ Cileinteractiv @ 20.08.2011. 01:16 ] @
Upravni odbori i direktorske pozicije za političke aktiviste a ostala radna mesta za njihove rodjake i kumove. Znanje i stručnost su tu nebitni nego politička pripadnost. Rezultati takvog stihijskog rada su društvo i država na dnu. Svedoci smo toga.
[ vkoja @ 20.08.2011. 12:06 ] @
Problem je u tome sto u ovoj situaciji nevidim resenje osim privatizacije , a ako ostane ovako i bilo koja vlast da se promeni isto ce biti kumova i brace...
[ morihei ueshiba @ 20.08.2011. 12:42 ] @
U medjuvremenu,tehnologija je napredovala,ne vidim razlog da se ne koristi: svako ima mobilni telefon opremljen kakvom-takvom kamerom. Snimajte javasluk i postavljajte na YT. Dalje,svaki sluzbenik mora da vam kaze svoje ime i prezime ako ga upitate. Zapisite ispred njega te podatke uz ljubazan osmeh. Dalje,nista lakse nego napisati par mail-ova na adrese institucija u kojima imate probleme,jasno sa svim podacima o sluzbeniku,vremenu itd. Isti takav mail posaljite medijima,nadje se poneki novinar ili urednik kome to moze da bude zanimljivo,kao sto je bio slucaj iz ove teme http://www.elitemadzone.org/t4...en-odgovor-od-MUPa-putem-maila .
Na forumu mozemo svi da se slozimo sa postavljacem teme i da psujemo koliko hocemo,ali parazite to ne dotice. Treba im stalno zagorcavati zivot na hiljade nacina. To je jedino,paljenje i razbijanje izloga je glupost kojom se postize kontra efekat i daje birokratiji izgovor za jos veca maltretiranja.
[ vkoja @ 20.08.2011. 19:39 ] @
Izgleda da sa monopolistima ne vredi , ko zna koliko je mailova slato i zahteva ali jednostavno kad se oni namole tada uvedu adsl. Ali ipak ostaje neka nada da se to resi do kraja godine...