[ X St ar ky @ 17.02.2004. 07:58 ] @
GPS uredjaj koliko ja znam omogućava globalno pozicioniranje u prostoru uz pomoć satelita.
o ovome je već bilo reci na ovom forumu ali mene ne interesuje princip rada GPS-a već njegova primena sa što većom preciznošću za što manje para.

Imam potrebu za GPS uređajem sa preciznošću od 0.10 - 0.75 m ako imate saznanje o uređaju sa najboljim odnosom cena kvalitet. Sve informacije su poželjne
unapred zahvalan na pomoći.
POZDRAV !!!
[ markom @ 17.02.2004. 08:01 ] @
Tu preciznost nije moguće postići sa jednim civilnim uređajem, pošto je preciznost za civilnu upotrebu ograničena na 5 do 10 metara.

Postoje metode kojom se može postići ova preciznost, ali sa više uređaja koji su vezani na različite satelite (triangulacija).

Marko.
[ X St ar ky @ 17.02.2004. 08:06 ] @
KOLIKO JE UREĐAJA POTREBNO ?
PRETPOSTAVLJAM DA TREBA 3 UREĐAJA
[ X St ar ky @ 17.02.2004. 08:37 ] @
ako saznate nešto o GIS uređajima
to su uređaji VEĆE preciznosti
ali gde da kupim i koji, je pravo pitanje?
pozdrav!
[ -zombie- @ 17.02.2004. 10:09 ] @
Citat:
markom:
Postoje metode kojom se može postići ova preciznost, ali sa više uređaja koji su vezani na različite satelite (triangulacija).


da li si siguran u ovo? imaš možda neki link sa više informacija?

jedini način dobijanja veće preciznosti civilnim GPSom koji ja znam je preko externe fixne tačke koja računa grešku. znači, u gradu se postavi stacionarni GPS prijemnik koji zna svoj položaj, i koji u svakoj sekundi računa razliku položaja koji je prijavio GPS, i svog realnog položaja. onda tu grešku nekim kanalom (često najobičnijim radio odašiljačem) šalje u etar, i tu korekciju primenjuju svi klijenti. potrebni su samo GPS uređaj i radio prijemnik.

a mislim da je ovo i jedini način da se poveća precizonost, zato što valjda grupa satelita koji se vide sa jedne tačke na zemljinoj površini ima usklađenu "grešku", pa zato ne bi trebalo da ima razlike koji od njih sluša tvoj GPS uređaj..


inače, (ne)preciznost civilnih GPSa nije baš jednaka propisanoj. ume da greši i preko 50tak metara, mada retko. obično je manja od nekih 20tak..
[ Ivan Dimkovic @ 17.02.2004. 10:54 ] @
Ili da cekas neki rat u okruzenju kada po pravilu smanje gresku jer im je potrebna za navodjenje "pametnih" posiljki...
[ -zombie- @ 17.02.2004. 11:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ili da cekas neki rat u okruzenju kada po pravilu smanje gresku jer im je potrebna za navodjenje "pametnih" posiljki...


hm.. šališ se, zar ne?!?

pa američka vojska ionako koristi vojne GPS prijemnike koji imaju tzv "kod", iliti znaju da dešifruju poseban kanal koji šalju sateliti, a u kojem je data korekcija greške.

i zašto bi onda za vreme ratnih dejstava smanjivali grešku na onim "civilnim" kanalima, kada bi to samo bolje mogla da iskoristi protivnička vojska?!?

[ Ivan Dimkovic @ 17.02.2004. 12:13 ] @
Ma secam se da je neko to pominjao 1991-ve da je jedno vreme za vreme rata u Iraku koriscen i civilni GPS.. ne znam ni sam zbog cega, pogledacu na netu - mozda ima negde objasnjeno... ili sam pogresno cuo...
[ Ivan Dimkovic @ 17.02.2004. 12:24 ] @
http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99993474

Citat:
But Langley says that, while this was true in the last Gulf War of 1991, he doubts it is now. In 1991, US forces did not have enough military GPS receivers, meaning they actually had to turn off the signal degradation to allow their personnel to use civilian receivers.


[ VRider @ 17.02.2004. 23:14 ] @
'91. nisu imali dovoljno. Danas ih verovatno imaju i previse.

Imas ruski sistem za globalno pozicioniranje. Ne znam koliku gresku oni stavljaju, ali kako kod Rusa sve moze za pare...

Nisi rekao ni cemu ce ti sluziti tolika preciznost? Sta mislis da navodis i u kolikom prostoru?
[ konexunion @ 17.02.2004. 23:25 ] @
Posto sam radio sa pripadnicima KFOR-a na Kosovu znam samo neke stvari vezane za GPS ali bez obzira na svu tehniku koju oni imaju mislim da ove "mere'' koje ti dajes su slabo izvodljive.Takodje mislim da su najbolji rezultati koje su oni imali 1.5m.A tacno je da koriste tri satelita
[ -zombie- @ 17.02.2004. 23:40 ] @
nekoliko stvari vezano za tvoj post.

prvo iako nisam imao kontakt sa vojnim uređajima, taj podatak o preciznosti od ~1m deluje uverljivo. samo me interesuje kako su (ste) merili tu preciznost, pošto ne znam za neki ručni (ili bilo koji drugi) metod kojim je na lak i tako precizan način moguće izmeriti položaj.

i drugo, tačno je da su za određivanje položaja na površini zemlje dovoljna i tri satelita, ali je za određivanje i (nadmorske) visine neophodan četvrti. mada, na našim prostorima GPS uređaji hvataju bar 5-6 satelita..
[ konexunion @ 18.02.2004. 00:00 ] @
Iskreno nemam pojma jer znas kako je vojska je vojska pa ne smes puno ni da pitas jedino sam iz razgovora sa njima taj podatak saznao.Znam samo da je zbog konfiguracije terena(Kopaonik) nekada bivalo tesko naci cak i taj treci satelit a o pet ili sest ni govora.Mada drug mi ima GPS pa cu vam se javiti sa info. o modelu i karakteristikama
[ Neflernis @ 18.02.2004. 01:34 ] @
Citat:
X St ar ky:
GPS uredjaj koliko ja znam omogućava globalno pozicioniranje u prostoru uz pomoć satelita.
o ovome je već bilo reci na ovom forumu ali mene ne interesuje princip rada GPS-a već njegova primena sa što većom preciznošću za što manje para.

Imam potrebu za GPS uređajem sa preciznošću od 0.10 - 0.75 m ako imate saznanje o uređaju sa najboljim odnosom cena kvalitet. Sve informacije su poželjne
unapred zahvalan na pomoći.
POZDRAV !!!


Samo ako nisam suvise znatizeljan sta ce ti tolika preciznost ? GPS ljudi uglavnom uzimaju za pomorsku navigaciju a tu je i do 100 m sasvim OK...
[ X St ar ky @ 18.02.2004. 10:18 ] @
Radim na razvoju sofvera koji bi trebao da omogući što preciznije ucrtavanje kordinata na karti. Radi se o softveru za primenu u civilnoj profesionalnoj i usko stručnoj delatnosti.
Podatak postoje profesionalni uredjaji koji se koriste u geodeziji sa preciznošću od 1 - 2 cm ali njihova cena je oko 6-18 hilada $
Mene zato interesuje GPS uređaj sa gore navedenim karakteristikama zbog verovatno nize cene i odsustva tolike preciznosti u datim okolnostima.
odnos cena/kvalitet izgleda upravo ovako


kvalitet
odnos
cena

[ broker @ 18.02.2004. 11:27 ] @
Aleksandre, kada bi to moglo (bolje receno kada bi se isplatilo) da se postigne GPS uredjajem, mislis da bi uopste postojali profesionalni uredjaji koji zadovoljavaju potrebe preciznosti i kostaju toliko mnogo para?

Svaki uredjaj ima svoju namenu. GPS nije namenjen za to sto ti treba. mozes s njim dapostignes poterbnu prciznost ali ti terba da izvedes MNOGO merenja pa da matematikom istatistikom izracunas tacnu poziciju. Verujem da bi se merenje sa potrebnom preciznoscu brze izvelo sekstantom nego GPS-om.
[ markom @ 18.02.2004. 11:54 ] @
Morao bih da se ne složim sa ovim. Merenje sekstantom veoma zavisi od temperature vazduha u srednjim i višim slojevima atmosfere. Pored toga, zahteva od tebe da imaš vedro vreme. Ne verujem da sa sekstantom (ma koliko precizno bio baždaren) možeš da izmeriš bilo šta preciznije od jedne "koordinatne" sekunde.

Neko je spomenuo fiksnu tačku i referencu u odnosu na nju - da, ovo je najpreciznije moguće pozicioniranje, ali primenom matematičkih (statističkih) metoda i očitavanjem pozicije sa tri (ili više satelita), moguće je veoma precizno utvrditi tačnu poziciju sa minimalnom greškom.

Što se bajke o preciznosti od nekoliko centimetara tiče, iskreno smatram da je ovo nemoguće, iako sam samo navigator-amater.

Marko.
[ djolep @ 18.02.2004. 11:56 ] @
Pre neku godinu, video sam rad neke amerikanke koja je merila širinu nekog kanjona ili neke pukotine u USA, sa velikom preciznošću. Nisam zapamtio detalje, ali njena priča je bila da nije mogla da dobije na korišćenje dovoljno precizne uredjaje, zbog vojnih ograničenja, pa je pribegla jeftinim uredjajima, ogromnom broju merenja i statističkoj obradi. Navodno je bilo gundjanja u vojnim krugovima povodom te metode.

Amerikanki verovatno nije bio problem da iznajmi uredjaja koliko god je htela. Uzgred budi rečeno, ja sa ovim nemam baš nikakvog iskustva. Koliko je vremena potrebno da izvršiš jedno merenje? Koliko merenja možeš da napraviš tokom 1 minuta ili tokom npr 1 sata.
[ -zombie- @ 18.02.2004. 13:25 ] @
Citat:
markom:
Neko je spomenuo fiksnu tačku i referencu u odnosu na nju - da, ovo je najpreciznije moguće pozicioniranje, ali primenom matematičkih (statističkih) metoda i očitavanjem pozicije sa tri (ili više satelita), moguće je veoma precizno utvrditi tačnu poziciju sa minimalnom greškom.


ja sam to pomenuo zato što je to jedini način za koji ja znam. zato te opet molim da daš neki link, ili bar ti malo bolje objasniš taj postupak, pošto mi nije jasno kako se izvodi.

još mi je čudnije što pominješ očitavanje pozicije sa tri satelita. pa sateliti ni ne šalju pozicije (dobro najavljuju svoje pozicije, al ajde ;), nego samo vreme, a uređaj detektuje (relativne) razlike u dobijenom vremenu (udaljenosti), i na osnovu toga računa poziciju.

zato je i minimum primanje signala od tri satelita da bi se odredio položaj, ali kao što već znamo, taj signal ima namernu grešku, pa mi nije jasno kako se onda može na osnovu ta tri (ili više) satelita može izračunati korekcija greške?
[ broker @ 19.02.2004. 12:07 ] @
Citat:
markom:
Neko je spomenuo fiksnu tačku i referencu u odnosu na nju - da, ovo je najpreciznije moguće pozicioniranje, ali primenom matematičkih (statističkih) metoda i očitavanjem pozicije sa tri (ili više satelita), moguće je veoma precizno utvrditi tačnu poziciju sa minimalnom greškom.


Upravo tako radi GPS uredjaj. On hvata signale od najmanje tri pa do dvanaest satelita i na osnovu njih izracunava svoju poziciju. U celom tom procesu se unosi namerna greska tako da nikad ne dobijes tacnu poziciju nego koordinate koje dobijes gravitiraju ka tacnoj poziciji ali su rasute oko nje. Statistickom obradom mozes dobiti koliko-toliko preciznu poziciju ali uz dosta ponavljanje merenja. Dovoljan ti je i jedan GPS uredjaj, jer vise njih ti nece nista preciznije reci osim sto mozes da vrsis vise merenja istovremeno.

Samu statiskiku je lako pervariti, dovoljno je da greska koaj se unosi ne rasipa izmerene pozicije ravnomerno oko tacne pozicije nego da malo "zanosi" u stranu, pa jos i da se to "zanosenje" menja po nekom slucajnom principu tako da se stvar maksimalno iskomplikuje.

Ne poznajem GPS protokol tako da ne znam na koji nacin se unosi greska ali sumnjam da svi GPS uredjaji dobijaju citanje sa istom greskom tako da sumnjam da bi pomoglo da se GPS postavi na poziiju za koju se zna tacna lokacija pa da se racuna kolika je greska i primenjuje na ocitavanja dobijena drugim uredjajima. Ako to i radi, radi samo na malom prostoru jer dovoljno je desetak metara da GPS uhvati signal nekog drugog satelita sto odmah menja i rezultat racunanja pozicije.

Tako da kad se sve sabere, sekstant u sake :)
[ jogurt @ 19.02.2004. 15:30 ] @
Samo mala dopuna ovoj raspravi iz onog sto se moglo nauciti na faxu:

GPS uredjaji mogu da odrede poziciju necega tek kada na nebu "vide" najmanje 4 satelita! Na osnovu kasnjenja signala koji dolaze sa satelita, GPS uredjaj odredjuje svoje rastojanje od vidljivih satelita. Sa informacijama o svojoj udaljenosti od tri satelita, uredja bi teorijski mogao da izracuna svoj polozaj kao presek tri sfere poznatih poluprecnika (udaljenosti satelita) i centara (koordinate vidljivih satelita), medjutim (pored ostalih gresaka koje signal nakupi pri prolasku kroz atmosferu) postoji greska u sinhronizaciji casovnika satelita i casovnika samog GPS uredjaja (pri cemu je nestabilnost poslednjeg najgora). Otud se u sistemu jednacina pojavljuje i cetvrta nepoznata "delta t", greska sinhronizacije, koja zahteva dodatnu jednacinu koju ce dati cetvrti satelit.

Dakle, nije tacno, kako neko rece, da se pozicija moze odrediti na osnovu samo tri satelita!
[ markom @ 19.02.2004. 15:37 ] @
Eto, nauči čovek nešto novo svaki dan :-) Rekoh ja da sam navigator amater.

Brokeru, gdi ti je taj sekstant? :-) Ja znam da koristim samo onaj od tri olovke i tri gumice i uglomerom :-).

Marko.
[ broker @ 19.02.2004. 22:11 ] @
Dobro de, za GPS je potrebno 4 satelita, medjutim, oni umeju da se snadju i sa manje, naravno sa manjom preciznoscu. Algoristmi su podeseni tako da GPS ume da u pokretu predvidi poziciju i kada na kratko nema dovoljno signala sa satelita. Neki modeli su se cak pokazali prilicno dobri u procenama.
[ Slobodan Miskovic @ 19.02.2004. 22:38 ] @
Preuzeto od Livona d.o.o. - Trimble International Distributor



Kako radi GPS?

GPS određuje poziciju merenjem dužine do satelita.

Sateliti lete na visini od oko 20.000 km iznad zemlje. Ukoliko znamo rastojanja od nekoliko satelita, a zatim sa svakog od njih opišemo sferu čiji je poluprečnik rastojanje do satelita, u preseku ćemo dobiti našu poziciju. Pogledajte sledeće slike:



Opišimo sferu čiji je poluprečnik udaljenost od satelita do tražene tačke. Ta tačka se nalazi negde na površini sfere.


Ako se zatim opiše i sfera oko drugog satelita, naš položaj biće sužen na kružnicu nastalu kao presek dve sfere.

Presekom i sfere opisane oko trećeg satelita, mogući položaj svodi se na samo dve tačke. Jedna od njih je obično negde u svemiru, čime je isključena kao tačan odgovor.Ovim je naš položaj precizno određen na osnovu preseka dužina sa tri satelita.

U praksi, zbog tehničkih razloga, koristi

[Ovu poruku je menjao STELLANOVA dana 20.02.2004. u 01:04 GMT]
[ Slobodan Miskovic @ 19.02.2004. 22:58 ] @
Preuzeto od Livona d.o.o. - Trimble International Distributor



Greške pri mjerenju

Postoji nekoliko tipičnih izvora grešaka u GPS pozicioniranju:

* SA (Selective Availability) - selektivna dostupnost (ukinuto 01.05.2000.)
* greške efemerida
* greške časovnika
* uticaj jonosfere i troposfere
* višestruka refleksija signala
* uticaj geometrije satelita

Od svih ovih grešaka najveći uticaj na tačnost rezultata merenja ima SA.


Sumarni uticaj svih grešaka

Selective Availability - SA je namerno kvarenje GPS signala. Kao rezultat uticaja SA, sa jednim autonomnim prijemnikom ne može se postići veća tačnost pozicioniranja od 100 metara. SA je program američkog ministarstva odbrane (DoD) koji je uveden kako bi se otežalo korišćenje ove tehnologije u armijama potencijalnih protivnika SAD. Uticaj SA se uspešno može otkloniti tehnikom diferenciranja, odnosno istovremenim korišćenjem dva GPS prijemnika (pogledati poglavlje "Šta je diferencijalni GPS"). Vojni prijemnici imaju mogućnost dekodiranja signala i automatskog uklanjanja uticaja ove greške. Ta vrsta prijemnika u upotrebi je u NATO snagama.

Ovaj tip greške više nije prisutan, jer je američka vlada dekretomukinula SA degradaciju 01.05.2000. godine. Greška pozicijie bez uticaja SA nije veća od 20m, a u većini slučajeva iznosi oko 10m.

Greška časovnika utiče na tačnost merenja rastojanja do satelita. Pošto se rastojanje meri na osnovu brzine kretanja svetlosti i vremena potrebnog da stigne do prijemnika, svaka greška u merenju vremena utiče i na tačnost konačne pozicije.



Uticaj jonosfere i troposfere je važan izvor grešaka. Prolaskom GPS signala kroz jonosferu i troposferu dolazi do njegovog usporenja, što za rezultat ima pogrešno sračunato rastojanje do satelita. Po posledicama greška je slična grešci časovnika.




Prilikom obrade podataka GPS merenja koriste se matematički modeli kojim se ovaj uticaj smanjuje. Kod dvofrekventnih prijemnika, upoređuju se brzine kretanja singnala na različitim frekvencijama i na osnovu tih podataka računaju elementi za redukciju greške.

Višestruka refleksija signala je greška koja je određena uslovima rada na terenu. Osim signala sa satelita, do GPS prijemnika dolaze i signali koji se reflektuju od obližnjih objekata. Napredni dvofrekventni prijemnici mogu uspešno da umanje uticaje refleksije



Uticaj geometrije satelita ogleda se u loše određenoj presečnoj tački. Korišćenje suviše bliskih satelita reziltira sa lošijim rezultatima merenja. Ovaj uticaj se naziva geometrijsko rasipanje preciznosti ili skraćeno GDOP (Geometric Dilution of Precision).


TAČNOST GPS POZICIONIRANJA

1. Pozicioniranje samostalnim prijemnikom
2. Prijemnici sa P(Y) kodom
3. GIS prijemnici
4. Geodetski prijemnici
5. Šta vam je potrebno?

Tačnost GPS prijemnika određena je kvalitetom samog uređaja, kao i primenjenim tehnikama merenja.

Pozicioniranje samostalnim prijemnikom

Koristeći samo jedan prijemnik, bez obzira na njegov kvalitet i deklarisane tehničke karakteristike, nije moguće postići bolje položajnu tačnost od 50 metara u 66% slučajeva ili 100 metara u 99% slučajeva.


Sa jednim prijemnikom naša tačka se nalazi u krugu od 50m

Tipičan primer prijemnika koji se koristi samostalno je ScoutMaster. Ova klasa je namenjena orijentaciji u prostoru, navigaciji po nepoznatom terenu i registraciji položaja sa malom tačnošću.

Prijemnici sa P(Y) kodom

Prijemnici koji se koriste u armijama SAD i NATO u autonomnom radu postužu položajnu tačnost i do 10 metara. Ovi prijemnici se ne mogu kupiti bez odobrenja američkog ministarstva odbrane.


Tačnost pozicioniranja sa P(Y) kodom

GIS prijemnici

Posebna kategorija prijemnika namenjena registraciji podataka za GIS ima rang tačnosti od 5 metara pa do nekoliko decimetara. Ova tačnost je sasvim dovoljna za aplikacije gde je osim položajnih podataka potrebno prikupiti i niz drugih informacija o objektima na terenu.


GIS prijemnici niže tačnosti - DGPS

Prijemnici niže tačnosti (5m - 1m) koriste se u strukama koje može da zadovolji tačnost od nekoliko metara, kao što su šumarstvo, geologija, biologija, itd. Tipičan primer ove klase prijemnika je GeoExplorer III.


GIS prijemnici više tačnosti - DGPS

GIS prijemnici više tačnosti određuju položaj sa tačnošu od 75cm do 1dm. Koriste se za registraciju podataka koji zahtevaju višu položajnu tačnost. Primer primene su registracije pratećih objekata i atributa kod raznih instalacija (elektro/vodovod/gasovod). Tipičan primer ove klase je Pathfinder ProXR sa ASPEN ili Asset Surveyor softverom.

Geodetski prijemnici

Geodetski prijemnici se koriste za merenja najviše preciznosti. Zavisno od tehnike merenja postiže se tačnost od 1cm pa do nekoliko milimetara.


Geodetski prijemnici - fazna merenja u realnom vremenu

U realnom vremenu obično se postiže tačnost oko 1 cm. Međutim naknadnom obradom i tehnikama statičkih merenja tačnost se može podići na samo par milimetara.


Geodetski prijemnici - fazna merenja u statičkom modu

Primer visoko kvalitetnog prijemnika za merenja u realnom vremenu je 4700. Veoma popularan prijemnik visoke tačnosti je i 4600LS Surveyor.

Osim visoko preciznih geodetskih merenja ovi prijemnici se koriste i za seizmička osmatranja, merenja u rudarstvu i građevinarstvu, kao i brojnim drugim strukama koje zahtevaju precizna merenja.

Šta vam je potrebno?

Izbor GPS prijemnika u prvom redu je određen vašim potrebama u pogledu tačnosti, a zatim i drugim opcijama (mogućnost registracije podataka, veličina memorije, prateći softver, dimenzije, podrška).


Koja tačnost vam je potrebna ?

Prikazani nivoi tačnosti određuju i klase cena. U klasu najniže tačnosti ulazite sa prijemnicima od nekoliko stotina dolara. Metarska tačnost vas košta nekoliko hiljada dolara, dok za santimetarsku i višu tačnost morate da odvojite od jedne do više desetina hiljada dolara. Izbor je vaš.



P.S. Izvinjavam se na ovoliko dugackim postovima


evo i adresa jednog od najpoznatijih proizvodjaca GPS uredjaja tj. adresa predstavnika u SCG

www.garmin.co.yu
[ -zombie- @ 19.02.2004. 23:22 ] @
Citat:
jogurt:
Dakle, nije tacno, kako neko rece, da se pozicija moze odrediti na osnovu samo tri satelita!


ovaj, ako ćemo baš precizno, tačno je da su za određivanje "pozicije" u prostoru (znači x, y, i z koordinata) neophodna 4 satelita, ali na zemlji obično znamo jednu koordinatu (nadmorsku visinu), ili nam ona nije bitna (pošto smo na površini zemlje), tako da su dovoljna i tri satelita u tom slučaju.

poJenta je da na osnovu razlika u kašnjenju signala od tri različita satelita, ti možeš da izračunaš relativnu udaljenost do svakog od njih. znači ne absolutnu udaljenost u metrima, već samo da si od prvog 15% udaljeniji od drugog, i 5% bliži nego od trećeg.

na osnovu toga, može se izračunati pravac (prava u prostoru) na kome se nalaziš. u preseku te prave i zemljine površine, dobija se tvoj položaj.


ili ako bi želeo slikovitije da objasnim. zamisli da stojiš zatvorenih očiju u jednoj sobi 10x10m (ne znaš svoju lokaciju). u dva ugla sobe, stoje osobe A i B, i dozivaju te istom jačinom glasa, ali ti osobu A čuješ dvostruko jače.

naravno, zaključuješ da si dvostruko bliži osobi A. iako ne znaš tačnu udaljenost od osoba A i B, znaš da je tvoja x koordinata 3.33m. ako još znaš recimo svoju y koordinatu (analogija sa površinom zemlje), onda si tačno odredio svoju poziciju. analogno sa tri izvora zvuka (tri satelita) i prostorom umesto ravni..
[ jogurt @ 20.02.2004. 08:49 ] @
Lepo sam se ogradio da sam sve ovo o GPS-u naucio na faxu, dakle samo
principijelno ;-) moras da imas 4 vidljiva satelita na nebu sto i nije tako
tesko zaodovoljiti (mislim da se GPS konstelacija sastoji od 24 satelita +
rezerva). Svakako da postoje razne metode koje se dovijaju na osnovu
cinjenica da smo na povrsini zemlje i sl.

U svakom slucaju hvala, zombie, na ulozenom trudu i objasnjenju.

Medjutim, mislim da je ovo otislo malo van teme. Predlozio bih pokretacu
niti da se malo raspita o diferencijalnom GPS-u posto mi se cini da bi mu to
najvise pomoglo.

Pozdrav
Z.



[ X St ar ky @ 20.02.2004. 09:20 ] @
GIS prijemnici

Posebna kategorija prijemnika namenjena registraciji podataka za GIS ima rang tačnosti od 5 metara pa do nekoliko decimetara. Ova tačnost je sasvim dovoljna za aplikacije gde je osim položajnih podataka potrebno prikupiti i niz drugih informacija o objektima na terenu.


GIS prijemnici niže tačnosti - DGPS

Prijemnici niže tačnosti (5m - 1m) koriste se u strukama koje može da zadovolji tačnost od nekoliko metara, kao što su šumarstvo, geologija, biologija, itd. Tipičan primer ove klase prijemnika je GeoExplorer III.


GIS prijemnici više tačnosti - DGPS

GIS prijemnici više tačnosti određuju položaj sa tačnošu od 75cm do 1dm. Koriste se za registraciju podataka koji zahtevaju višu položajnu tačnost. Primer primene su registracije pratećih objekata i atributa kod raznih instalacija (elektro/vodovod/gasovod). Tipičan primer ove klase je Pathfinder ProXR sa ASPEN ili Asset Surveyor softverom.

Koja tačnost vam je potrebna ?

Prikazani nivoi tačnosti određuju i klase cena. U klasu najniže tačnosti ulazite sa prijemnicima od nekoliko stotina dolara. Metarska tačnost vas košta nekoliko hiljada dolara, dok za santimetarsku i višu tačnost morate da odvojite od jedne do više desetina hiljada dolara. Izbor je vaš.





Izuzetno sam zadovoljan tvojim odgovorom.
Ovako siroka tema ne moze se pokriti samo sa nekoliko rečenica.Hvala ti sto si mi skrenuo misli sa Geoexplorer III iako sam ja lično mislio da je on taj koji ima tu mogućnost identifikovanja pozicije sa preciznošću od 0.1-0.75 m.

Pitanje

Dali znaš dobavljača u srbiji koji bi mogao da nabavi Pathfinder ProXR sa ASPEN ili Asset Surveyor softverom. i koja je cena jednog takvog uređaja ?


[ djolep @ 29.02.2004. 21:19 ] @
http://www.livonagis.co.yu/
[ broker @ 04.03.2004. 16:57 ] @
Naleteh na sajt o merenju pozicije pomocu GPS uredjaja na kome autor tvrdi da je prilozenim programom (c++ sors) uspeo dapostigne preciznost manju od metra (us merenje koje traje 10-15 minuta)

http://artico.lma.fi.upm.es/numerico/miembros/antonio/async/
[ -zombie- @ 04.03.2004. 19:02 ] @
jeste, samo obratite pažnju da se ovo procesiranje radi naknadno (a ne realtime), i da se opet koristi referentni GPS prijemnik (fixiran na poznatoj lokaciji), što se sve u stvari svodi na moj prvi primer o merenju i slanju ispravke za grešku recimo radio kanalom.

[ fazan @ 01.05.2004. 13:03 ] @
Koriste minimalno 3 a max 12 satelita bar ovi koji se mogu nacu u slobodnoj prodaji. greska zavisi od samog modela da li je sa integrisanom ili externom antenom. Ume da bude 1 metar ali 30 m. A ona namerna greska koju je neko spomenuo je ukinuta jos 98.. Ako neko zna kako da rasterske mape prevedem u vektorske bio bih mu zahvalan jer samo takve mogu da se upload-uju u sam uredjaj
[ mr_bungle @ 22.06.2004. 01:02 ] @
Tek sam danas video ove postove na es/u i nisam mogao da verujem da i ovde ima takvih tema

Ajde ako vam jos trebaju neke informacije u vezi handheld GPS/a...pitajte.
Koristim Trimble-ov GeoXT GPS reciever sa tacnoscu od 40 cm sa diferencijalnom korekcijom. Vrsio sam provere, skoro potpuno savladao softver koji ide uz to (TerraSync i Pathfinder Office) i sve ubacujem u CAD ili MapInfo (ma moze u sta hocete) za potrebe firme u kojoj radim. Taj uredjaj takodje koristi i nasa vojska.
Citat:
Ako neko zna kako da rasterske mape prevedem u vektorske bio bih mu zahvalan jer samo takve mogu da se upload-uju u sam uredjaj

u koji uredjaj? uglavnom u svim novijim uredjajima mozes ubaciti i raster kao podlogu a naravno prethodno ga trebas georeferencirati i to se uglavnom vrsi preko .WLD fajla (WORLD file format /ESRI)... a to je vec poseban topic.

See ya...

mr_bungle
[ ajovicic @ 27.07.2004. 18:06 ] @
Vidim da je tema manje vise apsolvirana ... Momku jednostavno treba diferencijalna korekcija (dal' real-time ili post-processing) i moze da tacnost (ili mozda samo preciznost) svede na metar (mozda i manje zavisno od toga gde mu je bazna stanica)

Citat:
broker: Naleteh na sajt o merenju pozicije pomocu GPS uredjaja na kome autor tvrdi da je prilozenim programom (c++ sors) uspeo dapostigne preciznost manju od metra (us merenje koje traje 10-15 minuta)

http://artico.lma.fi.upm.es/numerico/miembros/antonio/async/


... no kad smo vec kod toga ... Da neko slucajno nema RNXSSF.exe programcic (ranije bio deo Trimble PathFinder-a) ... Software dat u URL-u daje sirove podatke, odgovarajuci dodatak to moze da prebaci u RINEX format nad kojim bi se radila diferencijalna korekcija ali novi PathFinder podrzava samo ulaz u .SSF formatu ... a ja bih hteo da koristim i svoj eTrex a ne samo Trimble "zverke" ... BTW async.exe i gar2rnx.exe rade samo sa Garmin prijemnicima (i to ne svim).
[ zorpetus @ 31.07.2004. 20:35 ] @
A ima li neko neku kolekciju waypointsa (i trackova) gradova po Srbiji (naravno, i planina i ostalih "zanimljivih" tacaka :-)

Takodje, moze li se negde kupiti konektor za ETrex Garmin a da nije u beogradskom Infoteam-u (jer prodaju samo komplet kabal za 60 eura!).
[ zorpetus @ 31.07.2004. 20:42 ] @
A imas li neku kolekciju waypointsa (i trackova) gradova po Srbiji (naravno, i planina i ostalih "zanimljivih" tacaka? :-)

Takodje, znas li mozda gde se moze kupiti konektor za ETrex Garmin a da nije u beogradskom Infoteam-u (jer prodaju samo komplet kabal za 60 eura!).
[ dtd.kgs @ 21.03.2006. 11:39 ] @
Za jogurta!

Sa GPS uređajima radim od 1984, kada su uredjaji davali tzv "fixeve" nekada u razmaku od po 15 min, a nekada nisi imao poziciju po 3-4 sata, nego je prijemnik vodio tzv "zbrojenu poziciju" na osnovu kursa u kojem se kreces i srednje ili zadate brzine.
Danas su prijemnici daleko napredniji od onih sa kojima sam počinjao, broj satelita u orbiti se povećao te je i globalna pokrivenost veća. Naravno događa se da uletiš u "džepove" i na kratko ostaneš bez pozicije, ali to se događa retko.
Na indikatoru imaš satelite sa njihovim šiframa, visinom (u odnosu na horizont), azimutom i jačinom ulaznog signala u prijemnik. Kada prijemnnik "čita" 2 satelita, kalkulacije u procesoru počinju, onog momenta kada primi treći - na displeju imaš jasnu poziciju sa očitavanjem greške. Kako broj "vidljivih" satelita raste greška se smanjuje. Uz obalu USA, kroz Velika jezera, itd..., imaš radio bikone koji emituju korektivni signal i grešku praktnično smanjuju na minimum. Većina današnjih prijemnika ima tzv WAAS funkciju, odnosno mogućnost čitanja korektivnog signala tako da se mogu smatrati visoko preciznim spravama. Iznenadio bi se da ti kažem kako relativno jevtin uređaj Garminov GEKO 201 uz WAAS ima izuzetnu preciznost (što je i mene začudilo), ali uspoređivanje sa vrhunskim profesionalnim GPS-plotter resiverima je to potvrdilo. Teorija možda zahteva 4 satelita za poziciju, ali uredjai kada imaju 3 vidljiva satelita - "rade k'o besni !!!"
[ DjordjeGeo @ 17.05.2006. 21:24 ] @
maksimalna tacnost pozicioniranja je 5mm+1ppm, da to se ostvaruje pomocu dva prijemnika, najcesce povezana gprs-om ili obicnom radio vezom
[ cabe @ 07.05.2010. 14:05 ] @
Koji je GPS uredjan namenjen za geodeziju tj.geometrima najbolji a u isto vreme i pristupacan sto se tice cene.
[ glackop @ 24.04.2015. 00:36 ] @
Da li se za ovih 5 godina povecala preciznost GPS-a da odgovara naslovu teme?Tipujem prvenstveno na Blueberry jer mi treba da ne gresi vise od 1m,na otvorenom prostoru.
[ Predrag Supurovic @ 24.04.2015. 08:40 ] @
Nije i verovanto i nece. Nije to stvar tehnologije nego politike.
[ glackop @ 24.04.2015. 22:00 ] @
Znaci hocu nesto da zakopam danas i vec sutra ga GPS-om ne mogu naci,jbg.
[ dusans @ 24.04.2015. 22:42 ] @
Pa ako imaš u blizini 2 orijentira (npr. drvo, kamen) onda možeš da preciznije da odrediš tačku preko 2 koordinate.
Mada, onda ti u suštini i ne trebaju gps koordinate.
[ glackop @ 25.04.2015. 00:37 ] @
Ma meni treba da odredim medju/granicu/na parcelama izmedju mojih i komsijskih,ali badava kad je odstupanje jos uvek u nekoliko metara.
[ whitie2004 @ 25.04.2015. 07:16 ] @
Ma imaju geometri sasvim ok uredjaje. Nije to pitanje politike nego $$$.

Mada, i da imas trazeni instrument - nemas karte. Sve da imas, komsija u to ne veruje. U praksi: medja je tamo gde se komsije dogovore ili se dogovaraju na sudu. Za ovo zadnje ti treba mnogo love, dug zivot, a bogme i dosta srece.
[ bakara @ 25.04.2015. 10:18 ] @
Citat:
glackop:
Ma meni treba da odredim medju/granicu/na parcelama izmedju mojih i komsijskih,ali badava kad je odstupanje jos uvek u nekoliko metara.

Pa angazuj geometra, oni ce vrlo precizno da odrede medju, i ovlascene su osobe za to tako da komsije tome ne mogu da prigovore. (osim putem suda)

[ glackop @ 25.04.2015. 22:12 ] @
Pa nije jedna parcela u pitanju vec 6-7 i gde da placam za svaku po otprilike 8.k.a mozda je i vise.Prijatelj mi radi u katastru pa sam mislio da mi on da koordinate po kojim bih se ja orjentisao mada mi je i on vec napomenuo da ni oni ne smeju sa njihovim profi uredjajima da pobijaju kolac jer gresi oko 0,5m,i da i dalje rade sa optikom ili kako se vec kaze ono na tronozcu.Nema veze kupicu je pa cu videti kako se u praksi ponasa,bar ce mi sluziti da ne pogresim kao skoro hteo da poorem tudju njivu i to cak 150.m udaljenu od moje,nekako se slabo orjentisem u velikom prostoru.
[ Predrag Supurovic @ 25.04.2015. 22:48 ] @
Citat:
whitie2004:
Ma imaju geometri sasvim ok uredjaje. Nije to pitanje politike nego $$$.


Geometri koriste komercijalni zemaljski sistem koji je nadogradnja civilnog GPS sistema i omogucava vecu preciznost.


[ pbenka @ 26.04.2015. 22:46 ] @
Eh, a ti bi geometrima da otimaš leba :) One koordinate iz katastra ti ne bi puno vredele, jer su u Gaus-Krigerovoj projekciji, dok GPS radi u WGS-84 koordinatnom sistemu. Puka transformacija koordinata verovatno ne bi dala dobre koordinate, zbog grešaka geodetske mreže tačaka. U praksi se radi tako što se GPS-om izmere okolni "trigonometri" (geodetske tačke) pa se odrede parametri za transformaciju.
Ako u blizini tvoje međe ima drugih-očuvanih međnih tačaka, uzmi koordinate od drugara pa sračunaj rastojanja, i preko rastojanja nađi među.
Inače bi trebao Galileo GPS sistem da bude veće preciznosti. Ostaje nam da čekamo da postane operativan, pa da vidimo.
[ bakara @ 27.04.2015. 08:14 ] @
Dzabe sve pa taman ti to da izmeris tacno u milimetar kada tvoje merenje nije merodavno, niti si ti ovlasceno lice.
Ne ocekujes valjda da komsije prihvate tvoje merenje ;)
[ whitie2004 @ 27.04.2015. 08:28 ] @
Nisam sa sela ali koliko znam: imas oranje, drljanje, tanjiranje, sejanje, zastita ... pa puta 6-7 parcela!! Ima tu posla za pozicioniranje !!

Hrani sina pa salji u geometre! Srbija se (drugacije) premeriti ne moze.

8 Kilo dinara!!! Ja prijatelje podmitim sa flasu piva, mejbi -> rostilj. Ovaj tvoj bas jak ...
[ DjordjeGeo @ 05.05.2015. 06:47 ] @
Citat:
pbenka:
Eh, a ti bi geometrima da otimaš leba :) One koordinate iz katastra ti ne bi puno vredele, jer su u Gaus-Krigerovoj projekciji, dok GPS radi u WGS-84 koordinatnom sistemu. Puka transformacija koordinata verovatno ne bi dala dobre koordinate, zbog grešaka geodetske mreže tačaka. U praksi se radi tako što se GPS-om izmere okolni "trigonometri" (geodetske tačke) pa se odrede parametri za transformaciju.


procitaj pazljivo sta ti je ovde receno, i to ti je u sustini to.
prijatelj ti moze dati koordinate tvojih parcela, ali to ne treba da kazes ovde, posto je to protivzakonito, odnosno, prijatelj ti daje nesto sto drzava odnosno katastar prodaju.

U vezi cene, cene od oko 8000 din i vise, jeste realna. da bi ti geometar otvorio predmet u katastru za omedjavanje tvoje parcele mora da plati razne dazbine drzavi od oko 2500 din po svakoj parceli tako da ne mozes ocekivati nizu cenu.

Sto se tice podmicivanja geometra sa picem i rostiljem pa da sve to dobijes dzabe...mozda pre dvadeset godina. Ja kad prijateljima to radim "besplatno" to beslatno ih izadje oko 3000, jer prosto u suprotnom moram te pare da izvadim iz svog dzepa.

A u vezi tvog gps-a, ni ne pokusavaj to da radis, kako ti je to vec neko gore napisao geodetski gps pored satelitskog se oslanja i na neke zemaljske stvari kako bi bio u gk7 koordinatnom sistemu koji jos uvek koristimo do potpunog prelaska na utm32n. Tvoj gps je igracka orijentacionog karaktera i koristi se za navigaciju ne za premer ni gis premer sabmetarskog tipa a kamoli geodetski premer.

inace deklarisana tacnost geodetskog gps-a je 1cm horizontalno i oko 1.5 cm vertokalno, u praksi, to je oko 3-5cm.
zbog toga se odredjivanje medja parcela u sustini ne radi gps-om vec "optikom" kako je neko gore u tekstu napomenuo.

[Ovu poruku je menjao DjordjeGeo dana 05.05.2015. u 07:59 GMT+1]
[ whitie2004 @ 05.05.2015. 10:10 ] @
Koliko vidim na portalu republickog geodetskog zavoda su tacno unete sve presecne, bitne tacke parcela. Dobijaju se bez naknade. Daju ti u 6 razlicitih koordinatnih sistema. Postoji mogucnost da ti transformisu iz rucno unetih podataka ...

U cemu je problem? Namerno lazu o podacima ili prave neke namerne male / velike greske pri transformaciji .... ?
[ DjordjeGeo @ 05.05.2015. 13:56 ] @
Ne lazu nista, prosto to je graficka interpretacija numerickih podataka koje cine parcelu i ona je takva kakva je. vrednosti su zaokruzene.
Ti pretpostavljam na mislis na portal geosrbija.

Ti podaci su prosto informativnog karaktera, svaka medjna tacka ima dva mesta iza decimalnog zareza tj daje se do na jedan cm.
Na portalu nemaas tu tacnost. prosto ti podaci su komercijalnog karaktera i po cenovniku rgz-a jedna medjna caka kosta 66 dinara
uz te tacke oni ti prodaju jos tri poligonske tacke, oko 300 din komad, i nekoliko skica (i one kostaju neke pare) + 290 din republicka administrativna taksa.
RGZ od toga zivi i tako se finansira. nema nista za dzabe.
To na portalu sto si video je samo lepo i sareno.
Prosto, ne mozes na osnovu toga odrediti medju izmedju tebe i komsije.
[ whitie2004 @ 05.05.2015. 15:08 ] @
Normalno da se ne moze odrediti. Mislim da smo se oko toga svi slozili. Da mora geometar i da ima svoju cenu ...

Ono sto je ostalo nedoreceno - kolika je preciznos tih, besplatnih, podataka na portalu. Kada koristis njihove alate na portalu za merenje duzine / povrsine, koliko zapravo grese.
[ DjordjeGeo @ 05.05.2015. 15:48 ] @
Izvini malo sam pomesao tebe i autora teme...

Imas nekoliko vrsta gresaka, kao prvo, inicijalno portal geosrbija je bio samo u gk7 koordinatnom sisitemu,
a sve koordinate zaokruzene na 1m, znaci tacnost je bila oko jedan metar.
Posle su ljudi skidali te koordinate i koristili ih u neke svoje svrhe,
npr ako hoces da odredis granice neke velike sume, a prvi komsija ti je neka drzavna zemlja...to moze da posluzi.
Da bi to izbegli, tada su izbacili gk7 i sad imas nekoliko drugih sistema takodje zaokruzeni na celobrojne vrednosti.

Znaci imas greska zaokruzivanja 1m + neka konverzija koordinatnog sistema u zavisnosti u cemu zelis raditi
sve u svemu, ne zapocinjati svadju sa komsijama oko medja na osnovu ovih podataka.
Lepo je, sareno je, moze da posluzi za nesto u +/- 3m ali to je to.

Jos jednom da napomenem, granice parcela ne treba ustanovljavati gps-om, one se uspostavljaju drugim instrumentima, sa tacaka geodetske osnove sa koje su medje i nastale pre dosta godina. Geometri neretko rade to gps-om jer je naprosto brze ali to ne bi trebalo tako raditi.
[ pbenka @ 05.05.2015. 21:37 ] @
Ima i dalje u GK7, ali je malo sakriveno: moraš da ideš na "transformiši koordinate" gde ćeš ustvari moći da klikneš na tačku i da dobiješ koordinate zaokružene na 1 m. Ne znam da li je tu možda još uneta i neka "namerna" greška - ne verujem, ali to bi trebalo da je najtačnije što možeš dobiti besplatno, pošto su to originalne koordinate (za zapadni deo Srbije treba gledati GK6).
DjordjeGeo, ne vidim zašto ne bi trebao da koristiš GPS za otkrivanje međe? Jedino je važno da imaš dobre transformacione parametre za područje gde radiš.
[ whitie2004 @ 06.05.2015. 09:38 ] @
Juce bio dokon pa se malo igrao ...

Bilo mi nelogicno da na sajtu imas ruler koji ti daje rastojanje izmedju 2 tacke sa tacnoscu 0.01m ako je vec sve u rasteru 1 metar. Elem, skinem sa sajta rastojanja izmedju nekih objekata i bacim se na merenje u prostoru. I, dosta su dobri! Da ne pravim statistiku od toga, nemam ja znanje ni instrumente za ozbiljnu proveru. Medjutim, formiralo mi se misljenje da sa vise pogresio ja u merenju ili vlasnici u namernom pomeranju medjnih oznaka, nego ovi na sajtu. Moze biti i da transformacija parametara gresi uniformo, pa se potire kod odredjivanja dimenzija u prostoru.

Zapravo mislim i da nema potrebe ubacivati nikakvu gresku u ove podatke. Podatke koje zvanicno kupis od drzave imaju vrednost bas u tome sto su zvanicni. Odlicno svi mi znamo gde smo i kada rodjeni, ali tek kada platimo za izvod iz maticne knjige rodjenih , to postaje i zvanican podatak.
[ DjordjeGeo @ 06.05.2015. 18:08 ] @
Citat:
pbenka:
Ima i dalje u GK7, ali je malo sakriveno: moraš da ideš na "transformiši koordinate" gde ćeš ustvari moći da klikneš na tačku i da dobiješ koordinate zaokružene na 1 m. Ne znam da li je tu možda još uneta i neka "namerna" greška - ne verujem, ali to bi trebalo da je najtačnije što možeš dobiti besplatno, pošto su to originalne koordinate (za zapadni deo Srbije treba gledati GK6).
DjordjeGeo, ne vidim zašto ne bi trebao da koristiš GPS za otkrivanje međe? Jedino je važno da imaš dobre transformacione parametre za područje gde radiš.


meri brate kako ti drago. ja sam zavrsio pet godina geodetskog fakulteta ali ako ti znas kako treba, samo napred...
[ glackop @ 07.05.2015. 00:28 ] @
Djordje mene zanima kako ide pocetni postupak kod vas recimo u sumi, kako vi u takvom terenu uopste nadjete polaznu tacku,cime je trazite kako se orjentisete do nje ,a pogotovu sto tu i nema opticke vidljivosti zbog drveca i sitnog rastinja.
[ Predrag Supurovic @ 08.05.2015. 10:07 ] @
GPS=om nadje približnu lokaciju poznate tačke pa onda fizičkim pregledom terena nađe oznaku. onmd aod nje prenose uglove i visine i tako određuju sve soale tačke u okolini koje u im potrebne.
[ DjordjeGeo @ 14.05.2015. 10:16 ] @
Eto tako kako ti je Predrag objasnio, manje vise tako.

Pronalaze se tacke koje su u zemlji ili na zemlji, to je matematicka osnova za dalja merenja.
one se pronalaze na osnovu katastarskog plana i necega sto se zove trigonometrijski obrazac 27, to je papir sa graficko-numerickim opisom pozicije svake tacke geodetske osnove ponaosob. potrebne su ti najmanje dve takve tacke i posle odatle merenjem uglova i duzina odredjujes svaku medjnu tacku.

Granice parcela su tako i nastale u odnosu na te polazne geodetske tacke, te se po pravilniku tako i odrzavaju.
[ pbenka @ 17.05.2015. 20:37 ] @
Citat:
DjordjeGeo:
Citat:
pbenka:
DjordjeGeo, ne vidim zašto ne bi trebao da koristiš GPS za otkrivanje međe? Jedino je važno da imaš dobre transformacione parametre za područje gde radiš.


meri brate kako ti drago. ja sam zavrsio pet godina geodetskog fakulteta ali ako ti znas kako treba, samo napred...


To svakako nije odgovor na moje pitanje, ali nema veze.
[ DjordjeGeo @ 18.05.2015. 07:57 ] @
Odgovor je da se medje uspostavljaju metodom kojom su i formirane, a to nije gps, druga stvar je da gps prosto nije dovoljno dobar za te stvari. to ne znaci da se to ne radi nekada tako ali se radi jer je lakse, a ne zato sto bi to tako trebalo, prosto nije po pravilniku koji precizno definise te stvari i koji je obavezujuceg karaktera. Spomenuo si parametre, ja napravim jedne parametre, ti druge, neko treci napravi neke trece, i oni se naravno razlikuju, samim tim razlikuje se i medja i koje je tacno???
Moje, jer sam ja najpametniji... Zvanicni parametri za svaku opstinu ili regiju ne postoje, a jedino bi to obezbedilo uniformnost podataka. u drzavama u kojima premer datira iz novijeg perioda i uspostavljan je gps-om to je ok, ali kod nas, to je za sada neprimenjivo.
[ Mzo @ 18.05.2015. 22:01 ] @
Imam pitanje za DjordjeGeo...
Kako se razrešavaju situacije kada postoje pomeranja tla (npr. neka spora pomeranja terena nizbrdo ka reci)?
Da li se tom prilikom pomeraju i te geodetske osnove? Zar se tada sve ne razdrlja?

Evo na primer, imao sam priliku da prisustvujem situaciji da se komšije spore oko međa, vrlo često,
oko različitih parcela, pri tom postoji pobodeno kamenje, koje sigurno nikad nije pomerano otkad je tu i postavljeno...
Onda pozovu geometra, on utvrdi odstupanje, skoro kod svakog kamena međaša za po 10-30cm. Naravno, naplati, poseje
razdor, jedni hoće da pomeraju ogradu drugi misle da je to glupo i neracionalno itd. Onda se pomeri ograda, pa onaj koji
misli da je dobio manje placa ponovo zove geometra da se premerava sa drugim susedom i sve tako. Nije mi jasno
kako se javljaju ta odstupanja u merenju (pomeranje tla je samo moja pretpostavka pošto nemam ni jednu drugu ideju)?
Da li to onda znači da je na svakih desetak godina potrebno zvati geometra da premeri, pokupi dukate, zabode novo kamenje,
a debili nek pomeraju ograde i nek se svađaju zbog nekoliko kvadrata? To se konkretno dešavalo u Grockoj na padini ka Dunavu,
poljoprivredno zemljište, a pretpostavljam da se slično dešava i u drugim delovima Srbije.
[ DjordjeGeo @ 19.05.2015. 07:47 ] @
Ono sto ti opisujes je kliziste, nije neuobicajena situacija, i desava se, imao sam priliku da ucestvujem u nekoliko takvih slucajeva, najlakse je kada je kliziste veliko pa je sve to golim okom vidljivo, najgore je upravo ovo sto si ti opisao, odnosno mala pomeranja od nekoliko desetina cm. tacke geodetske osnove imaju svoje koordinate, odnosno iz njih se mogu izracunati uglovi i duzine , narusavanje medjusobnog odnosa izmedju tacaka kao posledica klizista narusava i taj odnos uglova i duzina na tackama geodetske osnove. Kada se tako nesto primeti te tacke vise ne treba koristiti za premer jer ce dovesto do posledica koje si gore opisao. Na zalost situacija se tu dosta komplikuje i nije bas ni jednostavno objasniti ljudima kako je to njihova nepokretnost postala "pokretnost" odnosno njihova odgrada, na primer, je otisla, a katastarski medja je i dalje na starom mestu. tu geometar ne pomaze mnogo, ni sud, ni advokati, jedino apelovanje na zdrav razum i razumevanje komsija, na zalost toga cesto nedostaje. dukate koje si pominjao nisu bas toliko veliki, vrednost jednog prosecnog omedjavanja je mozda 100-150e, ja licno vise bih voleo da ne ucestvujem u jednom takvom merenju nego da posle objasnjavam ljudima gde im je i zasto medja pobegla.

Kliziste je jedna od mogucnosti za tu gresku od 10-30cm, druga mogucnost je koriscenje razlicitih tacaka geodetske osnove u odnosu na tacke sa kojih je premer svojevremeno uspostavljen, o tome sam vec pisao gore. Razlog nekoriscenja istih tacaka je najpre to sto su neke od tih tacaka unistene, ponovno uspostavljanje tacaka je sa stanovista jedne privatne geod organizacije nerentabilno. da bi se to izbeglo, koriste se neke druge tacke, ili se koristi gps koji je podesen nekim parametrima na neke pete tacke. Tada dolazi do izrazaja homogenost te geodetske mreze, ako je homogena, sve se uklopi, ako nije javljaju se greske. treba imati u vidu da je premer kod nas najcesce radjen seszdesetih godina proslog veka, tada su se koristili drugaciji instrumenti, duzine su se merile pantljikom na primer, sto je cesti uzrok nehomogenosti te iste mreze sa koje se medjne tacke odrzavaju posle.

Kao sto vidis ima raznih faktora za problem koji si opisao, tako da i nema nekog univerzalnog resenja. savestan rad i puno vremena moze da resi sve to ali to je opet nerentabilno za posao za koji neko uzme 100e, druga stvar je opet ono sto si ti spomenuo, odnosno, neki su za to da se nista ne dira, a neki da se ograde pomeraju. u slicaju tako mlog pomeranja koje si opisao, moje vidjenje resenja je da se zaista nista ne dira.
[ n.nemanja @ 30.03.2019. 19:58 ] @
Izvinjavam se što ponovo aktivaram temu.Da li neko zna koliko su precizni geometri sa gps-om.Evo recimo moj plac su merila 3 različita geometra(u periodu 2014/2015/2016 god) i svi su se složili oko međa, da bi komšija(novi kupac placa do mene) doveo pre 3 dana nekog svog geometra(koji koristi gps) i lik je pomerio plac nekih 5cm u levo i 20-25cm ga spustio ka ulici.Da li je moguće da su svi placevi u ulici pogrešno pozicionirani a jedino on da je ispravno izmerio?Za koliko može gps da omane?
[ DjordjeGeo @ 22.01.2020. 13:10 ] @
tehnicki, tacnost gps-a je 1-2 cm u prakci to je oko 3cm, i to u takozvanoj rtk metodi rada, ali nije stvar u tome nego da li je uopste pametno to raditi gps-om.
Geometri najradije koriste gps jer je to najrentabilnija metoda, tj najmanje se zadrzis na terenu. Ali, medje se po pravilu obnavljaju metodom i sa tacaka geodetske osnove sa koje su uspostavljene, sto bi znacilo polarna metoda i koriscenje totalne stanice. ali to je mnogo sporije od gps-a pa to svi izbegavaju. Jos jedna stvar, u vangradjevinskom pogrucjuplanovi se rade u razmeri 1000, a u vangradjevinskom 2500, stim u vezi, uzima se da je tacnost premera u gradu 10cm, a van njega 25cm, u jezgrima vecih gradova ide se i na razmeru 500 sa tacnoscu 5cm, e sad, kada se pomera medja vrlo je lose pomerati za tako male vrednosti, iskusan geometar se ne bi usudio da radi takvu glupost. Ako i zeli da konstatuje neko pomeranje u tom smislu, tj hoce da bude siguran, mora odraditi i druge provere u smislu pronalazenje poligonske tacke i merenja tot.stanicom. Ja licno ne bih pomerao granice celoj ulici sa ovakvom konstatacijom kako si je ti opisao. Tu ima jos faktora koji su promenjivi a tu su epohe uspostavljanja geod.mreze u odnosu na same parcele, metoda premera parcela, npr moze biti i aerofotogrametrijska, sve to moze da ima implikacija na ponovo uspostavljanje medje. A tako pomeriti je u najmanju ruku...