[ Dragan Varagic @ 17.02.2004. 08:07 ] @
Entuzijazam Bluesmana vezan za eventualno pokretanje udruženja Web dizajnera i komunikacija sa kolegom Jilekom podstakla me je da se zapitam da li postoji interes za formiranje udruženja koje bi okupilo osobe koje se profesionalno bave i koje su zaiteresovane za poslovne komunikacije na Internetu. Namerno spominjem poslovne komunikacije, jer mislim da bi bilo dobro objediniti Internet marketing i online PR aktivnosti na jednom mestu, bar za početak. Razlog za to je jednostavan - ni klasičan marketing nije dovoljno razvijen, a ne Internet marketing, a o klasičnom PR-u i njegovoj "inkarnaciji" na Internetu da ne govorimo.

Po mom mišljenju, osnovni cilj ove organizacije bio bi promocija poslovne Internet komunikacije i edukacija iz oblasti koje omogućuju upravo kvalitetnu i efikasnu poslovnu komunikaciju korišćenjem Interneta kao komunikacionog medija (inače njegova osnovna upotrebna uloga).

Nekoliko vas na ovom forumu zna da imamo praktično završeni biznis plan za formiranje mnogo šireg i većeg Internet udruženja, ali mislim da bi možda sistem "malih koraka" doneo bolje efekte.

Kakva su vaša razmišljanja na ovu temu?
[ J. Jilek @ 17.02.2004. 17:13 ] @
Pozdrav!

posto razmisljate o pokretanju slicne organizacije kakvu sam ja pokrenuo ovdje, malo detaljnije cu vam objasniti motive, ciljeve, itd... sto me navelo na tu ideu.

Tijekom mog rada u jednoj firmi koja se bavila internet oglasavanjem, susreo sam se sa nizom problema u koje sam se i ja uspio zaplesti makar sam se svakodnevno susretao s njima. Ako su meni predstavljali problem, mogu misliti kakav su problem predstavljali ljudima iz agencija koji su se sa tim susretali jednom-dva put mjesecno!
Prije svega to su bili izracuni cijena oglasavanja na vise medija (izrada mediaplanova za online oglasne kampanje). Problem je bio prije svega u tome sto je svaki medij imao neke vlastite nacine izracunavanja popusta (popust na broj prikazivanja, popust na trajanje kampanje, postotak za poseban smjestaj bannera), te razliciti cjenovni modeli (CPM, CPI, itd...). Druga stvar koju sam uvidio je da agencijama treba pribliziti internet (pribliziti internet klasicnim medijima), odnosno da im treba ponuditi sve informacije koje dobivaju za klasicne medije da imaju i za internet (Npr. doseg internet medija, tko su posjetitelji Internet medija - demografije, psihografija, itd. i AdEx). I krajne da treba povisiti razinu znanja kod svih koji se bave i zele baviti internetom.
U HR svako tko se bavio internetom pokusavao je napraviti nesto na tom planu, ali sve je to bilo vise manje neorganizirano. Te sam dosao na ideju okupljanja osoba koje se bave internetom, posto zajdnickim zalaganjem mogu postici puno vise (puno vise znanja, resursa, itd.). Prvo sam okupio jace HR internet medije, posto je njima to trenutacno najinteresantnije, i najvise ce biti spremni uloziti (kao sto sigurno znate, bez financija se nista ne moze). S njima sam dogovorio poslovni plan, i jos niz stvari: standardiziranje cijenika (CPI model, sa popustima na broj zakupljenih impresija, te ukidanje popusta na vrijeme trajanja kampanje), potaknuo sam razmjenu bannera (cilj je da se korisnike interneta bolje upozna sa HR internet medijima i na taj nacin zadrzi u HR internet prostoru - nikom ne odgovara da korisnici odlaze na strane siteove), zajdnicko ulaganje u istrazivanja, edukaciju, i jos niz stvari...
Svi su to jako dobro prihvatili, te trenutacno radimo na par stvari. Neke stvari idu sporo GRRR!!! (smjesno, ali site mi je vec mjesec dana u izradi - sramota) ali stvari se krecu...

Krajnji cilj je unapredjenja trzista kroz zajdnicki nastup, standardizaciju te okupljanje ljudi radi zajdnickog rjesavanja problema na trzistu

U nekim stvarima koje sam naveo (istrazivanja) cu vam vrlo vjerojatno moc pomoci (vidjet cemo kroz par dana). U svakom slucaju pozdravljam vasu ideju, te se nadam da cemo mroz neko vrijeme i suradjivati!

Pozdrav,

J
[ Miloje Sekulic @ 17.02.2004. 21:59 ] @
Imate medijsku podrsku e magazina i moje licno angazovanje oko pokretanja udruzenja.

Miloje
[ srlexic @ 20.03.2004. 15:41 ] @
Sve u svemu, fantasticna ideja!

Mene nervira cinjenica da smo usli u 2004. godinu bez strukovnog udruzenja koje bi pomagalo sve profesionalce, ali i amatere u bavljenju Net-om. S odredjenim ulaganjima i finansiranjem ovog Udruzenja, mislim da bismo mogli da napravimo prodor i upoznamo konacno agencije, ali i obicne ljude (gde bi i pomoc drzave bila neophodna) u vezi prednosti koriscenja Interneta.

Setimo se samo oktobra 2003. i velikog ''okrsaja'' Telekoma sa Provajderima, gde je Udruzenje provajdera odigralo veoma vaznu ulogu.

Mislim ipak da bi najbolje bilo pokrenuti Udruzenje koje bi obuhvatalo sve oblasti Interneta, a zatim osnovati delove (komisije, odbore, ili kako vec) koji bi bili zaduzeni za odredjene podoblasti. Ovakva organizacija bila bi mnogo jaca nego cepkanjem na odredjene podoblasti.

Iskustva Jileka su ovde vise nego dobrodosla, jer dosta pratim komsijski Net i znam da u poslednje vreme postizu velike uspehe, a nesto zaista fantasticno su im akcije CarNet-a, popusti provajdera za studente, cime su za samo 2-3 godine rapidno podigli nivo koriscenja i broj korisnika u HR.

Iako je rano za stvari koje bi bile potrebne uraditi, samo da napomenem lobiranje buduceg Udruzenja, uz pomoc Udruzenja provajdera za definisanje Odbora za Internet u Skupstini Srbije – ako vecina clanica EU ima Ministarstva za elektronsko poslovanje, mislim da je potrebno da mi imamo bar neko telo u Skupstini koje bi zastupalo interese, pomagalo donosenju Zakona iz ove oblasti i sl.

U pogledu osnivanja ovog Udruzenja, takodje nudim svu svoju pomoc.