[ Guardian OfThe Blind @ 17.02.2004. 11:15 ] @
Prvo da napomenem da nisam stručan u ovoj oblasti, tako da je možda većina ovoga što ću reći glupost, ali zato i postavljam pitanje - da bih naučio nešto iz vaših odgovora.

Dakle, hteo bih da razmotrim samo pitanje poslednjeg segmenta poslovanja, naplate učinjenih usluga. (pretpostavimo da je sajt završen i funkcionalan). Kako da na najefikasniji način naplatim uslugu - u mom slučaju pojavljivanje bannera ili oglasa na sajtu. Prvo, legalni aspekat, da li moram da imam registrovanu firmu da bih uopšte smeo da naplaćujem usluge? Da li ima ljudi koji su radili slčne stvari a da nisu imali firmu i da ih je neko "jurio"? Drugo, sama procedura. U mom slučaju, u prvoj fazi sajta, mušterije bi uglavnom bile firme koje većinom (verovatno) i imaju kreditne kartice ali ne znam da li je moguće izvršiti transakcije on-line sa karticama izdatim kod nas. To bi naravno bio najbolji način, ali takođe mi ne bi odgovarao u drugoj fazi gde bih imao drugačiju ciljnu grupe, građane, koji uglavnom nemaju kartice. Šta preostaje? Plaćanje preko računa, zanima me u kom roku mogu da dobijem obaveštenje o uplati od banke kako bih mogao korisniku da uključim uslugu koju je platio. Da li je neko od vas radio sa direktnim keš uplatama, to mi ne deluje skroz prihvatljivo pogotovu ne bi bilo primenljivo na kupce koji nisu iz mesta gde vršim naplatu (oni bi možda mogli da šalju keš poštom, to sam radio i ranije, do sada nisam imao slučajeva zagubljenog novca...). Preporučujete nešto četvrto, čekovi, možda?

Hvala unapred na pomoći!

[Ovu poruku je menjao Guardian OfThe Blind dana 17.02.2004. u 18:43 GMT]
[ pctel @ 17.02.2004. 11:44 ] @
Uplata uplatnicom iz poste na ziro racun je najjednostavnije resenje. Ako imas (ili si siguran da ces imati) redovan priliv preko 500 EUR-a mesecno, mozes da razmisljas o otvaranju firme, tj. jos bolje SZR, jer su troskovi manji. Ako ti je priliv manji, radices samo za troskove. Mislim da domace firme ne mogu da koriste kartice za placanje preko interneta, naravno postoji nacin, ali je toliko komplikovan da ga treba odmah zaboraviti. Otvori negde tekuci racun sa elektronskim placanjem, tako da mozes da pratis priliv od kuce, da ne trcis u banku. Ako mislis legalno da radis, pazi da ti sav software koji koristis bude legalan. Nedavno sam dosta opsirno odgovorio na par slicnih tema, pa pogledaj ranije poruke.
[ Guardian OfThe Blind @ 17.02.2004. 16:39 ] @
Hvala na odgovoru. Naravno, napomenuo sam da pitam samo o načinu plaćanja (softver koji koristim je legalan pošto sam ga sam napravio, a i kosristio sam plaćene i "besplatne" alate i platforme za razvoj). Izvinjavam se što pitam ponovo, pročitao sam većinu foruma ali nisam našao baš ono što mi treba, moje pitanje je više u domenu zakona i ekonomije nego e-poslovanja (jedino što me od "e" zanima je ako budem primao perko računa, da li ću moći on-line da pregledam uplate, izgleda da su svi to počeli da uvode, tako da neće biti neki problem). Recimo da ne otvorim odmah SZR (ili ortačko društvo, šta mu već dođe najjeftinije) - pomenuo si tekući i žiro račun, mislio sam da žiro račune mogu da otvaraju samo firme a tekuće bilo ko ali da ne mogu da primaju uplate od pravnih lica? Ili sam pogrešno shvatio.

ps. Da li postoje neke olakšavajuće oklnosti što se prodaje "virtuelna roba"?