[ ADSL router @ 22.08.2011. 19:29 ] @
Da li neko može pomoći vezano za izlaze sa kontrolera, kako praviti driver za 7 segmentni displej. Ako neko može pomoći da mu pošaljem na pp
[ shpiki @ 22.08.2011. 20:05 ] @
Sta te konkretno zanima? Sta oko izlaza? Treba ti 7 linija za segmente + 1 za napajanje, nema tu neke mudrolije.. Imas brdo materijala na allmighty Google...

Pozdrav!
[ ADSL router @ 22.08.2011. 20:24 ] @
posalo na pp
[ ZAS011 @ 22.08.2011. 20:37 ] @
A sto na PP? Ovde smo da pripomognemo, ima nas dovoljno sa dovoljno znanja i iskustva.

Prikaci pa il' da pomazemo il' se smejemo.
[ ADSL router @ 22.08.2011. 20:51 ] @
Hm, kucna je radinost, a treba da ide u masovniju proizvodnju. zato sam i stavio koga zanima poslat cu mu na pp, a nadam se da nece zloupotrijebiti pa okaciti
[ ZAS011 @ 22.08.2011. 22:37 ] @
Onda nisi ni trebao ni da postavljas pitanj ili da ga postavis parcijalno, a razumljivo.

(xmm, 5 > masovnija proizvodnja > 1) , nema ljutis.
[ ADSL router @ 22.08.2011. 23:09 ] @
nema nema
[ ZAS011 @ 22.08.2011. 23:27 ] @
S obzirom da si prikacio parce seme, a u PP napisao sta bi hteo, stvari bi mogle da stoje ovako:

ULN2803 na zajednicke krajeve tvojih krupnih cifara (Low Side Switch, a PNP tranzistore koristio za drajvovanje segmenata (High Side Switch).

Mada, dosta kolega ovde, predpostavljam, zna da ja nisam ljubitelj multipleksa, pogotovo kada su u pitanju vece kolicine LED-ara, Varijanta koju bih ti preporucio je sledeca: HC595+ULN2803 po svakoj cifri i sa time mozes da pogonis koliko god hoces cifara a koristis Max 4 I/O pina kontrolera (SerialData, Clock, Latch i OutputEnable). Nema treperenja ni u jednoj varijanti, ne smeta gledaocu, kameri, ...

P.S.

S obzirom da je u pitanju sportski semafor, mora da ima i tacne desetinke sekundi. I to ti je nesto sto treba da resis softverski (zamisli tacno vreme u interaptu a i osvezavanje/multipleks u istome) HINT: Roman Black (izguglaj)

[Ovu poruku je menjao ZAS011 dana 23.08.2011. u 02:21 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 23.08.2011. 03:05 ] @
++ za 74HC595 vs multiuplexa .. posebno ako je u pitanju sat, ma koliko da brzo multipleksiras sat ce izgledati ocajno na fotografijama, na tv-u (ili bilo kom snimku) + ce pod nekim svetlom da "treperi" i ljudskom oku pod nekim uglom. sa 74HC959 resavas sve to + trosis samo 4 pina mcu-a

sto se vremena tice, pisao sam ja ovde vec 2-3 puta primere za "zero cumulative error timing system" poput onog romanovog .. mislim da je spominjan na onoj temi oko kompa za auto

[ ZAS011 @ 24.08.2011. 11:29 ] @
@ADSL router:

Evo ti jena sema, da vidis kol'ko ti treba pinova i kako se povezuju HC595. Moze i pin manje ukoliko nemas nameru da "blinkas" displejima, OE vezes na GND.

Ukoliko ti je nedovoljna struja koju moze da sinkuje ULN, umesto njega stavis 7 MOSFET-a, npr IRLZ24N (semu vezivanja zam vec negde posejao).
[ ADSL router @ 24.08.2011. 18:32 ] @
Ovo je OK, ali ja već imam napravljen ovaj dio kako je prikazano na semi koju sam okacio. sad nebih nesto previse da mjenjam, jer bih onda trebao i da mjenjam kod u pic-a
[ ZAS011 @ 24.08.2011. 20:23 ] @
Pa ako si za "okačeni" deo šeme napisao program za PIC-onju, nikakav problem ti neće predstavljati da ga promeniš, a možeš da pridodaš još gomilu funkcija (dodatni displeji za iznad-iza koša, ...)
[ 78L05 @ 04.01.2012. 13:52 ] @
Upravljati 7-segmentim displejem vrlo je jednostavno pomocu dekodera 74LS47. Njegova cijena je oko 10 kuna, a posao odraduje perfektno.
Veze se pomocu 4 linije na kontroler (A,B,C,D) i na taj nacin je na neke "modernije" displeje moguce poslati i slova od A-F.
Ukoliko treba vise od jednog displeja koristi se tehnika multipleksiranja sa tranzistorima, ako se pgoram dobro izvede i nema "praznih hodova" multipleksiranje odnosno paljenje i gasenje displeja na 4MHz nije vidljivo.
Jednom sam imao jedan uredaj, radilo se o tajmeru za osvjetljavanje tiskanih plocica, tada sam pritiskom na oscilator (kvarc + 2 keramicka kondenzatora) uspio tako osporiti oscilator da je multipleksiranje postalo okom vidljivo.
[ Darko_zed @ 04.01.2012. 17:52 ] @
Citat:
tada sam pritiskom na oscilator (kvarc + 2 keramicka kondenzatora) uspio tako osporiti oscilator da je multipleksiranje postalo okom vidljivo.

???? ne razumem ovo
[ ZAS011 @ 04.01.2012. 17:56 ] @
Turis vlazan (ne mokar) prstic na kvarc, pa mu dobrano smanjis frekvenciju oscilovanja uvodjenjem ogromne kapacitivnosti, pa citav oscilator pocinje da se ponasa kao relaksacioni a ne kvarcno kontrolisani.
[ veselinovic @ 04.01.2012. 17:59 ] @
Mladi kolega,
dobro dosao Ti nama na forum.
Nemoj se ljutiti, ali prijateljski savjet je da prvo procitas cjelu temu pa onda das odgovor.
Odgovor bi trebao biti smislen, a ako je u suprotnosti sa vec datim trebao bi se bar osvrnuti na njega. Pa sad nekom cinjenicom, dokazom... bilo cime.
A negirati tvrdnje Bogdana i Scepa, hmmmmm.
[ Darko_zed @ 04.01.2012. 18:09 ] @
Citat:
Turis vlazan (ne mokar) prstic na kvarc, pa mu dobrano smanjis frekvenciju oscilovanja uvodjenjem ogromne kapacitivnosti, pa citav oscilator pocinje da se ponasa kao relaksacioni a ne kvarcno kontrolisani.

To je jasno ali mi nije jasna poenta to da uradim :D