[ Carloszg @ 23.08.2011. 11:26 ] @
Naime, dobio sam seminarski rad na faxu vezano uz Access i nasao sam na vasem forumu najjslicniji program koji meni treba (Prodavaonica automobila), ali ga treba doraditi. Gledao sam malo po forumu i nisam uspio to napraviti pa ako ima koja dobra duša da mi pomogne :)

Znaci treba mi report koji ce izgledati kao racun...npr. kada odaberem auto koji bi kupio izlista se report sa cijenom, bojom, opremom...doticnog auta.

HVALA!!!
[ zeljovan @ 23.08.2011. 15:34 ] @
Carloszg
ako samte dobro razumeo da li si na ovo mislio?

frmNovi AUTOMOBIL izaberi i odstampaj.

u RelationShop sam ti raskinuo vezu TB_Racun_artikal od AUTOMOBIL, pogledaj kako su bile povezane i one su po meni pravile problem.
[ Zoran.Eremija @ 23.08.2011. 16:30 ] @
Citat:
Carloszg: Dobio sam seminarski rad na faxu vezano uz Access i nasao sam na vasem forumu najjslicniji program koji meni treba (Prodavaonica automobila), ali ga treba doraditi. Gledao sam malo po forumu i nisam uspio to napraviti pa ako ima koja dobra duša da mi pomogne :)


Primer koji ste prikačili nije dobar. Kao što ste i sami uočili ima sličnih stvari ali ništa nije isto. Posebno poslovanje prodaje auta. Slučajno znam tu delatnost i znam da je vozilo koje se prodaje u odnosu na dokument prodaje Račun u odnosu 1:1 i to je zakonom čak regulisano. Tako je i u Nemačkoj, a verujem i u Vašoj zemlji.

Dobro Vi imate potrebu za školskim primerom i bilo bi dobro, ako bi nam poslali tekst zadatka seminarskog rada. Ovako ćete se izgubiti.

U velikoj želji da Vam pomogne, kolega @zeljovan Vam je predložio kidanje veze između entiteta TB_racun_artikal i AUTOMOBIL. Nije dobar predlog i ne bih dalje ulazio imajući u vidu prethodno rečeno.
[ zeljovan @ 23.08.2011. 18:06 ] @
@Zoran.Eremija

Code:
U velikoj želji da Vam pomogne, kolega @zeljovan Vam je predložio kidanje veze između entiteta TB_racun_artikal i AUTOMOBIL. Nije dobar predlog i ne bih dalje ulazio imajući u vidu prethodno rečeno. 


Mozda sam se pogresno izjasnio, ali sam raskinuo vezu iz razloga kako bi @Caloszg uvideo gresku u vezi tabela TB_Racun_artikal vezana sa tabelom AUTOMOBIL njihova veza je bila id_artikla > AutomobilID posto to smatram greskom u vezivanju zato sam je raskinuo, po meni bi bilo logicno da je veza AutomobilID > AutomobilID.

p.s. Ako gresim ja se izvinjavam.
[ Carloszg @ 24.08.2011. 11:15 ] @
hvala na pomoci!!! :) pogledat cu jos malo sta mogu napraviti
[ Zoran.Eremija @ 24.08.2011. 21:08 ] @
Za Vas seminarski rad za koji nam niste dali zadatak, predlozio bih Vam sledeci model.

[ Zidar @ 24.08.2011. 22:28 ] @
Preporucuje se da se za VoziloID ne uzima autonumber ili nesto slicno. Postoji VIN = Vehicle Identification Number, koji je jedinstvan za svako vozilo proizvedeno bilo gde u svetu, pa to treba koristiti. VIN je tekst tipa, ima mislim i slova i brojeve.
[ Zoran.Eremija @ 25.08.2011. 15:30 ] @
Da li sada ovo liči na ono što ste želeli...



Malo sam uprostio model i svakako korigovao preporuku @Zidar-a.
[ Carloszg @ 26.08.2011. 13:49 ] @
To je to :D

Hvala puno svima na pomoci!!! :)
[ vujke93 @ 08.05.2015. 17:52 ] @
Pozdrav ljudi, imam slican seminarski na fakultetu, pa ako mi mozete reci tekstom koja je ideja ove baze ukratko, tj kako funkcionise... Veliko HVALA unapred...
[ captPicard @ 09.05.2015. 00:52 ] @
Ne kužim pitanje, šta te konkretno zanima?
[ vujke93 @ 09.05.2015. 08:25 ] @
Ukratko objasnjenje konceptualnog modela, tj bune me tabele oprema, voziloOprema, vrstaOpreme i racun, NacinPlacanja, tj njihove uloge... ako si me sad skontao, ako ne, opet hvala na odgovoru
[ Zoran.Eremija @ 09.05.2015. 12:01 ] @
Entitet VoziloOprema je slab entitet u odnosu na Vozilo što znači da je egzistenincijalo zavisan od entiteta Vozilo. U realnom sistemu opšte je poznato da neko vozilo poseduje karakterističnu opremu i ona se najčešće deli na opremu koja je standardna i opremu koja je dodatna. Zbog ove činjenice realnog sistema, identifikovan je entitet VoziloOprema, koji u sebi ima, za pojedino vozilo kolekciju opreme koja je definisana posebnim entitetom Oprema, a sa entitetom VrstaOpreme naznačava se da li je oprema standardna ili dodatna ili ima slučajeva po specijalnom zahtevu. Entitet VoziloOprema je takođe mešoviti entitet gde se jedinstvenost n-torke definiše sa dva atributa VoziloID i OpremaID, dok atributi VrstaOpremeID i CijenaOpreme dodatno opisuju n-torku. U praksi (Projekat za Mercedes Srbija), sam imao slučaj da se neka oprema pojavljuje i količinski, recimo DVD displej na prednjim sedištima što znači 2 komada tada bi se morao entitet VoziloOprema proširiti sa dodatnim atributom KoličinaOpreme. Takođe na istom projektu sam imao slučaj da isti model vozila u jednom trenutku ima jednu kolekciju standardne opreme, a u drugom trenutku drugu kolekciju standardne opreme.

Odnos vozila i računa za vozilo reguliše Zakon u Srbiji gde za svako prodato vozilo mora biti račun, što znači da je odnos između računa i vozila 1:1 zbog toga je u ovom modelu prikazan taj odnos.

Što se tiče načina plaćanja ovde je dat više školski primer, gde je uzeta pretpostavka da jedan račun ima jedan način plaćanja. U praksi baš i nije tako, što ukazuje da bi morao postojati mešoviti entitet VoziloNačinPlaćanja što nadalje širi model.
Ovaj model je dat više kao školski primer i kao što vidite opisan je sa 13 entiteta. U realnoj situaciji recimo na gore pomenutom projektu koji još uvek živi i radi ima preko 150 entiteta.
[ vujke93 @ 09.05.2015. 17:35 ] @
Hvala puno Zorane, sad mi je dosta jasnije... Veliki pozdrav :)