[ rvukosav @ 30.08.2011. 11:40 ] @
E ovako ,uzeo sam 5210g ap ruter ,svi znamo o kom modelu je rec,vidim da pise 27 dbm high power i resio sam da ga uzmem ,i da se otarasim svog P1 racunara sa mikrotikom i pci karticom u njemu ,medjutim kad sam prikacio tp link tako sto sam samo odsrafio antenu od mikrotik boxa ,i nasrafio na tp-link,bio sam neprijatno iznenadjen rezultatom koji sam dobio , od ocekivanog povecanja snage signala , dobio sam maltene istu snagu na strani AP-a od provajdera na kom se vrti mikrotik.
Prethodna konfiguracija sa mikrotikom koja je radila je :

pentium kec
tp-link 551g kartica pci ,povecan tx power u mt
sabacki grid od 24 dbi

E sad pisao sam Tp-link podrsci i neka tamo Ivy Li mi je ljubazno odgovorila da je snaga na portu za eksternu antenu ISTA kao i na internoj anteni ,medjutim rezultat koji sam ja dobio prostom zamenom uredjaja je opovrgava, sto je jos veca misterija ,guglanjem na netu sam nasao jos jednog lika koji se zali da sa eksternom antenom isto ne dobija ocekivani rezultat,da se razumemo namesticu ja 5210g u svakom slucajujer efikasniji je od kompjutera koji "bruji" po ceo dan u sobi gde mi je komp ,ali me samo interesuju iskustva vasa sa istim modelom po pitanju koristenja eksterne antene.Da li se i vama desavalo slicno nesto kao i meni.Da li ste od ocekivanog pojacanja dobili iste ili cak i losije rezultate ,jer kako tp link reklamira ovaj uredjaj ocigledno je da nije mala snaga u pitanju pa prema tome i ono sto se ocekuje od njega.Hvala svima koji se budu javili sa konstruktinvim odgovorima.

[ daksi990 @ 30.08.2011. 14:05 ] @
A zasto nisi malo procitao o tome sta dobijas ako mnogo povecas snagu? Zasto uopste povecavas snagu koliki je signal bio na Mikrotiku? Umesto Sabackog Grida mogao si da uznes neku kvalitetniju antenu .
[ rvukosav @ 30.08.2011. 17:49 ] @
A sta se to dobije ako mnogo povecam snagu ?Usput ja ne zelim da povecam snagu na 1W ,nego eventualno na 200 mw prema tome o nekom enormnom povecanju nema ni govora.A i to pitanje nisam ni postavio.U principu nisi mi mnogo pomogao u ovoj diskusiji.
I samo jos nesto da pomenem dok je sve vreme ukljucena eksterna antena ,menjao sam snagu na uredjaju i svaki put proverio stanje signala na AP-u ,i nista se bitno nije desilo ,kao da port za eksternu antenu ne reaguje na promene snage.

[Ovu poruku je menjao rvukosav dana 30.08.2011. u 20:02 GMT+1]
[ daksi990 @ 30.08.2011. 20:30 ] @
Ti si gledao signal a dali si pingovao ? Ja ne nameravam da ti solim pamet lepo sam te pitao koja je razdaljina izmedju tebe i AP-a jer to sto ces povecavati snagu ne mora da znaci da ces nesto dobiti.Ima vec dosta tema o tome kako ne vredi mnogo povecavati snagu bas sam skoro citao kako je jedan na 5470 takodje povecao snagu i imao je samo problema u gubitku paketa i td.Ako vec taj ruter radi dobro mislim na signal/protok onda nemas potrebe da mu podizes snagu ako ti je bas toliko nuzno da mu podizes snagu probaj opet da mu ubacis firmware mozda je nesto pobrljavio ko zna.
[ rvukosav @ 30.08.2011. 20:50 ] @
Izvini ali malo si mi zvucao arogantno u tvojoj prethodnoj poruci ,da ,znam ja da se sa preteranim dizanjem snage moze doci do suprotnog efekta ,umesto da radi dobro link pocinje da se "cepa" i daje lose performanse ,ali ja nisam ni hteo da ovaj tp link radi na tih famoznih 400 mW koje reklamira ,dovoljno mi je i 200 mW,inace nisam hteo da idem vise .

Nije problem ni net ,jer radi kako je i radio sa MT masinom i karticom od 100 mW,ali problem je sto TP link radi isto kao ta MT masina ,a na njemu pisu neke cifre od koji covek ocekuje mnogo vise , i mislim da je port za eksternu antenu ogranicen na 100 mW ,ako negde gresim neka me neko ispravi.

btw,firmware je poslednji koji ima na sajtu da se skine , i ovo je vec drugi komad uredjaja koji sam probao ,jedan sam vratio jer sam mislio da je pokvaren ,ali i sa ovim je ista prica.
[ daksi990 @ 30.08.2011. 21:09 ] @
Pa opet nisi nista objasnio :) Podigni snagu na najjace na tp-linku i pinguj taj ap na koji se kacis pa zatim stavi na normalnu snagu pa opet pinguj pa uporedi ping ako se nista ne menja.A firmware koji si ubacio valjda treba da se ubaci juzno americki barem je tako za 5460 i sta ti izbaci kada menjas snagu da li izbaci 27dBm Max ili kako vec.
[ mantas @ 31.08.2011. 05:18 ] @
postoji opcija u podesavanjima pod nazivom distance setting:
Adjust option: manual
Distance: ovde stavi duplu udaljenost:ako si od pristupne tacke udaljen 5km ti stavi 10 u polju gde mozes da pises..u opciji wireless stikliraj kvadratic Enable High Power Mode pa onda probaj sa promenom izlazne snage,ganjao sam ga i na maximum 26dBm i nisam primetio nikakve probleme ali sve to sam radio na udaljenostima vecim od 15 km



to sto imas istu vrednost signala kao na tom MT to ne znaci nista ako si udaljen par km od tacke na koju se konektujes.isprobaj sve to ali na mnogo vecim udaljenostima... jer je caka u tome,vrsio sam uporedne testove(antena reinkjet grid 24 dBi) sa planetom,dlinkom,airlive ni jedan nije ima toliku vrednost signala ili u 99% slucajeva nije uspeo ni da uradi kvalitetnu konekciju preko 15 km sto nije slucaj sa tp5110g on przi i preko 20 km sa extra dobrom vezom,pingom..


[Ovu poruku je menjao mantas dana 31.08.2011. u 06:40 GMT+1]
[ rvukosav @ 31.08.2011. 09:18 ] @
E ovo je vec odgovor koji vredi nesto ,hvala mantas ,probacu ovo sto si mi napisao ,inace udaljenost je oko 8 km od tacke na koju se kacim

[Ovu poruku je menjao rvukosav dana 31.08.2011. u 10:32 GMT+1]