[ miko.s @ 01.09.2011. 15:25 ] @
imali tu na forumu dx-era koji slušaju kratki val (2-30mhz)?
možete mi reći zašto novi digitalni tuneri nemaju određene frekvencije? imaju 10-12 kratkovalnih bandova, i između svakog banda fali određena frekvencija.
SW1: 3.81 - 4.325 mhz
SW2: 4.675 - 5.235 mhz
SW3: 5.810 - 6.37 mhz
SW4: 6.935 - 7.82 mhz
SW5: 8.99 - 9.98 mhz
SW6: 11.485 - 12.43 mhz
SW7: 13.345 - 14.155 mhz
SW8: 15.03 - 15.725 mhz
SW9: 17.295 - 18.52 mhz
SW10: 21.24 - 22.32 mhz

ovo gore je tablica prijema jednog kratkovalnog tranzistora, i vidi se da fali 4.325 - 4.675, 7.82 - 8.99 itd itd...
ja imam jedan stari tranzistor iz 70tih koji hvata linearno od 5.5 - 19mhz, i često ulovim puno digitalnih emisija, uz puno stanica van kontinenta, ali to je sve nestabilno i krči. mislio sam uzeti novi digitalni tranzistor, koji ima kratkovalni prijem od 1.7mhz - 30mhz , a ima i air band 108-137mhz... iako koliko vidim, i on ima ove rupe u kratkom valu.
zašto postoje te rupe? i šta se na tome emitira, ako se te frekvencije ne stavljaju u aparate za obične smrtnike?
[ starkg @ 01.09.2011. 19:42 ] @
Pa ima po nesto, mislim da se ne koriste sve frekvencije za emmitovcanje vec po podruciju te stoga tako , ali na kineskim pijacnim tranzistorima kako se koji potrefi ;)

Na koji konkretno tjuner mislis? Na kineske tranzistore sa buvljaka? Postoji nesto sto si ti naveo i licno mislim da nije skupo (za nas jeste) za tako nesto od 75-85e kako se ko snadje. Ima izvrsne performanse to je Tecsun PL-600

specifikacije
FM 76Mhz - 108Mhz
AM 1.7Mhz - 30Mhz koraci 9/10Khz ili 1Khz
podrzava i SSB
ima memorije za oko 600 stanica !!!



E sad AIR ima skuplji model pl 660 ali on je oko 95-100e i pored svega ovoga ima air band

____________________________________________________________________________________________________________________________________


Ja sam recimo nedavno uzeo jedan prenosni Tecsun PL-606 jedva sam namolio jednog u Nemackoj da mi naruci iz Engleske izneo me tacno 48e sa postarinom. Konkretno on ima SW od 2.3Mhz do 22Mhz nema SSB, a najpogodniji jeste za prenosni dx uglavnom ga pominju dx-eri za FM, mada i kratki talas radi inzvaredno ali on se razlikuje od klasicnih prijemnika posto je koncipiran na "DSP si4734" Americke firme iz Teksasa "Silicon Labs" tj. koncipiran "skroz" na digitalnoj obradi signala.



Ima odlicnu osetljivost radi veoma dugo na samo 2 baterije a za kratki talas poseduje selektivnost u koracima 6Khz/3Khz/2Khz/1Khz pa moze razdvojiti bez problema jacu od slabije cak se mogu slusati telegrafisti ;) na 7Mhz i 14Mhz jer korak od 1Khz jako dobro dodje. Ono sto je najbitnije zvuk je nesto najbolje sto sam cuo na slusalicama ali je sasvim solidan na zvucniku. Za razliku od klasicnih ima jako malo delova.



Ima merac signala u dBuV i odnos signala suma, jeste fm snimak ali vidi , snimak je iz centra grada Kragujevca na poslu I sprat koji se renovira vec godinama ;)







Sad pazi i to je skupo za nas, i ja sam po malo skupljao sta da se radim u sustini to nije toliko skupo koliko mi nemamo para eto to je glavni problem. Ja sam moj uglavnom testirao za FM i tu ti mogu reci sve ali veruj uopste nije los SW i on je digitalno obradjen. Karakteristican je da je sum mnogo manji , i da je toliko osetljiv da hvata sve a kada nestane struja u naselju tj nema rf sumova, brate to nije normalno uzgred evo sta dx-eri kazu.
http://groups.yahoo.com/group/ultralightdx/message/12091


http://www.silabs.com/products...mreceivers/Pages/Si473435.aspx

[ miko.s @ 02.09.2011. 14:37 ] @
da, baš to.
imam 3-4 tecsuna na razmatranju.
e sad, jedan (ili 2) imaju dsp, i svu silu filtera 1/2/3/9/10khz... i nekakav mod (ili ne znam točno) da se može uz pomoć nekog softvera na kompjuteru slušati drm (digitalni radio na kratkom valu).
usb,vsb,ssb su isto lijepe stvari za imati :D plus air band. jako dobar aparat. mislim da je oznaka 600 (jer sam pratio 600,606,660 i 920, s time da jednoga od ovih nisam našao za kupiti).

i sad, od ta 4 modela, jedan samo ima cijeli spektar 1.7-30mhz, dok ostali koliko sam pročitao imaju te rupe, pa preskaču frekvencije.
meni je cilj kao prvo, uhvatiti šta više van europskih stanica. na ovom tranzistoru kojeg imam, lovim kineze uz ogromne oscilacije u signalu (tako da mislim da nije nikakav repetitor u pitanju, jer u italiji imaju kanal na kineskome ali kad ga ulovim signal bude 7 od maksimalno 8 koliko pokazuje skala), dok ovi ostali variraju 1.5-2 uz peakove do 4 pa padne nazad. i jednom samo sam ulovio japanski, dali je to pravi signal iz japana, ili je bio u sklopu neke emisije na japanskom iz neke druge države ne znam, jer sam nastavio po skali, a signal je bio nestabilan, i kasnije sam ga skroz izgubio.

a nakon toga bi htio slušati radioamatere, jer ih na kratkom valu ima, lovim puno digitalnih signala sa raznim oblicima krčanja i pištanja, i dosta cw. taj mali tranzistor bi ionako bio uvijek na stolu, spojen na vanjsku antenu, na adapter i na pojačalo, a pojačalo mi je spojeno na kompjuter.

jedino ne znam dali dati cca 50-60 usd za slabiji model, koji ima te rupe u kratkom valu, i koji nema air band, ili dati otprilike duplo više za ovaj najnapredniji model koji ima sve.
fm me ne zanima, kod nas se love samo talijani u beskonačnoj količini, na svim frekvencijama, tako da fm me ne zanima. isključivo kratki i srednji val, i naravno air band ako ga tranzistor ima.

a da je to skupo - skupo je. za 100 eura mogu nabaviti marantz fm tuner iz 70tih, koji je prava linijska komponenta, jako lijepa osim toga, sa dobrom osjetljivosti. ali - nit ima kratki val, barem ne cijeli, i nema ništa digitalno. a tranzistor kao tranzistor, osim ako se pokvari, ne može ostariti. niti će se frekvencije izmjeniti, niti će doći nešto super revolucionarno na tom polju da bi taj tranzistor trebalo baciti. fotoaparate se mijenja svakih par godina, jer ostare, dolaze novi modeli, dok ovo bi ostalo. ovaj tranzistor šta imam je iz 70tih, donesen iz njemačke (grundig c6200) i već 40 godina radi.
[ starkg @ 02.09.2011. 19:43 ] @
Ja imam jako lepa iskustva sa Grundigom, sta reci Grundig je cudo ;)

Pazi ovaj moj nema preskakanja od 2.3 do 21.9Mhz ali ti hoces ceo spektar, nesto slicno sto imaju komunikacioni resiveri e to je bas skupo mislim nesto dobro. Prihvatljivi su ovi Tecsun prijemnici.

Sad da ti pomognem oko stanica valjalo bi , mozda ti ovo imas ako ne dobro ce ti doci.

U pitanju su sve stanice koje emituju na kratkom talasu , vreme emitovanja jezik odakle emituju i uglavnom svuda ima jacina predajnika. Ako ti imas neki bolji daj neka imamo ;)

Ovo ti je excel fajl ja sam ostavio "prozor" stanica na nama razumljivom jeziku ali imas i onaj prvi videces vec, stanice slozi ili po frekvenciji ili po satu emitovanja itd fino sam skockao ;)
[ miko.s @ 02.09.2011. 20:29 ] @
ova tablica je nekako kratka. :) ulovio sam više toga... čini mi se barem. iako trebao bi slušati 3 godine da skazim o kojim se stanicama radi, jer na nekima em nemam pojma kojim jezikom uopce govore, na nekima je samo muzika pa opet ne znam odakle su, a digitalne signale ionako ne mogu znat odakle su.
ovako u grubo, mogu ti rec da lovim puno španjolaca, francuza i njemaca. talijani su valjda malo pogasili, jer su pred par godina ima baš puno stanica, sad ih niti ne ulovim. ili su neke cudne propagacije bile u pitanju pa signal nije dolazio, iako sumnjam, jer onda ne bi niti španjolce lovio...
točne frekvencije naravno da ti ne znam reć, jer je skala analogna i dosta ne-detaljna. ipak je to tranzistor iz 70tih :)

moram viditi dali smijem uvesti tranzistor... sada me gnjave oko gps-a iz kine da mi trebaju neke dozvole i cijela stvar vec 2 tjedna stoji na carini, ne znam dali ce mi dozvoliti da ga uvezem. jedina alternativa mi je preko njemačke, da to rođak iz njemačke poruči iz kine, pa kad mu stigne da mi donese kada bude dolazio ovamo...
a dali ću baš dati skoro 100 eura za najjači model, ne znam... već znam da se nakon toga barem pola godine neću maknut od ispred njega i samo se igrati sa opcijama i tražiti stanice...

[ starkg @ 02.09.2011. 21:04 ] @
Bas kratka hehe tek i ja videh preko deset hiljada kolona, vidi ovih tranzistora ima i u Nemackoj, recimo kada bi se odlucio za Tecsun pl-606 mogao bih ti dati lika iz Engleske od koga sam ja kupio trazi na ebay.uk ili .de znaci ima prodavaca u Evropi koji to prodaju,malo je rizicno iz Kine ovako sa naseg kontinenta ;),
znas koja zverka prenosna je sad aktuelna al skupa ko djavo




Ja se slabo bavim tom vrstom DX-a i jezik je problem i antena ako nesto stvarno hoces, pa RF smetnje koje imam i za FM a kamo li za SW tako pomalo u slobodno vreme se bavim FM-om.
[ miko.s @ 02.09.2011. 21:33 ] @
ovo je THE tranzistor :D nažalost preskup. ma i ovih 100 eura je sku-po.
šta se tacsuna tiče, ajde mi na pm baci link, pa ću provjeriti šta sve ima u ponudi. kupio bi si nešto, moram viditi dali će mi univerzitet dali neku subvenciju za godinu, sa 150 eura bi bio sretan, tako da ako dobijem, onda nema frke kupio bi bilo šta skoro, ali ako od toga ne bude ništa, onda već nebi dao tako puno para. :/

antenu bi uzeo onu wire namotanu ili čak i napravio, samogradnja i elektronika mi koliko-toliko dobro idu. i onda bi tu antenu stavio van na fasadu od zgrade, da poboljšam prijem na kratkom valu. a možda i neku manju antenicu za air band, dobro to nije problem, prvo treba kupiti tranzistor :D
i onda slijedi uživanje. već davno sam htio nešto kupiti, odslušao sam tečaj za radioamatera i položio predispit, ali nisam nikad izašao na glavni ispit jer se poklopio sa završetkom škole i ispitima u školi u ono vrijeme. tako da iako ne mogu emitirati, mogu slušati, a privlači me samo kratki val. na fm-u sam čuo sve šta se može čuti, a sve frekvencije zauzimaju talijani, tako da nema šanse da se ulovi bilo šta drugo, niti naše lokalne stanice ne čujemo. živim u rovinju, slušam radio rovinj koji se emitira 100 metara od mene, a upadaju mi talijanske stanice u prijem. hebeš fm ;)
[ starkg @ 02.09.2011. 21:56 ] @
Evo u nemackoj se kupuje sta ces bolje ;) jedina mana ako moze da se nazove manom nema promenljivu selektivnost vec je 5Khz

http://www.ebay.de/itm/TECSUN-...corder&hash=item3a666d3373

a dsp jeftiniji ali sw 2.3 - 21.9 i nema air

http://www.ebay.de/itm/Tecsun-...Radios&hash=item2a1241b0cd




[ miko.s @ 03.09.2011. 00:52 ] @
koliko mi znači ta selektivnost od 1/2/3.... khz?
moram reć da se u to digitalno ne razumijem ništa, nisam nikad imao nikakav digitalni tuner osim fm-a, ali to ne računam.
šta mi znači da ima dsp? i šta dobivam sa tim filterima koji se spominju? manje krčanja? bolje izoliranje kanala? recimo uhvatim neku stanicu koja ima slab signal, i šta dobijem sa tim filterima, manje krčanja?
kratki val nije baš toliko natrpan, a selektivnost od 5khz na frekvenciji od desetak mhz nije baš mala, to je poprilično dobro. ili se varam?

ovaj jeftiniji, koji je već, 606, me smeta šta nema direktan input frekvencije, i šta je onaj točkić sa strane uguran unutra, tj ne mogu okretati cijele krugove, nego moram malo po malo. otpast će mi prst od tog sistema.
kakav je model 920?

i da, ako kupujem iz njemačke, onda ne znam kada ću to dobiti ovamo, nemam pojma kada će rođaci dignut dupe iz frankfurta.
[ starkg @ 03.09.2011. 13:32 ] @
Pa pazi u sutini znaci kada se dve ometaju, jedan normalni komunikacioni resiver treba imati sve, 100Khz do 30Mhz da ne pominjem ove do 1300MHz ;) A uz to i vrste rada poput AM, FM, CW,LSB,USB i na kraju mislim da samo SDR ima DRM.

Ali posto neces slusatyi amatere vec komercijalne stanice bice dovoljno samo AM. Evo ti uporedog testa nije pl-606 ali isto njegova "braca" koncipirana na tom cipu, ovaj PL-606 ima najbolji FM od svih DSP-a ali ne i SW to je slicno svuda.

Evo ti selektivnost na tecsunu pl-310 bas da vidis sta znace ti filteri.




Evi ti AIR band na pl-660



Evo uporedjenje pl-390 isto dsp i grundig g5




Evo ovde imas sve moguce pozeljne uredjaje i tecsun pl390 dsp isto dobro oslusni mislim da se pomalo cuju jako slabu stanocu je izabrao




Ih kad bi u nemackoj nabasali na polovnog Grundigovog satelita ;) ali em glomazno em nema da se nadje za male pare.


vidi ovo ima siroku upotrebu taj cip na kome su koncipirane Tecsun igrackice ;)

http://home.comcast.net/~phils_radio_designs/Si4734_Hardware.pdf


[ lucky88 @ 09.09.2011. 09:26 ] @
Gledao sam na Silicon Labs-u, te čipove, ovaj spomenuti si4734, je ok, ali upravljanje je preko mikrokontrolera, što i nije loše,
ali za jednostavniju gradnju imaju sličan takav čip sa DSP-om , čip druge generacije SI4831, podešavanje se vrši promenom napona na jednom od pinova, znači višeobrtnim potenciometrom, zato ga zovu "Mechanical Tuning AM/FM Radio Receiver"
Nažalost ni on ne pokriva celi opseg , ima "rupa, ali je vrlo jednostavan za gradnju , a tu je i ugrađeni DSP, a izgleda da i ulazna kola su vrlo jednostavna. Odlično za samograditelje.
Može se nabaviti preko Tagora, oni su zastupnici. Neznam koja je cena doduše Da li je ispaltivije kupiti gotov prijemnik ili praviti.
[ miko.s @ 10.09.2011. 18:10 ] @
nene, ako kupujem, kupujem gotovo. samogradnja ovakvih stvari je overkill za mene, nemam toliko vremena. a i estetika mi nije jača strana, napravio bi, ali na šta bi to ličilo ne želim ni pomisliti.

šta se tih rupa tiče, znali se zašto postoje? šta je to tako bitno na tom opsegu, da narod ne bi smio čuti? a jači modeli ih primaju, tako da očito nisu "toliko puno" zabranjeni. zbog čega se izbjegavaju te neke frekvencije?
[ starkg @ 10.09.2011. 23:19 ] @
Pa sam si odgovorio "skuplji modeli" ih imaju.

Ma nista nego kada prave komercijalni radio oni prave standardne opsege nece svaki prijemnik biti skener, prave se da budu jeftiniji, e sad tehnologija ide na to tj. cipovi da nije puno skuplje napraviti i za celi opseg. Cisto reda radi. Tako da pomalo zbog cene a pomalo zbog "tradicije" za tebe bi idealan bio SDR radio prijemik vidim da ih ima do 100e poput elektora a pokriva od 100Khz do 30Mhz i to DRM!

[Ovu poruku je menjao starkg dana 11.09.2011. u 00:30 GMT+1]