[ pipalica @ 02.09.2011. 09:47 ] @
Pozdrav

planiram da za firmu uzmem cisca 1941 pa me interesuje da li je neko imao iskustva sa njime, kako se ponasao itd.
[ optix @ 02.09.2011. 22:54 ] @
Ponasa se manje vise kao i svaki drugi Cisco, ako si ikad radio sa njima. Namestis sta treba i zaboravis na njega. Osim ako nema hardwerski (jako retko, a i to ces videti odmah) ili softwerski (nesto cesce) bug.

Obrati paznju jedino na funkcionalnosti koje su ti potrebne i to da li su ukljucene u licencu i IOS sa kojim ce ti uredjaj biti isporucen. Za te nove serije se nesto razlikuje (neke stvari su iskljucene) u odnosu na 1841 npr.

Cemu ce ti sluziti taj ruter, koliko saobracaja treba da progura?

[ nkrgovic @ 02.09.2011. 23:03 ] @
Vecina ovde ima iskustva sa nekim Cisco ruterom. Glavni problem za nas koji ne rade u provajderima je: Kad ga podesis, zaobravis kako se to radi, jer sprava prokleto godinama radi bez da se ista dira :).

Samo proveri sto ti je optix rekao - da imas sve u licenci sto ti treba, i uzivaj. Zaboravices na ruter za 3 meseca.
[ yellow pinky @ 03.09.2011. 08:57 ] @
Cisco 1941 je naslednik veoma popularnog entry modela 1841 koji je usao u EOL.
U svakom pogledu je nadmocniji.
Dolazi sa 512 mb RAMa, GE umesto FE portova, 2 CF slota, daleko boljim hardverom koji ukljucuje hardversku podrsku za enkrpcju (za 1841 si morao kupiti AIM karticu).
Tako da ne moze da bude gori od 1841 koji se prodavao kao alva.
Jedna mana je sto dolazi sa IOS v15 tako da zahteva registraciju a i dokupljivanje licence i okljucavanje funkcija koje ti dodatno budu porebne.
Prosla su vremena kupovine rutera sa base image-om a koristiti nrp. advanced ip services image :) .
Ako ces koristiti IPSEC samo proveri da li IPSEC throughput zadovoljava tvoje potrebe.
Mislim da je max oko 25 Mbps ali proveri to sa dobavljacem.

Sve najbolje ,

YP

[Ovu poruku je menjao yellow pinky dana 03.09.2011. u 23:23 GMT+1]
[ pipalica @ 03.09.2011. 21:52 ] @
Momci hvala velika na odgovorima,

imam vec jedan 1841, ne gasi se vec 4 godine i stvarno da ponekad ne uradim sh run ne bih znao konfiguraciju:). Ovaj put imam jednu udaljenu lookaciju za njega i sto se tice omjera kvalitete i novca najvise bi mi odgovarao, barem po Ciscu. Medjutim i sami znate to u praksi nema veze sa zivotom, zato su mi dragi vasi komentari o uredjaju. Malo mi nije jasno to novo licenciranje, ne bi bio cisco kada ne bi nesto zakomplikovao, na nasu stetu naravno.
Sto se tice saobracaja nista puno prometa, nesto VPN i security za udaljene teleworkere, mislim da ce biti OK. Samo me nervira sto me podsjeca izgledom na neke jeftine kutije, cim ne moze lijepo stati u rack, a ovako kao satelitski receiver na TV-u :)