[ toplim @ 04.09.2011. 19:42 ] @
Kako sam ja skupio podatke, situacija je ovakva:

gramofonske ploce 1950-1985
audi kasete 1964-1995
flopy diskete 1978-1995
cd 1980- danas
dvd 1996 -danas

To je sto se tice neke prosecne masovne upotrebe u svetu i sire... E sad ako pazljivo pogledamo, mozemo zakljuciti da su to tri razlicite tehnologije, mehanicka, koja se odnosi na gramofonske ploce i nacin kako je upisivan podatak, magnetna, koja se odnosi na audio kasete i flopy diskete i laserska tehnologija koja se koristi za cd, dvd..itd. Medjutim i danas se koriste sve ove tehnologije, samo je najzastupljenija laserska tehnologija. Pa moze li se ocekivati da na nekim poljima kao sto su audio produkcija, filmska produkcija, softverska industrija, da kazemo bitku izgubi i danasnja jos uvek koriscena laserska tehnologija? Eto to je pitanje. Znam da postoje logicka elektronska kola u vidu flash diskova i slicno..pa i ako to uzmemo u obzir i novu tehnologiju nano...Kakva su vasa predvidjanja :)
[ bakara @ 04.09.2011. 19:55 ] @
Ja vec nekoliko godina kao medij uglavnom koristim ili HDD ili fles kartice, cd plejer imam jos samo u kolima.

Mada sada se ide na stremovanje sadrzaja...tako da vise nece biti medija vec samo plejer.
[ deedee6 @ 04.09.2011. 20:04 ] @
Ovaj podatak o pločama bi trebalo korigovati za nekih pedesetak godina :)
[ toplim @ 04.09.2011. 20:08 ] @
Citat:
deedee6: Ovaj podatak o pločama bi trebalo korigovati za nekih pedesetak godina :)

Prva Long play ploca je proizvedena 1948 :)...mozda si mislio da se i danas koriste :)

Ili si mislio na prethnodne ploce od metala :)
[ llux @ 04.09.2011. 21:35 ] @
Na video kasetu od 3 sata sam mogao da snimim 3 sata sadrzaja bez obzira na visok kvalitet. A sada cim je visi kvalitet, treba nam vise gigabajta.
[ deedee6 @ 04.09.2011. 21:36 ] @
Citat:
toplim: Prva Long play ploca je proizvedena 1948 :)...mozda si mislio da se i danas koriste :)

Ili si mislio na prethnodne ploce od metala :)


Nešto mi je to kasno, za čega su im služili oni gramofoni na navijanje sa trubom (maratonci) :)

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Schellackplatte_1908.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:EdisonDiscLabelBunk.jpg

a tek ova

http://en.wikipedia.org/wiki/File:BerlinerDisc1897.jpg
[ Java Beograd @ 05.09.2011. 07:52 ] @
Citat:
llux: Na video kasetu od 3 sata sam mogao da snimim 3 sata sadrzaja bez obzira na visok kvalitet. A sada cim je visi kvalitet, treba nam vise gigabajta.
Zato što je kvalitet uvek bio isti. Sada imaš izbor.

Novi medijum ? Usb flash i memorijske kartice. Koliko ja primećujem svaki noviji audio uređaj (masovni, ne ono hi-thec za audiofile) ima USB ulaz. Odavno već ima audio uređaja za kola koji nemaju CD, već samo radio i USB ulaz.

Kod kartica je nakako SD tehnologija preuzela primat.
[ mmix @ 05.09.2011. 11:03 ] @
Zar nije medijum neko ko prica sa duhovima
[ DrFill2Good @ 05.09.2011. 11:13 ] @
Citat:
mmix: Zar nije medijum neko ko prica sa duhovima 8)
Jeste.

A sta su:
Citat:
toplim:

audi kasete 1964-1995
Kasete izvadjene iz Audija? :D
[ jnk @ 05.09.2011. 11:49 ] @
Citat:
llux: Na video kasetu od 3 sata sam mogao da snimim 3 sata sadrzaja bez obzira na visok kvalitet. A sada cim je visi kvalitet, treba nam vise gigabajta.


[ Shon3i @ 05.09.2011. 12:12 ] @
Blu-Ray je vec od 2008 u sirokoj primeni u filmskoj produkciji, a sve vise i u audio industriji, i velikim napretkom gazi DVD. Laserska tehnologija nece odumreti tek tako, pogotovu kad je u pripremi sledeca tehnologija zasnovana za zelenom laseru odnosno holografski diskovi
[ milanche @ 05.09.2011. 13:49 ] @
Sa vise strana se cuje misljenje da su 'zlatni dani' koriscenja laserskih tehnologija za nama.
Sve manje i manje je razloga za stvaranje novih standarda, bar ne za siroko rasireno koriscenje
medju opstom populacijom.

Nedostatak potrebe za preciznom mehanikom, servo motorima kao i niske cene sve vise i vise
izbacuju u prvi plan poluprovodnicki storage. Takodje, distribucija sadrzaja preko web-a zadaje
sve teze i teze udarce konceptu optickog storage-a - pojavom Netflix-a klasican model DVD rentala
polako pocinje da odlazi u penziju.

Takodje, za svaki od 'bolje zaprimljenih' storage medija postojao je i odgovarajuci kvantum sadrzaja
za kojim je postojalo interesovanje, i koji je nosio iskorak koji je kupovinu primerka cinio nezaobilaznim.
U vreme audio CD-a to je bio muzicki album, u vreme DVD-a ceo film ili dvosatni koncert ili...

Vec BluRay je lisen uparenosti sa izrazito novim formatom 'bez kojeg se ne moze', tj. zbog kojeg bi
se pravile licne kolekcije BluRay diskova. Trziste personalnih racunara deluje znatno vise lenjo da
usvoji BluRay citac/burner u ponudu standardnih modela nego sto je to bio slucaj sa DVD-em. Licno,
izuzetno ga retko srecem na masinama svojih kolega, i nekako sam skeptican u pogledu buducnosti
optical storage-a kao koncepta.
[ superbaka @ 05.09.2011. 13:59 ] @
a da sacekamo da uvedu dodatni porez na blanko diskove kao sto je to u nekim evropskim zemljama, pa cemo dobiti i novu tehnologiju?
[ bakara @ 05.09.2011. 14:18 ] @
Citat:
Shon3i: Blu-Ray je vec od 2008 u sirokoj primeni u filmskoj produkciji, a sve vise i u audio industriji, i velikim napretkom gazi DVD. Laserska tehnologija nece odumreti tek tako, pogotovu kad je u pripremi sledeca tehnologija zasnovana za zelenom laseru odnosno holografski diskovi


BR ne da nije u sirokoj primeni, vec nece nikada ni postati popularan kako su to bili dvd i cd...
[ Java Beograd @ 05.09.2011. 15:16 ] @
Citat:
bakara: BR ne da nije u sirokoj primeni, vec nece nikada ni postati popularan kako su to bili dvd i cd...
Sasvim tako. Od kad se "zvanično" pojavio, očekivao sam da će "evo tu neki dan od nedelje" da počne masovna primena na PC računarima. Prvo kao čitači, a za godinu dve i rezači. Ali - jok ! Naravno BR drajvovi postoje, nije da ih nema, ali daleeeeko od masovne primene
[ Onaj @ 05.09.2011. 15:28 ] @
Ja sam za skladištenje informacija na makaronama pa kad ti više ne treba skuvaš i pojedeš.
[ Shon3i @ 05.09.2011. 16:08 ] @
Citat:
BR ne da nije u sirokoj primeni, vec nece nikada ni postati popularan kako su to bili dvd i cd...
Mozda u srbiji, ali se to nikako ne moze reci za ostatak sveta, pogotovu Ameriku, Evropu, Aziju ..... O popularnosti ne treba ni pricati, ali cinjenica da ja ne znam vise ljudi ne kupuju filmove na DVD-u vec iskljucivo na Blu-Ray-u, a to je zato sto je cena diska ista u 90% slucajeva a donosi mnogo bolji audio/vizuelni spektatl i ako se vremenom kvalitet authoringa dosta pogorsao. Nego da pustimo sve prednosti, ni DVD nije zaziveo kod nas siroku primenu tako brzo, i ako je u svetu jos rane '99 bio siroko primenjen svuda u svetu, ko nas je tek masovna primena usledila tek nekih 5 godina kasnije, a BD ce verujem do kraja 2012 definitivno biti deo svakog racunara i sire posto cena medija je dostigla razumne oblike, a i opticki uredjaji vise nisu problem. Mislim mozemo mi da pricamo ovde sta hocemo, ali generalno se zna ko diktira trziste. Sve dokle god ne budu smislili ROM flash memoriju nema nista od masovne upotrebe za filmske studije i sire. Sa druge strane ako se oslanjamo na web alternative mozemo dobiti samo jos losiji kvalitet, zato mislim da ne treba teziti kao takvim resenjima vec suprotno. Sa druge strane ako se uradi analiza jednog prosecnog torrent trackera u svetu BD25 je veoma siroko upotrebljen.


[ toplim @ 05.09.2011. 16:33 ] @
Citat:
Shon3i: Sve dokle god ne budu smislili ROM flash memoriju nema nista od masovne upotrebe za filmske studije i sire.


ROM flash memorije su vec odavno smisljene i koncept prvih flash diskova se zasnivao na mehanickom osiguracu koji je mogao da spreci upis podataka, (kao flopy diskete, sto su imale) kasnije je to "dugme" izbaceno iz upotrebe, a zasto, pojma nemam.
[ Shon3i @ 05.09.2011. 17:16 ] @
Citat:
toplim: ROM flash memorije su vec odavno smisljene i koncept prvih flash diskova se zasnivao na mehanickom osiguracu koji je mogao da spreci upis podataka, (kao flopy diskete, sto su imale) kasnije je to "dugme" izbaceno iz upotrebe, a zasto, pojma nemam.
Nije cilj spreciti upis podataka vec kopiranja aka protekcija. Koliko je meni poznato, DRM protekcije nisu zadovoljavajuce iz razloga sto preslabe ili nisu korisnicke, zato se vise primenjuju konvencijonalni nacini kakvi su bili kod DVD-a a sad Blu-Ray-a i to se updejtuje, da postoji nacin dobre protekcije, dokazuje SACD. Videcemo u kom smeru ce se kretati stvari.
[ llux @ 05.09.2011. 19:57 ] @
Nisam upucen u BR trziste. Koliko kosta jedan full hd film a koliko kosta plejer za racunar? I da li staje u neko leziste na racunaru ili je odvojen?
[ Shon3i @ 05.09.2011. 20:19 ] @
Citat:
llux: Nisam upucen u BR trziste. Koliko kosta jedan full hd film a koliko kosta plejer za racunar? I da li staje u neko leziste na racunaru ili je odvojen?
Film orginal sa srpskim ili hrvatskim prevodom izmedju 10-30e zavisi koji, playeri za racunar su obicno combo citaci CD/DVD/BR i cena im trenutno varira izmedju 30-50e a rezaci oko 80e. Prazni diskovi su oko 200 (verbatim) i naravno ima dobrih i jeftinijih, recimo za 70din i manje mogu da se nadju traxdata, ritek, i ostali, sve naravno BD25, posto za BD50 traze mnogo vise kao da je zlato i to samo u srbiji, iste te BD50 diskove mozes da najes jeftinije svuda okolo.
[ bakara @ 05.09.2011. 20:27 ] @
Citat:
Shon3i: Mozda u srbiji, ali se to nikako ne moze reci za ostatak sveta, pogotovu Ameriku, Evropu, Aziju .....

Nije BR popularan nigde...to sto izlaze filmska izdanja na BR u opste nije merodavno jer nova izdanja svakako moraju izaci na necemu, nesto bi i znacilo da su povucena dvd izdanja...
Ja ne znam ni jednog korisnika koji ima BR... a i cemu?

Takodje nema BR ni u jacim racunarskom konfiguracijama.

Citat:
Shon3i: Film orginal sa srpskim ili hrvatskim prevodom izmedju 10-30e zavisi koji, playeri za racunar su obicno combo citaci CD/DVD/BR i cena im trenutno varira izmedju 30-50e a rezaci oko 80e. Prazni diskovi su oko 200 (verbatim) i naravno ima dobrih i jeftinijih, recimo za 70din i manje moze da se nadje.

Cena je pristupacna i svakako nije problem jer sa ovim cenama bi to vec postao uredjaj za sve...ali danas slabo ko reze diskove a pogotovo BR.
[ llux @ 05.09.2011. 20:40 ] @
Mozda je problem download sa neta? Fajlovi su preveliki?
Ima li ono, bas vidljive razlike izmedju veoma kvalitetnog DVD filma i full HD? Neki kazu "kao da si tamo".
Medjutim, ja kada gledam 1080p fotografiju, ne izgleda kao da sam tamo.
Za velike ekrane, svakako da je potrebna sto veca rezolucija.
[ Igor Gajic @ 05.09.2011. 20:45 ] @
@llux

Kod mene na 24" 1920x1200 razlika izmedju DVD-a i BluRay-a je nebo i zemlja, vec na obicnim 22" ekranima razlika je znatno manja...

8GB po 1080p i nije nesto veliki download... A i ko gleda filmove 24h dnevno, odgledas 1-2 nedeljno maximalno...
[ Shon3i @ 06.09.2011. 00:11 ] @
Citat:
Nije BR popularan nigde...to sto izlaze filmska izdanja na BR u opste nije merodavno jer nova izdanja svakako moraju izaci na necemu, nesto bi i znacilo da su povucena dvd izdanja...
Ja ne znam ni jednog korisnika koji ima BR... a i cemu?

Takodje nema BR ni u jacim racunarskom konfiguracijama.
Merodavno je ono sta vecina i jacina odredi, isto sto je presudilo izmedju HDDVD i Blu-Raya, i ako po specifikacijama HDDVD superiorniji u svakom pogledu. Elem nemam ja aposlutno nista protiv flesh memorija i streaminga ali to definitivno smanjuje sam kvalitet pogotovu srtreaming. Veoma razvijene zemlje nemaju dovoljno brz internet za streamovanje nekog jaceg protoka, a o nama necu ni da posmislim. Ja se iskreno nadam da se sad ova cela prica nece ponovo nazadovati to bi definitivno bila propast, kroz deceniju ce verovatno i UHDTV biti vec u snazi nadam se da ce ka tome teziti a ne nazad na neku bednu streaming rezoluciju ili mali bandwith.

Sto se tice zastupljenosti, zao mi je sto imas pogresnu sliku, i definitivno uzimas los primer, noviji filmovi uglavnom dolaze u combo pakovanju BR+DVD a ima vec i dosta single BR izdanja. A vecina mojih prijatelja sirom evrope, su svoju DVD kolekciju obnovili. Posto se krecem po trackerima, vidim da se sve vise i vise skidaju BR filmovi zato sto su BD jako jeftini svuda. Sto znaci da su veoma pristupacni.

A sto se tice konfiguracija, laptopovi da imaju ih, desktop po meni nije merodavan, samo je pitanje vremena zato sto igre tu najvise diktiraju, a kako je krenulo igre su vecinom da DL diskovima, a uskoro prevazilaze tu granicu.

Citat:

Cena je pristupacna i svakako nije problem jer sa ovim cenama bi to vec postao uredjaj za sve...ali danas slabo ko reze diskove a pogotovo BR.
Veruj mi da je problem do nas.
[ milanche @ 06.09.2011. 03:20 ] @
Veruj mi da problem uopste nije do nas.

Posto sam multimedia developer, imati BR mi je nekako u opisu posla. Prvu priliku da nabavim
laptop sa BR burner-om sam iskoristio jos januara 2010-te, kao i neki prvi set od 5-6 titlova na BR.
Naravno, za arhiviranje kojecega je storage od 25GB vrlo zgodna stvar, pa mogu reci da koristim
i tu prednost.

Iako se krecem u krugovima top-notch developera, i u okruzenju gde poslova za BR development
ima jos od 2008-me zapanjen sam u koliko malom obimu se poslovi pojavljuju, i jos vise - koliko
malo ljudi na svojim development masinama imaju BR. Standard uopste nije u previranju, niti je
odavno vise prica u duelu suprotstavljenih standarda, pa hoce li pobediti ovaj ili onaj - uopste ne.
Medjutim, sve u svemu, u poredjenju sa obiljem poslova vezanim za DVD-om na cijem sam talasu
dosta dugo jahao, cela prica oko BR u najmanju ruku jako sporo krece (a mirise mi da nece jako
daleko da stigne).

Kvalitet videa definitivno jeste bolji, o tome nema govora. Takodje, kad se ovih dana pokvari DVD
player (ko ima malu decu o tome uopste ne treba da brine), vise ne mozes naci DVD player nego
za iste pare mozes naci samo BR player koji svira i sve predhodne standarde (DVD -> ...audio CD)

Opet - u masi BR playera stizu razne druge opcije za playback. Prvo, masa modela ima ugradjen WiFi,
a povrh toga i ostale funkcionalnosti : DLNA rendering - mogucnost da se prime stream-ovani sadrzaji
sa drugih uredjaja (laptopovi, tableti, mobilni telefoni), a takodje i streaming servisi kao sto su Roku,
Netflix, Hulu, Amazon....

HD sadrzaji vec sada nisu preveliki problem za stream-ovanje, masa YouTube filmova ima i 720p ili
1080p opciju, a kako stvari idu, sa napretkom u video kompresiji kao i u dostupnom bandwidth-u bice
jos bolji.

Sto se nailazece popularnosti stream-inga tice - leader na trzistu Netflix je septembra prosle godine
prosirio biznis na Kanadu. U prvih nedelju dana posle svecanog otvaranja, 90% mreznog traffic-a (
u vecernjim casovima i vikendom) najveceg internet provajdera je odlazilo na Netflix stream-ove.
U zemlji velikih hladnoca, i zime koja pici od pocetka oktobra pa sigurno do pola aprila, gledanje filmova
preko mreze ima ocitu prednost nad izlaskom iz kuce, odlaskom do video rentala i vracanja nazad.

Sve u svemu - iako je svako prorokovanje o tehnologiji nezahvalan posao - sve mi se cini da je BR
ili poslednji ili jedan od poslednjih velikih dogadjaja na planu optickog storage-a.
[ Shon3i @ 06.09.2011. 08:55 ] @
Citat:
Iako se krecem u krugovima top-notch developera, i u okruzenju gde poslova za BR development
ima jos od 2008-me zapanjen sam u koliko malom obimu se poslovi pojavljuju, i jos vise - koliko
malo ljudi na svojim development masinama imaju BR.
Ovo je potpuno objasnjiva pojava. Ono sto je proteklih godina bio slucaj jeste da studio koji izdaje BR obicno izdavao za sve regione, tako da nije bilo posla za druge, a drugi problem koji postoji jeste da nema puno alternativa i sama specifikacija kosta boga oca. Koliko sam upoznat na trzistu ima svega 3 authoring aplikacije, plus video encoder, audio encoder, mislim da se zbog toga mnogi ne odlucuju na taj korak.

Citat:
Standard uopste nije u previranju, niti je
odavno vise prica u duelu suprotstavljenih standarda, pa hoce li pobediti ovaj ili onaj - uopste ne.
Medjutim, sve u svemu, u poredjenju sa obiljem poslova vezanim za DVD-om na cijem sam talasu
dosta dugo jahao, cela prica oko BR u najmanju ruku jako sporo krece (a mirise mi da nece jako
daleko da stigne).
BR je pobedio taj rat i tu se naravno vise nema sta reci, ono sto sam rekao ranije BR je pobedio i ako je HDDVD bio daleko bolji u svakom pogledu, i danas bi produkcija HDDVD-a bila mnogo laksa. Sustina cele price da ce biti zapravo onako kako "veliki" diktiraju, i opet Sony kao na tronu ne verujem da ce pustiti da se sve omakne kontroli. Ono sto BR trenutno nema jeste primenu data recordingu, tj jos ja nisam video da ga neko koristi za nasumicno rezanje. Tu situaciju ce verovatno igre da izdriktiraju prve.

Citat:
HD sadrzaji vec sada nisu preveliki problem za stream-ovanje, masa YouTube filmova ima i 720p ili
1080p opciju, a kako stvari idu, sa napretkom u video kompresiji kao i u dostupnom bandwidth-u bice
jos bolji.
Slazem se. Ali zasto vise komprimovati, pa dokle. Kad vec imamo lossless audio kada cemo docekati lossless video. Malo je komplikovano uporedjivati YT HD stream koji ima svega 2mbps u proseku sa BR koji varira izmedju 10-40mbps.
[ Predrag Supurovic @ 06.09.2011. 09:25 ] @
Mene mediji interesuju samo za bekap podataka. Odavno sam digao ruke i od CD i DVD zbog nepouzdanosti. BlueRay nisam probao pa ne znam kako tu stvari stoje. Tako da sve bekapujem na hard disk.
[ Shon3i @ 06.09.2011. 10:15 ] @
Sto se tice pouzdanosti, prica je ista kao kod CD/DVD. Moram samo da napomenem imam CD-ove jos iz doba jure koji su i dan danas u dobroj kondiciji, naravno cuvani ko oci u glavi. Sto znaci da kvalitet varira nazalost. No cena definitivno jeste reper ovih dana.
[ bakara @ 06.09.2011. 10:50 ] @
Citat:
Shon3i:Sto se tice zastupljenosti, zao mi je sto imas pogresnu sliku, i definitivno uzimas los primer, noviji filmovi uglavnom dolaze u combo pakovanju BR+DVD a ima vec i dosta single BR izdanja. A vecina mojih prijatelja sirom evrope, su svoju DVD kolekciju obnovili. Posto se krecem po trackerima, vidim da se sve vise i vise skidaju BR filmovi zato sto su BD jako jeftini svuda. Sto znaci da su veoma pristupacni.

A sto se tice konfiguracija, laptopovi da imaju ih, desktop po meni nije merodavan, samo je pitanje vremena zato sto igre tu najvise diktiraju, a kako je krenulo igre su vecinom da DL diskovima, a uskoro prevazilaze tu granicu.

Ne uzimam ja nikakav los primer vec imam direktno dodira sa tim i znam (verovao ili ne) da se to u opste ne trazi, poneko zatrazi radi za back up...a ti uglavnom potenciras filmove.

Dok ne bude BR u svakoj konfiguraciji (a veruj mi nece) nece on nikada biti popularan jer se optika izbacuje polako iz upotrebe.

Ti kada pricas o BR mislis samo na video a ja pricam o blue ray kao visenamenskim diskovima otuda dolazi i nase neslaganje o popularnosti samog medija.

Zapucaj po radnjama i trazi da kupis BR pisac i blanko medije pa ce ti biti jasno kolika je popularnost....

Citat:
milanche:
Sve u svemu - iako je svako prorokovanje o tehnologiji nezahvalan posao - sve mi se cini da je BR
ili poslednji ili jedan od poslednjih velikih dogadjaja na planu optickog storage-a.

Lepo sroceno!
[ Shon3i @ 06.09.2011. 12:14 ] @
Citat:
Ti kada pricas o BR mislis samo na video a ja pricam o blue ray kao visenamenskim diskovima otuda dolazi i nase neslaganje o popularnosti samog medija.
Generalno jeste tako, svakako se slazem sa konstatacijom ali samo kao trenutnom, iz razloga jel oba CD i DVD su poceli isto kao medijski diskovi, zapravo zato su i napravljeni, pa su teko posle ko zna koliko poceli da se koriste za backup/storage i sl. Taj prelazni period je trajao dugo.

Citat:
Zapucaj po radnjama i trazi da kupis BR pisac i blanko medije pa ce ti biti jasno kolika je popularnost....
Da ima ih, izbor nije mnogo veliki zato sto je kod nas jos problem i to po cenama koje sam naveo u nekom od predhodnih postova, dok spolja ima mnogo veceg izbora sto uredjaja za pc sto standalone uredjaja.

Samo da dodam: zivi bili pa videli :)

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 06.09.2011. u 13:51 GMT+1]
[ milanche @ 06.09.2011. 15:38 ] @
Citat:
Ovo je potpuno objasnjiva pojava. Ono sto je proteklih godina bio slucaj jeste da studio koji izdaje BR obicno izdavao za sve regione, tako da nije bilo posla za druge


Imam utisak da pod 'developer' ne mislimo na isto - ti verovatno mislis na video authoring (filmska studija itd), dok ja mislim
na inzenjering, tj. dizajn plejera, rekordera, raznih softverskih aplikacija itd, koje prica sa regionima ne dotice u smislu
ima posla-nema posla.

Citat:
a drugi problem koji postoji jeste da nema puno alternativa i sama specifikacija kosta boga oca. Koliko sam upoznat
na trzistu ima svega 3 authoring aplikacije, plus video encoder, audio encoder, mislim da se zbog toga mnogi ne odlucuju na taj korak.


Samo da se promoli nos u DVD biznis, bar sa multimedijalne strane trebalo je iskesirati 10,500 USD (minimum dve knjige) a
moglo je i vise.

Samo da se promoli nos u BluRay biznis, bar sa multimedijalne strane treba iskesirati nesto oko 2,000 sto mu dodje oko 5x manje.

Priznaces da je paradoks da je zanimanje industrije za BR neocekivano i potpuno disproporcionalno manje. Ocito je da postoji
drugi faktor, a to je IMHO procena da cela prica sa optickim storage-ima nece mnogo daleko stici.



[ Shon3i @ 06.09.2011. 17:35 ] @
Citat:
Imam utisak da pod 'developer' ne mislimo na isto - ti verovatno mislis na video authoring (filmska studija itd), dok ja mislim
na inzenjering, tj. dizajn plejera, rekordera, raznih softverskih aplikacija itd, koje prica sa regionima ne dotice u smislu
ima posla-nema posla.
Da na authoring sam mislio, nisam siguran na kakav dizajn ti mislis konkretno i kakve aplikacije mozes molim te da pojasnis ?

Citat:
Samo da se promoli nos u DVD biznis, bar sa multimedijalne strane trebalo je iskesirati 10,500 USD (minimum dve knjige) a
moglo je i vise.

Samo da se promoli nos u BluRay biznis, bar sa multimedijalne strane treba iskesirati nesto oko 2,000 sto mu dodje oko 5x manje.

Priznaces da je paradoks da je zanimanje industrije za BR neocekivano i potpuno disproporcionalno manje. Ocito je da postoji
drugi faktor, a to je IMHO procena da cela prica sa optickim storage-ima nece mnogo daleko stici.
Nazalost situacija nikada nije bila takva, od samog starta dokument specifikacije za BR mora da se izdvoji oko 40K evra i sa tom specifikacijom se ne moze nista bez dodatnih papira koji kostaju jos nekoliko K evra, a ostale stvari samo cu ih nabrojati, dodatno uvecavaju troskove.

1. Specifikacija
2. Rojality za koriscenje samog medija
3. Rojality za koriscenje video/audio kodeka
4. Sami video/audio kodeci (nema dobrih besplatnih/low cost alternativa kao za DVD na svakom cosku)
5. Authioring aplikacije
6. Verifikatori

I to je samo provirivanje u taj svet, a replikacija tek dolazi.
[ milanche @ 06.09.2011. 18:08 ] @
Citat:
Da na authoring sam mislio, nisam siguran na kakav dizajn ti mislis konkretno i kakve aplikacije mozes molim te da pojasnis ?


Dizajn real-time embedded software-a koji ide u BR playere, recimo. Neko mora da nauci CPU da interpretira bite
ocitane sa diska, i potera video/audio na DAC pa preko kabla na TV/stereo.

Zatim, recimo - dizajn authoring aplikacije za PC ili Mac (Sonic Solutions, ULead, Cyberlink ili sta vec).

Preko toga - razne druge industrijske aplikacije vezane za statistike, autorska prava, fingerprinting-e, itd itd.

Inicijalni troskovi ulaska u tu vrstu biznisa su daleko manji nego sto su bili za ulazak u DVD biznis, pa opet - slabo
ko u industriji mari za BR. U consumer sektoru, velika vecina laptop proizvodjaca BR standard podrzava slabo, lenjo
nezainteresovano. Apple, powerhouse za sve vrste computer arts, u vreme kad sam merkao laptopove sa BR nije
imao ni jedan jedini model koji je dolazio sa BR drajvom bilo kakve vrste, tek su nesto poceli da ga vise podrzavaju
u poslednjih nekoliko meseci.

Kad uporedim sa brzinom kojom se DVD probijao, ocajno je sve sporo i nezainteresovano. Cak ni medju inzenjerima
koji obicno prvi isprobavaju tehnicke novitete i ne mrzi ih da rizikuju, isprobavaju, itd - nekako je na dalekim marginama
interesovanja. Iz nekog razloga, BR kao fizicki nosilac (nesto vise kao autorski format) vrlo slabo bilo ko razmatra sa nekim
interesovanjem.
[ milanche @ 06.09.2011. 18:24 ] @
Izgleda da nisam jedini kome je u celoj prici oko BR previse neke tisine:

http://www.deadline.com/2011/0...ations-even-as-prices-decline/

Citat:
A research report this morning from The NPD Group confirms the prevailing narrative that the home video business is in trouble — although you might miss that if you just look at the upbeat headline on its release: “Consumers Still Positive On Blu-ray.” NPD found that 116 million adults bought a DVD or Blu-ray disc in the six months ending in March, down 9.4% from the same period last year. The firm says Hollywood studios are partly to blame. They released weaker titles in early 2011 vs the same period in 2010. Even so, analyst Russ Crupnick says that “the physical video-disc market was a bit disappointing.” It shows that “Blu-ray may not be the replacement for DVD that many once hoped for.” NPD played up the fact that 15% of all consumers used a Blu-ray player in the six month period, up from 9% last year. And 22% of all disc buyers bought at least one Blu-ray title. Are consumers warming to the format because of its sharp images and extra features? Crupnick says that’s part of the story: “The fact that prices are now within the budgetary range acceptable to rank-and-file consumers is helping to bolster the overall value proposition of the Blu-ray format,” he says. But 57% of adults still used a standard DVD player, same as in 2010.
[ Shon3i @ 06.09.2011. 18:58 ] @
Citat:
Dizajn real-time embedded software-a koji ide u BR playere, recimo. Neko mora da nauci CPU da interpretira bite
ocitane sa diska, i potera video/audio na DAC pa preko kabla na TV/stereo.

Zatim, recimo - dizajn authoring aplikacije za PC ili Mac (Sonic Solutions, ULead, Cyberlink ili sta vec).
Pa upravo ista prica vazi kao i kod authoringa, preskup je sport da bi neko napravio nesto i delio besplatno. Postoje jeftinije authoring aplikacije ali ni one nisu bas pristupacne koliko manje nude i obicno se sve vrti oko dve glavne aplikacije Sonica i Sony-ja. Sto znaci dve firme su odradile veliki deo posla i sada apsolutno nema posla za ostale, oni su vec debelo krocili u problematiku i nude ceo asortiman i ulozili sva sredstva i svi kupuju od njih, i masovno sve video kuce se odlucuju za vec isprobanu varijantu, pre nego da krenu svoju pricu. Ali to opet nista ne govori o nazadovanju BR-a.

Citat:
Kad uporedim sa brzinom kojom se DVD probijao, ocajno je sve sporo i nezainteresovano. Cak ni medju inzenjerima
koji obicno prvi isprobavaju tehnicke novitete i ne mrzi ih da rizikuju, isprobavaju, itd - nekako je na dalekim marginama
interesovanja. Iz nekog razloga, BR kao fizicki nosilac (nesto vise kao autorski format) vrlo slabo bilo ko razmatra sa nekim
interesovanjem.
Dobro jesu web i flash usporili napredovanje bitno, naravno i piraterija je ucinila svoje, ali opet kad pogledamo sta ta tri nude u odnosu na BR, ja cu se ipak odluciti za BR odnosno za maximalan kvalitet, maksimalno priblizan filmskom masteru.

Citat:
Izgleda da nisam jedini kome je u celoj prici oko BR previse neke tisine:

http://www.deadline.com/2011/0...ations-even-as-prices-decline/
Opet manje vise se ne moze uzeti za merodavno, a bas kao i sto u textu kaze
Citat:
The firm says Hollywood studios are partly to blame. They released weaker titles in early 2011 vs the same period in 2010.
To definitivno stoji. BR je jos vise u ulozi replace DVD-a i ceka se dosta starijih filmova. S obzirom da je pocela 3D-era, i tu se itekako zavrtelo, oko updejta vec postojecih 2D kopija, a jos cinjenica da ce izlaziti i neki stariji filmovi potpuno remasterizovani u 3D dovodi do vece potraznje.

[ vaske71 @ 06.09.2011. 19:19 ] @
Hmmm nemogu da se setim ali skoro sam citao da se uveliko radi na nekom mediju na bazi stakla i plastike koji ce opet koristiti laser za busenje rupa (1) i gde treba da bude rupa a nema je (0) -tako nekako ...
Ovi mediji bice kao i flopi diskete 3.1/4 a velicine 50Gb .Ogromna prednost ovih medija bice u tome sto ih nece okretati motor i nece biti grejanja te deformacije materijala .
E sad veliko je pitanje koliko ce bilo koja firma dopustiti da su citaci odnosno pisaci ovih buducih medija "trajni'' sto za same medije (takozvane flopije ) ne sumnjam . Ovo bi trebalo da zameni bly-rej koji ce izgleda doziveti sudbinu nekadasnjih beta .
U svakom slucaju ako se setim da nadjem vest''lepim'' ...
[ milanche @ 06.09.2011. 21:03 ] @
Citat:
Pa upravo ista prica vazi kao i kod authoringa, preskup je sport da bi neko napravio nesto i delio besplatno.


Poenta moje price je da authoring i inzenjering upravo nisu u istom loncu. Ako se osvrnem na faktore cene koje si pobrojao

Citat:

1. Specifikacija
2. Rojality za koriscenje samog medija
3. Rojality za koriscenje video/audio kodeka
4. Sami video/audio kodeci (nema dobrih besplatnih/low cost alternativa kao za DVD na svakom cosku)
5. Authioring aplikacije
6. Verifikatori


onda kompanija koja pravi embedded player, koristeci specijalizovan chip nekog od poznatih proizvodjaca ima sigurno
samo stavku 1, sigurno nema stavke 2, 5 i 6, a za stavke 3 i 4 ne znam direktno sve moguce kombinacije, niti sve modele
odgovornosti (tj. na koga se prebacuje cena, da li na proizvodjaca chip-a/distributora kodeka, ili na proizvodjaca player-a).

(...ne bi bilo lose kad bi @Ivan Dimkovic nanjusio ovu temu i rekao par bitnih reci...)

Uglavnom - cena specifikacija je 5X manja, i odokativno bih rekao da su royalties za kodeke negde u opsegu velicine kao
sto su bile i za kodeke na DVD-ju. Takodje - ne ocekujem da bi vlasnici raznih autorskih prava u celom cirkusu upucali projekat
u nogu vec u samom startu blesavo velikim cenama.

Sta god da je u pitanju (a meni licno prica naginje na znacajno sirenje multimedije na mreze/cloud, tj. pomak od licnog posedovanja
tangible primeraka, kao i na povecanje storage-a ostalih medija - osvrnimo se samo na muzicke CD-ove - ko ih uopste vise ima i
u kom vidu, da li naslagane na 2x2 metra polici ili u plejeru koji staje u dzep + negde na hard drajvu) - opsti utisak mi je da nesto u toj prici
ne stima big time.

3D aspekt price definitivno igra pozitivnu ulogu, mada ne vidim ni tu nista presudno sto bi oborilo nailazece paradigme pomenute
u predhodnoj recenici, ili pricu okrenulo u bitno drugacijem pravcu.
[ vaske71 @ 06.09.2011. 21:16 ] @
Evo trazim jos i ne mogu da se setim - mada cu ga naci ali evo nesto slicno

Citat:
Kompjuteri bi mogli ubrzo pohranjivati podatke na hard diskove napravljene od stakla, zahvaljujući istraživanju britanskih naučnika koji su našli način pohranjivanja informacija na staklo.


Istraživači na Southampton Univezitetu koriste lasere da pomjeraju atome u komadima stakla, pretvarajući ga u novi tip kompjuterske memorije.

Tvrde da je memorija od stakla mnogo stabilnija i otpornija on sadašnjih hard-drive memorija, koje imaju limitiran životni vijek na nekoliko decenija i osjetljive su na visoku temperaturu i vlagu.

Nova memorija od stakla može izdržati temperature do čak 1000°C, i otporna je na vodu, dok je životni vijek produžen na hiljade godina, bez ikakvog gubljenja informacija.

Naučnici tvrde da informacije mogu biti pohranjene i pobrisane, kao i ponovo pohranjene u molekularnu strukturu stakla koristeći lasersku tehnologiju.

Proces mijenja način na koji svjetlost prolazi kroz staklo, kreirajući snopove polarizovanih zraka, koje mogu biti interpretirane na isti način kao podaci u optičkim vlaknima.

Martynas Beresna, vodeći istraživač na projektu pri Optoelektroničkom istraživačkom centru na Southampton Univerziteu, kaže da trenutno može pohraniti podataka ekvivalentno Blu-ray disku- do 50GB podataka na komadu stakla ne većem od displeja mobitela.

Kaže: „Razvijanjem ove memorije bi postigli da podaci mogu biti pohranjeni na staklo i sačuvani zauvijek. To bi postalo veoma stabilan i siguran oblik prenosne memorije.“

„Ovaj tip memorije bi mogao biti veoma koristan za organizacije sa velikim arhivama. Trenutno kompanije moraju vrštit „back-up“ svojih arhiva svakih pet do deset godina, zbog ograničenog životnog vijeka hard-drive memorije.”

Proces pohranjivanja podataka se vrši fokusiranjem lasera s ciljem da utisne male tačke nazvane „voxel“ na čisto silikonsko staklo. Proces čini staklo donekle neprozirnim, pa dolazi do polarizacije svjetlosti pri prolasku kroz isto. Ovo može biti iskorišteno za čitanje informacije korištenjem optičkog detektora.

Naučnici, čije je istraživanje objavljeno u naučnom listu Applied Physics Letters, sada rade sa litvanijskom kompanijom Altechna, s ciljem donošenja ove tehnologije na tržište.


izvor eAcademic.com ... http://www.eakademik.com/?p=659

bice slicno ko u filmovima o Supermenu i racunaru sa kristalima (ko se seca tih filmova)
mislim Supermene hvala ti
[ bakara @ 06.09.2011. 21:18 ] @
Ovo je ipak vise za advocacy...
[ flighter_022 @ 07.09.2011. 03:27 ] @
Da sam odgovorim na post od pre koji dan...

Igrom slucaja, nakon 9 godina dajem otkaz radi prelaska u drugu firmu, sto u sustini nije bitno za ovu pricu, ali jeste bitno to sto se tokom tih 9 godina nakupilo nekih 400-500 diskova... sto CD sto DVD. najstariji, mislim, na koji sam nabasao je iz 1998. godine. Zbog nacina na koji sam ih cuvao (neki u svojim kutijama, neki na stapu), ali svi bez izuzetka na mestu koje nije izlozeno suncu, prasini, svakodnevnom cimanju. Od svih diskova, desilo se samo sa, mislim, jednim DVD i jednim CD diskom da je citanje (u svrhu kopiranja na HDD) stalo negde na pola iako na diskovima nije bilo ni najmanje ogrebotine, svi ostali su prosli bez i najmanjeg problema. Jedina stvar koju sam primetio je da je neke diskove drajv citao jednom brzinom, a neke sasvim drugom (tipa da je recimo neki DVD od 4.5 GB procitao za 3 minute, a neki za 10 minuta), ali nije bilo zastoja.

Sve u svemu, sada ne nosim nekoliko velikih stapova sa diskovima, vec 2 velika HDD-a, i to bez problema stane u torbu od laptopa.

p.s. Na temu pouzdanosti diskova... Dok sam kopirao sa servera na eksterni disk (3.5", SATA) podatke (komplet od 250 GB), disk je prestao da radi. Tj. radio je kao malo, ali bi za odziv trebao po nekoliko minuta, i na kraju prestao da reaguje kompletno... Nije mu bilo spasa. Tako da... ni hard diskovi nisu garancija da ce nesto biti na raspolaganju za, recimo, 10 godina.
[ mmix @ 07.09.2011. 09:27 ] @
Svojevremeno su postojali zlatni CDovi za arhiviranje. Za DVD to nikad nisam video.

imho, SSD ce preuzeti primat od HDova za arhiviranje pa i za kucni storage. Static leaking jeste problem, ali samo ako ne pipas SSD godinama, jednom u 5 godina uradis refresh svih celija (moze se koristiti isti utility koji se koristi za remagnetizaciju sektora na HDDu) i miran si decenijama.
Drugo, NASovi su sve popularniji cak i kucnim okruzenjma a sad ih ima svakakvih pa i DLNA kompatibilnih koji strimuju direktno na ostale uredjaje, a ponuda NASova postoji i u samim prodavnicama racnarske opreme za siru populaciju. Vec sada je 4port RAID5 enabled NAS oko 250-300e a daje vise nego dovoljan fail safety za kucnu i SOHO upotrebu, uz gigalan i jambo frames mogu da se rasterete sve ostale masine u kucnom lanu (ako ih ima vise od jedne)

Samim tim ja ne vidim ni da ce BR da udje u kuce po tom osnovu (storage), koristice se neko vreme od strane publishera zbog DRMa do nekog trenutka kad cena 40Gb flasha padne na veliko ispod cene BR fabrickog madija i tad ce nastupiti neki novi "BR Flash"™ standard, afaik neki USB3 ili buduci derivat i to ce biti i kraj optickih medija u consumer elektronici, cak i kad se NAND zameni boljom tehnologijom to ce biti nevazno jer ce ispred cipova stajati uniformisani standard, a playeri ti nece ni trebati jer ce sami televizori imati konektor i svu neophodnu DRM infekciju. Kompanije ce se mozda jednog dana okrenuti optici tipa hologramske memorije zbog trajnosti ali ne verujem da ce ikad ponovo uci u domove.



[ Devanagari @ 07.09.2011. 14:24 ] @
Citat:
flighter_022:Tako da... ni hard diskovi nisu garancija da ce nesto biti na raspolaganju za, recimo, 10 godina.

Kod mene je slična situacija, na stotine odlično očuvenih optičkih diskova zamenio sam s par hard diskova. S tim da ne samo ne razmišljam o tome da će mi hdd trajati 10 godina, nego razmišljam i ponašam se kao da će mi sutra riknuti - to je po meni čitava poenta backupa. Imam jako mnogo skeniranih porodičnih fotografija, negativa filmova i uopšte masu digitalnih fotki i u svakom trenutku se to bekapuje na dva različita diska, najmanje. To je bar sad do jaja jeftino, disk od 1TB nije ni 80 evra, tako da ne vidim razlog da se umesto njih koristi optika…
[ PPZ @ 07.09.2011. 15:52 ] @
Citat:
flighter_022: Da sam odgovorim na post od pre koji dan...

Igrom slucaja, nakon 9 godina dajem otkaz radi prelaska u drugu firmu, sto u sustini nije bitno za ovu pricu, ali jeste bitno to sto se tokom tih 9 godina nakupilo nekih 400-500 diskova... sto CD sto DVD. najstariji, mislim, na koji sam nabasao je iz 1998. godine. Zbog nacina na koji sam ih cuvao (neki u svojim kutijama, neki na stapu), ali svi bez izuzetka na mestu koje nije izlozeno suncu, prasini, svakodnevnom cimanju. Od svih diskova, desilo se samo sa, mislim, jednim DVD i jednim CD diskom da je citanje (u svrhu kopiranja na HDD) stalo negde na pola iako na diskovima nije bilo ni najmanje ogrebotine, svi ostali su prosli bez i najmanjeg problema. Jedina stvar koju sam primetio je da je neke diskove drajv citao jednom brzinom, a neke sasvim drugom (tipa da je recimo neki DVD od 4.5 GB procitao za 3 minute, a neki za 10 minuta), ali nije bilo zastoja.

Sve u svemu, sada ne nosim nekoliko velikih stapova sa diskovima, vec 2 velika HDD-a, i to bez problema stane u torbu od laptopa.

p.s. Na temu pouzdanosti diskova... Dok sam kopirao sa servera na eksterni disk (3.5", SATA) podatke (komplet od 250 GB), disk je prestao da radi. Tj. radio je kao malo, ali bi za odziv trebao po nekoliko minuta, i na kraju prestao da reaguje kompletno... Nije mu bilo spasa. Tako da... ni hard diskovi nisu garancija da ce nesto biti na raspolaganju za, recimo, 10 godina.


Nisi naveo bitan podatak, da li su to bili rezani diskovi ili originali?

Ja imam oko 600 rezanih diskova koji datiraju iz 1997-2007-e, koji su 50% upotrebljivi, iako nikad nisu korisceni.Znaci, pravljeni su backup-ovi, PROVERAVANI, i spremani u plasticne kutije u kojima su camili dok se ja nisam preselio, i napravio veliko ciscenje...

Nasuprot tome, imam kolekciju od oko 1500 gramofonskih ploca, neke datiraju iz 1950-e, koje su savrseno slusljive, vecina njih je vrlo bliska originalnom kvalitetu.SVE moje ploce nemaju nikakvih problema da se slusaju, pa makar i sa odredjenom greskom (pucketanje, preskoci tu i tamo)

Nedostatak CD tehnologije je veliki, i diskovi nisu ni izbliza dugotrajni kao sto se to pokusava predstaviti.

Hard diskovi su jos gori, u njih ne mozes imati poverenja ni kad su novi.Potrebne su napredne tehnologije RAID sistema da bi se koliko toliko osigurao od gubitka podataka.Mada, dobro izveden sistem moze raditi mnogo godina bez kvara (primer za to su Slowmotion PDR uredjaji koji sadrze 8 ili 10 SCSI U320 diskova, a najstariji uredjaj datira negde iz 1993-e godine, i svi rade besprekorno)

E sad, MAGNETNI medijum, ako se pohrani u odredjenim uslovima, moze da traje veoma, veoma dugo.JA sam vidjao po arhivima raznih televizijskih stanica trake od 1" koje su se nekada koristile (prvobitni video-rekorderi) koje se koriste i dan-danas, i koje se vade iz arhive stare i po 50 godina.

Vi sad izvedite zakljucke, ali ispadne da nam nova tehnologija nije donela nista po pitanju kvaliteta medija, nego se islo samo na kvalitet sadrzaja, pri cemu se kvalitet same platforme za smestanje podataka DRASTICNO SNIZIO.Po meni, samo iz jednog razloga - zarade.Naime, sto se vise uredjaja i medija kvare, to ce se vise novih prodavati, jer postoje mesta na kojima se nema izbora i mora se ici u korak sa tehnologijom.A svi proizvodjaci su udruzeni u tome da treba naterati kupca da se istrosi za novu opremu.

Dobrodosli u potrosacko drustvo.
[ SStudio @ 07.09.2011. 20:52 ] @
Citat:
nova tehnologija nije donela nista po pitanju kvaliteta medija, nego se islo samo na kvalitet sadrzaja, pri cemu se kvalitet same platforme za smestanje podataka DRASTICNO SNIZIO


Upravo tako, s tim što ima i ona druga strana, stvari koje su ranije pakovane na sam nosač podataka su bile daleko kvalitetnije nego ovo što se sada nudi, jedan primer je muzika.
Nema brige oko toga da li će cd sa "hitom" neke pevaljke trajati 1, 5 ili 20god ionako sledećeg leta izlazi novi "hit".

Jedno je sigurno sa porastom količine podataka, opada kvalitet njihovog skladištenja, a u nekim slučajevima i kvalitet samog sadržaj.

Rezervnih kopija nikad dosta tako da nam ostaje jedino kopiranje rezanje pa kako bude, sve dok OVO ne zaživi dobro je

[ flighter_022 @ 07.09.2011. 22:46 ] @
Citat:
PPZ: Nisi naveo bitan podatak, da li su to bili rezani diskovi ili originali?Dobrodosli u potrosacko drustvo.


Pobogu, PPZ, pa naravno da su bili rezani :D

Originalima je jedino moja mikrotalasna dosla glave (ne ostavljam iza sebe nista sto nije direktno vezano za posao, a i na taj nacin ne trosim uzalud vreme da se uverim da iza sebe ne ostavljam neke privatne stvari).

Sto se hard diskova tice, meni se desilo pre par godina da stigne 160 GB (tada je to kao bilo standard neki) disk, ja ga napunim, i on vrisne posle 2 meseca. Bio je u serveru, istina, i nije se gasio 24/7, ali nije stalno radio transfer vec po koji GB dnevno max. NJegovi podaci su bili samo nma njemu. Nasuprot njemu, drugi vrlo slicni diskovi ali ovaj put u nekoj RAID varijanti rade vec skoeo 5 godina (svi su ili ATA ili SATA), a u najstarijem serveru rade, ali ovaj put SCSI, vec nepunih 9 godina bez ijednog problema tog tipa. Kad sam pomenuo prenos svojeg sadrzaja na hard diskove, naravno, sve imam u 2 kopije.
[ bigvlada @ 09.09.2011. 06:52 ] @
M-Disc holds your data 'forever,' we go hands-on for a few minutes (video)
By Joe Pollicino posted Aug 15th 2011 7:15AM



It was two years ago when we last wrote about Millenniata and its Millenial Disc for ultra long-term data storage of somewhere between "1,000 years" and "forever." If you'll recall, it works using a "synthetic, rock-like" layer that your data is "etched" into, rather than burned onto like other writeable discs so files don't corrupt over time. Since then, the disc's been given DoD certification for data retention in extreme conditions and redubbed M-Disc, while Hitachi-LG has signed on to produce drives. We recently got the chance to check out a few of these discs and see whether this tech will fly like a Frisbee or sink like a stone.





The disks look and feel nearly identical to any CD-R or DVD-R you've used except that they're transparent, lacking reflection and dye layers, and they have an oddly pungent odor similar to film developer. The current iteration reads like a single-layer DVD-R with 4.7GB of space, and in the works are dual-layer as well as Blu-ray versions. While any DVD drive can read them, an M-Disc type is required for "burning" as the laser is calibrated differently. This is where LG's drives come in. The company was showing off a variant of an existing external Blu-ray and DVD burner that could also etch M-Discs, though internal versions are planned. The samples used were loaded with text and video files, and our laptops read them like any normal DVD-R.

http://www.youtube.com/watch?f...yer_embedded&v=rSl0chtzf6U

We're told the discs have a stronger bond between layers and won't split like normal DVD-Rs in heat, humidity or light (hence the DoD part), but the most intriguing claim is that they can survive on-edge impacts. We did our own little tests and found that hitting the face on a table would cause damage, which is to be expected, but we also found them to be just as easy to split as our blank Maxwell DVD-Rs. A few edge-on hits to a table or concrete was enough to let us easily pull apart the discs, rendering them unreadable. While we can't exactly say data on the discs will last forever -- especially if you're prone to chucking them against stuff -- there's DoD evidence and and a LG's support backing up Millenniata. Although 4.7GB isn't much these days and physical media is on its way out, some of you may see it fit for worry-free archiving of important files and precious memories. If that's you, come October you'll be able to buy one, five or ten packs priced at about $3, $14 and $27 respectively. Sure, that seems like a lot now, but imagine how how cheap that'll be in 1,000 years.
http://www.engadget.com/2011/0...e-go-hands-on-for-a-few-minut/