[ mikronac @ 06.09.2011. 07:25 ] @
Interesuje me da li je, kod aparata sa nabudženim brojem piksela i malim senzorom, npr. 1/2.3" i 14MPx, fotografija lošija u odnosu na sliku sa istim senzorom i manjim brojem piksela?
Kontam da su "dodatni" pikseli dobijeni metodom interpolacije i da nisu "native" nego da su dobijeni softverski.
Da li se varam u vezi prethodnog pitanja i da li je bolje fotografisati uvek u punoj rezoluciji koju je moguće da aparat isporuči, ili ne?
[ Zarko Silic @ 06.09.2011. 10:55 ] @
Pa zavisi?

Kod vecine aparata, kvalitet fotografije se nece promeniti ka bolje ako se smanji ponudjena rezolucija, ali postoje aparati (senzori) kod kojih ces mozda nesto ucariti ako smanjis rezoluciju kao sto je recimo slucaj sa pojedinim modelima i SuperCCD-Chipom kod Fujifilma.

Citat:
mikronac
Kontam da su "dodatni" pikseli dobijeni metodom interpolacije i da nisu "native" nego da su dobijeni softverski.


Eee, to bi mnogi znali da nisu u pitanju zmijske noge.
[ mikronac @ 06.09.2011. 14:53 ] @
Žare, ne znam koliko su to zmijske noge za nekog ko imalo prati dešavanja... Zaista, velikom delu populacije broj piksela na neki način predstavlja statusni simbol:"E, kupio sam fotoaparat. Znaš koliki je? Ma mogu u nos da ga stavim a ima čak 12MPx."
A kad pogledam fotografiju padnem u nesvest
[ miko.s @ 06.09.2011. 18:13 ] @
"kupio novi digitalac" - "koji" - "dobar, ima 16MP". :D
ili kad su me pitali koji zoom ima pen: "koji zoom ima?" - "nema zoom, fiksno 50mm" - "šta je to?" mda. ne vrijedi objašnjavat.