[ Jagnjeca brigada @ 11.09.2011. 13:24 ] @
M. I. (16) nije ni slutio da će njegov pokušaj da se vozi bez karte u autobusu GSP prekjuče biti povod da policajac fizički nasrne na njega. Dečak nije zadobio ozbiljnije povrede, ali je njegov otac ogorčen jer, kako kaže, niko iz policije nije ljudski reagovao zbog bahatog ponašanja njihovog službenika.

Incident se dogodio prekjuče na Zelenom vencu, dok se M. I. vraćao iz škole autobusom na liniji 52.

Kako M. I. nije imao kartu za prevoz kontrolor mu je rekao da mora da napusti vozilo. Prema njegovim rečima, on se nalazio na prednjim vratima i pokušavao da ubedi kontrolora da mu progleda kroz prste u trenutku kad se pored autobusa parkirao saobraćajni policajac na motociklu. Iako mu nije pružio nikakav povod, dok ga je legitimisao, policajac ga je iz čista mira krvnički udario pesnicom u stomak i tom prilikom mu izbio vazduh, a vrhunac njegove bahatosti bio je kad je dečaku iz torbice uzeo hemijsku olovku i stavio je u svoj džep.

- Naredio mi je da izađem iz autobusa i stavim stvari na rezervoar od motocikla. Nakon što sam odložio dokumenta i dva mobilna telefona privukao me je i snažno zabio pesnicu u rebra. Bio sam uplašen i nisam mogao da verujem šta se dogodilo. Zatim je uzeo moju zdravstvenu knjižicu i rekao kontroloru da mi napiše kaznu što je ovaj i uradio - priča M. I, koji se posle inicidenta osetio osramoćeno.

Međutim, dečak je bio dovoljno pribran i zapisao registarski broj motocikla, a zatim pozvao svog oca S. I. i ispričao mu šta se desilo. S. I. je istog trentuka prijavio slučaj policiji, a zatim odvezao sina u Hitnu pomoć gde su lekari ustanovili da dečak oseća bol kad hoda i udiše vazduh.

U policiji je S. I. rečeno da o slučaju postoji službena beleška i pozvali ga da sutradan dođe u zgradu MUP-a na Bulevaru despota Stefana. Razočaran njihovom reakcijom odlučio je da se obrati medijima kako bi skrenuo pažnju jer ne želi da se slična situacija ponovi još nekome.

- Nemam nameru da tužim bilo koga, ali sam kao bivši policajac, ogorčen jer se niko iz stanice u kojoj dotični policajac radi nije oglasio. Očekivao sam da makar neko pozove i pita kako je moje dete posle svega. Žena i ja još uvek brinemo da se zdravstveno stanje našeg sina ne pogorša zbog stresa koji je doživeo jer je pre samo nekoliko meseci imao mononukleozu, a od 1999. ima kožno oboljenje vitiligo koje izaziva depigmentaciju kože - kaže S. I. i dodaje da niko nema pravo da se nasilnički ponaša, a naročito ne policija.


http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...mak-jer-nije-imao-kartu-za-GSP
[ konislav @ 11.09.2011. 15:42 ] @
Zasto niko ne osudi decaka koji bi da se vozi bez karte. Samo je broblematicno ponasanje policajca, decak i njegovi roditelji su ispravno. To je deo lokalnog folklora, sta ce ti karta za autobus. Ovde imamo dvoje koji su pogresili. Jedan je decak koji bi da se vozi bez karte, a drugi je policajac koji je ne potrebno upotrebio silu.
[ Ivan Dimkovic @ 11.09.2011. 16:24 ] @
Sa jedne strane je tacno da su obe strane potencijalno krive (ako se utvrdi da je tacno) - svaka za razlicite stvari.

Sa druge strane, navodno delo policajca je mnogo gore - i, ako se pokaze da se desilo, zavredjuje daleko vecu drustvenu (i zakonsku) osudu zato sto je policajac sluzbeno lice kome je dato poverenje da cuva javni red i mir i sprovodi zakon. Na osnovu tog poverenja su njemu data ovlascenja koja nemaju obicni gradjani - i on je to poverenje navodno zloupotrebio.

Njegovo navodno ponasanje je jos gore zbog toga.

Drugim recima, za neplacanje karte postoji novcana kazna - i ako sistem funkcionise, ta kazna ce biti naplacena. Smatra se, sa razlogom, da je novcana kazna adekvatna kazna za svercovanje i nisu potrebne neke dodatne osude posto bi novcane kazne trebalo da funkcionisu ako se zaista i sprovode u delo.

Medjutim, za nezakonito batinanje gradjana od strane sluzbenog lica, mora postojati jos strozija kazna i osuda posto je takvo ponasanje jos destruktivnije po red i mir i poverenje u drzavne organe.
[ Jagnjeca brigada @ 11.09.2011. 16:25 ] @
Prvo, GSP nikoga ne treba da pusta u autobus dok ne pokaze kartu, tj. ulaz samo na prednja vrata kao npr. u Novom Sadu. Ako si ga vec pustio u autobus bez karte, ako uhvatis bez karte, mozes samo da ga zamolis da napusti autobus.

Drugo, pa ne placamo policiju da bije decu zbog karte. Negova ovlascenja su samo da legitimise, ako nece da se legitimise ima dalja procedura i za to, a ne pesnicom u stomak. Ne placamo mi porez da se oni bahato ponasaju, tj. da nam biju decu. Kriminalci se setaju gradom na svakom koraku, a oni se junace na deci :( Kazne su novcane, a ne batine, koje da pravo policiji umesto njih uvodi batine!?
[ mulaz @ 11.09.2011. 17:24 ] @
Pa sad je pitanje sta je tu bilo... mozda se decko ku**io, pretio policajcu, mozda ga gurnuo... nikad se ne zna sta je bilo dok ne cujemo obe strane (a po mogucnosti jos nekog nepristranog svedoka).

Nekako mi je to mnogo cudno da bi ga iz cistog mira posle pretresa i praznjena dzepova tek tako udario... ali opet, treba da se cuje prica policajca, i kontrolora.

Naravno, decko zasluzuje i kaznu za svercovanje... ali kako pratim teme oko GSP-a, velike sanse su da ce posle <n> godina da ponude neki "dil" za umanjenu cenu, a posle toga ce i to da zastari.
[ zus @ 11.09.2011. 17:46 ] @
Citat:
mulaz:..Nekako mi je to mnogo cudno da bi ga iz cistog mira posle pretresa i praznjena dzepova tek tako udario... ali opet, treba da se cuje prica policajca, i kontrolora.....


Ne da je čudno, nego... On se kao malo švercovao, pa je pokušao da ubedi kontrolora da ga ne izbacuje iz vozila, onda dolazi policajac i iz čista mira ga udara u stomak i krade mu hemisjku olovku. LOL, nije nego.

Inače, mišljenja sam da bi karte za đake trebale da koštaju nešto simbolično (100, 200 dinara). Ovako retko ko kupuje kartu, tako da gradski prevoz nema nikakve korisi. Sa niskom cenom karte većina đaka bi kupilo markicu i tako bi se stvorila navika kupovine karata.
[ ventura @ 11.09.2011. 18:53 ] @
Dete koje šeta sa dva mobilna telefona u džepu, a nema za kartu... A otac je još bolji.. Ekspeditivno odlazi u hitnu pomoć, uzima nalaz za povrede za koje ne postoje fizički dokazi i pravac u novinsku redakciju... Fin svet i to sve, neće oni nikoga da tuže, al ne bi bilo loše da kapne nešto od države...
[ DrFill2Good @ 11.09.2011. 20:12 ] @
Malo je cudno da se radi o saobracajcu, kako pise u tekstu!? Svercovanje nije saobracajni preksaj za sta je doticni nadlezan, ili gresim?
[ Marko83 @ 11.09.2011. 20:14 ] @
@ventura
Da stvarno je strasno sto ima 2 telefona
Trebao mu je udariti jos koju cusku zbog svercovanja
Ima onih koji vole to...
Lako je tudjim K. gloginje mlatiti
[ bakara @ 11.09.2011. 20:27 ] @
Citat:
mulaz:
Naravno, decko zasluzuje i kaznu za svercovanje...

Pa decko je dobio kaznu za svercovanje:

Citat:
Jagnjeca brigada:  Zatim je uzeo moju zdravstvenu knjižicu i rekao kontroloru da mi napiše kaznu što je ovaj i uradio - priča M. I,


Citat:
ventura: Dete koje šeta sa dva mobilna telefona u džepu, a nema za kartu... A otac je još bolji.. Ekspeditivno odlazi u hitnu pomoć, uzima nalaz za povrede za koje ne postoje fizički dokazi i pravac u novinsku redakciju... Fin svet i to sve, neće oni nikoga da tuže, al ne bi bilo loše da kapne nešto od države...

Cale je "iskusni" policajac.
[ Jagnjeca brigada @ 11.09.2011. 22:21 ] @
Da je cena karte 20 din. svako bi je verovatno i kupio (ne moze 5km voznje autobusom da kosta kao 5 km voznje automobilom - odmah po tome vidis da tu nisu cista posla, nemamo ni grejanje ni hladjenje ni normalne autobuse, nasi autobusi su nedostojni ljudskog bica). Treba otici i vratiti se kuci, to je 100-din. Jos ako koristis dva prevoza to je 200.din. Pa puta trideset dana, pa puta koliko clanova porodice. Prosecna STVARNA plata 15.000-25.000 dinara, verovatno mu je cale dao za prevoz a dete kupio da jede. Dete moralo da bira, prazan stomak ili karta GSP-a!? Sa ovom njihovom prosecnom platom ispada da radi samo da plati prevoz do radnog mesta? Bilo bolje da svi placaju simbolicnu sumu, nego da pola ljudi ne placa jer nemaju ljudi, a moraju da se prevezu do posla i deca da odu do skole.


Zamislite da je vaše dete bilo u toj situaciji, ili nekoj drugoj, isto na izgled bezazlenoj. Sta ces biti sutra kad Vase dete dobije saku u stomak od ovog istog saobracajca zato sto nije preslo ulicu preko zebre!? Da li je ovaj saobracajac prosao neki psiho-test, kad moze da udara dete od 16g? Policija po zakonu nema pravo da daje licne podatke gradjana drugim licima. Kontrolori u autobusu imaju pravo samo da zatraze licnu kartu a ta osoba nije obavezna da je pokaze. Policajac je mogao jedino da tom decku napise prijavu za krsenje javnog reda i mira. Nema ni roditelj pravo da tuce dete kamo li neko drugi. Ovaj mlati nedužne a mafija se roka po gradovima, idi udari u stomak direktora Kolubara ili Galenike i lopuze a ne ne dete od 16 godina.


Ispalo je da gradjani placaju tzv. komunalnu policiju za posao kondiktera ili kontrolora u javnom prevozu, ali još ne mogu da resavaju taj problem nego ga resava saobracajna policija? Najgore od toga je što oni sebi uzimaju za pravo krijuci se iza nekakve vlasti da sprovode nekvu svoju pravdu za koju najverovatnije nece ni odgovarati, policajac presudjuje i to na najbrutalniji nacin, udaranjem maloletnika. Sta ima policija da maltretira i zastrasuje ljude po autobusima, ako ste ratoborni idite na Kosovo.



PS Mozda je decko imao jedan telefon koji vredi 10e, a drugi 5e. Mesecna karta za prevoz je skuplja nego oba telefona! Karta za prevoz je preskupa.
[ ventura @ 11.09.2011. 22:34 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: Da je cena karte 20 din. svako bi je verovatno i kupio (ne moze 5km voznje autobusom da kosta kao 5 km voznje automobilom - odmah po tome vidis da tu nisu cista posla...

Pa što mu tata nije kupio auto da se lepo vozi ko čovek, a ne da se za iste pare gužva po autobusu... Da mi je samo znati iz kog duupeta si izvukao te brojeve...
[ MasterRW @ 11.09.2011. 22:34 ] @
Citat:
Da je cena karte 20 din. svako bi je verovatno i kupio (ne moze 5km voznje autobusom da kosta kao 5 km voznje automobilom - odmah po tome vidis da tu nisu cista posla, nemamo ni grejanje ni hladjenje ni normalne autobuse, nasi autobusi su nedostojni ljudskog bica). Treba otici i vratiti se kuci, to je 100-din. Jos ako koristis dva prevoza to je 200.din. Pa puta trideset dana, pa puta koliko clanova porodice. Prosecna STVARNA plata 15.000-25.000 dinara, verovatno mu je cale dao za prevoz a dete kupio da jede. Dete moralo da bira, prazan stomak ili karta GSP-a!? Sa ovom njihovom prosecnom platom ispada da radi samo da plati prevoz do radnog mesta? Bilo bolje da svi placaju simbolicnu sumu, nego da pola ljudi ne placa jer nemaju ljudi, a moraju da se prevezu do posla i deca da odu do skole.


Varijanta da se svakog dana kupuje pojedinačna karta je naravno skupa, ali tu su mesečne karte koje su koliko toliko pristupačne.
Studentska mesečna za I zonu je 1100 dinara, što je oko 36.6 dinara po danu za neograničenu vožnju u zoni, bez cimanja od kontrole itd.. Đačka je jeftinija..





[ konislav @ 11.09.2011. 22:42 ] @
Citat:
MasterRW: Varijanta da se svakog dana kupuje pojedinačna karta je naravno skupa, ali tu su mesečne karte koje su koliko toliko pristupačne.


Ako kupuje mesecnu kartu onda propade ova prica. Ovako je zanimljivije. Sirotinja, a nece da kupi mesecnu kartu.

Sledeci logiku koju zastupa Jagnjeca brigada, onda je normalno da ne platis vodu jer si zedan i mora da se okupas. Normalno je da ne platis struju jer nemozes da sedis u mraku i tako redom, posto ti je mala plata, nikome nista ne placaj.
[ BluesRocker @ 11.09.2011. 22:49 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: Kako M. I. nije imao kartu za prevoz kontrolor mu je rekao da mora da napusti vozilo. Prema njegovim rečima, on se nalazio na prednjim vratima i pokušavao da ubedi kontrolora da mu progleda kroz prste u trenutku kad se pored autobusa parkirao saobraćajni policajac na motociklu.


Ovde se ne radi o pisanju kazne već dečko nije hteo da napusti autobus, a saobraćajac je očigledno došao jer je autobus zakrčio saobraćaj na Zelenom vencu.

A na koji način je pokušavao da ubedi kontrolora? Nije mu pominjao tatu policajca možda? Kako se ophodio prema saobraćajcu?

Citat:
Jagnjeca brigada: PS Mozda je decko imao jedan telefon koji vredi 10e, a drugi 5e. Mesecna karta za prevoz je skuplja nego oba telefona! Karta za prevoz je preskupa.


Mogao je da proda taj od 10€ i da kupi 20 karata. Može vikendom da radi selidbe i da zaradi 3-4000 din nedeljno. Karta za srednjoškolce je 1100 din mesečno. Nisam video nijednog da je ustao starijima u prevozu, ali zato svi imaju fluorescentne Air Max patike i po 2 mobilna telefona. Zaboravio sam i šta pričaju - brate laganica, brate sigurica, ... brate, al sam se smorio, ...
[ konislav @ 11.09.2011. 23:06 ] @
@BluesRocker
I ti bi da kvaris pricu. Nama treba zrtva, treba nam neko ili nesto da izgradimo mit o zrtvi, mit o paceniku.
[ Isak666 @ 11.09.2011. 23:16 ] @
Sinovi radnika MUPa su mahom poznati kao fini momci.
A i sami policajci su probrani od najboljih.
Ja verujem da je to bio samo jedan nesporazum izmedju dva dzentlmena.
[ acaduga1 @ 12.09.2011. 06:03 ] @
Dečko je glumio frajera a kad je postalo rutavo otrčo je da se žali svome
tatici da ga zaštiti...Verovatno taj njegov otac trči i u školu da se
raspravlja sa profesorima kad mu sinu dadnu lošu ocenu..Policajac je verovatno
iskoristio neki pogrešan potez iritantnog baravca da ga malo mune
u rebra,fizički kontakt ili tako nešto.Može samo da se pretpostavi koliko
se je klinac uživio u q**enju..
[ Java Beograd @ 12.09.2011. 07:40 ] @
Dečko je najverovatnije glumio frajera, ali ma šta da se desilo policajac sme da upotrebi silu samo u slučaju opiranja hapšenju, ili samoodbrani. NI JEDAN JEDNI RAZLOG NIJE POSTOJAO DA POLICAJAC UDARI DEČAKA. Sve ida je bio drzak, bezobrazan, osion, iz bogate porodice. Glumi frajera - biva priveden u poluciju, a ne da murija glumi Švarcenegera na ulici ! Pa šta ako je imao i 4 iPhona u torbi ?! WTF ?! Očigledan primer zloupotrebe ovlašćenja bahatog policajca. Pazi, došao motorom ?! Stotine kriminalaca šeta gradom a on motorm našao da juri šverecere u GSP ?! Da ne poveruješ. Zona sumraka !

Čitam uzgred da će komunalna policija da šeta sa kontrolorima GSP ?! Ne mogu da verujem. Kako ja da naručim za dž komunalnu policiju da naplati dugove onih koji nisu platili fakture mojoj firmi !? Pa jel to posao komunalne policije ?!

Po zakonu o zaštiti ličnih podataka, sve i da me legetimiše komunalni policajac ili policajac, ne sme tako dobijene podatke da dostavi trećem licu !
[ vujkev @ 12.09.2011. 07:42 ] @
Dečko je mogao da bude najveći kriminalac i da panduru j***** sve po spisku, ali on nema prava da ga udari zbog vređanja. Nemojte sad da od pandura pravite žrtvu!!! Ako ne može da istrpi uvrede, a da ne udari osobu koja ga vređa, onda ne bi trebalo da bude policajac.
[ jnk @ 12.09.2011. 08:50 ] @
java beograd: GSP i komunalna policija su sestrinske firme tako da je tako nešto sasvim ekonomski opravdano.
[ Odin D. @ 12.09.2011. 08:58 ] @
Stoka nije "decko".
Zakoni su za ljude, a ne za stoku.
Stoka se treba na vreme pripitomljavati, ako joj se misli dozvoliti da zivi u drustvu, u suprotnom ih protjerati u sumu i ne pustati blizu ljudskih naselja.
[ Java Beograd @ 12.09.2011. 09:47 ] @
Citat:
Odin D.: Stoka nije "decko".
Zakoni su za ljude, a ne za stoku.
Stoka se treba na vreme pripitomljavati, ako joj se misli dozvoliti da zivi u drustvu, u suprotnom ih protjerati u sumu i ne pustati blizu ljudskih naselja.

Ne kapiram ovu opasku. Dakle, po tebi, pandur lokalac ima pravo (moralno i zakonsko) da prema svom nahođenju već na licu mesta razreši dilemu koga treba umlatiti, jer je stoka, pa takvu "presudu" obavi na licu mesta ? Ili sam te pogrešno razumeo ?!

Razmišljanje da "zakoni nisu za stoku, i da stoku treba tući" može biti u redu, sve dok se dešava "nekom drugom, negde drugde". Ali ako počnemo da odobravamo, sasvim neočekivano može i nama lično da se desi, da nas neki lokalni pandur na motoru proceni (prema samo njemu poznatim merilima) kao opasnu stoku za koju ne važi zakon, vać treba tući.

Zakoni su civilizacijska tekovina, i u zakonu je napisano kad i kako policajac sme da se reaguje.

[ Jagnjeca brigada @ 12.09.2011. 09:49 ] @
@jnk

Gde pise u opisu rada komunalne policije da oni mogu da proslede moje ili tvoje podatke kontrolorima koji nisu ni "pravosudni organi ni organi uprave" niti su komunalci ovlasceni da pregledaju karte u gradskom saobracaju, nisam ni video da i to pise kao opis ovlascenja komunalne... ???

[Ovu poruku je menjao Jagnjeca brigada dana 12.09.2011. u 11:10 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 12.09.2011. 10:15 ] @
Ne mora da piše. Eto, na primer, kada je u pitanju Majkrosoft, Poreska uprava je sama sebi dodelila službenu dužnost da štiti autorska prava Majkrosofta i otkriva prekršitelje iako sam zakon uopšte ne predviđa delovanje po službenoj dužnosti čak je i isključiv u tome da se ovi prekršaji rešavaju privatnim parnicama.

Što onda ne bi i komunalna policija radila za firme? Sve je to stvar politike. Ako hoćeš da rade za tebe, moraš imati određene političke veze. Ostali su građani nižeg reda i to im nije moguće.
[ Odin D. @ 12.09.2011. 10:34 ] @
Citat:
Java Beograd: Ali ako počnemo da odobravamo, sasvim neočekivano može i nama lično da se desi, da nas neki lokalni pandur na motoru proceni (prema samo njemu poznatim merilima) kao opasnu stoku za koju ne važi zakon, vać treba tući.

Neuporedivo cesce se desava da mi stradamo od civilne stoke koja jurca na motoru, skuteru, automobilima, kamionima, pjani i pripiti, kroz crveno, zuto i zeleno, itd.
Mene jos nijednom u zivotu nije neki pandur ni krivig ni duznog nizasta napao, ali sam X puta mogao poginuti zbog kojekakve "stoke" u X prilika.

"Bjesovanje" policije ima potencijal da zavede drzavni teror, ali mi trenutno zivimo u teroru stoke, mafije i kriminala, bezvlasca i nefunkcionisanja pravne drzave, i stoka nastoji da to iskoriscava koliko god moze.
Nemam nista protiv ako se neki sudija Dred tu i tamo suprostavi tome, makar i na licnom nivou.
Znam da takve akcije nemaju skoro nikakav potencijal da nesto promjene na bolje, vec mozda cak i na gore, ali nekako je "zadovoljavajuce" - u metafizickom smislu - cuti da neka stoka tu i tamo dobije neki samar, kad vec ni na ijedan drugi nacin ne bude sanckionisana od zvanicne drzave.
[ Java Beograd @ 12.09.2011. 10:53 ] @
Slažem se to oko terora stoke. Ali ako "zvanična država" već reaguje, kroz intervenciju policije, onda to mora da bude korektno i zakonski.

Budimo realni. Iako ne znam šta se desilo, najverovatnije je mali bio drzak, 'teo da bije ridžovanku, psovao sve redom, pa je vozač pozvao 92. Ali, mnogo bi veći odjek, i to pozitvan bio da je momak priveden. Po zakonu. I da onda direktor policije jasno i glasno i "uzdignuta čela" na TV objasni situaciju, pa da sve to deluje i preventivno. Ovako - policija će morati da se izvinjava, da objašnjava, suspenduje "prljavog Harija".
[ deerbeer @ 12.09.2011. 10:59 ] @
Citat:

Najverovatnije je mali bio drzak, 'teo da bije ridžovanku, psovao sve redom, pa je vozač pozvao 92...
I da onda direktor policije jasno i glasno i "uzdignuta čela" na TB objasni situaciju, pa da sve to delujei preventivno.
Ovako - policija će morati da se izvinjava, da objašnjava, suspenduje "prljavog Harija".

Ne bih da osudjujem unapred ali pre ce biti da je to u pitanju , sto govori u prilog terora stoke .
A sta ako doticni nije hteo da se privede pa je morala biti upotrebljena sila ?
Uzmite i u obzir da novinari prenose samo pricu decaka i njegovog oca.
[ jnk @ 12.09.2011. 11:04 ] @
Ako tebi neko nešto ukrade ili ti ne plati neku uslugu/proizvod ti možeš od policije tražiti da prikupi informacije o prekršiocu kako bi ti podneo privatnu tužbu(ako je ispod određene sume ne goni se po službenoj dužnosti). Isti je slučaj sa gsp-om i komunalnom policijom. GSP kontrolori ne smeju legitimisati švercere već to mora činiti komunalna policija koja ima ta ovlašćenja.
[ Odin D. @ 12.09.2011. 11:28 ] @
Citat:
jnk:  GSP kontrolori ne smeju legitimisati švercere već to mora činiti komunalna policija koja ima ta ovlašćenja.

Malo je nelogicna ta postavka - da se oni koji nemaju kartu dobrovoljno legitimisu.
Tako bi svako uhvacen bez karte mogao reci - "Odabi!", i izaci napolje bez ikakvih posljedica, jer GSP takodje nema pravo ni da zadrzava bilo koga.
Zbog cega bi onda bilo ko uopste placao kartu?

Uostalom, ne legitimise tebe GSP sluzbenik bilo gdje (kod kuce, na ulici, na poslu...) nego u autobusu GSP-a.
Tako te legitimisu i u banci kad dodjes na salter, i kad ides na ispit, i kad placas nesto na kasi karticom i sl. Niko od njih nema pravo da legitimise u smislu u kom to ima policija, ali ako hoces da koristis usluge tih subjekata - onda pristajes na njihova pravila ili nemoj koristiti njihove usluge.

Da se ja pitam - kao sto se ne pitam - donio bih zakon da se putnik uhvacen bez karte kaznjava sa 300.000 dinara ili kaznom zatvora od 3 mjeseca prinudnog rada u kamenolomu. I onda bih zaposlio jednog kontrolora i dva policajca koji bi sporadicno posjecivali autobuse po gradu.
Nakon nekoliko uhvacenih svercera i sprovedenih kazni ne bi bilo potrebe ni za kakavim milionskim baljezgarijama od naplatnog sistema...
[ Jagnjeca brigada @ 12.09.2011. 11:45 ] @
Kontrolori nemaju pravo da bilo koga legitimisu, policija nema pravo da prosledi informacije iz licne karte trecem licu po zakonu o zastiti licnih podataka, dakle krsi se zakon, po zakonu mozete samo da kupite kartu kod vozaca ili napustite vozilo. OK, promenite zakon prvo pa sprovedite nesto u delo.

Zakon o unutrašnjim poslovima Republike Srbije kaze sledece: Član 21. U obavljanju službene dužnosti ovlašćeno službeno lice ima pravo da građane legitimiše i da ih, u slučajevima predviđenim zakonom, privede nadležnom organu.
[ jnk @ 12.09.2011. 12:04 ] @
odin: pa upravo zato policija i ide sa kontrolorima jer ljudi neće dobrovoljno da se legitimišu. po zakonu kontrolor može samo da te udalji iz vozila.

jagnjeca: naravno da može da prosledi. Probaj da sipaš gorivo na pumpi i da pobegneš a da ti kamera snimi tablice. Posle nekog vremena stići će ti račun od NIS-a na kućnu adresu uz pretnju tužbom.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2011. 12:05 ] @
Citat:
Odin D.
Tako te legitimisu i u banci kad dodjes na salter, i kad ides na ispit, i kad placas nesto na kasi karticom i sl. Niko od njih nema pravo da legitimise u smislu u kom to ima policija, ali ako hoces da koristis usluge tih subjekata - onda pristajes na njihova pravila ili nemoj koristiti njihove usluge.


Postoji suptilna razlika sa bankom - a ta je da u banci moras pruziti identifikaciju PRE nego sto ti oni pruze uslugu. To je onda lako - ako neces "da te legitmisu" niko ti ne brani, samo sto onda ni banka nece tebi pruziti uslugu, i svima lepo.

Ovde se radi o drugacijem slucaju - ti si vec iskoristio uslugu, ali sad odbijas da platis ili da pruzis dokaze da si platio.

To onda postaje sasvim drugacija stvar.

Za te stvari zakon mora biti regulisan tako da kontrolor moze da ti privremeno uskrati slobodu kretanja dok ne dodje policija koja ima prava da te legitimise pod pretnjom sankcije (slanja u stanicu).

Tj. pretpostavljam da je to sasvim zadovoljavajuce reseno u postojecim zakonima. Bas kao sto je moguce zaustaviti kradljivca u prodavnici dok ne dodje policija da ga privede.
[ Shomi Li Jones @ 12.09.2011. 12:05 ] @
Za neposlušnost se šamara a ne udara u stomak, a policajac nema prava ni tako nešto da uradi, možda kada bi policija radila svoj posao pa i da im ne zameriš a ovako... kreteni. Ipak sumnjam u pristojnost tog dečka, nije bitan broj telefona ili tako nešto ali sam siguran da nije baš cvećka.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2011. 12:09 ] @
Citat:
Shomi Li Jones
Za neposlušnost se šamara a ne udara u stomak,


I samar i udarac u stomak su jedno te isto - fizicki napad. Jedina situacija gde je upotreba fizicke sile policiji dozvoljena je fizicko opiranje hapsenju ili ugrozavanje tudjih zivota ili bezbednosti.

U ovom slucaju se postavlja pitanje sta se tacno desilo, zato sto na osnovu finih detalja zavisi da li je u pitanju prekomerna upotreba sile ili upotreba adekvatne sile radi hapsenja.

O tome svoju rec treba da pruzi sud - do tada je sve samo spekulacija.
[ deerbeer @ 12.09.2011. 12:26 ] @
Citat:

Za te stvari zakon mora biti regulisan tako da kontrolor moze da ti privremeno uskrati slobodu kretanja dok ne dodje policija koja ima prava da te legitimise pod pretnjom sankcije (slanja u stanicu).

Lepo to zvuci i ispravno , ali veruj mi da si video ko je sve u gsp-u kontrolor ne bi tako pricao .
Devojcice , neke zenice i tu i tamo muskarac ce da zaustavljaju dripca i olos kome je zadnja stvar na svetu da kupi kartu + da mirno ceka da dodje murija da ga legitimise .
Pre ce im opaliti samar i pobeci .


Dosta su ljudi slusali prebijanja kontrolora i sofera , malo malo pa neko dobije po nosu ili ga izlome zato sto je mozda hteo da uskrati slobodu kretanja ili postupi po proceduri.
Zasto bi sad to radili i ugrozavali sebe za tako sitnu kintu kad znaju da toliko budala ima na slobodi i na svakom koraku ?

Kako mislis da se onda to sprovede "Da privremeno uskrati slobodu kretanja dok ne dodje policija da legitimise?

Da su neke gorile od po 2m i 100kg pa ajde , ali one su uglavnom po onim security firmama za obezbedjenje ljudi i objekata.



[ p3j4 @ 12.09.2011. 12:47 ] @
Citat:
deerbeer: Dosta su ljudi slusali prebijanja kontrolora i sofera , malo malo pa neko dobije po nosu ili ga izlome zato sto je mozda hteo da uskrati slobodu kretanja ili postupi po proceduri.
Zasto bi sad to radili i ugrozavali sebe za tako sitnu kintu kad znaju da toliko budala ima na slobodi i na svakom koraku ?

Kako mislis da se onda to sprovede "Da privremeno uskrati slobodu kretanja dok ne dodje policija da legitimise?


Moram da pitam, pošto ne znam jer ne koristim javni prevoz, a zanima me - kako su privatni prevoznici rešili ovaj problem, jer pretpostavljam da kod privatnika nema švercovanja, već svaki putnik lepo plati kartu ako hoće uslugu?
[ Java Beograd @ 12.09.2011. 12:58 ] @
U Bgd su privatnici u istom sistemu sa GSP. Voze po unapred dogovorenm rasporedu i dobijaju kintu od grada. Putnik najčešće ni ne zna da li je u privatničkom ili u GSP autobusu.

[ Jagnjeca brigada @ 12.09.2011. 13:12 ] @
@Ivan Dimkovic
Pominjes kradljivca u prodavnici, policija nece da ti dodje ako je taj kradljivac ukrao ispod 15.000 dinara, ti izgleda nikada nisi zvao policiju zbog kradje skoro!? Najbolje da policija radi samo za GSP i racije u autobuse svaki dan, tipa 4 kontrolora 4 policajca u svaki autobus. Ko ce da plati angazovanje policije u GSP-?

Sto GSP jednostavno ne pusta putnike samo na prednja vrata kao sto se to radi u Novom Sadu i nema potrebe za policijom, jer ko nema kartu ne moze da udje?

@jnk
Ako ne platis gorivo na pumpi, gone te po službenoj dužnosti, podaci se prosledjuju SAMO "pravosudnim organima ili organim uprave", nikako pumpi.
[ p3j4 @ 12.09.2011. 13:19 ] @
@Java

mislio sam da to drugačije funkcioniše, ali hvala na informaciji.
[ Jagnjeca brigada @ 12.09.2011. 13:26 ] @
Za sta placamo 50 dinara: - 18. avgusta u toku vožnje zapalio se autobus 16 u blizini bioskopa "Balkan" - 23. avgusta zapalio se tramvaj na liniji 7 u Ulici Antifašističke borbe u Novom Beogradu - 29. avgusta autobus GSP Beograd na liniji 23 zapalio se u Kirovljevoj ulici na Banovom brdu - 30. avgusta na Južnom bulevaru zapalio se autobus na liniji broj 46 - 05. septembra izbio požar u autobus na liniji 25 u Ulici Maksima Gorkog 88 - 06. septembra U Krajiškoj ulici kod broja 38 u Zemunu otpao točak od gradskog autobusa i izazvao saobraćajni udes u kome je bilo povređenih.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2011. 13:37 ] @
Aha, i bice bolje ako je karta dzabe, je li?

Vidim i jako si upoznat sa tehnikalijama i ispod koje cifre murija ne dolazi. Za divljenje je ta upoznatost sa zakonima i pravosudnim sistemom radi odbrane antisocijalnog ponasanja. Nisam bas siguran da je takav pogled na svet vrlo konstruktivan, ali sta da se radi - to ti je sto ti je.
[ Odin D. @ 12.09.2011. 14:18 ] @
Ovdje je problem u naslovu teme/vijesti:
Citat:
Policajac udario dečaka u stomak jer nije imao kartu za GSP

Ko zna zasto je ovaj njega udario, ako ga je uopste udario, ali zbog karte sigurno nije.

Kad bi neki razbojnik opljackao banku ubijajuci 5 sluzbenika banke i pri tom pucajuci iz pistolja bjezao na biciklu, ovdje bi ujutro osvanula vijest:
"Policajac pucao na mladica - jer se vozio na biciklu u pogresnoj traci!"
[ Jagnjeca brigada @ 12.09.2011. 14:28 ] @
@Ivan Dimkovic
Ne pratis na casu, pa rekoh "Da je cena karte 20 din. svako bi je verovatno i kupio (ne moze 5km voznje autobusom da kosta kao 5 km voznje automobilom)"




[ ventura @ 12.09.2011. 14:33 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: @Ivan Dimkovic
Ne pratis na casu, pa rekoh "Da je cena karte 20 din. svako bi je verovatno i kupio (ne moze 5km voznje autobusom da kosta kao 5 km voznje automobilom)"

Ma sigurno... Ono što bi se promenilo su samo takve izjave koje bi glasile "Da je karta 5 dinara, svako bi je kupio..."
[ dava @ 12.09.2011. 14:52 ] @
Citat:
Tj. pretpostavljam da je to sasvim zadovoljavajuce reseno u postojecim zakonima. Bas kao sto je moguce zaustaviti kradljivca u prodavnici dok ne dodje policija da ga privede.


@Ivane jesi li siguran u ovu drugu rečenicu. Pitam jer sam ja svojedobno isto tako zaustavio kradljivca dok ne dodje policija, kad ono, umalo da ne nahebem jer sam bespravo to lice lišio slobode, tj nisam ovlašten za tako nešto. Ovo su riječi inspektora u stanici. BiH zakon je uglavnom isti kao i u Srbiji.
[ kandorus @ 12.09.2011. 18:17 ] @
A ko bi se bahato ponašao nego sin policajca?

Nego, onaj na motociklu je trebao da mangupa da uhvati preko kolena i 25 penredka po turu.
[ bakara @ 12.09.2011. 21:19 ] @
Citat:
Odin D.: Ovdje je problem u naslovu teme/vijesti:

Ko zna zasto je ovaj njega udario, ako ga je uopste udario, ali zbog karte sigurno nije.

Stvarno zasto ga je udario?

Pazi sad ovo...zbog karte nije, a koliko se moze videti iz vesti, klinac nije ni priveden jer je policajac jednostavno otisao posle dogadjaja...mali je njega prijavio.

Da je policajac tu cist, nije sigurno...jer bi klinca i priveo.
[ kandorus @ 12.09.2011. 21:41 ] @
A zašto bi ga priveo? Konstantovao je da je u pitanju maloletnik i pustio ga. Ostalo je klinac iskonstruisao jer je morao da napusti autobus.
[ bakara @ 12.09.2011. 21:49 ] @
Citat:
kandorus: A zašto bi ga priveo?

A zasto ga je udario?
[ Odin D. @ 12.09.2011. 22:04 ] @
Citat:
bakara: Pazi sad ovo...zbog karte nije, a koliko se moze videti iz vesti, klinac nije ni priveden jer je policajac jednostavno otisao posle dogadjaja...mali je njega prijavio.


Znaci, teza je sledeca: policajac na motoru bez razloga zaustavlja autobus, ulazi da bez razloga legitimise putnike i pri tome bez razloga udara djecake sakom u stomak?!

Pri tome nevini djecak "pokusava da ubjedi kontrolora da mu progleda kroz prste..."?!
Sta to uopste znaci?! Milion ljudi ceka u autobusu i kasni na posao dok on "pokusava da ubijedi kontrolora da mu progleda kroz prste"?
Kako npr. izgleda to ubijedjivanje i koliko uopste traje, kada neko stigne za to vreme da pozove policiju i policija nadje autobus i stigne do njega?
Daj nek mi neko mastovit opise kako moze taj "pokusaj ubijedjivanja" izgledati.
Kakav moze biti profil djecaka koji i nakon sto je neko pozvao policiju ostaje u autobusu i ne odustaje od "pokusaja ubjedjivanja"?!

Zatim:
Citat:
policajac ga je iz čista mira krvnički udario pesnicom u stomak
,
a prije toga:
Citat:
Dečak nije zadobio ozbiljnije povrede

te na kraju:
Citat:
- Nemam nameru da tužim bilo koga,

Krajnje cudno - neko ti "krvnicki" isprebija neduzno dijete, tako da ne zadobije ozbiljnije povrede, i ti nemas namjeru da tuzis bilo koga, samo ti nesto u dusi krivo zbog bivsih kolega...

Ma 'hajte molim vas. Tipican huligancic koga je tata policajac dosad vadio iz svakakvih sranja, pa sad kad je malo poodrastao vidio da to - za razliku od djecijeg imidza koje inicira povlacenje za usi - moze da znaci i da mu neko priljepi neku uz usi, pa se nasao u neobranom grozdju.
Pogledajte djecakovu majicu - kad to vidim znam otprilike o cemu se radi...

[ kandorus @ 12.09.2011. 22:36 ] @
I ne samo to već i

Citat:
krvnički udario pesnicom u stomak i tom prilikom mu izbio vazduh

Citat:
privukao me je i snažno zabio pesnicu u rebra


Ma ubio ga je od batina tako da je kući dopuzao ko crknuta mačka. A putnici u autobusu su doplatili karte za nenajavljen boks meč. Xa Xa Xa
[ anon115774 @ 13.09.2011. 09:19 ] @
Ima jedna pojava kod nas u medijima koja me izuzetno nervira a to je da kad god se radi o nekom incidentu gde je ukljucen GSP nikad se nista ne zna tacno i precizno nego su vesti uvek nedorecene.

Npr, svaki cas procitam nesto ovako: "Nepoznati napadac je svojim automobilom preprecio put autobusu, izasao iz auta, usao u autobus i izudarao vozaca". I tu je kraj vesti. Kao da ljudi krenu na posao pa usput pomisle: "...mogao bih usput da isprebijam nekog vozaca autobusa...". I nikad nije naveden razlog incidenta ili se u veoma retkim slucajevima navede samo da je doslo do nesporazuma oko prava prvenstva prolaza ili slicno. Ali nikad nije navedeno sta se tacno desilo. Niko ne spominje da vozaci autobusa na semaforima trube na zuto, nece da udju u stanicu nego primaju putnike na kolovozu pa prave kolonu, seku, ulecu na silu.... naravno ima izuzetaka ali vecina je takva.

Mene je pre neko jutro opsovao vozac autobusa iako ja nisam bio kriv za zastoj ali on to nije video od drugih vozila. I sta bi bilo da sam ja odlucio da ga prevaspitam na nacin koji je zasluzio (i koji je jedini delotvoran)? Novine bi pisale da sam ja jednostavno usao u autobus i prebio vozaca i tacka. I onda, jadan vozac, jadan GSP, putnici pod stresom... itd itd itd.

Da li je novinarima zabranjeno da o tome pisu ili je nesto drugo u pitanju?
[ jnk @ 13.09.2011. 10:47 ] @
jagnjeca brigada: pa sam sebe demantuješ. Kao što si rekao policija neće po službenoj dužnosti da goni ispod neke cifre pa nis mora sam da naplaćuje svoje gorivo. NIS ti šalje račun na kućnu adresu koju je dobio od MUPa na osnovu tvojih tablica.
[ bakara @ 13.09.2011. 11:31 ] @
Citat:
Odin D.: Daj nek mi neko mastovit opise kako moze taj "pokusaj ubijedjivanja" izgledati.
Kakav moze biti profil djecaka koji i nakon sto je neko pozvao policiju ostaje u autobusu i ne odustaje od "pokusaja ubjedjivanja"?!

Stvar je u tome sto ti pokusavas da sudis tom decku a ja iznosim cinjenice.

-Decak se vozio se bez karte i kontrolor ga je uhvatio.
-Decko je pokusao da ubedi kontrolora da ga pusti, i ocigledno nije uspeo.
-Nekako se tu zadesio policajac koji je udario decka, i posle napustio mesto dogadjaja bez da ga privede.

Mozda je taj decko najgori, mozda je psovao policajca (i kontrolora), pljunuo ili sta god, ovaj nije smeo da ga udara.

Ako ne moze da se uzdrzi na provokacije i da radi svoj posao kako treba nema sta da trazi u policiji.
Da je ovde svako radio svoj posao kako treba, ne bi ovo bilo sad u novinama.


I gde je sad onaj zakon da deca ne smeju da se tuku (i ako sam ja protiv njega)?
[ Java Beograd @ 13.09.2011. 11:58 ] @
Citat:
Informer: Da li je novinarima zabranjeno da o tome pisu ili je nesto drugo u pitanju?
Tvoje pitanje implicitno podrazumeva da u redakcijama rade NOVINARI. Zapravo radi se o piskaralima, koji su u stanju tek da prenesu agencijsku vest. Najčešće nemaju pojma šta pišu i o čemu pišu. Bitna je senzacija.

[ Holkan @ 20.06.2012. 07:32 ] @
Izmedju ovog decka i ovog policajca razlike gotovo da i nema. Policajac je u decku video svoju pravu prirodu koje se stidi i zato ga je udario (a siguran sam da je decko bio jako bezobrazan i primitivan) a decko je ljut jer mu je policajac uradio isto ono sto bi i on uradio nekome ko bi se tako ponasao prema njemu.
U realnosti, normalni, emancipovani i OK gradjani, kakvi smo recimo mi ovde, nikada ne bi udarili nekog, niti bi se ponasali tako da ih neko "zabode" u stomak.
[ Odin D. @ 20.06.2012. 07:55 ] @
Ti se jutros bacio na neka vaskrsavanja.
Biće zanimljivo pratiti koliko zaludnost može iznaftaliniti tema za jedno prijepodne...
[ Holkan @ 20.06.2012. 08:00 ] @
Negativan palac za tebe.

Naisao sam na jednog jako zanimljivog lika pa sam pregledao sve teme koje je on komentarisao.
Na neke sam pozeleo da odgovorim.
[ mrkii @ 20.06.2012. 15:38 ] @
Citat:
Stvar je u tome sto ti pokusavas da sudis tom decku a ja iznosim cinjenice.

-Decak se vozio se bez karte i kontrolor ga je uhvatio.
-Decko je pokusao da ubedi kontrolora da ga pusti, i ocigledno nije uspeo.
-Nekako se tu zadesio policajac koji je udario decka, i posle napustio mesto dogadjaja bez da ga privede.

Cinjenice.
A koje cinjenice?
Ovo je samo novinarsko laprdanje i prica jedne strane.
Ako se ovo stvarno dogodilo onda lepo tata da tuzi policajca i sud ce da utvrdi cinjenice.
Ali cekaj, on nece da tuzi coveka koji mu je bez razloga udario dete i samo mu krivo jer nece niko da se izvini i objasni? Hmmmmm ......
[ Vasastajić @ 20.06.2012. 19:28 ] @
mrkii

...paj' sad:

13.09.2011. u 12:31
Mis'iš da je to još uvek aktuelno...

...mis'im, ono, upalio si se ko malo benzina na dlanu.