[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2011. 23:03 ] @
Dakle... ne-ve-ro-va-tno @#*(& Opet sam izgubio nekoliko sati na ovaj SKRNDELJ koji se zove Linux...

Treba da istestiram neki CUDA kod za Linux, sto me je nateralo da pokusam da instaliram nekakav Linux na kucni server... Na zalost VM ne radi posao sto mi je jako zao zato sto sam naucio da zivim sa Linuxom iskljucivo preko VM-a... tako da sam znao da sledi pakao - ali nisam ni pretpostavljao da ce biti ovakav...

Elem, makina:

- Core i7 970, ASUS klotara X58 ploca
- 12 G obicnog DDR3 RAM-a
- 1 Intel X25-e SSD (primarni boot za OS-eve)
- 2 Sammy SSD-a u RAID0 (za programe i materijal koji se intenzivno cita/pise)
- 4 2TB WD Green diska sa podacima
- NVidia GTX 580 graficka
- Sammy SSD-ovi su na posebnom kontroleru (Silicon Image) ali oni nisu bitni za ovu pricu...

Na ovoj masini Win Server 2008 R2 radi besprekorno i instalacija je bila piece-of-cake...

Dakle, jaka masina ali nista ekstravagantno od hardvera tipa SCSI diskovi ili notebook komponente, sve klot standard da standardnije ne moze biti.

Elem... :

- Sprzio sam 64-bitni Ubuntu najnoviji preko USB rezaca: instalacija se skuca na "Preparing to install Ubuntu"... ista prica i za "Try"
- Sprzio sam 32-bitni Ubuntu najnoviji preko USB rezaca: instalacija se skuca na istom mestu... ista prica i za "Try"

- U agoniji, probao sam onaj WUBI sa oba diska:
- Ako pokusam da instaliram na primarni SSD, pri dual-bootu dodje odmah do greske (Windows bootloader ne moze da nadje Ubuntu)
- Ako pokusam da instaliram na data diskove, Ubuntu krene da se dize, a onda odmah baci gresku da 'fali root fs

- U ocaju posto mi je jos jedno vece ocigledno propalo na kupusari pokusao sam poslednju stvar: u kutiju sam ubacio interni SATA DVD drajv, uzeo DRUGU marku CD-R medija, sprzio ponovo 32-bitnu i 64-bitnu verziju.... ista prica, skucavanje na "preparing to install ubuntu"

Ako odem u konzolu na tom skuc mestu, odem u parted - i on kaze "Error: /dev/sr0: unrecognised disk label" .....

Progooglam malo i nalazim gomilu smart-ass neupotrebljivih komentara koji su kao nekakav support...

#)@(*#@)*(#)(*#@@#

Linux... skrndelj bio, skrndelj ostao...

[ Devanagari @ 14.09.2011. 04:08 ] @
- Jesi li probao /naziv distribucije/?
- Meni /naziv opskurne distribucije/ radi savršeno, nisam imao nikakvih problema.
- Kriv je Microsoft
- Kriv je proizvođač matične
- Kriv je proizvođač grafičke
- Ja na Windowsu nisam mogao da namestim miša i matrični printer
- Probaj 64-bit verziju
- Probaj 32-bit verziju
- Probaj 16-bit verziju
- Jesi li siguran da si dobro narezao disk?
- Jesi li proverio MD5 checksum za skinuti .iso?
- Jesi li siguran da si uključio računar u napajanje?
itd.
itd.
i na kraju:
- Pa znaš kako, nije Linux za svakoga…

(eto, čisto malo unapred da skratimo temu :) )
[ Milan Kragujevic @ 14.09.2011. 06:16 ] @
probaj debian server varijantu...
Ako ti ne treba GUI...
ON treba da radi na svakoj krndoljini.
(pa i na ovom tvom serveru kojji se ne uklapa u krndoljina)
[ Ivan Dimkovic @ 14.09.2011. 07:14 ] @
Ma problem je sto mi treba GUI - videcu veceras sta ti NVidia CUDA drajveri podrzavaju od distribucija pa cemo videti...
[ Tyler Durden @ 14.09.2011. 07:42 ] @
Smarate :)
Ova tema i komentari Devanagarija i Dimkovica toliko vise ne pale da nije ni smijesno :)

Dimkovicu, Linux te detektuje u startu po hejterskoj auri i nema sanse ikad da za tebe radi. Zato prestani da smaras sebe i druge, i jednom za svagda zaboravi Linux :)
Batali, zaboravi, odhebi sve projekte koji ukljucuju bilo kakvo drndanje sa Linuxom, nije vredno toliko nerviranja.
[ maksvel @ 14.09.2011. 07:44 ] @
Citat:
Pa znaš kako, nije Linux za svakoga

I nije, ali očito je taj kod >za Linux<, tako da mora da se proba na dotičnom.
[ bachi @ 14.09.2011. 09:04 ] @
Tyler Durden napisa:
> Dimkovicu, Linux te detektuje u startu po hejterskoj auri i nema sanse ikad da za tebe radi.

[ Devanagari @ 14.09.2011. 09:31 ] @
He, he, za sada 2 od 2, nisam loš :)

Citat:
Devanagari: - Jesi li probao /naziv distribucije/?

Check √

Citat:
Devanagari: - Pa znaš kako, nije Linux za svakoga…

Check √

Idemo dalje… :D
[ Nedeljko @ 14.09.2011. 10:35 ] @
Hajde da se malo ubacim u diskusiju.

Ivane, mislim da je tvoj harver daleko od popularnog (ima se, može se), što naravno nije nikakvo opravdanje da OS ne radi na njemu.

Međutim, meni bode oči jedna stvar. Do sada si isprobavao /ime distribucije/ i uvek si imao problema. Kako ti nikada nije palo na pamet da "probaš onu drugu distibuciju" (koja god da je), kada već /ime distribucije/ ne daje rezultate?
[ Nedeljko @ 14.09.2011. 10:36 ] @
Citat:
Nedeljko: Ivane, mislim da je tvoj harver daleko od popularnog (ima se, može se)


Citat:
Devanagari: - Kriv je proizvođač matične


Check √

Citat:
Devanagari: - Kriv je proizvođač grafičke


Check √
[ HeYoo @ 14.09.2011. 10:41 ] @
Ma uspece Dimke vec tu nesto da zbudzi pa ce nas izvestiti kako je proslo.
[ Nedeljko @ 14.09.2011. 10:56 ] @
Ne znam, do sada nije uspevao.
[ tdjokic @ 14.09.2011. 11:31 ] @
Citat:
- Jesi li probao /naziv distribucije/?
- Meni /naziv opskurne distribucije/ radi savršeno, nisam imao nikakvih problema.
- Kriv je Microsoft
- Kriv je proizvođač matične
- Kriv je proizvođač grafičke
- Ja na Windowsu nisam mogao da namestim miša i matrični printer
- Probaj 64-bit verziju
- Probaj 32-bit verziju
- Probaj 16-bit verziju
- Jesi li siguran da si dobro narezao disk?
- Jesi li proverio MD5 checksum za skinuti .iso?
- Jesi li siguran da si uključio računar u napajanje?
itd.
itd.
i na kraju:
- Pa znaš kako, nije Linux za svakoga…

(eto, čisto malo unapred da skratimo temu :) )
Dobro, utvrdili smo sta nije. Da li mozda znas sta jeste problem, jer ocigledno neki problem postoji? Inace, ako je neko ili nesto zahtevalo od Ivana da to mora da se proba na Linuxu, onda mora, po cenu da proba svih 589,5 distribucija, nismo mi krivi. Mozda da proba instalaciju na neku jadniju masinu, ako opet ona odgovara za zahtevano testiranje? Licno mislim da je cela stvar gadna i nije za podsmevanje, jer problem vise nije bezlican i akademski nego bas direktan.

Postoji neko izvesno iskustvo da ne treba koristiti sveze distribucije bas odmah, ali ovde se cak ni ne stigne do koriscenja, bas bedno.

Ja vec godinama koristim iskljucivo Linux za desktop i mrzim ga mozda i vise nego Dimke, ali nemam kud, to mi je, sto mi je, i ne glorifikujem ga uopste. Alat ko alat, nema emocija prema njemu.
[ mulaz @ 14.09.2011. 11:41 ] @
sr0 je cd drajv

probaj sa unebootin-om da napravis butabilni usb, pa onda sa tim:
http://unetbootin.sourceforge.net/
[ Tyler Durden @ 14.09.2011. 12:41 ] @
Citat:
Ja vec godinama koristim iskljucivo Linux za desktop i mrzim ga mozda i vise nego Dimke


Pobogu, zašto bi koristio nešto što mrziš više nego što Dimkovic mrzi Linux???
Jel možda voliš i da se samopovređuješ inače?
[ valjan @ 14.09.2011. 13:07 ] @
Otprilike svaki drugi-treci dan instaliram Ubuntu Server na neku novu masinu, i pre neki dan krene instalacija sa DVD-a, dodje do dela kad bi trebalo da se instalira drajver za DVD drajv, i kaze da nema drajvera. Kako bre nemas drajver kad si krenuo da instaliras sa tog istog drajva? Koristili smo Ubuntu 10.04 LTS zbog stabilnosti & pouzdanosti, naravno.

Pretabao sam instalaciju na USB flash, i zavrsio posao bez problema. Sutradan smo instalirali Windows 7 na istu takvu masinu, sa DVD-a naravno, i proslo je sve bez problema. Kada smo turili CD sa "onim_paketom_utilityja_cije_ime_se_ne_sme_ovde_spominjati_zbog_legalnosti_a_inicijali_su_mu_HB" kako bismo kreirali image, nijedna Linux opcija nije mogla da se pokrene (desi se "krene pa pukne" scenario), ali je zato XP-olika platforma proradila bez ikakvog problema.

Tako da Ivane, saosecam sa tvojim bolom. Znam da te ova moja prica nece utesiti (jer meni je Ubuntu ipak na kraju proradio na masini, a DVD drajv ce mi trebati nikad) a verovatno ni pomoci, ali cisto da ti dam podstrek da ne odustajes, uvek postoji nacin da glupoj gomili gvozdjurije, silicijuma i srodnih materija poturis gomile nula i jedinica i nateras je da ih svari. Sad da li ce ti trebati soda bikarbona, ili ce biti dovoljno samo malo da je dignes na rame da podrigne, to vec zavisi od same masine :-)
[ tdjokic @ 14.09.2011. 14:34 ] @
Citat:
Tyler Durden: Pobogu, zašto bi koristio nešto što mrziš više nego što Dimkovic mrzi Linux???
Jel možda voliš i da se samopovređuješ inače?
Zasto? Evo ukratko. Pre 8 - 10 godina (?) setila se nasa pametna vlast da pocne da glumi cistunce u nekim oblastima i medju prvima "Sad ce legalizacija, svi koji koriste ilegalni Windows ima da idu u aps!". Bio sam strasno besan, ne zato sto su resili da se nesto normalizuje nego zbog redosleda. U vezi mrznje mrzim i Windows, i on me je mucio posteno. Onda krenem u Linux. Pojma od pojma nemam. Instaliram pa ne znam da se logujem, kad pisem password "ne vidi se nista" pa ja zbog toga ceo postupak instalacije od pocetka i tako ... muke zive. Sada je sve lakse i sve bolje ali ... to prokleto ali. USB nesto radi u verziji 9, dodje ista distribucija verzija 10 - e, sad ono USB ne radi! I stalno neke takve cike, cake.

Tu skoro sam prisustvovao radu na jednoj Windows masini, nisam ja radio - samo sto smo ga ukljucili, on otkrio novi hardver, potrazio drajver za njega, instalirao, sve super. Naravno, jednu stvar smo ipak nasli za koju nije mogao da nadje drajvere i odustao, he, he, he.

I sta sad - da predjem na Windows nazad? Neki mali procenat otpora je i zbog novca, sve i da je 1 dinar, ako se placa onda je sve drugacije, ali ogroman procenat je zbog svega ostalog. Kao da tamo nema "Uzmi noviju verziju, ona prva (koja je nekoliko godina bila najbolja, najsvezija, najkompletnija i sve naj) ne valja nista! Kako - ne valja nista? Onda mozda i ova sada ne valja nista ali jos ne znamo? Cela ta filozofija gomile nekih preduslova, sifri, kerefeka, mi je odvratna ovako postavljena kako je postavljena.

Znaci, za mene je Linux manje zlo od dva zla, nista vise. Kad bi neko prodavao Windows da je pouzdan, stabilan, da nema sto varijanti i helpova "Ako je mrak upalite sijalicu" a ne kaze kako je upaliti, da bude sasvim drugaciji nego sto je sad, ja bih ga kupio. Ali znam da ne valja, kao i pre, i onda cu ipak radje da se petljam sa blesavim Linuxom.

Ne samopovredjujem se, zivim u Srbiji
[ Goran Mijailovic @ 14.09.2011. 14:50 ] @
Ovaj... ako smem da se ukljucim..
Znam da je Ubuntu postao neki standard ali jesi li probao Mint sto je isto to ali je stvarno fenomenalan?

e sad mozes da cekiras jos neku opciju
[ Devanagari @ 14.09.2011. 15:00 ] @
Ha, ha, pa bilo je to već, preporučio mu čovek Debian server. Inače, ja koristim Mint, mogao bih se složiti s preporukom ali bojim sa de sam sebi ne uskočim u usta :)
[ mozdasamjaamozdainisam @ 14.09.2011. 15:11 ] @
Kod kuce imam slican hardware (malo manji specs, ali takodje intel + ssd (os) + hdd (data) sa 8 GB ram-a). Instalacija linuxa je prosla bez problema, ali sam takodje u jednom trenutku pomislio da se 'zakucao' - medjutim, 'problem' je bio sto nisam navikao da se ne cuje HDD (posto je na SSD instaliran) - pa sam onda gledao u HDD lampicu radi li jos sta. Ali da sam samo ekran gledao, restartovao bi racunar. Tako da - koliko si cekao kada se 'zakucao'?
[ MarkoBalkan @ 14.09.2011. 16:52 ] @
opensus radi fenomenalno, pclinuxos radi fenomenalno, fedora radi dobro, debian radi dobro.

kad izađe nova distribucija pričekajte kojih par mjeseci dok distribucija ne postane stabilna.

to vrijedi za fedoru i eventualno ubuntu.

do sada nisam imao problema, a instalirao linux na stare kante, nove kante, laptope.

[ Impaler @ 14.09.2011. 17:05 ] @
svakako to nije pohvalno. Ako oce linux vise korisnika na desktopu mora napravit da se vrlo lako instalira. a jako tesko uninstallira.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 14.09.2011. u 18:19 GMT+1]
[ lazarevicc @ 14.09.2011. 18:07 ] @
Dobri ste :D
Covek muci muku a vi tako :)
[ mr_pingvin @ 14.09.2011. 19:04 ] @
Ja sam imao slične probleme na novoj mašini. Windows sve super a linux nije mogao ni live da podigne, i stalno neka druga greška. Problem sam rešio slučajno, jer je nestala struja a DVD od ubuntu je ostao unutra. Probao sam još jednom po dolasku struje i sve proradilo. Sad kad prelazim na linux sa windowsa moram uvek da ugasim komp, ponekad i da isključim napajanje na par sekundi kako bi boot-ovao. Restart sa linuxa na win radi bez problema. Nisam se mnogo upuštao u to šta je uzrok pošto stalno zakucava na različitim mestima a i retko ga koristim. Eto možda nekom pomogne.
[ legija @ 14.09.2011. 19:14 ] @
"Hej Boro, lepi Boro . . ."
Dimke, ako ne snimis video, nista ti ne vjerujemo.
Onaj prosli je bio urnebesan.
[ Ivan Dimkovic @ 14.09.2011. 21:19 ] @
Ma nije mi vise do videa... :)

Elem kasno sam se vratio danas sa puta pa ne mogu da se drndam veceras sa kupusarom - videcu sutra da napravim USB bootabilni stick posto i ja kapiram da je ocigledno u pitanju nemogucnost Ubuntu installera da se snadje sa drajvovima - da li je zbog broja diskova na sistemu ili zbog necega drugog - ne znam.

A zasto Ubuntu? Pa zato sto je najpopularniji a ne bih jos da se zlopatim i sa nepodrzanim Linuxom za CUDA-u posto kapiram da je Ubuntu uvek podrzan...

Inace ne znam sta je tacno nepopularno u mojoj masini @Nedeljko - X58 platforma je standardna da standardnija ne moze biti, u pitanju je klot standardna ASUS X58 ploca. CPU jeste 6-core ali to je nebitno posto je svejedno i sigurno to ne pravi problem + CPU arhitektura je prosle generacije (Gulftown a ne Sandy Bridge)... memorija klotara isto DDR3 najobicniji... diskovi... ne znam zaista sta ima specijalno u SSD-ovima, obicni SATA uredjaji i nista vise.

Kontroler sa kojeg se sve bootuje je Intel ICH10R - opet standardno da standardnije ne moze biti...

Mislim, 'ajde da je u pitanju Sony Vaio notebook - pa da kaze covek OK, oni uvek imaju neki custom hardver... ali ovo? Nema sanse.

Ocigledno je Ubuntu setup (standardni i WUBI) golo njesra koje ne radi u velikom broju slucajeva - eto samo je potrebno googlati sa tom greskom za /dev/sr0 pa se vidi da nisam ja jedini ovde ili da se 3pujem nesto.
[ Goran Rakić @ 14.09.2011. 21:39 ] @
Wubi jeste glupost, mali broj korisnika, a poprilična egzotika. Stalno se ljudi javljaju kako im nešto ne radi. Ne znam zašto ne zapakuju lepo VirtualBox sliku i ponude ljudima koji ne žele da instaliraju sistem regularno.

Ranije su imali štos da instaler za alternativni disk (onaj koji kao pravi serversku instalaciju) podržava napredno particionisanje. Ne znam da li je to još uvek tako i da li bi alternativni instaler rešio problem.

U svakom slučaju, da, strašno je što ne radi podrazumevano. Isto tako sa tvojim iskustvom, trebalo bi da možeš da bolje prepoznaš u čemu je problem umesto bezuspešnih pokušaja.




Super im je ova prijava greške: https://answers.launchpad.net/...urce/ubiquity/+question/158229

Ovde pominju alternativni CD.

I na kraju:
Citat:
It looks like there is a bug in the Ubuntu version of libparted. Due to this bug, the RAID10 disk is not visible during the installation. I followed the following steps to succesfully install Linux:

Ovo je verovatno psovka koja će ti rešiti problem.


Ubuntu jeste zgodna distribucija, ali ako primetiš, kod njih na sajtu nigde ne piše da je to Linux. Zato su Skype i Facebook tamo nekoliko puta navedeni u fokusu. Ma kakav RAID kontroler, ko to još ima ;)



[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 15.09.2011. u 00:20 GMT+1]
[ Nedeljko @ 14.09.2011. 23:17 ] @
Ivane, a da li si razmišljao o tome da je Ubuntu komercijalno podržan?
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2011. 11:33 ] @
Poznato je da Linux ekipa zeli da podrzi sto veci broj komponenata, ali se to radi
uglavnom "unazad", sto znaci da za novije komponente uglavnom treba da prodje
neko vreme da bude kvalitetno podrzan hardver. Ipak je to nov chipset, a jos na
to i RAID. Postoje neki izuzeci, naravno.

Ubuntu je namenjen kucnim korisnicima a ipak mali broj kucnih korisnika koristi
razne RAID konfiguracije, verovatno neki za njih zanemarljiv procenat pa se i
nisu fokusirali previse na to, vec vise na FB, Skajp, i tako to sto... zivot znaci

Za sada koliko vidim ako hoces native instalaciju ti ostaje da cekas da se sredi
libparted da radi dobro sa ICH10R, ili da raskantas taj RAID i koristis diskove u
standardnom rezimu

Ili... probaj neki drugi distro


Btw, vi sto predlazete Mint, bojim se da je isti libparted u Ubuntu-u i u Mintu
posto je Mint baziran na Ubuntu (osim ako nije Mint Debian Edition koji fura
pakete iz Debian repo-a)

Ako je bug u njemu, treba videti neki distro koji koristi noviju verziju ovog paketa
sa nadom da je bag tu ispravljen

Mozda Fedora RPM baziran distro koji fura bleeding-edge pakete (najnovija verzija Fedore)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 15.09.2011. u 12:49 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2011. 16:40 ] @
Hm, evo ja danas pokusao da stavim Mint 11 x_64 na Desktop masinu gde je sada Mint 10
koji radi super (kod mene je ICH9R ali nisu diskovi u RAID-u) i da mi ovo i pri pokusaju
instalacije odmah na pocetku:



Nisam gledao syslog...

/edit: Haha... problem je bio u tome sto sam pri pravljenju butabilnog USB-a
preko UNetBootin-a postavio da upotrebi sav prostor do kraja USB-a za "persistant
changes", pa valja nije mogao da startuje program kako valja jer nije imao gde da pise...
Drugi put sam napravio bez toga i instalirao se sistem OK, tj. nije prijavio tu gresku.


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 15.09.2011. u 18:13 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2011. 19:48 ] @
Citat:
Srđan Pavlović
Ipak je to nov chipset, a jos nato i RAID. Postoje neki izuzeci, naravno.


WHAT?

Brate mili, ja sam X58 sistem kupio u DECEMBRU 2008 - ako je to "novo" onda zaista ne znam sta da kazem na to.

Core i7 970 sam kupio pre neki dan da zameni matori i7 920 (dok ne izadje Sandy Bridge E i padne malo cena i7 3960-tici posto sumnjam da ce odmah biti na MRSP-u, a inace taj CPU ce biti totalni ubica to je sve sto mogu da kazem ;-))) ali to je CPU arhitektura isto matora preko godinu dana (32-nm die-shrink Nehalem arhitekture) - i bas kada sam ga kupovao pomislih kako je ovo prvi put da jedna platforma toliko dugo traje a da i dalje moze da se kupi relativno up-to-date CPU.

Nista tu nije novo. Prosecan desktop Sandy Bridge sistem je moderniji od ovoga sto imam.

I RAID opet sa tim nema veze - Ubuntu sam pokusao da instaliram na RAID samo na kraju, u agoniji - prvo sam hteo da ga bacim na X32-E koji je van RAID-a.

Nista, sad cu da vidim da zbudzim USB stick pa da vidimo...

Citat:
Nedeljko
Ivane, a da li si razmišljao o tome da je Ubuntu komercijalno podržan?


Sumnjam da ce to biti krace od mog drndanja sa tim. Znajuci generalno kvalitet tehnicke podrske (pa i placene)
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2011. 19:51 ] @
Uh.. vec tri godine proslo? :)

Pa dobro, nov je... relativno :)
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2011. 19:58 ] @
Da bre... 3 godine. Bas sam pomislio kako je uopste moguce da se Intelu omaklo da 3 godine valja isti socket :-)

Sad ce da izbace LGA2011 za koju nedelju valjda - ali ce navala na isti biti ogromna tako da ce biti neisplativo kupiti to odmah.

Prosli su i NDA-ovi koliko vidim:

http://www.tomshardware.com/re...960x-x79-performance,3026.html

Zapravo najbolja kupovina ce biti Core i7-3930K - 6 jezgara, Sandy Bridge arhitektura (dakle, AVX instrukcije) unlocked multiplier (ne potpuno doduse, ipak to nije X serija), i bice valjda oko $500/500 EUR. + quad channel DDR3 podrska sa X79-tkom.

E to je novo - a ne ovo sto imam.
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2011. 20:15 ] @
130w, 6 core, 15 mega kesha... azdaja :)

Jel probavas i dalje sa Ubuntu-om? :)
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2011. 20:25 ] @
Evo skidam 10.10 sada....

A sto se 130W tice - sta znam, pre 5 godina smo imali Core 2 sa 4 jezgra sa istim TDP-u... Sandy Bridge E sa 6 jezgara ce biti podobro brzi.... verovatno vise od 2x.
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2011. 21:51 ] @
Ubuntu 10.10 se instalirao bez problema i to direkt sa CD-a (to sam probao, eto, kao 'ajd da vidim...)

No comment...

Nista, sad cu da instaliram CUDA drajvere i ostala cuda... pa da vidimo... Nadam se da nece biti neprijatnih iznenadjenja.
[ Tyler Durden @ 15.09.2011. 21:53 ] @
Za sta ti koristis taj procesor(e)?
Bas me informativno zanima, bez ikakve skrivene namjere :)
Mislim, jel ti potrebno da imas bas najjaci model trenutno na trzistu ili je to vise onako merak?
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2011. 22:07 ] @
Citat:
Nista, sad cu da instaliram CUDA drajvere i ostala cuda... pa da vidimo... Nadam se da nece biti neprijatnih iznenadjenja.


Haha, srecno & keep us up to date :)
[ Shadowed @ 15.09.2011. 22:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ubuntu 10.10 se instalirao bez problema i to direkt sa CD-a (to sam probao, eto, kao 'ajd da vidim...)


Ivan je instalirao Linux bez problema... Someone divided by zero...


Mada, sumnjivo mi je to. To je samo jer se neko vece zlo sprema
[ maksvel @ 15.09.2011. 22:19 ] @
CUDA se desavaju!
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2011. 22:26 ] @
Citat:
Tyler Durden: Za sta ti koristis taj procesor(e)?
Bas me informativno zanima, bez ikakve skrivene namjere :)
Mislim, jel ti potrebno da imas bas najjaci model trenutno na trzistu ili je to vise onako merak?


http://www.dimkovic.com/distrib/SpikeFun_v0.21.zip

Idi na "Simulation Configuration" - i stavi 48x48x192 neurona... pa ces videti zasto, malo ce ti podgrejati procesor(e) :)

Doduse, tu je daleko veci problem memory I/O - tj. aplikacija je totalno memory-bound. Primera radi, skok sa 4 na 6 jezgara donosi jako mala poboljsanja, nekih 10-tak% clock-for-clock - ali zato promena brzine memorije sa DDR3 1333 na DDR3 2000 donosi preko 30%

Ista prica i sa AVX instrukcijama - skoro nikakvi dobitci iako sam se iscimao ceo dan da napisem AVX rutine za f-je koje pojedu preko 50% vremena izvrsavanja... par % ubrzanja - zato sto je problem u brzini memorije, i to sto se dobija nesto malo u IPC-u ne pomaze kada jednostavno ne moze da se napumpa dovoljno podataka.

Zato... CUDA :-) GDDR5 + vektorska krckalica FTW :-)
[ Srđan Pavlović @ 15.09.2011. 22:28 ] @
Hehe, posto se to sve kompajlira koliko mi je poznato nema u standardnim repoima,
sad kad krene sa CUDA Toolkit, pa CUDA SDK, pa se zaglavi negde na "make"....

Jao, muke
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2011. 22:38 ] @
Pa pazi - zaglavljivanje na make mi nije neki specijalni problem, to je bar development pa znam gde i sta da trazim a mogu i da pitam devove koje znam bez bojazni da cu dobiti neki neupotrebljiv odgovor :-)
[ Goran Mijailovic @ 16.09.2011. 00:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovichttp://www.dimkovic.com/distrib/SpikeFun_v0.21.zip

Idi na "Simulation Configuration" - i stavi 48x48x192 neurona... pa ces videti zasto, malo ce ti podgrejati procesor(e) :)



D:\***\SpikeFun_v0.21>spikefun.exe

Fatal Error: This program was not built to run on the processor in your system.
The allowed processors are: Intel(R) processors with SSE4.2 and POPCNT instructi
ons support.


Mnjah ako nista bar je Kaspersky oblak upoznat sa tvojom aplikacijom :D
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2011. 05:59 ] @
Gah.... zaboravih da postoji nesto pre i7-mice :)

Probaj sad - http://www.dimkovic.com/distrib/SpikeFun_v0.22.zip

Zahteva Core 2 ili noviji...
[ Goran Mijailovic @ 16.09.2011. 09:47 ] @
Ma ja nemam Intel ;)
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2011. 13:36 ] @
Pa ako to sto imas ima SSSE3 instukcije, onda je sve OK ;-)

http://en.wikipedia.org/wiki/SSSE3

AMD ih podrzava, takodje, od Bobcat platforme.
[ Goran Mijailovic @ 16.09.2011. 16:51 ] @
Fatal Error: This program was not built to run in your system.
Please verify that both the operating system and the processor support Intel(R)
AVX.


Pa nemam pojma Everest kaze da je SSE3 podrzan ali da IA Suplemental SSE3 nije podrzan. Inace ovo je obican Athlon II X2 215 sa jezgrom Regor?!
http://en.wikipedia.org/wiki/Athlon_II
Citat:
Regor (45 nm SOI with immersion lithography)

* Two AMD K10 cores
* L1 cache: 64 kB + 64 kB (data + instructions) per core
* L2 cache: 1024 kB per core, full-speed (512 kB per core in Athlon II X2 200e-220)
* Memory controller: dual channel DDR2-1066 MHz (AM2+), dual channel DDR3-1333 (AM3) with unganging option
* MMX, Extended 3DNow!, SSE, SSE2, SSE3, SSE4a, AMD64, Cool'n'Quiet, NX bit, AMD-V
* Socket AM3, HyperTransport with 2 GHz
* Die Size: 117 mm² [4]
* Power consumption (TDP): 25-65 Watt
* First release
o June 2009 (Stepping C2)
* Clock rate: 1.6 - 3.5 GHz
* Models: Athlon II X2 210e - 270


EDIT:
tek sad videh 3 S u SSSE3
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2011. 19:26 ] @
Brate... vi AMD-asi...

Ispod ovoga ne moze, SSE3:

http://www.dimkovic.com/distrib/SpikeFun_v0.23.zip

Ovo bi trebalo da podrzavaju svi AMD-ovi koji nisu u muzeju :-)
[ Nozzlezator @ 16.09.2011. 23:02 ] @
Jok.... Athlon II 245



Uploaded with ImageShack.us
[ maksvel @ 16.09.2011. 23:08 ] @
Pa dobro, bar za nešto valja taj Ubuntu :)
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2011. 23:26 ] @
@maksvel - nisam nikad ni dovodio u pitanje svrzishodnost Linuxa za LAMP posao :)

@Nozzlezator - ajd ako mozes probaj exe zakacen za ovu poruku (spikefun.rar dole) i baci mi sta ispisuje na pocetku (DEBUG dve linije sa brojevima)

https://static.elitesecurity.org/uploads/2/9/2951259/SpikeFun.rar

Thx!

Mislim da znam u cemu je problem - mozda ovaj zakaceni vec proradi zapravo.
[ Nozzlezator @ 17.09.2011. 00:17 ] @
Ista situacija kao i gore - isti error isto sve....

Izgleda da samo Bulldozer (predstojeci) i Bobcat podrzavaju ovu instrukciju....http://en.wikipedia.org/wiki/SSSE3

Dok SSE3 podrzava dosta modela...
[ Ivan Dimkovic @ 17.09.2011. 00:55 ] @
@edit...

Mislim da sam sad konacno resio problem za AMD-dzije:

http://www.dimkovic.com/distrib/SpikeFun_v0.24.zip

Sada bi trebalo da radi sa svim AMD-ovima koji imaju SSE3 - za one koji imaju SandyBridge, u SandyBridge folderu imate posebnu verziju za SB - mada, i pored rucno pisanog AVX koda poboljsanja su mizerna posto je problem u memorijskom bandwidth-u....

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 17.09.2011. u 02:49 GMT+1]
[ Goran Mijailovic @ 17.09.2011. 06:59 ] @
Sad radi, ali cemu ovo sluzi?
[ Texas Instruments @ 17.09.2011. 12:48 ] @
Haha, pravo pitanje. :)
Može li ovo da se splituje u posebnu temu i da Ivan malo objasni ovo što je kačio za nas noob-ove. :)
[ Shadowed @ 17.09.2011. 13:13 ] @
http://www.elitesecurity.org/p2929197
[ djtr @ 18.09.2011. 20:21 ] @
Evo iz iskustva sa CUDA pod Ubuntu reci cu ti odmah da si pogresio sto si skinuo najnoviji Ubuntu.
Trebao si da proversis na nVidia developer zone do koje je verzije trenutno podrzan SDK. Teorijski CUDA bi moglo da radi i pod najnovijim Ub u praksi imao sam brdo problema, nekomp. sa gcc-om i resenje je bilo jednostavno - vracanje ne verzije ispod. Mogao si da uzmes long term support verziju tu bi CUDA vec sigurno morala da radi.
Razumeo sam da nisi imao problema sa CUDA ali ja nisam primetio neke bitnije razlike izmedju win-a i ubuntu sto se tice fps u simulacijama pod GPU-om. A pored toga isfrustriran time sto nisam mogao da iskljucim X i samo u konzolni mod upravljam grafickom vratio sam se pod win.
Mislim, ali nisam imao vremena i da proveravam, da obicnim GF karticama nVidia ne dozvoljava kompletno iskljucenje X-a. To je ustvari rezervisano za Tesla kartice...

naravno zaludni je posao isprobavati CUDU sa nekim drugim distrom
[ Ivan Dimkovic @ 18.09.2011. 20:27 ] @
Stavio sam Ubuntu 10.10 na kraju za CUDA dev, posto radi i drugima koje poznajem i koji se time bave :-)

I ja primarni dev radim na Win-u i tako ce i ostati :-)))