[ lermi @ 14.09.2011. 11:54 ] @
(Ne znam da li ovo ide u Art of Programming?)

Nekidan sam nabasao na jedan odličan tekst starijeg programera, u kojem kaže:

Citat:

Programming as a profession is only moderately interesting. It can be a good job, but you could make about the same money and be happier running a fast food joint. You're much better off using code as your secret weapon in another profession.

People who can code in the world of technology companies are a dime a dozen and get no respect. People who can code in biology, medicine, government, sociology, physics, history, and mathematics are respected and can do amazing things to advance those disciplines.

Of course, all of this advice is pointless. If you liked learning to write software with this book, you should try to use it to improve your life any way you can. Go out and explore this weird wonderful new intellectual pursuit that barely anyone in the last 50 years has been able to explore. Might as well enjoy it while you can.


Da li se slažete sa ovim? Da li biste, vi koji ste programeri, odabrali drugačiju profesiju, a programiranje iskoristili da unaprijedite znanja/tehnike u nekoj drugoj oblasti? Da li ovaj citat treba imati na umu prilikom odabira profesije?
[ mmix @ 14.09.2011. 12:02 ] @
Zavisi gde. Van tech kompanija kao dev ces ili biti drzan kao malo vode na dlanu ili ces sedeti u podrumu pored pere lozaca, a u zavisnosti od toga koliko non-techy menadzment razume sta mozes da uradis za njihov primarni LOB (line of business). Ja sam npr to prelomio pre nekih 7 godina i izasao iz pure-tech, specijalizovao za banking i (re)insurance, mada polako izlazim iz bankinga jer je tu respect 0. U svakom slucaju tekst je 100% tacan ali nije bas da si morao da krenes u drugu karijeru pa da ucis programiranje, hteli ili ne hteli svi se mi donekle specijalizujemo za neku industriju kroz rad na projektima za istu, pitanjeje samo dal zelis i mozes da napravis taj ekstra korak da izadjes iz tehnickih aspekata u biznis analizu i iz nje u savladavanj non-tech aspekata tog biznisa.

Da bih jos malo dodao, imho, izmedju dobrog deva koji tek uci neki biznis i dobrog prakticara tog biznisa koji tek uci programiranje, uvek bih izabrao ovog prvog za izradu projekta a drugog zadrzao na analitici. Vise puta sam video brljotine ljudi koji se dobro razumeju u svoj biznis ali jednostavno ne umeju da to kvalitetno pretoce u softver.
[ lermi @ 14.09.2011. 15:36 ] @
Ja zapravo ne spadam u pomenute grupe iz tvog teksta, ali mi se sasvim slučajno desilo da sam znanje iz programiranja iskoristio u drugoj oblasti.

Nekidan sam na IRC-u "sreo" lika iz Engleske koji izvači mjerenja iz 60.000 jedinca, bez ikakve svijesti o tome šta te brojke znače. Podaci su išli statističaru, koji ih je obrađivao i slao dalje (tako se radi kad faultet ima para za istraživanje...). Moj broj jedinica je bio mnooooogo manji, ali je bilo kakav rad na tome bio nemoguć bez poprilično teorije. Nekako mi je draže što sam sa skromnijim znanjem programiranja uspio stvoriti zanimljive stvari, iako mi je samo programiranje (često) zanimljivije od oblasti kojom se bavim. Ne znam da li bih volio biti na mjestu tog Engleza, mada sve nas čeka takav "dril", na ovaj ili onaj način.

A evo malo offtopica o razlici između softevera kad ga pišu naučnici VS programeri, a mislim da važi i za druge oblasti:

http://www.johndcook.com/blog/2011/07/21/software-exoskeletons/

Citat:

Programmers need to understand that sometimes a program really only needs to run once, on one set of input, with expert supervision. Scientists need to understand that prototype code may need a complete rewrite before it can be used in production.