[ Dejan Lozanovic @ 15.09.2011. 09:40 ] @
Ne znam da li ste imali prilike da vidite preko one developer verzije na sta lici :), sa interfejsom dosta podseca na windows phone 7 :). Vidi se da su pravili sistem imajuci tablet u vidu. Ono je ljudi jad i bedus kako gui izgleda.


http://www.afterdawn.com/news/..._preview_in_vmware_workstation


Pa mislim da je gnome 3 dobio doslednu konkurenciju.
[ mmix @ 15.09.2011. 09:48 ] @
Metro je samo overlay, ako nisi kucanica sa tabletom iskljucices Metro i imaces standardni UI. Pitanje je samo kako ce Metro aplikacije raditi van Metro-a

i na samom linku malo nize imas screenshot kako izgleda win8 van metroa.


[ Nedeljko @ 15.09.2011. 10:21 ] @
Čuo sam da uvode novi API. Čemu? Šta fali ovom postojećem? Koje su prednosti?
[ mmix @ 15.09.2011. 10:28 ] @
Tablet friendly. Plus uniformno iskustvo u tablet+homePC komabinaciji. Novi API je samo interfejs kroz koji ces moci da pravis Metro style aplikacije. Novi APIji dolaze stalno, ovo je samo jedan od njih.

Ne znam sto se ljudi toliko tripuju, ne moze MS da utepa stari windows UIx i dobro znaju to i sami. Jedno su domacice i OS za konzumaciju sadrzaja a drugo su firme i OS kao power tool platofrma. Metro sasvim sigurno nije deo te price.
[ cyofee @ 15.09.2011. 10:58 ] @
Mislim da Microsoft prikazuje Metro kao bitniji nego što će biti u konačnoj verziji, jer im je u ovom trenutku cilj da privuku što više developera da razviju aplikacije za Metro.
[ mmix @ 15.09.2011. 11:12 ] @
Ja iskreno ne znam zasto bih dao ponovo pare za novi win, i mislim da ce im to biti problem. Imaju jos uvek userbase koji ne mrda sa XPa a sad hoce onima koji su se isprsili za Win7 da nabace novi trosak koji imho nece proci bas tako lako, sa ili bez metroa. Cudilo bi me da nisu svesni toga.
[ Nedeljko @ 15.09.2011. 11:16 ] @
Citat:
mmix: Tablet friendly. Plus uniformno iskustvo u tablet+homePC komabinaciji. Novi API je samo interfejs kroz koji ces moci da pravis Metro style aplikacije. Novi APIji dolaze stalno, ovo je samo jedan od njih.


Čemu novi API direktno iznad kernela? Zar se to nije moglo rešiti nad postojećim, proširenim API-jem?
[ Shadowed @ 15.09.2011. 11:20 ] @
Citat:
mmix: Ja iskreno ne znam zasto bih dao ponovo pare za novi win, i mislim da ce im to biti problem. Imaju jos uvek userbase koji ne mrda sa XPa a sad hoce onima koji su se isprsili za Win7 da nabace novi trosak koji imho nece proci bas tako lako, sa ili bez metroa. Cudilo bi me da nisu svesni toga.

Kapiram da bi im bio dobar potez da upgrade sa sedmice daju ili besplatno ili vrlo jeftino dok bi veci deo zarade bio od tablet trzista, novih korisnika i upgrade-a sa xp-a (koji bi trebao biti po istoj ceni kao upgrade xp->sedmica, tako da ljudi ipak predju na 8 nego 7).
[ Goran Mijailovic @ 15.09.2011. 11:25 ] @
Pa meni jos nije istekao ovaj W7 Enterprise trial od 600 dana, nije lepo od njih da svaki cas moramo da menjamo OS
[ mmix @ 15.09.2011. 11:26 ] @
Citat:
Nedeljko: Čemu novi API direktno iznad kernela? Zar se to nije moglo rešiti nad postojećim, proširenim API-jem?


Pa ne moze iz istog razloga iz kojeg WPF nije mogao da se zalepi na GDI+, slabi temelji. Malo previse hype-a je trenutno po novinskim clancima, a MS fanboji su u prerelease fazi notorno gori od Apple fanboja pa je veoma tesko u ovom trenutku ragrnuti kroz sva i doci do istine. WinRT bi trebalo da je C++ api a kako ce to da se integrise i zasto je to drugacije od WP7 metro-a videcemo u danima koji dolaze.

Ali ima jedna zanimljiva stvar koja vam je promakla. Novi preview Win8 u dev modu sadrzi i novi preview Visual Studio-a 11

KO hoce da pun VS, bice od 16. semptebra ovde http://msdn.microsoft.com/en-us/vstudio/hh127353

[ Impaler @ 15.09.2011. 16:42 ] @
slucajnost ili?
[ CONFIQ @ 15.09.2011. 21:33 ] @
Mislim da nije slucajnost, nego konspiracija ! ! !


Teletabis FTW!!!! :)))
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2011. 22:06 ] @
Prosirivanje starih API-ja kao sto mmix rece nije moglo da sljaka iz prostog razloga sto su matori API-ji takav vodoinstalaterski patchwork da ni bog otac to vise nije mogao da prosiruje...

Tako da - totalno novi API je dobra stvar kada je Windows u pitanju, pod uslovom da je dobro uradjen.

Vidim, ovog puta nisu zabili glavu u svoj pesak i WinRT ima i native i managed API-je, sto je dobra stvar.

Kuda sve to vodi?

WinRT ce biti veliki test za Microsoft - iz vise razloga:

a) Win32 je >ogroman< Legacy, i ako Windows 8 ne bude imao ogromnu i masovnu prodaju ISV-evi se sigurno nece kockati i izbacivace Win32 aplikacije - pod aplikacije mislim na ozbiljne aplikacije, a ne na ono sto se danas zove "Apps" , mada i "Apps" developeri sigurno nece da skacu da podrzavaju nesto sto nema

b) Totalno nova platforma je, takodje, level-playing-field za konkurenciju - Win32 je uvek bio kritican i popularan zbog kompatibilnosti i ogromne baze racunara koji ga koriste sto je Microsoftu davalo ogromnu prednost - WinRT je newcomer koji za sada ne nudi nista specijalno u odnosu na, recimo, Android ili Mac OS / iOS

--

Sto se samog izgleda Windows 8-mice - Microsoft radi samo ono sto je neophodno danas. Trenutno je kompletno IT trziste opcarano tabletomanijom - od IT novinara preko analiticara i slicnih njuski koji prakticno mozda nisu previse bitni u realnom zivotu, ali jesu bitni kada se radi o ulaganjima i proceni firmi... Posto su Tableti najpopularnija rec, Microsoft mora da ima odgovor na to - i tu se prica zavrsava.

Teletabis UI je UI za tablete - tableti kao masine su uredjaji za brzu konzumaciju sadrzaja i, jos bitnije za ovu pricu to su IT uredjaji koji su upotrebljivi za siroke (IT neuke) mase - dakle za babe i dede, starije mame i tate, ljude koji nemaju blage veze sa kompovima - i koji bi samo da surfuju, gledaju YouTube klipove, bacaju po koji Twit ili odrzavaju svoju YouMyFaceTube stagod stranu...

Razlog zasto cela industrija ima visestruke orgazme na samu rec Tablet je cinjenica da ^ takvih ^ korisnika ima potencijalno 10x vise nego IT pismenih korisnika racunara koji nesto rade na tim racunarima... ili, da parafraziram, ovi mozda jesu neuki - ali ih zato ima k'o...

[ EArthquake @ 15.09.2011. 22:17 ] @
licno , interesantno mi je sto pominju out of the box anti virus
ne znam kako ce to da ispadne po ostatak AV industrije
[ mmix @ 15.09.2011. 22:41 ] @
Ne verujem da ce to biti problem imaju oni i svog defendera koji je isao fabricki pa su ga svi brze bolje gasili :)

[ maksvel @ 15.09.2011. 22:48 ] @
A MS Security Essentials? :P
Doduše, dodavao se naknadno...
[ Nenad Andrić @ 21.09.2011. 23:05 ] @
Hehe, šta sve neće doneti ovaj napredak :D
Microsoft could lock out Linux on Windows 8 PCs, but it won’t
[ Ivan Dimkovic @ 21.09.2011. 23:13 ] @
E stvarno glupi novinari - pa ne odlucuje Microsoft o zakljucavanju UEFI-ja vec OEM-i koji prave masine.

Microsoft moze da zahteva da UEFI bude trusted-boot kao nekakav uslov za Windows 8 ali takav zahtev prvo OEM-i ne bi prihvatili u danasnje vreme (ono, nisu ovo 90-te pa da se svi klanjaju MSFT-u) + tako nesto bi gotovo sasvim sigurno bilo 100%-tno krsenje anti-monopolskih propisa (a odmah bi se digla kuka i motika da tuzi MS).

Takodje, ne vidim zasto UEFI ne bi imao i "untrusted" mode - Windows u tom modu moze slobodno da odbije da se startuje.

Inace, Trusted Boot je odlicna ideja generalno za corporate upotrebu i ne vidim zasto ne bi bilo moguce takodje potpisivati ne-Windows izvrsne fajlove i raditi menadzment na nivou firme (tipa da firma moze da uploaduje sigurne kljuceve koji se smatraju pouzdanim).
[ Ognjen DJ @ 25.09.2011. 18:19 ] @
Jel moze neko da mi da link za skidanje OS Windows 8??
Hvala!
[ Dejan Lozanovic @ 26.09.2011. 09:58 ] @
Citat:
Ognjen DJ: Jel moze neko da mi da link za skidanje OS Windows 8??
Hvala!


Pa imas link ka ms-ovom sajtu sa onog prvog linka sto sam ostavio.