[ Odin D. @ 21.09.2011. 21:49 ] @
Radi se o displeju dijagonale 1.5 incha i rezolucije 240x240.
Tacnije, to je onaj displej koji se koristi u najnovijem iPod-u (6th generation).
Treba mi bas nesto takvo (sto manji, a sa sto vecom rezolucijom) i ovaj je otprilike najbolje sto sam nasao (u Kini, oko $7.5 po komadu, za kupovinu od 100 komada).
Medjutim, prodavac nema datasheet (kaze da ce probati naci, ali sumnjam da ce od te potrage nesto biti), a ja sam na nekim sajtovima sto se bave razvaljivanjem stvari i odgonetanjem koliko Apple-u treba para da kupi djelove za to sokocalo, a koliko zaradi kad ga proda, isceprkao da se kao display driver koristi neki Intersil-ov chip ISL59121, koji je navodno izveden od chipa ISL59123, a ciji datasheet se moze pogledati ovdje:

http://www.intersil.com/data/fn/fn6432.pdf

a koji je u stvari neki dokumentic iz koga onaj ko se u taj tip drajvovanja displeja ne razumije ne moze izvuci bogznakoliko upotrebljivih informacija (ja sam npr. skontao da nesto radi na 18MHz i da ima 9 pinova).

Evo kako izgleda taj displej:
http://www.alibaba.com/product..._Screen_For_iPod_Nano_6th.html
http://www.alibaba.com/product...For_iPod_Nano_6th_Gen_LCD.html

E sad, razumije li neko (gledanjem u gore navedeni datasheet) kako se "vozi" ovaj displej?
[ bogdan.kecman @ 21.09.2011. 22:17 ] @
ja sam koristio display-e koji slicno izgledaju ali svi imaju digitalni interface, ovaj datasheet koji si stavio prica o analognom interface-u a to je iskreno malo zbunjujuce... bio to tft, oled ili neki treci tip display-a teranje istog analogno je potpuno sumanuto... lepo sto je on prica o 18Mhz semplingu ali nesto sumnjam da je drajver na tom display-u slican tome... pre ce biti da je neki oled ili slican (nisam video taj uzivo, oled se lako prepozna po sjaju i kontrastu ali pretpostavljam da je oled posto oni uglavnom imaju tako male sa tako visokom rezolucijom) ...

mozda ti je zanimjivije da pogledas neke olede koji imaju poznati drajver ..

http://www.sparkfun.com/products/9678

jeste malo manja rezolucija (128x128), slicna diagonala (1x1" je vidljivi ekran), 18bita (262000 boja) ali je dokumentovan, sa primerima, a moze da se potera i preko SPI-a

EDIT: da, znam koliko kosta, ali takvih oleda ima u kini za cca 10 nemaca samo ih treba potraziti
na primer, sve na plocici sa dcdc-om za 12V http://www.seeedstudio.com/dep...12864-p-781.html?cPath=163_167 za 19$
[ geniuxx @ 21.09.2011. 22:38 ] @
Datasheet kaže: Triple Channel Video Driver with LPF, znači kroz njega teraš signale (RGB), a pošto ima ugrađen niskopropusni filter do 18MHz, signali iznad te f ne prolaze. Enable je enable, i to je to. Uz njega mora da ima još neki čip, ne verujem da ovaj sam tera displej.
Btw., ISL59121 (u prilogu) je po datasheetu potpuno isti kao i 59123.
[ Odin D. @ 21.09.2011. 22:44 ] @
Ma imam vec neke olede, cak sam nasao i 160x128 (neki Densitron kod Farnell-a) u toj velicini, i bio "pristao" i na to, ali samo zato sto sam mislio da ne moze vise pixela za tu velicinu, ali ovih 240x240 bi dalo svemu sasvim novu dimenziju, tako da mi je sad to tesko izbiti iz glave...

Pretpostavljam da su ovi iz Apple-a zbudzili neku "grafiku" zajedno sa procesorom u isti chip, pa onda tom grafikom drajvuju ovaj intersilov chip, ali ne znam kako to fercera.
Pretpostavljam da su ona tri signala neki derivati od R, G i B, to bi se nekako i moglo naci, ali ne znam sta dalje biva sa tim 18MHz analognim signalima kad se zguraju u taj displej - kakve su iznutrice toga svega?
[ geniuxx @ 21.09.2011. 22:53 ] @
Osim RGB mora da ima još neke kontrolne signale prema displeju. Ovo nije jedini čip koji se vezuje na displej. 100%. Ovako napamet, rekao bih da funkcioniše slično monitoru/TV-u... Samo nagađam...
[ bogdan.kecman @ 21.09.2011. 23:17 ] @
ja sam pre par godina terao jedan koji je imao slican steker - RGBE ... kad mu povuces E na Vss krenes da tuces RGB analogno (0-1V ako se dobro secam) i on prikazuje sliku, on skenira ekran uvek istom rutinom i istom brzinom i pusta to sto je na ulazu na tacku koju trenutno skenira, bitno je samo da se E vuce na dole za pocetak svakog scan-a .. ekran je imao jedan open drain izlaz koji je on spustao na nulu kada zavrsi skeniranje ekrana. Ja sam pokusavao da izvucem i signal kada zavrsi jednu liniju (posto je taj cip imao to ali nije bila izvucena zica napolje) ali nisam uspeo da se zakacim na taj vod nikako... e sad, ovo sto sam ja terao je veliki tft monitor (640x480 15" dijagonala - kineski poker aparat)... u originalu ga je terala graficka karta (implementirana u 2 fpga cipa, tj 1fpga je terao monitor a drugi je terao aplikaciju) a ja sam uspeo sa nekim atmelom da crtam po njemu linije sarenih boja ali nisam uspevao da iscrtam "ostra" slova posto je brzina scan-a bila nesto povelika (recimo M tacaka u sekundi) .. takav interface ti daje mogucnost za veliki fps ali iskreno ja bi radije manje fps-a i SPI pricu sa ekranom....
[ Odin D. @ 21.09.2011. 23:23 ] @
Ma i ja bih to najradije, ali ne znam gdje jos da nadjem 240x240 sa 1.5 incha dijagonalom...
Pri tome mi cak ni ne treba nikakav fps, vec samo staticne slike.
[ geniuxx @ 21.09.2011. 23:29 ] @
iPhone 3G Circuit Diagram
Kroz ISL idu hroma, luma i kompozitni signali.

Edit: pdf
[ Odin D. @ 21.09.2011. 23:51 ] @
Ma ovdje idu Y, Pb i Pr signali, ali jel' to ide direktno u ovaj displej, na 18 MHz?

Jel' mogu ja da npr. pustim taj ENABLE i onda zgruvam te Y, Pb i Pr signale na 18MHz tempu za 240 x 240 = 57,600 nekih ciklusa, sto bi bila jedna slika, pa onda opet ispocetka?
Kako uopste izgledaju ti Y, Pb i Pr signali?
[ bogdan.kecman @ 22.09.2011. 00:34 ] @
el ti imas komad kod sebe? ako imas, spoj 3 pota-a izmedju 0 i 1V, trigeruj EN sa nekim fn generatorom (nekom cetvrtkom razlicitih frekvencija, od 10Hz pa na gore) i gledaj sta se desava na display-u ... onda umesto jednog od ova tri ulaza stavi sinus generator (0-1V) pa vidi kako reaguje ... ja sam tako provaljivao onaj display (na odredjenoj frekvenciji se pojave uspravne crte :D )

e sad, ovaj display koji sam ja imao je sa en pocinjao trace celog ekrana, dok mu ne povuces en na dole ono sto je bilo na ekranu - ostane na ekranu (dakle ne saljes staticnu sliku non stop) ali bez problema mozes da imas i obrnut rad, da moras da radis refresh non stop ... razmisli u oba slucaja da li ti se isplati da pravis posebno neki dram na plocici sa nekim cpld-om koji ce taj ram da puca u lcd non stop .. (neki dual channel ram koji mozes istovremeno da se jednim kanalom puni sa mcu-a a drugim kanalom da mu pristupa cpld da radi adc i puca to na ekran)

ovaj tvoj kazes da ima Y BR, to znaci da je u Y sync (sync on green) ... mozes da probas da ga okacis na klasican sync on green output ... uzmes neki stari VGA, spojis preko vga2syncongreen i kresnes direkt u display i vidi sta ce da izadje :) ... ako izadje slika i ti planiras da kupis tih lcd-ova za 7.5 amera komad - ocu 10-20 komada :), za te pare se vise nego isplate :D

Code:

             100 uF
          ! !
Green ----! !---------------------------------
         -! !+                                !
                                              !
                                     680E     !
                     BC548                    !
HSync -------------      __---------/\/\------o---------  CSync on Green
                    \     /!
                     \   /
                   ---------
                       !
                       !
               1k      !
VSync ----/\/\----------


[ Odin D. @ 22.09.2011. 08:55 ] @
Ma nemam nijedan primjerjak kod sebe, jedino da kupim iPod pa da ga raskupusam, ali to mi nesto nije primamljiva ideja jer nije jeftin, a dobijem tako samo jedan displej koji usljed ispitivanja moze crknuti kad oces pa ode mas' u propas'...

Citat:
bogdan.kecman:ovaj tvoj kazes da ima Y BR, to znaci da je u Y sync (sync on green) ...

Ma to sam vido' u datasheetu da onaj intersilov chip ima te signale (ili Y, Cb i Cr), a ja se nikad nisam bavio tom tv/video tehnikom pa ne znam tacno kako to fercera, sta ima u tom displeju, odnosno kakvu elektronika treba da se nalazi sa jedne i druge strane tog drajvera...
Da li je 18MHz obavezujuca frekvencija ili mogu ja npr. da talasam i sa 100KHz npr. (posto mi treba samo staticni prikaz, a uopste mi nije bitno da li se slika pojavi za 1us ili 500ms...), i moze li stoga neki osrednji uC da ogdlumi sve te drajvere...?
Ima to sve sigurno da se negdje pronadje, procita i prostudira, nego sam mislio da li je neko vec upucen u to pa da samo da neke smjernice da mogu da procjenim da li se uopste isplati ili ne isplati bakcati sa time...

Citat:
bogdan.kecman:... ako izadje slika i ti planiras da kupis tih lcd-ova za 7.5 amera komad - ocu 10-20 komada :)

Nema frke, samo ako provalimo da li to moze i kako - narucujem odma.
Inace, za prvu ruku mi i ne treba bas sto komada, tako da ako je jos neko zainteresovan za neki komad neka se javi.

Poz.
[ bogdan.kecman @ 22.09.2011. 12:38 ] @
da li si probao da cimnes te likove koji to prodaju, mozda bi dali komad za "vise para" kao test pred kupovinu sto komada ... pretpostavio sam da ti ne treba svih 100 zato sam se odma i javio :D

sto se frekvencije tice, ako je tacno da ide sync od tebe onda ti mozes sporije da refreshujes posto je digitalni display u pitanju, onaj sto sam ja imao nije imao sync signale tako da je to bilo maltretiranje posto sam ja morao da postujem njegov interni klok
[ Odin D. @ 22.09.2011. 12:59 ] @
Ma nije problem broj komada, ima nekih na alibabi koji prodaju i na manje (recimo 5 komada), nego je najveci problem potroseno vreme ako se ispostavi da je zalud potroseno, jer sam trenutno u frci sa jos nekim stvarima, pa mi je svaki sat/dan dragocjen...

Otici cu veceras u prodavnicu tehnike pa cu da vidim uzivo na sta lici taj displej i kakav je kvalitet slike.
[ bogdan.kecman @ 22.09.2011. 13:08 ] @
Citat:
Odin D.:  pa mi je svaki sat/dan dragocjen...


zato firme placaju RND - da kada je frka imas odma iskustvo sa opremom koju ces da koristis :) ... ja da sam na tvom mestu ja bi uzeo display koji je dokumentovan ako su stisci sa vremenom. Nista ne trosi vreme vise nego "provaljivanje tudjih protokola i bagovi u istim"... onda ti je znacajno jeftinije da uzmes display koji sljaka i ulozis vreme u nesto drugo. Inace, ako se bas odlucis za ovaj, onda visekanalni osciloskop + ipod bi trebalo da ti daju kompletan info o tome kako se voza taj display.... no ako ti hoces da turas staticne slike, to je previse cimanja po meni za par pixela vise, jeste 240x240 sigurno izgleda bolje od 120x120 ali da li je to dovoljno bolje, posebno ako uzmes u obzir kakav kontrast ima oled :)
[ shpiki @ 22.09.2011. 18:46 ] @
Aj' sad kad idemo sa predlozima:
Displej od Nokia-e 6100, 6220, 6610, 7210 ili 7250 je 132x132 (4096 boja - nije nesto ali je kolor) mozes da vozis kako ti volja, na internetu dokumentacije i primera na tone... E sad ne znam da li ti "karakteristike" odgovaraju, ali voljan sam da ti dam jedan od 6220 da se vezbas (samo jedan imam, a mene mrzi da se igram da budem iskren).
Kontam da nije ni tesko nabaviti isti (na li***du sad mozes da nadjes 10 kom. garantujem, za male pare).

Ako ti odgovara javi se, posaljem ti displej, dokumentaciju i primere (koje sam ja iskopao na netu).

Pozdrav.
[ Odin D. @ 22.09.2011. 20:37 ] @
Hvala @shipki, ali vec sam gore napisao da vec imam nekoliko oled-a 160x128:
http://uk.farnell.com/densitro...ay-oled-rgb-160x128/dp/1498858
i ove prototip-plocice za njih:
http://uk.farnell.com/densitro...ay-oled-rgb-160x128/dp/1498858

To je inace odabrano zbog velicine i rezolucije. Sve sto je vece po dimenzijama od toga ili sto ima manju rezoluciju - otpada.
Pozeljna je bila veca rezolucija, ali nisam mogao nista takvo naci, tako da sam silom prilika "pristao" na to.
Medjutim, sad kad sam naletio na ove iPod displeje sve se poremetilo jer je velicina skoro pa ista, a skoro 3 puta vise pixela na ekranu, sto u ovom slucaju konkretno znaci 3 puta vise informacija na istom prostoru, a sto je od kljucnog znacaja za ovo za sta meni treba.

A osim toga, trebaju mi bas displeji koje mogu da kupim nove iz fabrike, 200 komada npr., ili vise, tako da bilo sta sto podrazumjeva neke dobavke u vidu obilaska servisa, aukcija, otpada i sl. ne vrsi mi posao.