[ sheka1987 @ 22.09.2011. 12:29 ] @
Zdravo svima. Nasao sam jednu usb zvucnu karticu na amazon.com koja je dosta jeftinija nego kod nas i pored cene proizvoda pise free shiping. Da li to podrazumeva ja ja samo placam tu cenu koju su oni stavili na sajtu i nista vise, ili placam carinu, takse, dostavu itd. I da li mi oni tu karticu dostavljaju na kucnu adresu ili ne? I koliko dana im otprilike treba da posalju neki proizvod u Srbiji? Hvala unapred!
[ tdjokic @ 22.09.2011. 14:42 ] @
Citat:
sheka1987:  pored cene proizvoda pise free shiping
Nazalost, ne. Kao prvo, amazon uopste ne salje nista ovamo, osim CD, DVD, tako nesto.

Ti uslovi naznaceni tamo se odnose na SAD. Osim toga, ima mnogo slucajeva da doticni artikal ne prodaje sajt amazon.com nego neki drugi, pa opet stoje uslovi nabavke sa tog sajta. Negde je cena + postarina za Amerikance koji poruci preko amazon.com, negde pise cena + besplatno slanje, kao sto si ti verovatno nasao.

Ne bi bilo lose da citiras sajt na kome si to nasao, da izbegnemo nesporazum. Nedavno smo imali slican razgovor o jednom drugom sajtu, gde je pisalo da salju sirom sveta i da je free shiping. To jeste to sto ti kazes. Ali za amazon.com ne vazi.

Slanje ovamo generalno ide na dva nacina - obicnom postom i tzv. kurirskim sluzbama. Kako god da ti se posalje, carinu i ostalo u Srbiji ti placas. Cesto to isticu na sajtovima, da bi upozorili kupce da nije moguce platiti i amin, uvek postoji mogucnost da ti drzava u kojoj zivis nesto dodatno naplati. Nekad nasa drzava ne naplati nista, samo ti postar ubaci u sanduce, nekad moras da platis nesto, kako kad.

Kurirske sluzbe su poseban problem. Tamo ima mnogo vise administracije i troskova. Cak i da ti neko posalje praznu kutiju opet ima gomila troskova oko pregleda i papirologije a carinu naravno neces platiti.

Nesto slicno mozes mozda naci na e-bay, tamo se desava bas to, da salju sirom sveta, ali ne svaki prodavac, neki ne salju uopste, samo loklano, neki salju u 30 drzava a u drugih 50 ne salju, komplikacija bez veze, ali tako ti je. Bzina stizanja 2 - 3 nedelje pa i vise, nekad se izgubi i nema ga uopste da dodje.
[ sheka1987 @ 23.09.2011. 12:03 ] @
A da li postoji uopste neka firma iz EU koja salje svoje proizvode u Srbiju? Konkretno mislim na racunarske komponente.
[ tdjokic @ 23.09.2011. 12:55 ] @
Ja sam kupovao neke srafice iz Engleske, ali sam prodavca nasao na ebay.com, znaci americki. Nemam iskustva sa EU. Ako gledas nemacke ili austriske ebay, oni imaju nekako drugacije to sredjeno i ja nisam uspeo nista da kupujem tamo, samo iz SAD ili Kine / Hong Konga.