[ Nabukodonosor @ 24.09.2011. 14:51 ] @
1. Da je za apsolutnog Linux pocetnika
2. Da je za slabiju laptop masinu, tipa 1 do 1,8 Ghz procesor, 1GB rama, 80GB hard itd.


Samo ta dva uslova. Ide kod drugara na laptop, pa smo probali Slax ali je prosto neverovatno koliko se ta distribucija cudno ponasa. FF 3.6 i npr Skype se gase sami od sebe na svakih 5 minuta, racunar kada se resetuje ne sacuva apsolutno nista sto smo npr. skinuli sa neta i ima jos neke bubice koje su mi totalno nejasne. A stavili smo njega jer je dosta mali i nezahtevan. Koja je alternativa?
[ zus @ 24.09.2011. 15:20 ] @
Možda Lubuntu, ili čak i Ubuntu.
[ Nabukodonosor @ 24.09.2011. 15:32 ] @
Mislis da bi Ubuntu radio tecno na ovako slaboj masini?
[ maksvel @ 24.09.2011. 17:50 ] @
To zavisi i od grafičke, RAM-a je dovoljno.
Kako ne pomenuti Mint u ovakvoj temi?
Ima ga i u light varijanti, sa LXDE i XFCE umesto Gnoma.
[ Miroslav Strugarevic @ 24.09.2011. 18:16 ] @
Stavis neko manje zahtevno okruzenje na bilo kom Linux-u. Pogasis sve nepotrebne servise (90% njih je totalno nepotrebno na desktop racunaru) i uzivas.
[ Nabukodonosor @ 24.09.2011. 18:29 ] @
A kako da znam koji su nepotrebni servisi?
[ Miroslav Strugarevic @ 24.09.2011. 18:40 ] @
Pitas.
[ Nabukodonosor @ 24.09.2011. 18:47 ] @
Pa evo...pitam.
[ Miroslav Strugarevic @ 24.09.2011. 18:48 ] @
Zavisi od distro-a. Reci mi koji distro planiras pa onda da vidimo sta mozes da iskljucis i kako.
[ Nabukodonosor @ 24.09.2011. 18:55 ] @
OK. Ajde prvo cu da se odlucim pa se onda javljam. Pokusao sam par komada u virtualnoj masini, i jos da probam 2-3 pa cu da donesem odluku. Ako ima jos neki predlog, ne ustrucavajte se.
[ since1986BC @ 24.09.2011. 19:34 ] @
Za Windows korisnike uvek je nekako najbolje KDE okruzenje. Vizuelno je najpribliznije onom u Windowsu - znate da se navike tesko menjaju.

Od mene distro preporuka - PCLinuxOS
http://distrowatch.com/table.php?distribution=pclinuxos
i za guglanje: "optimize kde performance"

Ne bih preporucio LXDE okruzenje(nalikuje Win 98 okruzenju), narocito ne novajlijama. Bar ne po svom iskustvu.
Iako je idealno za stare/slabe masine, vrlo se lako..nekad cesto moze desiti neki bag ili nelagodnost u radu kad neka "primitivna" funkcija ne radi.
Ja na ovo gledam blago jer je okruzenje jos u razvoju a malo se ljudi interesuje za njega (u odnosu na GNOME i KDE). Ali prosecan korisnik ... brzo ce posustati.
Moja iskustva su sa Mint i Fedora u LXDE izdanju.
[ Panta_ @ 24.09.2011. 19:58 ] @
Debian + gnome-core. U toku instalacije sistema preskocis instalaciju grafickog okruzenja, restartujes sistem i kada se ulogujes kao root korisnik pokrenes komandu: aptitude update && aptitude install xorg gnome-core gdm. Nakon toga instaliraj boot up manager apt-get install bum i onemoguci pokretanje servisa koji ti ne trebaju. Mozes ti na toj masini da teras i KDE, ali iz iskustva znam da ce to kilavo da ti radi.
[ Bash1711 @ 24.09.2011. 19:59 ] @
PCLINUXOS je odlican za pocetnike, mada ni MINT ne zaostaje. Vazno je samo da ti se prepozna sav hardware.
Sto se tice okruzenja mislim da ti Kde bas ne bi leteo, gnome tu negde, ali sa lxde sve u sesnaest :).
[ Leteci_usisivac @ 24.09.2011. 23:03 ] @
Ono što bih ja preporučio je puppy linux. Iako sam na sličnoj konfiguraciji uspeo da poteram svašta nešto, puppy mi je bio jedini gde je sve radilo od samog starta, bez drndanja i traženja drajvera i sličnog (recimo ubuntu nije našao moju PCI wireless karticu itd...). Ne znam kolko će ti biti zgodan ako si kompletan početnik u linuxu, jer mi ovo nije bila prva distribucija pa sam se snašao maltene odmah, ali rekao bih da nije previše težak za nekoga koga interesuje.
[ Srđan Pavlović @ 25.09.2011. 23:06 ] @
Citat:
Pokusao sam par komada u virtualnoj masini, i jos da probam 2-3 pa cu da donesem odluku.


Bolje odvoji neku particiju, pa ih probaj u native modu, onda ces tek dobiti realnu sliku kako neki distro radi na tvojoj masini.

Mint 10 (GNOME verzija) je odlican. Mint 11 je najnoviji, mozes i njega da probas.
[ tdjokic @ 26.09.2011. 12:21 ] @
Srdjane, GNOME ce mu verovatno zapinjati sa 1GB RAM-a i oko 1GHz procesorom, sto je on specificirao na pocetku teme. Mozda bi bilo bolje XFCE, mada tamo ima nekih malo neobicnih stvari ali radi brzo a te neobicne stvari jednom nauci i gotovo.
[ Nenad Andrić @ 26.09.2011. 13:17 ] @
Ja koristim Ubuntu 10.04 na kanti sa Athlon XP 2400+ procesorom, 1GB DDR-a i nVidia FX5200 grafičkom. Memorija nikad nije bila problem, ali je procesor često opterećen preko 70%. Ovaj glupi flash-plugin uzme sebi 40%, ne znam koji đavo sam ga instalirao. Uporedi procesor sa ovim mojim. Ako je jači (a verovatno jeste, pošto je ovo čudo staro 9 godina i ima samo 256KB L2 keša) možeš "poterati" Ubuntu bez problema.
[ Nabukodonosor @ 26.09.2011. 13:22 ] @
Mislim da mu je procesor ako sam dobro video 3000+.
[ tdjokic @ 26.09.2011. 18:05 ] @
Zasto nagadjati - skini ISO, narezi na flash ako taj lap nema CD drajv, i probaj nekoliko distribucija.
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2011. 20:50 ] @
Citat:
Srdjane, GNOME ce mu verovatno zapinjati sa 1GB RAM-a i oko 1GHz procesorom


Kod mene sa 1 GB ram-a i na slabasnom Atom procesoru u NetBook-u radi sasvim OK!

Sta znam, ne znam sta je njemu "sporo", ali na arhaicnoj masini i ne mozes ocekivati da sve "leti".

Najbolje da proba, kao sto kazes.
[ balavi @ 26.09.2011. 21:22 ] @
Citat:
tdjokic: Srdjane, GNOME ce mu verovatno zapinjati sa 1GB RAM-a i oko 1GHz procesorom, sto je on specificirao na pocetku teme. Mozda bi bilo bolje XFCE, mada tamo ima nekih malo neobicnih stvari ali radi brzo a te neobicne stvari jednom nauci i gotovo.


oće, taj NGOME ubija, nekada mi se s****, čak i smrdljivi XP radi bolje na nekim krš mašinama bolje nego Linžda koji bi tu slinu od mašine trebao da obriše kao Zeva-om dete og 5 govina
[ since1986BC @ 02.10.2011. 21:00 ] @
Sta bi na kraju balade? Njinj? :D
[ Nabukodonosor @ 02.10.2011. 21:51 ] @
Trenutno je PC Linux na laptopu. Radi onako, nije lose. Probaj sam JoliOS, koji me je odusevio, ali je previse zahtevan za ovu masinu. Bice jos neki dan PC linux na njemu pa cu da probam jos Linux Mint i Lubuntu.
[ since1986BC @ 03.10.2011. 19:28 ] @
Koju verziju/korisnicko okruzenje koristis za PCLinuxOS (KDE, Gnome...)?
Jesi li uspeo da se snadjes, da poiskljucujes suvisne stvari ili ide dobro i bez optimizacije?
[ Nabukodonosor @ 03.10.2011. 19:34 ] @
KDE. Ne. Laptop nije trenutno kod mene, tako da sve sto podesim, podesim online. ;)
[ dulsrules @ 02.11.2011. 02:53 ] @
Kod sestre na staroj masini sam instalirao najnoviji Mint. Ali performanse nisu bas neke. Kako se najlakse menja graficko okruzenje ? Jel ima neki tutorijal ? Posto je sada na Gnome-u. Hvala svima.
[ maksvel @ 02.11.2011. 07:43 ] @
Da li si instalirao odgovarajuće drajvere? Možeš i da isključiš Compiz, ako je uključen.
Ako ipak moraš drugo okruženje, instaliraš ga - iz synaptica. Uneseš npr. xfce, čekiraš i instaliraš. Ili ideš sa sudo apt-get install xfce. Kada restartuješ, trebalo bi da imaš xfce kao novu opciju.
[ dulsrules @ 02.11.2011. 12:46 ] @
Jel moze step by step jer te ne razumem bas najbolje ? Nikakve drajvere nisam instalirao, sve je Mint sam prepoznao nakon instalacije. Problem je sto je zauzece procesora u leru oko 40+ %. I kad vucem prozore po ekranu dosta secka. Mislim da je to do zahtevnosti Gnome-a. Svaka pomoc dobrodosla.
[ maksvel @ 02.11.2011. 19:17 ] @
Koja ti je grafička kartica? Da li si instalirao drajvere posebno za nju? Sam Mint nudi skidanje dodatnih drajvera - možda si dobio dole desno ikonicu nalik kartici?


Da bi instalirao npr. Xfce, uneseš u terminal sudo apt-get install xfce i on skine/instalira xfce. Posle se odloguj (a možda zatreba i da restartuješ), pa pri prijavi na sistem potraži imaš li xfce kao opciju pored Gnoma. Nisam pokušavao ovo na Mintu, doduše, ali trebalo bi da se svede na to.
[ dulsrules @ 02.11.2011. 20:26 ] @
Graficka je nVidia mx440 64 MB.

Nisam nista instalirao, sve je mint sam pronasao i podesio.
[ maksvel @ 02.11.2011. 20:29 ] @
E, pa to je prilično slaba grafička, te zato i sporo radi Gnome. Ne znam da li bi pomogli nvidia drajveri.

Pokušaj sa xfce, a možeš i sa lxde. Definitivno ti treba lakše okruženje.
[ tdjokic @ 02.11.2011. 21:35 ] @
Citat:
dulsrules: Svaka pomoc dobrodosla.
Gnome opterecuje starije masine ali ima sve sto treba. Dugo sam koristio xfce i dosta je dobar ali tu i tamo je nesto drugacije nego na Gnome i po nekad ispadne malo cak i siromasno ali vredi probati. Nekad je xfce bio skoro karikatura, sada je cak tesko i primetiti da nisi na Gnome.

Mislim da je najlakse da instaliras od pocetka, komplet skines ISO sa xfce i instaliras na novo. Nemoj najnoviju verziju, uzmi radije ovu http://www.linuxmint.com/edition.php?id=62 to je Long term support release (LTS), supported until April 2013 i zato je dosta sredjena i ociscena od nekih sitnih gresaka koje se u najnovijim verzijama nekad javljaju.
[ IT_DooX @ 07.11.2011. 18:36 ] @
Ja imam neznatno jaci procesor od 2.3GHz ali mi je graficka neuporedivo losija od tvoje, samim tim sto je nVidia resio si mnoge probleme, ja radim pod nekom rezolucijom koja je zali Boze, ostrina ne postoji skoro uopste, imam neki SiS chipset integrisan na maticnoj, ima 512MB ram-a i guram xubuntu (ubuntu sa xfce) bez problema nekih vecih. I to najnoviji, ali mozes skinuti i neku stariju verziju, mada mislim da ne moras. Jedino kod xfce sam naleteo na problem sa aplikacijom za twitter, tweetdeck, jer on ima neki problem sa ovim grafickim okruzenjem, ali je resiv i to veoma lako. Razmisli i o tome.
[ dulsrules @ 07.11.2011. 18:40 ] @
A sta mislite o Puppy-u ?