[ RMAN @ 25.09.2011. 17:18 ] @
Pozdrav ljudi. Poceo sam da citam top temu onu od a do s. Vidim tu se spominje dosta stvari koje sam ucio. Npr, RISC arhitektura, Harvard, Von Nojmanova arhitrktura....
Na fakultetu sam radio na Spartan ploci. Odnosno pisao sam program u VHDL-u pa sam spustao na plocu. Kasnije sam i u asembleru radio.

Nego, zanimaju me ovi mikrokontroleri pa me zanima kada bi hteo da kupim nesto za vezbanje koliko bi to kostalo (otprilike). Npr neki PIC ili Amel.
[ vukboban @ 25.09.2011. 17:45 ] @
imas OVDE sve sto bi ti bilo potrebno za pocetak,pa pogledaj malo
[ shpiki @ 25.09.2011. 18:21 ] @
"Solo" mikrokontroler mozes da biras od 1€ pa navise, ali zavisi sta tebe konkretno zanima, sta bi ti da radis, cime bi da pocnes ucenje? :)
[ RMAN @ 25.09.2011. 18:56 ] @
Pojma nemam . Hteo bih prvo cisto da "osetim" asembler ili c, nesto jednostavno. Kad bih shvatio osnove uzeo bi nesto slozenije.

Uzeo bi nesto bas jednostavno, sa programatorom.
[ ZAS011 @ 25.09.2011. 19:02 ] @
Nesto "jednostavno sa programatorom" ti dodje razvojni sistem . Na primer, OVDE.
[ RMAN @ 25.09.2011. 19:10 ] @
Bogami, 100 evra pa na gore... Skupo za pocetnike
[ ZAS011 @ 25.09.2011. 19:22 ] @
Onda posebno upazari programator: PicFlash za 65 €, ili AVRprog 2 za 55 €, ili 8051prog2 za 65 €, ili ARMFlash za 75 €, zavisno od familije kontrolera koju bi koristio, pa pravi svoje plocice za "igranje i ucenje". I naravno na pomenute cene dodaj jos 18%.

Na razvojnim sistemima ima i gomila perifernog hardvera koji zna i te kako da olaksa razvoj aplikacije.
[ RMAN @ 25.09.2011. 19:59 ] @
E sad jedno glupo pitanje

Npr hocu da kupim ovo. Sta ja mogu sa tim da radim (da li bi mogao nesto da radim pa da zaradim neki novac).
Bas sam pocetnk pa se jos ne snalazim najbolje
[ bogdan.kecman @ 25.09.2011. 20:24 ] @
zar ti nije ujka rekao da ucis atmel, a ti se sad zakacio za pic (to je microchip a ne atmel)?

sa easypic6 mozes da "vezbas". To je razvojni alat.

Ajde probaj da postavljas smislena pitanja. Da li si procitao sve ono sto pise na onim linkovima koji su ti prosledjeni?
To je kao da si pitao, imam ovde papir i olovku, sta ja mogu da radim sa tim ... ili evo imam na stolu laptop, sta ja mogu sa tim da radim ... generalno mozes da raspakujes, stavis na sto i da ga gledas... onda mozes i da ga slikas fotoaparatom pa podignes sliku toga na facebook pa da pricas drugarima kako ima puno lampica ..

Mikrokontroler je generalno "minijaturni kompjuter" - sta mozes da radis sa kompjuterom ?! otkud znam, sta ti treba da uradis? Pogledaj sajt mikroelektronike, za svaki taj razvojni alat imaju brdo primera, pogledaj sta pise u tim primerima - sta pokazuju .. Nemoj pogresno da me shvatis ali "Dipl. Ing. Elektrotehnike i računarstva" + kazes da si pisao VHDL i pucao isti u FPGA .. i onda postavis pitanje "sta mogu da radim sa ovim" -

mcu ima "razne mogucnosti" - to je kompjuter sa periferijom. ovaj razvojni alat ti nudi nacin da testiras i komuniciras sa tom periferijom (pise sve, ima neke tastere, neke led, i2c bus za port expander, analogne ulaze, lcd....) .. dakle sve sto ovaj razvojni alat radi je omogucava ti da isprobas razne stvari koje mcu moze da radi ... (na primer da kada pritisnes jedan taster on ti na display napise "djes ba rtac, ajmo jurit trebe" a na drugi taster da ti napise "ajmo spavat, vid kolko sahata", na treci da posalje preko seriskog porta neku poruku, na cetvrti da krene da pali i gasi razne led po nekoj formuli etc etc ... mozes da zabodes externi senzor za temperaturu ili vlagu ili pritisak npr (ili sve zajedno) i da ocitas te vrednosti i prikazes ih na lcd-u, onda mozes da ....

http://tinyurl.com/6hoznfw

ako ne znas engleski, batali sve, idi uci engleski, pa se kad naucis vrati na ovu temu, ako znas - sve ti pise, samo treba citati



[ RMAN @ 25.09.2011. 20:53 ] @
Ok, nemoj da se ljutis

Stvar je u tome da trenutno nemam vremena da se detaljno pozabavim sajtovima koje ste pomenuli.
Za sada me je samo zanimalo grubo sta je to tacno i sta ja mogu sa tim da radim. Naravno, cim budem imao vremena proci cu kroz sve primere.

Hvala svima na odgovorima. Pozdrav!
[ mulaz @ 25.09.2011. 21:30 ] @
Ako hoces jednostavno, uzmi arduino. Mnogosta prakticno moze da se napravi, a i to sa jako osnovnim poznavanjem C-a.
[ ZAS011 @ 25.09.2011. 21:32 ] @
To su razvojni alati, a sa Tim možeš da radiš svaštanešto i svaštaništa, odnosno da se učiš ili samo hvališeš kako imaš To. I ja imam To i za početak mi olakšava život, da ne bih džaba pravio pločice ako je "proof of concept" za bacanje u vodu.

I samo da znaš, na Tome mnogo lepo trepću LEDare
[ Aleksandar Đokić @ 25.09.2011. 21:35 ] @
dipl. ing. elektrotehnike pita sta je mcu?

meni ovde nesto nije jasno... jel znas sta je procesor?
[ RMAN @ 25.09.2011. 21:39 ] @
Kad sam ja pitao sta je mcu?

Pa ubio bih se da ne znam...

I da, ja sam tacnije softverski izenjer (ali ovi na fakultetu nisu promenili zvanje tako da sam inzenjer elektrotehnike i racunarsta iako elektrotehniku znam samo kao osnovu)

Zato sad hocu da naucim malo i hardver
[ RMAN @ 25.09.2011. 22:04 ] @
Ma to sto mi je ujak rekao Atmel nema veze. Hocu prvo da naucim bilo PIC bilo Atmel.

Vidim na sajtu mikroelektronike neke klnjige vezane za PIC mikrokontrolere. Da li se isplati kupiti neku knjigu?
[ ZAS011 @ 25.09.2011. 22:56 ] @
Da li bi ti da nesto naucis ili ne? Ne uci se citanjem misli vec citanjem knjiga. Uci se i citanjem literature na Internetu, proucavanjem primera, parcica koda,....

O isplativosti kupovine bilo koje strucne literature ne vredi diskutovati.
[ bogdan.kecman @ 25.09.2011. 23:20 ] @
niko se ne ljuti, ali pre nego nastavis sa pitanjim iscitaj one linkove - nema ih puno, to ti je sve ukupno sat vremena posla !!

mulaz ti je odlicno rekao - od arduina za pocetnike nema bolje .. a imas i knjige

http://www.amazon.com/Getting-...no-Make-Projects/dp/0596155514
http://www.amazon.com/30-Ardui...us/dp/007174133X/ref=pd_sim_b2
http://www.amazon.com/Arduino-...is/dp/0596802471/ref=pd_sim_b3
[ shpiki @ 26.09.2011. 08:21 ] @
Druze, posto sam i ja na tom istom fakultetu i znam kako vi stizete do diplome a kako mi (mislim na E2 i E1), potpuno razumem sto nemas blage veze sa hardware-om... Sto se programiranja tice, obican ANSI C, sa tim neces imati ama bas nikakvih problema... ono sto je sada bitno jeste da ti prvo odlucis sta hoces da ucis: Atmel ili Michrochip?
Kad to jasno ovde navedes, dobices preporuke za knjige, forume, izvore koda, itd...

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao shpiki dana 26.09.2011. u 09:40 GMT+1]
[ arakis @ 26.09.2011. 08:53 ] @
ja sam poceo sa bread boardom i pickit 2 clonom, kolko se secam i jedno i drugo imas u kelcu, pickit 2 ti je oko 20e, kupis par kratko spajaca i neki pic16f za koji imas milijardu primera na netu i krenes polako, prvo pokusas da blinkuje ledaru.......
p.s. da budem iskren krenuo sam sa DIY parallel port programatorom, ali nakon sto sam sprzio par pikonja sa istim resio sam da pazarim pravu stvar pickit2.
[ bogdan.kecman @ 26.09.2011. 08:57 ] @
filipe filipe, nemo da preporucujes ljudima 16F, za iste pare uzmu 18F i mnooooooogo manje muke :) na primer moja preporuka je uvek 18F4550 - dovoljno hw-a za testiranje svega (+usb)
[ shpiki @ 26.09.2011. 09:09 ] @
Ipak 18F2550, grozim se DIL40ke :D
Ali to sve pod uslovom da se covek odlucio za PIC...
Cekamo njega da se javi pa cemo videti koji su saveti za dalje...

@arakis:
sto bre covece paralelni port? Za cca. 1k rsd mozes da kupis delove za PICKit2 Clone, a za 2k rsd mozes da kupis gotovu stvar... Ako vec kreces u DIY pravi onda ono sto mozes uvek i svuda da koristis, na kojoj novoj masini ces moci da se nakacis na LPT? USB ubija sve ostalo... Ubio je FireWire, a da ne ubije LPT i RS232...

Pozdrav.
[ arakis @ 26.09.2011. 09:41 ] @
pa kao sto rekoh time sam poceo, nakon sto je par pic10f stradalo na istom presao sam na pickit 2 i svakom preporucujem da zaobilazi u sirokom luku sve DIY programatore na seriskom ili paralelnom, i da odma pazari pickit 2 jednostavno fenomenalna alatka, osim prog riadi i kao logic analiser i uart terminal..

ja sam krenuo od najmanjih da skontam kako sve funkcionise i da se dobro usemim, kreno sam od pic10f (light dimmer preko komande) pa na 12f (uart 3310 display) pa sad na 16f(lemna stanica za solomonku sa save/load, analognom i digitalnom kontrolom i PID), verovatno cu da preskocim 18 i odem pravo na 24 ili 32...

naravno nekazem da je ovo najbolji ili cak najprakticniji put, ali nekako mi je izgledalo logicno da je najlaske nauciti od a do s najmanje piconje prvo, a i najjeftinije ako ih zeznem 60 din, a posto su resto samo nadogradnje na njih, vise mem, vise periferija, dodati interupti.........sve nauceno sa pic 10f moze da se prenese i na 18ticu...

[ bogdan.kecman @ 26.09.2011. 09:44 ] @
4550 ima vise hw-a, vise pinova .. zgodan za pocetnika .. posle moze da uzme "manju verziju" :)

a sto se tice "za koji se odlucio", ja rekoh za 18F u odnosu na 16F, i ja predlazem ATMEL tj ARDUINO za pocetnika. Najbrzi nacin da se dodje do rezultata, najjaci community za pocetnike .. a posle kada udje u stos lako moze da predje na sta god hoce ..