[ Andrej013 @ 26.09.2011. 19:21 ] @
Trebalo bi da za mesec-dva dobijem I-20 obrazac od USA univerziteta i zapocnem proces dobijanja F1 vize za spring semester 2012.
Do skoro sam mislio da je to cisto birokratski proces koji se lako prolazi, ali sam negde na forumu nasao da je neko od nasih odbijen pa me je to pokolebalo(sada ne mogu da nadjem taj post a ne secam se razloga odbijanja).
sada sam na sajtu jednog od univerziteta na kom apliciram nasao, izmedju ostalog vezano za international studente, ovo:
Citat:

Please note that under U.S. immigration law every applicant for a non-immigrant visa such as F-1 or J-1 is presumed to have an “immigrant intent,” in other words, the consular officer will assume that you want to work and live permanently in the United States. It is then up to you to demonstrate that all you want is to get your education in the United States and that you will return home after completing your studies.

e sada, kako bi trebalo da ja njih ubedim da necu da ostajem tamo?(tim pre sto hocu)

razmisljao sam da uzmem turisticku vizu pa odem tamo i samo promenim status u studentsku, ali je problem sto sam pre par meseci bio u USA i ne znam koliko bi im bilo sumnjivo da mi daju jos jednu turisticku odmah.

ima li neko neki savet? da li je uobicajeno da odbijaju za studentsku vizu?
inace, prodao sam stan kako bih imao novca da stavim na racun u banci i dokazem da imam sredstava za finansiranje studija, tako da mi nije opustena situacija i opcija da apliciram za sledeci semestar ne dolazi u obzir zbog toga(tada vise necu imati te pare).
hvala, poz

[Edit: lose ubacen quote prvi put]

[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 28.09.2011. u 14:02 GMT+1]
[ Shadowed @ 26.09.2011. 22:47 ] @
Ne znam da li sam pominjao na forumu i ako jesam da li si moj post video ali ja sam bio upisao koledz, dobio od njih sve potrebne papire i odbili su me u ambasadi. Razlog je bio da ne pruzam dovoljno uverenja da cu se vratiti nakon sto mi istekne viza.
Sto se tice ubedjivanja u suprotno, najbolje bi bilo da imas potvrdu da si zaposlen (i to najbolje nesto duze, da ne bude da si se zaposlio nedelju dana pred odlazak) ili mozda jos bolje da imas firmu ovde. Umesto posla moze da bude i upisan fakultet ovde, mada meni to zvuci bez veze ako ides tamo na studije. Takodje, rodbinske i materijalne veze ovde ti znace. Dobro je ako posedujes kucu/stan/zemljiste.
Medjutim, nista od ovog ti nije garancija.
[ Andrej013 @ 26.09.2011. 23:02 ] @
Hvala Shadowed,
dosta me je obeshrabrilo ovo tvoje iskustvo. naime, ja sam student, sada zavrsavam osnovne studije tako da niti sam zaposlen, niti sam ozenjen u Srbiji niti imam firmu ili radnog staza niti nekretnne u svom vlasnistvu. sve to imaju moji roditelji, koji mi i finansiraju studije.
Sa druge strane, ja pretpostavljam da je to situacija sa preko 90% studenata koji apliciraju za USA F1 vizu.

da li bi mozda mogla da bude olaksavajuca okolnost to sto moji roditelji imaju 4 nekretnine u Srbiji i dovoljno novca da finansiraju studije(sa sve dokazima o redovnim primanjima i sl) ili mislis da ne treba ni da se nadam mnogo? moja prica ce biti da zelim posle studija da radim u firmi u kojoj je tjale, u inostranstvu, koja dobro posluje.

da li se mozda secas koje pitanje na intervjuu te je zeznulo? da li si nesto pogresio, rekao nesto tipa "mozda cu u USA da radim i ostanem ako mi se ukaze dobra prilika" i sl, ili nisi imao takve izlive iskrenosti?
ja l imas da mi das neki savet za intervju? (s obzirom da nisam ozenjen i sl)
hvala jos jednom!
[ Shadowed @ 28.09.2011. 07:06 ] @
Ma, nemoj biti obeshrabren, koliko sam cuo, nije to tako cest slucaj. Ja sam imao i tu nezgodnu stranu da sam to radio u decembru a oni verovatno imaju neke kvote koliko ljudi pustaju pa je i to imalo znacaja.
Ne znam koliko bi bilo olaksavajuce vlasnistvo tvojih roditelja na nekretnine, ali ti ipak ponesi neki papir i za to (ne znam sta bi tacno, mozda posedovni list ili tako nesto).
Ne bih rekao da sam imao neko odredjeno pitanje koje je bilo presudno a ako i jesam - ne secam se, ima tome dosta vremena.
[ milanche @ 28.09.2011. 07:39 ] @
Iskreno receno, nisam cuo ni za jedan slucaj (osim Shadowed-ovog) da je neko bio odbijen
za studentsku vizu. Rekao bih da su sanse za tako nesto manje ako se radi o nekom vecem,
ozbiljnijem univerzitetu, a da se mozda drugacije gleda na manje skole, community colleges,
pripremne skole jezika itd.

Sa I-20 dobijenim od skole kao i sa Affidavit of Support kojim pokazujes da imas sredstava za
izdrzavanje tokom studija, ne bi trebalo da bude ikakvih problema...ili - bar ja nisam do sada
cuo za takve slucajeve.

Naravno da se ne preporucuju izjave o zeljama za ostankom.

[ Andrej013 @ 01.10.2011. 01:16 ] @
e hvala do neba!
ja cu verovatno takodje krajem godine traziti vizu, pa ako imaju neke kvote, mozda i ja nagraisem, ali sa druge strane, onda cu u januaru da trazim opet... tada ce im valjda biti prazne kvote.

postoji sansa da upisem NYU, to je veci i ozbiljniji univerzitet, tako da sam miran sto se toga tice.

hvala jos jednom, javicu za mesec-dva kako je proslo.
[ Safet Beriša @ 02.10.2011. 02:15 ] @
Nekoliko saveta za intervju:

-ponesi dokumente koje traže, ni manje, ni više
-opusti se, ljudi koji intervjuišu nisu strašni, štaviše najčešće su veoma fini
-na pitanja odgovaraj kratko i jasno: bez komplikacija, muljanja i priča od Kulina bana

Srećno!

P.S. NYU je odlučan univerzitet, ne bi trebalo biti problema.