[ marxer @ 28.09.2011. 11:54 ] @
Juče sam kod klijenta pokušavao da namestim pristup internetu preko dva provajdera. SBB + ADSL

Trenutno se mreža sastoji od par Linksys SRW 2024 svičeva i jednog SWR 2008, ruter Cisco 1841 i SBB-ov modem. Modem je povezan na f0/1 port na Cisco-u, a f0/0 je podeljen na nekoliko subinterfejsa (Biz, Voice, Guest) i prate ih VLAN-ovi konfigurisani na svičevima. Takođe postoji i FR veza prema nekom serveru ...

Prvo sam na ruteru kreirao novi subinterfejs i na svičevima novi VLAN i dodelio mu port na koji ću da prebacim SBB-ov modem, sa ciljem da oslobodim f0/1 da na njega zakačim ADSL ruter koji sam prebacio u bridge mod, pošto mi za konfiguraciju dialera treba interfejs bez subinterfejsa. Kada sam upalio modem na terminalu sam video da je subinterfejs dobio adresu 192.168.100.10 koju mu je dodelio modem, i ništa više ... od SBB-ovog DHCP servera nije stiglo ništa.

1. Vratio sam modem na f0/1 - dobio je svoju javnu IP adresu
2. Dodelio sam novom subinterfejsu IP adresu 10.0.1.1/24, a mom laptopu 10.0.1.2/24. Zakačio sam laptop na port na sviču gde je bio modem - ping radi
3. Vratio sam na subinterfejs "ip address dhcp" i restartovao sve - ruter, modem, svičeve - ništa
4. Promenio sam port na sviču (dodelio sam port na fizički drugom sviču) - ništa
5. Privremeno odustao do neke korisne ideje ...
[ acatheking @ 28.09.2011. 13:43 ] @
Ukoliko je u pitanju paket sa fiksnom javnom IP adresom, SBB je tu adresu je vezao za MAC adresu, u ovom slucaju za f0/1. Kada promenis interfejs, u ovom slucaju na f0/0 gde su ti svi ti vlan-ovi, dolazi do promene i MAC adrese i tu mozda nastaje problem pa ne dobijas ispravan IP na sub-interfejsu.
[ marxer @ 28.09.2011. 14:02 ] @
Koliko znam tada dobiješ dinamičku adresu iz opsega 82.117.x.x, ali dobiješ adresu. Mada, vredi proveriti ... No danas i oni imaju nekakvu havariju, pa nisu mogli da mi odgovre kada sam ih nazvao ... :-(
[ bachi @ 28.09.2011. 17:30 ] @
Glupo pitanje, ali jesi li nakon svega toga restartovao cable
modem na dugme? Jer ako si dobio 192.168.100.x ip od cable modema, znači
da veza radi, nego se modem zaglupeo, a hoće to kad se nakači drugi
mrežni interfejs (sa drugom mac adresom).
[ marxer @ 29.09.2011. 06:50 ] @
Sve restartovao, uključujući i modem, znajući za taj problem ...