[ Ivanjica @ 29.09.2011. 08:42 ] @
Htela bih i trebala da polazem TOEFL, i prema mom planu da se spremim do februara. Treba mi preporuka za skolu ili privatnog nastavnika (ne bi zelela u veliku grupu, jer tu ne moze svakom da se posveti vremena). Zvala sam Institut za strane jezike, oni su vec poceli polovinom septembra i ne dozvoljavaju prikljucivanje u grupu. Mislim da inace skole malo odugovlace sa pripremom, zato uzimam u obzir i privatnog nastavnika. Svi saveti su dobrodosli!
[ Andrej013 @ 30.09.2011. 23:36 ] @
pretpostavljam da pitas za Beograd?
ako moze i Novi Sad, preporucio bih American Studio, njih sam upoznao u americkom kutku u Novom Sadu. Bogdan, nastavnik, je kul momak iz Cikaga, pravi American accent i zna taj toefl u dushu, spremio me je odlicno, dobio sam 100 okruglo, na koliko sam i ciljao.

sto se tice BG-a, ono sto ja znam je americki akademski centar, oni drze sve vrste priprema. taman pocinju u novembru i zavrsavaju u januaru.
http://www.iacbg.org/index.php...rticle&id=75&Itemid=70

definitivno se sve svodi na vezbanje i radjenje gomila probnih testova. necu sada da te savetujem da nadjes na netu koje sve institucije su pravile software za download koji moze da se skine na netu, to ne treba da radis jer je protivzakonito, tako da mozes nesto i da kupis od te literature. ja sam npr otisao u kutak, trazio knjige da kopiram, kopirao i CDove i radio.
pitaj ako te jos nesto zanima.
[ Ivanjica @ 03.10.2011. 13:06 ] @
Hvala za informacije, i da, pitala sam za Beograd.

Zanima me koliko ti je vremena bilo potrebno da se spremis? I koliko se obicno zahteva bodova?

[ Andrej013 @ 03.10.2011. 17:27 ] @
e pa to zavisi na kom si nivou. meni je cura sa engleskog govornog podrucja tako da sam se za speaking spremao godinu dana.(iako toliko, naravno, ne treba)
u zavisnosti od tempa i intenziteta ucenja, moze da se dobro nauci za od 3 nedelje do pola godine.
ja mislim da je objektivno potrebno oko 2 meseca da budes poprilicno sigurna na kom si nivou(kazem ti, ja sam od pocetka ciljao na 100, kada sam stigao na kraj priprema, mislio sam da cu dobiti tako od 100 do 105 i tako je i bilo. nema tu nekih iznenadjenja(ustvari, kad se prisetim, nema iznenadjenja sem speaking dela. pazi, meni je bilo pitanje gde najvise volim da idem u shopping :D tu sam se iznervirao i pricao kako sam muskarac i ne idem u shopping... tako da tu moze da ti dodje bilo sta)

ti imas sasvim dovoljno vremena.

e a za ovo pitanje sto se tice bodova, ne znam kako da ti odgovorim jer ne znam za sta se spremas. za graduate studije u USA je potrebno od 61 za gradski koledz New Yorka do 100 bodova za Columbia University(mada moze i manje ali onda mora da se ide na neke dodatne casove engleskog).

naravno, casovi sami po sebi, nece sve da rese. moras da radis domaci(sastave da pises i sl). ja sam kod kuce citao BBC da bih napredovao za TOEFL i New York Times kada sam se spremao za GRE.
eto, sta god da te zanima, pitaj dok mi je jos sveze :)
[ Ivanjica @ 03.10.2011. 20:11 ] @
Spremam se za PhD, u Evropi. Konkurisala sam na par mesta, ali posto jos nisam dobila odgovore i ne znam sta ce da traze. (Uglavnom u aplikacijama pise da TOEFL nije obavezan, ali je pozeljan.) Ako ne upadnem nigde u ovom krugu, planiram da konkurisem jos negde, pa opet racunam da ce mi sigurno traziti neki papir o znanju engleskog. CAE je mozda bolji jer ne traje kao TOEFL samo dve godine, ali priprema traje mnogo duze.

Raspitala sam se i privatni casovi su uglavnom papreni. Pogledacu jos za kurs IACbg. Cula sam da se ljudi i sami spremaju, plasi me to da bi mogla da se razvucem tako, ali je finansijski svakako bolje, uz mozda poneku konsultaciju. Videcu jos.

Evo, ima jos pitanja :), iz kojih tacno knjiga si radio, posto sam cula da i tu ima vise varijanti?
[ Andrej013 @ 06.10.2011. 18:31 ] @
sto se tice potpuno samostalnog spremanja, za to nisam siguran jer za usmeni i pismeni deo mora neko objektivan da te oceni.
ti imas npr 30 sekundi da kazes ensto na neku temu. to mora neko da slusa i da te oceni. ili mozes i ti sama da se snimis i vids koju bi ocenu sebi dala, al ne znam koliko bi to bilo dobro. za sastave, opet, psotoje sistemi kako pises sastave, to verovatno moze da se nadje po tim knjigama, ali kako sama sebe lepo da ocenis?

za citanje i slusanje, to je ok. bitno je da imas papir i olovku pri sebi i da sve vreme pises teze o ovome sto pricaju ljudi/profesori i sl na slusanju.
to se veba lako jer su odgovori biranje tacnog odgovora od 4-5 ponudjenih...na kraju znas tacno sta si dobro odgovorila a sta lose. komp ti kaze resenje.

ne secam se tacno iz koje sam ja knjige ucio, ali kazem ti, odes u americki kutak ili slico, iskopiras knjigu i obavezno uzmes CD i radis testove sa CD-a. to je najvaznije(ovo sta pise u knjigama je preopsirno uglavnom...procitaj mozda jednu, ali uzmi dosta CD-ova i vezbaj zadatke na njima)
na tim CDovima tezina zadataka jako varira. cesto je nemoguce, npr dobijes tekst od 10.000 reci da procitas za 5 min i odgovaras na pitanja...tada samo skeniras tekst i citas jako brzo, hvatas beleske/teze dok citas i na kraju odgovaras(cesto intuitivno ako nisi sve procitala).

eto, opsirno je sve to ali se lako nauci ako vec znas jezik dosta dobro. bitno je da znas kako funkcionise toefl, sta te ocekuje, da ne bude iznenadjenja i da udjes u neku rutinu resavanja tih testova sto ces postici radjenjem tih pripremnih testova iz knjiga i sl.