[ joejoe @ 19.02.2004. 11:04 ] @
Nova Pazova. 5,000 domacinstava, 20,000 stanovnika. Neko kupus, neko meso, u proseku jedu i vise od sarme. Prvo mesto kad udjes u Vojvodinu putem Bgd - NS. Glavni kvalitet - strateska pozicija. Glavne odlike - droga i hiperprodukcija plasticnih odlivaka.

1 - SBB bio poslao devojke da po selu potpisuju ugovore, pre godinu dana. Odziv preko 90%. Na pola sela stali i nestali. Zasto? Navodno, ptt ih oterao, slicno kao u Banovcima. (Gos'n Nemesise, je l' moze neka inside information?)
2 - KDS-NS skoro prezentovao svoju ponudu na lokalnom sajmu male privrede. 130e prikljucenje, ostalo imate na www.kds-ns.co.yu i www.nscable.net. Rekli da ce razvuci opticki kabal od Backe Palanke preko Neusatza do Neu Pazue (do BG). (Internet iz hr?)
3 - www.kopernikus.co.yu prezentovao svoju ponudu, u saradnji sa Antelom (?). Kopernikus tvrdi da je izveo 90,000 prikljucaka za druge, a sad ce da postane distributer. 70e priljucenje, 3e pretplata, 25dom + 14sat kanala ("Ne dam vise, jer ti ionako vise ne mozes da gledas na svom starom televizoru!"). Mreza striktno koaksijalci, max brzina 256kbps(?). Kazu, ocekuju 30% domacinstava (1,500) da se odmah prijavi, oni u zgradi na centru postavljaju Grundig baznu stanicu, i za 7 dana vec prvi dobijaju signal. Zvuce ozbiljno i simpaticno, samo problem je sta je neko iz Kopernikusa rekao lokalnim glavesinama: "Nema govora o internetu." Dalje, da bi postavili internet baznu stanicu TRAZE 500 PRIJAVLJENIH internetdzija. Dakle, NECE biti interneta ako vam mi uvedemo KDS. Moje pitanje: na kojoj je drozi ovaj Ivica iz Kopernikusa, molim vas lepo? Bre, covek insistira da je net preko kabla lose resenje, retko gde implementirano. Slazem se, ali daj mi ADSL (kao t-dsl) pa mi i ne treba shtap-kanap netcable resenje. A ovako, netcable je i jedino zbog cega vredi uvoditi KDS (zivijo nam lelekom)
4 - Predstavnik demokratski izabranih vlasti kaze da mi, gradjani, poslusamo ko sta nudi, pa da onda sami izaberemo(, a Kopernikusu su vec 'dali' zgradu na centru, licemerne pacovcine).

Pitanja:

1 - Posto vlast tvrdi da je utakmica fer i otvorena, zasto SBB, Ptt (ko god hoce) ne nahrani glavesine (300e), zakupi salu bioskopa (50e) i iznese svoju ponudu?
2 - Zasto vlast u opstini Stara Pazova, odnosno MZ Nova Pazova, nije raspisala tender? Tako bismo imali ROKOVE, definisane standarde, najjeftiniju izvedbu. Valjda je u mutnoj vodi bolje pecanje...
ps.
3 - Zasto isti nisu iskoristili skoro polaganje kanalizacionih cevi i polozili cevi za optiku pored njih? Ograniceni...
4 - Zasto isti nisu napravili KDS, pa ga onda iznajmljivali providerima servisa? Ponovo, ograniceni...
5 - Kablovi se razvode po banderama, ushorenim ulicama, po ravnici. Troskovi: kabal, monter, zakup bandere, eventualno pojacivac, bazna stanica, risiveri. Prihod: u prvih mesec dana 1,500 * 70e = 105,000e. Ukupno u prvoj godini 4,000 * 70e = 280,000e. A gde je pretplata? Zasto provideri traze da odmah pokriju troskove izgradnje sistema, puta n? Zasto ne investiraju, pa kvalitetnom uslugom privuku sto vise musterija, i polako, kroz par godina, isplivaju na nulu, pa je posle sve cist cjar. Zato sto je prost puk stoka neopevana, kod njega sve prolazi, i trebalo bi ovakve tirade ponavljati istom, kako bi dosao sebi. A ovakav bezobrazluk providera nagraditi postupkom Hommina (hint: epizoda kad ljubi TV).
6 - Zar nije bolje biti npr. kod SBB-a, nego kod egzoticnog malog provajdera? Zbog nize cene, vise usluga, razmene tipova izmedju korisnika (neko odavde ce napisati plugin za dscaler za SBB, a za tamo neki small-time venture niko nikad...)