[ I AM BORGS @ 01.10.2011. 11:44 ] @
pozdrav ! pokušao sam preci na linux . istalirao sam ubuntu, kbuntu,mint,xubuntu. i nijedan linux mi nije prepoznao tv card. našao sam i driver za tu karticu, inače linux mi je nasao graficku karticu, zvucnu, samo imam konstantan problem sa tv card.moram da napomenem da sam početnik u linuxu. i da nisam znao instalirati taj driver. otpakovo sam tar datoteku i tamo ima install. ali ne znam dalje. znam da se neradi kao u windowsima- next,next.... dali se instalira u terminal ili gde ? nesviđa mi se myth tv jel ima kakav drugi program ? da mi radi tv card odmah bi prešao na linux. koju verziju linuxa mi predlažete , vidim da za početnike može mint , pa bi instaliro mint.
konfig: asus-m2npv-mx
athlon3200+
ram:2,5 gb
graf:nvidia 6150 integrated
zvuk: adi soundmax 1986a integrated
svaki savjet i pomoč dobrodošla !!!
[ Panta_ @ 01.10.2011. 18:07 ] @
Iskopiraj izlaz dmesg i lsusb komandi. Za taj drajver sto si skinuo procitaj u install ili readme datoteci kako se instalira. Obicno ide:
Code:
cd /putanja/do/raspakovanog/drajvera
.configure
make
sudo make install

Pre ovoga, instaliraj build-essential paket: sudo apt-get install build-essential
[ I AM BORGS @ 02.10.2011. 09:43 ] @
probacu sta si napiso ,pa cu viditi sta dalje.
[ I AM BORGS @ 03.10.2011. 20:15 ] @
instaliro sam build essetial.. u readme fileu piše :make , make file , install. ali ipak nejde install. znam da je make napraviti ali gde i kako to ne znam ono što si napiso iskopirati izlaz ....baš nisam razumio. molim za razumevanje pošto sam totalni početnik u linuxu i molim za dodatnu pomoč.
ps : ipak sam instaliro ubuntu 11.04
[ tdjokic @ 03.10.2011. 22:23 ] @
Citat:
I AM BORGS: instaliro sam build essetial.. u readme fileu piše :make , make file , install. ali ipak nejde install. znam da je make napraviti ali gde i kako to ne znam ono što si napiso iskopirati izlaz ....baš nisam razumio. molim za razumevanje pošto sam totalni početnik u linuxu i molim za dodatnu pomoč.
ps : ipak sam instaliro ubuntu 11.04
Ove cudne komande se rade u terminalu / konzoli / komandnoj liniji.

Znaci, prvo ovo "iskopirati izlaz". Ides u terminal, tamo upises dmesg, zatim pritisnes Enter i dobijes gomilu nekih stvari. To onda "Copy&Paste" u tvoj odgovor. Slicno i sa lsusb.

Ove druge,

.configure
make
sudo make install se rade slicno, jedna po jedna. Samo je upises u terminal i Enter i ono krene da veze . Ako uspe prva, radis drugu, pa trecu. Kod trece ce ti verovatno traziti tvoj password, jer tu pise "sudo" u komandi i onda si kao administrator za tu komandu.
[ dare023 @ 04.10.2011. 18:35 ] @
Koliko vidim na ovom linku da radi na linuxu,pogledaj temu, a u poslednjem postu piše postupak i imaš link do nekog faja koji je potreban.(ako je to ta kartica)
[ I AM BORGS @ 04.10.2011. 20:39 ] @
hvala na dobrim uputama. potrudit cu se da to napravim.ako uspijem? dare- to je ta kartica. javim se svakako i ako uspijem i ako negde zapnem.
[ I AM BORGS @ 04.10.2011. 20:47 ] @
hvala na dobrim uputama. potrudit cu se da to napravim.ako uspijem? dare- to je ta kartica. javim se svakako i ako uspijem i ako negde zapnem.
[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 11:32 ] @
ipak sam zapeo !! evo sa linka upute:
instalacija je jednostavna, otpakiraš arhivu, recimo na Desktop, otvoriš terminal, utipkaš


Kod: Označi sve

cd Desktop/linux_install_package





i onda pokreneš skriptu za instaliranje



Kod: Označi sve

sudo sh ./install.sh





upišeš svoju šifru, pokreneš i naðeš si nešto 10-tak minuta za radit dok ne iskompajlira i postavi driver.

Kad je gotovo, restartaj komp, uštekaj TV stick, otvori terminal i upiši
.....
otpakiro sam na desktop, otvorio terminal e sad šta znači označi sve ? označio sam
upiso cd Desktop ... kaže nema naredbe itd itd. i na kraju nema moje šifre - kako nema ??? molim pomoč
[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 13:47 ] @
dodao bi da imam osječaj da grešim u nekim malim detaljima, da mi je nešto promaklo. pokušavam i dalje ,ali ne uspjevam. pozz
[ dare023 @ 05.10.2011. 15:34 ] @
Otvoriš terminal i kucaš
Code:
cd Desktop/linux_install_package 
- "linux_install_package" zameniš sa nazivom direktorijuma koji je nastao kad si raspakovao fajl
zatim kucaš
Code:
sudo sh ./install.sh
- tražiće ti tvoju root lozinku,nadam se da je znaš,pravio si je kad si instalirao sistem
Code:
upišeš svoju šifru, pokreneš i naðeš si nešto 10-tak minuta za radit dok ne iskompajlira i postavi driver.
          Kad je gotovo, restartaj komp, uštekaj TV stick, otvori terminal i upiši
ovo ti je valjda jasno :)

i dalje u istom terminalu kucaš one naredbe što su ti date i to je to.
Kaffeine instaliraš sa sudo apt-get kaffeine,mada mislim da će raditi i vlc...

[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 18:11 ] @
ovo što si prvo napiso neradi : cd Desktop... imam otpakovan file imena -linux_install_package , pokušo sam i promjeniti ime dir. i u terminalu mi pokazuje da nema takvog direktorija, iako sve stoji na Desktopu. u otpakovanom dir ima :history, install, readme i v4l rtl 2832_install.tar.bz2
neka caka postoji da neče. nemogu verovati da neče!!
lozinku znam -kad sam instaliro sistem upiso sam.
kaffein sam skinuo sa neta iz update managera i dobar je jer ima opcije suorce što je tv card i ima scan da nađe programe
pozz
[ tdjokic @ 05.10.2011. 18:28 ] @
Obrati paznju, mora strogo tacno da se pise, vazno je i veliko slovo i svaki znak. Malo sam zamesao - ako si instalirao Mint, onda je lakse - odes u onom grafickom File browseru gde hoces i tamo desnim klikom na misa pozoves meni, pa ima "Open in terminal" a ima cak i "Open as administrator" tako da ne moras da se mucis peske da menjas direktorije.

A za peske takodje ima jedan jeftin trik a mislim da nije vezan za Mint. Udjes gde bilo, prvo uradis "dir" i ono ti izredja sve sto ima. Ako je to sto tebi treba tu, odmah uradis cd pa copy&paste u samom terminalu, nema greske, nema zabune. Malo eksperimentisi, to dobro dodje cesto. Zasto kucati kojesta kad moze Copy&Paste.

Ja sam vec oguglao u vezi toga, snadjem se kad zagusti, a ne znam precizno ni to malo sto znam - nekad ispred tog direktorija gde hoces da odes treba staviti onu crtu / ne znam tacno, i to malo probaj.
[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 19:47 ] @
pazio sam da tačno ispisujem. sa npr : cd Desktop. radio sam copy -paste u terminalu. instaliro sam ubuntu 11.04.
[ dare023 @ 05.10.2011. 19:57 ] @
Evo ja sam skinuo taj fajl i copy/paste onih naredbi radi,znači negde grešiš
[ tdjokic @ 05.10.2011. 21:15 ] @
Pokusaj ovo:
Code:
to@to-M9LTS-G-P7 ~ $ cd Desktop
to@to-M9LTS-G-P7 ~/Desktop $ 


Znaci oznacis misem tekst u terminalu i onda Copy, zatim ovde levo izaberes ono Code pa tu Paste tvoj tekst i onda bi trebalo da se vidi kao ovo moje gore. Na taj nacin bi mogao ovde pokazati komande koje si radio i kako si radio.

Pitao si ranije sta znaci ono "Kod: Oznaci sve" verovatno je to nesto vezano samo za onaj forum, ovde toga nema na taj nacin.






[ tdjokic @ 05.10.2011. 21:24 ] @
Odakle pocinjes? Sta se prvo vidi u terminalu? Uradi odmah tu "dir" i pokusaj da nam to pokazes kao sto sam opisao a u principu moze i kao obican Paste:

to@to-M9LTS-G-P7 ~ $ dir Documents maliPC.jpg Pictures Videos
bin Downloads Music Public zbrka.jpg
Desktop ies4linux-2.99.0.1 pes-dup.jpg Templates
to@to-M9LTS-G-P7 ~ $ cd Desktop
to@to-M9LTS-G-P7 ~/Desktop $ cd /
to@to-M9LTS-G-P7 / $ dir
bin etc lib mnt root srv usr
boot home lost+found opt sbin sys var
dev initrd.img media proc selinux tmp vmlinuz
to@to-M9LTS-G-P7 / $ cd home
to@to-M9LTS-G-P7 /home $ dir
to
to@to-M9LTS-G-P7 /home $ cd to
to@to-M9LTS-G-P7 ~ $

Ako kreces iz home onda nece, moras uci u tvoj folder, u mom slucaju "to" (toma). Onda ili prvo cd [tvoj folder] pa ponovo cd Desktop ili odjednom cd [tvoj folder ]/Desktop sto je kod mene cd to/Desktop.

[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 21:44 ] @
evo prvi deo koji nevalja :darko@darko-System-Product-Name:~$ cd Desktop/linux_install_package
bash: cd: Desktop/linux_install_package: Nema takve datoteke ili direktorija
darko@darko-System-Product-Name:~$
[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 21:54 ] @
evo slike da je sve na desktopu .
[ tdjokic @ 05.10.2011. 22:01 ] @
darko@darko-System-Product-Name:~$ uradi ovde dir, da vidimo sta ce da pokaze.
[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 22:13 ] @
darko@darko-System-Product-Name:~$ dir
digivox examples.desktop Javno Preuzimanja Slike Ubuntu\ One
Dokumenti Glazba Predlošci Radna\ površina Snimke
darko@darko-System-Product-Name:~$
[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 22:23 ] @
evo slika
[ tdjokic @ 05.10.2011. 22:29 ] @
Pa ovde je izlistano nesto drugo, nije ona slika. Da nije zbog jezika, da nije Desktop ustvari Radna povrsina ili sta vec? Tamo gde su kod mene na engleskom Javno Preuzimanje i ostalo je Desktop ali kod tebe to nije tako, tvoj Desktop je onda Radna povrsina? Valjda bi komanda morala glasiti cd Radna povrsina/linux_install_package.
[ tdjokic @ 05.10.2011. 22:30 ] @
Pa da, tvoj Desktop je zaista "Radna\ povrsina", to moras koristiti u komandi!
[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 22:33 ] @
da jezik je hr. probaču tako sa radna površina.
[ tdjokic @ 05.10.2011. 22:47 ] @
Ja imam za tastaturu 3 jezika - ugalvnom sve radim na USA, kad mi treba srpski-latinica izaberem Hrv a kad mi treba srpski-cirilica izaberem Srb i ako bas tada nesto zatreba da uradim u terminalu onda ne valja, lozinka nije dobra, moras i na to obratiti paznju da je uneses kao sto si je definisao.
[ I AM BORGS @ 05.10.2011. 23:06 ] @
neradi ni sa Radna\ površina ... ispisuje da nema opet direktorijuma. nešto je napravio ali je ispiso da nema ništa u arhivi i još nešto itd itd. probao sam sa linux_ install ... i sa v4l... i sa dir dvb u kojem su otpakovani filei i ništa.
nastavljam sutra -sada sam več preee umoran. pozzz
[ newtesla @ 06.10.2011. 07:45 ] @
Koristi TAB dugme na tastaturi da bi:

-1 tab završava reč umesto tebe - komanda, ili ime direktorijuma, kada samo jedna počinje tako kako si otkucao: cd Ra<tab> će otkucati pravi naziv do kraja.

-2 tab-a će ti dati predlog svih komandi kada ih više počinje tako kako si otkucao - cd <tabtab> će dati spisak svih direktorijuma.

Tab je super dugme kad su imena komsndi dugačka, takozvane kobasice;) aj pa probaj.

Inače, komanda za listanje direktorijuma je ls, a lista mnogo više kada joj se kaže ls- al - nisam ni pojma imao da radi dir u bash-u?

edit: komanda je ls -al
nego sam kucao sa mobilnog, greška.

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 07.10.2011. u 08:40 GMT+1]
[ tdjokic @ 06.10.2011. 09:20 ] @
Kod mene ovo sa Tab nece. Ja koristim strelice gore/dole i onda lista sve od ranije/kasnije. Mint 9 je u pitanju, LTS.
[ I AM BORGS @ 06.10.2011. 11:40 ] @
evo ispisa iz terminala : gde grešim ? Starting to install
tar: površina/linux_install_package/v4l_rtl2832_install: Nije nađeno u arhivi
tar: Exiting with failure status due to previous errors
cd: 20: can't cd to /home/darko/Radna
make: *** Nema propisa za izradu mete `clean'. Zaustavi.
make: *** Nijedna meta nije navedena, niti je ijedan makefile pronađen. Zaustavi.
make: `install' je ažuriran.
cd: 25: can't cd to /home/darko/Radna
Installation Done
[ I AM BORGS @ 06.10.2011. 11:42 ] @
kod mene radi i Tab i strelice gore- dole
[ tdjokic @ 06.10.2011. 13:26 ] @
Ja sam zbog ove "Radne\ povrsine" odavno prestao da koristim racunar na domacem jeziku, samo engleski. Tu nema zabune. I svaki novi program odmah razumes. Jedino kad bas pisem nesto zvanicno organima vlasti ili ovde lokalno neki mejl, onda koristim srpski, ali ni tu ne koristim ona slova sa kukicama gore.

Pokusaj ono sto sam rekao pre - da kopiras sadrzaj terminala pa da ga ovde ubacujes pomocu one komande (jedna od ovih brojnih na levoj strani) Code, jer se tako tacno vidi sta je pisalo, kao da si stavio sliku a lakse se stavlja. Kad kliknes na
Code:
 [ code ]proba[ /code ] 
izadju ovako kao sada kod mene a tekst stavljas u sredinu, izmedju prve i druge reci "code" kao ovde rec "proba". Ja sam malo pokvario / pomerio da bi se videlo kao tekst, inace se izvrsava pa ne mozes da vidis komandu.
[ I AM BORGS @ 06.10.2011. 13:36 ] @
Code:
darko@darko-System-Product-Name:~$ cd Radna\ površina/linux_install_package/
darko@darko-System-Product-Name:~/Radna površina/linux_install_package$ dir
history.txt install.sh v4l-dvb-abd3aac6644e v4l_rtl2832_install.tar.bz2
install readme.txt v4l_rtl2832_install
darko@darko-System-Product-Name:~/Radna površina/linux_install_package$ sudo . install.sh
[sudo] password for darko:
sudo: .: command not found
darko@darko-System-Product-Name:~/Radna površina/linux_install_package$ ls
history.txt install.sh v4l-dvb-abd3aac6644e v4l_rtl2832_install.tar.bz2
install readme.txt v4l_rtl2832_install
darko@darko-System-Product-Name:~/Radna površina/linux_install_package$
Code:
[ I AM BORGS @ 06.10.2011. 13:41 ] @
ne znam više šta bi reko. jedan običan driver mi pravi tolike probleme. sve je super kada se skida sa update managerom. a nisam se ni u snu nadao takvim problemima sa ručnim instaliranjem drivera. užas , užas
[ dare023 @ 06.10.2011. 14:26 ] @
Nije ovde problem u drajveru,već u tome što ti se Desktop zove Radna površina.
Terminal ne može da obradi nazive datoteka i fajlova sa prazninom,a nisam siguran ni za naša slova.
Instaliraj ti lepo engleski jezik (ako nije već instaliran),pređi na desktop na engleskom uradi to što treba i vrati se na svoj jezik ako ti nešto znači.
Ja se sav zabunim kad mi je program na srpskom,ali ja sam navikao na engleski još kad je Sir Clive Sinclair bio glavna faca.('bem ti al' sam mator)
Možeš eventualno da probaš još nešto : desni klik na taj folder sa drajverom pa odabereš "open in terninal" i preskačeš prvu komandu (ono cd ...),ne znam da li to može u ubuntu ali evo ovde je objašnjeno , treba da instaliraš jedan paket i radiće.
[ HeYoo @ 06.10.2011. 16:25 ] @
Mozes prekopirati taj folder iz radne povrsi u home direktorijum. Tako ne moras cd-ovati mada vidim da si ipak uspeo.


darko@darko-System-Product-Name:~/Radna površina/linux_install_package$ sudo . install.sh
[sudo] password for darko:
sudo: .: command not found


Greska je obelezena crvenom bojom.

Da bi izvrsio intall.sh treba da otkucas: sudo sh install.sh ili sudo ./install.sh
[ I AM BORGS @ 06.10.2011. 20:38 ] @
prekopiro sam taj folder u home i proradilo je install !! i ispisao instalation done.sada je problem sa : Kad je gotovo, restartaj komp, uštekaj TV stick, otvori terminal i upiši



Kod:
dmesg | grep dvb





treba ti izbacit na kraju nešto kao:

[ 69.371769] dvb-usb: USB DVB-T Device successfully initialized and connected.

[ 69.372217] usbcore: registered new interface driver dvb_usb_rtl2832u

Dalje bitno je da instaliraš dvb-apps paket (ako si instalirao Me TV, onda ne treba jer se instalira s njim ali ako imaš Kaffeine koji je bolji po mojem mišljenju onda moraš instalirat).

U terminalu:



Kod:
sudo apt-get install dvb-apps

sada stane sa dmseg i grep dvb. kad ukucam-sudo apt-get install dvb-apps stoji tako i više od 1 sat. pokušao sam zatvoriti terminal pa sam dobio poruku : terminal radi ako pokušam zatvoriti obrisače se sve . dali da ga ostavim da radi do beskraja (terminal) ili šta??
[ dare023 @ 06.10.2011. 21:31 ] @
Idi u menadžer paketa i proveri da li su ti omogućeni universe i multiverse repoi.
Evo ti uputstvo kako se radi

[Ovu poruku je menjao dare023 dana 07.10.2011. u 06:32 GMT+1]
[ I AM BORGS @ 07.10.2011. 17:27 ] @
e imenjače !! sad si mi još dodo problema .znaš da sam totalni početnik linux-a , ali pokušaču.
[ I AM BORGS @ 08.10.2011. 09:00 ] @
još sam nekoliko puta pokušavao install ,nije sve ispisano u terminalu kao sa linka... ali sam dobio ispis u terminalu firmware itd itd. naredbom lsusb dobio sam_darko@darko-System-Product-Name:~$ lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 002: ID 1f4d:b803 G-Tek Electronics Group Lifeview LV5TDLX DVB-T [RTL2832U]
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
darko@darko-System-Product-Name:~$
jel instaliran driver ?? i opet u kaffeinu neaktivni suorce i scan. kako ih aktivirati ako je driver instaliran? ili možda drugi program ? pozz
[ dare023 @ 08.10.2011. 09:22 ] @
Jesi ispratio uputstvo do kraja?
Probaj neki drugi program,na primer tvtime ili vlc plejer.
[ I AM BORGS @ 08.10.2011. 12:01 ] @
jesam. instaliro sam tv time i on samo blicne nece da se otvori ?? u kaffeine znam postupak ali nije aktivno suorce i scan ?? kuco sam lsusb i ispiso je tv card rtl.... a gle ovo :.ali ako ti je kartica izlistana na lsusb naredbi..sad ti preostaje da kazes kaffeinu da nju koristi. kako ???
[ tdjokic @ 08.10.2011. 13:40 ] @
Mislim da ne ide tako. Ja uradim lsusb i vidi se neki USB uredjaj a nema drajvere i ne radi. Racunar ga samo prepozna ali ne moze da ga pokrene.
[ I AM BORGS @ 08.10.2011. 14:03 ] @
da tako je ko što si napiso : i kod mene .pokaže on rtl 2832u (lsusb) ali opet kako dalje instaliro sam me tv - neče, instaliro tv time -neče, kako dalje ? pozz
[ dare023 @ 08.10.2011. 17:36 ] @
A što se lepo ne učlaniš na taj forum i pitaš ljude?
Evo ti još jedno uputstvo :https://help.ubuntu.com/community/DVB-T_(USB) ,pa vidi.Tu se spominje firmver,možda je u tome stvar?
[ I AM BORGS @ 08.10.2011. 20:36 ] @
vidim da sam dosadio. hvala na linku- učlanio sam se. nije firmware jer terminal ispisuje da je firmware instaliran. hvala svima koji su pomogli !!!! pozdrav