[ dumit @ 01.10.2011. 15:38 ] @
Pozdrav , čačkao sam nešto po particijama( smanjivao,delio,spajao...)i napravio čudo.Nije mi prvi put da to radim i do sada je bilo uspešno,nikad problem nisam imao. Koristio sam Paragon Partition Manager i Partition Magic ili manager ,nebitno.Bitno je ono što mi se desilo, sve particije su mi ostale Logical ,nemam sistemsku particiju pa ne mogu da instaliram OS (win 7,pokušao i win xp) .Kako da napravim system partition, inače na računaru nemam instaliran više ni jedan OS?Prilikom instalacije win 7 kada dođem do dela da biram particiju na kojoj hoću da ga inst. bilo koju da odaberem piše "Setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition. See the setup log files for more information"

[Ovu poruku je menjao dumit dana 01.10.2011. u 17:41 GMT+1]
[ calexx @ 01.10.2011. 16:29 ] @
Pošto si "nešto čačkao" onda ti verovatno nije važan sadržaj particija a onda je rešenje lako. Logičke particije se kreiraju u ekstended particiji (koja je jedna vrsta primarne) i na hardu može postojati samo jedna takva. Sada lepo smanji tu ekstended particiju (ako je potrebno izbriši neku od logičkih da bi moglo da se smanji) pa na tom prostoru kreiraj primarnu. Najbolje da to bude na početku harda.
Ako nešto ne ide, daj da vidimo kako izgleda hard u Disk managementu a usput napiši da li i koja particija može da se briše a koja ne može.
[ dumit @ 01.10.2011. 16:56 ] @
Rekoh da nemam ni jedan os instaliran na kompu .Logičke particije se kreiraju u ekstended particiji (koja je jedna vrsta primarne)... pokušao sam da napravim jednu primarnu(sistemsku) particiju brišući jednu od postojećih koje imam ali na kraju opet dobijam logičku ?! Ovo sam pokušavao prilikom instalacije win7, ne znam kako drugačije.Imam jednu particiju od 50GB koju sam obrisao i sad je Extended , šta sad ?
[ calexx @ 01.10.2011. 17:56 ] @
Pretpostavljam da je ceo hard zauzela ta ekstended particija i kada obrišeš logičku, opet ostaje prostor samo u njoj. Obriši neku logičku i onda odradi resize te ekstended particije da napraviš baš prazan prostor. Da vidimo šta pokazuje Disk management.
[ dumit @ 01.10.2011. 18:23 ] @
Ovako, mislim da se ne razumemo,u kompu imam 4 particije :
1.140GB logical (skladište) ,tu sam napravio grešku spojivši particiju sa podacima i system particiju
2.16GB logical (skladište)
3.50GB Extended (na njoj je bio win 7)
4.25GB logical (prazan)
Prve dve particije ne mogu da formatiram ,naravno,zbog podataka koji su na njima tako da mi ostaju ove 2 zadnje.Inače,pored win7 sam imao i win XP pa sam formatirao particiju na kojoj je bio isti i tako je počelo sa smanjivanjem,deljenjem,spajanjem...Znači, na mašini koja nema OS pokušavam da instaliram win7,win xp ali mi ne uspeva jer kada dođem do dela da biram particiju na kojoj hoću da inst.OS bilo koju da odaberem piše "Setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition. See the setup log files for more information". Ovo pišem sa drugog kompa
[ calexx @ 01.10.2011. 19:29 ] @
Logičke particije ne mogu da postoje same za sebe nego samo kao deo ekstended particije. Ta treća je verovatno prazan prostor neke obrisane logičke particije. Na kraju, ekstended particija ima zeleni okvir, logička svetlo plavi dok su primarne tamno plave.
Sve ovo je samo nagađanje dok ne pokažeš Disk management. ;)
[ dumit @ 01.10.2011. 19:51 ] @
Ne vredi,neće pa neće,sad sam obrisao podatke i sa moje particije.Skinuo sam HD i nosim ga sutra-prekosutra kod druga da spasemo što se spasti može...Pozzz