[ pc.servis.bg @ 04.10.2011. 12:52 ] @
Napokon se pojavila prava zamena za X58, posle celokupnog onog fijaska sa P67 B2 / B3 pa onda Z68.

Sve u svemu po onome sto kruzi po netu koliko sam uspeo da provalim bice quad RAM setup i jos dosta nekih novih stvari.
Za sada ima jako malo informacija i slika uopste.

Ako neko ima neke nove informacije neka baci ovde da probamo da ispratimo sta je to sta dolazi, da li je vredno zamene ili ce opet da bude B2 / B3 pa ZX79 ...

Koliko sam uspeo da vidim ima nekoliko izvestaja sa IDF.

http://www.legitreviews.com/article/1711/

http://www.anandtech.com/show/...-from-gigabyte-msi-at-idf-2011

http://www.pcworld.com/article..._the_x79_factor_in_photos.html


[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2011. 13:03 ] @
Nece biti nikakvog fijaska sigurno - Intel se dobro opekao sa consumer verzijom Sandy Bridge-a :-)

Ocekuje se da ce X79 i SB-E CPU-ovi krenuti u prodaju sredinom novembra.

Sto se samih CPU performansi tice, ne ocekuje se nista specijalno... ali ce zato memorijske performanse biti prilicno vece, sto znog quad-channel memorije (za koju ce vam trebati bar 4 DDR3 DIMM-a) sto zbog AVX instrukcija koje ce omoguciti 256-bitno citanje i upisivanje.

Jos jedna prednost oko memorije ce biti i max. podrzana memorija - ovo ce biti prvi put da kucne "workstation" ploce mogu da podrze 64 GB RAM-a, sto ljudima koji se aktivno bave intenzivnim HD video editing-om moze da bude vrlo zanimljivo posto ce gomila materijala moci da cuci u memorijskom kesu :-)

Takodje, Intel-ov Core i7 3930K ce biti ubitacno dobra kupovina za ljude kojima trebaju performanse - 6 jezgara, Sandy Bridge arhitektura i parcijalno otkljucan multiplikator za oko 500-600 EUR - to u praksi znaci komotnih 4.5 GHz sa vazdusnim hladjenjem... dodati tome i quad-channel DDR3, i to ce biti monstruozno dobar workstation setup.

Ja isto imam X58, skoro 3 godine i zamenicu ga odmah za X79. Vec sam kupio 4 DDR3 DIMM-a od po 4 GB :-)
[ StORM48 @ 04.10.2011. 13:37 ] @
Slabo ima modula od po 8GB. Kakva je situacija u Nemačkoj? Ja sam nešto gledao, ali nisam našao ništa iz "gornjeg doma", sve neke "value" varijante, koje me ne zanimaju.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2011. 13:48 ] @
Hmm... Isto je i ovde jako mali izbor.

http://geizhals.at/?cat=ramddr3&xf=1454_8192#xf_top - samo 5 komada...

Znaci oko 200 EUR po komadu, ali samo DDR3 1333 (CL9-9-9-24)

Ali dobra stvar je sto ce hi-end X79 ploce imati po 8 DIMM slotova, sto znaci da mozes da natovaris 32 GB memorije sa daleko sirom ponudom 4 GB DDR3 DIMM-ova.

E, sad, kome treba 64 GB... taj ce biti ili ogranicen na DDD3-1333 ili... ce morati da saceka.
[ StORM48 @ 04.10.2011. 14:39 ] @
E pa onda OK, nadam se da će 8 slotova biti raspoloživo bez potrebe da se roba čeka mesec dana i preko pola sveta putuje.
To je onda rešenje, a čak je i jeftinije. 64GB mi nije neophodno (mada se ne bi bacilo, svakako), pa ću se lako uklopiti.

Pozdrav
[ Kosta ******um Rex Persia @ 04.10.2011. 16:16 ] @
Corsair je najavio svoje Vengeance module od 1333 i 1600 MHz od 8 GB, pogledajte vest na http://www.tcmagazine.com/tcm/...-and-value-select-ddr3-modules


Ali prava poplava modula od 8 GB čeka nas tek sledeće godine, kada nas očekuju i bolje latencije i brzine za iste. :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2011. 16:24 ] @
Problem sa 8 GB modulima je prost - malo kome trebaju.

Desktop Sandy Bridge platforme su sasvim zadovoljne sa 8 GB RAM-a (2 x 4), sa 8 GB modulima bi to vec bilo 16 GB, a toliko memorije desktop userima danas jednostavno jos i dalje ne treba, posto i ovako i onako ne bi mogli da je iskoriste...

Sandy Bridge E je takodje mrka kapa - sa plocama koje ce imati 4 DIMM-a je opet moguce imati i 16 GB sa 4 GB modulima... a 16 GB, opet, ce zadovoljiti i vecinu workstation korisnika...

Ostaju samo bas zesci useri sa ogromnim potrebama.... problem je sto oni ne cine bitno trziste, sto znaci male tiraze... dakle vece cene i slabu ponudu.
[ pc.servis.bg @ 05.10.2011. 09:34 ] @
Kod nas ima nekoliko ljudi koji se bave sto video obradom sto 3D modelingom za velike filmske kuce.
Ti ljudi zanavljaju masine na svakih 6 meseci i u proseku imaju po 3 masine.
Imam srecu da jedan od njih kod mene radi odrzavanje, taj covek sada na X58-icama ima 16Gb i 32Gb RAM ako sam dobro zapamtio i vec je poceo da se raspituje za X79 i 64Gb rama, takodje i fura neki RAM disk, a SSD-u necu ni da pricam.

Izgleda da je i Kingston najavio 64Gb.
http://gigabytedaily.blogspot....on-demo-64gb-of-memory-on.html

Samo po mom iskustvu ovo kod nas nece stici u skorije vreme, a i kada stigne kostace ko nov jugo.

Bice zanimljivo videti da li ce X79 imati SSD kesing i da li ce imati bolje rezultate nego sto je sada.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 05.10.2011. 18:14 ] @
Da, X79 će imati SSD caching. A kako će se pokazati, verujem barem isto tako dobro kao i na Z68 čipsetu, ako ne i malo bolje.
[ morgoth_bauglir @ 12.10.2011. 21:12 ] @
Dobra stvar za X79 je sto ce biti kompatibilan sa kulerima koji su se koristili na X58 i 1366 socketu... Dakle, ko ima Noctua NH-D14, furace je jos neko vreme. :-) A kako sam cuo, Intel nece davati box kulere uz nove procesore, vec ce posebno prodavati njihovu opremu za vodeno hladjenje, ako neko hoce da tera 5 GHz i vise... Kad se na sve ovo dodaju jos 3-Gate tranzistori, 22 nm tehnologija izrade, quad-chanel memorija... Bice interesantno, u najmanju ruku! :-)
[ mi.bo @ 06.11.2011. 16:29 ] @
Pozdrav,

Vidim da se o X79 dosta priča u poslednje vreme.
Ono što mene zanima je da li će X79 moći da podrži recimo 64Gb RAMa ili više?
Ovo je veoma bitno kada se radi rendering, mi već sada pakujemo po 32Gb RAMA u nekim mašinama, a mogo bi značilo kada bi moglo i po 64.

Da li neko ima informacije vezane za ovo?
[ morgoth_bauglir @ 06.11.2011. 16:33 ] @
Moze, ali ako uspes da nadjes module od 8 GB (kod nas ih jos uvek nema) i ako si voljan da platis povecu sumu novca za njih...
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2011. 20:06 ] @
X79 je konacno izasao :)

Upravo sam narucio:

- Asus P9X79 Pro
- Core i7 3930K (IMHO, najbolji odnos cene/performansi)
- 16 GB RAM-a DDR3 2133 MHz, posto vec imam 16 GB iste takve spremne - taman da popunim svih 8 DDR3 slotova :)

Ploca je "in-stock", ali CPU dolazi tek za 4-5 dana i takva je situacija po svim DE prodavnicama... tako da, mozda budem imao robu za vikend hehe :-) A onda stari X58 ide u zasluzenu penziju (a naradio se ohoho - malo li je 3 godine za platformu koja je i u poslednjim danima i dalje medju najbrzima ako se popuni sa 6-core procesorom...

A najbolja stvar u celoj prici sto za "matori" Core i7 970 i X58 plocu sigurno mogu dobiti bar 400-450 EUR na ebay-ju, pa ce zamena za novu platformu da izadje 400-450 EUR...

Sto je f#@&^ckin neverovatno koliko je IT postao jeftin u odnosu na stare dane - za 450 EUR love bivas apgrejdovan na najjacu desktop platformu koja postoji (ako se to uopste moze nazvati "desktop" platformom)... do pre nekoliko godina bi takav upgrade kostao bar 2-3x vise.

Steta sto je Intel odavno uradio sve sto mogu da sprece dual-socket desktop ploce :)

U svakom slucaju, javljam utiske cim budem to zbudzio... ali svakako mislim da ce LGA2011 biti novi X58, i da ce biti "aktuelna" podjednako dugo kao i X58, osim ako se Intel ne odluci da nam to zadovoljstvo ukine (a vec je suvise cudno :-)
[ morgoth_bauglir @ 14.11.2011. 23:25 ] @
Pa uzdravlje! :-)

Dobra kupovina svakako, a i sto kazes, nije prevelika investicija ako prodas X58 masinu da bi presao na X79. Za 500 evra si apsolutno miran naredne 2-3 godine.
[ Igor Gajic @ 15.11.2011. 18:06 ] @
http://www.kitguru.net/compone...sair-vengeance-1600mhz-review/
http://www.kitguru.net/compone...-2400mhz-quad-gtx590-review/9/
http://www.guru3d.com/article/...rocessor--msi-x79agd65-review/

Sulude performanse... Po velikoj ceni. Bar za smrtnike koji zive u Srbiji :P
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2011. 18:52 ] @
Pa osim ako nemas nameru da ides na neko takmicenje u overklokovanju, nema nikakve potrebe da kupujes i7-3960x koji ce kostati 1000 EUR - za duplo manje love imas i7-3930K koji je neznatno sporiji - eventualno je razlika veca ako imas nameru da navijes clock na debelo preko 4 GHz... a ko bi to radio za bilo sta ozbiljno...

Ako izuzmemo tzv. "entuzijaste" - ovakva platforma je ciljana za ljude kojima je CPU snaga potrebna za posao... dakle, obrada videa/slika, 3D dizajn, itd.... a cenim da je njima ovakva platforma i te kako dobra, posto nudi opasne performanse a kosta prilicno manje od Xeon resenja.
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2011. 21:10 ] @
Btw, sad mi stigao mail od prodavnice da su mi upravo poslali paket... dakle, CPU-ovi su vec in-stock, hehehe :)
[ morgoth_bauglir @ 15.11.2011. 21:27 ] @
Interesantna stvar, cuo sam da su kod svih modela u 39xx seriji dva dodatna jezgra iskljucena (navodno su svi 8-core, ali su zbog boljeg overkloka pri prezentaciji osakaceni na 6), a planiraju da za neko vreme puste u prodaju i otkljucane modele sa svih 8 jezgara. Bilo bi dobro da se ponovi prica kao sa AMD-ovim X3 procesorima i "otkljucavanjem" iskljucenih jezgara dobijete punokrvni 8-core sa 16 threada po daleko manjoj ceni. :-)
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2011. 21:52 ] @
To je vrlo verovatno tacno.

Sto se otkljucavanja tice - to se nece desiti na zalost.

Intel nema ni jedan jedini razlog trenutno zbog koga bi nudio opciju "otkljucavanja" - AMD je u sasvim drugoj poziciji (underdog) pa moraju da se dovijaju na razne nacine. Bilo bi lepo da postoji jaca konkurencija na PC trzistu procesora, ali od toga nema nista kako stvari stoje, osim ako AMD ne uspe ponovo da napravi arhitekturu koja moze da se nosi sa Intelom po performansama :(

Inace, Intel CPU-ovi od Nehalem-a su prakticno isti u svim serijama - i razlika je samo u eFuse konfiguraciji (osim u specijalnim serijama koje su stvarno i hardverski "osakacene"). U pitanju su potpuno "softverski" (programabilni) "osiguraci" koji kontrolisu komplet konfiguraciju procesora.

Stavise, eFuse konfiguraciju je moguce i menjati na svakom procesoru (ne na samo specijalnim primercima) privremeno. Sve sto vas razdvaja od pretvaranja jeftinog Core procesora u, recimo, Xeon je znanje konfiguracionih parametara koju verovatno zna samo sacica ljudi u Intelu i... podugacki RSA kljuc, ali to su sitnice :-))))

Inace, secam se pre 10-tak godina kada je postala aktuelna prica o "sw" konfiguracijama procesora da su krenule price o mogucnosti za microcode viruse i slicne paranoje... PC CPU-ovi od Intela i AMD-a su vec vise od 10 godina "programabilni" do izvesne mere (microcode, eFuse, itd...) pa se jos nije pojavilo tako nesto.

A razlog je sto su i AMD i Intel verovatno jako dobro odradili domaci oko zastite. I jednima i drugima bukvalno zavisi biznis od toga.
[ morgoth_bauglir @ 15.11.2011. 23:39 ] @
Sad sam nasao ovu sliku arhitekture novih procesora, na kojoj se tacno vide jos 2 jezgra koja su iskljucena. Mada nisam znao do sad ovo za eFuze. Interesantna stvar! :-)



A sto se tice konkurencije, neko moje licno misljenje je da u nekoj bliskoj buducnostiona vise nece zavisiti iskljucivo od AMD-a, vec ce Intel novim tehnologijama (a verovatno i nizim cenama) morati da parira nekim drugim "trendovima" u IT svetu, kako bi osigurao opstanak PC-a na trzistu, narocito sada kada giganti poput HP-a gase proizvodne linije. Al to je vec za drugu temu... :-)

Reci mi samo, sta si odlucio za hladjenje CPU-a, s obzirom da novi procesori ne dolaze sa kulerom?
[ Binary Mind @ 16.11.2011. 01:29 ] @
@morgoth

Jeste off-topic ali sam morao da se umesam. Sto se tice ovoga vezano za HP i moguce propasti PC industrije, tako se trabunjalo i kad se IBM odrekao proizvodnje personalnih racunara pa evo, na svu srecu sve je OK. Ako i kad se HP odrekne PC manufacture posla, vlasnici HP-ovog dela za proizvodnju personalnih racunara ce postati neki Kinezi kao sto je bio slucaj sa IBM-om i Lenovom, i sve ce verovatno, posle dignute prasine, biti u najboljem redu. Ionako se veci deo hardvera za HP racunare proizvodi bas u Kini a Foxconn (ista gospoda koja prave sve maticne ploce robne marke Intel i mnogo toga jos.) i HP saradjuju i imaju zajednicke fabrike za proizvodnju personalnih racunara (uglavnom laptopova) u Conkingu u Kini.

EDIT: Koliko vidim HP je ipak promenio odluku i odlucio da ostane u poslu proizvodnje personalnih racunara. Doom off .
http://www.ft.com/intl/cms/s/2...0144feabdc0.html#axzz1dpS2UZJU

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 16.11.2011. u 02:59 GMT+1]
[ StORM48 @ 16.11.2011. 09:31 ] @
Oni bi učinili uslugu svetu kad bi prestali da "proizvode" konfiguracije.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2011. 19:01 ] @
Ma totalno sam zaboravio za hladjenje... bio sam pod pogresnom pretpostavkom da ce X58 kuleri da sljakaju #(@*&#@(

Stigla mi i ploca i CPU danas, a sada nemam kuler posto Noctua koju sam skinuo sa X58 ploce ne moze da se nasteka.

Moram sad da porucim Noctua adapter za LGa2011... a to nece stici pre petka #(@*&@(
[ morgoth_bauglir @ 16.11.2011. 19:22 ] @
Noctua NH-D14? Pazi samo i na visinu RAM modula, zeznuto je sto su sad slotovi sa obe strane, pa doticna Noctua u kombinaciji sa nekim visokim modulima moze da pravi probleme...
[ Binary Mind @ 16.11.2011. 19:32 ] @
Au hebote. Stvarno su slotovi na obe strane na X79 plocama. Bice problema sa tower type hladnjacima Nadam se da se DIMM moduli svi postati low profile tako da se ovaj problem prevazidje
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2011. 19:53 ] @
Nema problema sa Noctua-om DH-D14 - cak ni sa "oklopljenom" memorijom:


[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2011. 19:55 ] @
Hehe nego moram da testiram ovo... idem da vidim da li imam AS5 paste pa da malo improvizujem hehe :)
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2011. 21:28 ] @
Hehe uspelo je - Noctua kuler je toliko tezak da cak i bez drzanja procesor idle-uje na 30 C :-)))

Inace, vidim da su MB vendori presli na teletabis BIOS-e (tj. EFI-je) - no dobro...

Sad samo da nateram da mi proradi HP P400 SAS kontroler, koga Windows odbija da vidi i sve ce biti super.

CPU jos nisam testirao previse, posto ipak za to cekam da mi stignu srafovi za kuler - a onda cemo videti kakvu razliku cini quad-channel DDR3.



Idle-uje na 0.848v - fino fino :)
[ Binary Mind @ 16.11.2011. 22:41 ] @
Visoko je podignuta ta Noctua, ali ima tower hladnjaka gde su aluminijumske plocice nisko postavljene, tako da kad se na hladnjak montira na plocu i na njega postavi ventilator da duva kroz aluminijumske plocice, ka zadnjem delu kucista (kod ploca gde su DIMM slotovi zalemljeni na prednjoj strani ploce), ispod istog staju samo low profile moduli u zavisnosti od toga o kojoj se ploci radi i koliko su slotovi udaljeni od podnazja. Najskoriji primer koji sam imao je Cooler Master Hyper 212+ i neka Asus AMD ploca. Sva sreca pa su moduli bili Kingstoni niskog profila tako da nije bilo problema. Da su kojim slucajem bili bilo koji standardni ili moduli sa visokim hladnjacima morao bih ventilator da postavim sa suprotne strane hladnjaka sto inace radim samo kad nemam drugu opciju.

Inace ta ploca izgleda mocno...
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2011. 22:50 ] @
Jasno.... mislim da je vec nekoliko review sajtova pomenulo problem sa X79 layout-om memorijskih slotova.

Mislim da sam procitao negde da je to hardverski zahtev (kako bi vodovi bili kratki) pa je situacija ista i sa plocama koje imaju samo 4 a ne 8 DIMM-ova (kod njih su 2 DIMM-a sa leve a 2 sa desne strane)

Inace sad sam poterao samo mali test posto nemam adekvatno hladjenje - moja mala simulacija neuronskih mreza trci 0.185x real-time sa klot standardnom SB-E konfiguracijom (3.2 GHz, DDR3 trci na 1600 MHz).

Primera radi, Core i7 970 nasviran na 4 GHz sa memorijom koja je trcala na 2000 MHz je imao 0.145x :-) Dakle, quad-channel DDR3 obecava... ako vam treba takav use-case.
[ morgoth_bauglir @ 16.11.2011. 23:33 ] @
Jeste da je pozeljno da vodovi budu sto kraci, ali se ovde javio i drugi problem: da svih 8 DIMM slota takodje imaju i priblizno istu duzinu veze zbog kasnjenja... Kad se to uzme u obzir, ovakav dizajn itekako ima smisla.
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2011. 23:47 ] @
Da naravno, Intel je inzenjerska kompanija - ne postavljaju zahteve zbog estetike :-)
[ StORM48 @ 17.11.2011. 06:33 ] @
A ček bre - je l' si Ti smontirao Noctua hladnjak ili ne?
Ja uopšte nisam razumeo da su drugačije dimenzije u odnosu na stare sockete?

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 17.11.2011. 11:14 ] @
Smontirao sam ga (as in "smontirao")- trenutno stoji na CPU-u potpomognut teskom knjigom - dok ne stignu srafovi od Noctua-e za LGA2011 :))

Pa cak i tako temperatura je sasvim pristojna cak i kada zauzmem 100% na svih 6 jezgara...

Dimenzije su iste - znaci mozes da koristis LGA1366 kuler na LGA2011 ploci ALI ti treba adapter za pricvrscivanje, posto su promenili nacin za pricvrscivanje kulera - offset "rupa" na ploci je isti, ali zbog veceg socketa (X58 socket nije "zaklanjao" rupe) nije moguce koristiti stare srafove.
[ StORM48 @ 17.11.2011. 14:59 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Smontirao sam ga (as in "smontirao")- trenutno stoji na CPU-u potpomognut teskom knjigom - dok ne stignu srafovi od Noctua-e za LGA2011 )

Ahahahaa... pa lepo je mama govorila da su knjige korisne!

BTW, nisam znao za ovo o šrafovima. Good to know.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 17.11.2011. 22:56 ] @
Eto sad znas - ni ja nisam znao dok mi nisu stigli CPU i ploca :-)))

Noctua inace nudi free adapter kit, ali za to traze da im saljes kopiju racuna, fotku LGA2011 ploce itd... totalno cimanje. Amazon valja isti za 7.90 EUR (gle cuda, salje Noctua direktno) - i ako narucis pre 6 uvece, stize sledeceg jutra... dakle, daleko manji cim a 8 EUR cu prezaliti.
[ Ivan Dimkovic @ 18.11.2011. 21:24 ] @
Stigao je noctua adapter za hladnjak, sastoji se od nekoliko srafova i drzaca.

E sada covek ovo moze da proba kako prilici :)

Dakle, 3930K ima isto potpuno otkljucan multiplikator kao i 3960X, jedine 2 razlike izmedju ova 2 procesora su 100 MHz frekvencije i 3 MB L3 kesa - sve ostalo je isto* - mislim da je ovo generacija Intel CPU-ova sa najmanjom razlikom izmedju "Extreme" verzije i "obicnih".

Zbog otkljucanog multiplikatora, overclock je prost kao pasulj za razliku od X58 generacije zakljucanih CPU-ova gde su morale da padaju akrobacije sa BCLK-om - u principu meni neki zesci OC ne treba (za razliku od brzine memorije) tako da sam stavio multiplikator od 40x (4 GHz), voltazu od 1.3v i DDR3 clock od 2133 MHz...

Moj SpikeFun benchmark u toj varijanti trci 0.240x - sto je 60% brze od X58 i7 970 masine na 4 GHz.

Ova drasticna razlika je mnogo veca nego u prosecnoj upotrebi, zato sto je SpikeFun daleko vise zahtevan po pitanju memorijskog I/O-a nego CPU snage - kombinacija otkljucanog multiplikatora, koja omogucava DDR-2133 operaciju (za razliku od 970x, gde je nemoguce bilo postici vise od 1900 MHz za DDR3, zbog BCLK tweak-ovanja) + AVX instrukcijski set koji omogucava efikasno 256-bitno citanje/pisanje po memoriji daju ovako dobar rezultat.

U prosecnoj upotrebi sumnjam da ce razlike biti vece od 10-tak% u odnosu na Gulftown.

U svakom slucaju, SB-E je u 3930K varijenti je ubitacno dobar workstation upgrade.


* Jedina losa stvar vezana za SB-E je TJMax... Iz nekog razloga je Intel spustio TJMax na 86 C u 3930K varijanti (91C u 3960X) - ovo je drasticno niza temperatura u odnosu na desktop Sandy Bridge generaciju ciji je TJMax bio 98C... dakle, ako planirate da terate SB-E na nekoj visokoj frekvenciji, moracete uloziti lovu u dobro hladjenje inace vas ceka throttle vec na 86 stepeni.

Ocigledno je Intel zbrzao izbacivanje SB-E platforme sa C0 stepping-om koji je ocigledno manje kvalitetan. A ovo verovatno objasnjava i razlog zasto su prvo izbacili desktop varijantu pre Xeon-a.

Tako da, ko moze da saceka - verovatno ce tokom sledece godine izaci bolji stepping a sa njim, ko zna, mozda vece frekvencije ili 8 jezgara...
[ Ilic Igor @ 18.11.2011. 22:04 ] @
Nece biti nikakvog fijaska sigurno - Intel se dobro opekao sa consumer verzijom Sandy Bridge-a :-)
@Ivan Dimkovic
Malo sam zardjao, sta je Intel to uprskao sa SB, cuo sam da su ti procerori isli do 5GHz sa dobrim hladjenjem, ali su imali problema sa memorijom?
[ Ivan Dimkovic @ 19.11.2011. 01:00 ] @
Fijasko nije bio vezan za CPU vec za cipset - B0 stepping je imao hardverski bag vezan za odredjene SATA portove, gde je postojala mogucnost da posle nekog vremena ti SATA portovi prestanu da rade.

Intel je odlucio da uradi totalni recall sto je rezultovalo povlacenjem svih proizvedenih maticnih ploca. Doduse, po svemu sudeci, dobro su odradili ceo proces pa je ukupna steta bila ogranicena i nije se odrazila na uspeh SB platforme.
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 21:44 ] @
Evo posle nekoliko nedelja mogu da kazem malo detaljnije utiske.

Sam CPU je brz kao munja, ako imate sa cime da ga zauzmete propisno - to su iskljucivo visoko paralelni workload-ovi i to od aplikacija koje mogu da iskoriste 6 jezgara. Ukombinovano sa monstruoznim memorijskim throughputom (quad channel) ovo je stvarno trenutno najjaca PC platforma koja postoji. Ako je vas workload takav da ne moze da iskoristi vise od 4 jezgra, X79 je bacanje para - bolje je sacekati da izadje Ivy Bridge consumer platforma i uzeti Ivy Bridge sa 4 jezgra.

A sad... malo mana...

Quad-Channel memorija zahteva bar 4 DIMM-a. Ako zelite 32 GB memorije kao ja, to znaci da vam treba 8 DIMM-ova osim ako niste spremni da platite bolesno visoku cenu za 8 GB DIMM-ove.

Ja sam naivno kupio nova 4 DIMM-a iste memorije (G.Skill Ripjaws 2133 MHz DDR3, stick-ovi od po 4 GB) - i zbog toga nema teorijske sanse da nateram sistem da radi stabilno na 2133 MHz memorijske brzine :( Najveci stabilni DDR3 clock je 1866 MHz.

Nestabilnost se ne javlja odmah kao bluescreen vec tokom intenzivnog rada sa memorijom jednostavno dodje do greske i program pukne :( Nikakvo povecanje voltaza same memorije ili raznih Vxxx-ova X79 platforme nije pomoglo, izgubio sam bar nekoliko sati neuspesno pokusavajuci da je prisilim da radi - bez uspeha.

Na kraju sam procitao da zbog ogromne brzine jedini garantovani nacin da 32 GB memorije radi je da kupite 32-GB kit od 8 DIMM-ova, koji su pre-testirani i sertifikovani da rade jedan sa drugim. Razlog su sitne razlike u ponasanju individualnih DIMM-ova - koje su u ovom slucaju dovoljne da poremete rad >iako< je u pitanju ISTI tip memorije od ISTOG proizvodjaca.

Tako da - ako planirate da popunite svih 8 memorijskih slotova, prodajte staru memoriju i kupite novu odjednom i kit-u koji je sertifikovan da radi na X79 platformi u 8-DIMM konfiguraciji!

Inace, sad gledam da nabavim inzenjerske semplove Xeon-a E5 2687W koji je u stvari isti Sandy Bridge E silikon ali sa svih 8 jezgara otvoreno. Doduse, Xeon nece imati otkljucan multiplikator ali X79 platforma moze da se overklokuje i uz pomoc BCLK modifikacija, sto nije bilo moguce sa "obicnom" SB platformom.

Najveca prednost Xeon-a je, naravno, dual-socket konfiguracija zato sto ima dodatni QPI kanal (ne eFuse-ovan na OFF kao u consumer varijantama i7-mica).

Sto znaci da je moguce staviti 2 komada i imati bolesnih 16 jezgara :) A MSI vec radi na "enthusiast" ploci sa serverskom verzijom X79 (Patsburg) cipseta:



^ THIS + 4 komada GTX 580-tki sa po 3 GB memorije svaka... i imate superracunar u kuci. Bukvalno :)

Bila su 2 komada Xeon E5 8-core ES-ova na 3 GHz bas na ebay-ju pre koji dan, ali su nestali bukvalno za nekoliko sati, verovatno je Intel kontaktirao ebay. Bili su $800/komad sto je jako dobra cena ako se uzme da ce retail cena biti oko $1800 a $800 je malo iznad cene 2630K modela. Na zalost, razlog je sto su u pitanju bili B0 semplovi a iskustva sa B0 semplova nisu dobra sto se overcklockinga tice - X79 strap je nepodrzan, multiplikatori su lock-ovani i nije moguce uopste podici frekvenciju iznad 3 GHz. Intel je izgleda odlucio bas da ogranici sivu-prodaju ES-ova tako sto ubili vrednost za "entuzijaste".
[ Ivan Dimkovic @ 04.02.2012. 11:51 ] @
Evo napokon zamenih moje neuparene DDR3 DIMM-ove sa 8 komada uparenih DDR3 2133 MHz

http://www.gskill.com/products.php?index=439

Ovo je "X79" memorija, sto znaci da postuje XMP 1.3 specifikaciju i testirana je da radi na max. frekvenciji sa 8 stick-ova.

U svakom slucaju, jos jednom - ako uzimate DDR3 memoriju za X79, i planirate da popunite svih 8 slotova - uzmite uparenu memoriju ako imate nameru da je terate na visokim frekvencijama.
[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2012. 17:04 ] @
Treba da mi stignu 2 primerka 8-core SB-E Xeona (2P Server) 2687W :-))

Jedini zez je sto necu imati plocu verovatno par nedelja dok EVGA ne krene da valja SR-X (tj. SR-3)

A onda... bacam utiske :-) 16 jezgara overena na bar 3.6 GHz, 32 thread-a, 48 GB RAM-a (za sad, posto su 8 GB DIMM-ovi preskupi)...

Bice zanimljivo :)

Inace, kako stvari stoje sudeci po utiscima QS (qualification sample) primeraka u C0 steppingu, BCLK strap je definitivno zakucan na LGA2011 Xeon-ima zbog nedostajuce tabele u ICC profilima... tako da, BCLK mozda 106-110 MHz i to je to.

Videcemo da li ce EVGA imati neki trik... mada ko zna, mozda finalna verzija 2687W bude imala strap support, ali u to cisto sumnjam.
[ morgoth_bauglir @ 03.03.2012. 19:42 ] @
Već te je prošao "merak" za obican X79?

Pravo da ti kažem, mene pored 16 jezgara sa hyperthreadingom zaključan BLCK ne bi brinuo uopšte. Jedva čekam da čujem kakvi su utisci. Ako imaš vremena postavi i neki benchmark.
[ Ivan Dimkovic @ 03.03.2012. 19:56 ] @
Yep - vrlo brzo je postao spor hehe - sada se ceka C600 verzija Patsburg-a :-) Benchmarci se podrazumevaju :-)

Zvanicno pocinje prodaja Xeon E5-tica 13-tog marta, a sa tim i svih maticnih ploca - pitanje je samo koliko ce EVGA ekipi trebati da izbace SR-X... Iskreno, pre bih uzeo Intel-ovu "Crown Pass" plocu koja ima 16 memorijskih slotova (SR-X ima 12, sto je totalno uvrnuta kombinacija - CPU #1 ima 4, CPU #2 ima 8) ali nisam 100% siguran da li ce Intel Crown Pass podrzavati DDR3-2133 memoriju, sto mi je jako bitno.

S2600CR "Crown Pass": http://regmedia.co.uk/2011/11/27/intel_xeon_e5_mobos.jpg

Inace, ako nekom treba superkompjuter za relativno male pare - po ebay-ju se vrte ES primerci Xeona E5 za oko $800 po komadu za 3 GHz verziju (B0 stepping). To je samo 100 MHz sporije od finalne verzije, a kako stvari stoje ni finalna verzija (2687W) nece imati otkljucano nista (sudeci po QS primercima)...

Ima tu i tamo da se nadje C0 stepping (qualification sample tj. QS) koji je skoro pa finalni, ali je cena veca - $900-$1100 za 2.7 GHz.

2 komada ES2-jki (B0) su $1600, jedino sto nemaju osim tih 100 MHz je VT-D (bug koji kaci i prvi retail C1 stepping consumer SB-E varijanti)...

Naravno, prodaja ES CPU-ova nije legalna, pa verovatno ni kupovina... ali kad se vec nudi... :-)

Retail cena 2687W u DE ce biti 2100 EUR po komadu...
[ Ivan Dimkovic @ 03.03.2012. 21:00 ] @
Heh, izgleda je procurela cena za Crown Pass plocu:

http://www.szerver.hu/intel-sz...torony-szerver-sandy-bridge-ep

172K forinti ~ 600 EUR

Toliko otprilike ce kostati i ASUS-ova varijanta ASUS Z9PE-D8 WS

Ostaje jos samo pitanje koliko ce EVGA da trazi za njihovu robu :-))

IMHO, ako Intel Crown Pass dozvoljava RAM overclock i XMP profile tipa DDR3-2133 mislim da je to onda ubedljivo najbolja ploca za dual-socket LGA 2011... Pod uslovom da vam ne treba SLI - u kom slucaju ASUS i EVGA jesu jedini izbor (Crown Pass podrzava samo CrossFire)... meni SLI ne treba, posto CUDA-i ne treba :-)))

Jedini izuzetak ce biti ako Intel odluci da u finalnoj verziji E5 silikona ubaci ICC path-ove za strap-ove... u tom slucaju, overclocking mogucnosti mogu biti korisne. Koliko vidim, jos nigde nema procurelih testova shipping C2 silikona...
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2012. 18:48 ] @
Xeon LGA 2011 platforma je konacno public :-)

Kao i EVGA SR-X - ali je neko od EVGA zaposlenih na forumu potvrdio da su i retail Xeon E5-tice zakljucane totalno (ratio i strap)...

Na zalost, Intelov sajt je i dalje u nekoj beta fazi sto se E5-tica tice pa je jako tesko naci info o plocama (za sve ploce za E5-2600 se dobija 404 #@)&*#@).

Imam jos par dana da odlucim koju plocu da uzmem, nadam se da ce se pojaviti info...

@edit - nasao sam info rucno za Intel-ovu plocu:

http://www.intel.com/content/w...rd-w2600cr.html?wapkw=w2600cr2

Uh - izgleda da podrzava DDR3 memoriju samo do 1.5v tako da od 2133 MHz CL9 nema nista, sve i da moze da se natera da je potera na tom taktu.

EVGA onda...

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 06.03.2012. u 20:07 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 09.03.2012. 16:29 ] @
Procesori stigli :)

Sad je jedini problem sto nemam C60x dual-socket plocu... ali cu bar da zamenim 3930K na X79 ploci sa jednim od ovih 8-core Xeona.

Trenutno u DE i vecini EU nema ni P od Xeon E5 ploca :(

U UK kao satro prodaju ASUS Z9PE-D8 WS ali mi to deluje kao neka prevara, posto su neki anonimus sajtovi.

Dalje, 1.5v je izgleda ogranicenje samog CPU-a posto je na njemu memorijski kontroler. Iako su Xeon E5-tice identicne hardverski sa i7 39xx tj. jedina razlika je u fuse konfiguraciji (svih 8 jezgara ukljuceno, ukljucena podrska za 2 QPI kanala i dodatni feature-i na IMC-u, tipa RDIMM i sl...) verovatno postoji neki dobar razlog zasto 1.65v nije dozvoljeno.

Tako da sa ovim, treba racunati na poteskoce sa super-klokovanim DDR3 memorijama koje traze 1.65v...

Sto se samih ploca tice, trenutan izbor koji ima smisla za "workstation" je sledeci:

- EVGA SR-X - 12 DDR3 slotova, moguc overclock, podrzava DDR3 2133 --> mana, ko zna kad ce poceti da se prodaje
- ASUS Z9PE D8 WS, samo 8 DDR3 slota, moguc overclock, podrzava DDR3 2133 --> "ima" je u UK, i ima malo memorijskih slotova

- ASUS Z9PE D16, 16 DDR3 slotova, nema overclock, mozda podrzava DDR3 1866 (tako pise) --> nema je jos u EU

- Intel W2600CR2, 16 DDR3 slotova, nema overclock, podrzava samo DDR3 1600 --> nema je nigde

:(
[ morgoth_bauglir @ 09.03.2012. 17:07 ] @
Mozda glupo pitanje, ali ipak: Kako radi quad channel na EVGA ploci kad ima 12 slotova? Pretpostavljam da na svakom kanalu mogu da idu po tri modula, ali ipak, cudno su rasporednjeni po ploci (dve grupe sa po 6 slotova).
[ Ivan Dimkovic @ 09.03.2012. 19:32 ] @
Radi lepo, posto prvi CPU ima 8 DIMM-ova a drugi CPU ima 4 DIMM-a

Prvi CPU radi u quad-channel konfiguraciji sa 2 DIMM-a po kanalu, dok drugi CPU radi u quad-channel konfiguraciji sa 1 DIMM-om po kanalu... Pretpostavljam da gledas neku pogresnu sliku (verovatno SR-2), ovo je SR-X:



Oba CPU-a mogu da pristupe kompletnoj memoriji, samo sto ako pristupaju memoriji koju kontrolise drugi CPU (IMC) zahtev mora da prodje kroz QPI link... kojih ima 2 komada, i imaju bandwidth od 64 GB/s.

Inace, posto me je mrzelo da cekam neku C602/C606 plocu (a kako stvari stoje, ima da se nacekam...) morao sam da testiram oba CPU-a (jedan po jedan, je li) u ASUS X79 ploci :)

Rade bez problema (iako E5-tice nisu zvanicno podrzane u X79) i, kao sto je ocekivano, zatarabljeni su do daske - max. turbo ratio je 3 "poena" iznad (3 x 100 MHz).. Pokusao sam da se butujem na 106 MHz BCLK-u ali nije uspelo (Win BSOD) pretpostavljam da je do memorije, samo sto me sad mrzi da se sa tim zezam...

Sa druge strane, komotno mogu da se undervolt-uju tako da sad lepo trci 0.8v u idle-u... verovatno i jos vise, samo nisam stigao da se zezam.

Inace TDP po procesoru je 150W...

Spolja CPU-ovi izgledaju apsolutno identicno consumer SB-E verzijama (3930X, 3960X) do poslednjeg detalja... Kao sto je poznato, jedine razlike su softverske.

Tako da... 3930k ide na dobos (ebay) u nedelju, a dok ne nabavim dual-socket mobo, jedan od ova 2 Xeona ce posluziti kao zamena za 3930k...
[ morgoth_bauglir @ 09.03.2012. 19:52 ] @
A, pa da... Ja sam greskom gledao SR-2...

Dobra je ploca ova EVGA, sto se mene tice najbolja u trenutnoj ponudi - vredi da se saceka!
[ Ivan Dimkovic @ 09.03.2012. 20:47 ] @
U principu, ja bih najradije uzeo neku plocu sa 16 DIMM slotova, ali da podrzava DDR3 2133... sa tim se moze dobiti sistem sa 64 GB RAM-a za (relativno) male pare (za memoriju, da ne bude zabune) a za par meseci ce to verovatno vaziti i za 128 GB kada se malo vise omasove 8 GB DIMM-ovi...

Na zalost, takva ploca ne postoji :(

ASUS je odlucio da "AI Tweaker" stavi samo u Z9PE-D8 WS, koja ima 8 DIMM slotova, dok Z9PE-D16 ima najstandardniji klot server BIOS/EFI firmware u kome nema nista od OC-ovane memorije... :( Kontam da te 2 ploce dele verovatno sve komponente, ali mi se bas i ne drnda sa reverznim inzenjeringom i budzenjem BIOS-a...

Interesantno je da sam negde u Tyan-ovim manualima video da imaju "Force SPD" opciju za RAM, ali sam prilicno siguran da Tyan-ov firmware ne cita XMP profile :-) A i zasto bi... kada to svakako nije bitno njihovoj ciljnoj grupi.

Tako da - sa ovim limitima gore, EVGA je i meni licno najbolja opcija od mogucih - 48 GB (sada) / 96 GB (za koji mesec) nije lose...

Naravno, postoji uvek i varijanta #2 - serverska memorija tj. LRDIMM-vi sa kojom moze lako da se zbudzi i do 768 GB u nekoj od klasicnih serverskih ploca (Intel/Supermicro/Tyan)... koliko vidim, pocinju da se pojavljuju 1866 MHz varijante, ali ce to kostati k'o svemirski brod tako da otpada...
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2012. 17:06 ] @
Narucio sam ASUS Z9PE-D8 WS iz UK posto ne mogu da cekam :-) Plus, nesto mi lose zvuci ceo taj SR-X "launch" posto je ocigledno bio samo na papiru... na forumu odbijaju da daju bilo koji ETA, isto i na mail... ni jedan sajt nema cak ni SKU u bazi, tako da mi se cini da SR-X nece izaci skoro, bar ne u sledecih nekoliko nedelja.

To znaci da cu biti limitiran sa memorijom dok ne izadje SR-X... a onda cu da zavaljam ASUS-a i predjem na SR-X...

Cim stigne bice testirana pa javljam utiske :)
[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2012. 19:15 ] @
Btw, ASUS-ova Z9PE-D8-WS ploca je stigla u ponedeljak ali je na zalost DOA :( Probao sam 2 razlicita napajanja - oba su EEB sa 2 8-pinska konektora za procesore, 3 razlicita CPU-a (2 Xeona i 1 3930k) - nece ni da se mrdne. #*@&@#

Bizaran problem je da je UK supplier sada takodje bez inventara - a u DE jos uopste nisu ni stigle... Tako da sam morao da kontaktiram ASUS direktno i da probam onu njihovu "enterprise" RMA opciju za serverske proizvode... za to imaju neki department u Ceskoj koji navodno to procesira u roku od 24h... Tvrde da su poslali zamenu danas, tako da...

Valjda cu sledece nedelje konacno moci da potrcim par benchmark-a... :(

Dobra vest je i da je EVGA konacno dao ETA za SR-X - druga nedelja aprila...

Inace, Noctua hladnjaci savrseno pasuju... doduse, za kuciste ce mozda biti druga prica :-) ASUS-u svaka cast za umece, uspeli su da nabiju 2 LGA2011 socket-a i sve ostalo u form faktor samo malo veci od tipicnih X79 WS ploca.... Doduse, broj memorijskih slotova je morao da bude smanjen, ali tek kada vidite gustinu pakovanja i razliku izmedju velicine ASUS-ove i, recimo, Intel W2600CR2 ploce bice vam jasno koliko je ASUS uspeo da sabije stvari na mali prostor.

Evo kako to izgleda (tj. izgledalo pre neuspesne ugradnje...):



[ Ivan Dimkovic @ 23.03.2012. 15:58 ] @
Saga se nastavlja - ASUS je odmah poslao zamenu za plocu... stigla je i radi, ali ne lezi vraze - posto trenutno imam 2 ES2 primerka ovih Xeon-a (B1 steping)... ASUS Z9PE-D8 odbija da ih podrzi, bacajuci 5A gresku (internal CPU error)...

#@(#*&

Kako stvari stoje, Supermicro podrzava bez problema ES2 steppinge ali ASUS jok... (!?!) - verovatno je firmware issue, posto boot sekvenca provrti 60, 69, 67... a onda se skuca na 5A

Izgleda ce dual-xeon konfiguracija morati da ceka na SR-X... ako ni to ne radi, onda Supermicro, sta da se radi...
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2012. 22:17 ] @
Konacno, zamenih procesore i sada sve radi kako treba - procesori se dizu sve u 16...

Ako neko hoce specifican benchmark, recite - pa to mogu za vikend da odradim...

Nekoliko stvari oko kombinacije (Xeon E5 + ASUS Z9PE-D8 WS):

- Iako je EATX, ploca je i dalje ogromna (mogu misliti kakav ce biti EVGA SR-X) - jedva staje u standardna big-tower kucista

- Vidi se da su plocu radili iz ASUS serverske ekipe. U poredjenju sa standardnim klot-serverskim plocama BIOS (EFI) jeste "napredan" i "za entuzijaste" ali u poredjenju sa X79 desktop plocama je... bedan. Na primer: podesavanje voltaze procesora je direktno, ne postoji mogucnost delte (offset +/-) kao na desktop Sandy Bridge / Sandy Bridge E plocama. Ovo je bas steta, zato sto bi sa ovom opcijom procesori mogli fino da se undervoltuju. Takodje, opcije za tweakovanje su ogranicene - u principu se svode na podesavanje voltaze core/uncore komponenti i memorije i podesavanje BCLK-a.

ASUS je izbacio strap podesavanja kao i Intel ICC biblioteku, ocigledno znajuci da to ne sljaka i ovako i onako sa Xeon procesorima. Ako se BIOS otvori sa AMIBCP-om mogu se videti neke opcije koje nisu dostupne tipa VID Override za max-turbo ratio i cak pocetak podrske za offset-based tweakovanje voltaze, ali to ocigledno nije doslo do finalne verzije BIOS-a... :(

- Ploca radi savrseno stabilno sa DDR3 2133 memorijom. Paznja: ne detektuje XMP profile, vec je potrebno manuelno podesiti latencije i voltazu. Na srecu, sa Ai Tweaker-om je moguce podesiti VDimm na 1.65v tako da 2133 MHz stick-ovi sa 1.65V rade bez problema.

- Inace ASUS Z9PE-D8 WS, za razliku od EVGA SR-X ima ravnomerno raspodeljene PCIe slotove po procesoru (3 - 4). To znaci da je moguce prikaciti, npr. 2 jake graficke na CPU #0 i 2 na CPU #1. EVGA SR-X sve PCIe slotove rutira na CPU #0. Ovo jeste prednost za, recimo CUDA/OpenCL aplikacije ali je prokletstvo ako imate i neki RAID kontroler... Zasto? Pa zato sto vrlo verovatno jedino moze da stane na dnu (PCIe slotovi #5, #6, #7) a oni pripadaju drugom procesoru i... odbijaju da se vide #@()*&#@(

Inace, porucio sam Samsung HCH9 ultra-low-voltage (1.35v) DDR3 1600 memoriju koja je ~25 EUR po 4 GB stick-u i koja je, inace, poznata kao memorija koju svi G.Skill-ovi & Co koriste za svoje turbo-ultra-ovo-ono memorije (najobicniji binning i prodaja po 2-3-4-5x vecoj ceni) , pa cu probati da je zakucam na 2666 MHz ili, bar, 2400 MHz i 1.65v pa cu javiti kako ide.

- Procesori idle-uju na 0.8-0.82v (VID-ovi im nisu isti)... i u punom load-u na 3.1 GHz prijavljuju 105W 115W TDP (!) Pa sad zamislite sta bi bilo da je Intel dozvolio overclockovanje :(((

Evo kako to izgleda - zbog velicine ploce je moralo da dodje do dosta improvizacija:



I, task manager :)

[ Igor Gajic @ 12.04.2012. 23:24 ] @
To mi deluje kao Fractal Design Define XL kuciste...
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2012. 23:43 ] @
Hehe, to >jeste< Fractal Design Define XL kuciste :-)
[ Ivan Dimkovic @ 13.04.2012. 17:01 ] @
Zapravo, ne mogu nikako da nateram HP P400 SAS kontroler da radi... :(

Identican problem sam imao sa ASUS P9X79 Pro plocom, ali je problem bio resen forsiranjem PCIe linka na Gen II. Na zalost, Z9PE D8 WS BIOS i dalje nema tu opciju, tako da je kontroler nedostupan. Jedina prednost ovog kontrolera u odnosu na built-in Intel, Marvell i LSI kontrolere na samoj ploci je 512 MB DDR RAM-a kao kes, inace bi odavno isao napolje posto zauzima dosta mesta.

Malo sam se igrao sa limitiranim opcijama za voltazu - 2 procesora koja imam nisu ista, CPU #1 nominalno trazi 1.175v VID za 3.1 GHz, dok CPU #2 trazi 1.145v VID za 3.1 GHz... Prvi (losiji) CPU ne moze da radi stabilno na 0.950v / 3.1 GHz, treba mu 0.975v - drugi radi stabilno sa 0.950v... Na zalost, kako nije moguce kontrolisati voltazu preko offset-a to takodje znaci da ce voltaza i u idle modu biti 0.950/0.975v...

Kontrola svih voltaza je, naravno, nezavisna za svaki socket.

Overclocking jos nisam probao, mada iskreno sa E5 Xeon-ima ne mozete puno uraditi - pretpostavljam da je C602 jos gori od X79 (iako je u pitanju isti silikon, C602 ima daleko vise ukljucenih komponenti = vise sanse za OC fail) - pretpostavljam da je 105 MHz BCLK sve sto se moze uciniti.

Retail C2 2687W ima max. turbo ratio od 34x za svih 8 jezgara, dok ES2 (B0/B1) primerci imaju max. turbo ratio 31x za svih 8 jezgara.

Sto znaci, sa komercijalnim 2687W max. klok kojem mozete da se nadate je 3.57 - 3.63 GHz. IMHO, nije vredno cimanja sa BCLK tweakovanjem, posto samo sa turbom imate 3.4 GHz - a procesor je toliko nizak potrosac da taj turbo moze da drzi i ovako i onako 24/7.

--

Inace - bas kao sto sam i pretpostavio, SR-X jos i dalje nije dostupan. EVGA ekipa je dakle odradila klasicni paper-launch :( Mislim da ih to svakako kosta ono malo SR-X potencijalnih ploca koje mogu da prodaju posto ASUS Z9PE-D8 WS mozete kupiti vec par nedelja.
[ Ivan Dimkovic @ 14.04.2012. 19:25 ] @
Jos malo iskustava - 16 CPU jezgara su >vrlo vruca< roba osim ako ne zelite da ih hladite vodom ili da vam se ventilatori cuju na 100 metara :)

Posto ja koristim Noctua ventilatore koji su utisani (sa onim 12->7.5v LNA adapterima) ovo nikako nije dobra kombinacija - u zatvorenom Fractal Design XL kucistu CPU temperatura komotno dostize 72-73 C pod load-om... Ta temperatura mozda ne bi bila neki razlog za brigu da je u pitanju neki quad-core sistem, ali sa 4x vise jezgara koje treba hladiti to postaje malo veci problem -

Primera radi, ako stavite ruku na kuciste iznad onog velikog ventilatora koji izvlaci vazduh imate osecaj kao da ste ukljucili sporet :) Kako je TJMax temperatura za Sandy Bridge E vrlo niska (89 C), jasno je da bi leti postojale dobre sanse da se dostigne.

Tako da... iako je ploca rudimentirana po pitanju kontrole voltaze, morao sam da malo undervoltujem procesore :)

Za sada stvari stoje ovako na 3.1 GHz posle duzih testova:

CPU #1 - Prime95 Stable: 1.005V (stock VID: 1.176v)
CPU #2 - Prime95 Stable: 1.000V (stock VID: 1.146v)

Verovatno moze jos da se tweak-uje (na zalost, 0.950v nije stabilno), ovo je samo na brzinu uradjeno...

U svakom slucaju, temperatura posle ove intervencije pada na daleko podnosljivijih 60-62C.

Jedini zez je, kao sto rekoh, sto Z9PE-D8 WS ne podrzava offset kontrolu voltaze... Napisao sam mail ASUS-u pitajuci ih da li to mogu da stave u nekoj od buducih verzija BIOS-a... videcemo kako stvari stoje sa EVGA SR-X plocom po ovom pitanju.
[ morgoth_bauglir @ 14.04.2012. 20:39 ] @
Mozda je vreme da se sa Nocutuae predje na Corsair H100, ili nesto slicno. :)
[ Ivan Dimkovic @ 14.04.2012. 21:43 ] @
Hehe neka hvala - pre nekoliko godina sam bio zaludjen za vodeno hladjenje i mislim da sam ulozio brdo love, vremena i krvi (posekotina) :)

Na kraju dobijes nesto sto jeste bolje od vazduha, ali nisam siguran da vredi cimanja...

Kad se samo setim, 3 x Thermochill ogromna radijatora, DDC-12V pumpa, neka bolesna tela za GPU (G80 :-)) i CPU... eh to su bila vremena :-)

Tadasnji PC je konzumirao 800W u punom load-u - cesto sam morao da idem da ukljucujem struju u stanu posto su osiguraci iskakali :)))

Mislim da mi cela ta skalamerija i dalje stoji negde u podrumu... mozda bih mogao da vaskrsnem 2 thermochill-a i DDC pumpu samo za CPU-ove...
[ Texas Instruments @ 15.04.2012. 00:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic mozda bih mogao da vaskrsnem 2 thermochill-a i DDC pumpu samo za CPU-ove...

Vaistinu voskrese. :)
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2012. 21:10 ] @
Jos malo novosti - Z9PE D8 WS sa 2 E5 Xeon-a radi stabilno (kuc kuc) sa DDR3-2133 MHz memorijom (8 x 4 GB, G.Skill RipJaws Z).

Na zalost, isto se ne moze reci za DDR3 2400 G.Skill Trident X - 8 x 8 GB, sa ovom memorijom bilo kakav pokusaj iznad 1600 MHz se zavrsava blokiranjem tokom rane inicijalizacije procesora (greska 66)... tako da je Trident X danas poslat nazad odakle je stigao, posto je malo skupa takva memorija za teranje na @1600 MHz :-)

Ili procesori ne vole stagod je G.Skill stavio unutra (posto sam hteo da vratim memoriju nisam hteo da skidam hladjenje) ili imaju generalni problem sa 8 GB DIMM-ovima na preko 1600 MHz...

Posto mi nije bas do visestruke kupovine i vracanja 700-800 EUR memorije kako bi ustanovio sta je tacno problem odlucio sam da kupim nesto drugo - cim pronadjem nekog u DE da to prodaje...

A to drugo je?

Samsung M393B2G70BH0-YK0

- DDR3 ECC
- 16 GB stick (dual rank)
- 1600 MHz
- 1.35v (!!!)

Ovo je, koliko znam, jedina DDR3 ECC memorija koja radi na 1600 MHz i 1.35v i ima 16 GB stick-ove... u pitanju je isti 30nm proces fabrikacije koji Samsung koristi za, sada vec cuvenu, low-voltage HCH9 memoriju koja je deklarisana na 1333/1600 MHz a radi bez frke na 2400 MHz (i koju koriste svi G.Skill-ovi, Geil-ovi, OCZ-ovi & Co za svoje overclock memorije) - pa ko zna, mozda ce biti moguce overiti istu da radi bar na 1866 MHz :-)

8 komada, 128 GB... u kucnoj radinosti :) Jedini zez je sto jos nema puno uvoznika u Evropi da imaju ovu memoriju...
[ the_tosic @ 14.05.2012. 21:22 ] @
Kolko sam video 180$ je jedan modul ~1500$ za 128G je ODLICNO!!!
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2012. 21:26 ] @
Pa da - em sto je jeftina em sto je nenad*bljiva sto se performansi tice.

Ista prica za SSD-ove - Samsung kada se necega dohvati sto se komponenti tice, to dovedu do perfekcije ne samo u smislu performansi vec i cene zbog procesa i obima proizvodnje.

Jedini problem je sto se, bar po DE, jos i dalje vucaraju zalihe prosle generacije Samsung-ove memorije (1.6 GHz - 1.5v i 1.33 GHz - 1.35v) tako da ce biti poduhvat naci to... Po USA se ova memorija vec uveliko valja nedeljama.

Evo i @1866 verzije -

http://www.memory4less.com/m4l...temid=1464207186&rid=fd_10

Doduse, cena za nju je... malo veca :)
[ Ivan Dimkovic @ 15.05.2012. 13:10 ] @
Uspeo sam da nadjem supplier-a za odlicnu cenu :-) Stizu za nedelju dana hehe
[ Ivan Dimkovic @ 15.05.2012. 18:02 ] @
Btw - cena u DE je 142 EUR + 19% PDV-a. Sto je prilicno OK.
[ Ivan Dimkovic @ 29.05.2012. 20:47 ] @
Memorija stigla... stick-ovi imaju najfiniji Samsung-ov 30nm RAM (-YK0):

Nisam se puno cimao, samo sam stavio DDR3-2133 na 1.5v CL11, i sistem radi perfektno... Verovatno bez problema moze da izvuce 2400 MHz na CL11, sto cu probati malo kasnije...

Btw, ko zeli jeftin a dobar RAM - uzmite Samsung-ove HCH9 1.35v "Green Memory" module (oni imaju iste module kao ovaj RAM, samo sto nisu ECC) i vrlo dobre sanse su da sa ~1.5v mozete da terate 2133 MHz, a sa 1.65 i 2666 MHz. Uzevsi u obzir da je "Green Memory" jeftin da jeftiniji ne moze biti, isplativost je vise nego evidentna.

128 GB u 8 stick-ova :-)

[ morgoth_bauglir @ 30.05.2012. 00:38 ] @
Uh, mogu da zamislim kako cepa rendering sad... *slurp*
[ Ivan Dimkovic @ 30.05.2012. 21:35 ] @
Cepa samo tako :)

http://www.youtube.com/watch_popup?v=u28ijlP6L6M&vq=hd1080

^ 160 GB RAM-a :) Morao sam swap da napravim :)
[ morgoth_bauglir @ 31.05.2012. 06:25 ] @
Hahaha! Samo pazi da je po propisu, duplo veci od kolicine RAM-a. :-)
[ Ivan Dimkovic @ 03.07.2013. 09:41 ] @
Stigli su mi novi Xeon-i (Ivy Bridge EP) sa 12 jezgara :-) Na zalost, na review ce morati da se saceka dok ne prodje NDA blokada.

Dobra vest za ljude koji su investirali u X79 ili C60x ploce je sto su Ivy Bridge E/EP procesori kompatibilni sa X79/C60x cipsetom pa ce vrlo verovatno sve popularne X79 i C60x ploce dobiti UEFI apdejt za podrsku novim procesorima. ASRock je prevremeno leak-ovao podatke o Ivy Bridge EP Xeonima:

http://www.asrock.com/support/cpu.asp?s=2011

Ivy Bridge EP su procesori koji imaju v2 u imenu. Intel verovatno nije odusevljen sa ovim :-) U principu, najjace varijante su Xeon 2697 v2 sa 12 jezgara na nominalnih 2.7 GHz (bez turba) i Xeon 2687W v2 koji trci na nominalnih 3.4 GHz (bez turba!) ali ima 10 jezgara. Ovaj drugi je workstation CPU, sa TDP-om od 150W, tako da ako planirate dual-socket plocu sa 2687W v2 obratite paznju da VRM-ovi podrzavaju visoku amperazu.

Kao sto vidite u tabeli sa ASRock sajta, postoji velika razlika u sSpec kodu izmedju 12 i 10 jezgarnih procesora (C0/C1 vs. M0/M1 - ovo nisu finalni vec QS kodovi) sto verovatno implicira da je u pitanju razlicito jezgro. Verovatno Intel koristi jedan tip jezgra za EP sa 12 jezgara ili EX sa 15 jezgara i drugi tip jezgra za procesore sa 6 i 8 jezgara.

Losa vest za entuzijaste je da je Intel odlucio da jos vise poveca razliku izmedju HEDT i Server/Workstation procesora pa ce HEDT (high-end desktop) Ivy Bridge E 4960X imati i dalje samo 6 jezgara iako ce Xeon verzije (EP) imati i do 12 jezgara (15 jezgara u EX varijanti, ali EX nije pin-kompatibilna).

Intel je verovatno procenio da mogu da povecaju svoje margine prodajom jos vise osakacenih EP Xeona kao HEDT zato sto na desktop (pa i high end) trzistu nema pritiska da se poveca broj jezgara preko 6, sto je steta - ali to je problem nedostatka aplikacija pre svega.

Ni cinjenica da je AMD totalno pukao sto se high-end procesora tice ne pomaze svakako.

Videcemo da li je Intel ubacio ICC path-ove u 2P/4P verzije procesora sto bi omogucilo veci overclock Xeon-a u poredjenju sa Sandy Bridge EP platformom. Ja licno sumnjam da su to uradili (videcu kada stignu procesori) posto bi TDP procesora sa 12 jezgara sigurno premasio 500W ako bi se dozvolilo da se teraju na 4.8+ GHz sto bi verovanto dovelo do spaljenih ploca.

Takodje, posto je Server/HPC trziste postalo zagrejano za overclock (cak je i Supermicro poceo da prodaje server ploce sa overclock mogucnostima ukljucujuci i overvoltazu) Intel verovatno gleda da zastiti svoju EX (Xeon E7) seriju koja je uvek najskuplja - ako bi bio dozvoljen overclock, EP platforma sa 24 ili 48 jezgra (2P / 4P) na ~4.5 GHz bi zapravo mogla da bude konkurentna nekoj entry-level E7 platformi bar sto se performansi tice (naravno RAS mogucnosti su daleko manje) - nije da bi mnogi u server trzistu overcklockovali svoje procesore, ali jedna bitna manjina (high-frequency traderi) svakako bi.

U svakom slucaju X79/C606 platforma se pokazuje dugovecna kao X58.

Ko je kupio X79 (Sandy Bridge E) krajem 2011 ili C60x (Sandy Bridge EP) u martu 2012 ce imati odlicnu platformu tamo negde do kraja 2014/pocetka 2015 kada bude izasao Haswell EP. Iako je na desktop polju Intel brzi sa modernijom arhitekturom (Haswell), najbrzi desktop Haswell (4770K) ne moze ni da prismrdi Ivy Bridge EP Xeonu sa 12 jezgara. Cak je i HEDT Ivy Bridge EP (4960X) vrlo verovatno solidno brzi u multi-threaded scenarijima.

Takodje, Intel ce uskoro lansirati i Ivy Bridge EX (Brickland) platformu.

Ova platforma nije pin-kompatibilna sa X79/C606 LGA 2011 - ali ce biti kompatibilna sa Haswell EX procesorima. Sa EX platformom dobijate mogucnosti za DDR4 memoriju i 8 procesora, kao i puno terabajta memorije. Takodje, Ivy Bridge EX procesori ce imati 15 jezgara, a Haswell EX ce imati jos vise. Naravno, to zadovoljstvo ce da kosta :)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 03.07.2013. u 10:53 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2013. 20:09 ] @
Evo malog sneak preview-a - dupli Xeon 2697 v2 - inace buduci najjaci 2P model u Xeon E5 2600 v2 liniji.

Morao sam da blurujem informacije koje jos nisu javne, sorry :-) Ostale informacije su vec bile dostupne sa Geekbench informacijama novog Mac Pro-a. U pitanju je isti CPU kao najjaca nova Mac Pro konfiguracija, samo sto ova masina ima 2 komada (novi Mac Pro ima jedan).



Z9PE-D8 WS BIOS #5004 podrzava ove azdaje od procesora.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2013. 18:17 ] @
Jos malo fotki - gore je stari SNB-EP sa 8 jezgara (Xeon 2687W), dole je HCC (High Core Count) IVP-EP (2697 v2) sa 12 jezgara.

Iako je HCC Ivy Bridge EP prilicno "deblji" - i dalje staje u LGA 2011-0 socket :-)

[ Ivan Dimkovic @ 28.08.2013. 15:44 ] @
Jos malo informacija - u odnosu na dual Xeon 2687W Sandy Bridge EP, nova konfiguracija je brza oko 1.4 puta!

Cinebench: 34.86
Luxmark "Complex": 1196 (2687W: 844)

Sve u svemu, vrlo fin napredak.

Potrosnja je oko 20-tak W manja u full-loadu. Znaci, dobijate 50% vise jezgara, 40% vise performansi u praksi - i sve to sa 20W manje potrosnje.

Malo li je :)

Jedina mana je cena - http://wccftech.com/intel-ivy-...7-v2-benchmarks-prices-leaked/

Po komadu, 2697 v2 je $2950 u pre-orderu. Sto znaci da sistem sa 2 komada, nekoliko high-end grafickih i solidnom kolicinom RAM-a moze lako da predje 5 cifri. Nedostatak konkurencije tj. mlitavi AMD omogucavaju Intel-u da lansira nove proizvode sa gotovo linearnim skaliranjem cene - na gore.
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2014. 15:07 ] @
Radim na dobijanju dva Haswell EP 2699 v3 procesora.

Za neupucene - Intel je u poslednjem momentu (u QS fazi) odlucio da ostavi svih 18 mogucih jezgara u Haswell EP procesoru.

Do pre samo par meseci je planirani limit bio 14 jezgara za EP, 18 jezgara je cuvano za EX seriju.

Ali iz nekih razloga je Intel, vrlo neobicno za njih, odlucio da ostavi mogucnost za 18 jezgara u EP liniji.

Cim mi stignu 2 komada, bacam se na testiranje :-)
[ Lavlja_Jazbina @ 08.08.2014. 16:43 ] @
Citat:
Radim na dobijanju dva Haswell EP 2699 v3 procesora.

U septembru? ;).



kakvo cudo!
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2014. 16:44 ] @
Pre septembra :-)
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2014. 18:09 ] @
Btw, Haswell EP je nista - sledeca (ne Broadwell, vec Skylake) generacija EP Xeona ce imati jos zesci skok u broju jezgara (i jos ludji skok u broju LGA socket pinova :-). Na zalost ne smem da kazem koliko posto bi morali da me ubiju... moracemo da sacekamo da neki OEM iz Azije procuri taj info hehe :-)

Steta sto su male sanse da ce desktop segment pratiti ova unapredjenja iz prostog razloga sto nema desktop aplikacija koje bi iskoristile tako nesto. Ovi 18-jezgarni Haswelli postoje samo sto je virtualizacija veliki biznis danas. Na desktopu nema nicega slicnog.

Do tada, morace i Haswell EP da posluzi, 36 jezgara / 72 threada :-) Jos kad se pojavi Maxwell naslednik GTX TITAN-a, 4 komada i covek kuci moze bukvalno da ima nesto sto je pre 10-tak godina moglo da prodje kao superkompjuter.
[ Lavlja_Jazbina @ 08.08.2014. 18:51 ] @
Moram primetiti tu draz pisanja i zadovoljsto kao kod deteta.Meni muzika to radi,ali tvoje reci bolje reflektuju tvoj fetis.:).
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2014. 22:47 ] @
Znas kako se kaze, jednom geek - uvek geek :)

HPC ti je kao geek pr0n na kub :-)
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2014. 18:32 ] @
Na zalost, nisam se jos dokopao Xeon-a 2699 v3 :( Ali sam uspeo da privremeno narucim dva Xeon-a 2697 v3 koji ce posluziti privremeno.

Intel Xeon 2697 v3 ima 14 jezgara (28 niti), 35 MB L3 kesa i maksimalni all-core turbo do 3.1 GHz. Sve to sa TDP-om od 145W po procesoru.

Trebalo bi da mi stignu sledece nedelje, kao i nova ASUS-ova dual-CPU ploca: Z10PE-D8 WS

Moram jos da kupim DDR4 memoriju, pa ce pasti review za nedelju-dve, a Z9PE-D8 WS i Xeon-i 2697 v2 idu na dobos, dobro su sluzili :-)

Cisto da bude jasno o kakvom napretku se radi: koliko vidim, po rendering testovima, jedan Haswell Xeon 2697 v3 ima performanse kao dual-CPU Sandy Bridge 2687W i to sa 145W TDP-om (1 x Xeon 2697 v3) vs. 300W (2 x Xeon 2687W).

Intel, jednostavno nema konkurenciju u tom segmentu. Tj. nisu je imali ni u vreme Sandy Bridge Xeon-a, a kamo li danas.



[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2014. 15:03 ] @
Tja, sad me je informisao prodavac da Z10PE-D8 WS nece biti dostupna do 29-tog oktobra.

Sad pokusavam da nadjem Supermicro X10DAX, koja mi je bila #2 izbor... ali ni ova ploca izgleda nije jos dostupna.

Sve sto ima za sada je Supermicro ali ne "X" (X10DAi, X10DRi, ...), sto mi ne odgovara previse zato sto "X" ima overvoltage / overclocking za memoriju (tzv. "HyperSpeed" kako to Supermicro zove).
[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2014. 16:35 ] @
Procesori su stigli, C0 stepping doduse (ne C1) ali sta je tu je :-)

Sad imam drugi problem, procesori su tu ali ploca nije... nadam se da cu nabaviti nesto "privremeno" dok se ne dokopam X10DAX (koja jos nije dostupna u EU, ali u USA ima vec prodavaca koji je imaju pa sad pokusavam da se dogovorim da je sibnu FedEx-om ove nedelje). U najgorem slucaju cu morati da uzmem X10DAi privremeno.

Od ASUS Z10PE D8 WS sam skoro 100% odustao.

Zasto?

Prostudirao sam uputstvo i koliko mogu da primetim, ploca nema skoro nista u odnosu na serverske ploce:

1. Memory overclocking nije tu (ako je uputstvo tacno, DDR4 brzina ide samo do 2133 MHz (!))
2. Koliko vidim, nema ni opcija za promenu voltaze memorije ili tajminga (?!) - iskreno se nadam da je u pitanju samo stara verzija uputstva
3. Sve sto je ostalo je BCLK modifikacija, opet bez promene voltaze (ako uputstvo ne laze)

Sve napredno sto imate sa X99-WS kao sto je tweak voltaze/overclock i sl. nije ukljucen (opet, sudeci po uutstvu).

Takodje, PCI Express konfiguracija je ostala kao u Z9PE D8 WS, sto znaci da nije moguce terati 4 GPU-a u x16/x16/x16/x16 modu iako 2 CPU-a daju 80 PCIe lane-ova.

Sramota :( ASUS je ovog puta zaista preterao.

Razumem da nisu stavili onaj "overclock" LGA 2011-3 socket sa vise pinova, iz prostog razloga sto Intel nije izbacio ni jedan 2S (dual-CPU) Xeon sa otkljucanim multiplierima, kao sto je vec postala praksa od Sandy Bridge-a. Neki ce se setiti da je prosle godine neko pustio glasinu da ce Intel izbaciti "novi Skulltrail", tj. otkljucani Haswell Xeon za dual-CPU konfiguraciju, ali od toga izgleda nema nista.

Najbolje sto se moze ocekivati je da Intel i dalje ostavi 1S (single-CPU) Xeon-e otkljucane sa najjacim modelom Xeon E5-1691 v3 koji ima 14 jezgara i, navodno, otkljucan multi. Na zalost, ovo je 1S Xeon, dakle QPI linkovi su iskljuceni, sto znaci da nema nista od dual-CPU kombo-a.

Zapravo, u ovom momentu mislim da je X10DAX od Supermicro-a bolja opcija:

#1 - Nudi vise mesta za memoriju (16 slotova umesto 8 kod ASUS-a, sto je jako dobro uzevsi u obzir da su 32 GB LRDIMM-ovi >otkid< od cene a 64 GB jos cak nisu u prodaji, a o ceni da ne pricamo)

#2 - Ima BCLK overclock kome to treba ali, takodje, podrzava i DDR4 overclock do 3200 MHz (!)

#3 - Iako nema 4 PCIe 3.0 x16 slota, to se moze resiti riser-om. Naravno, #4 slot ce biti x8 fizicki, ali i ASUS koji ima 7 fizickih x16 slotova ne nudi x16/x16/x16/x16

---

Sve u svemu, u ovom momentu zapravo ne postoji "ultimate" Dual CPU ploca za Haswell / Broadwell EP :( ASUS je spustio kriterijume. Cak je i Z9PE D8 WS vec bila u nedostatku u poredjenju sa njihovim "consumer" X79 overclock plocama, sa Haswell-om se jaz jos vise prosirio pa sada Z10PE D8 WS zapravo nema skoro nista vise u odnosu na klasicne server ploce.

O nekoj reinkarnaciji Skulltrail-a mozemo samo da sanjamo :( Tako je to kada nema konkurencije...

Sa druge strane, Supermicro je vec prosle godine ukapirao da mogu da uzmu extra lovu od High-Frequency-Trading ekipe sa davanjem overclock opcija (Supermicro to zove "HyperSpeed".

Vise detalja, nadam se i testova, sledece nedelje...

I, za kraj, evo kako izgleda X10DAX:

[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2014. 20:19 ] @
Zahvaljujuci Amazon-u, Z10PE-D8 WS mi stize u cetvrtak.

Posto cu u tom momentu imati samo dva komada ECC DDR4 16 GB modula (Samsung), necu moci da odradim puno testova, eventualno Cinebench i ako nekoga jos nesto zanima, recite. Takodje, imam "samo" 2 TITAN-a (jos 2 komada su mi dostupni ali ne ove nedelje).
[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2014. 22:14 ] @
Evo malo informacija:

Cinebench daje 3826 sa moja dva 14-jezgarna procesora, cisto da stavimo stvari u perspektivu: Westmere dual-socket platforma daje 1279.

Dakle, brzina je 3 puta. Kada bi testirali 2699 v3 dupli, Cinebench rezultat bio oko 4500...

Na zalost, ASUS-ov Z10PE-D8 WS BIOS prakticno nema apsolutno nista za tweovanje sistema van specifikacija, OSIM BCLK modificacija. Ali cak ni za to nemate mogucnost kontrole voltaze. Memorija se moze podesavati samo u Grantley-platformom definisanim limitima (max 2133 MHz), sve iznad toga... ne postoji :( Bojim se da je ovo svesna odluka ASUS dizajnera: najverovatnije ne zele da se cimaju IMHO.

Evo nekih slika:

Stara (Z9PE-D8 WS) i nova (Z10PE-D8 WS) ploca:



12-jezgarni Ivy Bridge EP gore vs. 14-jezgarni Haswell EP



Cinebench Rezultati



Ograniceni BIOS :(