[ DjordjeRnR @ 05.10.2011. 12:28 ] @
Ljudi izvinjavam se najljubaznije zbog postavljanja teme, jer znam da ovakvih uvijek ima na hrpe...ali posto vec duze koristim linux totalno sam ispao iz XP fora i fazona...


Uglavnom drugar mi treba donijeti racunar na kome trebam reinstalirati sistem. Racunar je dosta star i samim tim dosta spor. Trebam mu podici XP operativni sistem.

Sad treba mi par savjeta od vas, po pitanju "tjuniranja" XPa da sto brze radi na sporijem racunaru. Ono sto meni pada na pamet je sledece

-povecati virtuelnu memoriju za 2X od rama
-iskljuciti sve one graficke dodatke da izgleda kao 98ca
-instalirati starije verzije programa koji mu trebaju(tipa winamp 2.95 jer noviji dosta koce)
-iz autoruna iskljuciti nepotrebne stvari



E sad... drugaru treba racunar za igranje nekakvih par igrica(CS i slicno) koje vec imam, i naravno za surfovanje internetom...
Covjek se bas i ne razumije previse u racunare, vise je na principu "toci i vozi" tj samo vozi :) pa bih mu instalirao neke najosnovnije antivirus alakte i objasnio mu kako da ih s vremena na vrijeme abdejtuje, skenira racunar sa njima, ukloni viruscice, i nastavi dalje da fejzbuci :D

E sad...problem je u tome sto sam ja koristeci linux odavno ispao iz te problematike adver virus spajver i kako se to vec ne naziva pa stvarno nemam pojma sta da mu instaliram...

Dakle treba mi par osnovnih programcica koji su:
-lagani za koristiti
-besplatni su
-ne koce drugarov vec spori racunar
-i koliko toliko pruzaju zastitu od virusa



Hvala vam svima unaprijed na savjetima, i jos jednom se izvinjavam sto uopste postavljam temu, ne bih inace, ali stvarno sam ispao iz XP fazona :(

Pozdrav svima
[ Dashkes @ 05.10.2011. 13:06 ] @
Besplatni antivirus - http://www.microsoft.com/security_essentials/
Neće se pokajati. :)
[ Aleksandar Maletic @ 05.10.2011. 13:13 ] @
Microsoft Security Essentials + MCShield + Malwarebytes' Anti-Malware.
MSE poseduje naravno zaštitu u realnom vremenu, MCShield će sprečiti inficiranje putem memorijskih uređaja. MBAM je antimalware skener na zahtev, dovoljno je svakih 7-15 dana odraditi skeniranje i čišćenje.
[ Ssld @ 05.10.2011. 13:34 ] @
pdf citac - foxit reader, idi na stariju verziju koja brzo radi - npr. foxit20b1516.exe
zamena za nero - infra recorder , ir052.exe (gpl)
zamena za nautilus-image-convertor :) - ImageResizerPowertoySetup.exe
arhiver - 7zip , 7z920.exe (gpl)
stream internet radio stanica - NRadioBoxSetup.msi
browser - opera il chrome
kodeci - K-Lite_Codec_Pack_670_Standard.exe u okviru kojeg je media player classic

naveo sam verzije koje meni brzo rade na starim masinama, pozdrav

antivirus - na starim masinama svaki mi je gusio.. pa uglavnom stavim neki program koji prati samo usb removable i vristi
ako na njemu ima virusa (free verzija) mali je i brz.. javicu za ime ne mogu se setiti trenutno...
[ DjordjeRnR @ 06.10.2011. 11:07 ] @
Hvala svima na odgovorima.

Sto se tice Majkrosoftovih esentijalsa...imam tu jedno pitanjce...da li program normalno radi na piratskoj verziji XPa ?
[ Goran Mijailovic @ 06.10.2011. 11:29 ] @
Ajoj :)

Probaj pa vidi :)
[ valjan @ 06.10.2011. 12:20 ] @
Citat:
DjordjeRnR: Hvala svima na odgovorima.

Sto se tice Majkrosoftovih esentijalsa...imam tu jedno pitanjce...da li program normalno radi na piratskoj verziji XPa ?


Piratske verzije uglavnom ne rade normalno same od sebe - najcesce se koriste crackovi, patchevi i slicna cuda da bi se osposobile za rad, i niko ne moze da ti garantuje da onaj, ko je to pravio, nije ostavio neka mala vrata za sebe, ili da nije u samom tom procesu ubio neku funkciju kao kolateralnu stetu pa zbog toga dolazi do iznenadnih padova sistema. Uostalom, zapitaj se koji je interes nekome da ulozi trud i tebi, potpunom neznancu, omoguci da potpuno besplatno koristis nesto - nista na ovom svetu nije dzabe, sve platis na ovaj ili onaj nacin ;-)
[ DjordjeRnR @ 07.10.2011. 17:05 ] @
Od kada imam racunar a to je nekih 10ak godina koristim piratske verzije. Ne sjecam se da mi je ikada pao sistem sam od sebe...tj da ja nisam nesto ceprkao :D

Naravno ne zelim se prepirati ili govoriti da je pirat ili original bolje...sve ima svoje prednosti i mane, ali realno gledano nisam nesto primjetio da su racunari sa piratskim verzijama(dobrim verzijama) ista nestabilniji, sporiji, ili podlozniji virusima itd... Generalno gledano svaki XP(i pirat i original) s vremena na vrijeme nakupi kojekakvih bubica koje je jako tesko ocistiti te je potreban reinstal sistema ponekad jer postane spor trokira itd...

Vodjen logikom zasto kupovati, zasto koristiti krek pathc pirat...ja sam na kraju dosao do linuxa(ubuntu itd) i tu i ostao...naravno i to ima svoje prednosti i mane...


A sto se tice ove zastite itd...evo upravo dizem sistem(nasao sam neku jaaako laganu XP verziju koja radi 100 na sat i poskidano je sve bespotrebno sa nje) pa cu probati neke od programa sto ste mi naveli.

Hvala vam svima


EDIT: Sekjuriti esentijals ne rade na zalost na piratu :) Ikakva zamjena ?

[Ovu poruku je menjao DjordjeRnR dana 07.10.2011. u 18:57 GMT+1]
[ Aleksandar Maletic @ 07.10.2011. 19:27 ] @
Najnovija verzija Avira Free Antivirusa.
DOWNLOAD
[ Cyber01001 @ 07.10.2011. 23:11 ] @
Probajte VIPRE antivirus ,ja ga stavljam na sve slabije masnije koje popravljam i odlican je ,bar sto se tice potrosnje resursa!