[ burex @ 06.10.2011. 01:26 ] @
Steva više nije sa nama...
www.apple.com
http://www.latimes.com/busines...-obit-20111006,0,7210103.story

RIP. Niko nije zaslužio takvu gadnu bolest koja ga je zadesila...
[ Danijel Krmar @ 06.10.2011. 03:00 ] @
Uh, teska vest, teska.

Voleli ga, il' ne voleli, covek je postavio mnoge temelje upotrebljivosti IT proizvoda. Njegovim odlaskom otisao je jedan od poslednjih romanticara IT ere. Definitivno ulazimo u jedno mnogo dosadnije doba informatike.

R.I.P :(
[ milanche @ 06.10.2011. 03:48 ] @
Otisao je jedan od poslednjih velikih dasa hi-tech-a.
[ bigvlada @ 06.10.2011. 05:51 ] @
Nema više Enfant Terrible-a, jedinog macho man-a IT industrije, kako su ga opisali u Accidental Empires. Ako niste, pogledajte film Pirates of Silicon valley, o rivalstvu Applea i Microsofta od 1975 do 1997.
[ maksvel @ 06.10.2011. 07:43 ] @
Tužno. Baš.
:(
[ tdjokic @ 06.10.2011. 09:16 ] @
Ovaj savremeni zivot ubija previse. Pre par dana neka navijacica, znaci jos mnogo mladja od Steve, se jednostavno srusila pored igralista i umrla. I stalno cujes za nekoga oko 50 pa i manje da je umro posle kratke i teske bolesti. Covek se zapita da li je sada bolje ili pre 100, 200 godina kad se radjao buljuk dece, pa ko prezivi, prezivi.

Neka mu je laka zemlja.
[ flighter_022 @ 06.10.2011. 10:00 ] @
R.I.P.

O pokojniku sve najbolje.

Voleli ga ili ne... Cak i oni koji ga ne vole (ne spadam u tu grupi, jednostavno mi je svejedno... bilo), treba da shvate da je APPLE kao kompanija doneo m nogo dobrog cak i onima koji njihove proizvode nikadnisu koristili. Ako nista drugo, ono barem zbog toga jer su kao zdrava i veoma jaka konkurencija cinili da i druge kompanije makar malo unaprede svoje usluge i robu.

Jos jednom, R.I.P.
[ wex-alpha @ 06.10.2011. 10:11 ] @
Steve RIP !
[ mmix @ 06.10.2011. 10:19 ] @
O pokojniku sve najbolje naravno,

Medjutim, ostatak ovog hvalospeva ne stoji. Kad razgrnes sav marketing i BS ono sto ostaje kao doprinos apple-a i sto ce nazalost ostati i nakon sto se raspadnu svi apple proizvodi je uspostavljena doktrina da ne posedujes uredjaj koji kupis. Njihov uspeh u tome da plebsu prodaju skupocen hardver a da zadrze vlasnisvo nad istim je ohrabrilo i druge da to urade sa svojim uredjajima (ps, xbox, itd) i zaprvo unazadilo tehnoloski konzumerizam. Sto se tice ostalog, ukljucujuci "doprinose", citiracu jednu prijateljicu:

The personification of the greedy corrupt capitalist system: I'll create something you will do anything to get (even get into deeper debt). Something you didn't even know you needed. But now that I've created it, you cannot live without it. It will rule your world and allow others to track your innermost thoughts and shadiest whereabouts. You will hate it, but you will love me.
I will live on forever, and you will miss me.
wow.... RIP...
[ DaliborP @ 06.10.2011. 10:28 ] @
Citat:
mmix: O pokojniku sve najbolje naravno,

Medjutim, ostatak ovog hvalospeva ne stoji.

Nisam ni sumnjao da ce se pojaviti neko da ospori ono sto je Jobs ostvario :)
[ mmix @ 06.10.2011. 10:39 ] @
Sta ces, nekome svetac a nekome smrtnik. Sta li cete sad bez njega?
[ .sasa. @ 06.10.2011. 11:08 ] @
Citat:
Kad razgrnes sav marketing i BS ono sto ostaje kao doprinos apple-a i sto ce nazalost ostati i nakon sto se raspadnu svi apple proizvodi je uspostavljena doktrina da ne posedujes uredjaj koji kupis. Njihov uspeh u tome da plebsu prodaju skupocen hardver a da zadrze vlasnisvo nad istim je ohrabrilo i druge da to urade sa svojim uredjajima (ps, xbox, itd) i zaprvo unazadilo tehnoloski konzumerizam.


Ovo potpisujem.
[ Sceka @ 06.10.2011. 11:08 ] @
Citat:
mmix: Sta ces, nekome svetac a nekome smrtnik. Sta li cete sad bez njega?


Jadno! Nemam reci!


Pozdrav!
[ Goran Mijailovic @ 06.10.2011. 11:21 ] @
Sta je tu jadno?
[ Sceka @ 06.10.2011. 11:39 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Sta je tu jadno?


Jadno je to sto je takav nacin nevaspitan. Domace vaspitanje ne dopusta blacenje nekoga ko se jos nije ni 'ohladio'. Znaci, samo treba uzeti u obzir da se desilo nekom poznaniku, rodjaku... Da li bi reagovao tako isto.? To sto je covek "ni rod ni pomozi Bog" ne stavlja ga u poziciju krpe, dronjka... Zato je jadno. I jadno je i zato sto se to granici sa klinackom zluradoscu. I mnogo jos razloga ima zasto je jadno ponasanje, predpostavljeno, odraslog coveka.

Mozda sam ja cudan ali sam tako vaspitan, da postujem smrt bilo kog coveka, bar onoliko koliko pristojnost nalaze!



Pozdrav!
[ 3way @ 06.10.2011. 11:43 ] @
Jadno je jedino kada neko posle smrti naprasno pocne da se postuje. Ne samo sto je jadno, nego je i licemerno.
Ako nekoga volis za zivota, volis ga, ako ne ne volis ga ni kad umre i gotova stvar.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2011. 11:44 ] @
@mmix,

Citat:

Kad razgrnes sav marketing i BS ono sto ostaje kao doprinos apple-a i sto ce nazalost ostati i nakon sto se raspadnu svi apple proizvodi je uspostavljena doktrina da ne posedujes uredjaj koji kupis. Njihov uspeh u tome da plebsu prodaju skupocen hardver a da zadrze vlasnisvo nad istim je ohrabrilo i druge da to urade sa svojim uredjajima


Hajde mmix, ne pricaj kojesta - ne prilici ti. Totalna lockdown strategija ("wall garden") mobilnih telefona, koju je Apple preuzeo (nista pre iPhone-a nije bilo "zakljucano" od strane Apple-a) je izum USA MOBILNIH OPERATERA a ne od Apple-a.

Dokaz za to je USA smartphone trziste PRE iPhone-a - jos davne 2005-te i 2006-te su "smart" telefoni u USA bili totalno zatarabljeni, bilo je zabranjeno izvrsavanje bilo cega osim Carrier-potpisanih aplikacija itd... secam se 3GSM-ova 2005-te i 2006-te gde smo imali situacije da nasa mobilna aplikacija ne radi na gomili USA telefona zato sto je policy USA operatera totalna zabrana.

Prema tome, komentar da je Apple tu nesto "uspostavio" je apsolutno netacan. Mozda tebi u Evropi to nije bilo toliko ocigledno, ali se wall-garden strategija kuvala daleko pre nego sto je Steva dosao na ideju da izadje na to trziste.

Apple je samo uspeo da "wall garden" otme od operatera - i, iskreno, ja im na tome cestitam. Wall-garden svakako nigde ne bi otisao - samo bi, umesto hw. vendorima, pripadao mobilnim piljarima. Izmedju ta 2 zla, Apple je manje.
[ flighter_022 @ 06.10.2011. 11:56 ] @
@mmix: Nisam uopste govorio o nekom eventualnom direktnom doprinosu APPLE-a svetskom razvoju IT-a, vec o posrednom, ostvarenom na taj nacin sto su bili konkurencija ostalima.
[ mmix @ 06.10.2011. 12:00 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Apple je samo uspeo da "wall garden" otme od operatera - i, iskreno, ja im na tome cestitam. Wall-garden svakako nigde ne bi otisao - samo bi, umesto hw. vendorima, pripadao mobilnim piljarima. Izmedju ta 2 zla, Apple je manje.


To je tvoje misljenje, i u redu je, ja smatram drugacije jer sam 2005 upravo imao legalno otkljucan smartphone (P910i) upravo na North American carrieru i uvek sam mogao da "ucenjujem" carriera time da cu preci na drugu mrezu ako me budu drk*ali svojim glupostima. Uvek sam imao opciju da li hocu ili necu u wall garden i niko me na to nije primoravao niti mi ogarnicavao upotrebu i bas je otpor tom konceptu od strane tech-savvy korisnika (koji su tada bili gotovo jedini korisnici smartphones) bio ono sto je drzalo carriere na distanci. Apple je tu opciju uzeo i poceo da donosi odluke za mene gurnuvsi me u niche market i ostavisi mi samo izbor izmedju ilegale i konformizma, postavivsi se da je to sto rade sasvim ok jer je bezumna gomila iza njih, a to vec nije u redu i sasvim sigurno nije doprinos "tehnologiji". Doprinos je samo njihovoj kasi kroz eksploataciju neznanja i neukosti. I drugo, ne pricam samo o smartphones, sve to se sada desava na polju zatupljivanja i kontrolisanja ostale consumer elektronike od strane vendora desava se zato sto je Apple u tome uspeo i niko ih u tome nije zaustavio. Ako to nije pobeda mediokritetstva, ne znam sta jeste, i smatram kao i do sada da su svi procesi kojima upravlja mediokritetstvo u startu osudjeni samo da proizvedu isti ili gori nivo napretka. U krajnjoj lini tebi je mozda ok da ne posedujes to sto kupis, sto ne znaci da je i meni.

Citat:
Sceka: Jadno je to sto je takav nacin nevaspitan.


O pokojniku sve najlepse, siguran sam da je bio dobar covek i prijatelj onima koji su ga poznavali. O njegovoj "zaostavstini" sa druge strane se moze pricati kad god, pricali smo za zivota, pricamo i sada. To sto je tebi jadno jer smrtnika uzdizes u domen nepogresivih bozanstava je samo tvoj problem.
[ Srđan Pavlović @ 06.10.2011. 12:00 ] @
r.i.p...
[ Sceka @ 06.10.2011. 12:09 ] @
Citat:
mmix: O pokojniku sve najlepse, siguran sam da je bio dobar covek i prijatelj onima koji su ga poznavali. O njegovoj "zaostavstini" sa druge strane se moze pricati kad god, pricali smo za zivota, pricamo i sada. To sto je tebi jadno jer smrtnika uzdizes u domen nepogresivih bozanstava je samo tvoj problem.


Ne, ne... Ne dizem ja nikoga na "te grane", cak sam u drustvu poznat po tome sto ne volim Apple varijante ni po jednom pitanju (licno ubedjene, ne sugerisem nista nikome!). Cak se u mnogome slazem sa tobom. Ali me strasno nervira kad se koristi prilika za "razracunavanje sa likom i delom" (u ovom slucaju delom) a covek se nije jos ni "ohladio"! To je za mene nekulturno, a imam malo vise godina i takvi stavovi nisu za menjaje jer poticu iz malena, od davnina!


Pozdrav!
[ DaliborP @ 06.10.2011. 12:15 ] @
Citat:
mmix: I drugo, ne pricam samo o smartphones, sve to se sada desava na polju zatupljivanja i kontrolisanja ostale consumer elektronike od strane vendora desava se zato sto je Apple u tome uspeo i niko ih u tome nije zaustavio. Ako to nije pobeda mediokritetstva, ne znam sta jeste, i smatram kao i do sada da su svi procesi kojima upravlja mediokritetstvo u startu osudjeni samo da proizvedu isti ili gori nivo napretka.

Apple je ponudio modernu IT tehnologiju obicnom narodu, to je ono u cemu su jako uspesni i zbog cega su napravili revoluciju na polju smart telefona ili tableta. Moze da ga koristi dete od 3 godine. Ne sumnjam da je to prosecnom geek-u big fail, ali ne vidim tacno zasto bi to usporilo ili zaustavilo buduci razvoj tehnologije, to je grana industrije, novi consumer market koji su otkrili i maksimalno iskoristili.

Nema to veze sa mediokritetstvom, vec se neko setio da IT proizvodi ne moraju po defaultu budu pristupni samo geekovima, vec svima.
[ Tyler Durden @ 06.10.2011. 12:17 ] @
@Sceka
prestani da se prosipas po ovoj temi molim te.

inace, manje vise slazem se sa mmixovim stavom posebno sto se tice negativnih stvari koje je apple donio pod jobsom.
jedino sto ja mislim da tu svakako mogu da se nadju i neke pozitivne, makar indirektno.
[ Sceka @ 06.10.2011. 12:27 ] @
Citat:
Tyler Durden: @Sceka
prestani da se prosipas po ovoj temi molim te.
....


Ma naravno! Izvinjavam se svima na impulsivnom reagovanju. Potrudicu se jos vise da to obuzdam kod sebe jer i sam sebe vec nerviram! :)


Pozdrav!
[ mmix @ 06.10.2011. 12:29 ] @
Citat:
DaliborP: Nema to veze sa mediokritetstvom, vec se neko setio da IT proizvodi ne moraju po defaultu budu pristupni samo geekovima, vec svima.


Da bi nesto bilo dostupno svima mora po definicji da gadja veoma nisko, sto samo po sebi nije problem da ta meta nije i jedina koju gadjaju.
A vidjenje uticaja toga na desavanja u IT industriji je veoma povrsno i bazirano na neznanju kako se alocira kapital u R&D. To sto pricas bi bilo sasvim ok da uredjaji imaju dualnu primenu (nazovimo to beginner i poweruser) gde average joe, lenj od sebe i zivota, moze bez rizika i bez upotrebe vise od dve ganglije da sazna rezultat sinocne tekme ili ako je teta da sazna ko je istracarao koga na fejsu. Posteno, nema frke, nismo svi techies. Ali onda uredjaj treba da ima i power-mode gde ljudi koji znaju sta bi radili sa uredjajem to mogu i da urade. A to izostaje jer razvoj tog moda upotrebe zahteva vise para, truda i vremena od prostog serviranja igracke za mase, pare koje ne rezultuju drasticno povecanom prodajom koja bi usledila da se te pare bace u marketinski wow faktor. Sta mislis, zasto MS izbaciju Windows Start dugme i zamenjuje ga idiotskim Start desktopom, zato sto je usage statistika (koju btw techies uglavnom ni ne salju) pokazala da velika vecina ljudi ne kroisti start dugme. Ni ja ga ne koristim na dnevnoj osnovi ali u dva tri dana mi zatreba da iscupam nesto sto ne koristim svakodnevno i poruka MSa meni sada je "ko te j... kad to treba vise nego plebsu". Ajd razmisli duboko od koga su "pozajmili" taj nacin razmisljanja o razvoju tehnologije.
[ nkrgovic @ 06.10.2011. 12:39 ] @
Citat:
mmix: Da bi nesto bilo dostupno svima mora po definicji da gadja veoma nisko, sto samo po sebi nije problem da ta meta nije i jedina koju gadjaju.
A vidjenje uticaja toga na desavanja u IT industriji je veoma povrsno i bazirano na neznanju kako se alocira kapital u R&D. To sto pricas bi bilo sasvim ok da uredjaji imaju dualnu primenu (nazovimo to beginner i poweruser) gde average joe, lenj od sebe i zivota, moze bez rizika i bez upotrebe vise od dve ganglije da sazna rezultat sinocne tekme ili ako je teta da sazna ko je istracarao koga na fejsu. Posteno, nema frke, nismo svi techies. Ali onda uredjaj treba da ima i power-mode gde ljudi koji znaju sta bi radili sa uredjajem to mogu i da urade. A to izostaje jer razvoj tog moda upotrebe zahteva vise para, truda i vremena od prostog serviranja igracke za mase, pare koje ne rezultuju drasticno povecanom prodajom koja bi usledila da se te pare bace u marketinski wow faktor. Sta mislis, zasto MS izbaciju Windows Start dugme i zamenjuje ga idiotskim Start desktopom, zato sto je usage statistika (koju btw techies uglavnom ni ne salju) pokazala da velika vecina ljudi ne kroisti start dugme. Ni ja ga ne koristim na dnevnoj osnovi ali u dva tri dana mi zatreba da iscupam nesto sto ne koristim svakodnevno i poruka MSa meni sada je "ko te j... kad to treba vise nego plebsu". Ajd razmisli duboko od koga su "pozajmili" taj nacin razmisljanja o razvoju tehnologije.

Verovatno od Apple-a... posto Mac OS X nema "power mode" uopste. Da, gde da na Mac-u imas nesto za power usere.... Samo POSIX 1003.1 / 1003.2 compliant shell, ali to nije za "power usere", verovatno. Shell skripting, to je za plebs, je'l? Stvarno si cudan.

A Steva jeste bio vizionar, po mnogo pitanja. Pocev od dizajna, preko fanaticne paznje na detalje pa do toga da smo zahvaljujuci njemu gledali Toy Story. Izgubili smo nekog ko je istinski izmenio svet...
[ mmix @ 06.10.2011. 12:52 ] @
OS X je posebna prica, to je proizvod koji je vec imao svoj ekosistem i postojece power korisnike. Kako iOS i OSX konvergiraju tako ce i feature set da ide ka istom cilju, ajd pogodi kom. Bice ista prica kao sto se desava sa MSom i Windows platformom. Mada sada bez steve, diskutabilno je ko ce uspeti da ubedi plebs da im pored iPhone i iPada treba i MacBook.

Za Pixar sa druge strane skidam kapu.
[ Slobodan Milivojevic @ 06.10.2011. 13:04 ] @
A da Apple takav kakav je nije napravio iPhone/iPad šta mislite da li bi se Android tako brzo razvijao? Sa kim bi se google i hardver vendori takmicili i kako bi danasnji svet smart telefona izgledao? Ne verujem ni blizu ovome sto je danas...

Sad, ulaziti u to kolko je sve to dobro ili lose je malo nezgodno, jer ne znamo kako bi smartphone svet izgledao bez Apple proizvoda, ali su postavili prekretnicu u razvoju i postavili neke standarde u tome se nasam se slazemo.
[ duchko037 @ 06.10.2011. 13:08 ] @
Pocivaj u miru.
[ Stefan Jocic @ 06.10.2011. 13:17 ] @
Mislim da je ova rasprava baš bila očekivana, mada ne vidim da je ovo prilika da se zagovaraju/napadaju njegovi postupci i dela i proizvodi firme na čijem je čelu bio.

Inače se slažem, da bez obzira da li vam se njihovi proizvodi ili postupci sviđaju definitivno stoji ona izreka "Art inspire art, technology inspire technology!". U svakom slučaju, priznali neki ili ne, njegov lik i rad su značajno uticali na "računarski svet".
[ DaliborP @ 06.10.2011. 13:21 ] @
Citat:
mmix:Posteno, nema frke, nismo svi techies. Ali onda uredjaj treba da ima i power-mode gde ljudi koji znaju sta bi radili sa uredjajem to mogu i da urade. A to izostaje jer razvoj tog moda upotrebe zahteva vise para, truda i vremena od prostog serviranja igracke za mase, pare koje ne rezultuju drasticno povecanom prodajom koja bi usledila da se te pare bace u marketinski wow faktor.

Zasto treba da ima power-mode i sta bi ti to tacno "znao" da uradis sa tim? Mislim o cemu ti uopste pricas, telefonima? Telefon, tablet, to je consumer eletronics siroke potrosnje. Dakle vecina ljudi koji koriste te uredjaje nisu techies, shvati ta tvoja grupa kojoj nedostaje taj "power-mode" (ne znam iskreno ni sta si mislio pod tim) je u manjini, marginalnoj manjini. 90% ljudi apsolutno ne zanima mnogo vise od onoga sto im uredjaj nudi. Apple je to uradio na najbolji moguci nacin i zato su napravili revoluciju. Daj da se vratimo 6-7 godina unazad pa da pogledamo te iste uredjaje pre nego sto ih je Apple uzeo da radi, kojim putem su isli, tim tvojim? Pre bi bilo da su isli ka propasti.

I sad je vama krivo sto apple pravi proizvode koji vam ne odgovaraju, em sto su uspesni u tome a vas "radim sve" device nije ni blizu toga. Malo realnosti, molim te.
[ Suns @ 06.10.2011. 13:32 ] @
Čitam ovu temu (malopre sam saznao za tužnu vest) i ne mogu da veruje o čemu vi razglabate i bukvalno se**te ovde i koliko ste jadni (pojedinci)!?

Pal***dite o kakvim sra**ima, patentima, ovo ono.... a zaboravljate da čovek koji je sada već pokojni Steva uradio mnog više za IT industriju nego svi mi na ovome svetu zajedno, prema tome umesto da se**te i glumite gekove odajte bar poštu čoveku time što jedan dan nećete tupiti i srati po njegovoj kompaniji i njegovim izumima, jer mnogo deluje jadno iz ugla običnog posetilaca koji doje na ovaj forum, na temi o tkr. Stevinom "oprostu" vi lupate gluposti i prepirete se, pirtom ispoljavate vrlo nekulturne stavove i nevaspitane i ne primerene rečenice u ovakvom trenutku.

Umro je vizionar, pokretač i jedan od malobrojnih ljudi koju su nam doneli sve ove stvari preko koji kucamo i pišemo, i pre svega poštujte to a ne gde je radio, šta je radio, patenti kurci palci...

Toliko...
[ mr. ako @ 06.10.2011. 13:37 ] @
E vala, ti si mu bas odao postu, a i ulepsao temu o "oprostu"... :D

Ja nesto nisam obozavao njegovu filozofiju i preuzimanje uloge mini-bozanstva, ali da je bio jedan od najuticajnijih u IT krugovima to se ne moze sporiti... Stevo, neka ti je laka zemlja.
[ maksvel @ 06.10.2011. 13:38 ] @
Malo arta, da batalimo flame

[ burex @ 06.10.2011. 13:53 ] @
Jedna stvar... Da, žao mi je čoveka, i bio je vizionar, ali morate da shvatite jednu stvar: Nije on pravio sve što ste videli na crnom ekranu iza njega. Sve Apple proizvode su razvijali zaposleni u Apple-u, a Steve je to nadgledao a zatim lepo prezentovao. Prvi Apple I računar nije pravio Jobs, već Woz i on je bio taj koji je zapravo započeo revoluciju. Dakle, da se razumemo, svet jeste izgubio vizionara, ali nije Steva taj koji je ceo dan provodio u radionici pravljeći iOS i MacOSX već njegovi zaposleni.
[ mmix @ 06.10.2011. 14:10 ] @
Citat:
Suns: Umro je vizionar, pokretač i jedan od malobrojnih ljudi koju su nam doneli sve ove stvari preko koji kucamo i pišemo, i pre svega poštujte to a ne gde je radio, šta je radio, patenti kurci palci...


ma sigurno, hiljadu...

Mogu samo da zamislim kakav ce cirkus da ispadne od njegove sahrane ali smo zato mi puni nepostovanja. Hvala ti Stevo sto si mi dao A4Tech tastaturu, Samsung monitor i Intel Sandybridge platformu. Jel sad bolje?

PS: Zabroavih da se zahvalim za Nvidia karticu. Da ne bi Steve ne znam sta bismo.
[ bakara @ 06.10.2011. 14:20 ] @
Ja mislim da malo preterujes...
[ milke @ 06.10.2011. 14:23 ] @
Citat:
mmix: Da ne bi Steve ne znam sta bismo.
Ti danas (i u neodređenom periodu u budućnosti) ne bi bio srećan zbog njegove smrti.
[ mmix @ 06.10.2011. 14:29 ] @
Citat:
bakara: Ja mislim da malo preterujes...


Pa mozda, al ne volim ni kad me neko proziva losom osobom zato sto se ne slazem sa njihovim imaginarnim iracionalnim obozavanjem nepostojeceg, narocito kad oni sami (in)direktno ucestvuju u nipodastavanju te osobe svodeci ga na njegove proizvode ili jos gore svodeci ga na proizvode koje je napravila FIRMA u kojoj je radio. Ako moram to da trpim od poklonika SPC na dnevnoj osnovi sasvim sigurno ne moram zbog smrtnika Steve. Ako mislis da Apple nece od ovoga napraviti medijski cirkus samo se zavali i gledaj. To vec nema nikakve veze sa Apple-om per se, to je mracna strana marketera koji ce sigurno gledati da iskoriste njegov prerani odlazak da po raznoraznim emotivnim osnovama pojacaju prodaju (admiration, guilt trip, itd).


Citat:
milke: Ti danas (i u neodređenom periodu u budućnosti) ne bi bio srećan zbog njegove smrti.

Zasto bih bio srecan zbog njegove smrti? Gde sam ja to napisao? To sto se njemu desilo je ocajno i ne zelim nikome takvo nesto, cak ni licom neprijatelju.
[ loginkiller @ 06.10.2011. 15:18 ] @
Neka pociva u miru
[ Impaler @ 06.10.2011. 16:08 ] @
mnogima je Jobs bio idol na razini religije., nastalo je tu vakuum sada koji ce neko drugi morati popuniti.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2011. 16:30 ] @
Da li je nekom Jobs idol ili ne je nebitno.

Jobs, kao i Bill Gates i sacica drugih su ljudi koji su bukvalno stvorili svet racunara u sirokoj upotrebi i ostace upamceni kao takvi i bice "zapisani crvenim slovima" u IT istoriji. Svako od njih je bio zaduzen za nesto drugo, ali zajedno je to upravo ono sto danas cini ono sto se misli pod "racunar".

[ Machiavelli... @ 06.10.2011. 17:17 ] @
Nesumnjivo da je Stevin doprinos IT indistriji nemerljiv. Nisam neki fun Apple, ali u dzepu mi je iPhone!
Njihova poslovna politika, koliko go se meni svidjala ili ne, je napravila izuzetan proizvod i dovela kompaniju do samog vrha sa profitima koji ce se pamtiti u istoriji.
Kao sto je neko vec pomenuo, iPhone je uticao na konkurenciju da naprave bolje telefone i profilisu njihovu poslovnu politiku.

Nije ovde pitanje da li mi licno volimo coveka ili ne vec o vizionaru koji je svoju ideju stavio u stotine milione dzepova i stolova u svetu.

R.I.P.
[ zunomiljan1 @ 06.10.2011. 18:13 ] @
Stevi zelim da pociva u miru uz obilje "zecica".
Sto se tice rasprave, nikad nisam voleo Apple, ali sam mu se divio jer je bio jedini ozbiljni borac protiv microsofta i Bila Gatesa. Ono sto me je zivot naucio je da slusam i ucim od pametnijih od sebe, a Steva je to bio za sve nas. Zato mislim da su oni koji pljuju po Apple-u i Stevi u najmanju ruku smesni. Kad budete uspeli u poslu kako je on to uradio, onda recite sve sto mislite, a dotle ne "vrsite nuzdu" gde joj nije mesto. Apsurdno mi je da neki mali administratorcic, ili mehanicar kaze kako je taj Steva bio glup, nesposoban, lopov...
Ponavljam: nisam nikad koristio apple proizvode niti sam njihov fan. Video sam kako rade, i to sto se meni ne svidjaju je individualni osecaj.
[ xtraya @ 06.10.2011. 23:35 ] @
Nisam neki Apple fun, ali vremena se menjaju ... mozda je ekipa pok. Stiva bila prva u ovom ili onom, ali ... na mobilnom trzistu , sa ovakvom lavinom android proizvodjaca , i ovakvim "evo vam isti k**ac sa jachom erekcijom" proizvodima kao sto je 4S ... tesko da ce to da funkcionise kako su navikli ... mislim, nisu tolike tuzbe i ta naprasna APPLE+MS+ORACLE drugarstva za dzabe ...

Ali zaista, respect za preskupo udomljavanje tona i tona aluminijuma , sa budjavim ili relativno budjavim hardverom u njemu ... za to, ZLATNA MEDALJA ...
i respect za "alo mobilni operateri, vi vise niste bitni , vasi raspali servisi i aplikacije vise nisu u prici ..."
i respect sto su symbian lesh zajedno sa nokiom poslali niz vodu (to mi je najdraze)

Videcemo u januaru kakvu ce shalu od tableta bez pok. Stiva da smisle
:)
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2011. 23:48 ] @
Pa bilo bi totalno iracionalno ocekivati da jedna kompanija moze da bude totalni #1 u mobilnom segmentu.

Te price sa Androidom su totalno promasene - dovoljno je pogledati Apple-ovu strategiju u vezi licnih racunara da se vidi da oni nikada nisu tezili takvoj vrsti dominacije. Mobilni telefoni su totalno cut-throat trziste i cisto sumnjam da ce Apple menjati strategiju tu kako bi pokusao da se uguzi u segment gde su margine nistavne samo zato da bi bili #1 u tirazima.

Obavezna analogija sa proizvodjacima automobila :-) BMW i Mercedes se ne takmice ni sa Opelom a ni sa Ferrari-jem vec ciljaju na segment gde su tirazi dovoljno veliki ali i margine - tako da ne jure ni ogromne tiraze po svaku cenu, niti neko ludilo po pitanju performansi.

Dakle, postoje i drasticno jeftini i masovniji automobili od jedne Mercedes C klase ili BMW 3 serije - kao sto postoje i drasticno brzi / jaci / mocniji, ali oba ta automobila su bukvalno "zlatna referenca" i predstavljaju odlicne proizvode koji se odlicno prodaju i cine veliki izvor prihoda i jednoj i drugoj firmi.

Zamisli da neko pocne da prica da ce BMW 3 serija propasti zato sto za iste pare moze da se kupi neki nabudzeni Ford V8 sa sljastecim felnama i gomilom displeja u kokpitu ili neki rice-rocket sa 50 konja vise i 300 kila u plasticnim spojlerima? Tako je, tom nekome bi rekao da smanji malo kanabis :-)

Citat:

Ali zaista, respect za preskupo udomljavanje tona i tona aluminijuma , sa budjavim ili relativno budjavim hardverom u njemu ... za to, ZLATNA MEDALJA ...


Apple-ov hardver nije najjaci/najbrzi na svetu ali su njihovi proizvodi kao komplet jako cesto drasticno uskladjeniji i ispeglaniji od konkurencije. Zbog toga korisnici >zele< da poseduju Apple uredjaje, zato sto su dobri proizvodi.

Ne znam sta je tacno "budjavo" u iPad-u 2 ako spadate u ljude koji imaju neku korist od tableta, rekao bih da je skoro kompletna konkurencija budjava u odnosu na njega, pocevsi od IPS displeja koji je ubedljivo najkvalitetniji displej na tabletima danas, preko duzine trajanja baterije koja je, opet, najveca na tabletima danas pa na dalje... Ili malog 11" Macbook Air-a sa "budjavim" Sandy Bridge-om u njemu... sve prsti od "budjavosti" :-)

Pazi, jedna je stvar koliko tableti imaju smisla nekom - ali ako podjemo od pretpostavke da nekom imaju, kada krenes da uporedjujes iPad 2 sa konkurencijom, tesko da mozes doci do bilo kog drugog zakljucka osim da je totalno superioran. To je dijametranlo suprotno od "budjavog".

A veruj mi, drzao sam u ruci dosta tableta zbog posla i cesto sam se pitao kako neke firme nije sramota da izbace onolike skrndelje. Stavis ih jedan pored drugog i iPad 2 i... pa "rice rocket" protiv Mercedesa je dobra osnova, samo i dalje nije ni blizu razlike.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.10.2011. u 01:02 GMT+1]
[ xtraya @ 07.10.2011. 00:47 ] @
Citat:
Ne znam sta je tacno "budjavo" u iPad-u 2 ako spadate u ljude koji imaju neku korist od tableta, rekao bih da je skoro kompletna konkurencija budjava u odnosu na njega, pocevsi od IPS displeja koji je ubedljivo najkvalitetniji displej na tabletima danas, preko duzine trajanja baterije koja je, opet, najveca na tabletima danas pa na dalje... Ili malog 11" Macbook Air-a sa "budjavim" Sandy Bridge-om u njemu... sve prsti od "budjavosti" :-)


Sto se iPad serije tice, za mene licno je to potpuno promasen koncept uredjaja, zaista me ne interesuje da sve sto pozelim moram sinhronizovati/budziti sa itunes i te price...naravno moze i drugacije, ali mene zaista takav idiot proof koncept ne odusevljava niti mu pridajem znacaj bez obzira sto je fancy display,baterija odlicno drzi itd itd...
stavise, uzmem p1000 i odusevim se , radi vrhunski, baterija takodje, manji display doduse ali ... STAJE U DZEP OD JAKNE ... to je ono sto me najvise zanima ...

sto se ibook prica tice, hihi, pa ti bese najvise volis Sony? u vreme kad je u ibooku prshtao raspali core2duo, i sam si uzimao fancy sonije , koji su za malo vise para gurali i7 ...
to se bese zove "vredjanje inteligencije"? to preskupo aluminijumsko vreme je po mom misljenju ide lagano u fadeout , tacnije postace jeftino aluminijumsko vreme (osim ako opet ne iskoci neka patentna budalastina)

Citat:
A veruj mi, drzao sam u ruci dosta tableta zbog posla i cesto sam se pitao kako neke firme nije sramota da izbace onolike skrndelje. Stavis ih jedan pored drugog i iPad 2 i... pa "rice rocket" protiv Mercedesa je dobra osnova, samo i dalje nije ni blizu razlike.


hehe, nema tu dosta tableta, zna se ko je jedina ozbiljna konkurencija ... i mozda ipad2 radi brze/lepsa slika/bla bla... ali veruj mi, Appstore, krekovanje , pa CYDIJA i sve price vezano za nju pocnu nenormalno da smaraju ... S M A R A J U ... jos kad vidis da prave cydijin primitivni appstore ... pfffff.... Saurik je bese GNU fan, a ovamo je app 4.99$

cydia je bese mogucnost izbora/radis sta pozelis/instaliras sta pozelis.... vazi, evo odmah i iskreno verujem u to ...

a tek danas gledam na tv jedno 20 iDebila sa iPadovima, kako stoje pored nekog venca u koga je ubacen iPad sa slikom pok. Stevie-a , a na njihovim iPadovima neki fart app u obliko svece koja kao gori... pa mislimmmmm ...cist debilizam
[ plus_minus @ 07.10.2011. 01:02 ] @
Sad se nešto razmišljam, da se nije Čak Norisu slučajno kvario iPad ovih dana?
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2011. 01:08 ] @
Citat:
xtraya
sto se ibook prica tice, hihi, pa ti bese najvise volis Sony? u vreme kad je u ibooku prshtao raspali core2duo, i sam si uzimao fancy sonije , koji su za malo vise para gurali i7 ...
to se bese zove "vredjanje inteligencije"? to preskupo aluminijumsko vreme je po mom misljenju ide lagano u fadeout , tacnije postace jeftino aluminijumsko vreme (osim ako opet ne iskoci neka patentna budalastina)


Ja sam lepo rekao 11" Air... cena 11" i ono sta ima unutra su prilicno OK (i vise od toga). Ne vredjaju niciju inteligenciju - paket je odlican, zato se i prodaje kao alva.

Sto statistike prodaje i govore - bice da "u fadeout" MacBook ide samo u necijim mastarijama, na planeti zemlji im jako dobro ide. Toliko im dobro ide da je Apple postao najbrze rastuci PC vendor u USA:

http://www.macobserver.com/tmo...ses_Steals_from_Acer_Toshiba_/

60% skok YOY covece... i to u PC kategoriji. Je li tako treba da izgleda taj fadeout? :-) Evo sta ja mislim: za par godina ce Apple biti medju prva 3 na ovoj listi.

Sony Z je drasticno bolja masina u svakom pogledu od bilo kojeg Air-a ili Pro-a uporedive velicine/kilaze, ali i kosta nekih 2x-3x vise u zavisnosti od toga koliko hoces da bude drasticno bolja :) To je onaj Ferrari iz mog poredjenja.

Zato je Z niche za vrlo specificnu grupu ljudi koji ne zele apsolutno nikakve kompromise na laptopu i to su spremni da plate enormno - dok je Macbook Air 11-tica masina za ljude koji zele odlicnu portabilnost bez kompromisa za standardnu office/web upotrebu i bez potrebe da traze kredit od banke da bi to omogucili.

Vrlo dobro pozicioniran proizvod. Sto statistike prodaje nedvosmisleno potvrdjuju.

Sto se tvoje price o iPad-u tice - upravo se o tome radi TEBI je to promasen proizvod (i meni, da se razumemo), ali je globalno gledano sve samo ne to, i u tome NEMA nikakvu konkurenciju prakticno.

Sta god ja mislio o tabletima, ja zaista ne mogu a da ne kazem da je Apple odradio ubitacno dobru stvar i da imaju proizvod koji je za par duzina ispred konkurencije koja je i dalje u nok-daunu godinu dana pokusavajuci da nekako parira Apple-u.

To su cinjenice. A, sad, to sto neko voli ili ne voli neku firmu to je sasvim druga stvar.
[ Bokacio @ 07.10.2011. 02:25 ] @
Najvise mi se svidjalo kod Jobsa je to sto je bio covek iz nase struke koji je mogao da progura ideje koje se menadzerima/CEO-ima koji su zalutali u IT svet nebi svidele. Verovatno je bio jedan od najmocnijih ljudi na svetu.

Mnogo ce nam faliti, primetice se to. :(

Moram da kazem da (iako je jos ziv :) ) mi fali i Gejtsov uticaj na IT svet.
[ plus_minus @ 07.10.2011. 02:38 ] @
Stevin najbolji korak za života ili doprinos za široke narodne mase, jeste Pixar.
[ mefistofel @ 07.10.2011. 03:33 ] @
Covek je puno postigao i sumnjam da iko na ovom forumu a i sire ima pravo da da kriticki procenjuje njegov doprinos. Kao sto je neko rekao krenite od sebe i svojih doprinosa pre nego sto pljujete tudje.

Takodje mislim da ovo nije mesto gde bi ljudi trebali da kritikuju njegov rad jer im se boze moj ne svidja tablet kao sprava. Da se razumemo ja ne volim ni malo apple jer je to close source i sve mora da bude kao sto oni kazu. Meni se to ne sivdja i nikada ne bi ima ni jedan njihov proizvod pre svega jer ne znam sta je sledece sto mogu da oni zabrane.

Ali vi se ljudi fokusirate na njegov marketiski deo. To sto je on prodavao neke ideje glupim amerikancima koji imaju love da pljunu za najnoviji beskorisni gadget nije njegov doprinos. Njegov doprinos je IT-u mnogo veci nego to. Ako nekoga zanima neka potrazi po netu. Ima sjajnih klipova njegovih intervjua sa Bill Gates-om gde pricaju o proslosti i buducnosti

Bill Gates and Steve Jobs interview


Ovde se vidi njegov doprinost.

Neka pociva u miru i hvala mu sto je pomogao da se IT (u najsirem smislu) dovede tu gde je sada. Zaista vizinar

PS Samo da ponovim jos jednom nemojte da pricate o marketingu apple-a vec o IT industriji i njenim korenima i pogledajte klipove koristice vam
[ burex @ 07.10.2011. 03:55 ] @
Apple 1/2 - Steve Wozniak
Macintosh - Jef Raskin
iPod - Jon Rubinstein
MacOS (system 1?) - Radnici iz Xerox PARC-a

Skoro svaki patent koji je izašao iz Apple-a kasnije ima ime "Steve Jobs" na samom vrhu, kao da je čovek imao 1001 ruku. Odbijao je da prihvati starateljstvo nad prvim detetom, tvrdeći da je sterilan, bez obzira što su testovi za očinstvo pokazali drugačije. Odbijao je da daje pomoć majki njegovog biološkog deteta. Redovno je pravio budalu od Wozniaka, davao mu poslove sa lažnim rokovima za izradu a zatim mu plaćao višestruko manje para nego što je dobio od naručioca posla. Iživljavao se nad radnicima u nekontrolisanom stilu, što mnogi svedoci mogu da potvrde. Popriličan broj donatorskih aktivnosti Apple-a je ukinuo kada se vratio u kompaniju.

Pobogu, nije ga Sculley šutnuo iz sopstvene kompanije da nije mislio da je totalno izgubio kompas!

Dakle, svetac apsolutno nije, niti zaslužuje nobelovu nagradu niti nam je definisao svet današnjice... umro je čovek koji je imao dobre ideje i vizije, a koje je uspeo ostvariti isključivo uz vredan rad i trud ljudi koji su ga okruživali. Izuzetno mi je žao što za njega mnogi smatraju da je eto tako jednoga dana napravio prvi kućni računar, pa prvi smartphone pa prvi tablet... Kako da ne. Nadam se da će se ovo uskoro smiriti i da će ljudi ceniti ovog pokojnika za ono što jeste bio i uradio, a ne za ono što nije. Vizionar - da, svevišnji idol - ne.
[ plus_minus @ 07.10.2011. 04:29 ] @
Citat:
Dakle, svetac apsolutno nije, niti zaslužuje nobelovu nagradu niti nam je definisao svet današnjice...


Kako se uzme. Kod nas nije, ali bilo je klinaca (skoro) koji su prodavali bubrege za iPad 2.
[ Tyler Durden @ 07.10.2011. 08:17 ] @
Jel ovo neka zezancija??
Kapiram ja te neke sentimentalnosti, i necija smrt zaista doprinosi da se stvari sagledaju iz drugacije perspektive sto je i ispravno. Ali ovo je pretjerivanje!

Ovom fali Gejtsov uticaj na IT industriju. Ovi imaju app na kome gori svijeca. Dimkovic advokatise Apple. Koji kua?!
Hebote, mislim da bi sajtovi jos bili na nivou Geocities sablona da se Gejts pitao za razvoj interneta. Koji je to njegov uticaj? Da gasi svaki pokusaj konkurencije?? Daj se malo saberite ljudi!

Jobs je bio genije za marketing i prodaju. Svaka cast za to i njegovi zaposleni i dionicari Apple treba da placu za njim jos godinama. I hoce.
Ali na mojoj ljestvici to nije nikakvo dostignuce za covjecanstvo i zato mislim da su sve ove dramaticne posvete pretjerane i pogresne. I jos drugima naturati kako je covjek samostalno preokrenuo IT industriju bez da imaju pojma o faktima... bezobrazluk.
[ mmix @ 07.10.2011. 08:43 ] @
Such is the power of unfettered faith
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2011. 09:52 ] @
Citat:
Tyler Durden
Ovom fali Gejtsov uticaj na IT industriju. Ovi imaju app na kome gori svijeca. Dimkovic advokatise Apple. Koji kua?!
Hebote, mislim da bi sajtovi jos bili na nivou Geocities sablona da se Gejts pitao za razvoj interneta. Koji je to njegov uticaj? Da gasi svaki pokusaj konkurencije?? Daj se malo saberite ljudi!


Daj se ti malo saberi - IT industrija postoji duze od iPhone-a i Interneta, a Jobs i Gates su i te kako zasluzni za fakat da ti imas jeftinu kutiju sa GUI-jom na kojoj teras najnoviji pingvinski OS koji je ocerupao GUI elemente iz Mac OS X-a i Windowsa. Znas, pre nego to su armije pingvina nesot mogle da ocerupaju i kopiraju, neko je to morao prvo da napravi u originalu - ja bih ipak imao malo postovanja za to, cak i da koristim kopije :-)

Ameri totalno smaraju sa iPad bulaznjenjem i totalno propustaju fakat da je daleko veca zasluga Steve Jobs-a pretvaranje GUI-ja iz labaratorijskog koncepta (koji bi verovatno zavrsio u kanti posle par radova) u mass-market tehnologiju koja je iz korena promenila nacin na koji se koriste racunari - i vrlo verovatno ce bas po tome i najvise ostati upamcen i to ce se izucavati u nekoj IT istoriji za 50 godina.

Citat:

Hebote, mislim da bi sajtovi jos bili na nivou Geocities sablona da se Gejts pitao za razvoj interneta


Dirljivo, jos samo kada bi Gates-a neko nazvao zasluznim za razvoj interneta. Nope, Gates je zasluzan za ono na cemu pristupas internetu - posto da je za to bio zasluzan Richard Stallman, jos uvek bi cekali njegov TURD.

Ono, da bi razni pingvini u narastaju mogli da kompajliraju njihov kernel i teraju browser koji nije Lynx u njemu - prvo je moralo da dodje do toga da racunar sa grafickim interfejsom bude dostupan za dzep njihovih roditelja.

A za to se moze zahvaliti Bill Gates-u, Steve Jobs-u, Andy Grove-u, Gordon Moore-u, Bob Noyce-u, Jack Tramiel-u, itd... i jos mozda sacici IT velikana i njhovim vizijama koje su zasluzne za promenu racunarskog sveta - zahvaljujuci tim ljudima, racunari su postali i kucni uredjaji, a ne samo preskupi industrijski aparati za racunanje finansijskih izvestaja i naucne eksperimente.

Sve sto se na ovu temu moze reci je ukratko sledece: Pored svog irelevantnog skrgutanja zuba, Steve Jobs ide u IT istoriju kao jedan od velikana zasluznih za samo postojanje iste

A... haters gonna hate, sta drugo reci.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.10.2011. u 11:08 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 07.10.2011. 11:31 ] @
Ma super je to kad tako fino izspinujes stvari, samo sto te marketing tehnike ne pale kod svakoga.
Ako je Gejts i omogucio u nekoj mjeri jeftine racunare, svojim kasnijim djelovanjem je u najmanju ruku ponistio sve dobro sto je uradio.
Sto se tice "kradje" - to stvarno ne mogu ni da komentarisem. Apple i MS kao suprotnost onima koji su pokrali nesto. To cak nije ni dobar vic.
Plus, praviti i od Gejtsa i od Jobsa personifikaciju MS-a, odnosno Apple-a ignorisuci ARMIJU ljudi iza njih i svodjenje svih tih ljudi na 2 izvrsna direktora je ono.. ali kako god. Neko se pali na te omnipotentne spike mitomaniju i to. Ma super. Sve je to u sluzbi marketinga i prodaje. Daj samo da se vrti.

Naravno, kad si u sistemu zaista je glupo da pisas u kazan iz koga jedes. Tako da i ne ocekujem od vecine ljudi da realno sagleda stvari.




I da, Gejts *ebeno nije zasluzan za ono preko cega ja pristupam internetu kako god ti to uzeo pa smuckao.
[ DaliborP @ 07.10.2011. 11:44 ] @
Citat:
Tyler Durden: Plus, praviti i od Gejtsa i od Jobsa personifikaciju MS-a, odnosno Apple-a ignorisuci ARMIJU ljudi iza njih i svodjenje svih tih ljudi na 2 izvrsna direktora je ono.. ali kako god.

Da, nije ni Hitler glavni krivac za WWII, postoji armija ljudi iza njega. Ali cesto se svodi prica na njega, kako god okrenes.

Ti generalno imas neki problems sa hijerarhijom u IT svetu, prezires menadzere, nazivas ih prodavacima magle, sad Jobsu prepisujes samo marketring i prodaju kao uspeh?? WTF? Cesto ti komentari imaju to neku podrugljivu dozu ka ljudima koji su nekim vecim pozicijama u IT svetu, ne kapiram zasto? Smatras da zasluzujes vise? Pa smatram i ja, hocu i ja vise i bolje ali sigurno ne krivim menadzere i direktore za to.

Da je tako kao sto ti kazes Sistem Administratori i Programeri bi dali veci doprinos razvoju tehnologije, a ne ljudi na vrhu firme. Ali sve mi se cini da to nije slucaj, bar u danasnje vreme.
[ Tyler Durden @ 07.10.2011. 12:33 ] @
Sad bi ti Dimkovic linkovao wikipediju za spominjanje Hitlera.

Evo na brzinu da ti razjasnim ovaj offtopic jer ovo si mogao i na pp da me pitas ako te bas zanima.
Ne, ne mislim da zasluzujem vise, zaista mislim da imam otprilike koliko i zasluzujem. Vrlo sam svjestan svojih limita.

Da, smatram da je Jobsov daleko najveci uspjeh na polju marketinga i prodaje.
I da, ja imam vise negativno nego pozitivno iskustvo sa menadzerima i tim marketinskim dijelom price tako da to je i moje misljenje o tome. Mozda ti imas bolja iskustva i zato i drugaciji stav, ali ja ne mogu formiram stav na osnovu tvog iskustva. To bi bilo malo glupo, jel tako?

Sto se tice podrugljivosti, tu se ne slazem.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2011. 14:19 ] @
Citat:
Tyler Durden
Neko se pali na te omnipotentne spike mitomaniju i to. Ma super. Sve je to u sluzbi marketinga i prodaje. Daj samo da se vrti.


Vidi, CEO nije "neki menadzer" - pogotovu u firmama u kojima su CEO-ovi i osnivaci firme.

To ce ti mozda biti jasno ako jednog dana budes radio u firmi ciji je CEO osnivac i koji zivi 24 sata dnevno za tu firmu i bukvalno radi kao da postoji zbog nje. Nije to doslo za dzabe, i nema blage veze sa marketingom, vec je nacin na koji se stvaraju uspesne firme.

To nema blage veze sa umanjivanjem rada drugih.

Ako neko pokusava da umanjuje tudj rad to si ti na ovoj temi.

Ja sam imao srecu i priliku da radim par ljudi koji su osnivaci i CEO-ovi danas velikih i poznatih firmi i sve sto mogu da kazem da je njihova posvecenost razvoju firme, kolicina rada, stresa i ludila nesto sto vrlo verovatno malo ko moze da istrpi. Tesko bi uopste bilo zamislti te firme da nisu imali takve osobe koje bi se totalno posvetile njihovom stvaranju i rastu.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.10.2011. u 15:43 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 07.10.2011. 14:48 ] @
Citat:
koji zivi 24 sata dnevno za tu firmu i bukvalno zivi zbog nje


A sta da ti kazem na ovo, kad znamo svi da na 1 ovakav slucaj dolazi 100 uspjesnih kompanija gdje CEO nije osnivac nego je tu za masnu platu jer dobro radi svoj posao, i radio bi ga jednako dobro i negdje drugdje.
Sta sad, ne moze da se napravi kompanija ako jedan tamo poseban tip ne zivi za nju 24h dnevno. Od tebe svakako nisam ocekivao ovakvu romantiku. Jos samo da se maknes iz tih korporativnih BS i bices ti sjajan lik.

Ja uopste ne pokusavam da umanjim tudji rad, nego sam htio da malo stavim stvari u zdraviju perspektivu. Rekao sam vise puta, Jobs je razvalio sto se tice nekih stvari. Ali nema veze, ja se odjavljujem sa teme.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2011. 15:00 ] @
Citat:
Tyler Durden
Od tebe svakako nisam ocekivao ovakvu romantiku. Jos samo da se maknes iz tih korporativnih BS i bices ti sjajan lik.


To nije nikakva romantika vec nacin na koji svet funkcionise.

Startup kompanije koje izrastu u firme koje menjaju izgled industrije (ili nekad sveta) ne stvaraju ljudi u odelima koje si nasao uz pomoc executive search kompanije, vec posebni ljudi sa vizijom koji to ne rade zbog plate.

Probaj da radis u nekoj od njih ili da radis sa nekom od njih ili probaj da upoznas nekog od njih, pa ces ukapirati o cemu pricam. Imao sam i ja te decije anarho-komuno-neznamtinijakakve stavove dok nisam imao srecu u zivotu da mogu da radim sa nekim ljudima koji se smatraju za legende u svojoj industriji pa sad tada ukapirao zasto su oni velicine..

Sta se desava kada "ljudi u odelu" preuzmu firmu koja ne radi stvari koje vec postoje se jako dobro videlo bas sa Apple-om kada su Jobsa sutnuli, i kada su firmu preuzeli oni koji "dobro rade posao za masne pare".

Prodavati zasecerenu vodu je jedno - a praviti proizvode koji treba da redefinisu svet je nesto sasvim drugo. Problem sa ovim drugim je sto ne mozes otvoriti knjigu da procitas sta treba raditi, ili iskopirati nekog drugog....

Ali izgleda vrlo lako kada to neko uradi :) Znas kako kazu, posle bitke svako general...

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.10.2011. u 16:10 GMT+1]
[ Sceka @ 07.10.2011. 15:10 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: To nije nikakva romantika vec nacin na koji svet funkcionise.

Startup kompanije koje menjaju svet ne stvaraju ljudi u odelima koje si nasao uz pomoc executive search kompanije, vec posebni ljudi sa vizijom koji to ne rade zbog plate.

Probaj da radis u nekoj od njih, probaj da upoznas nekog od njih, pa ces ukapirati o cemu pricam. Imao sam i ja te decije anarho-komuno-neznamtinijakakve stavove dok nisam poceo da radim sa takvim ljudima.
Sta se desava kada "ljudi u odelu" preuzmu firmu koja ne radi stvari koje vec postoje se jako dobro videlo bas sa Apple-om kada su Jobsa sutnuli, i kada su firmu preuzeli oni koji "dobro rade posao za masne pare".


Dzabe pricas, dok god neko ne bude u prilici da bude u BOLDOVANOJ situaciji nema sanse da razume o cemu pricas a kamo li da postuje nekoga iz te price!

PODVLACIM sve sto si rekao (aj bin der!)! Licno sam prosao kroz to na najbolji moguci nacin. Srecom, jako davno sam upoznao te i takve ljude, kako u biznisu tako i u politici, vrhunske! Razumem u potpunosti.


Pozdrav!
[ mmix @ 07.10.2011. 16:17 ] @
Ne vidim po cemu je neuravnotezenost nesto cemu se treba diviti? Taj koji nema osecaj balansa i zivi 24h u firmi obicno nema osecaj ni za licne porebe drugih do granice raznoraznih psihopatija. Da, napravio je imperiju, ali kao sto ni drugi graditelji imperija nisu uspeli pre njega ni on nista od te imperije nije poneo sa sobom u grob. Pamtice ga jedna generacija nakon cega ce pasti u zaorav i margine neke buduce wikipedije i znace ga sacica ljudi kao sto danas sacica ljudi poznaje Nojsa.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2011. 16:23 ] @
Sacica ljudi zna za Nojsa ali ce Nojs uvek biti u analima IT istorije.

I, da, naravno da je Jobs bio neuravnotezen - svi ljudi koji menjaju svet su neuravnotezeni. Sigurno svet ne menjaju anonimni Joe Sixpack-ovi koji idu svojom dobro utabanom zivotnom stazom i rade od 9 do 5 cekajuci penziju...

I ne dive se ljudi toj "neuravnotezenosti" vec onome sto je u toj neuravnotezenosti ucinjeno. Nije tesko biti "neuravnotezen", nije to poenta... to je kao ona prica da je tanka linija izmedju ludaka i genija - ali nije svaki ludak genije.

Evo i RMS se javio:

http://stallman.org/archives/2...ml#06_October_2011_(Steve_Jobs)

Citat:

06 October 2011 (Steve Jobs)
Steve Jobs, the pioneer of the computer as a jail made cool, designed to sever fools from their freedom, has died.

As Chicago Mayor Harold Washington said of the corrupt former Mayor Daley, "I'm not glad he's dead, but I'm glad he's gone." Nobody deserves to have to die - not Jobs, not Mr. Bill, not even people guilty of bigger evils than theirs. But we all deserve the end of Jobs' malign influence on people's computing.


Eh, sada ce procvetati svet... svi ima da se pokudaju da instaliraju, pardon, rekompajliraju najnoviji RMS-ov GNU TURD na svojoj masini na kojoj je i CPU GPL-ovan i da se uhvate za rucice i pevaju kako su slobodni :-)

Hahaha...
[ MagicMaster @ 07.10.2011. 16:33 ] @
Čovek je bio veličina u poslu koji je radio, i to na svetskoj sceni, i do toga je došao svojim radom, umećem, znojem i trudom.

Možemo da se slažemo ili ne sa politikom APPLE-a, ali oni su tu gde jesu, i to zahvaljujući njemu.

Neka mu je laka zemlja, imao je nadahnut, bogat i zanimljiv život i životnu priču.
[ StORM48 @ 07.10.2011. 16:38 ] @
Iako nisam bio poklonik proizvoda njegove firme... RIP.
Ne treba ga dizati u nebesa, ali ne treba ni relativizovati njegov enorman uticaj na industriju.

Naravno, kao i uvek, jedna masa ljudi počne da ispoljava bizarne aspiracije:

Nakon smrti Stiva Džobsa udvostručena prodaja crnih rolki

Šta reći...

Pozdrav
[ mmix @ 07.10.2011. 16:41 ] @
Pa Nojsa sam upravo i pomenuo zato sto je bio susta suprotnost Jobsu, a ipak je uz svu licnu uravnotezenost posedovao viziju koju je sa Moorom i Gruvom pretocio u IT svet kakav poznajemo danas. Cak bih se usudio jeretikovati i reci da je zasluzniji od Jobsa.

Istina je da lenji A.Joe nikad ne bi promenio svet cekajuci penziju ali je potpuno pogresna i tvrdnja da su svi ljudi koji menjaju svet neuravnotezeni, po identicnoj analogiji da nisu svi ludaci geniji. Niti su svi koji zele da rade 9-5 vredni prezira i izjedacavanja sa A.Joom. Postoji jos stvari u zivotu sem posla, tu su samo-realizacija, porodica u krajnjoj liniji malo R&R. I sta ja znam, mozda da odvojis jedan dan u tri godine da odes na sistematski pregled prostate i mozda produzis sebi zivot.
[ El_Nino @ 07.10.2011. 17:49 ] @
Samsung and Google delay launch of Ice Cream Sandwich/Nexus Prime out of respect for Jobs

“We believe this is not the right time to announce a new product as the world expresses tribute to Steve Jobs’s passing,” the companies said.

The decision to postpone things was made late last night at the top levels of both companies, sources said, with Jobs’ death being the reason. There are no delays with the product itself, sources insisted.


Ironično je pomalo da nema stopiranja preordera za iPhone 4S dok najljući protivnici odlažu launch svog proizvoda :)


[ Impaler @ 07.10.2011. 17:58 ] @
Citat:
mmix: Such is the power of unfettered faith.

jedna zanimljivost, odem u www.google.com/ncr napisat unfettered da vidim sta znaci ta rijec , i dobijem server error natrag. sva sreca tu je bio bing.com koji je uspio vratiti rezultat.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 07.10.2011. u 19:14 GMT+1]
[ nkrgovic @ 07.10.2011. 18:33 ] @
E, ovo je vrh... S'jedne strane Jobs nije ni za sta zasluzan, to je armija ljudi pravila, a sa druge strane Job je fanatik - i zbog toga ga ne treba postovati, jer fanatici nisu ljudi na koje se treba ugledati.....

Ma kako to zvukalo nekome, vecina apple proizvoda ne bi izgledalo onako kako izgleda da nije Jobsa. Da, nije on licno projektovao hardver, to je radio neko drugi. Ali nije Intel Core i7 ono sto cini Mac Book Pro, to je, pre svega, utegnut dizajn, kuciste koje se idealno sklapa, cinjenica da mozes da zatvoris u sred bloody igrice i da on, kad ga otvoris nastavi gde je stao. To sve nije nastalo samo zato sto je neki inzenjer radio od 9 do 5, to je pre svega nastalo jer im je Jobs disao za vrat. Zato sto je Jobs bio manijak za detalje, sto je imao viziju i sto je hteo samo NAJBOLJE. Bio je manijak i perfekcionista i trazio ne savrsenstvo. Sve sto je izaslo iz Apple-a pod Jobsom je prolazilo proveru samog Jobsa, on je davao sud, on je postavljao dodatne zahteve i on je odlucivao o krajnjem dizajnu.

Da nije bilo ljudi kao sto je Jobs bradonja i kompanija nikad ne bi mrdnuli. Niko od njih NIKADA nije imao viziju lepog, nije razmisljao o dizajnu.... Nikada, ali NIKADA ne bi bilo fontova kakvi su danas, sa hintingom i preciznim kerningom unutar fonta - da su to radili bradonja i drugari. Uostalom, cak su i najveci pioniri Unix-a, kao Joy, saradjivali sa Jobsom kad je u pitanju GUI dizajn. Mozda je u PARC-u nastao koncept, ali Jobs je od koncepta stvorio realnost. I da, Jobs je jedan od ljudi koji su ucinili racunarstvo dovoljno pristupacnim.

Kad meni moja majka trazi racunar da moze da skype-uje i da vidi unuke meni, iako mi je Unix/Linux administracija posao, ne pada na mali mozak da joj stavim Ubuntu. A iPad bi bogami razmislio da joj uzmem, samo da je preveden na srpski. Mozda je to "promasen koncept" za mnogo ljudi, meni sigurno ne treba, ali niko ne bi bio srecniji od mene kad bi mogao da postignem da od 20+ desktop usera sa kojima radim mogao da njih jedno 15 (sve koji nisu developeri :) ), prebacim na iPad.

Jadno, ali jadno je koliko neki ljudi nemaju kontakta sa realnoscu. I da, Jobs je radio za firmu, za pare. Naranvo da je radio tako da zaradi sto vise, namerno zaradjivanje manje, tj. namerno naneta steta firmi i deonicarima je ne samo nemoralna, vec i krivicno kaznjiva. Aman....

Da nije Jobsa ne bi bilo ni povoljnih ni lepih racunara. Ne bi bilo utegnutih i funkcionalnih GUI-ja, ne bi bilo font smoothinga, ne bi bilo brzih browsera i efekata. Da, imali bi CDE i par nas bi znalo i da napise ksh skripte kojima bi mogli da urade sve sto pozele, sve sto moze i apple. Ali je pitanje da li bi ih ikada i videli, jer bez korisnika ne bi bilo ni racunara koje bi mogli da kupimo. Danas bi sedeli u nekom DC-u, gledali u terminal, ponekad seli za X, i imali "slobodno vreme", da odemo na geek fest, pricamo o skriptingu i gledamo u jednu jedinu devojku tamo. A posle i R&R, izujemo carape i zaigramo kolce.
[ Nedeljko @ 07.10.2011. 18:39 ] @
Citat:
mmix: Pa Nojsa sam upravo i pomenuo zato sto je bio susta suprotnost Jobsu, a ipak je uz svu licnu uravnotezenost posedovao viziju koju je sa Moorom i Gruvom pretocio u IT svet kakav poznajemo danas.


[off]
Izvinjavam se, a ko su pomenuti ljudi? Čuo sam za npr. Bojer-Murov algoritam. Je li taj Mur u pitanju? Ko su preostala dvojica?
[/off]
[ StORM48 @ 07.10.2011. 18:46 ] @
Citat:
nkrgovic: Ali nije Intel Core i7 ono sto cini Mac Book Pro, to je, pre svega, utegnut dizajn, kuciste koje se idealno sklapa, cinjenica da mozes da zatvoris u sred bloody igrice i da on, kad ga otvoris nastavi gde je stao. To sve nije nastalo samo zato sto je neki inzenjer radio od 9 do 5, to je pre svega nastalo jer im je Jobs disao za vrat.

Bože, zar je moguće da se u temi s ovakvim naslovom piše o ovakvim stvarima?

Ali, kad već pominješ, Mac iz pre-Intel ere je bio običan joke. Da nije Intela i njegovih vrhunskih proizvoda poslednjih godina, stojko što bi Air izgledao i radio tako.

Pozdrav
[ xtraya @ 07.10.2011. 19:10 ] @
Citat:
Ali, kad već pominješ, Mac iz pre-Intel ere je bio običan joke. Da nije Intela i njegovih vrhunskih proizvoda poslednjih godina, stojko što bi Air izgledao i radio tako.


jedno je kad ti garantuju n hiljada risc-ova mesecno , a drugo kad ti garantuju n desetina/stotina hiljada intela mesecno ... u svakom slucjau milijade stizu od kupaca jer imas nenormalan stock prepun robe koja se uz fancy aluminijum preskupo prodaje kao alva , umesto da propadas cekajuci da ti stigne 10-ti ili 20-ti deo kolicine risc-ova

na stranu ajfoni/ajpadi, strateski to im je bila jedna od najpametnijih odluka
[ mmix @ 07.10.2011. 19:10 ] @
Citat:
Nedeljko: [off]
Izvinjavam se, a ko su pomenuti ljudi? Čuo sam za npr. Bojer-Murov algoritam. Je li taj Mur u pitanju? Ko su preostala dvojica?
[/off]


Osnivaci Intela. Nojs je otprilike bio kljucna licnost cija vizija je stvorila Intel nakon Fairchild Semi. Nezavsno od Kilbija je napravio prvi integrisani poluprovodnicki sklopi i 2000 bi dobio sa Kilbijem nobela da nije umro deset godina ranije. U osnovi sjajan lik, al ocigledno sa slabom implementacijom kulta svoje licnosti.
[ Odin D. @ 07.10.2011. 19:52 ] @
Citat:
nkrgovic: Nikada, ali NIKADA ne bi bilo fontova kakvi su danas,...

E, a da nije bilo James Watta, nikada ali NIKADA ne bi bilo industrijske revolucije, pa time ni sve ove tehnike koja nas danas okruzuje, pa je ustvari Watt daleko zasluzniji za danasnje fontove nego Jobs. I da nije bilo onoga sto je zakotrljao prvi tocak niz neko brdo nikada, ali NIKADA ne bi niko drugi izmislio tocak i mi bi jos bili na drvetu i gulili banane...
[ StORM48 @ 07.10.2011. 20:30 ] @
^Dobra poenta.
Ja se prosto divim takvim zaključcima, majke mi.
Da neko nije zakotrljo točak, ko zna koliko bismo još neartikulisano vrištali. Džizzz krajst, ebote koja logika. Ima li razuma sa tolikim preterivanjem?

BTW, što ne otvorite posebnu temu - "Lik i delo Stiva Jobsa", pa u njoj nastavite? Nekako mi je neumesno da se ovakvo torokanje prosipa po temi o smrti dotičnog, ma šta ko mislio o njemu.

Pozdrav
[ MagicMaster @ 07.10.2011. 20:34 ] @
Mark Zuckerberg - Ja sam Facebook-om spojio milione ljudi !
Matt Cutts - JA sam izmislio Google, a na njemu ljudi mogu naći baš SVE!
Bill Gates - Da nije mog operativnog sistema, ljudi ne bi znali ni šta je Google, niti FB.

Charles P. Thacker - JA sam napravio prvi moderni PC... Da nije mene,
ljudi ne bi imali na čemu da koriste te vaše Windowse i ostala internet
sranja... Dakle, ljudi ne bi mogli BEZ MENE!!!
___________________________________________________________________

Nikola Tesla - hahahah, stvarno????
[ Impaler @ 07.10.2011. 21:16 ] @
Da nije bilo Hitlera nebi bilo ni moderne tehnologije jer vecina toga potjece iz silicijske doline. A silicijsku dolinu su napravili ljudi koji su za II svj rata radili na ometanju radara i sl stvari. sto ustvari nebi bilo potrebno da nije bilo II. svj. rata.
[ Braksi @ 07.10.2011. 21:28 ] @
u sustini su Jobsovi proizvodi veoma jednostavni, a on se kao i svako ko je ciljao na siroku publiku veoma obagatio. Sto se tice mnogohvaljenog dizajna on je za moj ukus prakticno kic i to onaj fensi pink kic najgore vrste. Pogledajte samo ko se lozi na to. Slazem se da je Wozniak kao i Paul Allen tehnicki mnogo zasluzniji, ali u market economy vam je marketing takodje veoma bitan.

Kome se cini da se Jobs preterano hvali, zamislite kako ce reagovati na odlazak Zuckerberga.

[ Braksi @ 07.10.2011. 21:36 ] @
samo jos nesto da dodam.

Mnogi tvrde da se racunarska industrija razvila veoma brzo, a ja mislim da ona ide cak neumereno sporo. Po meni to je zato sto su je razvijali amateri iz garaze, a ne ozbiljni inzinjeri i naucni timovi. Ono sto je Sasa popovic uradio sa nasom narodnom muzikom, to je Gejts uradio sa kompjuterskom. Urnisao ju je zarad profita i vrseci monopol trzisno unistio svaki pokusaj dolaska na pravi put.

Takvi vole da kazu koliko bi kostao auto ili avion da se razvijao brzinom kompjutera. Voleo bih da vidim taj avion i auto koji bi razvili iz garaze, naravno ne bih se vozio u njemu ni u ludilu. Mislite da je Zuckerberg ciji genijalni izum vredi kao Volkswagen nesto najgore sto se deilo ? Pricekajte...
[ ganedra @ 07.10.2011. 21:56 ] @
Citat:
Sergej Brin, jedan od osnivača Googlea, takođe se oglasio povodom Džobsove smrti.

"Od najranijih dana u Googleu, kad god smo Leri i ja tražili inspiraciju, nije bilo potrebe da tražimo dalje od Kupertina. Stiv, tvoju strast za izuzetnim mogao je da oseti svako ko je ikada dodirnuo Apple proizvod, uključujući MacBook sa koga ovo pišem."

Citat:
"Za sve oni koji su imali sreće da sarađuju sa njim, to je bila izuzetno velika čast", rekao je povodom Džobsove smrti Bil Gejts, osnivač Microsofta.

Citat:
"Želim da izrazim svoje najiskrenije saučešće povodom smrti Stiva Džobsa, jednog od osnivača naše industrije i istinskog vizionara. Saosećam sa njegovom porodicom, svima u Appleu i svima koje je dotakao njegov rad", rekao je izvršni direktor Microsofta, Stiv Balmer.

Citat:
"Stiv, hvala ti što si bio mentor i prijatelj. Hvala ti što si pokazao da ono što si napravio može promeniti svet. Nedostajaćeš mi", napisao je osnivač Facebooka, Mark Zakerberg.

Citat:
"Stiv Džobs je bio najveći izumitelj od Tomasa Edisona. On je stavio svet pod naše prste", izjavio je povodom smrti Stiva Džobsa redatelj Stiven Spielberg.

Citat:
"Stiv Džobs je bio veliki prijatelj i sjajan savetnik. Iza njega će ostati više od proizvoda koje je stvorio ili firmi koje je izgradio. To će biti milioni ljudi koje je inspirisao, životi koje je promenio, kulture koje je definisao. Stiv je svojim originalnim, kreativnim i maštovitim umom definisao jednu eru. Uprkos svemu što je postigao, čini se kao da je tek počeo. Njegovom smrću svet je izgubio jednog od svojih retkih divova, Disney je izgubio člana porodice, a ja sam izgubio velikog prijatelja", napisao je u saopštenju Bob Iger, predsjednik uprave Disneyja, opraštajući se od osnivača Applea, bivšeg šefa Pixara i člana uprave Disneyja.

Citat:
"Svet je izgubio vizionara. I ne postoji bolje priznanje njegovom uspehu od činjenice da je većina sveta saznala da je preminuo putem uređaja koji je on izumeo", rekao je Barak Obama.


Malo li je ?
Počivaj u miru.!
:-(
[ pisac @ 07.10.2011. 22:06 ] @
Slagali se mi sa njegovim postupcima (i proizvodima) ili ne, Stiv je ušao u istoriju sasvim zasluženo.

http://www.youtube.com/watch?v=KhjVidOFqBo&NR=1


http://www.youtube.com/watch?v=FytWjEd2gcg&NR=1
[ pisac @ 07.10.2011. 22:32 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=aYjRqeGZmPE
[ plus_minus @ 07.10.2011. 23:25 ] @


A onda se taj isti pametan čovek setio brilijantne ideje da otkloni sve greške koje su zajedno sa brilijantnim Macintosh proizvodom donešene.
I tako je i učinio.

Zahvaljujući IBM-u tada i Bilijevoj strategiji (neka me neko ispravi ako ima što šta da se doda i oduzme) danas, kada vrisne matična ploča na PC računaru kojem je istekla garancija, čovek malo psuje u sebi, biva nervozan jedno vreme, itd.. a onda skokne do limundo.com i pribavi to što mu treba, ili izdvoji 30 - 50 eura i vrati se u normalu nakon posete, uglavnom, prvoj obližnjoj prodavnici harvera.

Kada vrisne ili zakaže "Mek" ploča ili neko drugo vitalno parče hardvera, onda se korisnik npr. dostojanstveno obrati svojoj supruzi ili suprugu: "Dušo, sećaš se onog novog samočistećeg frižidera što smo planirali da uzmemo početkom narednog meseca? .. Mislim da ćemo morati da sačekamo još jedan mesec sa time. Ima nešto preče,.. ovaj, moram da radim na računaru oko jednog bitnog projekta, znaš, a garancija mi istekla.."
[ pisac @ 07.10.2011. 23:40 ] @
Pa šta? Lepo sam rekao da možeš da se slažeš ili ne sa proizvodima, ali je Stiv ušao u istoriju sa njima sasvim zasluženo. I zahvaljujući (između ostalih) njemu sada kuckaš na kompjuteru na način na koji to radiš u okruženju u kome voliš. Evo, ja kuckam na KDE u Linuxu, ali Stiv ima svog udela u tome.
[ plus_minus @ 07.10.2011. 23:53 ] @
Ja bih se pre zahvalio fizičarima iz pretprošlog veka, a ne Stevi ili Biliju. A još nešto mi pada na pamet,.. zamislite automobilsku industriju da se pilićari ovako kao ovi iz IT sa njihvim patentima i ko je prvi, ko je najzaslužniji, ko je ovo, ko je ono.. Još jedan Amer koji nije imao platu kao svi ostali poreski obveznici već je dobijao kintu kroz donacije. Plata mu je bila svega jedan dolar. Pa oporezujte me posle, hahaha... Ne, nikako nije bio pohlepan.. Ma, junak čovek bio, nema šta. Mogao je da se ugleda i na neke druge amerikance, tipa Anđelina Džoli i Bred Pit. Sa toliko novca, eto, da usvoji koje detence. A ne da valja g**na kao zlato.
[ pisac @ 08.10.2011. 01:42 ] @
Slušaj i uči od najboljih

http://www.youtube.com/watch?v=KuNQgln6TL0


http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=f60dheI4ARg
[ milanche @ 08.10.2011. 04:18 ] @
Pre nego sto cu reci i jednu rec u ovom komentaru, voleo bih da naglasim jednu svoju licnu distancu prema proizvodima
kompanije Apple. Nisam fan, nisam ni u suprotnom taboru; uzivam da odem do Apple Store-a i pogledam sta ima, i najcesce
me neki detalji iz domena koji nisu inzenjering ili estetika dovedu do toga da odagnam misli o nabavci; cesto mi se desi da
mi u firmama za koje radim uvale Mac laptop kao radnu masinu, rado ga uzmem, ali ako im zatreba za nekog drugog, bez
problema ga se odricem. Jednom recju, u nekoj sam tacki odakle mogu da sasvim nepristrasno i objektivno osmotrim stvari.

Ima nekoliko neshvatljivo velikih detalja licnog dostignuca kad je u pitanju pokojni Steve Jobs:

Prvo - imao je prakticno neogranicenu ultra-kvalitetnu stvaralacku viziju. Nekome traje neko vreme - njemu je trajala sigurno
4 decenije. Neko napravi proizvod ili dva, ili mozda jednu paradigmu - on je osmislio nekoliko potpuno novih.

Drugo - ne znam ni jednog CEO-a mega kompanije cija je tehnicka vizija umela da svakodnevno silazi do onog najkonkretnijeg
nivoa realizacije. Videvsi iz prve ruke u mnostvu primera koliko u mega-korporacijama 'dugo moze da putuje svetlost' kroz slojeve
bullsh*ta, i koliko CEO-ovi mogu da budu obicni mandrili (poslednji primer je onaj sto nedavno ode iz HP-a)...prosto je neverovatno
sa kolikom jasnocom je vodio svoje firme.

Trece - ako je krajnji cilj svakog ljudskog misaonog pregnuca da nam u krajnjoj liniji poboljsa/ulepsa/olaksa svakodnevicu, retko
ko je umeo da tehnologiju svog vremena ufokusira upravo na obicnog korisnika. Pri tom, nikako ne mogu da se slozim sa ocenama
da je to uradio na neukusan/vulgaran nacin. Definitivno je ziveo koncept koji je cesto isticao - igranje u skladu sa visokim nivoom
kulture (fontovi/kaligrafija,...Pixar), i ako se nesto mora priznati, to je da je sa stanovista dizajna tehnologiju personal computinga
doveo da vrlo visoke estetske tacke.

Cetvrto - najjeziviji detalj njegove velicine je stravican tajming. Neke stvari koje je lansirao (iPhone mi je u tom pogledu prvi na listi,
mada nisu losi ni iPod ili iTunes) su se pojavljivale kao grom iz vedra neba, apsolutno bez icega na puskometu sto bi moglo da u tom
trenutku primirise javnoj sceni, koje su konkurenciju obicno zaticale sa spustenim gacama. Masu puta je tako stvorena paradigma zazivela
do tacke gde bi svi (moguce: tehnicki relevantni) konkurenti bivali ostavljani prakticno bez ikakvih realnih sansi da bitno promene odnose
snaga na trzistu.

Na kraju - treba imati na umu da su se sve ove osobine (ogromna vizija, sposobnost fokusiranja tehnike na svakodnevicu, tajming)
ispoljile na nivou velikih igara, velikih brojeva, planetarnih trendova, u jako retkoj cistoci pri toliko velikim snagama.

Nisam mu za zivota bio neki veliki fan. Sada, u trenutku kada se svode racuni individualnih dostignuca odlazecih ljudskih bica, ostajem
prilicno zapanjen krajnjom sumom - otisao je izuzetan covek. Licno - iako mi je kult licnosti stran koncept, prilicno mi dodje zao sto ga
nisam zamolio za fotku kad sam u jednoj prilici sedeo za ruckom sa kolegom iz Apple-a na par stolova dalje u Cupertino kampusu.
Mrzim kad vremena prolaze nezabelezeno, a on je definitivno bio jedna velika svetla tacka proteklih decenija.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 08.10.2011. u 05:36 GMT+1]
[ Nedeljko @ 08.10.2011. 07:36 ] @
Još malo off-a.

Citat:
"Stiv Džobs je bio najveći izumitelj od Tomasa Edisona. On je stavio svet pod naše prste", izjavio je povodom smrti Stiva Džobsa redatelj Stiven Spielberg.


Je li uvaženi režiser čuo za Nikolu Teslu?
[ plus_minus @ 08.10.2011. 09:24 ] @
Citat:
Nedeljko: Još malo off-a.

Je li uvaženi režiser čuo za Nikolu Teslu?


Tako je. Između ostalog, mnogo dobro pitanje.

@pisac

Citat:
I zahvaljujući (između ostalih) njemu sada kuckaš na kompjuteru na način na koji to radiš u okruženju u kome voliš. Evo, ja kuckam na KDE u Linuxu, ali Stiv ima svog udela u tome.


A ovaj? Jel' ima ovaj udela zato što ti pišeš tu gde pišeš? → http://lerdorf.com/bio.php
Kada taj lik ugasi, ja ću biti tužan. Zamisli da je razmišljao kao Džobs.. Pa, mislim da bi sada imali nekih 100 ljudi (par komada gore dole) koji koriste php. Odnosi se na Srbiju.

[ deda75 @ 08.10.2011. 09:51 ] @
[ ventura @ 08.10.2011. 10:07 ] @
Citat:
Nedeljko:
Je li uvaženi režiser čuo za Nikolu Teslu?

Svako se češe gde ga svrbi... Spilbergu je Jobs najveći izumitelj jer je Pixarom uneo revoluciju u svet filma... Za sledećeg bi naveo nekog izumitelja neke fancy kamere i šta ti ja znam...

Ti imaš veze sa tehnologijom generalno pa ti je Nikola Tesla veliki izumitelj... Da si lekar verovatno bi smatrao da je najveći pronalazač penicilina/vakcinacije jer se bez struje može živeti, a bez zdravlja ne.. I tako u nedogled, sve u zavisnosti od tačke gledišta...
[ pisac @ 08.10.2011. 10:11 ] @
Citat:
plus_minus: A ovaj? Jel' ima ovaj udela zato što ti pišeš tu gde pišeš? → http://lerdorf.com/bio.php
Kada taj lik ugasi, ja ću biti tužan. Zamisli da je razmišljao kao Džobs.. Pa, mislim da bi sada imali nekih 100 ljudi (par komada gore dole) koji koriste php. Odnosi se na Srbiju.


Mnogi su imali udela, međutim time što upoređuješ životno delo Stiva Džobsa i dotičnog lika, pokazuješ da nemaš blage veze sa time na koji način je Stiv doprineo bilo čemu (niti si skapirao one youtube snimke, ako si ih uopšte pogledao cele). A takođe verovatno si se tek ispilio i odmah dohvatio forum da piskaraš i pljuckaš po ljudima o kojima ne znaš ništa. Ja se kompjuterima bavim od 1983-će godine, pa je meni (za razliku od tebe) kristalno jasno ko je Stiv Džobs.

Kao što rekoh, možemo mi da se ne slažemo sa nekim njegovim proizvodima, ali to ne menja činjenicu da je njegova vizija drastično uticala na mnoge stvari.
[ Nedeljko @ 08.10.2011. 10:21 ] @
Po Spilbergovoj izjavi ispada da je Tomas Edison najveći pronalazač svog vremena. On i Tesla su bili savremenici i bavili su se istom oblašću. Ne vidim nijedan razlog da se Edison smatra većim od Tesle.

Tesla je imao preko 1000 pronalazaka i 700 patenata. Neki od poznatijih su radio (patentirao 4 godine pre Markonija, koji ga je pokrao), bežično upravljanje, električno paljenje benzinskih motora, transformator, razni naizmenični motori itd.

Takođe, SI merna jedinica za jačinu magnetnog polja se zove Tesla (T), pri čemu je jedan Tesla jednak 10,000 Gausa (iz cgs sistema).
[ plus_minus @ 08.10.2011. 10:39 ] @
Citat:
pisac: Mnogi su imali udela, međutim time što upoređuješ životno delo Stiva Džobsa i dotičnog lika, pokazuješ da nemaš blage veze sa time na koji način je Stiv doprineo bilo čemu (niti si skapirao one youtube snimke, ako si ih uopšte pogledao cele).


Taj dotični lik je tvorac najzastupljenijeg server-side skripting jezika. Da nije tog server side skripting jezika, ti verovatno ne bi mogao da udeneš ta dva video klipa drugima da se .. rofl... "edukuju", jer YouTube koristi baš tu tvorevinu tog "dotičnog lika".
Evo i tebi jedan video klip da se edukuješ.

human - centiPad

A evo ti i isečak iz sredine epizode, ako te mrzi da gledaš.



Citat:
A takođe verovatno si se tek ispilio i odmah dohvatio forum da piskaraš i pljuckaš po ljudima o kojima ne znaš ništa. Ja se kompjuterima bavim od 1983-će godine, pa je meni (za razliku od tebe) kristalno jasno ko je Stiv Džobs.


Zamolio bih te da se ne nerviraš i ne prosuđuješ ko se kada ispilio. Ti se baviš od 1983, ja se igram sa njima od svoje sedme godine. A kad je to bilo, neću ti reći, jer nisi zaslužio. Isuviše si - "bitan".
Ostalo je tuga što si ispisao povodom osobe koja ti nije u krvnom srodstvu ili neko blizak koga si lično poznavao. Inače, Stiv Džobs je između ostalog bio samo još jedan od uspešnih, samoživnih profitera.

Citat:
Kao što rekoh, možemo mi da se ne slažemo sa nekim njegovim proizvodima, ali to ne menja činjenicu da je njegova vizija drastično uticala na mnoge stvari.


Jel' rekao neko da nije? Naravno da jeste. Uticala je njegova vizija i na prodaju Samsung Galaxy u evropi. Jedan deo njega je 100% uticao i na to.
[ pisac @ 08.10.2011. 11:12 ] @
Citat:
plus_minus: Taj dotični lik je tvorac najzastupljenijeg server-side skripting jezika.
Kao što rekoh, upoređuješ neuporedive stvari, što samo govori koliko nemaš osećaj o tome o čemu pričaš.

Citat:
plus_minus: Ti se baviš od 1983, ja se igram sa njima od svoje sedme godine.
Što je bilo pre recimo 9 godina . A pazi, lepo si rekao: "igram".

Citat:
plus_minus:bio samo još jedan od uspešnih, samoživnih profitera.
Šta reći na ovo? Nemaš pojma ni o čoveku ni o njegovim motivima (a sve mi se čini ni o životu generalno), iako ti je sve dato na tacni (jutubu) samo si trebao da ukapiraš.

Ja se isključujem iz prepucavanja sa tobom, a ti se javi za 10-15 godina kad naučiš nešto o životu i eventualno završiš neku pravu školu o kompjuterima u kojoj će ti objasniti neke detalje iz istorije informatike (i ukapiraš koliko je PHP beznačajna stavka u svemu tome).


[ plus_minus @ 08.10.2011. 11:30 ] @
Citat:
Kao što rekoh, upoređuješ neuporedive stvari, što samo govori koliko nemaš osećaj o tome o čemu pričaš.


Ovo je isuviše slabo. You can do better than this.

Citat:
Što je bilo pre recimo 9 godina . A pazi, lepo si rekao: "igram".


Deca se u svojoj sedmoj godini uglavnom igraju. Ona pametna deca tako rade.
I kada je to bilo, za tebe ostaje misterija, već ti napisah. Pre samo devet, nije. Pre mnogo više.

Citat:
Šta reći na ovo? Nemaš pojma ni o čoveku ni o njegovim motivima (a sve mi se čini ni o životu generalno), iako ti je sve dato na tacni (jutubu) samo si trebao da ukapiraš.

Ja se isključujem iz prepucavanja sa tobom, a ti se javi za 10-15 godina kad naučiš nešto o životu i eventualno završiš neku pravu školu o kompjuterima u kojoj će ti objasniti neke detalje iz istorije informatike (i ukapiraš koliko je PHP beznačajna stavka u svemu tome).


Koliko je beznačajna? Naravno da pominjem php, jer volim da ga koristim, ali ajde baš da čujemo koliko je beznačajan? Ti inače nemaš više argumenata, zato i isključuješ prepucavanje sa mnom.
Ostalo neću da komentarišem, jer, mnogo nabadaš.
[ maksvel @ 08.10.2011. 12:47 ] @
Citat:
Ne vidim nijedan razlog da se Edison smatra većim od Tesle.

Amerikanci ga de fakto doživljavaju kao značajnijeg od Tesle, mnogo je zastupljeniji u popularnoj literaturi, po filmovima itd. A i izumeo je ili usavršio raznorazne "sprave" široke potrošnje.
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2011. 13:23 ] @
Citat:
maksvel
Amerikanci ga de fakto doživljavaju kao značajnijeg od Tesle,


Kako puk nesto "dozivljava" je totalno irelevantno - 95% tog puka apsolutno nikakve veze nema sa bilo cim od nauke pa se jednostavno rukovodi onim sto im je poznato - tako da im je jedna sijalica ocigledno bliza i jasnija od apstraktnog koncepta naizmenicne struje.

@Nedeljko i ostali.. - sa druge strane, obrazovanom svetu kakav, verujem, cini vecinu ES-a stvarno ne prilici da izigravaju decu koja se svadjaju da li je Hi Men jaci od Skeletora - to je potpuno besmisleno jer niko od tih velikana nije ucestvovao na nekakvom takmicenju, pa je suludo pokusavati jednog od njih predstavljati kao "jaceg" od drugog.

Sto se Jobs-a tice, puk ce ga svakako pamtiti po iPod-u neko vreme, a posle toga - kao i vecinu IT velikana, ce pamtiti / za njih znati, samo ljudi u struci. Opet, to je sasvim normalno i nista ne umanjuje doprinos Steve Jobs-a na IT industriju - od prvog kucnog racunara sa GUI-jem, preko Meka pa sve do prvog upotrebljivog smartphone-a za "obicne ljude" a ne, kao do te 2007, samo za biznismene (Blackberry) ili geekove (Windows Mobile 5.x / 6.x).

Samo se pitam sta ce biti kada dodje vreme i da Bill Gates ode... osecam da ce RMS da napravi zurku.
[ Nedeljko @ 08.10.2011. 14:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kako puk nesto "dozivljava" je totalno irelevantno - 95% tog puka apsolutno nikakve veze nema sa bilo cim od nauke pa se jednostavno rukovodi onim sto im je poznato - tako da im je jedna sijalica ocigledno bliza i jasnija od apstraktnog koncepta naizmenicne struje.


Ili nečega apstraktnog kao što je radio.

Citat:
Ivan Dimkovic: @Nedeljko i ostali.. - sa druge strane, obrazovanom svetu kakav, verujem, cini vecinu ES-a stvarno ne prilici da izigravaju decu koja se svadjaju da li je Hi Men jaci od Skeletora - to je potpuno besmisleno jer niko od tih velikana nije ucestvovao na nekakvom takmicenju, pa je suludo pokusavati jednog od njih predstavljati kao "jaceg" od drugog.


Naravno da nisu učestvovali ninakakvom takmičenju, ali je ipak svima jasno da je na matematiku veći uticaj imao Gaus, nego ja. Namerno pominjem sebe, a ne nekog velikana, da bi suština bila uočljivija. Dakle, ne može se baš sve relativizovati. Ko je više uticao na razvoj softverske industrije, Bil Gejts ili Anđelina Džoli? Mislim, možda je i ona nekoga inspirisala da napravi dobar softver, ali je Bilijev uticaj na softversku industriju nemerljivo veći (nevezano s tim što je u nekim drugim oblastima Anđelina imala veći uticaj).
[ Nedeljko @ 08.10.2011. 14:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Samo se pitam sta ce biti kada dodje vreme i da Bill Gates ode... osecam da ce RMS da napravi zurku.


Pa, i RMS će jednom da ode. Otkud znaš ko će pre? Ja sam se često pitao šta će biti kad RMS ode. Tehnologija je jedno, a ideologija drugo. Za sada su FOSS-ovci monoteisti, ali šta će biti posle? Cepanje na frakcije kao u slučaju Islama posle Muhamedove smrti?
[ maksvel @ 08.10.2011. 14:31 ] @
Citat:
Kako puk nesto "dozivljava" je totalno irelevantno


Isto kao i Spilbergova izjava.

Citat:
Ja sam se često pitao šta će biti kad RMS ode.

Očito sam nedovoljno upućen u jačinu kulta datog ili već... Zar bi njegov eventualni odlazak (ne mora fizički) stvarno urnisao open-source komunu?
To mi izgleda baš neverovatno.
[ Nedeljko @ 08.10.2011. 14:36 ] @
Pa, ne mislim da bi je urnisao, već podelio na frakcije.
[ maksvel @ 08.10.2011. 14:39 ] @
Ali, da li bi to zbilja imalo neki naročit uticaj na produktivnost open-sourcea?
Sad imamo velike firme koje podržavaju i distroe i okruženja i sw i resto. Da li generalno npr. programeru u Ubuntuu ili nekom volonteru koji prijavljuje bagove u kernelu ili Linusu Torvaldsu toliko znači RMS kao neki idol/vođa?
Ne znam, pitam, baš me zanima.

//Sori za malo oftopik

Citat:
Dimković: ...da li je Hi Men jaci od Skeletora

Interesantna analogija...
[ ventura @ 08.10.2011. 16:07 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, ne mislim da bi je urnisao, već podelio na frakcije.

A trenutno među linux komunom vlada totalno jedinstvo, i svi rade na samo jednoj verziji linuxa, tako da bi im to eventualno deljenje na frakcije predstavljalo problem :)
[ Nedeljko @ 08.10.2011. 17:00 ] @
Postoji nekolicina FOSS licenci u masovnoj upotrebi i uglavnom su GPL kompatibilne, tako da razni FOSS projekti mogu razmenjivati kod.

E, kad bude GPL u verziji FIDA-e, GPL u verziji Gazda Jezde, GPL u verziji Tajmsa, biće druga stvar.
[ flighter_022 @ 08.10.2011. 17:13 ] @
Gospodo, umesto da se prepirete ko ima tvrdji, ovde diskutujte o temi i iskljucivo o njoj. Sve ostalo ide u korpu.
[ asatuser @ 08.10.2011. 21:35 ] @
RIP Steve Jobs

Čovek je bio vizionar decenijama i zbog toga zaslužuje veliko poštovanje IT zajednice. Šteta što je otišao prerano (56 god). Koliko su njegove ideje značile za IT/Elektronsku industriju i koliko ga ljudi uvažavaju najbolje govori odlaganje Google-Samsung premijere, kao i izjave povodom njegove smrti gotovo svih značajnijih ličnosti u IT industriji.

Mislim da ima dosta preterivanja oko njegove smrti, kako na jednu, tako i na drugu stranu. Neki će sigurno to znati da unovče - jbg u takvom svetu živimo :(
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2011. 23:09 ] @
Citat:
Nedeljko
Naravno da nisu učestvovali ninakakvom takmičenju, ali je ipak svima jasno da je na matematiku veći uticaj imao Gaus, nego ja. Namerno pominjem sebe, a ne nekog velikana, da bi suština bila uočljivija. Dakle, ne može se baš sve relativizovati. Ko je više uticao na razvoj softverske industrije, Bil Gejts ili Anđelina Džoli? Mislim, možda je i ona nekoga inspirisala da napravi dobar softver, ali je Bilijev uticaj na softversku industriju nemerljivo veći (nevezano s tim što je u nekim drugim oblastima Anđelina imala veći uticaj).


Ne, tvojim primerom nije "sustina uocljivija" vec je sustina potpuno promasena.

Jasno je da je jedan Gaus uticao vise na matematiku od tebe ili bilo koga sa ovoga foruma, to je jednostavno totalno suludo i porediti.

Medjutim, kada bi umesto tebe uzeli, recimo, Dekarta - ukapirali bi da je poredjenje nemoguce, posto je "uticati na razvoj matematike" totalno nedefinisana stvar koja se moze tumaciti na bilo kakav nacin, tako da bi slobodno mogli da izabiramo tacku gledista iz koje ce bilo koji od njih dvojice biti na nekakvom "prvom mestu".

Ista prica i sa Teslom i Edisonom... Dzobsom i Bill Gates-om itd...

Prema tome - "ko je vise uticao..." su najobicnije decije rasprave. A deca kada odrastu ukapiraju da su takva poredjenja besmislena i da ne dokazuju apsolutno nista, osim da je osoba koja ih potencira ocigledno infantilna.

Eventualno, ako bas insistiras, mozes uzeti neke objektivne i merljive kriterijume pa ces dobiti validno poredjenje koje bar ima rezultate koji se mogu objasniti necim konkretnim a ne mlataranjem rukama... opet, taj tvoj izbor kriterijuma je proizvoljan i mozda samo tebi objektivan i relevantan... neko drugi ce mozda izabrati druge kriterijume, itd...

Dakle... besmislena i potpuno zaludna rasprava.
[ Nedeljko @ 09.10.2011. 10:10 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne, tvojim primerom nije "sustina uocljivija" vec je sustina potpuno promasena.

Jasno je da je jedan Gaus uticao vise na matematiku od tebe ili bilo koga sa ovoga foruma, to je jednostavno totalno suludo i porediti.

Medjutim, kada bi umesto tebe uzeli, recimo, Dekarta - ukapirali bi da je poredjenje nemoguce, posto je "uticati na razvoj matematike" totalno nedefinisana stvar koja se moze tumaciti na bilo kakav nacin, tako da bi slobodno mogli da izabiramo tacku gledista iz koje ce bilo koji od njih dvojice biti na nekakvom "prvom mestu".


Gausov i moj doprinos matematici se mogu porediti sa raznih aspekata, ali je sa svih aspekata Gaus u velikoj prednosti. To upravo znači da se mogu porediti, jer je rezultat isti bez obzira na izbor kriterijuma.

Sa druge strane, Njutnov i Gausov doprinos matematici se ne mogu porediti, osim ako se ne izabere jedan sistem kriterijuma, ali onda se postavlja pitanje zašto baš taj. No, i to se može obrazložiti sa stanovišta onoga za šta se to poređenje dalje koristi.

E, isto tako, Tesla i Edison se mogu porediti na polju pronalazaštva, jer je bez obzira na izbor kriterijuma Tesla u velikoj prednosti. To je baš nalik poređenju Gausa i npr. Bojana Bašića, a ne nalik poređenju Gausa i Njutna. Dva su najveća pronalazača u istoriji - Nikola Tesla i Leonardo da Vinči. Oni su u neuporedivom uzajamnom odnosu, a sa svima ostalima su u superiornom odnosu.

Slažem se da bi pređenje na primer Džobsa i Gejtsa bilo daleko bliže poređenju Gausa i Njutna, tj. situacija gde je svako imao neke prednosti nad onim drugim.

Citat:
Ivan Dimkovic: Prema tome - "ko je vise uticao..." su najobicnije decije rasprave. A deca kada odrastu ukapiraju da su takva poredjenja besmislena i da ne dokazuju apsolutno nista, osim da je osoba koja ih potencira ocigledno infantilna.

Eventualno, ako bas insistiras, mozes uzeti neke objektivne i merljive kriterijume pa ces dobiti validno poredjenje koje bar ima rezultate koji se mogu objasniti necim konkretnim a ne mlataranjem rukama... opet, taj tvoj izbor kriterijuma je proizvoljan i mozda samo tebi objektivan i relevantan... neko drugi ce mozda izabrati druge kriterijume, itd...

Dakle... besmislena i potpuno zaludna rasprava.


Objasni ovo ljudima koji se profi bave naukom i kojima lebac zavisi od takvih kriterijuma koje propisuje ministarstvo. Takva objektivna merila postoje, mada nikada nisu adekvatna. Objektivno se može kvalitetno meriti utovarivanje šljunka u kamion, ali što je posao kreativniji, adekvatnost objektivnih merila opada. Razlog je prost - radi se o višedimenzionim veličinama. No, to ne znači da se sve može relativizovati, jer postoje situacije kada je A nema ni jednu prednost nad B.
[ bigvlada @ 09.10.2011. 13:24 ] @


Svodi se na ovo. Pošto ja nisam ciljna grupa, mene je takav vid marketinga nervirao. On je oduvek bio takav, samo što to nije bilo toliko sveprisutno pre eksplozije interneta.

[ Ilic Igor @ 10.10.2011. 09:42 ] @
Da li je Steve Jobs bio oženjen i da li je imao dece?
[ plus_minus @ 10.10.2011. 09:47 ] @
Koliko ja znam, valjda četvoro....
[ madamov @ 10.10.2011. 12:09 ] @
Citat:
Ilic Igor: Da li je Steve Jobs bio oženjen i da li je imao dece?

Da, vanbračnu ćerku Lizu, i troje iz braka sa Lorin Pauel Džobs.
[ vaske71 @ 10.10.2011. 12:38 ] @
r.i.p
[ Ilic Igor @ 10.10.2011. 16:19 ] @
Hvala,
madamov.
[ flighter_022 @ 10.10.2011. 23:52 ] @
Gospodo, da podsetim, tema je iskljucivo smrt Stiva Jobsa.
[ Astral Projection @ 11.10.2011. 04:50 ] @
rip.
[ taplop @ 11.10.2011. 12:23 ] @
Steta covek je imao smisla da spoji lepo i korisno i pritom zaradi brdo love
[ sugardaddy @ 11.10.2011. 21:28 ] @
OFFTOPIC

Citat:
Nedeljko:
Po Spilbergovoj izjavi ispada da je Tomas Edison najveći pronalazač svog vremena. On i Tesla su bili savremenici i bavili su se istom oblašću. Ne vidim nijedan razlog da se Edison smatra većim od Tesle.

Tesla je imao preko 1000 pronalazaka i 700 patenata. Neki od poznatijih su radio (patentirao 4 godine pre Markonija, koji ga je pokrao), bežično upravljanje, električno paljenje benzinskih motora, transformator, razni naizmenični motori itd.


Ako neko moze da iskopa precizne podatke sa http://www.tesla-museum.org/ Evo na brzinu sta kaze Wikipedija.

Citat:

Thomas Edison was widely known as the world's most prolific inventor.[1][2] He holds a total of 1,093 U.S. patents (1,084 utility patents and 9 design patents).
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_prolific_inventors


Citat:

Below is a list of Tesla patents. Nikola Tesla was an inventor who obtained around 300 patents[1] worldwide for his inventions.
http://en.wikipedia.org/wiki/L...sla_patents#cite_note-sarboh-0


Ameri se pale na kolicinu. 3x

Citat:
BONUS
The 317 Apple patents that list Steven P. Jobs among...
http://www.nytimes.com/interac...nology/steve-jobs-patents.html


[Ovu poruku je menjao sugardaddy dana 11.10.2011. u 22:46 GMT+1]
[ mr. ako @ 11.10.2011. 23:27 ] @
Tesla nije registrovao gluposti, vec "punokrvne" patente... za razliku od Jobsa koje je patentirao kvadratni oblik kutije... :/

[ ninjaz @ 11.10.2011. 23:39 ] @
^ Mislim da je sugardaddy uporedjivao Teslu i Edisona. Glupost je proditi Teslu i Jobsa. Jobs je svoje patente patentirao u nekom drugacijem vremenu.
[ ninjaz @ 12.10.2011. 00:33 ] @
Gledam sad Eric Schmidt-a na nekoj konferenciji, pa njegovo misljenje moze da se nadoveze na ovo predhodno, gde kaze: "It's going to be remembered in category of Edison, Tesla and Ford"

Koga interesuje: http://www.youtube.com/watch?v=imrQTK8jSR0&feature=feedu
[ Nedeljko @ 12.10.2011. 08:10 ] @
Što se količine tiče, Evarist Galoa je matematici poznat po jednom naučnom radu, a Kurt Gedel po nekoliko.
[ Ljutenica_Zimnica @ 12.10.2011. 18:37 ] @
OT: E, ljudi. Ajd ne stajte sada. Taman je postalo zanimljivo.
[ sugardaddy @ 12.10.2011. 21:10 ] @
Back to topic
http://realdanlyons.com/blog/2011/10/11/a-conversation-with-woz/
[ mr. ako @ 12.10.2011. 22:46 ] @
Odlican intervju. Oduvek sam vise cenio Wozniaka nego Jobsa. Iako je on sada u poziciji da skroji kako mu odgovara i predstavi sebe u svetlu kakvom zeli, bio je bolji covek od Jobsa overall. A to se poklapa i sa pricom iz filma Pirates Of Silicon Valey, kao i njegovim mnogim predjasnjim izjavama...

Citat:
I always liked the comparison of Steve to Disney more so than to Edison.


Iako je bilo i interesantnijih/boljih izjava u intervjuu, ovu sam citirao u svetlu prethodnih postova ovde. :)

[ burex @ 12.10.2011. 22:53 ] @
Citat:
The closest thing we ever had to an argument was when I left in 1985 to start a company to build a universal remote control. I went to Frog Design to do the design. Steve dropped in there one day and he saw what they were designing for me and he threw it against the wall and said they could not do any work for me. “Anything you do for Woz, belongs to me.” I was on my own, but I was still friendly with Apple. But Steve had a burst-out there. The people at Frog told me about it. That was the only time there was ever a fight between us, but it wasn’t actually between us. Nobody has ever seen us having an argument.

Otprilike zvuči kao njegov sistem funkcionisanja u to vreme...
[ mr. ako @ 12.10.2011. 23:07 ] @
Mislim da zvuci kao njegov sistem funcionisanja u svako vreme... samo je promenio nacin na koji je ispoljavao to tokom vremena. :)
[ milanche @ 13.10.2011. 00:55 ] @
[ mr. ako @ 14.10.2011. 18:22 ] @
I Onion News je javio planove Apple-a...



http://www.youtube.com/watch?v=lmKxw-1Uvoo
[ pisac @ 14.10.2011. 20:09 ] @
Citat:
mr. ako: I Onion News je javio planove Apple-a...
http://www.youtube.com/watch?v=lmKxw-1Uvoo


Verovatno je nekome smešno, ali meni je nekako bljak.
[ Braksi @ 15.10.2011. 16:41 ] @
sto se tice rangova po meni Jobs je u rangu Versacea ili Cardena. Sto je najzanimljivije uprkos basnoslovnom bogatstvu gajio je imidz klosara, a pravio je bas kic fensi stvari ! Bio je udaren uostalom kao i svaki veliki covek.
[ gmsib @ 16.10.2011. 17:56 ] @
r.i.p

bye Steve ...
[ pisac @ 17.10.2011. 00:36 ] @
A Magazine Is an iPad That Does Not Work


http://www.youtube.com/watch?v=aXV-yaFmQNk
[ plus_minus @ 21.10.2011. 02:43 ] @
Citat:
Verovatno je nekome smešno, ali meni je nekako bljak.


[ Izrada web Stranica @ 31.10.2011. 09:29 ] @
Bio je genijalac bez premca u svom području ali bio je i običan kapitalista koji je izrabljivao jadnu, siromašnu radnu snagu u zemljama trećeg svijeta, stoga je za zamisliti kako su prolazili ti ljudi i djeca, mislim da je njihova patnja bila puno veća od njegove!
[ Impaler @ 31.10.2011. 14:05 ] @
kad procitam ovakve poruke tipa zadnje dvije uvijek se zapitam jel to netko manualno upisuje i crta ili je automatksi generirano.

ova zadnja slika je mozda generirana automatizmom:
- program poola alexa top searched terms.
- trazi fraze xx is dead, xx has died
- iz google images izvlaci prvu sliku od x
- ubacuje je u template sliku. ubacuje neku dodatnu reklamnu poruku
- objavljuje sliku na vecim internet forumima.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 31.10.2011. u 15:23 GMT+1]
[ miroslav_joksimovic @ 24.11.2011. 22:59 ] @
Hvala mu sto je postojao i sto je svet ucinio boljim mestom za zivot.
[ ninjaz @ 29.11.2011. 23:13 ] @
Stiv Džobs i NeXT



[ plus_minus @ 02.12.2011. 20:23 ] @
Citat:
kad procitam ovakve poruke tipa zadnje dvije uvijek se zapitam jel to netko manualno upisuje i crta ili je automatksi generirano.

ova zadnja slika je mozda generirana automatizmom:
- program poola alexa top searched terms.
- trazi fraze xx is dead, xx has died
- iz google images izvlaci prvu sliku od x
- ubacuje je u template sliku. ubacuje neku dodatnu reklamnu poruku
- objavljuje sliku na vecim internet forumima.


Ta zadnja slika je maknuta sa tog servera odakle je i linkovana, a kako je pravljena, nije bitno, poruka je jasna kao dan.
Pošto je više nema, evo ova možda nije toliko šablonski urađena.

[ hogar strašni @ 10.02.2012. 07:01 ] @
FBI: Stiv Džobs bio narkoman i nepošten
Tanjug | 09. 02. 2012. - 22:59h |

Izveštaj američke federalne policije (FBI) koji je nedavno objavljen otkriva nove pojedinosti o Stivu Džobsu, osnivaču kompanije "Epl", koji je preminuo prošle godine.

Dosije, koji sadrži 191 stranicu, sastavljen je, prema pisanju "Vol strit džornala", na zahtev bivšeg američkog predsednika Džordža Buša seniora koji je 1991. godine razmišljao da Džobsu ponudi posao u vladi.


Iz izveštaja se saznaje da su federalni agenti bili posebno zainteresovani za Džobsove probleme s drogom u vreme kada je napustio "Epl" i osnovao firmu NeXT.


"Krajem 60-ih i početkom 70-ih godina, gospodin Džobs je po svemu sudeći eksperimentisao sa ilegalnim drogama, svojstvenim njegovoj generaciji", zaključak je agenata FBI.


Prema izveštaju, neke osobe iz Džobsovog okruženja su čak dovodile u sumnju njegovo poštenje.


"Više ljudi je reklo da prepravlja realnost i izvrće istinu kako bi ostvario svoje ciljeve", stoji u dosijeu FBI.


Jedan svedok čak tvrdi da je glavni rukovodilac "Epla" bio običan prevarant i da nije bio sasvim iskren ni pošten.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...-Dzobs-bio-narkoman-i-neposten
[ dava @ 10.02.2012. 07:17 ] @
I znaš šta još, sjedio je na ladnom betonu!
[ ninjaz @ 10.02.2012. 07:19 ] @
Citat:
hogar strašni:"Više ljudi je reklo da prepravlja realnost i izvrće istinu kako bi ostvario svoje ciljeve", stoji u dosijeu FBI.


Pa sto nije dobio posao u vladi?
[ hogar strašni @ 10.02.2012. 07:22 ] @
Nemojte meni upućivati pitanja, ja sam samo citirao vest.
Zaista sa tim nemam ništa. Nisam radio u FBI, ne poznajem čoveka lično tako da je svako pitanje upućeno meni deplasirano!
[ bakara @ 10.02.2012. 10:13 ] @
Ajd sto je koristio droge (i svrstali ga odmah u narkomana) ali sto je neposten...bas dobar naslov!

Stiv Džobs bio narkoman i nepošten
[ HeYoo @ 10.02.2012. 14:21 ] @
I piskio je sedeci :D
[ plus_minus @ 10.02.2012. 14:37 ] @
Citat:
hogar strašni
Zaista sa tim nemam ništa. Nisam radio u FBI, ne poznajem čoveka lično tako da je svako pitanje upućeno meni deplasirano!


A što ti to ne bi sada lepo svima dokazao?
[ mr. ako @ 10.02.2012. 14:57 ] @
Ocemo dokaz da nisi radio u FBI!!!! :D
Za Jobsa znamo sta treba. (ozbiljno, procitajte...)
[ Ivan Dimkovic @ 10.02.2012. 15:21 ] @
Hihihi, najjace je kada takve moralne i karakterne gromade kao sto su pandurski dousnici i spijuni placeni poreskom lovom komentarisu o "upitnom karakteru" drugih :-)
[ Ironije @ 10.02.2012. 21:28 ] @
Pa sta je ovde novo ? Kao da je nasa murija sastavljala izvestaj.

Citat:
hogar strašni: "Krajem 60-ih i početkom 70-ih godina, gospodin Džobs je po svemu sudeći eksperimentisao sa ilegalnim drogama, svojstvenim njegovoj generaciji", zaključak je agenata FBI.


Senzacionalno, hipici koristili drogu !!! WTF, pa i on sam je u knjizi Waltera Isaacsona pricao kako ce cepao i kako je zbog toga imao frku sa caletom.

Citat:
hogar strašni: "Više ljudi je reklo da prepravlja realnost i izvrće istinu kako bi ostvario svoje ciljeve", stoji u dosijeu FBI.


Pa da l' postoji neko na ovom svetu ko je u ovim vodama a da nije cuo za Jobsov RDF ?
[ Ivan Dimkovic @ 10.02.2012. 22:10 ] @
Citat:

Kao da je nasa murija sastavljala izvestaj.


Pandurske njuske sirom sveta su iste :-)
[ since1986BC @ 10.02.2012. 22:38 ] @
Pazi kad nije samo Steva bio loš idol...
(opširnija vest)
FBI objavio dosijee o pokojnim slavnim ličnostima
http://www.danas.rs/danasrs/iz...cnostima.83.html?news_id=43811


[ mali_od_palube @ 22.02.2012. 15:34 ] @
Citat:
Hvala mu sto je postojao i sto je svet ucinio boljim mestom za zivot.


kako kome:

Agonija i ekstaza Stiva Džobsa
[ pisac @ 22.02.2012. 20:29 ] @
To u kakvim uslovima rade kinezi u Kini, za to nije kriv Stiv Džobs. Niti je kriv što angažuje kineske firme, jer ako neće on, njegova konkurencija svakako hoće.

Za to što iPodove sklapaju robovi je kriva isključivo država (i Kina i Amerika) koja takvu praksu dozvoljava, kao i ljudi koji kupuju (relativno) jeftino bez želje da saznaju zašto je nešto u stvari jeftino.
[ bakara @ 22.02.2012. 20:59 ] @
Citat:
pisac: To u kakvim uslovima rade kinezi u Kini, za to nije kriv Stiv Džobs.

Rade oni u boljim uslovima nego neki ovde

Dobar komentar sa istog sajta:
Citat:
Ok, za eksploataciju tih radnika je odgovorna drzava divna i narodna Kina, a ne Apple. Apple je samo izabrao najjeftinijeg proizvodjaca koji moze neomatano da proizvodi ogromne kolicine hardware-a, ali da zadrzi odredjen kvalitet. Apple-ov posao nije da tetosi i brine o blue collar workerima u Kini, nego je to posao sindikata i iste te drzave. A ako to nije moguce znaci Kina je pojhebala stvar i njihov sistem.

Btw dnevnice u tim fabrikama su vece nego u Srbiji (gasp), a senzacianolisticko izvestavanje o nehumanim uslovima su idiotske. B92 je izvestavao kako neko mora da digne ruku da bi mogao da bude smenjen sa proizvodne linije i ode do toaleta i to se smatra nehumanim, a ne razmislja se o tome kad bi svaki put neko isao do toaleta proizvodna linija bi morala da stane. Novinarstvo u po mainstream medijima u Srbiji je postalo idiotsko, tablodidno i da kazem uber nestrucno.

Apple ovde ne ekploatise ljude u fabrikama, vec ih Kina ekploatise njihovim nakaradnim sistemom vrednosti, jedne partije, jedne vlasti, ogromnom korupcijom i cega sve ne. A to sto je Apple (a bogami i HP, Lenovo i ostale kompanije koje svie saradjuju sa Foxconnom) koriste prostitutku koja se jefitno prodaje nije njihov problem. Ovo senzacionalisticko izvestavanje je sok za amerkance koji nisu proveli dan u fabrici i koji misle da ceo svet zivi kao one, i za duzebrizne gradjdane Srbije koji odjedared vide kompanije trulog zapada kako muce radnike u Kini.