[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2011. 11:01 ] @
http://www.theregister.co.uk/2..._time_zone_database_destroyed/

Citat:

The internet's authoritative source for time-zone data has been shut down after the volunteer programmer who maintained it was sued for copyright infringement by a maker of astrology software.

David Olson, custodian of the Time Zone and Daylight Saving Time Database, said on Thursday he was retiring the FTP server he's long maintained. Also known as the Olson database, it's the official reference Unix machines use to set clocks to local time and is used by countless websites and applications to reconcile time differences across the world

...

Indeed, Olson's database includes comments that credit The American Atlas from ACS Publications as the source for some of the historical data it contains. The FTP database is the principal source for time-zone data, mapping the the zones of a given geography on a given date. The Unix operating system, Java-based applications, and untold numbers of websites rely on it to determine what time it is or was in a certain location. The service was free.

“The impact of this is severe for anyone that uses it – whether via Java, Unix or some other means,” Java developer Stephen Colebourne blogged on Thursday. “We all owe a debt of gratitude to the database maintainers who have worked on this for many, many years at zero cost to the industry and for zero financial gain


HAHAHAHAHHAHAHAHA joj boli me stomak HAHAHAHHAHAHA....

Da li je moguce da je autor iza TZ baze koristio nekakve knjige iz astrologije da izvlaci podatke koji mu trebaju?

Moguce je :)

Mislim da je svet upravo video jedan od vecih FAIL-ova danasnjice.

Citat:

“I hereby call on the industry leaders to help sort this out,” Colebourne wrote. “IBM, Oracle, Apple, Google, RedHat I'm looking at you.”


To to - zovite Google da pomogne... oni ce sigurno naci vec neki drugi izvor iz koga mozete da iskopirate ono sto vam treba :-)
[ mmix @ 09.10.2011. 11:35 ] @
Ja zapravo ne vidim iz cega je trebao da izvlaci faktualne podatke? U cemu je poenta atlasa bilo koje vrste ako ne mozes koristiti podatke iz njega? Mozda je trebaod a licno obidje sve zemlje sveta i raspita se o lokalnim vremenskim zonama?

Ako je ovo fail bilo cega onda je fail zakona koji dozvoljava nekome da bude vlasnik javno obzerviranih cinjenica. Ekvivalent tome bi bio da moras da placas autorska prava svaki put kad nekome napises broj telefona jer je zaboga telekom pre toga odstampao te brojeve u imeniku.
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2011. 11:42 ] @
Naravno da nije problem, samo sto bizarno zvuci da je za ovaj zadatak bilo potrebno konsultovati nekakav astroloski atlas.

Sto se upotrebe podataka tice - naravno da nije moguce zastiti ciste fakte, u tvom slucaju telefonskog imenika, brojeve telefona.

Ono sto je moguce zastititi, medjutim, je delo koje se sastoji od fakata ali gde je za obradu i predstavljanje tih fakata ulozen trud - u tvoj slucaju, ceo telefonski imenik gde bi onda "prepisivanje" bilo copyright prekrsaj ako si "prepisao" dovoljno veliki blok iz tog imenika.

Koliko vidim, glavno oruzje astrolozima je dato od samog autora - gde je sam autor naveo da je koristio njihov atlas.

Na sudu ce biti, da utvrdi, da li je doslo do prekrsaja copyrighta, to zavisi od toga sta je tacno autor radio sa podacima iz atlasa, da li u tome preovladava prosto kopiranje njihovih podataka ili je bitan % zapravo autorovo delo itd...

U svakom slucaju, situacija nije crno bela, niti je specijalitet USA kao sto mnogi u komentarima na originalnom izvoru troluju.
[ Nedeljko @ 09.10.2011. 12:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sto se upotrebe podataka tice - naravno da nije moguce zastiti ciste fakte, u tvom slucaju telefonskog imenika, brojeve telefona.

Ono sto je moguce zastititi, medjutim, je delo koje se sastoji od fakata ali gde je za obradu i predstavljanje tih fakata ulozen trud - u tvoj slucaju, ceo telefonski imenik gde bi onda "prepisivanje" bilo copyright prekrsaj ako si "prepisao" dovoljno veliki blok iz tog imenika.


Tačno. Broj telefona nije autorsko delo, kao ni travčica ubrana sa zemlje, ali zbirka jeste autorsko delo po načinu izbora i uređenja sadržaja (npr. herbarijum ili baza definicija virusa u AV programima ili telefonski imenik).
[ mmix @ 09.10.2011. 13:15 ] @
Da, ali ako neko uzme te faktualne podatke i objavi ih u drugacijem izboru i uredjenju, sta onda? Zabranices zato sto je inicijalno prikupljanje podataka uradio neko drugi? Iako su sami podaci pubilc domain? Nisu oni objavili fotokopiju atlasa vec su podatke odatle pretabali u time/zone database dostupan online. Znaci zapravo da bi bio pravno bezbedan ti samo treba da budes onako debelo bezobrazan i da uzmes te pdoatke i da uopste ni ne napises odakle ti i onda si miran? Jer ako se zahvalis nekom taj neko ce da te tuzi?
[ Nedeljko @ 09.10.2011. 13:24 ] @
Ma, mogu da ga puše, jer se radi o drugačijem izboru i uređenju sadržaja.

E, da, ja ću sad da napišem virus i da tužim sve koji šire zarazu za "neovlašćeno širenje neovlašćeno načinjenih kopija".
[ Nedeljko @ 09.10.2011. 13:58 ] @
Ako nekome trebaju nestali podaci, ja ih imam. Evo ih u prilogu poruke, pa neka me tuže za kršenje kopirajta. To je besmislica. Sve je u skladu sa zakonom.
[ Nedeljko @ 16.11.2011. 14:08 ] @
Za one kojima ova baza treba:

http://www.iana.org/time-zones