[ risp73 @ 13.10.2011. 22:46 ] @
Pitanje se odnosi na snimanje u RAW formatu sa automatski podešenim parametrima.

Pošto white balance, sharpness, exposure compensation,... nisu upakovni u sliku nego se u RAW fajlu
nalaze "u prilogu", šta radi converter (npr. Digital Photo Professional), šta od ovih podešavanja
primijeni kad na ekranu prikaže sliku koja može dodatno da se obrađuje? Sve?

I ko radi demosaicing?

The Raw file also contains all the settings that were in effect at the time your shutter was released.
In other words all the shooting parameters that the camera auto selected or you dialed in including:
white balance settings, sharpness, noise reduction, tone curves, exposure compensation, etc. But
the important thing is that this information hasn’t been applied to the raw sensor data yet. It’s
carried along as recommendations to your raw converter but you can choose to use that information
as recorded or second guess those choices during raw conversion.


Pozdrav
[ S A J A @ 14.10.2011. 09:36 ] @
RAW slika nije u kalasičnom smislu slika, to je više senzorska informacija sa gomilom parametara o kojima govoriš. Kad tu sliku učitaš u neki program za obradu RAW fajlova, npr. Adobe Lightroom, on ti dozvoli da menjaš sve te parametre. Prilikom slikanja aparat sam proceni početne parametre (white balance settings, sharpness, noise reduction, tone curves, exposure compensation...) ali to nije mnogo bitno jer svakako ti sve to možeš da promeniš prilikom editovanja. Tek kad sve podesiš kako ti odgovara onda uradiš export u JPEG i tek tada sve to postaje klasična slika. Da si odma slikao u JPEG-u onda bi imao problem da menjaš sve te parametre jer se odma "ugrade" u sliku.
[ risp73 @ 14.10.2011. 13:56 ] @
Citat:
S A J A: ... to je više senzorska informacija sa gomilom parametara ...

Hvala na odgovoru, poznato mi je ovo što si naveo pa sam zato u poruku i ubacio
ono napisano plavim. Samo izgleda da nisam dovoljno precizno postavio pitanje.

Interesovalo me da li je konverter, kad na ekranu prikaže sliku, na nju već primijenio
sva ona podešavanja koja mu je uz "informacije sa senzora" poslao aparat.

Npr, na aparatu su bili (ručno ili automatski) podešeni white balance, sharpness, ...,
svi parametri koji bi bili primijenjeni na sliku da je snimano u .jpg formatu.

Interesuje me da li konverter neka (ili sva) dobijena podešavanja koristi da bi na
ekranu ponudio "svoju varijantu slike" koju ja mogu da prihvatim ali i ne moram.








[ S A J A @ 14.10.2011. 15:11 ] @
Da, kad gledaš RAW sliku na nju su uvek primenjeni parametri koji idu uz nju. Ili oni početni sa aparata ili oni iz softvera ako si nešto menjao. Mislim da slika ne bi ni mogla da se prikaže bez primene tih parametara. Treba imati u vidu da neki parametri mogu da budu nula (na primer bez sharpnessa) ali white balance će uvek imati neku vrednost.
[ Backy @ 15.10.2011. 09:57 ] @
zavisi od konvertera... ne znam za "fabričke", ali lightroom za white balance po defaultu nudi opciju "as shot" dok za sve ostale koristi neki default preset... uostalom, zašto je to bitno kad ćeš u 99% slučajeva promeniti svaku od tih postavki? :D
[ risp73 @ 15.10.2011. 17:22 ] @
Citat:
Backy: zavisi od konvertera... ne znam za "fabričke", ali lightroom za white balance po defaultu nudi opciju "as shot" dok za sve ostale
koristi neki default preset... uostalom, zašto je to bitno kad ćeš u 99% slučajeva promeniti svaku od tih postavki? :D

Svakako promijeniću, samo me je interesovalo da li bi neizmijenjena slika (konverterom zapisana kao .jpg) bila identična
onoj koja se dobija kad se snima samo u .jpg formatu.
Pretpostavljam da ono što si rekao za Lightroom važi i za ostale konvertere. Da nije tako vjerujem da konstruktori aparata
ne bi predvidjeli snimanje raw+jpg kad je jednostavnije formiranje .jpg-a prepustiti konverteru. Raw+jpg bi imalo smisla
jedino kod onih koji ne koriste računar.

Hvala ti za ovo kako radi Lightroom, to je ono što me je interesovalo. Ja koristim "fabrički" DPP, nadam se da ću negdje
iščačkati i njegov metod.