[ BBS @ 14.10.2011. 07:44 ] @
Nova verzija Ubuntu linuxa je izašla na tržište:

http://www.ubuntu.com/

Šta je novo može se pogledati ovde:
http://www.h-online.com/open/f...w-in-Ubuntu-11-10-1360644.html
[ waikiki @ 14.10.2011. 21:40 ] @
Odlican je.. brz, jednostavan, doteran.. milina!
Mogu se birati tri okruzenja: classic, unity ili gnome3
[ stex @ 14.10.2011. 22:14 ] @
Pa bas i nije doteran. Na netbook-u kad sam izvukao slusalice, nisam imao zvuk. I dalje je kontao da su slusalice prikljucene. Tek posle restarta je proradilo kako treba. Takodje je nesto puklo (nije bilo nikakvih ispisa/upozorenja) pa su mi svi prozori izgledali kao da goristim gnome 1.

Izgleda da jos uvek nema normalne drajvere za GMA 3150 koji podrzava full 3D :(
[ 3way @ 14.10.2011. 22:15 ] @
Da li instalirati 32 ili 64 bit verziju?
Sajt kaze da je 32 preporucena.
[ waikiki @ 14.10.2011. 23:36 ] @
Citat:
3way: Da li instalirati 32 ili 64 bit verziju?
Sajt kaze da je 32 preporucena.

Ja sam instalirao 64-bitnu verziju!
[ Texas Instruments @ 15.10.2011. 02:20 ] @
Nema gnome2, nema novog ubuntua. Možda pređem na kde, ali gnome3 i unity nikad. Bar ne na desktopu.
[ Miroslav Strugarevic @ 15.10.2011. 03:23 ] @
Koliko sam ja video na youtube-u 11.10 ima neku vrstu classic gnome-a i izgleda da je skroz OK.




edit: apt-get install gnome-session-fallback

[Ovu poruku je menjao Miroslav Strugarevic dana 15.10.2011. u 05:36 GMT+1]
[ 574nk3 @ 15.10.2011. 07:49 ] @
Citat:
Texas Instruments: Nema gnome2, nema novog ubuntua. Možda pređem na kde, ali gnome3 i unity nikad. Bar ne na desktopu.

:) Zbog čega toliko nezadovoljstvo?
[ neur0 @ 15.10.2011. 09:47 ] @
Unity je prilicno stabilan s obzirom na to koliko je nov, ali za vecinu linuksasa je neupotrebljiv zbog nemogucnosti da se prilagodi potrebama korisnika.
Ocekujem da ce to biti fokus daljeg razvoja Unity.
[ wity @ 15.10.2011. 10:15 ] @
Okej sto se trude oko izgleda, razumem da mora da bude fensi smensi ali mogli bi vise paznje da usmere na funkcionalnost. Npr. dual monitor opcije...to nikako da urade kako treba.Ili nece da detektuje monitor,ili kad ga detektuje nece mirror da napravi, a najgore od svega je da "voli" samo extendet desktop samo ako je namesteno monitor1(down)-monitor2(up).Ne daj boze jedan pored drugog, odma koci cela grafika, desktop je odsecen nekakvim crnim prozorima i sta ti ja znam.Ajde da samo jedno okruzenje ima ovaj problem ali skoro sva(Gnome/LXDE/Xfce), jedino KDE ponekad hoce da prihvati takav raspored monitora. A grafika nije nikakva exotika, nego sve prisutan intel 940GME.
[ cisco89 @ 15.10.2011. 11:59 ] @
Meni dual monitor opcije rade savrseno. I unity je odlican :)
[ wity @ 15.10.2011. 12:30 ] @
Citat:
cisco89: Meni dual monitor opcije rade savrseno. I unity je odlican :)


Pihh...mora da sam baksuz onda :D
[ stex @ 15.10.2011. 12:53 ] @
Na prvi pogled unity stvarno deluje fenci, ali je extra odradjen sto se tice iskoristenog prostora, a i veoma je logicno to sto su uradili. Aplikacije sad bukvalno idu preko celog ekrana (sto je vazno kod netbook-ova). U verzijama 10.* su stavljali dugmice za minimaze, restore i close sa leve strane verovatno da nas navikavaju na unity koncept gde to mora da bude sa te strane. Takodje i sto je sa leve strane launcher bar, pa ako aplikacija nije preko celog ekrana vise ce biti mesta nego da je gore ili dole. Zamisli da kucas tekst, a da je dole launcher bar. Pa koliko bi ti ostalo mesta za kucanje?
[ Slobodan Milivojevic @ 15.10.2011. 13:08 ] @
Lepo je to za netbook, ali je na dual screen 2x 1920x1200px, gde nikad ne drzim ni jedan prozor maksimizovan, i gde mi je bitno da do svakog prozora mogu da stignem "na jedan klik", a ne "na tri klika" (prvi da promenim aplikaciju, drugi da mi pokaze sve prozore, i treci da izaberem konkretan prozor). Ovo je u Gnome 2 bilo vrlo lepo i logicno.

Ipak taj ubuntu ne koristimo samo na netbook-ovima.

Kad bi napravili da moze kao u windows 7 da se u taskbaru vide svi prozori iz jedne aplikacije, to bi bilo super (naravno ne mora da bude default), i da moze da se pomeri sa leve strane recimo dole, i da se smanje ikonice, onda bi bilo vec okej.

Ovako mislim da cu pri upgrade-u na 11.10 da instaliram Gnome Mate (fork gnoma 2) dok ne srede gnome 3 fallback okruzenje.
[ 3way @ 15.10.2011. 13:10 ] @
Jos uvek nisam krenuo u instalaciju ...jel dolazi ovaj sa KDE?
[ maksvel @ 15.10.2011. 13:23 ] @
ima 11.10
http://www.kubuntu.org/
[ tdjokic @ 15.10.2011. 15:06 ] @
Citat:
wity: Okej sto se trude oko izgleda......nije nikakva exotika, nego sve prisutan intel 940GME.
Citat:
cisco89: Meni dual monitor opcije rade savrseno. I unity je odlican :)
Da li je isti hardver?

Ja trenutno imam "svega" 4 racunara, od toga 2 sa nvidia grafikom + 1 sa Intel Atomom i Intel grafikom + 1 kobajagi racunar - tablet sa wifi, pa mogu sa njim na internet, inace je Android, sta god da to znaci (nemam pojma moze li se sa njega nesto stampati itd.), tako da kad sam pre par dana video da se prodaji laptopovi sa nvidia grafikom, ispod 20.000 dinara, bez OS (znaci - Linux) nacisto sam odlepio! Jeste da ovo sto sam sklapam i pravim neka "leva" kucista uvek mogu da doradim, preradim, popravim ali mi se vise smucilo sto imam "sto" nekih zica i kerefeka oko racunara, laptop je bar u tome OK. Da sam ostao "samo" na dva racunara ranije, sad bih mogao da se castim jedan ovakav laptop :-(

Uglavnom, kome treba da zna da se to moze dobiti po nasim prodavnicama.
[ stex @ 15.10.2011. 17:34 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Lepo je to za netbook, ali je na dual screen 2x 1920x1200px, gde nikad ne drzim ni jedan prozor maksimizovan, i gde mi je bitno da do svakog prozora mogu da stignem "na jedan klik", a ne "na tri klika" (prvi da promenim aplikaciju, drugi da mi pokaze sve prozore, i treci da izaberem konkretan prozor). Ovo je u Gnome 2 bilo vrlo lepo i logicno.

Ipak taj ubuntu ne koristimo samo na netbook-ovima.


Da, to je tacno. Prebacivanje sa jedne aplikacije na drugu je iritirajuce sporije kad se koristi mis. Mozda ce da isprave u sledecoj verziji, jer verujem da se mnogi zale.

Da se vratimo na temu 11.10. Izgleda da im tokom upgrade taster back i taster forward ima istu funkciju :) U toku upgrade na desktop racunaru kliknuo sam na back da mi prikaze predhodno obavestenje. Medjutim on je nastavio sa instalacijom kao da sam kliknuo forward.
[ Slobodan Milivojevic @ 15.10.2011. 18:07 ] @
Ako neko hoce Gnome 2 na 11.10 - evo zanimljivog linka:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=11333073

http://matsusoft.com.ar/repository/ubuntu/mate/ - s tim sto mislim da ovde jadan covek hostuje ovo na nekom ADSL-u sa 512kbps uploada pa ide prilicno sporo, evo svih paketa spakovanih na alternativnom linku:
https://rapidshare.com/files/2...e-gnome-i386-2011-09-26.tar.gz

Ovo jos nisam probao, sad cu videti u virtuelnoj masini da isprobam, pa javim utiske...
[ Slobodan Milivojevic @ 15.10.2011. 18:27 ] @
Malo se ovo raspada, al mozda je do toga sto teram u virtual box-u, naravno bez ikakvih podesavanja dolazi, ali moze da se odabere tema, da se dodaju widgeti na panel...
[ nalickana @ 15.10.2011. 22:21 ] @
nerviraju me! ne radi mi synaptic niti clementine iz njihovog repo! (instalirala sam 64bit) gnome2 suviše liči na gnome-shell. sve je sporije i tromije. što li sam brisala 10.10...? jedino mi se dopadaju novi fontovi (skype izgleda lepše.)
[ waikiki @ 15.10.2011. 22:35 ] @
Ja sam zadovoljan sa Gnome 3.. Koristim ga par meseci i vec sam navikao. Vizuelno je vrlo dopadljiv a funkcionalno sve bolji!
[ nalickana @ 15.10.2011. 23:31 ] @
i da dodam da sam instalirala clementine iz source-a i dalje ne radi. :S
[ owim @ 15.10.2011. 23:54 ] @
Šta mislite da sačekam mesec dana i instaliram novi Mint, koji je nekako uvek upeglaniji od Ubuntu-a? Ok, neće biti Unity-a.
[ Miroslav Strugarevic @ 16.10.2011. 00:04 ] @
@owim druze sve je to isto s tako da instaliraj ono sto tebi deluje "primamljivije". Pozz :)
[ mr_pingvin @ 16.10.2011. 02:32 ] @
@nalickana Meni radi clementine, jedino sam morao da instaliram gstreamer extra plugins za Mp3 i ostalo. Radi i synaptic.
[ calexx @ 16.10.2011. 08:49 ] @
Probao sam Gnome CD na kršu koji ima FX5200 grafičku i nema kursora. Kada sam skoro nešto drugo probao, to je rešeno instaliranjem dodatnih nvidia drajvera ... kojih sada nema na tom mestu. Da li će da se eventualno pojave ako instaliram Ubuntu ili će da kasne ili moram pešaka da radim? Ili da sačekam novi Mint, ovde sam taman sve podesio pa da ne radim to duplo?
[ hashtag @ 16.10.2011. 12:23 ] @
Jel ok da se instalira pre wubi? Da li ima nekih nedostataka, eventualnih problema?
[ HeYoo @ 16.10.2011. 12:43 ] @
Mislim da ima zanemarljivo manje preformanse ali zato ima brojne prednosti za onog ko hoce da virne u linux svet bez neke velike patnje i petljanja oko particija. Mozes posle da ga deinstaliras iz win kao obican program ako ti bas ne lezi.
[ hashtag @ 16.10.2011. 13:13 ] @
Citat:
HeYoo: Mislim da ima zanemarljivo manje preformanse ali zato ima brojne prednosti za onog ko hoce da virne u linux svet bez neke velike patnje i petljanja oko particija. Mozes posle da ga deinstaliras iz win kao obican program ako ti bas ne lezi.


Upravo instaliram... Tnx
[ Sale_123 @ 16.10.2011. 14:48 ] @
Jel ima Wayland?
[ Blaise De Vigenere @ 16.10.2011. 20:50 ] @
Meni Unity nikako ne radi, zapravo ništa mi uopšte i ne radi, ne mogu čak ni terminal da pokrenem pa ni da ugasim računar. Jedino mi Gnome 3 radi normalno, zašto je tako ne znam.
11.04 mi je radio savršeno (kao i starije verzije), ali eto sad na verziji 11.10 jedini spas nalazim u Gnome 3 okruženju.

[ Srđan Pavlović @ 16.10.2011. 22:44 ] @
Citat:
Blaise De Vigenere: Meni Unity nikako ne radi, zapravo ništa mi uopšte i ne radi, ne mogu čak ni terminal da pokrenem pa ni da ugasim računar. Jedino mi Gnome 3 radi normalno, zašto je tako ne znam.
11.04 mi je radio savršeno (kao i starije verzije), ali eto sad na verziji 11.10 jedini spas nalazim u Gnome 3 okruženju.


Na kojoj konfiguraciji tačno je instaliran? Ja sam skinuo 32-bit Ubuntu 11.10,
i nikako da stignem da ga probam na Lenovu S10e...
[ Blaise De Vigenere @ 16.10.2011. 23:16 ] @
Procesor: Intel® Celeron(R) CPU 2.53GHz
Memorija: 1.2 GB RAM
Grafička: GeForce 6200/AGP/SSE2
32 bit
____________________________________

Uradio sam upgrade sa 11.04. Sve prethodne verzije su besprekorno radile osim ove... (imao sam doduše manjih problema sa vizuelnim efektima na 10.04-nisu radili). Ne znam stvarno u čemu je problem ali ne uspevam da ga rešim.


[ Srđan Pavlović @ 16.10.2011. 23:31 ] @
Aha, apgrejd je u pitanju. Pokušaj svežu instalaciju ako možeš.
[ Blaise De Vigenere @ 17.10.2011. 08:40 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Aha, apgrejd je u pitanju. Pokušaj svežu instalaciju ako možeš.

I ranije sam radio upgrade pa mi je sve radilo ok. Neću raditi clean instalaciju, ok mi je sa gnome3 a svakako se neću previše zadržati na ubuntuu, ovo je čisto proba 11.10, posle odoh na Arch.

[ Srđan Pavlović @ 17.10.2011. 10:42 ] @
Citat:
I ranije sam radio upgrade pa mi je sve radilo ok.

Najčešće prođe OK, ali je upgrade ipak malo zeznutija opcija od
čiste instalacije, pa su problemi češći, pogotovo što je 11.10 nov,
gomila bagova sigurno još postoji koju treba počistiti. Tako je uvek
kada se pojavi novi Ubuntu, tek posle par meseci se to sredi kada
se primete i poprave bagovi.
[ ubuntuandxp @ 17.10.2011. 20:05 ] @
dali ce raditi na ovoj olupini ??
amd sempron 1.8 ghz
ram 1gb
nvidia mx4400 128mb
[ Srđan Pavlović @ 18.10.2011. 01:20 ] @
Trebalo bi da radi. Ne bas suvise udoban rad, doduse, ipak je to stara masina.
[ miLOSm @ 19.10.2011. 19:25 ] @
kod mene na dva racunara potpuno drugih arhitektura prijavljuje istu gresku prilikom pokretanja gnome-shell okruzenja
Code:

sudo gnome-shell --replace
Window manager warning: Log level 16: Error getting session for the process we are in: GDBus.Error:org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.GeneralError: Unable to lookup session information for process '3955' (g-io-error-quark 36)
      JS LOG: GNOME Shell started at Wed Oct 19 2011 16:02:11 GMT+0200 (CEST)
      JS LOG: Unable to guess content types on added mount HDD_2: Error: Error invoking Gio.guess_content_type_finish: mount doesn't implement content type guessing
    JS ERROR: !!!   Exception was: Error: missing path proxifying object
    JS ERROR: !!!     lineNumber = '321'
    JS ERROR: !!!     fileName = '"/usr/share/gjs-1.0/dbus.js"'
    JS ERROR: !!!     stack = '"([object Object],"org.freedesktop.ConsoleKit",null)@/usr/share/gjs-1.0/dbus.js:321
([object Object],"org.freedesktop.ConsoleKit",null)@/usr/share/gjs-1.0/dbus.js:602
([object Object],"org.freedesktop.ConsoleKit",null)@/usr/share/gjs-1.0/dbus.js:599
(null,[object Error])@/usr/share/gnome-shell/js/ui/automountManager.js:64
"'
    JS ERROR: !!!     message = '"missing path proxifying object"'


u cemu gresim?

edit:

evo vidim da nisam usamljen slucaj: https://bugs.launchpad.net/ubu...e-shell/+bug/844937/comments/7


[Ovu poruku je menjao miLOSm dana 19.10.2011. u 20:39 GMT+1]
[ Milos Dedijer @ 20.10.2011. 16:44 ] @
Nisam se razocarao ovako u 7+ godina isprobavanja distribucija, nista do sad nije bilo gore i nefunkcionalnije out of the box.
[ Srđan Pavlović @ 20.10.2011. 18:43 ] @
Bitno da su ubacili kod instalacije da mozes kamericom da se slikas
i postavis za account fotku (za login), ali to sto uopste ne radi ventilator
i netbuk se pregreva to nema veze...

Back to Mint 10, koji kod mene na Lenovu S10 radi savrseno.
[ agvozden @ 20.10.2011. 23:36 ] @
Nisu mi baš jasni ovi koji se razočaraju na prvi pogled - iskustvo govori da ne treba žuriti.

Još uvek je aktuelna verzija 10.03 LTS, i ko hoće stabilnu verziju za rad koristiće baš nju.

Od verzije 6 sam radio upgrade i kada sam stigao na v11 morao sam da uradim clean install da bih se vratio na v10.04. Šta ću koristiti u budućnosti još ne znam, ali dok ne izađe novi LTS ja sam na postojećoj LTS verziji, ponajpre na serverima, ali sticajem okolnosti, i na desktopu.
[ mr_pingvin @ 20.10.2011. 23:49 ] @
Mene nervira što i dalje nisu rešili spor trasfer na usb 2.0. Kada guglam za rešenje vidim postove iz 2007-me godine, gomila me too postova a nigde rešenja. Na primer kod mene za prenos fajla od 700MB sa hdd na usb fleš, linuxu treba 2:32 a win7 1:38.

Dalje stalno mi pri instalaciji doda neki ubuntu.rs server koji nikada, ali nikada nije radio kako treba. I danas mi ponudilo update pa posle izbacilo da ne može da skine fajlove. Bolje da se taj server isključi, pošto već godinama ne mogu da ga sastave ili bar da ga ne guraju kao default.

[ Srđan Pavlović @ 21.10.2011. 11:05 ] @
Zato cim instaliras prebacis na main server, pa tek onda opalis update sistema.

To sto oni rade je logicno, da se rastereti main server, ali ako ovaj nas zeza
onda jbg, prebacis na main, bar za prvi put kada ima najvise paketa za update.

Verovatno tamo kada ukucas lokaciju kod instalacije, onda vidi koji je najblizi geografski server
pa postavi taj. Ili pinguje servere pa gde je najbrzi odziv, mada pre mislim da je ovo prvo...
[ damson74 @ 21.10.2011. 14:21 ] @
Mozes i da napravis APT proxy ako koritis njega za instalaciju paketa. Daljom konfiguracijom proxy-a mozes da postavis odredjene respozitorijume za update paketa. Sa njim kesiras pakete na racunar a instaliras kad hoces. Evo linka koji ce pojasniti stvari https://help.ubuntu.com/community/AptProxy
pozdrav
[ pribon @ 22.10.2011. 09:29 ] @
Mnogo problema sa Ubuntu 11.10. Ja sam instaliro verziju amd64. Nikako nisam mogo da instaliram Operu 11.51 ( sve mi je prikazuje kao Operu 12 Next). Osim toga, nisam mogo da instaliram ni Skype. Takođe, primetio sam dosta primedbi na forumima po pitanju Ubuntu-a 11.10. Posle silnih peripetija odlučio sam i instaliro Ubuntu 11.04 i386 sa operom 11.51 i skypeom. Nakon toga izvršio sam nadogradnju na 11.10 i386. Posle dva sata ( download trajao oko 50 min pa zatim instalacija i ostalo) i dobio sam Ubuntu 11.10. Opera radi ali nema Flash playera tj. pluginova, Skype ne radi tj. neradio video...
Taman sam pomislio , sad će biti jedna dobra distribucija linuxa, kad hoćeš... Sve što se radi na brzaka uvjek ispadne loše.
[ tdjokic @ 22.10.2011. 13:22 ] @
Citat:
pribon: Sve što se radi na brzaka uvjek ispadne loše.
Meni se cini da ne samo da rade na brzaka nego stalno nesto menjaju. Umesto da doteraju neku staru stvar do perfekcije ili malo manje, oni - hop! - pa uvode novi program, drugaciji, novo drugacije graficko okruzenje itd. Verujem da time pokusavaju da prate modu i osvoje sto vise novih korisnika, u stilu: "E, jesi vido ono na Ubuntu, ima onaj program, pa kad kliknes ... onda ...!"

Onaj Uniti(?) se meni a vidim i drugima tu i tamo ni ne prikaze na racunaru koji nije preistoriski a nije ni najmoderniji, ali ipak.

Kao sto rece neko, ja koristim LTS Mint 9, verovatno je to kompatibilno sa nekim Ubuntu LTS.
[ Srđan Pavlović @ 22.10.2011. 16:24 ] @
Mint 10 odlican i totalno ispeglan, najbolji Mint koji sam do sada koristio, svima preporucujem!

Ovaj Ubuntu 11.10 treba jos da se sreduje, izgleda da ima gomilu bagova za sada, meni
uopste nije hteo da se vrti ventialtor na netbuku, pregreva se, par puta se sam resetovao... strava.
[ owim @ 22.10.2011. 17:46 ] @
Vidim da su Mint 9 i 10 pohvaljeni.

Da li da instaliram sada Linux Mint 11 “Katya” iz maja ili pak dočekam Mint 12 za manje od 20 dana? Mint 12 će se naslanjati na Ubuntu 11.10, što, hm, ovde nije baš pozdravljeno.
[ Srđan Pavlović @ 22.10.2011. 19:15 ] @
Mint 11 imam ja na desktopu i radi OK, ali Mint 10 radi provereno jako dobro, vrlo stabilan i brz.
[ tdjokic @ 22.10.2011. 19:22 ] @
Citat:
owim: Vidim da su Mint 9 i 10 pohvaljeni.

Da li da instaliram sada Linux Mint 11 “Katya” iz maja ili pak dočekam Mint 12 za manje od 20 dana? Mint 12 će se naslanjati na Ubuntu 11.10, što, hm, ovde nije baš pozdravljeno.
Nikako Mint 12. I oni znaju da se nesto gadno predju, nisu imuni na brljotine, jedino sto manje eksperimentisu i "talasaju"
[ Srđan Pavlović @ 22.10.2011. 21:41 ] @
Neko generalno pravilo koje vazi za sve je da nove verzije losije rade u pocetku
i pune su bagova, koji se vremenom popravljaju. Do sada iz mog iskustva, kada
izadje novi Ubuntu, treba nekoliko meseci da se isprave i ispeglaju najvece greske,
i jos duzi period za dodatno peglanje svega ostalog.

Kome treba stabilan sistem, nek se drzi LTS verzija, a ko voli da eksperimentise vise
sa novim mogucnostima u OS-u i da mu ne smeta po neki bug, nek instalira svezije verzije.

Ubuntu 11.10 je prilicno nov, pa tako i sve zasnovano na njemu ce verovatno da pati od
istih problema kao i taj Ubuntu.

[ HeR97 @ 24.10.2011. 14:30 ] @
@waikiki
"Mogu se birati tri okruzenja: classic, unity ili gnome3"
Classic nije okruzenje...To je Standardni GNOME
Ubuntu 11.10 jos nisam skinuo ali imao sam 11.04 i mnogo mi se dopalo Unity okruzenje :)
[ NIkoDS @ 08.11.2011. 14:54 ] @
Ćao svima, ja linux koristim profesionalno(debian i red hat) ali inače sam win admin i nisam mnooogo linux obrazovan pa sam namerno sebi na laptop stavio ubuntu i već godinu i kusur furam sa njim i bas sam zadovoljan ali sa ovim novim imam mali problem ne mogu da ukinuem guest sesion nalog... ima li neko ideju?
[ BBS @ 08.11.2011. 17:04 ] @
Probao nešto u stilu:

Code:
sudo apt-get remove gdm-guest-session


Druga varijanta:

http://shuffleos.com/3614/how-...n-ubuntu-11-10-oneiric-ocelot/
[ vukk @ 11.11.2011. 12:40 ] @
Citat:
HeR97: @waikiki
"Mogu se birati tri okruzenja: classic, unity ili gnome3"
Classic nije okruzenje...To je Standardni GNOME
Ubuntu 11.10 jos nisam skinuo ali imao sam 11.04 i mnogo mi se dopalo Unity okruzenje :)


e pa to u 11.10 vise ne mozes, . . . odavno nista ne napisah, a sad osetih potrebu, naime od kad je GNOME ispao iz slackware-a obratih paznju na ubuntu, i negde od 6.06 ako se dobro secam, instalirao sam i koristio svaku noviju verziju, sve do proletos . . . 11.04 sam probao, a 11.10 posle jednog dana zamenio sa 10.04.3 koji mislim da cu koristiti dok god budem mogao, . . .

kratko, Unity izgleda kao da je pravljen za masine sa osetljivim ekranom na dodir, nikako mi nije bilo zgodno da ga koristim, i prvi put posle 5 godina vernosti ubuntu-u opet isprobavam i razmisljam sta cu dalje

[ AcaSakic @ 11.11.2011. 22:06 ] @
NA 11.04 sam koristio klasicni Gnome jer ga je vec imao instaliranog i samo sam prebacio pri loginu, ali 11.10 nema klasicnu varijantu (mada moze da se instalira). 11.10 nekako i moze da se koristi sa Unity dok je 11.04 bio nocna mora, vidim da su ljudi po netu odmah izbacili raznorazne skripte da bi ga uljudili pomalo ali potrajace dok to sve ne srede. Nije bas normalno da ti u nekoj "naprednoj" varijanti koju treba da predstavlja Unity treba vise vremena i muke nego u staroj da uradis isti posao. Ali valjda je to uvek tako sa novotarijama, ali ima dosta da se doteruje da bi sve funkcionisalo kako treba.

I da, na 11.10 mi je funkcionisao Mobile broadbend (Telenor) sasvim normalno nakon update-a, da bi naprosto prestao da radi (registruje modem sa lsusb ali nema mogucnosti za konekciju, nema ga gore u connections) i posle dan dva se sam aktivirao (taman sam skinuo na poslu Mint da pregazim ovo cudo) i sada radi bez problema. Vrlo cudno iskustvo, u pocetku sve radi sporije ali posle nekoliko apdejta i pokretanja programa sve radi brze i stabilnije. ali ipak cu mozda da vratim klasicni Gnome (koji se srecom lako instalira uporedo sa ovim okruzenjem). Sve je to lepo ali posto koristim Linux i za posao a ne samo za surfovanje treba mi lako snalazenje po kompu dok radim a ne da se navikavam i na neke ocigledne dizajnerske propuste, mislim funkcionise ali nekad naprosto nije logicno da kod operacija (cestih) koje se valjda i podrazumevaju pri radu setam mis sa kraja na kraj ekrana jer se nekome ucinilo da je tako lepse.
[ tdjokic @ 11.11.2011. 23:09 ] @
Citat:
AcaSakic:  pri radu setam mis sa kraja na kraj ekrana jer se nekome ucinilo da je tako lepse.
Ja ovo takodje ne razumem. Koji je djavo tim ljudima, zar su toliko sludjeni? U razvijenim industriskim zemljama postoje naucne discipline koje se bave pojednostavljenjem potrebnih pokreta da bi se radilo na nekoj spravi i slicno a ovde levo - desno, levo - desno, a sprava simbol savremenosti i upotrebljivosti! Pa onda ono - glavni meni dole levo, a komande za smanjenje, zatvaranje, povecavanje stranice sa sajta desno gore i opet levo - desno plus gore - dole.

Ja sam vecinu komandi skupio desno gore - glavni meni, komande za web stranice, cak i meni za ono Home, Reload, New tab, Levo, Desno, sto je takodje u osnovnom rasporedu levo.

Kao da se neko specijalno trudi da zeza narod.

USPUT: Mint je na tabeli distrowatch.com sada distribucija br.1, prevazisla je svog "roditelja" Ubuntua.
[ kragujevcanin @ 12.12.2011. 14:57 ] @
Ubedljivo najgori UBUNTU po mom iskustvu.
Najvecu gresku sam napravio sto sam presao sa 10.10
Jeste da imam krs od procesora (sempron) al mi se nikad nije kucao na alt+tab!!!
Lazem sebe da su u pitanju drajuveri, lazem sebe da ce izbaciti novu verziju kernela koja ce srediti opterecenje procersora...
U medjuvremenu koristim win 7 :(
[ Miroslav Strugarevic @ 12.12.2011. 15:03 ] @
Citat:
kragujevcanin: Ubedljivo najgori UBUNTU po mom iskustvu.
Najvecu gresku sam napravio sto sam presao sa 10.10
Jeste da imam krs od procesora (sempron) al mi se nikad nije kucao na alt+tab!!!
Lazem sebe da su u pitanju drajuveri, lazem sebe da ce izbaciti novu verziju kernela koja ce srediti opterecenje procersora...
U medjuvremenu koristim win 7 :(


Tako sam i ja sebe tesio i lagao duzi niz godina i onda sam presao na Windows :)
[ maksvel @ 12.12.2011. 15:11 ] @
Računar na privremenom radu na Windowsu.
[ balavi @ 12.12.2011. 15:17 ] @
Citat:
kragujevcanin: Ubedljivo najgori UBUNTU po mom iskustvu.
Najvecu gresku sam napravio sto sam presao sa 10.10
Jeste da imam krs od procesora (sempron) al mi se nikad nije kucao na alt+tab!!!
Lazem sebe da su u pitanju drajuveri, lazem sebe da ce izbaciti novu verziju kernela koja ce srediti opterecenje procersora...
U medjuvremenu koristim win 7 :(


ako jedan Linux distro ne sljaka, predjes na drugi ili neki BSD, ne moras odma' na Windows

[ Miroslav Strugarevic @ 12.12.2011. 15:54 ] @
Citat:
balavi: ako jedan Linux distro ne sljaka, predjes na drugi ili neki BSD, ne moras odma' na Windows


Nije problem u Linux distrou nego u usra*im Desktop Environmentima ako mene pitate :)
[ tdjokic @ 12.12.2011. 17:35 ] @
Lepo ja pricam ali nema ko da slusa. U danasnje vreme gigantskih hdd-a je sitnica imati nekoliko Linuxa na njemu pa malo probas, malo radis itd. Ne shvatam zasto je ljudima to problem.
[ balavi @ 12.12.2011. 21:05 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Nije problem u Linux distrou nego u usra*im Desktop Environmentima ako mene pitate :)


x2

to mi se desava i kod FreeBSD-a, sve lepo radi u konzoli, ali kad nakacim "Desktop Environmentim", onda nastaju problemi


Citat:
tdjokic: Lepo ja pricam ali nema ko da slusa. U danasnje vreme gigantskih hdd-a je sitnica imati nekoliko Linuxa na njemu pa malo probas, malo radis itd. Ne shvatam zasto je ljudima to problem.


najvise sto sam ih imao je 5 distroa, sa sve FreeBSD-om, dobro, bilo je na dva HDD-a

[ maksvel @ 12.12.2011. 22:27 ] @
Citat:
U danasnje vreme gigantskih hdd-a je sitnica imati nekoliko Linuxa na njemu pa malo probas, malo radis itd. Ne shvatam zasto je ljudima to problem.

To ko hoće da se zanima, igra i čačka, naravno.
Ko hoće sistem koji je stabilan, da ga koristi svakodnevno za "normalne" stvari, tipa office/net, programiranje i sl, neće da ažurira više sistema, ne bi da bootuje u jedan da proveri poštu, u drugi da odštampa cenovnik, a u treći da sluša muziku, nego bi da ima jedan sistem, koji radi.
Da l' to može danas sa Linuksom? MIslim da je odgovor ipak DA.

Evo moj slučaj
Linuks radi odlično, i to ovaj - Mint. Ipak, zbog raznoraznih "eksternih" stvari, počesto koristim Windows. Tipa - neko mi nešto šalje (dokument/prezentaciju). što u LibreOffice ne izgleda baš kako treba, pa onda e-banking i sl. Ali, štampač, zvuk, grafika, sve radi lepo, nema nekog specifičnog hardvera i sve je OK.

(BTW, i sam naravno rado "čačkam", ali ću ipak to radije nastaviti iz virtual mašine, samo da mi stigne komp sa više RAM-a )

Nova desktop okruženja su mnoge pokolebala pri, do tada, standardnim izborima. Ali, kako je preguglao KDE, tako će i Gnome i to je to.


[ Mister Big Time @ 19.12.2011. 21:12 ] @
Stari dobri Ubuntu 8.04.4 LTS je otisao u zasluzenu penziju. Zamenio ga je ovaj 11.10 Ubuntu sa Unity-jem. Sta znam, i na nvidiji i na ati grafickom podsistemu mi ne rade drajveri out of the box, probacu na laptopu gde je Intel integrusa.


Na poslu teram Ubuntu 10.10 koji je fenomenalan, steta sto nije LTS distro ali meni zavrsava sve poslove. Ko je god video one fensi efekte na prozorima pita me obavezno uu sta ti je ovo, da nije Windows 8
[ pitomir @ 31.12.2011. 13:48 ] @
Je l' instalirao mozda neko Kubuntu Oneiric? Kakvi su vam utisci?