[ mikec_thebest @ 15.10.2011. 09:36 ] @
Naime , juce smo u skoli dobili zadatak da izracunamo brzinu kretanja tela na osnovu traga i ubrzanja, a evo kompletnog teksta zadatka:
"Automobil se kretao nepoznatom početnom brzinom. Ugledao je pešaka i počeo da koči. Kočnice su mu dale usporenje od 6m/s². Posle sudara, policajac je izmerio zaustavni put od 18m. Kojom se brzinom kretao automobil pre kočenja?"

Unapred zahvalan na odgovoru

PS. ko uradi zadatak tačno i objasni nastavniku dobija 5 , pa mi zato treba pomoć
[ zzzz @ 15.10.2011. 10:08 ] @
Citat:
mikec_thebest:
PS. ko uradi zadatak tačno i objasni nastavniku dobija 5 , pa mi zato treba pomoć :D

Sramota bi bilo na ovakav način doći do petice.Probaj malo sam pa da ti pomognemo da se provučeš bez popravnog.
Mala pomoć:v=52.9[km/h],A dodatno iznenadi nastavnika sa izračunatim koeficijentom trenja između gume i podloge (0.61).
[ mikec_thebest @ 15.10.2011. 18:48 ] @
ma salim se ja to za 5 samo da bi mi neko odgovorio. Nije mi bitna petica, fizika mi super ide , ali zanima me postupak jer ja mislim da je rekao da tu ide druga formula.
[ waikiki @ 15.10.2011. 19:17 ] @
V=(2 x b x S)1/2

V - brzina
b - usporenje
S - put kocenja

Dobijeni rezultat se mnozi sa 3,6 da bi se dobila brzina izrazena u km/h

Treba voditi racuna da duzina tragova i put kocenja nisu isti. Naime, put kocenja (S) se dobija kada se od izmerene duzine tragova oduzme medjuosovinsko rastojanje vozila (ovo vazi kad su svi tockovi na vozilu koceni)
[ alen nikolic @ 22.01.2012. 10:25 ] @
Evo probaj da vratis vreme unazad :-)
Kolika je brzina automobila nakon 18m predjenog puta, ukoliko je ubrzanje automobila 6m/s². Automobil je krenuo iz stanja mirovanja. Pretpostaviti da je automobil tačkasto telo :-) i da je medjuosovinsko rastojanje nula.

S= a*t²/2 => t=sqrt(2S/a)
v= a*t

+--------------
S - predjeni put
a - ubrzanje tela
t - vreme za koje telo predje put S
v - brzina tela koje ubrzava ubrzanjem a nakon vremena t