[ jovanmal @ 26.10.2011. 08:02 ] @
Pozdrav ljudi,

Ovo bi se sigurno moglo napraviti, ali bih molio za pomoć..

Ideja je da kada se korisnik uloguje na AD i pokrene Mozillu Thunderbird, da se podešavanja accounta i ekstenzije odmah "importuju" iz šerovanog foldera na mreži koji bi za svakog korisnika imao folder sa fajlovima profila Mozille Thunderbirda. Oni se podrazumijevano nalaze na lokaciji npr. C:\Users\korisnik\AppData\Roaming\Thunderbird\Profiles\mr4408jc.default.

Ime ovog zadnjeg foldera nikada nije isto, ono se za svaki profil posebno generiše. Na Windowsu XP se putanja razlikuje, mislim da ona glasi c:\Documents and settings\Application data\Thunderbird\Profiles\mr4408jc.default, npr.

Inače je backup/restore Mozilla Thunderbird mail klijenta najlakše uraditi tako što se na novom Windows user profilu prvo startuje Mozilla Thunderbird da bi ona napravila svoj lokalni profil. Tada se ona ugasi a fajlovi (koje smo prethodno iskopirali) samo prepišemo preko novokreiranih fajlova profila. Kada se Mozilla Thunderbird startuje sljedeći put, svi mailovi, podešavanja i ekstenzije su tu.

Ovo bi bio vrlo zgodan način da korisnik ima svoje mejlove na bilo kojem računaru u mreži.

Ubijeđen sam da se ovo u PowerShellu može lako napraviti.
[ Predrag Supurovic @ 26.10.2011. 08:36 ] @
Može li ti pomoci IMAP? U tom slucaju, imejl stoji na serveru lako dostupan odasvud, a korisniku samo treba adresa servera username i password da pridje. I nema nikakvog petljanja.
[ jovanmal @ 26.10.2011. 08:45 ] @
Može, naravno.

Ja sam mislio da napravim backup Thunderbirdovih fajlova sa praznim IMAP folderima (zbog smanjenja količine podataka za kopiranje), a mejlovi bi se naknadno sinhronizovali preko IMAP-a. Mail server se nalazi u lokalnoj mreži. Poenta je da se podešavanja i ekstenzije iskopiraju, tj. da ne moram ručno podešavati account (ili više njih) na svakom računaru na kojem se prije nisam logovao sa svojim username-om.
[ Predrag Supurovic @ 26.10.2011. 10:23 ] @
Nemam neko iskustvo sa AD, ali ako se ne varam, upravo je njegova poenta da kada se uloguješ sa bilo kog računara dobiješ isto sopstveno okruženje. To bi trebalo da uključuje i custom instalirane apliakcije. Ne bi trebalo da moraš nešto posebno da radiš na tome.

U poslednje vreme, primećujem da je popularno da se za to koristi Terminal Server.
[ jovanmal @ 26.10.2011. 20:05 ] @
Djelimično si u pravu.

Za neke vrste softvera se ova podešavanja mogu setovati preko GPO-a (npr. podešavanja Outlook-a), ali ovo važi uglavnom za Microsoft softver. To se radi preko ADMX fajlova (templejta) koji ustvari podešavaju korisnički dio Windowsovog Registry-ja na klijentu.

Za Thunderbird nisam našao ove templejte na Mozillinom sajtu.
[ darko.mesaros @ 03.09.2012. 14:59 ] @
Pozdrav,

Ako je ideja da se samo kopira fajl sa nekog share-ovanog direktorijuma, onda to možeš i bez Powershell-a, tj sa Batch skriptingom.
Verovatno će ti tako biti lakše, jer pokretanje Powershell skripti na klijentu zahteva da PS bude instaliran, a u slučaju da imaš Win XP u domenu onda je to nevolja, jer po defaultu ne dolazi sa Powershell-om.
Ako ti je potrebno generisanje tih konfiguracionih fajlova, onda je već malo komplikovanije.

Šta ti tačno treba?

Darko
[ jovanmal @ 13.09.2012. 09:45 ] @
Poenta je da se fajl prefs.js u kojem su smještena podešavanja (koji bih stavio negdje na share-ovani folder) automatski kopira u folder na putanji C:\Users\marko.markovic\AppData\Roaming\Thunderbird\Profiles\ci0c8m4z.default.

Problem je što se profil generiše tek pri prvom pokretanju Thunderbirda i ime njegovog foldera (ci0c8m4z.default, u gornjem primjeru) je generičko i nikada nije isto.

Takođe sam kasnije shvatio da se ADMX templates koriste samo za Registry podešavanja neke aplikacije. Pošto Thunderbird podešavanja ne drži u Registry-ju, ovo nam ne može pomoći.

Dakle, potrebna je skripta koja će prilikom prvog logovanja prvo pokrenuti Mozillu Thunderbird da bi on napravio profil. Zatim će sa mrežne lokacije iskopirati fajl prefs.js i zamijeniti postojeći.

Prilikom sljedećeg pokretanja Thunderbirda će se prevući mailovi preko IMAP-a automatski, pošto bi sva podešavanja trebala već biti setovana.

To je to.