[ Mariox @ 26.10.2011. 14:37 ] @
Pozdrav svima! Ubacio sam Puppy linux 4.2.1 na starom kompu koji hocu da poklonim jenom drugaru. Kreirao sam sa GParted alatom na prvom hardu linux swap od 500 mb i ext3 od 5,nesto GB, tako sam isto uradio i na drugom HDD(500mb swap a ostatak ext4 oko 75GB). Zatim instalirao puppy sa uni installerom na prvi hard /dev/sda2. Ponovo sam pokrenuo PUPPY u live modu i presao na GRUB install update tamo sam mu zadao /dev/sda2 next, izabrao MBR i odradio sve ostalo prema ovom ubustvu kao na http://wiki.open.hr/wiki/Puppy_instalacija. Problem je sto nece da mi radi bez CDa, instalirao sam mnogo puta i ne mogu da provalim gde gresim. Nekad prijavi da ne moze da nadje MBR, nekad izbaci GRUB preko celog ekrana, uglavnom nikad se ne desi ono sto ocekujem (da proradi). Ovo su moji prvi koraci u Linuxu. Molim vas ako neko zna da mi objasni gde gresim. Inace komp mi u live modu radi 20ak puta brze nego 10x jaci komp na Windows7 OS :-). Hvala!
[ Mariox @ 27.10.2011. 16:12 ] @

Stavio sam swap i ext na oba HDa zato sto nemam pojma[?]. Ovo mi je prva
instalacija. A puppy nece nikako da mi radi kad izvadim CD, bas se mucim sa
tim. Jedan hard je MAXTOR 6,01 GB a drgi isto MAXTOR oko 76 GB. Kako da
stavim particije? Da li imas neku ideju zasto nece da radi sa harda? Jednom
grub preko celog ekrana, nekad izbaci da ne moze da nadje MBR i tako probao
sam vec 100 puta. U biosu mi na 2st stoji HDDo a ima izbor od nula do 4.
Mozda je losa verzija ta koju sam skinuo.[?]


[Ovu poruku je menjao Mariox dana 27.10.2011. u 21:58 GMT+1]
[ maksvel @ 28.10.2011. 18:06 ] @
Cenim da je neki problem sa onim korakom u kojem se menja GRUB, ali ne kontam tačno šta.
Taj manji disk je verovatno vrlo star, pa na njega svakako ne bih stavljao ništa posebno. Možeš da dodaš eventualno novi direktorijum i mapiraš na njega, npr. /disk2 ili tako nešto, pa nek' ostane čisto da se nađe.

Mora li puppy? Nisam ga doduše isprobavao (osim možda neke lajv verzije), ali postoje i druge lajt-varijante...
[ calexx @ 28.10.2011. 19:03 ] @
Koja je matična ploča u tom kompu?
[ Mariox @ 31.10.2011. 19:18 ] @
Ljudi uspeo sam;+) Jednostavno samo sam skinuo puppy wary i instalirao ga prema upustvu. Pre toga sam probao LUPU, ali on je zakucavao i izbacivao nesto kernel panic kill, posle ovaj puppy 4.2.1 nije hteo da mi se digne sa harda. Koliko sam kratko u ovom svetu linuxa skontao sam da ona prica o izboru distribucije za stare kompove nije bas tako jednostavna. Od velikog spiska distribucija za stare kompove samo neke mogu stvarno da se instaliraju. Sa ovim mojim skromnim iskustvom preporucujem puppy wary;0 za 128-264 rama. Zahvaljujem vam se na odgovorima. Sada idem da proucavam install programa u linuxu i ostalo. Obecao sam sebi da kad mi uleti neki virus u novi komp, prebacicu se na linux zauvek-) pozz
[ damson74 @ 09.11.2011. 00:09 ] @
Sto se tice Linuxa neces se pokajati ako predjes. Sto se tice instalacije vrlo je jednostavno. Imas gotove programe koji se bave instalacijom, upgrade-om programa kao sto su apt, yum, DotPet itd. U sustini u pitanju je sistem za upravljanje paketima sa respozitorijumima (gde su programi i koje verzije). Sto se tice instalacije iz sorcea kako je zovu imas par naredbi sve u svojstvu superusera odnosno su. Prva je ./configure pa make i na kraju make install. U poslednje vreme vecina instalacija je u skripti tako da je dovoljno samo da se pokrene odgovarajuca skripta tipa ./install.sh .
Ja sam na faxu dosta radio sa Linuxom pa sam ga tako i zavoleo jer me nikada nije izdao sto ne mogu reci za M$
Pozdrav