[ boro62promaja @ 26.10.2011. 16:13 ] @
Balansirani i nebalansirani signal...
Molio bi cijenjene ucesnike ES foruma da mi neko objasni razliku u balansiranom i nebalansiranom signalu i koje implikacije to ima na gradnju pojacala za PA sisteme
Pozdrav, BP
[ nikko @ 26.10.2011. 16:16 ] @
Po ko zna koji put:
Osnovna teza koja se posvuda provlači je da balansirani spojevi ili čak samo sprave s balansiranim ulazima/izlazima zvuče bolje od nebalansiranih. To naprosto nije točno.

Najveća prednost balansiranih spojeva jest u većoj otpornosti na smetnje u obliku šumova, brumova i sl., a koje nastaju u samim kablovima. Kablovi se ponašaju nalik antenama i na njih utječu elektromagnetska polja električnih uređaja u blizini kojih prolaze, razna tehnička zračenja, radio signali itd.

Kad se signal šalje iz sprave s balansiranim izlazom, on se pomoću elektroničkog sklopa ili audio transformatora duplira i pošalje paralelno kroz dvije žile kabla. Jedan od ta dva identična signala ostane nedirnut ("+" ili "hot"), a drugom se obrne polaritet ("-" ili "cold"). Ono što je kod jednog brijeg, to je kod drugog dol vala. Da ih se zbroji, rezultat bi bila tišina, potpuno poništavanje. Ta dva signala putuju kablom i putem skupljaju smetnje. Te pak smetnje jednako, tj. s istim polaritetom utječu na obadva signala. Znači signali u dvije žile kabla su međusobno u protufazi, ali smetnje nisu. Ako je na drugom kraju kabla sprava s balansiranim ulazom, u njemu se naša dva signala podvrgavaju obratnom procesu. Signal koji je bio obrnut u polaritetu ("-"), sada se obrće natrag. Obadva signala sada imaju isti polaritet, ali polaritet smetnji u njima smo obrnuli. Kada se ta dva, sada opet identična signala zbroje, rezultat je 6dB jači zbirni signal, ali i potpuno poništene smetnje koje je kabel skupio putem.

Sve ovo vrijedi samo ako sprava koja šalje signal ima balansirani izlaz, a sprava koja prima balansirani ulaz i ako su spojene odgovarajućim kablom.

Usput, ne postoje balansirani kablovi. Postoje balansirani ulazi i izlazi, postoje balansirani spojevi, ali kablovi sami po sebi nisu balansirani. Mogu samo biti prikladni za balansirano spajanje audio uređaja.

Što se kvalitete zvuka tiče, iako balansirani ulazi/izlazi na spravi ukazuju na viši tehnički nivo, kod većine jeftinijih sprava oni zapravo zvuče lošije u odnosu na nebalansirane. Radi se o tim dodatnim elektroničkim sklopovima za balansiranje na ulazu i izlazu. Svaki dodatni sklop degradira zvuk, a posebno ako se maksimalno štedi na komponentama, kao što je to slučaj kod sve jeftinije opreme. To se najlakše može primijetiti kod sprava koje imaju odvojeno i nebalansirane i balansirane ulaze/izlaze. Jedan od najpoznatijih primjera za to su bili Adat-i. To nikada nisu velike razlike, ali u pravilu govore u prilog nebalansiranom spajanju. Kod skupih vrhunskih sprava, pogotovo onih gdje se za balansiranje koriste transformatori, situacija je bitno drukčija.

Balansirani spojevi imaju smisla prvenstveno kod prenošenja signala na veće udaljenosti. U studijima tj. kontrolnim sobama većih dimenzija u kojima su dijelovi opreme međusobno udaljeni, tamo gdje treba povezati veću količinu opreme ili tamo gdje su jake smetnje - u blizini odašiljača, trafostanica itd. Naravno i tamo gdje veći dio opreme ima samo balansirane ulaze/izlaze. To je rijetko slučaj u manjim studijima.

U najvećem broju tipičnih "kućnih" situacija čujne smetnje se neće javiti. Kod bruma je najčešće problem u neadekvatnim instalacijama i taj bi problem trebalo riješiti na izvorištu. Srediti električnu instalaciju ili barem spojiti svu opremu na jedan produžni kabel.
[ zeoN_Rider @ 26.10.2011. 16:25 ] @
Citat:
boro62promaja: Balansirani i nebalansirani signal...
Molio bi cijenjene ucesnike ES foruma da mi neko objasni razliku u balansiranom i nebalansiranom signalu i koje implikacije to ima na gradnju pojacala za PA sisteme
Pozdrav, BP


Ima smisla kod velikih dužina kablova i u studijima.
[ boro62promaja @ 26.10.2011. 16:25 ] @
Prvo cu ti cestitati na brzini a onda idem da procitam tekst poruke.
Nisam znao da je slicna tema bila vec na peglanju, ako je tako vise se ne javljam.
Pozdrav, BP
[ boro62promaja @ 26.10.2011. 16:39 ] @
Nikko ako ne radis u prosveti - steta, objasnjenje ti je za 10-ku, stvar koja me kopkala ide u zapećak, vise o njoj ne razmisljam, drzim se nepisanog pravila (kojeg sam ja nenapisao) da kablovi na mojoj opremi nisu NIKAD duzi od 4,5 metara (ne pitaj zasto bas 4,5), to se odnosi na sve kablove, i koaksijalne i na extra licnaste za napajanje zvucnika, inace radim sa aktivnom skretnicom (3-way) i tri mono bloka sa odnosom snage slevova 6:3:1
Pozdrav, BP
[ nikko @ 26.10.2011. 16:45 ] @
Drug moj davno sazvakana tema,ja uopste nisam skontao niti da bolje niti losije rade ti "balansirani" od obicnih:))
Moji kablovi su redom oko 50cm,nikako vise i svi su uglavnom srtebreni,nekom to ne lezi mani da.
Koaksijalni su se ok pokazali,imao sam nesto od Simensa,iz poste od jarana i fino to svirucka.
Aktivne skretnice su zakon,jer se ne patis sa onim smecem od kondezatora i otpora,naravno kada sve legne.
pozz
[ viktor1986 @ 27.10.2011. 09:01 ] @
@ boro62promaja

http://www.extremecircuits.net...tput-board-for-stereo-dac.html