[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 14:04 ] @
http://theunderstatement.com/p...izing-a-sad-history-of-support

A kad se uzme u obzir da sigurnose probleme nalaze i u android telefonima, ovo nije ni malo ohrabrujuce.
[ Tyler Durden @ 27.10.2011. 14:15 ] @
Ma Google je vec odavno klosarska kompanija zajedno sa ostatkom ekipe.

Upravo sam jutros promjenio default search engine u FF, sa Google-a na Duck Duck Go.
Fu*k 'em.
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 14:23 ] @
Citat:
Tyler Durden: Ma Google je vec odavno klosarska kompanija zajedno sa ostatkom ekipe.

Upravo sam jutros promjenio default search engine u FF, sa Google-a na Duck Duck Go.
Fu*k 'em.


Nije problem u Googleu, vec u ostalim pilicarima

Citat:

It appears to be a widely held viewpoint3 that there’s no incentive for smartphone manufacturers to update the OS: because manufacturers don’t make any money after the hardware sale, they want you to buy another phone as soon as possible.
[ mmix @ 27.10.2011. 14:27 ] @
Apple bi bio isti takav da nema masivni upgrade push. Da uptake sledece hardverske verzije telefona nije tako visok ni Apple ne bi radio software upgrade za starije hardverske modele. Nije u pitanju nikakva posvecenost kupcima, jednostavno dve razlicite metodologije stocarstva, nekom ovce same ulaze u tor a negde moraju da se poteraju.
[ xtraya @ 27.10.2011. 14:32 ] @
a ovi sto su upgradeovali 3g telefon na iOS 4 , sta s njima? budale naravno ... telefon se raspada
[ Tyler Durden @ 27.10.2011. 14:34 ] @
Citat:
Nije problem u Googleu, vec u ostalim pilicarima


A Google ne moze bas nista da uradi po tom pitanju? Ili ih u stvari boli uvo za to?

I u cemu je fora sa zatvorenim kodom Androida 4.0?


K.L.O.S.A.R.I.
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 14:42 ] @
Citat:
Tyler Durden: A Google ne moze bas nista da uradi po tom pitanju? Ili ih u stvari boli uvo za to?


Izgleda ih boli uvo iz prostog razloga, oni reklame valjaju svakako pa valjaju.
[ bakara @ 27.10.2011. 14:45 ] @
Stvarno da li postoji neki logican razlog zasto ne moze da se instalira poslednji android na bilo koji telefon?

Evo ja imam samsung galaxy kupljen prosle godine i ostade na froyo.

Kada su najavljivali taj android mislio sam da ce telefoni imati uvek azuran OS.
[ mmix @ 27.10.2011. 14:55 ] @
Citat:
bakara: Stvarno da li postoji neki logican razlog zasto ne moze da se instalira poslednji android na bilo koji telefon?
Evo ja imam samsung galaxy kupljen prosle godine i ostade na froyo.
Kada su najavljivali taj android mislio sam da ce telefoni imati uvek azuran OS.


Pa tehnicki nema i to je razlog zasto cyanogen i kompanija to mogu da urade. Razlog uopste nije tehnoloke prirode vec poslovne, u novom poretku stvari smartphone je kornet a os sladoled, ako pravis samo kornete nije ti bas uputno da kupcima omogucis da iz istog korneta pojeu dva sladoleda
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 15:17 ] @
Citat:
bakara: Stvarno da li postoji neki logican razlog zasto ne moze da se instalira poslednji android na bilo koji telefon?


Pa recimo Motorola je zakljucala bootloader na svojim telefonima. Pa je instalacija update-a obicno veliki hakeraj.
[ Dexic @ 27.10.2011. 16:38 ] @
Apple ti taj upgrade naplati kroz AppStore gde uzima dobar procentic :)

Svi pilicare, samo je pitanje na koji nacin i sta ti vise odgovara.
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 17:03 ] @
Citat:
Dexic: Apple ti taj upgrade naplati kroz AppStore gde uzima dobar procentic :)

Svi pilicare, samo je pitanje na koji nacin i sta ti vise odgovara.


I google isto tako uzme 30% isto kao i apple, tu su potpuno isti.
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 17:04 ] @
Citat:
mmix: Pa tehnicki nema i to je razlog zasto cyanogen i kompanija to mogu da urade. Razlog uopste nije tehnoloke prirode vec poslovne, u novom poretku stvari smartphone je kornet a os sladoled, ako pravis samo kornete nije ti bas uputno da kupcima omogucis da iz istog korneta pojeu dva sladoleda ;)



Ali gledaj apsurd, smartphone je sa cenama u rangu laptopova, koliko tamo sladoleda podejes iz istog korneta :)
[ madamov @ 27.10.2011. 17:39 ] @
Citat:
Dexic: Apple ti taj upgrade naplati kroz AppStore gde uzima dobar procentic :)

Upgrejda iOS-a je do sada, zaključno sa iOS 5, uvek bio besplatan. Jedini koji nešto plaćaju su vlasnici iPod toucha.
[ Stefan Markic @ 27.10.2011. 18:14 ] @
Citat:
madamov: Upgrejda iOS-a je do sada, zaključno sa iOS 5, uvek bio besplatan. Jedini koji nešto plaćaju su vlasnici iPod toucha.


Zašto baš iPod Touch?
[ madamov @ 27.10.2011. 18:52 ] @
Ne znam, to je i mene čudilo.
[ Dexic @ 27.10.2011. 18:57 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: I google isto tako uzme 30% isto kao i apple, tu su potpuno isti.

OK, ali Apple pravi/prodaje i iPhone i iOS i dobija od aplikacija. Android OEMs ne dobijaju % od aplikacija koje se instaliraju na njihov telefon. Tako da Apple naplati to sto ti daje novi iOS besplatno time sto ces uzeti nove aplikacije.
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 19:21 ] @
Citat:
Dexic: OK, ali Apple pravi/prodaje i iPhone i iOS i dobija od aplikacija. Android OEMs ne dobijaju % od aplikacija koje se instaliraju na njihov telefon. Tako da Apple naplati to sto ti daje novi iOS besplatno time sto ces uzeti nove aplikacije.



Pa da, ali sa druge strane, proizvodjaci hardvera ne razvijaju Android OS, vec to radi google za njih, koji sa druge strane pravi nove verzije. Mislim kad je jedan covek u stanju da pravi i nezvanicno odrzava uptodate nekoliko razlicitih modela telefona i da to drzi prilicno azurno ne vidim stvarno neki razlog zbog kojeg sam proizvodjac hardvera ne moze da napravi to isto. Samo mogu da kazem bezobrazluk.

Iskreno jedva cekam neki class action suit, protiv gramzivih proizvodjaca hardvera, po osnovu nacinjene stete jer nisu izdali update na najnoviju verziju operativnog sistema. A posto sam ako uradis promenu rom-a na svoju ruku gubis garanciju.
[ mmix @ 27.10.2011. 20:03 ] @
Citat:
madamov: Ne znam, to je i mene čudilo.


Ja sam ubedjen da se razlog krije u procentu tranfera na sledecu platformu kao posledica bliskosti specifikacija izmedju generacija, placas upgrade softvera verovatno u iznosu profitne marze za sledecu verziju hardvera. Win-win za njih.

Citat:
Dejan Lozanovic: Ali gledaj apsurd, smartphone je sa cenama u rangu laptopova, koliko tamo sladoleda podejes iz istog korneta


Nije apsurd, apsurd je nama koji smo prisiljeni da placamo punu cenu i/ili kojima je ugovorna obaveza na tim smarttelefonima velika u odnosu na primanja. Za jednog zapadno evropljanina/severoamera dvogodisnji ugovor istekne i on uzme novi hardver sa novim droidom, ili novi iPhone ili sta god, ali novo. Tako da cena korneta na 24 meseca i nije tako strasna za njih. 25e mesecno i dobar plan i eto veselja. Samim tim i nije toliko vazno da li proizvodjaci droid uredjaja upgraduju softver jer ce vecina korisnika ionako potraziti novi hardver, to sto ti ne da upgrade je samo da ti udari malo zisku da se brze odlucis

[Ovu poruku je menjao mmix dana 27.10.2011. u 21:13 GMT+1]
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 20:35 ] @
Citat:
mmix: Nije apsurd, apsurd je nama koji smo prisiljeni da placamo punu cenu i/ili kojima je ugovorna obaveza na tim smarttelefonima velika u odnosu na primanja. Za jednog zapadno evropljanina/severoamera dvogodisnji ugovor istekne i on uzme novi hardver sa novim droidom, ili novi iPhone ili sta god, ali novo. Tako da cena korneta na 24 meseca i nije tako strasna za njih. 25e mesecno i dobar plan i eto veselja. Samim tim i nije toliko vazno da li proizvodjaci droid uredjaja upgraduju softver jer ce vecina korisnika ionako potraziti novi hardver, to sto ti ne da upgrade je samo da ti udari malo zisku da se brze odlucis ;)

[Ovu poruku je menjao mmix dana 27.10.2011. u 21:13 GMT+1]


Pogledaj opet graf, videces da mnogi ne docekaju i te dve godine, znaci ako ne uzmes najnoviji telefon u datom trenutku sa najnovijim OS-om sva je sansa da ces verovatno update imati samo prve godine, a druge ces se susiti. Tako da ta 24 meseca i jesu dosta dugacak period.
[ mmix @ 27.10.2011. 20:48 ] @
Pa naravno da ne docekaju, ziska bato, diagram upravo pokazuje to o cemu ti pricam. Hoces novi droid, mnogo ti se svidja, prvo se malo susis da te spreme za udaju. Kad bi u trenutku T+2y ti imao latest&greatest os (zelenu kockicu) zasto bi uzeo novi telefon?
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 21:10 ] @
Citat:
mmix: Pa naravno da ne docekaju, ziska bato, diagram upravo pokazuje to o cemu ti pricam. Hoces novi droid, mnogo ti se svidja, prvo se malo susis da te spreme za udaju. Kad bi u trenutku T+2y ti imao latest&greatest os (zelenu kockicu) zasto bi uzeo novi telefon?


Zato i jesu pilicari, iPhone i nakon 3 godine ima latest&greatest verziju, pa ljudi kupuju noviju verziju. Jer ovde se ne radi o tome da hardver ne moze da izdrzi noviju verziju Androida, vec cista poslovna politika pilicara. Zasto ti kupujes novi kompjuter ako ti i stari jos uvek radi, i na njemu se vrti najnovija verzija Windowsa/Linuxa ?
[ Dexic @ 27.10.2011. 21:32 ] @
Google razvija samo deo OS-a, svaki Android OS za svakog OEM-a je ponesto drugaciji i on sam tu nesto dodaje. Znaci ako ti ne kupujes novi hardver on bukvalno odrzava taj OS za tebe dzaba - nista od tebe ne zaradjuje.
Sa druge strane, malo je realno da svi modela telefona imaju razlicite pod-verzije Androida tako da kad upgraduju za jedan verovatno moze i za druge pa ih sa te strane razvoj ne kosta. Medjutim testiranje ih ipak kosta.
Ne mozes da poredis Apple i njih... ako ti se ne svidja, idi na Apple. Ako neces i Apple, jbg... uradi nesto sam.
Class action suit bi mogaod a negde u ugovoru za telefon pise da se dobija bilo koji upgrade za OS osim eventualnih ispravki gresaka :)

Citat:
Dejan Lozanovic: Pa da, ali sa druge strane, proizvodjaci hardvera ne razvijaju Android OS, vec to radi google za njih, koji sa druge strane pravi nove verzije. Mislim kad je jedan covek u stanju da pravi i nezvanicno odrzava uptodate nekoliko razlicitih modela telefona i da to drzi prilicno azurno ne vidim stvarno neki razlog zbog kojeg sam proizvodjac hardvera ne moze da napravi to isto. Samo mogu da kazem bezobrazluk.

Iskreno jedva cekam neki class action suit, protiv gramzivih proizvodjaca hardvera, po osnovu nacinjene stete jer nisu izdali update na najnoviju verziju operativnog sistema. A posto sam ako uradis promenu rom-a na svoju ruku gubis garanciju.
[ mmix @ 27.10.2011. 21:36 ] @
Pa jbg, ne mzoes to bas porediti jer oni nikad nisu imali Stevu da udari zisku po verskoj osnovi, snalaze se ljudi sa onim sto imaju. Videcemo kako ce sad Apple uspevati da odrzi RDF bez njega. Nemoj se iznenaditi ako sledeci iOS "bude suvise zahtevan za stari hardver"

[ StORM48 @ 27.10.2011. 21:51 ] @
@Dejan Lozanovic
Nikad se neće desiti nikakav pritisak na proizvođače HW-a, kao što se nije desio ni u PC segmentu. Odavno je postalo potpuno normalno da te neko pravi magarcem, uvaljujući ti novi HW, iako ti on realno nije potreban, jer stari funkcioniše odlično.

Evo moj slučaj (samo par stvari koje su mi iz cuga pale napamet) - Mustek skener - nije izašao ni iz garancije, u međuvremenu izađe XP, skener više ne radi. Mustek ladno napiše na sajtu da novih drajvera neće biti.

Creative je ubedljivo najgori primer - njihova ni jedna kartica ne uspe da sastavi više od dva OS-a, a da bude funkcionalna. Ljudi bukvalno bacaju potpuno ispravan, skupo plaćen i kvalitetan hardver, jer tehnički nije moguće obezbediti njegovu funkcionalnost.

Moj poslednji slučaj je HP skener... valjda 3840, 3870, više se i ne sećam - uglavnom - tada vrlo skupo plaćen skener, sa glavom za skeniranje slajdova itd... izlaskom Viste više ne funkcioniše. Na 7-ici sam se nešto batrgao, dok ga besan nisam prošetao do kontejnera. Neverovatno - sve ispravne stvari! Na najljigaviji način sam onemogućen da koristim ono što je moje vlasništvo!

Kod telefona mene još više nervira jedan drugi deo priče (van SW-a) - baterija. Čik da vidim da neko nađe rezervnu, originalnu bateriju za neki današnji telefon, te da ona funkcioniše kao i ona koja je prvobitno bila u aparatu. Nema trika! Prvo sam mislio da je u pitanju Sorabija™ i njeno tržište. Međutim, epopeja sa nabavkom baterije širom sveta (USA/EU) je pokazala da se isti dreš valja svuda, te da originalnih zamenskih baterija verovatno nigde i nema - cilj proizvođača je da mi, ako već ne legnemo na rudu zbog zastarelog SW-a, onda barem zamenimo aparat novim zbog propale baterije. HEJ BRE - potrošiš rezervoar goriva i baciš auto.

Zamislite samo da se proizvođači automobila sete ovog poslovnog modela...


Pozdrav
[ mmix @ 27.10.2011. 21:58 ] @
Ma oni su u toj prici odavno, sam koncept upgrade-a kola postoji vec odavno samo sto mi nismo dovoljno bogati za takve dilove. Dobar deo ljudi koje ja znam u USA idu iz lizinga u lizing, nikad ne poseduju kola, uzmu 5god lizing posle toga vrate kljuc lizing kuci uzmu novi model na novi lizing. Lizing kuca posle stara kola prepakuje kao polovna i teraj u lizing manje bogatima, jos 3-5 godina, pa onda posle to ide na aukcije za prodaju u Srbiji ;), tj bar oni iz zapadne evrope
[ StORM48 @ 27.10.2011. 22:02 ] @
Naravno, to je i kod nas počelo da biva ozbiljno. Ali ipak moraš priznati da se auto star 5-10, pa i mnogo više godina ipak može popraviti, da motor ipak nije "okraćen" na život od 30kkm, te da ne izbacuju novo gorivo svaki dan i novi FW bez kojeg se novo gorivo ne može koristiti, a proizvođač ne želi da unapredi FW za tvoj dve godine star auto.

Mislim - zamisli samo situaciju gde zamenski akumulator više ne traje par godina, nego samo par meseci.

Pozdrav
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 23:01 ] @
Citat:
Dexic: Google razvija samo deo OS-a, svaki Android OS za svakog OEM-a je ponesto drugaciji i on sam tu nesto dodaje. Znaci ako ti ne kupujes novi hardver on bukvalno odrzava taj OS za tebe dzaba - nista od tebe ne zaradjuje.
Sa druge strane, malo je realno da svi modela telefona imaju razlicite pod-verzije Androida tako da kad upgraduju za jedan verovatno moze i za druge pa ih sa te strane razvoj ne kosta. Medjutim testiranje ih ipak kosta.
Ne mozes da poredis Apple i njih... ako ti se ne svidja, idi na Apple. Ako neces i Apple, jbg... uradi nesto sam.
Class action suit bi mogaod a negde u ugovoru za telefon pise da se dobija bilo koji upgrade za OS osim eventualnih ispravki gresaka :)


Niko ne tera te proizvodjace hardvera da modifikuju izgled samog Androida, vec sam android bez ikakvih promena je skroz upotrebljiv, cak sta vise te custom modifikacije koje rade vendori su potpuno nepotrebne, ako mi ne verujes skini android SDK pa pokreni neki od emulatora pa ces videti o cemu govorim. Sa druge strane ako nemas resurse da odrzavas svoje custom brckarije stavi android bez modifikacija i svi srecni i zadovoljni.


Pitam se samo koliko jos vremena treba vendorima da uz svoje telefone koje prodaju uvale i svoje reklame i da tako krenu da izvlace jos para. A da ne pricamo da ih telefon u proizvodnji kosta izmedju 20-50$ a tebi ga prodaju 5-10 puta skuplje, i to im nije dosta :)
[ Dejan Lozanovic @ 27.10.2011. 23:09 ] @
Citat:
StORM48: @Dejan Lozanovic
Nikad se neće desiti nikakav pritisak na proizvođače HW-a, kao što se nije desio ni u PC segmentu. Odavno je postalo potpuno normalno da te neko pravi magarcem, uvaljujući ti novi HW, iako ti on realno nije potreban, jer stari funkcioniše odlično.

Evo moj slučaj (samo par stvari koje su mi iz cuga pale napamet) - Mustek skener - nije izašao ni iz garancije, u međuvremenu izađe XP, skener više ne radi. Mustek ladno napiše na sajtu da novih drajvera neće biti.

Creative je ubedljivo najgori primer - njihova ni jedna kartica ne uspe da sastavi više od dva OS-a, a da bude funkcionalna. Ljudi bukvalno bacaju potpuno ispravan, skupo plaćen i kvalitetan hardver, jer tehnički nije moguće obezbediti njegovu funkcionalnost.

Moj poslednji slučaj je HP skener... valjda 3840, 3870, više se i ne sećam - uglavnom - tada vrlo skupo plaćen skener, sa glavom za skeniranje slajdova itd... izlaskom Viste više ne funkcioniše. Na 7-ici sam se nešto batrgao, dok ga besan nisam prošetao do kontejnera. Neverovatno - sve ispravne stvari! Na najljigaviji način sam onemogućen da koristim ono što je moje vlasništvo!

Kod telefona mene još više nervira jedan drugi deo priče (van SW-a) - baterija. Čik da vidim da neko nađe rezervnu, originalnu bateriju za neki današnji telefon, te da ona funkcioniše kao i ona koja je prvobitno bila u aparatu. Nema trika! Prvo sam mislio da je u pitanju Sorabija™ i njeno tržište. Međutim, epopeja sa nabavkom baterije širom sveta (USA/EU) je pokazala da se isti dreš valja svuda, te da originalnih zamenskih baterija verovatno nigde i nema - cilj proizvođača je da mi, ako već ne legnemo na rudu zbog zastarelog SW-a, onda barem zamenimo aparat novim zbog propale baterije. HEJ BRE - potrošiš rezervoar goriva i baciš auto.

Zamislite samo da se proizvođači automobila sete ovog poslovnog modela...


Pozdrav


Ovo sa mustekom je i mene isto docekalo, samo sto sam mu ja radni vek produzio tako sto sam ga koristio iz linuxa. Ja sam uzeo pocetkom prosle godine high-end androdid telefon u ono vreme, i dobio sam otrpilike godinu dana update-ova, koji su obicno kasnili, poslednji update je bio na android 2.2 kada se 2.3 vec pojavio. I tad sam si rekao da sledeci telefon nece biti motorola dok ne poprave customer service.
[ Dexic @ 28.10.2011. 03:37 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Niko ne tera te proizvodjace hardvera da modifikuju izgled samog Androida, vec sam android bez ikakvih promena je skroz upotrebljiv, cak sta vise te custom modifikacije koje rade vendori su potpuno nepotrebne, ako mi ne verujes skini android SDK pa pokreni neki od emulatora pa ces videti o cemu govorim. Sa druge strane ako nemas resurse da odrzavas svoje custom brckarije stavi android bez modifikacija i svi srecni i zadovoljni.

Zasto oni menjaju, to stvarno samo oni konkretno znaju :(
Ali ne ocekujes da bilo koja iole ne-pilicarska firma uzme nesto tako javno kao Android i ne napravi nikakvu prepravku za svoje uredjaje? Onda bi se zalili zasto nema nikakve dodatke nego im samo prodaje hardver :)
Uvek bi nasao nesto... ostani ti nama srecan sa Apple-om kao i sve ostale Apple ovce i svi cemo biti mirni :)

Citat:
Pitam se samo koliko jos vremena treba vendorima da uz svoje telefone koje prodaju uvale i svoje reklame i da tako krenu da izvlace jos para. A da ne pricamo da ih telefon u proizvodnji kosta izmedju 20-50$ a tebi ga prodaju 5-10 puta skuplje, i to im nije dosta :)

20-50$?:) LOL, malo morgen ih samo toliko kosta nesto tipa SGS2, iPhone i slicni... 200-250$ je realnije.
[ Dejan Lozanovic @ 28.10.2011. 06:27 ] @
Citat:
Dexic:Zasto oni menjaju, to stvarno samo oni konkretno znaju :(
Ali ne ocekujes da bilo koja iole ne-pilicarska firma uzme nesto tako javno kao Android i ne napravi nikakvu prepravku za svoje uredjaje? Onda bi se zalili zasto nema nikakve dodatke nego im samo prodaje hardver :)
Uvek bi nasao nesto... ostani ti nama srecan sa Apple-om kao i sve ostale Apple ovce i svi cemo biti mirni :)


Da si ti meni ziv i zdrav, ja nemam iPhone, vec android telefon.
[ Devanagari @ 28.10.2011. 07:44 ] @
Citat:
Stefan Markic: Zašto baš iPod Touch?

Zbog kvartalnih finansijskih izvestaja i nacina na koji se u USA racunovodstvu moraju prikazati otplate kroz pretplate (iPod Touch je prodat odmah i sada, dok je iPhone subsidized uredjaj za koji ne platis punu cenu odmah nego kasnije placas kroz mesecne rate/tel. racun).
[ llux @ 28.10.2011. 07:47 ] @
WTH?
Vi ovde pricate kao da upgrade OS-a moze magicno da doda WI-FI na telefone koji ga nemaju ili da mu promeni fizicki izgled ili da doda vise rama, ojaca procesor, doda HSPA, poveca rezoluciju ekrana, napravi 3d ekran, doda hd 3d kamere itd itd.
Nikada nisam kupovao telefon zbog nove verzije softvera, to su gluposti. Za dodatne funkcionalnosti imate programe a za izgled imate teme i to je to. Ako je bagovit softver, sami ste izabrali da kupite bagovit telefon.
[ dejan s @ 28.10.2011. 08:00 ] @
Morate da imate u vidu i da je iPhone izbacio tek 5. telefon sa iOS-om za skoro 5 godina, dok kompanije što proizvode Android telefone izbace i po 10-20 modela godišnje, i jednostavno je nemoguće da se za sve to rade konstantni update-ovi, za toliko hardverski različitih telefona sigurno mora i mnogo različitih update-a da se izbaci. A njima se to uopšte ne isplati, što bi ažurirali neki mid-range telefon izbačen prošle godine, od njega više nemaju nikakvu zaradu. A iPhone ima konstantnu zaradu, delom zato što se i stariji telefoni i dalje prodaju, a delom i zato što imaju zaradu od App Store-a - proizvođač direktno ima zaradu od prodaje aplikacija. Dok Android proizvođači nemaju nikakvu direktnu zaradu od aplikacija.
[ Java Beograd @ 28.10.2011. 08:00 ] @
Citat:
StORM48:Neverovatno - sve ispravne stvari! Na najljigaviji način sam onemogućen da koristim ono što je moje vlasništvo!

PA i ni je baš tako. Kupio si hardver sa pripadajućim softverom (drajverima) za određeni tip kompjutera i određeni operativni sistem. U međuvremenu si svojom voljom, ni od koga primoran sam zamenio operativni sistem. I sad ? Ko je tu kriv ?

Kao kad bi kupio muziku na nosaču zvuka MC, a onda baciš kasetofon i kupiš CD player i kažeš da si ljigavo prevaren od strane proizvođača nosioca muzičkog zapisa, jer si "onemogućen da koristiš ono što je tvoje vlasništvo"

Što se tiče drugog dela priče - baterije, tu si u pravu. Proizvođač je dužan da snabdeva tržište rezervnim delovima.
[ Milos911 @ 28.10.2011. 08:31 ] @
Citat:
Java Beograd: PA i ni je baš tako. Kupio si hardver sa pripadajućim softverom (drajverima) za određeni tip kompjutera i određeni operativni sistem. U međuvremenu si svojom voljom, ni od koga primoran sam zamenio operativni sistem. I sad ? Ko je tu kriv ?

Kao kad bi kupio muziku na nosaču zvuka MC, a onda baciš kasetofon i kupiš CD player i kažeš da si ljigavo prevaren od strane proizvođača nosioca muzičkog zapisa, jer si "onemogućen da koristiš ono što je tvoje vlasništvo"

Što se tiče drugog dela priče - baterije, tu si u pravu. Proizvođač je dužan da snabdeva tržište rezervnim delovima.
Pa nije bas ni tako... Oni mogu na veoma lak nacin da izbace update, u tome je problem. Sramota je da bilo koji telefon sa androidom ne moze da se apdejtuje na vecu verziju. Cak i moj od 150e, ne samo oni iz vise klase. Ako se vec hvale sa 'pametnim' telefonima, zasto ne dozvole slobodno setanje izmedju verzija, u granici moguceg. Znaci da mogu ako me se cefne da predjem sad sa 2.3 na 3.0, pa da se vratim na 1.x (a sa tim verzijama bi mi telefon leteo, a ne crkavao kao sad)...
[ dule_ns @ 28.10.2011. 08:56 ] @
Citat:
Java Beograd: PA i ni je baš tako. Kupio si hardver sa pripadajućim softverom (drajverima) za određeni tip kompjutera i određeni operativni sistem. U međuvremenu si svojom voljom, ni od koga primoran sam zamenio operativni sistem. I sad ? Ko je tu kriv ?

Kao kad bi kupio muziku na nosaču zvuka MC, a onda baciš kasetofon i kupiš CD player i kažeš da si ljigavo prevaren od strane proizvođača nosioca muzičkog zapisa, jer si "onemogućen da koristiš ono što je tvoje vlasništvo"

Što se tiče drugog dela priče - baterije, tu si u pravu. Proizvođač je dužan da snabdeva tržište rezervnim delovima.


Loša ti je analogija. Koliki god da si car, nema šanse da uguraš MC u CD player i da to radi. Bolja analogija bi ti bila CD/DVD, al tu je primenjen drugi princip, zar ne.
[ Java Beograd @ 28.10.2011. 09:04 ] @
Možda je loša analogija, ali je poenta da ono što je prodato i dalje radi, isto onako kako je radilo i kad je kupljeno. (Osim ako se aktvno ne angažuješ da promeniš radno okruženje)
Šta više tražiti ?
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 09:08 ] @
Java Beograd je potpuno u pravu. Ja sam hteo isti takav komentar da napišem.

Kupio si skener za određen tip računara (PC) i određene operativne sisteme za koje si dobio drajvere. Nigde u deklaraciji nije pisalo da će raditi i sa svim verzijama windows-a koje se pojave u narednih n godina. Da, on jeste podržan i dalje. Nastavi da koristiš opremu za koju je skener napraljen i moći ćeš da instaliraš zakrpe za drajvere, nosiš ga na opravku u ovlašćene servise itd.

Sa druge strane, ako rezervne baterije nema, onda telefon nije podržan, tako da je Java Beograd skroz u pravu.
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 09:14 ] @
Ista je stvar i sa softverom. Napravljen je za XP, ne radi pod vistom, na koju se računar ne nadograđuje automatski, već je neophodno da se zasebno kupi i instalira. I šta onda? Neko ti je kriv što menjaš operativni sistem.

Sa druge strane, ako na deklaraciji piše da je softver napravljen za određenu verziju operativnog sistema, pa prestane da radi sa nekim SP-om za tu verziju operativnog sistema, e onda je proizvođač dužan da to reguliše.
[ mmix @ 28.10.2011. 09:25 ] @
Pa nije ni tu obavezan. Obavezan je samo ako zeli da zadrzi MS sertikiat za XP. Veliki prekid je napravljen na SP2 i SP3 i imas dosta pplikacija za XP koje i danas ne rade sa SP2 ili SP3.
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 09:33 ] @
A šta ako na deklaraciji piše da radi sa tom verzijom operativnog sistema? To je ono što sam ja kupio. Ako je istekla podrška, onda nisu dužni.

Da se vratimo na temu.

To je kao što je automobil napravljen za određenu vrstu goriva. U međuvremenu se pojavi neko novo ekonomičnije gorivo, ali džaba, proizvođač automobila nije dužan da prepravlja svaki automobil tako da može da koristi tu novu vrstu goriva.
[ Dejan Lozanovic @ 28.10.2011. 09:37 ] @
Citat:
Nedeljko: Java Beograd je potpuno u pravu. Ja sam hteo isti takav komentar da napišem.

Kupio si skener za određen tip računara (PC) i određene operativne sisteme za koje si dobio drajvere. Nigde u deklaraciji nije pisalo da će raditi i sa svim verzijama windows-a koje se pojave u narednih n godina. Da, on jeste podržan i dalje. Nastavi da koristiš opremu za koju je skener napraljen i moći ćeš da instaliraš zakrpe za drajvere, nosiš ga na opravku u ovlašćene servise itd.

Sa druge strane, ako rezervne baterije nema, onda telefon nije podržan, tako da je Java Beograd skroz u pravu.


Niste tu u pravu. Sam ne smes da menjas verziju operativnog sistema jer tad gubis garanciju, a oni ne izbacuju updateove.


Sta se desava kada se pojavi sigurnosni propust u nekoj verziji OS-a proizvodjac telefona ne izbaci update. Pa budes hakovan i haker ti napravi 200e telefonski racun. Koga onda da tuzis ?

Ja razumem situaciju da hardver ne moze da podrzi najnoviju verziju softera, ali kad hardver moze, pa onda ne izbacivanje update-a je pravo pilicarenje. U smislu daj da oderemo ovce sto vise.

Sa druge strane kao developer da bi pokrio 95% trzista moras da koristis API star 2 godine.
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2011. 09:45 ] @
Gde se to gubi garancija na racunarima ako se promeni OS?

Mozda u Srbiji... ne bi me cudilo :( U malo bolje regulisanim zemljama ne moze prodavac da ti ponisti garanciju na ne-relevantne stvari - dakle, ako si zamenio OS, otpada deo garancije koji je vezan za OS, tipa nece ti besplatno resiti problem zakucavanja na boot-u.

Medjutim, ako ti vrisne neki hardverski deo - mogu samo da se cesu, ima da zamene i da pevaju. Evo meni su pre neki dan bas zamenili deo na laptopu iako je vise nego ocigledno da je sve izmenjeno na diskovima (OS, bootloader, itd...)
[ Dejan Lozanovic @ 28.10.2011. 09:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Gde se to gubi garancija na racunarima ako se promeni OS?


Mislio sam na zamenu OS-a na telefonu.
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 09:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Evo meni su pre neki dan bas zamenili deo na laptopu iako je vise nego ocigledno da je sve izmenjeno na diskovima (OS, bootloader, itd...)


Zar nisi ti onaj što voiduje garanciju čim kupi laptop?
[ Java Beograd @ 28.10.2011. 09:58 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: ... ali kad hardver moze, pa onda ne izbacivanje update-a je pravo pilicarenje.
Dakle, premisa je da "hardver može". Jel to neko na početku diskusije postavio kao hipotezu ? Implicitno ili eksplicitno ? Šta ako je realnost da "neki hardver može, a neki ne može, nego će da se zakuca trajno" ? Jer, ne zaboravimo, kod Androida nije jedan hardware kao kod iGenija.

Naravno, nemojmo zaboraviti da se sve vrti oko kinte. iGenije je izbacio OS upgrade, upravo zato što jeste "pilićar". Od miliona ljudi uzeo po 20 - 30 $ (ako se ne varam, toliko je koštalo) za najnovju verziju OS. Trebalo ili ne - kupi i plati novi OS.

Nemojmo zaboraviti da ogroman procenat ljudi koristi iPhone i Android samo kao - telefone ! OS ? WTF ?

[ DaliborP @ 28.10.2011. 10:21 ] @
Citat:
Java Beograd: Naravno, nemojmo zaboraviti da se sve vrti oko kinte. iGenije je izbacio OS upgrade, upravo zato što jeste "pilićar". Od miliona ljudi uzeo po 20 - 30 $ (ako se ne varam, toliko je koštalo) za najnovju verziju OS. Trebalo ili ne - kupi i plati novi OS.

Upgrade na novi iOS je dzabe.
[ Dejan Lozanovic @ 28.10.2011. 10:39 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nemojmo zaboraviti da ogroman procenat ljudi koristi iPhone i Android samo kao - telefone ! OS ? WTF ?


Sve je to cool, dok proizvodjaci telefona nisu dozvoljavali korisnicki kod da se izvrsava na njihovom sistemu. Ali poenta cele price je kupis telefon od 200+ eura i support za njega je ravan nuli.
[ StORM48 @ 28.10.2011. 10:41 ] @
@Java & Nedeljko
Pa neće biti da je tako.
Ja sam postojeći računar (WinME) zamenio novim svega nekoliko meseci posle kupovine skenera, jer je riknuo. Novi je stigao sa OEM XP-om i ja sam (naučnom metodom) utvrdio da im je kompatibilnost slotova i konektora jednaka i tako došao do apsurdne situacije u kojoj HW star deset godina radi (mrežna), a skener star par meseci ne radi. Printer star 5-6 godina radi, a skener star par meseci - pogađate - ne radi!

Zašto? Zato što je Mustek u međuvremenu naštancovao još tri modela, pa je onaj prvi u nizu postao nezanimljiv za podršku.

Vi zaboravljate da je HW modularnog tipa - ono što sam kupio, ako je kompatibilno sa standardom, MORA da radi. Ako ćemo već da se frljamo analogijom, postoji li neki ultra-matori CD plejer, čiji činčevi ne isporučuju kompatibilni zvuk na činčeve današnjih pojačala? O čemu bre pričamo? Drajveri spadaju u običnu podršku i ništa više od toga! U mnogim branšama postoji ZAKONSKA OBAVEZA pružanja podrške od "minimum x" godina od dana prestanka proizvodnje. Kod HW-a taj princip ne važi, jer niko ne obraća pažnju! Uostalom, činjenica da proizvodi nekih kompanija rade danas čak i ako su 20 godina stari, govori sama za sebe. Stvar je u poštovanju kupaca, a ne o tehničkim limitima.

Jbt, ne mogu da verujem da odobravate princip "novi softver-stari HW ne važi".

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2011. 10:59 ] @
Citat:
Nedeljko: Zar nisi ti onaj što voiduje garanciju čim kupi laptop?


Srecom, jos nisam stigao da je void-ujem... da ne idem sad u detalje :-)))
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 11:44 ] @
StORM48

Razumem ja tvoj problem, ali ne možeš kriviti mustek. I sam kažeš da je u međuvremenu naštancovao tri modela, tako da svakako nisi kupio svež model. OK, imao si neke razloge, ali kada si kupovao skener, video si da ne piše da radi pod XP-om. Pristao si i kupio ga takvog. Šta da ti kažem sem da si se zajebo.

Takođe, windows licenca dozvoljava da umesto te verzije koristiš bilo koju stariju.
[ StORM48 @ 28.10.2011. 11:51 ] @
Pa nije isto kad tri modela izađu u roku od 3 godine i kad izađu u roku od 3-4 meseca, valjda?

A koga da krivim? Moju babu? Izvini, kad svi drugi proizvođači, osim Musteka, Creative-a i HP-a rade posao kako treba, biće da je zaključak jednostavan. A na kutiji nisam mogao da nađem XP kompatibilnost, jer XP nije postojao u trenutku kupovine. Međutim, iako je skener star nekoliko meseci, to im nije smetalo da ga potpuno izopšte iz update-a, što je neviđeno pokvareno s njihove strane. Kako grafičke kartice rade sve dok fizički mogu da se uguraju u slot? Pa tako lepo - jer proizvođači grafičkih kartica ipak nisu tolike jajare, iako non-stop pumpaju GPU-ove, memoriju itd. Oni barem promene slot, pa kažu "jbg, nije moglo drugačije".

Izvini, ali opravdanja nema. Ja ne tražim da mi radi HW star 10 godina, nego star par meseci ili 1-2 godine. Mnogo tražim? Pa po tome što najveći broj drugih firmi ipak pruža normalnu podršku, rekao bih da su HP, Mustek i Creative ipak smrdljivi izuzeci. Srećom. Na žalost, moraš prvo da na'ebeš da bi to ukapirao.

Pozdrav

P.S. Evo baš nešto razmišljam, za ko zna koliko godina bavljenja HW-om, ne sećam se da sam IKAD (ali bukvalno!) video grafičku koja ne radi na nekom OS-u. 3dfx je svojevremeno nešto brljao po tom pitanju, ali su i oni legli na rudu. Kako oni mogu, a Creative ne može sa praktično novim zvučnim karticama? M'daj bre... jajare.
[ maksvel @ 28.10.2011. 11:55 ] @
..I sad nećeš kupovati više Mustek/Creative, nego neki drugi brend. I drugi nezadovoljni slično. I onda će Musteku da opadne prodaja, pa će da malo poradi na drajverima.
Tako bi bar trebalo u teoriji, ne?
Osim ako velika većina kupuje đuture, ne nadgrađuje i posle menja sve đuture.
[ mmix @ 28.10.2011. 12:38 ] @
+1, glasajte novcanikom.

[ Dejan Lozanovic @ 28.10.2011. 12:57 ] @
Citat:
mmix: +1, glasajte novcanikom.


Osim ako svi oni nisu u kartelskom fazonu a verujem da jesu. Jer svi android proizvodjaci drve isti fazon.
[ bojan_bozovic @ 28.10.2011. 13:28 ] @
Citat:
StORM48: Pa nije isto kad tri modela izađu u roku od 3 godine i kad izađu u roku od 3-4 meseca, valjda?

A koga da krivim? Moju babu? Izvini, kad svi drugi proizvođači, osim Musteka, Creative-a i HP-a rade posao kako treba, biće da je zaključak jednostavan. A na kutiji nisam mogao da nađem XP kompatibilnost, jer XP nije postojao u trenutku kupovine. Međutim, iako je skener star nekoliko meseci, to im nije smetalo da ga potpuno izopšte iz update-a, što je neviđeno pokvareno s njihove strane. Kako grafičke kartice rade sve dok fizički mogu da se uguraju u slot? Pa tako lepo - jer proizvođači grafičkih kartica ipak nisu tolike jajare, iako non-stop pumpaju GPU-ove, memoriju itd. Oni barem promene slot, pa kažu "jbg, nije moglo drugačije".

Izvini, ali opravdanja nema. Ja ne tražim da mi radi HW star 10 godina, nego star par meseci ili 1-2 godine. Mnogo tražim? Pa po tome što najveći broj drugih firmi ipak pruža normalnu podršku, rekao bih da su HP, Mustek i Creative ipak smrdljivi izuzeci. Srećom. Na žalost, moraš prvo da na'ebeš da bi to ukapirao.

Pozdrav

P.S. Evo baš nešto razmišljam, za ko zna koliko godina bavljenja HW-om, ne sećam se da sam IKAD (ali bukvalno!) video grafičku koja ne radi na nekom OS-u. 3dfx je svojevremeno nešto brljao po tom pitanju, ali su i oni legli na rudu. Kako oni mogu, a Creative ne može sa praktično novim zvučnim karticama? M'daj bre... jajare.


Ako kupuješ išta što nema dobar linux ili *bsd drajver, a nije novo kao radeon 69x0, bacaš pare. Ja nikad nvidiju nisam kupovao baš zbog toga, iako su nekada cenama povoljniji. Bez obzira što koristiš windows a ne linux/*bsd, jer jednog dana taj hardver na novom windowsu nećeš moći da koristiš, a stari windows biće bušan k'o sir...

A šta rade sa smartfonovima... ne mogu da instaliram softver koji želim ako ne _hakujem_ uređaj? Zato i nemam smartfon.

Jedino što bi možda kupio je Openmoko.

Uostalom, sve mi se čini da se smartfonovi najviše koriste da se pokaže koliko je vlasnik uspešan i imućan. Ne kažem da nema kome stvarno treba papreno skup telefon, ali većini, ne. I to se najviše busa u grudi sitna boranija koju kuče nema za šta da ujede, jer za stvarno bogate petsto ili hiljadu evra nije ništa, i na kraju krajeva, svoj status nečim tako jeftinim ne mogu ni da pokažu.
[ Sceka @ 28.10.2011. 13:53 ] @
@StORM48


Da nije to onaj Mustek Skener koji je imao svoju ISA karticu?! Ako jeste, ja sam prosao gore od tebe, tada nekada... Kupio sam jer mi je hitno bio potreban, ne gledajuci i ne razmisljajuci nista, dodjem kuci, zabodem tu njegovu karticu i nece da radi. Dok sam dosao kuci, otpakovao, povezao, probao... proslo vreme do kada su radnje otvorene! Ja iznerviran, najvise svojom gluposcu, spakujem sve uredno nazad u kutiju pa u kontejner. Znaci nisam ga ni upotrebio! :) Ako je to taj skener, ovaj isto nije mogao da radi sa XP-om! :) I potpuno se slazem da je to glupost nevidjena, ostaviti bilo koji hardver bez podrske, narocito tako naglo. Bez obzira sto ima logike koja se ovde da procitati "naznaceno je za sta je namenjeno pa ko ti je kriv sto predjes na noviji softver...".

Inace sam pobornik varijante "Mobilni telefon je prvenstveno telefon i tako ga i koristim". Inace sam trenutno na Symbian Anna platformi a cekam novi iPhone da pazarim i njega, ne odustajem od Nokia varijante dok postoji! :)


Pozdrav!



[Ovu poruku je menjao Sceka dana 28.10.2011. u 22:19 GMT+1]
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 14:55 ] @
StORM48

Nisu mustekovci jajare, već žele isto što i svaka druga firma - pare.

No, po tvojoj priči se taj model musteka prvi put pojavio na tržištu nekog datuma i 3-4 meseca posle toga si imao problem, jer se u toku ta 3-4 meseca pojavio novi operativni sistem. Jesi li to hteo da kažeš? Koji je model skenera u pitanju da proverimo.
[ Dejan Lozanovic @ 28.10.2011. 15:16 ] @
Citat:
Nedeljko: StORM48

Nisu mustekovci jajare, već žele isto što i svaka druga firma - pare.

No, po tvojoj priči se taj model musteka prvi put pojavio na tržištu nekog datuma i 3-4 meseca posle toga si imao problem, jer se u toku ta 3-4 meseca pojavio novi operativni sistem. Jesi li to hteo da kažeš? Koji je model skenera u pitanju da proverimo.


Evo ja cu da ti dam moj model, koji je radio isto tako manje od godinu dana Mustek 1200SP. Poenta je u tome da kupis nesto ne tako jeftino, i za to isto nemas nikakav customer suport. To je kao analogija sa kolima, napravim automobil, proizvodim ga 2 godine i odlucim da prestanem da pravim i auto i rezervne delove za njega. Po zakonu moraju da prave rezervne delove jos neki odredjeni period.

Ovo sto rade android pilicari jeste kao da kupis skener i on ti da binarni driver za Linux kernel koji radi samo sa verzijom kernela 2.6.3
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2011. 15:52 ] @
Citat:
mmix: +1, glasajte novcanikom.


Pa u slucaju Androida mozes da se slikas sa tim novcanikom, posto ni jedan Android vendor (ako izuzmemo Nexus-e) nije preterano motivisan da odrzava up-to-date telefon sto se OS-a tice, kao sto tabela koja je na ovoj temi okacena lepo pokazuje.

Proizvodjaci telefona su takvi piljari da bukvalno cim si provukao kreditnu karticu kroz POS terminal i kupio telefon, vec hoce da ti uvale novi.

Postoje 2 izuzetka:

- Apple: zbog toga sto Apple ocigledno ima drugaciji biznis model, zasnovan na iTunes+App Store servisima i isplati im se da drze uredjaje up-to-date koliko god je to tehnicki izvodljivo

- Microsoft Windows Phone 7: zbog pukog fakta da je Microsoft skupio m00da da proizvodjacima telefona kaze da ne smeju nista da pipaju


Dakle, ako neko zeli telefon koji ce imati up-to-date OS za 2 godine (i, pritom, ne zeli da hakuje svoj telefon), ima samo ova 2 izbora gore. Ne zelim da ulazim u za/protiv argumente za bilo koju od mobilnih platformi, vec samo navodim argumente tj. situacija je takva kakva jeste.
[ Dejan Lozanovic @ 28.10.2011. 16:03 ] @
Za wp7 cemo jos uvek videti kako tu stoji stvar oko fragmentacije trzista i koliko MS cesto voli da izbaci novu verziju OS-a
[ Tyler Durden @ 28.10.2011. 18:53 ] @
WP7 ce morati biti duplo bolji od Androida i iPhone-a da bi nesto ozbiljnije napravio. A i u takvom slucaju bice cupavo.

Dakle, WP7 ce vrlo vjerovatno biti fail.
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2011. 19:07 ] @
Pa vrlo verovatno ce i biti fail... ali opet, MSFT je totalno standardizovao platformu i zabranio OEM-ima da je urnisu.

Sto je cista suprotnost u odnosu na Android, recimo.
[ StORM48 @ 28.10.2011. 19:13 ] @
Citat:
Nedeljko: Nisu mustekovci jajare, već žele isto što i svaka druga firma - pare.

Pa žele ih i sve druge firme - malo koja se bavi humanitarnim radom i izigrava crveni krst, ali samo su pojedine to jajarenje dovele do savršenstva.

Citat:
No, po tvojoj priči se taj model musteka prvi put pojavio na tržištu nekog datuma i 3-4 meseca posle toga si imao problem, jer se u toku ta 3-4 meseca pojavio novi operativni sistem. Jesi li to hteo da kažeš? Koji je model skenera u pitanju da proverimo.

Tako nekako. Zapravo, nije se on pojavio tada, pojavio se par meseci ranije, a ja sam ga kupio (dok je bio aktuelan model) par meseci pre nego što će izaći Windows XP. Za tačan naziv ne mogu da garantujem, ali sam 99% siguran da je bio neki od onih BearP@w (ili kako se već piše) krševa.

Popi3deo sam i kontaktirao Mustek (tačnije - pokušao), a onda sam na nekom forumu naišao na horde sapaćenika.

Mada, aj' da zaboravimo jeftini Mustek (s obzirom kakav je i nije baš jeftin, pa ajde). A šta reći za HP koji sam pre par godina platio ~1000€ sa onim adapterom za skeniranje slajdova, fiderom i kojekavim drangulijama, koji je odbio da radi na Visti, a nastavio da odbija i na sedmici? Ladno sam morao da držim virtuelnu mašinu za skeniranje ili da prošetam i taj skener do kontejnera i OPET kupim drugi. Dokle bre? Kapiraš - to je već vrlo preskupa igračka da bi joj vek trajanja bio vezan za ebeni OS!

Pozdrav
[ Tyler Durden @ 28.10.2011. 19:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa vrlo verovatno ce i biti fail... ali opet, MSFT je totalno standardizovao platformu i zabranio OEM-ima da je urnisu.

Sto je cista suprotnost u odnosu na Android, recimo.


Ali potpuno ista stvar u odnosu na iPhone.
Tako da ta prednost ode u smeće.

WP7 se faktički bori protiv Androida i iPhone-a zajedno, a to ne da je teško nego ono... Tom Kruz mišn imposibl.
[ Milos911 @ 28.10.2011. 21:05 ] @
Uglavnom...

Filozofiranje da ostavimo po strani. Ako ja danas dam >200e za telefon, necu da koristim softver koji je zastareo ili koji ce biti zastareo posle mesec dana. Ej bre, posle mesec dana ima da izadje deset jeftinijih telefona koji ce imati noviji softver od mog. Kako da ne, sad sam kupio android i nikad vise. Jbs pametni telefon sa identicnim mogucnostima za upgrade kao sto je imao recimo se k800. Jos plus, kao sto neko pomenu, ima brdo modera koju relativno konkretno podrzavaju veci broj telefona sa svojim verzijama androida. Sramota za proizvodjace...
[ Devanagari @ 29.10.2011. 03:54 ] @
Citat:
StORM48:  Dokle bre?

Dok i HP ne prodje kao Mustek, a tako je uveliko i zabrazdio, na kraju krajeva. Tako da spusti vise tu violinu i pocni da obracas paznju na to kome ostavljas pare… Prevari me jednom, sram te bilo, itd. - ti se ovim prakticno hvalis po forumu, jbt.

I nadam se da u odgovoru na ovo ne zelis da nastavis u smeru kako su svi do zadnjeg isti po tom pitanju jer tek su to teske gluposti.
[ StORM48 @ 29.10.2011. 10:27 ] @
U pravu si, ali ja to i jesam uradio. Ni jednom nisam ponovio kupovinu proizvoda dotičnih firmi (izuzev printera, sa kojima nemam takve probleme). Problem je samo što sam bio takve sreće da mi zaredom zapadnu dva proizvoda različitih proizvođača, koji na kraju završe isto - ispravni, ali bez odgovarajućih drajvera.

Pozdrav
[ zokce @ 29.10.2011. 10:45 ] @
Koliko je meni poznato, HP ima mnogo siri asortiman proizvoda nego sto su stampaci i skeneri, i to ne za siroke narodne mase, vec za industriju i mnogo ozbiljnije kupce.
Ne bih rekao da ce oni u isti kos sa Mustekom.
[ Zoran Milovanovic @ 29.10.2011. 14:18 ] @
Sve to stoji, ali ja sam kupio telefon (hardware), njihov bloat software me nikada nije interesovao, potpuno mi je sve jedno da li ce us*ani HTC/Samsung/Ovi-Oni da izbaci update ili ne, i onako ce im update biti budjav (zastareo) malo.

Mislim da veliki procenat korisnika android telefona ima custom rom na telefonu (i ne interesuje ih onaj sto su dobili uz telefon), a one koje to ne interesuje, ne znaju i tako dalje, njima je sasvim odgovara ono sto imaju.

I jos jedna grupa ljudi, koja ne zeli da gubi vreme, garanciju.. i batali se androida. ;-)


Kada sam kupovao telefon gledao sam HW koji dobijam, a ne SW. Za mene (nas) mogu da prodaju telefone bez ROMova, sam cu da ga instaliram ;-) (samo da se okanu *ebenih zakljucavanja bootloadera s-on-ova, i ostalih pokusaja da sakate hw, sve u zelji da se ne menja sw)


Ali da su sabani, sabani su najveci. Pusto im ostalo, kad se samo fokusiraju na nove korisnike i telefone, a ostale ko ebe.
[ Izrada web Stranica @ 30.10.2011. 21:31 ] @
Mislim da ti nije pametno pljuvati po Googlu, ipak je on internetski bog :)
[ Ljutenica_Zimnica @ 31.10.2011. 23:02 ] @
OT: ako sam vas nesto razumeo od pocetka topika - da pojedem sva gooooveda. Vrlo verovatno da sam zalutao... Ajd... Ziveli.
[ Devanagari @ 23.12.2011. 20:30 ] @
Samsung Galaxy S and Galaxy Tab korisnici dobijaju upgrade Android 4.0 S#!t Sandwich:

Samsung: no ICS upgrade for Galaxy S and Galaxy Tab because of TouchWiz
[ bakara @ 23.12.2011. 20:48 ] @
Citat:
Devanagari: Samsung Galaxy S and Galaxy Tab korisnici dobijaju upgrade Android 4.0 S#!t Sandwich:

Mislis ne dobijaju?
[ Tyler Durden @ 23.12.2011. 20:50 ] @
Ma ja sam mislio da smo apsolvirali to kako su svi oni prije svega pilicari, i to nije sporno uopste.
[ bakara @ 23.12.2011. 20:58 ] @
Postoji li neki model android telefona koji je dobio sve update-ove (bar u 2-3 godine)?
Taj bi da kupim...
[ Zoran Milovanovic @ 23.12.2011. 22:09 ] @
^bakara, onaj oko koga je najveca i najbolja dev ekipa..

Ako ti smeta sto nije official, onda jbg, ali sa tim official romovima se dobija manje nego sa kuvanim..

Recimo prvi Android telefon koji je ugledao svetlost dana i dan danas dobija update.. G1 ;-) - oooo, da.. ICS teraju na njemu.. Jos je beta, ali bice.. polako :) I ako je HW ohohohoho slab..

Tako da je fora sa Android telefonima prosta ukoliko hoces up to date sistem, kupis ono sto zaokupljuje paznju vecini .. ili kuvas svoj rom :) hehehe