[ Oberlan @ 28.10.2011. 01:05 ] @
Pozdrav!
Kako sam se do sada većinom bavio web-om (većinom HTML/CSS i nešto PHPa za komunikaciju na sajtovima),
odlučio sam se baciti u OOP vode, jer mi se to čini zanimljivije nego štancanje koda U HTMLu.
Osoba sam koja voli učiti, no da vam budem iskren, ne znam odakle početi, sa kojim jezikom krenuti...
Dosta ljudi preporučuje C++, neki C# a neki Javu.Java mi se učinila i najzanimljivijom jer osim desktop i web aplikacija,
može se raditi za Android platformu, no da budem iskren,ne viđam dosta oglasa za posao za Java developere,
pa me zanima dali je to polje još traženo kod nas?
S druge strane, vidim da su dosta traženi C# programeri, Microsoft gura svoju platformu, pa mi se čini da će to uvijek biti
traženo...

Napominjem, volim učiti i nije mi mrsko sjesti za knjigu, no ne znam odakle krenuti.Koji od ovih jezika je najlakši "za pohvatati konce"
i početi nešto ozbiljnije raditi...

Hvala ljudine (ko što sam i sam :) ) i pozdrav
[ llux @ 28.10.2011. 08:11 ] @
Ne postoji odgovor na to pitanje, nazalost. Vidi temu o univerzalnom jeziku. Mogu samo da ti kazu sta je trenutno dobro da znas. Vremena se menjaju, Microsoft moze jednog dana da promeni pricu ili da windows prestane biti popularan. Banalan primer ti je ako mobilni telefoni pocnu da se povezuju na monitore. U mobilnoj telefoniji ne vlada windows. A mozda i opstane, ne mozes znati. Ono sto ja vidim je da ukoliko bi neki jezici propadali, C++ bi opstajao, u suprotnom C++ bi bivao sve vise zaboravljan.
Naravno, WEB ce mozda da pokopa sve jezike jer ko zna hoce li se u buducnosti koristiti desktop za rad.
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 09:38 ] @
Da, desktop će se i dalje koristiti za rad, bez brige za to.

To što je danas internet bogatiji, znači samo da je internet bogatiji, a ne da je desktop siromašniji. Godinama se priča o bataljivanju bogatog klijenta u korist klauda, ali jednostavno činjenice govore da su klijenti sve jači. Isto važi i za desktop aplikacije.
[ negyxo @ 28.10.2011. 09:44 ] @
Nauci da programiras. To ti je najbitinije. Koji god programski jezik da izaberes uvek ce se svesti na isto - da sto vise povecas entropiju celog programa - sto manje redudancije. Ovo ce te ujedno naterati da uvek razmisljas o sustini problema, tj. o uzrocima a ne da, kao na zalost dosta programera, o samo saniranju posledica.
[ Shadowed @ 28.10.2011. 10:38 ] @
Citat:
llux: Naravno, WEB ce mozda da pokopa sve jezike jer ko zna hoce li se u buducnosti koristiti desktop za rad.

Ovo ipak nije tacno jer je i za web aplikacije potreban neki programski jezik. Stavise, cesto su to isti jezici koji se koriste i za desktop aplikacije (C#, Java, vb.net, ...).
[ 3way @ 28.10.2011. 10:49 ] @
Ja sam uvek govorio da ako znas da programiras u jednom jeziku, znas u svima. Naravno, u zavisnosti od primene treba nauciti ovo ili ono ( pa i u okviru istog jezika ), ali sustina ostaje ista. Tako da mislim da je svejedno da li ce se neko opredeliti za Javu ili C# ili nesto trece.
[ llux @ 28.10.2011. 11:11 ] @
Pazi, vec sada nema potrebe da gomilate muziku na hard. Samo pustite online. Uskoro nece biti potrebe gomilati filmove, a jednog dana nece biti potrebe instalirati igre i programe. Sve preko weba. Dakle web programiranje bi trebalo da pobedi.
[ Goran Rakić @ 28.10.2011. 11:46 ] @
Neko svu tu infrastrukturu mora i da plati ;)
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 11:52 ] @
Citat:
llux: Pazi, vec sada nema potrebe da gomilate muziku na hard. Samo pustite online. Uskoro nece biti potrebe gomilati filmove, a jednog dana nece biti potrebe instalirati igre i programe. Sve preko weba. Dakle web programiranje bi trebalo da pobedi.


Pa, zašto se to već nije desilo ni u jednom segmentu? Imaš wolfram alpha, ali ljudi kupuju Mathematica-u, imaš onlajn ofise i bespalatan LibreOffice, ali ljudi kupuju MS Office, imaš klaud, ali ljudi kupuju baze, imaš onlajn igrice, ali ljudi kupuju igrice itd.
[ llux @ 28.10.2011. 11:57 ] @
Internet je skup i spor jos uvek.
[ 3way @ 28.10.2011. 11:59 ] @
Skup i spor za Office?
Jeste, mozda u Paragvaju, preko satelitskog telefona.
[ mmix @ 28.10.2011. 12:34 ] @
ma secam se ja Ilux jos iz cloud price, dzaba se trudite :) Web ce uskoro na slavinu da curi ;) a html an leba da se maze. ;) Jos samo da mu neko objasni i da je HTML deklarativni programski jezik ;)

[ llux @ 28.10.2011. 12:40 ] @
Ne, ja nisam ucestvovao u takvim temama jer nisam upucen u to. I mislim da ovo o cemu mi pricamo nema veze sa cloudom. Jednostavno, mnogo je jednostavnije povezati se na net i naci koju god pesmu pozelis i slusas bez da skidas. Vazi i za video sadrzaje a prilicno sam siguran da ce vaziti i za igre.
[ Oberlan @ 28.10.2011. 12:41 ] @
Hvala svima na pomoći, no da budem iskren još sam u nedoumici...
Što se web-a tiče, mislim da tu PHP trži uvjerljivo prvo mjesto, pa da se možda na to orijentiram (kad već imam osnove za početak-html/css)
Koji jezik je sintakstom najsličniji PHPu?
[ 3way @ 28.10.2011. 12:42 ] @
@llux
Ne vidim kako trazenje neke pesme na netu ima veze sa uvodnim postom, al ajde :)
U svakom slucaju, okreni obrni, neko ce sve to morati da isprogramira ( pa makar desktop klijenta ), a pesme jos dugo nece u sebe da imaju integrisane servere...
[ Mihajlo Cvetanović @ 28.10.2011. 12:50 ] @
Probajte na YouTube-u da nađete video spot Kiss od Princa sa zvukom, pa da onda pričamo o tome šta sve ima online.
[ Oberlan @ 28.10.2011. 12:50 ] @
I da još jedna stvar, pa bih volio da, ako možete, malo mi ovo objasnite.
Ovo je moje neko mišljenje (osobe koja nema programerskog iskustva), da je Java nekako star jezik, namjenjen većinom nekim enterprise aplikacijama,
te da više nema neku veću prednust u web programiranju...
Jesam li u pravu?Vjerujem da ne, ali nisam dovoljno upućen
[ llux @ 28.10.2011. 13:21 ] @
@3way, poenta je da ce na hardu da ostane samo OS i vazni podaci. Navedite mi razlog zbog kojeg bih ja drzao nesto na hardu, recimo fotosop a ima ga na nekoliko lokacija na internetu i izvrsava se odmah bez skidanja? Danas je to jos neizvodljivo ali ko zna jednog dana
[ 3way @ 28.10.2011. 13:23 ] @
Nije poenta u tome nego u tome da se taj Photoshop nije sam napisao.
[ llux @ 28.10.2011. 13:29 ] @
Ali u takvom slucaju bi se koristilo web programiranje, ne bi bio pisan u desktop jeziku.
[ New Village DC @ 28.10.2011. 13:32 ] @
Citat:
llux: @3way, poenta je da ce na hardu da ostane samo OS i vazni podaci. Navedite mi razlog zbog kojeg bih ja drzao nesto na hardu, recimo fotosop a ima ga na nekoliko lokacija na internetu i izvrsava se odmah bez skidanja? Danas je to jos neizvodljivo ali ko zna jednog dana


Ilux, sve sto si rekao, u pravu si! Tako je. Daj samo da nekako obavestimo sve programere ovog sveta da predju na HTML.



on topic:

I meni su interesantni odgovori na ovu temu, jer sam i sam u slicnoj situaciji. Meni se svidja JAVA, ali mi se cini da je kod nas C# trazeniji. Ima li istine u tome?
[ 3way @ 28.10.2011. 13:32 ] @
Citat:
Ali u takvom slucaju bi se koristilo web programiranje, ne bi bio pisan u desktop jeziku.

I onda se vracamo na: http://www.elitesecurity.org/t439349-0#2979985
[ Oberlan @ 28.10.2011. 13:35 ] @
Baš :)
[ llux @ 28.10.2011. 13:52 ] @
Bez obzira, poznato je koji su jezici pogodniji za WEB i ako sve bude islo u tom pravcu, treba se opredeliti za te jezike. To je samo jedna od verovatnijih mogucnosti.
[ 3way @ 28.10.2011. 13:55 ] @
Pa dobro, koji su pogodniji za web?
[ llux @ 28.10.2011. 14:00 ] @
Pa nemam pojma. Ja sam ucio samo deo C++ jezika. Napravio iks oks i to je to.
[ bojan_bozovic @ 28.10.2011. 14:03 ] @
@ilux

Taj "online photoshop" i nije napisan u web jezicima. Pogledaj gdlib ili imagemagick, koji se koriste za serverside obradu slika čime su napisani, u C ili C++.

Gdlib: http://www.boutell.com/gd/

"What is the GD library? GD is an open source code library for the dynamic creation of images by programmers. GD is written in C, and "wrappers" are available for Perl, PHP and other languages. GD creates PNG, JPEG and GIF images, among other formats. GD is commonly used to generate charts, graphics, thumbnails, and most anything else, on the fly. While not restricted to use on the web, the most common applications of GD involve website development. "

Imagemagick je takođe napisan u C ili C++. Nego, kad sam kažeš da se malo razumeš u temu, šta tražiš u njoj? Nemoj da misliš da te lično napadam i želim da te uvredim.
[ llux @ 28.10.2011. 14:14 ] @
Zato sto sam i ja tako tragao za odgovorima, jer kad ne znas da li uludo trosis sate, gubis motivaciju za ucenje.
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 14:45 ] @
llux

Još mi ne reče na čemu se zasnivaju tvoja predviđanja obzirom da još uvek ništa ne ide u tom pravcu. Nije problem u skidanju igara, postoji steam, ali te igre na kraju rade na desktopu.
[ bojan_bozovic @ 28.10.2011. 14:45 ] @
Ako je tako ilux, evo samo ovoliko, tek kad html i javaskript budu mogli da rade direktno na procesoru, tek tad će biti dovoljni. Ako je nešto jednostavno u html i javaskriptu i perlu, to je samo zato što je neko već napisao browser, webserver ili perl, jer sve se izvršava kao mašinski kod iovako ionako.

Zato ima puno mesta van veba, html, javaskripta i server skriptinga. Veb aplikacije i sajtovi su samo deo aplikacija koje pc kompjuteri koriste, a pc (i mac) su manji deo kompjutera uopšte (upitaj se koji je procesor u tvojim kolima ili televizoru, na primer). Uz to veb aplikacije su najčešće (mada ne mora da bude, znam) mnogo jednostavnije od tradicionalnih, pa traže i manje vremena i manje radne snage.

Što se motivacije tiče, ne možeš raditi nešto što ne voliš, ili ti ne ide jer za time nemaš sklonosti. A zašto programirati, kakve je prirode sama motivacija? Često je novac, ne kažem da novac nije bitan, ali motivacija ne mora biti samo materijalne prirode. Ja, eto, pišem sa softvera koga neko napisa potpuno besplatno, iz nekog razloga. Možda je pisanje tog softvera bilo deo učenja? Možda želja da se sebi dokaže nešto? Možda želja da se napiše softver i tek tako podeli besplatno, jer to možeš i želiš? Ko bi znao. U svakom slučaju, ma koliko da je bogatstvo, neskromnome je malo.

[ Oberlan @ 28.10.2011. 14:56 ] @
Ponovo odlazite u offtopic :)
Citat:
Nedeljko: llux

Nije problem u skidanju igara, postoji steam, ali te igre na kraju rade na desktopu.

Ne nužno, već postoje usluge za igranje bez downloada, kao npr. OnLive.
Ja sam probao igrati Mafiu 2, i super je radilo...

Možemo li se sada vratiti na temu?
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 15:22 ] @
Možeš li da mi pošalješ link za to onlajn igranje ozbiljnih igara?

Što se teme tiče, pitak za učenje je python. Možda je to dobro za savladavanje OOP osnova.
[ llux @ 28.10.2011. 15:25 ] @
Pa to je tema, sta odabrati. Sve bi to bilo fino da knjige nisu podebele, glavna motivacija nije da se zaposlim vec da imam znanje koje bi moglo jednog dana da pomogne u tome. A nije da mi ne ide, to mi lezi, logika mi lezi, al oduzima dragoceno vreme i na kraju ne znas da li si dobro odabrao, posle toliko izgubljenog vremena.
[ Nedeljko @ 28.10.2011. 15:47 ] @
Nauči jedan jezik, pa ćeš posle drugi lakše ako zatreba. Ne možeš nikakav rizik da ne prihvatiš.
[ Oberlan @ 28.10.2011. 16:43 ] @
Evo linka http://www.onlive.com/
[ MarkoBalkan @ 28.10.2011. 17:26 ] @


koiko vidim ipak je nešto potrebno skinuti.

http://play.onlive.com/launch/trial/dirt-3
[ Oberlan @ 28.10.2011. 19:44 ] @
Citat:
MarkoBalkan: koiko vidim ipak je nešto potrebno skinuti.

http://play.onlive.com/launch/trial/dirt-3


Naravno, program od par megabajta, ali sa njim igraš igricu od 10ak gigabajta
[ 3way @ 28.10.2011. 20:07 ] @
Nije lose ovo...Mada, cini mi se ne pretrano dobro...Ne podesavanja za kvalitet grafike (?), a i ne radi bas najbolje. Probao sam Dirt 2 koji mogu da igram sasvim lepo i pri jacim podesavanjima, ovde u ovoj ponudjenoj rezoluciji sece...
[ plus_minus @ 28.10.2011. 20:38 ] @
Citat:
llux Ne postoji odgovor na to pitanje, nazalost. Vidi temu o univerzalnom jeziku. Mogu samo da ti kazu sta je trenutno dobro da znas. Vremena se menjaju, Microsoft moze jednog dana da promeni pricu ili da windows prestane biti popularan. Banalan primer ti je ako mobilni telefoni pocnu da se povezuju na monitore. U mobilnoj telefoniji ne vlada windows. A mozda i opstane, ne mozes znati. Ono sto ja vidim je da ukoliko bi neki jezici propadali, C++ bi opstajao, u suprotnom C++ bi bivao sve vise zaboravljan.
Naravno, WEB ce mozda da pokopa sve jezike jer ko zna hoce li se u buducnosti koristiti desktop za rad.


Ja mislim da ti preteruješ sa korišćenjem mobilnih telefona.

Web će možda kažeš da pokopa sve jezike.. a preko weba se prenosi znanje i za C++ i za Assembler i za C# itd.. pa kako će onda web to da pokopa, ako se pomoću 'web jezika' (wtf is web language, rofl) ODRŽAVA materija za mnogo naprednije jezike iz kojih izlazi sami Windows ili Neki Linux/UNIX klon, bez kojih ovi što rade npr. muziku (muzički studio, itd) ili ovi što troše gigabajte rama na editovanje izuzetno jakih i dobrih video klipova, ne mogu ni da zamisle sebe kako kače nešto na net da bi ostali mogli da gledaju i skidaju? Rekao bih da bi trebao da promeniš mišljenje.
[ llux @ 28.10.2011. 20:59 ] @
Ponekad nemam vremena da pisem lepo srocene postove ali se iz konteksta moze zakljuciti sta sam hteo da kazem. Ovde je pitanje: Programerski jezici koji se koriste i prilagodjeni su primarno za WEB vs ostali jezici.
[ plus_minus @ 28.10.2011. 21:10 ] @
^^

Tačno.

Isto tako ...

Citat:
Napominjem, volim učiti i nije mi mrsko sjesti za knjigu, no ne znam odakle krenuti.Koji od ovih jezika je najlakši "za pohvatati konce"
i početi nešto ozbiljnije raditi...


... osoba koji voli da uči i nije joj mrsko da sedne za knjigu, a već zna i (x)html(5) i js i css i php i naštancao je dosta generisanog html-a, ali, ne zna odakle da krene da se dalje usavršava ili 'nije u toku' jer 'ne stiže' da prati informacije preko neta o programskim jezicima... ... i poslovne oglase pride, jer ga interesuje zarada od programiranja.
[ pexxi92 @ 28.10.2011. 21:52 ] @
Od igrica imate quakelive. Igra se na webu a ista kao quake...
Oberlan sine nauci da ucis a posle ce ici lagano. Veruj mi imao sam slican problem kao ti a sada vidi gde sam.
[ llux @ 28.10.2011. 22:22 ] @
Pitacu vas jos nesto: Ako imam web sajt i hocu da napravim odredjeni pretrazivac, ne kao gugl, vec za svoje stranice ili hocu da napravim secenje pesama, konvertovanje videa, otvaranje ZIP datoteka itd.
Sta treba da naucim? Hoce li mi pomoci JAVA? C? Mozda C#?
Ne bih rekao. Mislim da ce morati PHP.
[ Shadowed @ 28.10.2011. 22:32 ] @
Lose mislis.
[ 3way @ 28.10.2011. 22:54 ] @
Citat:
llux:Ne bih rekao. Mislim da ce morati PHP.

Sam si rekao da tu i tamo znas ponesto, otkud onda ovakve tvrdnje?
[ mefistofel @ 28.10.2011. 23:06 ] @
Citat:
llux: Pitacu vas jos nesto: Ako imam web sajt i hocu da napravim odredjeni pretrazivac, ne kao gugl, vec za svoje stranice ili hocu da napravim secenje pesama, konvertovanje videa, otvaranje ZIP datoteka itd.
Sta treba da naucim? Hoce li mi pomoci JAVA? C? Mozda C#?
Ne bih rekao. Mislim da ce morati PHP.



Je li ti sigurno znas to sto tvrdis da znas salim se ali bez uvrede po nacinu kako kategorises jezike na web i ostale imam utisak da bas ne znas sta pricas. Da te pitam nesto sta mislis u cemu se pisu serveri koji rade parsiranje php-a? U cemu se pisu browser-u koji rade parsiranje javascript-a, html-a i css-a?

Iskreno upravu si za php da je to najzastupljeniji jezik koji postoji ali njegova popularnost je dosta opala proteklih godina i videcemo sta ce se desiti za nekoliko godina sa njim. Mnogi misle da ce ga prestigne python ali to nije stvar ove teme. Sto se tice popularnosti jave za web pa recimo da ima dosta sajtova koji su bas na javi, za neke od njih si sigurno cuo, recimo Google? Ceo paket Googlovih sajtova (doc, gmail, calendar, pa cak i google sites) je radjeno u Javi i to u biblioteci koju je Google sam napravio koja se zove GWT (Google Web Toolkit). Zatim cesto banke rade sajtove u javi, zatim sajt Toshibe (http://www.csd.toshiba.com/cgi-bin/tais/support/jsp/home.jsp) i ima ih jos dosta, recimo da je Twiter radjen provobino u Ruby-u da bi kasnije (toj sada) prepradio veliki deo svojih unutrasnjih servisa za pretragu baze u Javi, a inace front end je radjen u python-u. Inace oni koriste Hadoop za podelu posla na vise racunara, takodje radjen u javi. Hadoop takodje koristi i Amazon, Google i mnogi drugi.

Ti mi se cini kao da ovaj dolazak weba posmatras iz ugla krajenjeg korisnika zato i forsiras html, ali kao programer moras da znas sta se nalazi iza a to je neki od programskij jezika i to ce uvek biti, bas kao sto ce uvek biti da je potreban asembler i drajveri ce se uvek pisati u njemu ili C-u a nikada u Javi ili C#

Ono sto sam pokusao da objasnim gore je da se Java koristi dosta u web-u i da ne mozes da posmatras samo male sajtove (kojih ima najvise) koji su radjeni u php-u. PHP se koristi dosta za jednostavnije stvari ali ostali jezici se koriste za slozenije stvari. Sve zavisi od tvojih afiniteta, ali jedna stvar je bitna a to je da se php jako slabo (gotovo nimalo) ne koristi za bilo sta sem pravljenje sajtova.

Sto se tice C/C++, Java, C# pa to je stvar afiniteta, recimo ja sam se za sada usmerio na Javu. Ali preci na neki drugi programski jezik je lako kada savladas jedan, jer je najbitnije savladati kako da razmisljas kao programer, a sintaksa je laka da se nauci.

I jos jedna stvar ne postoji univerzalan jezik tako i firma u kojoj radim korisi C++, Javu, C# (i jos par jezika pored toga) u zavisnosti od konkretnog projekta,

Moj konkretno predlog je da se krene od Jave jer nije platform dependent, ima jasnu sintaksu, najvise programera na svetu (da cak vise i od PHP-a), puno mesta za ucenje i pomoc
[ llux @ 29.10.2011. 06:36 ] @
Polako, cekajte malo. Kada sam se registrovao za neke free sajtove, malo sam istrazivao kako bih mogao da upotrebim svoje znanje c++ da napravim svoj mp3 cutter. Tada sam saznao da ne moze da se koristi bilo koji jezik, uglavnom je bio podrzan PHP, cini mi se i ASP a postojala je i neka varijanta c++ cgi, a sve je zavisilo da li hosting podrzava to. Druge varijante nisam video?
Znam ja sta vi kazete ali ja hocu da mogu i u ovakvim prilikama te jezike da koristim.

[Ovu poruku je menjao llux dana 29.10.2011. u 07:52 GMT+1]
[ Shadowed @ 29.10.2011. 07:47 ] @
Koliko para, toliko muzike :)
[ M.S. @ 29.10.2011. 16:46 ] @
Probaj naci posao u programiranju, makar kao volonter negde. Gledaj sta se prica i radi. Ako ti se ne svidja, preorijentisi se. Samo nemoj da gubis vreme na mnogo opcija. Pocni negde nesto konkretno sto pre, sto donosi pare.

Dzaba ti motivacija ako je ne unovcis dok je imas.

[ mefistofel @ 29.10.2011. 20:03 ] @
Citat:
llux: Polako, cekajte malo. Kada sam se registrovao za neke free sajtove, malo sam istrazivao kako bih mogao da upotrebim svoje znanje c++ da napravim svoj mp3 cutter. Tada sam saznao da ne moze da se koristi bilo koji jezik, uglavnom je bio podrzan PHP, cini mi se i ASP a postojala je i neka varijanta c++ cgi, a sve je zavisilo da li hosting podrzava to. Druge varijante nisam video?
Znam ja sta vi kazete ali ja hocu da mogu i u ovakvim prilikama te jezike da koristim.

[Ovu poruku je menjao llux dana 29.10.2011. u 07:52 GMT+1]


Hm nisam bas sugran da te najbolje pratim.

Registovao si se na free sajtove da bi napravio svoje mp3 cutter? Ne moras da se regisutujes nigde da bi nesto pravio mislim ne treba ti nicija dozvola za to.
Kako to mislis podrzava php i asp? Da bi napravio program?

Ili mozda ono sto hoces da kazes je da si otisao na neki free hosting koji je nudio da ce da radi samo hosting php i asp sajtova?

Pa ako si na to mislio onda si upravu najvise ces providera naci koji rade sa php-om i asp-om. Javu ces naci najmanje a ostale neces ni naci (C/C++ se ni ne koriste za web). Sto se tice pokazatelja evo recimo ovako Google App Engine nudi besplatan (manje vise besplatan) hosting websitova koji su pravljeni u Javi ili Python-u. A za php su rekli da nece ga nikada podrzati. Razlog za to je kako php radi. On je super da bi ti napravio neki manji pa cak i veci sajt ali nije bas najpogodnij za rad nekih ozbiljnijih stvari kao sto su recimo websitovi banaka.... Naravno ako zelis da pravis sajt u javi i da ga hostujes to ces najverovatnije morati da radis tako sto ces zakupiti neki dedicated server (koji bi te kostao oko 100$ mesecno, minumum) ili u neki cloud (recimo Amazon, koji je jos skuplji)

Ako ti je najbitnije da krenes da radis nesto, da zaradis pare, da ucis, onda kreni sa PHP-om imas sajtove popup freelancer-a (imas thread na forumu) koji ti kaze kako da se registujes i da zaradis pare. Ali ako zelis da budes covek koji ce da pravi neke vece stvari od sajt koji kosta 500-1000 evra (ili nesto vise) onda ces morati da orjentises na neki drugi jezik. Ako zelis da pravis programe onda nemozes da ostanes u PHP-u. Moj predlog je Java za pocetak a kasnije ces sam videti.
[ Eurora3D Team @ 08.11.2011. 23:57 ] @
Danas je najvise u upotrebi OOP (object oriented paradigm) pristup.
Sto ce reci JAVA, C++, NET. Mislim da je java najupotrebljivija za razne tipove uredjaja ... ali
Najbolje da pocnes sa necim sto je jako brzo i neinterpretirano ... i ciji kompajler nije vlasnistvo neke jake kompanije ... a to je C++
Ako nista drugo tako sutra neces da se divis raznima sarenim lazama i novim trendovima , nego ces da ih koristis za ono za sta najbolje sluze.
Gotovo SVE u softverskoj industriji sto necemu vredi je bazirano na C jeziku ... od servera koji su napisani u C do raznih modula koji izvode PHP ASP , raznih multimedijalnih biblioteka itd. Cak i pretrazivac za internet.
Tako da zasto ne uciti od temelja pa na gore.
[ Nedeljko @ 09.11.2011. 07:45 ] @
.NET kobajagi nije vlasništvo jedne kompanije, mada praktično jeste, obzirom na odnos kvaliteta MS-ove i ostalih implementacija. Java valjda nije vlasništvo jedne kompanije. E, sad, ne razumem najbolje taj kriterijum. Da li je mmix ili neko drugi ko je MS orjentisan i koristi .NET prso zbog toga?

Što se OOP-a tiče, može se učiti i na primeru python-a, koji je lakši za učenje. Što se brzine tiče, pitanje je da li je ona uvek bitna.

Zato je najbolje reći čoveku kako stvari stoje, koje su mogućnosti, pa neka sam vidi gde tu sebe prepoznaje.
[ deerbeer @ 09.11.2011. 09:19 ] @
Ljudi, učite onaj jezik koji ima neko svoje iole normalno razvojno okruženje bilo ko da ga pravi (vlasnički ili open sors) koje se konstanto razvija ,
ciji se frejmork takodje razvija, koji ima krštenu dokumentaciju i poveći broj ljudi u komuni na web-u za neki trablšuting .
To je jedini po meni objektivni kriterijum danas za odabir jezika. Moj subjektivni bi bio c/c++

Citat:

Ali preci na neki drugi programski jezik je lako kada savladas jedan, jer je najbitnije savladati kako da razmisljas kao programer, a sintaksa je laka da se nauci.

Iskusnim progamerima nije tesko da savladaju novu sintaksu , malo veći problem je učenje novog frejmvorka (ili privikavanje na njega) koji uglavnom ide uz neki jezik i novih alata i raznoraznih razvojnih okruženja .
A danas retko ko nesto ozbilljno programira bez njih .