[ DODER @ 30.10.2011. 09:38 ] @
Želim da počnem da programiram sa C# igrice. Koje programe koristiti? Da li je za to najbolji XNA 4.0 game studio i Microsoft Visual Studio? Sa čime početi? Koju knjigu da počnem da čitam? Vaše preporuke...
[ 2paca.zwaka @ 03.11.2011. 09:40 ] @
Vidi dali ti racunar podrzava xna 4.0
Ako podrzava instaliraj Visual Studio 2010 ili Visual C# 2010 Express i XNA Studio 4.0
Ako ne podrzava instaliraj Visual Studio 2008 ili Visual C# 2008 Express i XNA Studio 3.0 ili XNA Studio 3.1


Puno srece
[ DODER @ 04.11.2011. 06:15 ] @
Instalirao sam xna 4.0 i visual c# 2010 express. Sve funkcioniše dobro. Odakle da počnem da učim? Pronašao sam knjigu Learning XNA 4.0 od Oreilly.

[Ovu poruku je menjao DODER dana 04.11.2011. u 14:45 GMT+1]
[ canejr @ 24.12.2011. 23:37 ] @
Mozda je tebi zakasneli odgovor, ali drugima moze da znaci.
Prvo treba samom sebi da odgovoris na pitanje sta tacno zelis da napravis, od toga ti najvise zavisi sve.
Da li hoces 2D, 3D, pucacinu, logicku, avanturu, itd.

Moja preporuka jeste da pocnes od najprostijih primera koje Microsoft daje, npr MyFirst_Tutorial (guglaj, ne znam napamet sajt).
To je primer koji na ekranu pomera jednu slicicu, pod uglom, tako da se odbija od ivice. Odatle pocnes.
Onda dodajes elemente - kako postaviti pozadinsku sliku, kako ubaciti muziku, kako postaviti vise elemenata na ekranu, kako ispisivati tekst.
Pa predjes na pracenje tastature i misa i upravljanje tom slicicom pomocu misa i tastature. Posle dodajes dalje elemente.

Iz MS primera su neke najosnovnije stvari, u vezi samog XNA, sasvim jasne. Npr, sve je u Update i Draw metodima.
Onda napravis jedan segment igre koju si zamislio, pa za svaki dalji segment trazis konkretna uputstva na netu.

Btw, jedan jako bitan detalj - razvoj igrice radi iskljucivo u Windowed modu, dakle da nije full screen, jer se VS ne snalazi sa FS.
Najbolje je da ubacis u kodu neki hotkey preko kog ces da prebacujes u FS i nazad, tako da mozes da proveris kako izgleda i kako radi FS.
Ali ako postavis break point, a igra je u FS, samo ce sve da stane, nece moci da prebaci na VS da debagujes.
[ DODER @ 25.12.2011. 07:59 ] @
U svakom slučaju hvala na odgovoru Šta misliš: Da li prvo da naučiim da pravim obične progame u vs C# pa onda igrice ili odma mogu pravljenje igrica da proučavam?
[ canejr @ 25.12.2011. 18:13 ] @
Nikako da kazes najbitnije - sta zaista zelis i sta vec znas. :)
Iskustvo sa C# definitivno znacajno olaksava stvari, jer mozes da se skoncentrises na ostalo. Zgodno je i kad se snalazis u samom razvojnom okruzenju i imas osecaja kako se neke stvari rade, pa lakse i pratis uputstva, mozes mnogo konkretnije da postavljas pitanja na guglu.. S druge strane, ogroman procenat iskustva u klasicnom programiranju za igrice ti je neupotrebljiv.

U svakom slucaju, ako su ti igrice krajnji ili trenutno glavni cilj, mozes bez problema da pocnes od toga. Nadji taj pocetni MS tutorial i kreni od toga.
Naravno, jako je bitno da se dobro snalazis sa engleskim.
[ DODER @ 26.12.2011. 10:04 ] @
Problem je u tome što ne mogu da se odlučim
[ canejr @ 26.12.2011. 15:20 ] @
Onda si prerano otvorio temu. :)
Ako ce na bilo koji nacin da ti pomogne, pogledaj http://www.elitesecurity.org/t442929-VolcanoX-moja-igra gde imas link na moju prvu igru.
Igra je uradjena u VS2010 (C#) i XNA 4. Imao sam dosta iskustva u klasicnom programiranju, ali prethodno nisam ni cuo za XNA niti sam imao ikakvu predstavu kako se prave igre.
Poceo sam pretrazivanjem gugla, probao dosta toga i na kraju stigao i do xna. Bilo mi je ok i to sam izabrao.

Da nisam imao nikakvo iskustvo u programiranju, bilo bi mi znatno teze, ali sigurno ne bih poceo od pravljenja "Hello world", nego upravo od primera jednostavne igre.
A na netu ces naci prilicno detaljna i jasna uputstva za izgradu kompletnih (malih i jednostavnih) igara. Vise nego dovoljno.
I budi siguran da ces na netu da nadjes savete i resenja za sve sto ti je potrebno, samo ako ides korak po korak i znas sta ti je konkretno potrebno.
[ endre85 @ 26.12.2011. 16:19 ] @
Jos ako bi dao source, bio bih ekstra zahvalan.

Disclaimer: Ne planiram nikakvu redistribuciju, prodaju, usvajanje tudjeg rada, prepravke i slicno. Interesuje me edukativno i sa programerske strane (for my eyes only). Mogu dati source nekog mog programa sa kojim sam krenuo sa C#. Koristi biblioteke jednog 3D engine-a.
[ canejr @ 26.12.2011. 21:01 ] @
Citat:
endre85: Jos ako bi dao source, bio bih ekstra zahvalan.


Veruj mi da ne bi, jer source uopste nije sredjen, kamo li komentarisan. Mnogo toga i nije uradjeno "po pravilima".
U nekim stvarima sam zurio, neke mi nisu bile vazne (a i nisu), za neke sam trazio samo jednostavno resenje, jer sam vec otisao bio predaleko da bih sve uklapao u neki standardni kalup.

Osim toga, trenutno jos uvek zamisljam da cu igru moci da prodajem :), pa davanje source-a nije opcija, a dodatni sadrzaj i ne mogu da distribuiram, jer nisu moje vlasnistvo (nemam dozvolu za tako nesto).
U svakom slucaju, u navedenoj temi mozes slobodno da pitas sve sto te zanima u vezi moje igre, pokusacu da objasnim.
Zauzvrat bi bilo lepo da ostavis neki komentar na jutjubu.

Btw, u readme fajlu igre koji se dobije posle instalacije demo verzije, imas linkove na sajtove sa kojih sam ja ucio i koji su meni najvise pomogli.
[ endre85 @ 26.12.2011. 22:29 ] @
Reako si da zelis prodavati igru, veruj mi, ne zekim je oskoristiti u te svrhe. No kako god zelis. Ovde mozes videti deo onog sto sam ja uradio: http://www.youtube.com/watch?v...gsToPDskJKUgpaSHyBeeJ6kHog6Zv3
[ DODER @ 27.12.2011. 11:57 ] @
Ali i da naučim da pravim igrice, sam bih mogao samo da pravim neke jednostavne, a za nešto složenije bi mi trebao tim. Koliko ti je vremena trebalo da napraviš ovu igru?
[ canejr @ 27.12.2011. 12:36 ] @
Citat:
DODER: Ali i da naučim da pravim igrice, sam bih mogao samo da pravim neke jednostavne, a za nešto složenije bi mi trebao tim. Koliko ti je vremena trebalo da napraviš ovu igru?


Ja vec rekoh da ne mogu da ti pomognem dok ne znas tacno sta hoces i ne postavis konkretno pitanje vezano za temu.
U C# i XNA mozes da napravis svaku igru koju zamislis. Cak i ako je u pitanju Arkanoid ili Tetris, sigurno ce ti biti potrebno jako puno vremena, truda i zivaca.
Jos ne postoji tehnologija koja bi ti omogucila da kazes "napravi mi fps koji se desava u pustinji, ima mnogo dobro oruzje, puno najboljih efekata ikad vidjenih, neku strava originalnu muziku kakvu ja volim, sa elementima koji ce da je ucine neodoljivom, a ciljna grupa da budu oni koji za igre placaju 50 i vise evra", pa da ti komp to izgenerise, testira, iskomentarise i unapred samo lepo prebaci koje milionce na tvoj racun. Za to je i dalje neophodno da odes u banku i nadas se da nece da te uhvate. ;)
Mozda bi trebalo da probas da smislis neku drustvenu/stonu igru, a ne kompjutersku?

A za svoju igru sam otvorio posebnu temu, pa bih jos jednom molio da tamo pitate sve sto vas interesuje o njoj.
[ canejr @ 27.12.2011. 12:38 ] @
Citat:
endre85: No kako god zelis. Ovde mozes videti deo onog sto sam ja uradio: http://www.youtube.com/watch?v...gsToPDskJKUgpaSHyBeeJ6kHog6Zv3

Ajde otvori posebnu temu, da ne mesamo ovde.
Nije mi bas jasno da li je ovo neki engine za generisanje likova i pokreta u igrama ili program za 3d crtanje ili nesto drugo.
Ili nije dobar link. :)
[ bondja @ 24.04.2012. 08:13 ] @
Daleko je lakse raditi u C# (XNA/DirectX) nego u C++ (bar meni). Igricu ne cini samo programiranje, ima tu mnogo, mnogo crtanja (sto 2D, sto 3D), pa muzika, posebnih zvukova, efekata....) Za sada mi se Sketchup pokazao kao najednostavniji za modelovanje (a ima i mnogo free 3D modela za download), inace u Sketchup 8 Pro verziji, mozete 3D model da exportujete u .fbx! Ah, da, shredere i ostale trice (jer je u sustini u pitanju DirectX) se lako prebacuju u XNA (maltene i ne treba neka specijalna gimnastika). Tako da ko god hoce da relativno lako (brzo) napravi nesto, toplo preporucujem C#/XNA/Sketchup. . .