[ BREGI @ 31.10.2011. 18:59 ] @
Dali netko zna značenje parametra "Schedule number" kod kreiranja i-Parta? I kako se on određuje za npr cijev vanjskog promjera 20mm, unutarnjeg promjera 18mm i duljine 500mm?
[ enigma78 @ 31.10.2011. 20:37 ] @
Schedule number (Sch.) tj. šedul ili shedul je odnos projektovanog pritiska za cjevovod i dopuštenog, tj. najvećeg radnog pritiska. Što je šedul veći, cjevovod može podnijeti veći pritisak uz iste uslove rada, samim tim ima i veću debljinu stijenke. Znači, najprostije rečeno, Sch. ti je u stvari koeficijent sigurnosti za pritisak unutar cjevovoda i sa njegovom veličinom direktno je vezana debljina stijenke cijevi (zida) pošto je vanjska mjera (prečnik) standardizovana, mijenja se samo unutrašnji prečnik. Tako za cijevi od 8" i 10" i veće (" je oznaka za colovke mjere ili inče) Sch. je obično 20, za cijevi od 6" Sch. je obično 40, za cijevi od 4" i manje Sch. je obično 80, mada ne moraju biti isključivo te vrijednosti ali su najčešće takve. Za tvoju mjeru 20 mm tj. 3/4" Sch. bi ti trebao biti 80 za normalnu cijev ili ako ti treba jaka cijev, može ti Sch. biti onda 120 ili za ekstra jaku cijev Sch. 140 ili 160. Kad imaš prečnik i Sch. onda ti je definisana debljina stijenke cijevi. To pogledaš u tablicama.

Ako te zanima nešto detaljnije, pitaj, pokušaću ti pomoći.

Lijep pozdrav!
[ BREGI @ 04.11.2011. 17:20 ] @
Hvala....biti će još pitanja na temu tube&pipe...ja sam inaće amater (radim u apoteci ali sam zaljubljen u crtaće programe, a pogotovo u Autodesk Inventor).
[ MaliBatica @ 05.11.2011. 11:55 ] @
Citat:
enigma78: Schedule number (Sch.) tj. šedul ili shedul je odnos projektovanog pritiska za cjevovod i dopuštenog, tj. najvećeg radnog pritiska. Što je šedul veći, cjevovod može podnijeti veći pritisak uz iste uslove rada, samim tim ima i veću debljinu stijenke. Znači, najprostije rečeno, Sch. ti je u stvari koeficijent sigurnosti za pritisak unutar cjevovoda i sa njegovom veličinom direktno je vezana debljina stijenke cijevi (zida) pošto je vanjska mjera (prečnik) standardizovana, mijenja se samo unutrašnji prečnik. Tako za cijevi od 8" i 10" i veće (" je oznaka za colovke mjere ili inče) Sch. je obično 20, za cijevi od 6" Sch. je obično 40, za cijevi od 4" i manje Sch. je obično 80, mada ne moraju biti isključivo te vrijednosti ali su najčešće takve. Za tvoju mjeru 20 mm tj. 3/4" Sch. bi ti trebao biti 80 za normalnu cijev ili ako ti treba jaka cijev, može ti Sch. biti onda 120 ili za ekstra jaku cijev Sch. 140 ili 160. Kad imaš prečnik i Sch. onda ti je definisana debljina stijenke cijevi. To pogledaš u tablicama.

Ako te zanima nešto detaljnije, pitaj, pokušaću ti pomoći.

Lijep pozdrav!


Sjajno hvala puno si mi pomogao,i jesam pretpostavljao ali lepo je kad cujes Pozz!!!