[ dgojic @ 07.11.2011. 09:17 ] @
Poštovani,

Imam ovaj pretpotopski skener koji se kači na paralelni port. U pitanju je mrcina kupljena pre nekih 11 godina, ali naprosto ne želi da crkne, naprotiv radi bez problema. Bar tako sam mislio dok nisam pokušao da sa XP-a pređem na Win 7 Ultimate x64. Znači, šanse nema da ga nateram da ga 7-mica prepozna. Pokušao sam sledeće stvari:
- uvaliti drajvere od XP-a u compatibility modu - nema leba
- podići XP kao virtualnu mašinu u XP modu pa instalirati skener kao pod ''pravim'' XP-om - nema leba
- Windowsov live update drajvera - nema leba.

I tu sam otprilike iscrpeo sve ideje. Jedino mi ostaje dual boot Win 7 i XP, gde bi mi XP služio samo kad treba nešto da odskeniram jednom mesečno, što je bezveze - gubitak prostora na hardu, dve instalacije OS-a... E da, Win 7 x86 je, kao probni OS, prihvatio XP drajvere, ali x64 7-mica - jok! Nažalost, x86 mi ipak nije zadovoljavajuće rešenje.

Ima li ko kakvu ideju, ili da ostanem pri dual boot opciji? Hvala najlepše.
[ Hackman @ 07.11.2011. 11:11 ] @
ja imam vivid 4 predpostavljam da je isti drajver meni na sedmici radi ali
na 32 bitnoj.
[ dgojic @ 07.11.2011. 11:27 ] @
Da, i kod mene je radio na 32-bitnoj sedmici za probu, to sam već napisao. Ali mi to nije rešenje. Da li su ti tvoji drajveri za Vivid 4 i za x86 i za x64 varijantu?

Pozz.
[ Goran Mijailovic @ 07.11.2011. 13:51 ] @
Ne znam da li ce da radi ali cisto da vidis ideju ovde: http://www.elitesecurity.org/p2809120
[ Hackman @ 07.11.2011. 15:26 ] @
ne piše ništa od toga.
[ dgojic @ 07.11.2011. 15:35 ] @
@ Goran Mijailovic

Natrčao sam ja na tu temu još ranije, samo nisam probao ponuđeno rešenje. Pošto sam sad na poslu, probaću sutra pre podne, pa javljam šta sam uradio.

@ Hackman

Ako mi ne uspe ništa drugo, da li bi bio ljubazan da mi pošalješ te drajvere na mail, ukoliko nisu mnogo veliki i ako ti to neće oduzeti puno vremena? Hvala unapred.
[ Hackman @ 07.11.2011. 17:57 ] @
Nema problema, ako ne uspeš sa onim predhodnim rešenjem javi mi da ti
pošaljem.
[ sasa022 @ 07.11.2011. 20:23 ] @
Mozda VueScan moze da pomogne
http://www.hamrick.com/
[ dgojic @ 07.11.2011. 20:53 ] @
Koliko mi se čini, Vue Scan sam takođe ranije pokušavao da instaliram. Ništa se nije dogodilo, skener nije bio pronađen. Na spisku podržanih proizvođača i modela na njihovom sajtu marke Genius uopšte nema??!! No nema veze, pokušaću ponovo, verovatno sutra ujutro. Hvala za sugestiju Sasa022.
[ dgojic @ 07.11.2011. 23:39 ] @
Da, evo, upravo sam probao Vuescan, naravno ništa, skenera nema u sistemu. Ako može, molio bih Hackmana da mi pošalje njegove drajvere na [email protected], pa da probam. Hvala.

Evo, pokušao sam varijantu sa DriverMaxom ali ništa, on na svom listingu uopšte ne vidi instalirane drajvere za skener, niti skener kao uređaj - govorim o XP-u, gde taj skener funkcioniše!

Mislim da treba da dam malo detaljnije objašnjenje. Naime, od kada sam kupio skener, njegova instalacija ide ovako: Instaliram drajvere u XP-u, instalacija prođe i zatraži restart, ali posle restarta kad se digne XP izleti poruka ''Scanner not found!''. Pokušaj ručnog pokretanja keyscan.exe programa dovodi do poruke o grešci. Naravno, program je setovan da se podiže sa XP-om. E sad, pored svega toga, kada uđem u Photoshop ili Corel da bi nešto skenirao, Genius interfejs se pojavi, ja mogu da podesim parametre i da odskeniram sliku. Opet, s druge strane, ja skener kao uređaj nemam niti u Device manageru, niti mi izgleda da je sistem uopšte svestan da je skener tu! Znači, jako čudna situacija, i tako je od početka, dok je skener bio nov. Znači, radi - a ne radi! Da li su u pitanju katastrofalni drajveri ili nešto drugo - nemam pojma! Eto, mislim da sam sad malo bolje objasnio problem. Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao dgojic dana 08.11.2011. u 11:48 GMT+1]
[ Hackman @ 08.11.2011. 11:32 ] @
Poslao sam ti na mail, nadam se da je stiglo.
[ dgojic @ 08.11.2011. 12:09 ] @
Hackman, hvala na trudu, stigli su drajveri, ali džabe. Čim dvokliknem na setup, izleti poruka da OS nije odgovarajući, što znači da su ovo drajveri isključivo za x86 a ne za x64 Windows 7. Hvala u svakom slučaju.
[ Goran Mijailovic @ 08.11.2011. 14:24 ] @
Da bi produzio vek skeneru mogao bi da predjes na 32-bitnu verziju windowsa.
[ Goran Mijailovic @ 08.11.2011. 14:31 ] @
Net je pun drajvera za tvoj skener:

http://www.toggle.com/lv/group...r_Genius_ColorPage-Vivid_3.htm
http://www.mismatch.co.uk/geniusscan.htm
http://drivers.softpedia.com/g...orPage-Vivid-3-XP-Driver.shtml

http://driverscollection.com/?...ge%20Vivid%20III&By=Genius
http://www.driverskit.com/free...s/ColorPage_Vivid_3/14436.html

[ dgojic @ 08.11.2011. 15:18 ] @
@ Goran Mijailovic

Net možda jeste pun drajvera za ovaj skener - nemoj misliti da mi je ijedan od onih koje si linkovao promakao u poslednjih pola godine. Bio sam i na driverguide.com i gde još sve ne. Sve se svodi na to da su to sve drajveri za x86 a ne za x64 okruženje. Veruj mi, nisam lenj, svaki od ovih drajvera sam već ranije probao, bez rezultata. U prethodnom dužem postu sam malo detaljnije objasnio inače čudno ponašanje skenera, čak i tamo gde radi (XP SP3 x86). Mislim da će od sve prilike dual boot biti jedina opcija dok skener ne umre prirodnom smrću... :)
[ Hackman @ 08.11.2011. 15:20 ] @
ne preostaje ti ništa drugo nego da promeniš os na 32 bitni, ako ti je baš
toliko potreban skener.
[ Goran Mijailovic @ 08.11.2011. 15:25 ] @
Kapiram da je skener izuzetmo mator zato sam predlozio x86 sistem jer su i na Geniusovom sajtu zaboravili na njega a drajveri koji su najmladji namenjeni su za sistem Win XP i to su iz 2002. godine. Rekao sam da je net pun drajvera kako bi ti probao da bar jednom pravilno instaliras iste pa da ponovo probamo resenje sa Driver Max-om i x86 Sedmicom.

Znas ti drajveri prilikom instalacije znaju da zezaju, obicno su ranije skeneri zahtevali da se izvrsi instalacija drajvera pa da se posle restarta ubode USB kabal (ako se uopste radi o usb skeneru) dok je kod HP-a bilo suprotno...

EDIT:

ok sad vidim da nije USB skener, sorry



[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 08.11.2011. u 17:08 GMT+1]
[ dgojic @ 08.11.2011. 15:30 ] @
Ok, mada ipak smatram da je žrtvovanje 10-tak GB hard diska za Win XP pod kojim radi skener manje loša opcija, da ne kažem bolja. Na sajtu proizvođača u sekciji downloads pod izborom uređaja uopšte ne postoji opcija ''scanners''?! Ne moj skener, nego uopšte kao uređaj je izbrisan sa spiska uređaja za koje Genius pruža teh. podršku (drajvere)! Svašta... Ukoliko se neko doseti neke ideje, probaću bilo šta. Hvala svima koji su pokušali da mi pomognu do sada.

Upravo videh Goranov odgovor, izgleda da smo kucali istovremeno :). Skener nije USB, već ide na paralelni port. Pored svega nabrojanog, još sam pokušavao i promene postavki u BIOSu, EPP, ECP, SPP, ECP+EPP... Ništa nije pomoglo. Pokušavao sam i instalaciju bez skenera, pa da ga posle uključim. Ista stvar. Suština je da on pod XP-om radi, ali kao da OS nije uopšte svestan da on postoji, dok ne krene skeniranje neke slike. U Device manageru nikada nije postojao, bez obzira na koji način ja uradim instalaciju.
[ Goran Mijailovic @ 08.11.2011. 15:32 ] @
Ako vec hoces da se igras, probaj sa starijom verzijom Win Xp, recimo ja od skoro imam problem da pod WinXP SP3 instaliram isti onaj Mustek koji je godinama radio OK pod WinXP SP1,2
[ Goran Mijailovic @ 08.11.2011. 15:34 ] @
Citat:
mada ipak smatram da je žrtvovanje 10-tak GB hard diska za Win XP pod kojim radi skener manje loša opcija, da ne kažem bolja.


Paa uvek mozes da probas i XP mode pod Win 7




U Driver Maxu kad budes radio bekap stikliraj u podesavanjima da ti prikaze hidden i phantom devices.


[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 08.11.2011. u 17:00 GMT+1]
[ dgojic @ 08.11.2011. 15:39 ] @
Probao XP mode u 7-mici, nema leba. Naveo u prvom postu. Nema veze, šta je tu je. Mlaćenje mrtvog konja ionako nikad nije bila pametna disciplina... Verovatno nema smisla ni pokušavati dalje. Neka radi pod XP-om kako radi, dok radi.
[ Hackman @ 08.11.2011. 15:59 ] @
Upravo tako, ja taj skener imam od 2002 god, tad je on bio hit i da nije
bilo njega nebi fakultet završio. sad je počeo da me zeza adapter pa
pokušavam da nabavim drugi.
[ Goran Mijailovic @ 08.11.2011. 16:05 ] @
Kakav ti adapter treba za njega? Tehnicke podatke molim.

Ne znam, vi kako hocete ali ja sam bas uzivao da nateram ovaj krs da radi pod Win 7. Sto se XP mode tice dovoljno je da se prenesu VIA drajveri u sedmicu pa makar on i ne radio pod XP mode. (ja bih bar tako probao ali kapiram da vam ponestaje entuzijazma

Citat:
podići XP kao virtualnu mašinu u XP modu pa instalirati skener kao pod ''pravim'' XP-om - nema leba


Jos kad bi pojasnio sta si i kako radio.
[ Hackman @ 08.11.2011. 16:18 ] @
Činimi se da beše od 12 volti i 512 mili ampera, mogu da proverim.
Raspitivao sam se po radnjama ali jepoprilično skup, nije mi mnogo hitno
pošto imam jošjedan moderniji kenonov skener, ali kako ja volim da kažem
ovaj mi je završio fakultet pa bih voleo da ga osposobim.
[ dgojic @ 08.11.2011. 16:19 ] @
Pa evo. Instalirao XP mode ili kako se već tačno zove ona varijanta koju je Microsoft izbacio, znači ne VMWare, već baš MS varijantu. Posle kreirao virtualnu XP mašinu, koja se podiže u okviru Win 7-mice. To funkcioniše, mogu i sa tim virtuelnim XP-om na net, instalirao sam i neke stare programe, čisto da vidim da li rade u virtuelnom okruženju. I radi sve, tipa Fotošop CS2, neki stari Corel itd. Ali, kada sam instalirao drajvere za skener u virtuelnoj mašini, Fotošop je prijavio da skenera nema. Isti onaj Fotošop koji pod ''pravim'' XP-om radi sa skenerom. Eto, možda sam sad malo bolje objasnio.
[ Goran Mijailovic @ 08.11.2011. 16:31 ] @
A jel pod tim XP modom prosla instalacija drajvera ok ili je bila sa istim problemima kao i ranije?

BTW znam sta je XP mode vidi sliku koju sam okacio par postova unazad.
[ dgojic @ 08.11.2011. 19:23 ] @
Sa instalacijom drajvera u XP modu se desila ista stvar kao i kod pravog XP-a. Posle restarta virtuelnog XP-a izašla je poruka ''Scanner manager: Scanner not found!'' ali za razliku od pravog XP-a ovde skener u Fotošopu ni u Korelu nije hteo da radi, odnosno TWAIN device nije prisutan ili inicijalizovan, šta god. Dakle, ona poruka ''Scanner not found'' ti sleduje u svakom slučaju, samo što kod pravog XP-a skener ipak radi, a kod virtuelnog ne.

Inače, ponovo sam probao Driver Max sa štikliranim onim opcijama i to na XP-u gde skener radi i naravno uopšte ga ne vidi u spisku drajvera. Napominjem da dok to radim skener je uključen u struju i baš sam danas nešto skenirao u XP-u.
[ dgojic @ 09.11.2011. 09:09 ] @
Evo, posle zezanja do pola noći, šta se tačno desilo:

Ponovo instalirao XP mode i pod njim virtualni XP. U virtualnom XP-u instalirao drajvere za skener, restartovao, izašla poruka da skener nije pronađen, isto kao i kod pravog XP-a. Dobro. Instalirao Fotošop CS2, koji koristim pri skeniranju i kod pravog XP-a. Otišao na ''file''>''import'' i vidim u spisku stoji ''genius vivid III''. Kliknem na njega i dobijem sledeću poruku:

''Program was unable to find your scanner. Please disconnect both the scanner cable and the power''... i ostali bla bla bla idiotizmi. Dole mi stoji samo opcija za OK. Kada sam kliknuo na nju dobijem poruku:

''Could not open the TWAIN source. Make sure there is a valid source for your scanner in the Twain directory found in the Windows directory''.

Dobro. Nađem ja Twain_32 direktorijum tamo gde treba. Unutra nekoliko fajlova. Nađem isti taj Twain_32 na pravom Xp-u. Pogledam unutra, ono istovetni fajlovi kao i kod virtuelnog XP-a. Na pravom XP-u sa istovetnim drajverima, Fotošopom, fajlovima skener radi, na virtuelnom ne.

Takođe pod virtuelnim XP-om u Fotošopu mi na ''file''>''import'' ispod stavke ''genius vivid III'' stoji i ''WIA support...''. Klikom na tu stavku dobijem sledeće:

''No WIA compatible devices are detected. Check that your device is plugged...'' i ostatak koji vređa bazičnu inteligenciju.

Gorane, pomenuo si prenošenje VIA, odnosno WIA drajvera u 7-micu. Kako bi se to dalo pokušati? Napominjem da sam već pogledao tvoj link sa prve strane ka onoj temi kako si ti to rešio, ali šta da radim kada Driver Max ne vidi moj skener ni pod pravim XP-om? Ako mi sleduje još jedna ovakva noć, biće to previše za mene... :)

Hvala.
[ Goran Mijailovic @ 10.11.2011. 17:13 ] @
Ne znam, mislim da sam i ja imao jedan slican ali sam ga prodao jer ga Win XP nije podrzavao, zapravo davao je neke crvenkaste skenove. Ja tada nisam imao vremena da se zezam oko njega vec sam ga prodao nekome ko je imao Windows ME.

Cenim da je glavni krivac nepronalazenja skenera ta nepotpuna instalacija, pogledaj u uputsvu da li skener treba da bude iskljucen iz porta ili ukljucen u port prilikom instalacije drajvera.

E sada, ne moras da preneses drajvere pomocu Driver Max-a moze i rucno ali to moram malo da pogledam sta i kako. Taj skener nije USB nego LPT, proveri u BIOS-u jel ti uopste ukljucen LPT port. Mozes da proveris i u device manageru da li ima LPT (recimo kod mene ga nema verovatno sam ga nekad iskljucio u BIOS-u), ako ga ima u BIOSU u podesavanjima za LPT ukljuci EPP+SPP ili tako nesto ima par podesavanja pa se poigraj malo (mislim da je SPP najkompatibilnija opcija sa svim i svacim)

*
EPP Mode (Enhanced Parallel Port).
ECP Mode (Extended Capabilities Mode)
Standard Parallel Port (SPP)
http://computer.howstuffworks.com/parallel-port2.htm

neka uputstva i drajveri:
http://download-free.nodevice....32d405494ac43f95ba8b8ca22b1e45
http://download-free.nodevice....ff7233d07c8bf6a2bc8e312114b781



EDIT:

ako je sudeci po ovoj slici WIA ne radi za LPT povezivanje...



[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 10.11.2011. u 18:43 GMT+1]
[ dgojic @ 10.11.2011. 21:35 ] @
Pogledao sam, u Device manageru postoji LPT port, bez konflikta, sve u redu.

Što se tiče Goranovih sugestija, citiraću sebe sa prethodne strane:

''Pored svega nabrojanog, još sam pokušavao i promene postavki u BIOSu, EPP, ECP, SPP, ECP+EPP... Ništa nije pomoglo. Pokušavao sam i instalaciju bez skenera, pa da ga posle uključim. Ista stvar. Suština je da on pod XP-om radi, ali kao da OS nije uopšte svestan da on postoji, dok ne krene skeniranje neke slike. U Device manageru nikada nije postojao, bez obzira na koji način ja uradim instalaciju. ''

Tako da i to otpada. Jedino da pogledam ove linkove ka drajverima i uputstvima koje si ostavio, pa javim ima li promene.

Hvala i pozdrav.

Evo, sad sam skinuo one fajlove koje si postavio. Jedan od njih je uputstvo koje sam ja već dobio sa svojim drajverima. Drugi je neka varijanta updater-a za postojeće drajvere za skener. Pokrenuo ga, on je kao nešto odradio, restartovao kompjuter i - scanner not found.

[Ovu poruku je menjao dgojic dana 10.11.2011. u 22:54 GMT+1]