[ misicm @ 09.11.2011. 09:58 ] @
Postovani,unapred se zahvaljujem
Da bih lakse dobio ocekivanu pomoc na forumu pokusacu da postavim temu polazeci od svojih potreba a onda iznosim dileme.Naime,zelim fotoaparat kojim mogu najpre da fotografisem(eventualno i snimam-a ne mora) dete i porodicu pogotovo i u losim svetlosnim uslovima,cesto putujem pa bih da donesem kvalitetne slike gradova(exterijer-enterijer),po neki izlet u prirodu i pejzaz je takodje pozeljan.To se valjda zove kucna,turisticka ili amaterska upotreba zar ne? Prioritet:Hocu kvalitetne slike u svim svetlosnim uslovima. Upoznat sam sa osnovama fotografije,entuzijazam i puno volje postoje da ucim,do sada sam koristio canon a620,zatim fuju s6500fd i smatram da je vreme za dSLR ili da me uputite na drugo resenje tipa neki kvalitetan prosumer poput fuji-a koji sam koristio,mozda panasonic lumix LX3-5,canon G10 i sl. Ono sto sam mogao sam da shvatim je da bi mi neki Canon eos 400-450d polovan sasvim odgovarao,mozda cak i 350d, ne znam koji nikon je pandan ovim modelima mozda d60. Znaci budzet je negde 200-300 eura za komplet,ne zelim da kupujem novo. Jos je pitanje dali je kit objektiv uz ove modele dovoljan za ono sto meni treba ili bi mozda bio bolji neki drugi. Moje znanje o objektivima je jos povrsno pa ako kit nije odgovarajuci kupio bih samo telo a onda eventualno trazio odgovarajuci objektiv koji mi preporucite. Svestan sam da ne mogu jednim objektivom da pokrijem sve ali za pocetak bice dovoljno. Za svaki dan i za dzep imam power shot ultra kompakt. Procitao sam gotovo cini mi se sve teme ovde ali je dilema ostala.
[ S A J A @ 10.11.2011. 11:03 ] @
Dslr je svakako bolji za slabije svetlosne uslove mada je mana što je veći, teži i skuplji. Ne znam da li za 200-300e može da se kupi nešto što valja ali svakako pogledaj po oglasima. Možeš i da kupiš neki bolji kompakt aparat, na primer Canon s95/s100, Nikon P300, Panasonic LX5, Fujifilm X10/X100, Olympus XZ-1.
[ misicm @ 10.11.2011. 17:30 ] @
Hvala na odgovoru
Nekako sam blizi dSLR-u,vuce me da istrazim malo taj svet i izucim mada verujem da bi mi neki tipa s95,lx5 zavrsavao ono sto hocu. Za 200-300e nalaze se po oglasima canon eos 400d ili 450d sa kit objektivom naravno polovni i to mi se cini kao najbolja opcija. Ima tu i nekih nikona d60 i sl. ali ne znam sta je optimalnije?
[ BiiigMuzzy @ 10.11.2011. 20:49 ] @
Za te pare gledaj 450D (ako vec mozes da ga nadjes) ili 1000D.

Pozdrav!
[ misicm @ 11.11.2011. 09:21 ] @
Odprilike za slican novac kao 450d canon moze se naci nikon d80,da li je to bolja kupovina?
[ BiiigMuzzy @ 11.11.2011. 11:07 ] @
D80 nikada nisam koristio (najbolje ce reci oni koji su probali oba), ali rekao bih da nije bolja kupovina. Dve godine je starija masina. Od Nikona u toj klasi D90.

Pozdrav!
[ Blobi @ 15.11.2011. 00:05 ] @
Za ono sto ti zalis da slikas DSLR je resenje. Generalno po meni koji god da kupis neces pogresiti. Ja sam devojci kupio CANON 1000d pre godinu dana jer mislim da je on idealan za pocetnike sto se tice odnosa cene i onoga sto dobijas.

Stim sto bi trebalo da znasu u sta se upustas.

Ubrzo ces pozeleti da ti je objektiv recimo sa f2.8 da malo pokupi vise svetla u zatvorenom prostoru.

Potom ce biti ehhhh da mi je neki sirokougaoni objektiv kad slikam na otvorenom a i fali mi malo zuma....

I dok se osvestis videces da si se zarazio opasnom bolescu koja se zove fotografija .

Tih problema nema sa kompakt aparatima. Sta kupis to ti je sto ti je pa skljocaj.

Salim se ja malo. Ma ustvari nesalim se ako zavolis fotografiju tako ce i biti.

Za koju godinu ces razglabati na forumu koje L staklo da kupis )

Pozdrav i znaj aparat je jeftin u odnosu na pare koje odu kasnije na objektive.

[ misicm @ 15.11.2011. 20:42 ] @
Hvala na odgovoru Blobi i ja slicno mislim. Mada nesto nisam zainteresovan da fotografisem na tom ''nivou'',ali ko zna . Hteo bih privatne fotografije ali da budu extra dobre sta god to znacilo i u kojima ce da uziva uzi krug ljudi. Nista svadbe,rodjendani i sl. Verujem da bi mi neki canon 450d,1000d ili nikon d80 zavrsio ono sto hocu i to sa kit objektivom pa zato i pitam koji je od njih bolji u toj varijanti.
[ BiiigMuzzy @ 15.11.2011. 20:58 ] @
Jos jedared - 450D ili 1000D.

D80 je iz neke druge price.

Pozdrav!
[ Blobi @ 15.11.2011. 22:16 ] @
Razlika izmedju 450d i 1000d je minimalna. Prednost je malo na strani 450d ima malo vecu rezoluciju i jos par sitnica. To ti je skroz nebitno sto se tice slika. Oba aparata su izasla u isto vreme i 1000d je ustvari 450d ali softverski osiromase (neznacajno malo). Hvalitet slika i rada aparata je skroz ista. Ja sam namerno izbegao 450d jer u svoje vreme bio namenski za profesionalce dok je 1000d bio ulazni model u svet DSLRa. Samim tim posto planiras da kupis polovan aparat tesko ces naci 450d koji nije izakan i presao brdo svadbi dok 1000d ces sigurno lako naci u dobrom stanju.

evo ti uporedne karakteristike
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/page2.asp

OVO TI JE JAKO BITNO KAD KUPUJES POLOVAN FOTOAPARA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Na DSLR aparatima postoji nesto sto se zove zavesica ili ti strucno SHUTTER
To ti je na DSLRu potrosni materijal i kvari se. Cini mi se da si siguran bar 20.000 slika (to je neki minimum). Neka me ispravi neko ako sam pogresio za vek trajanja zavesice. Kad ode odneses u servis i zamene je nista strasno.

Evo kako radi i kako se proverava.
Ti kroz objektiv vidis ono sto zelis da slikas. U momentu kada okines sliku zavesica se pomera i svetlost iz objektiva pada na senzor. Vreme koliko je zavesica otvorena je ustvari vreme trajanja expozicije. Kada je zavesica pri kraju radnog veka ona nestize dovoljno brzo da se otvori i zatvori pa slike budu previse osvetljene (moze se desiti da pola ili trecina slike bude tamnija).

Aparat kada uzmes obavezno testiraj napolju po suncu ili negde gde ima dosta svetla (nikako u sobi pod sijalicom). Vreme okidanja podesi na aparatu da bude sto krace pa postepeno povecavaj. Tako uporedi par slika i naosnovu toga ces videti dali je zavesica OK.

Objektiv probaj u celom opsegu da vidis dali ti je autofokus dobar.

Ostalo ces znati i sam da vidis dali je udaran, izgreban...

Imas za CANONa program eosinfo pa ga skini. Sa njim mozes proveriti koliko je slika okinuto.

Nadam se da sam bar malo pomogao.





[ misicm @ 16.11.2011. 13:48 ] @
Koja je tacno razlika izmedju canona 450d,1000d i nikona d80? Mislim zasto pre ovaj ili onaj za moje potrebe. Zakljucujem cini mi se da je najbolje da kupim telo i onda neki objektiv koji bi najbolje i najblize ogovarao mojim gore pomenutim zahtevima. E sada o objektivima nemam pojima pa bih molio da predlozite nesto a za ove aparate o kojima pricamo,dakle canon 400d ili 1000d i da me uputite na neke sajtove(po mogucstvu domace) gde mogu da se edukujem.
[ Blobi @ 16.11.2011. 22:50 ] @
E sad si postavio pravo pitanje. Ipak cu ostaviti iskusnijim ljudima da te posavetuju u vezi objektiva jer ce te on kostati koliko i telo aparata.

Prvo moras prelomiti Canon ili Nikon.
[ BiiigMuzzy @ 16.11.2011. 23:19 ] @
Izmedju 450D/1000D i npr. D90 bih i ja razmisljao. Ali D80 ispada iz te dileme (trileme). Izmedju 450D i 1000D nema neke preterane razlike za pocetnike. Zato ih i spominjem(o) zajedno. S druge strane, D80 je telo sa inferiornijim CCD senzorom u odnosu na Canonove CMOS-ove. Za mene bi to bilo dovoljno da ga iskljucim.

Od objektiva za 450D/1000D za pocetak kit 18-55 IS, pa ce se posle videti sta je jos potrebno.

Znaci misicm, zaboravi u ovom trenutku na D80.

Pozdrav!
[ Nebojsa Milanovic @ 16.11.2011. 23:22 ] @
Nikon D5000 + 18-55 VR ili još bolje 18-105 VR je odlična odluka. Posle dodaš 55-300 VR ili 70-300 VR i eto celine.

Ispod D5000 ili 450D kod Canona nemoj da ideš. Objektivi su veći problem, a Nikon je u toj klasi glatko bolji.

[ misicm @ 17.11.2011. 01:45 ] @
Trudim se da ispratim Vase sugestije,koje su pride odlicne,hvala. Pri kraju sam bio sa odlukom za 450d cak sam i nasao da ga pazarim(telo) a sada mi je Nebojsa uneo (pozitivnu)pometnju sa ovim nikonom d5000. Nikon se jako tesko nalazi u oglasima a nikon d90 koga ima de se nadje je skuplji i ispada mi iz kombinacije. Koja je i kolika razlika izmedju canona 450d i nikona d5000 je moje novo pitanje? Razlika i u smislu kasnije lakse nabavke povoljnijih i boljih objektiva. Ono sto ja vidim je da nikon d5000 ima mogucnost snimanja videa čak u hd rezoluciji i to je veliki plus a canon izgleda uopste nema tu mogucnost,ne znam jos da li postoji velika razlika u ceni polovnih aparata.