[ ((BugA)) @ 11.11.2011. 21:49 ] @
Pozdrav svima. Razmisljao sam da li ova tema treba da ide u Windows ili Linux odeljak, ali mi se nekako cini da ovde pre mogu dobiti odgovarajuci odgovor :)

Situacija je sledeca - imam triple boot masinu (Windows XP + Windows 7 + Ubuntu 11.10), i to sve radi kako treba (GRUB). Hard disk je podeljen a 4 particije, po jedna za svaki sistem (redosledom kojim sam ih nabrojao) i poslednja za podatke. Kada sam sve to instalirao, Windows 7 jos nisam bio probao, pa sam za svaki slucaj ubacio i Windows XP, ako nesto na Sedmici ne bude radilo (od programa koje koristim). Vremenom, uvideo sam da je Sedmica odlicna, plus sam instalirao XP u virtuelnoj masini - tako da sam nemam nikakvu potrebu za onom prvom XP particijom, koja uzgred zauzima nekih 20 GB. Ne bih ja nista dirao, ali mi je na Win7 particiji ostalo vrlo malo prostora (oko 3 GB od 40 GB, iako sve instaliram na onoj poslednjoj particiji), pa bih zeleo da WinXP particiju formatiram i pridruzim je Win7 particiji.

Kako ovo nikad nisam radio, a u startu njusim probleme, zanima me da li mi iko moze pomoci i uputiti me kako da sve odradim uz sto manje muke? Backup podataka se podrazumeva, ali kako ovo odraditi?

Koliko sam ja nesto skontao, trebalo bi GParted-om (recimo sa Ubuntu Live CD-a) obrisati XP particiju, a zatim Win7 particiju prosiriti na levo (do pocetka diska, gde je bila XP particija). Nakon ovoga Sedmica verovatno nece raditi (zbog pomeranja pocetka particije, ne?), pa treba odraditi Repair. Ovo bi trebalo da popravi Sedmicu, ali da pokarabasi GRUB... Sad opet startujem GParted (sa Ubuntu Live CD-a), pa popravim GRUB... i kao to je to :))

To je neka teorija, ali kako to odraditi u praksi, korak po korak? Koja podesavanja GParted-a birati? Kako povratiti GRUB?
Bio bih zahvalan na pomoci, da ne pokrsim sam nesto... :)
[ ((BugA)) @ 13.11.2011. 20:06 ] @
Nema veze, zavrsio sam posao. Digao GParted Live, obrisao prvu particiju (XP), drugu particiju (Win7) prosirio do pocetka diska, Apply. Nakon boot-ovanja, Win7 je prijavio gresku (ocekivano). Ubacio Win7 disk, isao na Repair (Repair Windows, ili kako se vec zove, dole levo), kad se to odradilo komp se restartovao. E, nakon ovoga je bilo veselo... :) (sledi objasnjenje za one koji se mogu naci u slicnom problemu)

Nakon logovanja, posle uobicajene poruke "Welcome", ispisalo se nesto tipa "Preparing your desktop...", sto je potrajalo koji minut. Posle toga, default zelena pozadina - i prazan desktop :D Primetio sam da Task Manager radi, i da preko njega mogu da pokrenem neke programe - pa i explorer.exe, sto mi je vratilo radno okruzenje (desktop, taskbar). Ipak, na sta god bih kliknuo iz Start Menu-ja, dobijao bih poruku o gresci ("explorer.exe - no such interface supported"). Ono sto mi je bilo bitno jeste da su svi fajlovi tu - a ono sto je bilo neobicno jeste da je sistemska Win7 particija dobila slovo E: (to je bila WinXP particija, gledano iz Win7, ali je zaista Win7 bio E: particija gledano iz WinXP) :) Pretpostavio sam da je neki problem upravo u slovu particije, i da Registry baza ima problem da nadje putanje fajlova (koji bi trebalo da budu na C:, a ne na E:).

Nakon raznoraznih pokusaja, nasao sam resenje na netu - boot u safe mode, odakle je moguce pokrenuti regedit32.exe (preko Task Manager-a, cekirati "Run as administrator", ili kako se vec zove), naci HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices i u njemu obrisati sve (osim "Default"). Restartovati kompjuter (normal boot), i sistem ce sam dodeliti slovo C: sistemskoj particiji, nakon cega ce sve raditi kako treba... WinXP particija uspesno obrisana, Win7 particija uspesno prosirena :)

Ono sto me je (pozitivno) zacudilo jeste da Repair Windows-a nije uklonio GRUB...? :) Nakon boot-ovanja u Linux bilo je jos samo potrebno jedno sudo update-grub u terminalu da nestane i sada nepostojeca Windows XP boot opcija, i to je to.

Jedino sam sad primetio da kompjuter (tj. Win7) dosta sporije radi, pretpostavljam jer su mnogi sistemski fajlovi ostali daleko od pocetka diska (sada particije), pa je potrebno dosta skakanja tamo-ovamo po disku da se sve ucita. Koristim Diskeeper i on sam radi defragmentaciju, pored toga cu pustiti i Windows-ov defragmenter, a imam i TuneUp, pa cemo videti hoce li biti boljitka (da radi kao pre prosirivanja sistemske particije na levo).

Ima li neko iskustva sa ovim, i sta je najbolje resenje za defragmentaciju (ili sta mu vec treba)?
Ja cu vec traziti po netu, nego mozda neko vec ima iskustva.
[ IT_DooX @ 13.11.2011. 20:13 ] @
Hvala na podeljenom iskustvu,ja imam jednu masinu na kojoj je situacija malo cistija nego kod tebe,nema WinXP ali imam sedmicu i hocu da dignem Linux na njoj,reci mi samo jesi prvo instalirao Linux pa sedmicu ili obrnuto?
[ ((BugA)) @ 13.11.2011. 20:39 ] @
Nema na cemu, lepo je kad nekome mozes da pomognes (makar i gorkim :) iskustvom, da se ne muci i preznojava kao ti :))

Vezano za tvoje pitanje - prvo Windows 7, pa Linux. GRUB ce lepo pokupiti Win7 boot, i imaces mogucnost da biras koji ces sistem pri ukljucivanju kompjutera. Ako prvo instaliras Linux pa Windows, Windows-ov boot manager ce pregaziti GRUB, pa iako imas instaliran Linux, neces moci da ga podignes (dok ne odradis repair GRUB-a preko nekog Live CD-a).
[ despot77 @ 14.11.2011. 11:04 ] @
hmm, dobro ti je prošla operacija...Mada bih ja to malo drugačije izveo i ne bi bilo tog usporenja a mislim čak ni tog problema sa C/E particijom (nisam 100% siguran ali jesam 90%)... Za sve operacije sa particijama koristim Parted Magic i njegov program Partition Editor (mada i svaka live distribucija ima to) a i taj gparted live je OK...operaciju bih radio u tri koraka: prvo bih obrisao tu nepotrebnu particiju, pa Apply, pa kad to završi onda bih particiju sa Windows 7 Premjestio na početak HDD bez proširenje znači samo "Move" ništa "Resize" i opet Apply i to bi potrajalo sat, dva tri...zavisno od količine podataka, mašine itd...a onda tek u trećem koraku bih tu particiju proširio u desno pa Apply...
ponavljam, tako bih ja uradio, što ne znači da sam u pravu kada kažem da ne bi imao tih problema sa C/E particijom i usporenjem...problem je baš specifičan, slične stvari sam već radio uspješno i nisam imao negativnih posljedica...

Edit: zaboravih reći, treba imati i sreće u ovakvim operacijama, jer ako nestane struje a nemaš UPS...

[Ovu poruku je menjao despot77 dana 14.11.2011. u 12:25 GMT+1]
[ ((BugA)) @ 24.11.2011. 19:00 ] @
^ Da, vidis, ja se u zurbi nisam setio da prvo particiju pomerim skroz levo, pa da je onda sirim desno... :/ Nisam sad siguran, ali cini mi se da (mozda) GParted sam to odradi kad hoces da radis resize na levo (zapravo odradi move na levo, pa onda resize na desno), ali mozda sam nesto i umislio. U svakom slucaju se slazem sa primedbom, cini se bolje prvo odraditi "Move" skroz levo, pa onda "Resize" na desno :)

Ne znam da li bi se izbegao problem sa boot-om Windowsa (verovatno ne bi), niti mesanje C/E particije i usporenje, ali zvuci kao logicnije resenje. Nego, da ga ne ureknem, izgleda se Windows 7 polako opravlja, deluje mi sad dosta brze nego nakon igranja sa particijama :)