[ Sherif Gile @ 14.11.2011. 17:52 ] @
Imam ideju za sistem koji bi poboljšao rad nekih uređaja ali nemam ni para ni živaca da se natežem sa zavodom za patente pa me zanima da li je moguće da jednostavno odem u fabriku koja se bavi proizvodnjom i dogovorim se o prodaji plana uređaja a da oni ne mogu da uzmu planove, ne plate mi i sutra ih patentiraju pa ja ostanem i bez para i bez patenta. Patent kao patent mi ništa ne znači, bitnije mi je da me ne zeznu za pare ako reše da primene sistem. Radi se o sistemu koji bi poboljšao rad nekih kućnih aparata, u pitanju je čista automatika koja 100% radi, da neko ne pomisli da pokušavam da prodam neku perpetum mobile glupost.

Postoji li neka vrsta ugovora koji bi mogao da me zaštiti u takvoj situaciji?
[ Nedeljko @ 14.11.2011. 18:14 ] @
Upravo tome služi patentiranje. Kada bi moglo bez patenta,patenti ne bi bili potrebni.
[ mmix @ 14.11.2011. 19:11 ] @
Ne mora patentni ugovor, ali u tom slucaju pre nego sto im otkrijes detalje mroas da ih nateras da potpisu NDA (non-disclose agreement). To medjutim vuce sa sobom odredjene rizike, prvo da su nelojalni i da neko ispod zita odradi patent pa da posle moras da se sudis, drugo da sama fabrika patentira sistem nakon sto ga otkupi od sebe cime sebe lisavas bilo kakvih mogucnosti daljeg profitiranja ako oni rese da zakopaju patent i trece da ce te jednostavno odje*ati jer ne zele da potpisuju NDA za nesto sto i oni sami mozda imaju kao ideju.

Ne moras da se cimas mnogo sa zavodom za patente, moras samo da ga prijavis (ono cuveno patent pending), cime postoji pisani dokaz o datumu kad su predao ideju na patentiranje. Vec tada ti mozes da udjes ur azgovore sa firmom jer cak iako oni predaju patent bice datiran kasnije.
[ atelago @ 17.11.2011. 08:26 ] @
Da bi pronalazak postao patent treba da se plati tzv. suštinsko ispitivanje koje, nažalost, može da traje godinama. Za to vreme
pronalazak se može primenjivati ako se nekom zainteresovanom saopšti, ali taj zainteresovani ne mora da plaća nikakvu nanadu
jer se još uvek ne zna da li je pronalazak patentibilan ili nije. Naravno, niko ne može da patentira tu istu ideju posle prve prijave
tako da je u momentu prijavljivanja i posle toga zaštićeno samo pravo prvenstva i ništa više. Čak i u slučaju da se pronalazak
prizna kao patent, autor nije zaštićen ako za tu zaštitu nije platio Instituciji za zaštitu prava intelektualne svojine određenu
godišnju ili višegodišnju taksu. Takođe, ako nije podneta međunarodna prijava za patentiranje onda se u bilo kojoj zemlji taj
eventualni patent može slobodno koristiti jer niko u toj zemlji nije plaćen da ga štiti.
Dakle, patent može biti priznat, ali autor od toga ne mora imati nikakvu korist.
[ mmix @ 17.11.2011. 10:14 ] @
Citat:
atelago:  Čak i u slučaju da se pronalazak prizna kao patent, autor nije zaštićen ako za tu zaštitu nije platio Instituciji za zaštitu prava intelektualne svojine određenu godišnju ili višegodišnju taksu.


Zezas me? Moras da im placas reket da bi drzali tvoj patent aktivnim iako je izdat? Sta ako ne platis? Neko drugi moze da ga prijavi pod svojim imenom?
[ Sceka @ 17.11.2011. 10:55 ] @
Citat:
mmix: Zezas me? Moras da im placas reket da bi drzali tvoj patent aktivnim iako je izdat? Sta ako ne platis? Neko drugi moze da ga prijavi pod svojim imenom?


Sve je tacno. Ako ne platis "redovno odrzavanje" gubis pravo naplate upotrebe patenta. Ne moze da se prijavi vise puta isti patent, zato je bitno da se sto pre prijavi jer je datum, sat, minut, bitan za vazenje patenta na 'tvoje ime'. Kad prodje procedura ideja je registrovana na ime i vise nikada niko ne moze identicnu ideju da patentira na neko drugo ime. Problem je dalja exploatacija tog patenta, naime, koliko ce vlasnik da naplati tu svoju ideju, a to kosta... Ali se i isplati! :)


Pozdrav!
[ mmix @ 17.11.2011. 11:10 ] @
bes mi sve, uopste ne mogu da obmotam svoj um oko ovoga sto pisete. Stani, ti ne platis i sta onda, sud (koji nije institucija zavoda za patente) ce odbiti da podrzi tvoju tuzbu za naplatu patentnih rojala zato sto nisi platio reket patentniom zavodu? ok da oni tebi naplate neko odrzavanje posle 5 ili 10 godina, pa onda ko te Je*e ili si napravio pare pa ima smisla da si zasticen ili samo blokiras razvoj svojim patentom koji niko nece. Ali da ti od starta njima moras da placas reket
[ mmix @ 17.11.2011. 11:13 ] @
Cek bre, sad na sajtu pise

sustinski ipitivanje 180e, odrzavenje od 80e godisnje na gore uvecava se sa brojem godina i tek placas od trece godine. Dakle imas oune dve godine da nadjes bar jednog zainteresovanog korisnika i a da napravis vise od 80e godisnje. Ovo je bre cheap zesce, o cemu pricamo. Pakla cigara manje mesec dana i eto pokriveni svi troskovi. kako je pocela prica mislio sam da pricamo o hiljadama evra.
[ Sceka @ 17.11.2011. 12:00 ] @
Citat:
mmix: Cek bre, sad na sajtu pise

sustinski ipitivanje 180e, odrzavenje od 80e godisnje na gore uvecava se sa brojem godina i tek placas od trece godine. Dakle imas oune dve godine da nadjes bar jednog zainteresovanog korisnika i a da napravis vise od 80e godisnje. Ovo je bre cheap zesce, o cemu pricamo. Pakla cigara manje mesec dana i eto pokriveni svi troskovi. kako je pocela prica mislio sam da pricamo o hiljadama evra.



:) Pa tako je! Jedino je problem ako ne pusi! Gde onda da nadje onu paklu cigareta koju bi morao da ne kupuje mesec dana...! :)

Nje problem to placanje, problem je vreme koje prodje od prijavljivanja do verifikacije, a to moze da potraje, patenata ima uzasno mnogo, dovoljno je da jedan deo ideje bude vec patentiran pa da ne moze da se dobije pozitivna verifikacija (da se kompletna ideja patentira!). Uvek moze da se separatno patentiraju delovi celokupne ideje, ako sama ideja to dozvoljava, odnosno, koliko je kompleksna... Nije tako jednostavno ali ako je sve u redu i sve se placa redovno i proda se pravo koriscenja uz nadoknadu mnogo se isplati!!! Nije tako jednostavno za objasnjavanje, ne moze u par reci, ali je otprilike tako.


Pozdrav!
[ Sherif Gile @ 17.11.2011. 14:21 ] @
Citat:
mmix: Ne mora patentni ugovor, ali u tom slucaju pre nego sto im otkrijes detalje mroas da ih nateras da potpisu NDA (non-disclose agreement)...

Mislim da ću da pokušam tako nešto, pa ako prođe, prođe, najviše zbog toga što bih da ideju ponudim Gorenju a registrovanje evropskog patenta bi me koštalo previše.


Citat:
mmix: kako je pocela prica mislio sam da pricamo o hiljadama evra.

Za evropske patente se i radi o hiljadama evra, i to više komada.




Hvala svima na odgovorima.
[ Sceka @ 17.11.2011. 19:24 ] @
[quote]Sherif Gile:


Citat:
mmix: Ne mora patentni ugovor, ali u tom slucaju pre nego sto im otkrijes detalje mroas da ih nateras da potpisu NDA (non-disclose agreement)...


Mislim da ću da pokušam tako nešto, pa ako prođe, prođe, najviše zbog toga što bih da ideju ponudim Gorenju a registrovanje evropskog patenta bi me koštalo previše

Citat:
mmix: kako je pocela prica mislio sam da pricamo o hiljadama evra.


 Za evropske patente se i radi o hiljadama evra, i to više komada.







Mislim da bi trebalo prvo da prijavis kod nas "Patentnom Zavodu" pa cim prime na razmatranje onda mozes da nudis bilo kome pod tvojim uslovima. Ali imas papir da je tvoja ideja u Zavodu i samo cekas da se verifikuje. To ti umnogome olaksava poziciju za pregovaranje. Ne zaboravi, vrlo se isplati prijaviti patent jer onda mozes da ga koristis nebrojeno puta i niko ne moze da koristi tvoju ideju a da ne plati. Bilo gde da cujes da se koristi bez tvog znanja, i odobravanja, mozes lepe pare da namaknes ako imas dokaz da je to tvoje vlasnistvo. U svetu se ljudi obogatise sa tim!

Sto se tice evropskih prava, ne moras to odmah, ima vremena za to, ako bude potrebe...

Sve to pricam jer sam pre desetak godina i sam malo ucestvovao u takvim stvarima, samo nisam imao zivaca da se bakcem sa administracijom, to je radio moj ortak kome sam na kraju (posle par godina) za lepe pare i prodao moj deo. On i sada, iako je vec davno u inostranstvu, lepe pare uzima kako odavde tako i "preko bare".


Pozdrav!
[ Nedeljko @ 17.11.2011. 20:40 ] @
Sherif Gile

To sa NDA ugovorom ne pije vodu iz jednostavnog razloga što ne možeš da dokažeš da oni istu ideju nisu već imali nezavisno od tebe. Evropski patent koji važi za celu Evropu košta, ali ti uvek možeš da patentiraš ideju u samo jednoj zemlji za koju smatraš da gorenju predstavlja značajno tržište, npr. u Sloveniji ili u Nemačkoj ili čak Srbiji (jer oni i ovde nastupaju sa svojim proizvodima). E, sad, u tom slučaju ćeš dobiti manju kintu jer prodaješ pravo plasmana takvih proizvoda samo u toj zemlji, jer van nje tvoj patent ne važi, osim kao nešto što niko više nigde ne može da zaštiti na drugo ime. Međutim, sa tim parama možeš da prijaviš evropski patent, pa da si zaštićen u celoj Evropi.
[ Odin D. @ 18.11.2011. 08:10 ] @
Kad sam ja tamo zadnji put prijavljivao patent (prije 7-8) godina, rekli su mi u patentnom zavodu da oni nikakva isptivanja uopste i ne vrse.
Tako da prvo provjeri da li je taj patentni zavod uopste funkcionalan ili i dalje citaju novine, ispijaju kafe i pronalaze razloge zbog kojih "ne mogu" da rade to za sta su placeni.

Druga opcija ti je neki "mali patent", gdje ti ga odobre odma i bez provjere, a traje navodno 5 godina.

Patentna prijava na nivou Evrope (svijeta), tj. one neke grupe zemalja koje su potpisale neki sporazum koji omogucava takvo nesto - kosta dvocifren broj desetina 'iljada evra.

Patent te stiti samo tamo gdje si ga prijavio/dobio. U tvom slucaju prijave za Srbiju, moze neko da ode u CG, BiH, Makedoniju, HR, SL, Madjarsku ili bilo gdje drugo i radi sa time sta god hoce, ako ga nisi tamo prijavio.
[ Nedeljko @ 18.11.2011. 10:35 ] @
Ali, ako je prijavio patent u Srbiji

1. Niko drugi ne može pod drugim imenom nigde više to da patentira.
2. Niko ne može da plasira proizvod sa tim rešenjem u Srbiji (gde god da se proizvodi) bez njega.
[ Sceka @ 18.11.2011. 11:33 ] @
Citat:
Odin D.: ...Patent te stiti samo tamo gdje si ga prijavio/dobio. U tvom slucaju prijave za Srbiju, moze neko da ode u CG, BiH, Makedoniju, HR, SL, Madjarsku ili bilo gdje drugo i radi sa time sta god hoce, ako ga nisi tamo prijavio.


Patent stiti u smislu naplacivanja novaca za koriscenje ideje koja je patentirana na teritoriji za koju se placa "odrzavanje aktivnosti" patenta. Stiti i u smislu da ne moze niko da koristi ideju na bilo koji nacin bez odobrenja vlasnika patenta.

Kad se jednom nesto patentira na svoje ime, niko nikada i nigde ne moze da tu ideju (konstrukciju...) patentira. To je jedinstvena stvar svuda u svetu, zato provere svud u svetu traju dugo. Sad je to ubrzano koriscenjem (i katalizovanjem) kompjutera ali opet treba dosta vremena, samo da bi se oslobodilo sumnje da li vec postoji tako nesto. Kod nas je to bio veliki problem jer su nase "sluzbe" to radile aljkavo, godinama, tako da je jedno vreme bilo zvanivno nemoguce patentirati bilo sta u Srbiji. Koliko sam cuo, situacija se stabilizovala i sve radi kako treba ali ne treba mi verovati jer odavno nisam u tom fazonu pa su informacije koje su mi dostupne vise informativne i pomalo povrsne. Sto znaci, "ako mene lazu - lazem i ja Vas"!!! :)


Pozdrav!
[ nemesis @ 19.11.2011. 11:04 ] @
nije to bash tako da onaj ko prvi preda patentni list da postaje automatski apsolutni gospodar ...
sudskim pute se moze osporiti patentni list ako je u pitanju samo ideja bez razrade, tipa ja cu
patentiram upotrebu vetra za stvaranje struje, nece da moze ... a ako neko preda patentni zahtev
slichnog sadrzaja i usput razradi ideju ili ima gotov poizvod onda postoji i arbirtraza cak i ponishtenje
prvog patenta itd...

na ES-u je vishe puta kuckano na tu temu ...
[ Sceka @ 19.11.2011. 11:26 ] @
Citat:
nemesis: nije to bash tako da onaj ko prvi preda patentni list da postaje automatski apsolutni gospodar ...
sudskim pute se moze osporiti patentni list ako je u pitanju samo ideja bez razrade, tipa ja cu
patentiram upotrebu vetra za stvaranje struje, nece da moze ... a ako neko preda patentni zahtev
slichnog sadrzaja i usput razradi ideju ili ima gotov poizvod onda postoji i arbirtraza cak i ponishtenje
prvog patenta itd...

na ES-u je vishe puta kuckano na tu temu ...


Naravno, ali niko ne trazi da patentira nerazradjenu ideju... Radi lakseg objasnjavanja se koristi termin "patentirati ideju" jer za sve ostalo treba dosta kuckanja po tastaturi, a to smara... :)


Pozdrav!
[ Nedeljko @ 19.11.2011. 12:13 ] @
Citat:
nemesis: cak i ponishtenje prvog patenta itd...


Kojeg prvog patenta, kad to nije ni bio patent? Ako predaš patentni list, imaš prior work ako taj list zadovoljava uslove prior work-a. U tome je suština.
[ nemesis @ 19.11.2011. 13:12 ] @
prvo, mislim na onog ko je prvi predao list ... ali ti u je jako diskutabilno
ako je vishe ljudi predalo patent u nekom vremenskom periodu moze i to da
se koristi pri ponishtavanju patenta ...
hocu samo da vam kaze da nije sve belo i crno u patentiranju nechega ...
neko je vec pominjao negde razliku izmedju patenta na proizvod, nachina
proizvodnje ili neke ideje ...
ako ja imam ideju da recimo upotreba suncheve svetlosti moze da poveca oktansku
vrednost nekog goriva, u teoriji sto ne bi mogla ali ja nisam smislio kako bi to radilo
;) ... znachi ``samo`` treba smisliti kako da se suncheva energija pretvori u gorivu
energiju ...
[ Sceka @ 19.11.2011. 14:21 ] @
Citat:
nemesis: prvo, mislim na onog ko je prvi predao list ... ali ti u je jako diskutabilno
ako je vishe ljudi predalo patent u nekom vremenskom periodu moze i to da
se koristi pri ponishtavanju patenta ...
hocu samo da vam kaze da nije sve belo i crno u patentiranju nechega ...
neko je vec pominjao negde razliku izmedju patenta na proizvod, nachina
proizvodnje ili neke ideje ...
ako ja imam ideju da recimo upotreba suncheve svetlosti moze da poveca oktansku
vrednost nekog goriva, u teoriji sto ne bi mogla ali ja nisam smislio kako bi to radilo

;) ... znachi ``samo`` treba smisliti kako da se suncheva energija pretvori u gorivu
energiju ...


Pa o tome se i radi! Ne pantetira se ideja, to se samo tako kaze, recimo, u "slengu". Rec je o pronalasku, znaci ideja koja je realizovana do upotrebne vrednosti. U novije vreme se ide na to da postoje i varijante zastite ideje kao takve, nesto u smislu "intelektualne svojine" (nije to ali slicno), samo sto to nece skoro zaziveti. Narocito kad je pre neku godinu postavljen prroblem dokazivanja sa "dva svedoka" da je neko nekada negde ispricao nesto, a naglasio da je to njegova ideja, i to bi se kao racunalo na sudu kao validno. To je besmislica svoje vrste ali...

Znaci, ne pantetira se ideja bez realizacije...


Pozdrav!


EDIT
Da... pa zato se uvek sto pre podnese zahtev, zbog "tajminga". Koliko se secam i "u koliko sati" je bitno... Ne secam se svega, davno je bilo...
[ Nedeljko @ 19.11.2011. 15:56 ] @
Kraće rečeno, patentiraju se rešenja.
[ Odin D. @ 19.11.2011. 22:03 ] @
Citat:
Nedeljko: Ali, ako je prijavio patent u Srbiji

1. Niko drugi ne može pod drugim imenom nigde više to da patentira.


Citat:
Sceka:Kad se jednom nesto patentira na svoje ime, niko nikada i nigde ne moze da tu ideju (konstrukciju...) patentira. To je jedinstvena stvar svuda u svetu, zato provere svud u svetu traju dugo.


Mislim da ovo - da niko nikad nigdje ne moze da prijavi to - ne stoji.
Nisam pravnik, pa se ne bih upustao na tu stranu, ali po onome sto je meni laicki poznato - patent je nekakvo "teritorijalno" pravo i vazi samo na teritoriji one drzave u cijem je patentnom zavodu priznat.

Ima jedna grupa zemalja koje su potpisale nekakav ugovor o saradnji u oblasti patenata i u njima je moguce predati patentnu prijavu koja ce biti provjerena u svim clanicama tog "saveza" i priznata u svim tim zemljama, ako moze.
Cini mi se da se to zove nesto kao "Patent Cooperation Treaty", odnosno PCT.
Medjutim, onaj ko hoce tu patentnu prijavu - treba da proda bubreg da bi platio taksu i ceka xy godina dok se zavrsi procedura provjere.





[ Nedeljko @ 19.11.2011. 22:34 ] @
Mislim da mešaš dve stvari:

Ako si nešto patentirao u Srbiji i nigde više,

1. niko ne može to isto da patentira u SAD,

ali,

2. može da prodaje proizvode sa time u SAD bez da te pita.

Ne može se patentirati nešto što nije novo. Postoji nešto što se zove prior art koji je zapravo dokaz da je to rešenje postojalo i pre patentne prijave. Time se obara patent. Patentna prijava predata u Srbiji jeste prior art (ako ispunjava uslove za prior art) i obara naknadne patente iste stvari svuda u svetu, ali štiti tvoja patentna prava samo u Srbiji samo od trenutka kada se prizna.

Isto tako, ako to rešenje objaviš u vidu naučnog rada ili softvera otvorenog koda, to je takođe prior art i sprečava naknadno patentiranje svuda u svetu svima, pa čak i tebi. Da bi sprečio naknadna patentiranja tog rešenja ne moraš ni da pišeš patentnu prijavu. No, tada ćeš sprečiti i sebe da patentiraš to isto.
[ atelago @ 20.11.2011. 08:07 ] @
Postoji i tzv. nacionalna faza. Svaka zemlja potpisnica ugovora o međunarodnoj zaštiti inventivnih pronalazaka traži određenu naknadu
za istraživanje da li je nešto suštinski isto u njenoj zemlji već prijavljeno ili patentirano i to prijavljuje centralnom birou potpisnica.
Dakle, trebalo bi da se plate ogromne pare za nešto što možda nije patentibilno i što neće bit priznato kao patent.
Samo neka dobrostojeća firma li pojedinac može da unapred plati te takse ukoliko je sigurna da će pronalazak biti patentiran i ukoliko
pretpostavlja da će biti masovno primenjivan jer bi korisnicima donosio značajnu korist.
Prema tome, pojedincu ostaje da pokuša svoj pronalazak da patentira u svojoj zemlji ili da nađe nekog zainteresovanog parajliju koji
će poplaćati sve te takse zemljama u kojima odluči da se zaštiti.
Ali sve zemlje nisu potpisnice međunarodnog ugovora o zaštiti patenata i u njima se patent može koristiti tako da stopostotne zaštite
nema.
[ Horvat @ 20.11.2011. 10:16 ] @
Citat:
Nedeljko
Isto tako, ako to rešenje objaviš u vidu naučnog rada ili softvera otvorenog koda, to je takođe prior art

a ako npr prodas gotov proizvod ili odradis samo prezentaciju (bez pojedinacnih detalja,al javno objavis na cemu radis) proizvoda, da li se to raduna kao p.a.?
[ ventura @ 20.11.2011. 11:26 ] @
Citat:
Nedeljko: ...ali štiti tvoja patentna prava samo u Srbiji samo od trenutka kada se prizna.

Štiti tvoja prava od dana podnošenja prijave, pod uslovom da ti je patent kasnije i odobren.

Sve ostalo je tačno.
[ Odin D. @ 20.11.2011. 12:10 ] @
Citat:
Nedeljko: Mislim da mešaš dve stvari:

Ako si nešto patentirao u Srbiji i nigde više,

1. niko ne može to isto da patentira u SAD,



Mislis li da ako neko preda zahtjev za priznanje nekog patenta u SAD, da taj patentni zavod procesljava svu patentnu arhivu u citavom svijetu?!
[ ventura @ 20.11.2011. 12:13 ] @
Citat:
Odin D.: Mislis li da ako neko preda zahtjev za priznanje nekog patenta u SAD, da taj patentni zavod procesljava svu patentnu arhivu u citavom svijetu?!

Ne, ali na sudu ce mu vlasnik prethodnog patenta iz Srbije oboriti njegov patent bez ikakvih problema.
[ Sceka @ 20.11.2011. 12:48 ] @
Citat:
ventura: Ne, ali na sudu ce mu vlasnik prethodnog patenta iz Srbije oboriti njegov patent bez ikakvih problema.


Ovo je tacno, sigurno tacno!


Citat:
Odin D.: Mislis li da ako neko preda zahtjev za priznanje nekog patenta u SAD, da taj patentni zavod procesljava svu patentnu arhivu u citavom svijetu?!


Ponavljam, koliko sam ja obavesten a ne zanima me nesto narocito, u zadnjih nekoliko godina je objedinjena neka vrsta "katalizacije" (neki vrlo slican izraz je upotrebljen, zvucno slican, kad sam se nesto o tome raspitivao - ali proslo je oko godinu dana pa se ne secam tacno) sto sam ja razumeo kao "kompjuterizacije" na svetskom nivou sto, opet po mom misljenju, predstavlja "umrezavanje" podataka tako da nije neki problem da se uradi pretraga patenata. Problem pravi opis koji je radjen na razlicitim jezicima tako da dolazi do zbunjujucih desavanja i zato to traje prilicno dugo jer mora tacno da se utvrdi o cemu se radi. Treba uzeti u obzir da je rec o stvarno velikim novcima, to vec znam pouzdano i provereno. Ako neko ima "jak patent" po pravilu se uvek obogati, ma gde se nalazi vlasnik istog. Kad kazem obogati podrazumevam milionske dolarske iznose.


Pozdrav!
[ ventura @ 20.11.2011. 12:56 ] @
Inace samo da razjasnimo, za patente vazio prior art bilo gde u svetu da je registrovan, medjutim registracija trademarka vazi samo u drzavi gde je isti registrovan i to funkcionise po first-come-first-served principu. Cisto da ne bude zabune.

[ Sceka @ 20.11.2011. 13:09 ] @
^
Pa zar to nije razlicita stvar? Mislim da patentirano nesto, bilo sta, nema veze sa trejdmarkom. Trejdmark je vezan za biznis u drugom smislu nego patent. Recimo, "Trademark face" za neki parfem... Zar se ne podrazumeva da je trejdmark = zastitni znak? Ili se varam?!


Pozdrav!

EDIT
Recimo ovo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Trademark
A koliko ja razumem to nema nikakve veze sa patentima o kojema pricamo?!
[ ventura @ 20.11.2011. 13:11 ] @
Trademark je zastitni zig po nasem, nego sam to naveo kao primer jer funkcionise obrnuto od patenta pa da ne buni ljude.
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2011. 13:40 ] @
Citat:
atelago
Ali sve zemlje nisu potpisnice međunarodnog ugovora o zaštiti patenata i u njima se patent može koristiti tako da stopostotne zaštite
nema.


Na srecu, prakticno sve komercijalno bitne zemlje (industrijske) jesu u PCT sistemu (IPCU), tako da PCT procedura pokriva vecinu potreba.

Lista zemalja: http://www.wipo.int/pct/guide/en/gdvol1/annexes/annexa/ax_a.pdf

Sto se tice statusa patenta u zemlji gde nije registrovan, tu situacija uopste nije crno-bela zbog razlika u zakonima individualnih zemalja i jedino sto je sigurno je da ce troskovi za sudjenje u slucaju krsenja vaseg patenta u toj zemlji biti znacajno uvecani.

Sa druge strane, investiranje u lokalnu registraciju vaseg patenta ciju ste aplikaciju zapoceli PCT procedurom ima smisla samo za zemlje gde ocekujete znacajan profit od vaseg izuma, posto troskovi registracije mogu biti prilicno visoki.
[ atelago @ 20.11.2011. 20:39 ] @
Mislim da postoji rok do koga se mora uplatiti određen iznos za ulazak u nacionalnu fazu - ukoliko
to nije učinjeno u tom roku smatra se kao odustajanje od proveravanja odnosno predmet se stavlja
ad akta. Od tog trenutka pronalazak koji bi eventualno i mogao biti patent smatra se kao stanje tehnike
svakom dostupno i svakom smetajuće ako nešto slično otkrije.