[ lupco_1959 @ 15.11.2011. 18:43 ] @
Imam dva pitanja u vezi Clippera ako jos neko moze da mi odgovori:
Prvo pitanje:
Imam jedan da kazemo stari program napravljen u Clipper ver 5.3 koji sam godinama koristio.
Do sada sam koristio printer koji je radio na lpt portu ali se pokvario i kupio sam novi koji naravno radi na usb ali sad je tu problem mislim da pogagate.
Program ne radi sa usb portom.Jel nekako moguce da se ovo resi

I drugo pitanje:
Problem sa bazom.Baza kako sto znaju clipper programeri sostoi se od dbf fajlovi koji su u stvari tabele i indeksni fajlovi sa extenzijom ntx koje ja moram da priznam bas ne razumem tacno i cemu sluze pa interesu je me kako se oni stvaraju i kako su povezani sa dbf fajlovima.
Tacnije hteo bih ako je moguce nekako da u tabeli "Artikli" zamenim vrednoste u tri kolone(polja) a to su polja Sifra, ImeArtikla i Barcod sa drugim vrednostima.
Radi se za oko 10000 artikala.To je moguce uraditi i u samom programu ali to bi bio mukotrpan posao.
[ X Files @ 15.11.2011. 19:01 ] @
Da li program ima neku opciju menija koja se zove indeksiranje, reindeksiranje, servis, ili tako nesto? Ili mozda postoji jos neki EXE koji se nalazi uz onaj koji sluzi za pokretanje programa? Clipper programi su podlozni narusavanju integriteta, barem kada su te indeksne datoteke u pitanju, pa autor obicno isporucuje i neki program za reindeksiranje.

Ako postoji taj pomocni alat, trebalo bi da mozes zameniti vrednosti kolona (teoretski) kojim god hoces nacinom, a kasnije izvrsiti reindeksiranje.


E sada, ako se dobro secam, moze se uvidom u NTX datoteke utvrditi kako je "sastavljen" indeks i regenerisati NTX datoteka, nekim (valjda) DBU.EXE alatom, koji se nalazi u Clipper okruzenju. Ovo vec treba da odgovori neko ko je sveziji...

EDIT:
http://www.elitesecurity.org/p603785
[ MarkoBalkan @ 15.11.2011. 19:46 ] @
mislim da dbf možeš otvoriti sa accessom