[ Oberlan @ 18.11.2011. 23:05 ] @
Pozdrav!
Koristim Ubuntu već mjesec dana i jako sam zadovoljan.Sviđa mi se što je brz, čujem siguran, i to što je pod open source licensom.
S druge strane, ne sviđa mi se što komplicira neke stvari i što dosta programa koji su inače pod Windowsima ne mogu fino pod Wineom pokrenuti.
Tako sam maloprije pobrisao sve, instalirao Win7 na particiju od 50GB radi nekih programa, a ostatak od 260 sam ostavio za Ubuntu.
Zanima me, dali ta instalacija Windowsa (nije origigi instalacija :) ) može ikako ugroziti Ubuntu što se tiče aspekta virusa, malwarea?
Znam da su to totalno različiti sustavi, ali kako vamo na Windowsima nisam postavio automatski apdejt (radi toga što nisu oriđiđi, jer mi inače u roku 2 dana iskoči da nisu Winsi "genuine") zanima me mogu li virusi i malware ikako utjecati na Ubuntu?
Nadam se da ste me skontali, i hvala na pomoći :)
[ bojan_bozovic @ 19.11.2011. 00:54 ] @
_Pazi Wine emulira Windows dovoljno dobro da veliki deo malware-a radi na njemu!_

A postoje i retki virusi za obe platforme:

http://www.symantec.com/securi....jsp?docid=2001-032719-0644-99

Samo zato što imaš linux i wine, ne znači da smeš pokretati sumnjive programe za windows, koji verovatno imaju malware u sebi. Keylogger za windows radi u wine i krade broj na kreditnoj kartici isto kao na pravom windowsu!

Ako koristiš linux u repou tvoje distribucije nalazi se, verovatno i ClamAV antivirus. On traži windows viruse, ali radi i na win i na linuxu, pa možeš da ga instaliraš. Opet, samo zato što antivirus ne nalazi ništa ne znači da je program bezbedan.

[ dany12 @ 19.11.2011. 08:00 ] @
Verovatno neces koristiti wine vise kad imas windows instaliran,pa stoga virusi za windows ne mogu se pokrenuti u linux okruzenju.A ovo malo virusa sto ima za linux je delo hobista i ne moze ti ozbiljno nauditi,ustvari ne moze ti uopste nauditi ako budes sve programa instalirao iz Ubuntu-ovog Software Center-a.
[ Oberlan @ 19.11.2011. 11:11 ] @
Citat:
dany12: Verovatno neces koristiti wine vise kad imas windows instaliran,pa stoga virusi za windows ne mogu se pokrenuti u linux okruzenju.A ovo malo virusa sto ima za linux je delo hobista i ne moze ti ozbiljno nauditi,ustvari ne moze ti uopste nauditi ako budes sve programa instalirao iz Ubuntu-ovog Software Center-a.

Upravo to.Ubuntu bih koristio za sve, rad, surfanje, učenje, programiranje... a Windowse bih samo pokretao kada bi mi zatrebao neki program koji nema alternativu za Linux i tu i tamo da zaigram neku igru.Nebih više koristio Wine, jer nebih imao potrebe za njim.
Ovo me je i zanimalo, hvala ti :)

Citat:
bojan_bozovic: _Pazi Wine emulira Windows dovoljno dobro da veliki deo malware-a radi na njemu!_

A postoje i retki virusi za obe platforme:

http://www.symantec.com/securi....jsp?docid=2001-032719-0644-99

Samo zato što imaš linux i wine, ne znači da smeš pokretati sumnjive programe za windows, koji verovatno imaju malware u sebi. Keylogger za windows radi u wine i krade broj na kreditnoj kartici isto kao na pravom windowsu!

Ako koristiš linux u repou tvoje distribucije nalazi se, verovatno i ClamAV antivirus. On traži windows viruse, ali radi i na win i na linuxu, pa možeš da ga instaliraš. Opet, samo zato što antivirus ne nalazi ništa ne znači da je program bezbedan.


Nebih više koristio Wine, kad sam već napravio malu instalaciju Windowsa.Zanimalo me je samo dali eventualni virusi koje bih pokupio dok sam na Windowsima mogu naštetiti Ubuntu instalaciji.
[ maksvel @ 19.11.2011. 16:20 ] @
Verovatnoća za to je minimalna. Neko pomenu da postoje virusi koji rade pod oba sistema, ali je i za njih pitanje pod kojim uslovima bi se pokrenuli i pod Linuksom. Ili neki virus koji može da upropasti hard-disk generalno. Ali, to je prilično zanemarljiva mogućnost.